£eicUc Qowva/ni wil KLM financieel gezond maken T\ alstublieft Mogelijk ook Egyptisch gebaar van goede wil Voorstel voor injectie van 200 miljoen Campings en caravans vaak levensgevaarlijk P.T.T. voert giropas m voor kascheques a j Dinsdag 3 juni 1975,65e jaargang no. 20133 ur-hoofdredacteur F. J. Plug - Adj. hoofdredacteur: J. J. Hallewas uher-redacteur: J. W. C. Leune. jur) Abonnementen per week 2,81kwartaal 36,32; jaar 141,35;losse Zonder grenzen Spel zonder grenzen speelt zich af in Maastricht en wordt vanaf 21.05 uur uitgezonden via Ned. I. Om 19.05 uur Boy Dominic. Ned. II om 21.45 uur Muziek- motief op herhaling, met wen sen van kijkers. Koud en Buiig Veel bewolking met enkele buien. Matige tot krachtige noordwestelijke wind. Max. temp. omstreeks 12 graden. Morgen zon: 4.2420.53 maan: 1.35—15.13 Schev. hoogw.: 10.40—23.13 laagw.: 6.0818.53. Faillissement Eindhoven aangevraagd Eindhoven De ontvanger van de belastingen en de bedrijfsvereniging voor ge zondheidszorg, geestelijke en maatschappelijke belan gen hebben ieder enige tienduizenden guldens te vorderen van de zondag naar de eredivisie gepro moveerde voetbal vereni ging Eindhoven. De be drijfsvereniging heeft het faillissement van Eindho- Poolse koos Voorburgse tennisclub (Van o e sportredactie) DEN HAAG De Nederlandse damestennistop is sinds giste ren danig versterkt door de komst van Christina Pilzyg, de nationale Poolse kampioene in 1969 en 1970. Na een geheim gehouden verblijf van enkele maanden in Nederland trad zij gisteren in het huwelijk met speedwaycoureur Ronald Hoog- eveen, waarmee zij zich de Ne derlandse nationaliteit ver wierf. Christina, die kan gaan behoren tot de vijf beste Neder landse speelsters, zal uitkomen voor de Voorburgse vereniging Sobri. Zie verder sportpagina. (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG De regering wil de KLM een financiële injectie geven om dit bedrijf financieel weer gezond te maken. Minister Westerterp heeft hiertoe de Tweede Kamer voorgesteld een bedrag van 200 miljoen gulden aan preferente KLM-aandelen te kopen. Het aandeel van de overheid in de KLM zou hierdoor toenemen van 70 naar 78 procent. Tevens heeft de bewindsman voorgesteld het garantie-bedrag dat thans 200 miljoen bedraagt te verdubbelen, zodat de KLM gemakkelijker financieringsmidde len kan aantrekken. De minister wil met de steunmaatregelen een buffer vormen, die voldoende moet zijn om de KLM door de komende periode te helpen. Van het in aandelen te investeren bedrag zal voorlopig de helft worden ge stort Mocht het noodzakelijk zijn, dan wordt ook de andere 100 miljoen gestort De KLM heeft het vierde verlies jaar achter de rug. Het tekort over 1974—1975 zal niet minder zijn dan het verlies van bijna 54 miljoen in het voorafgaande jaar. Toch steekt dit tekort gunstig af bij de tekorten van de overige luchtvaartmaatschappijen. De verliezen zijn onder meer veroorzaakt door de devaluatie van dollar en pond ster ling en de sterke stijging van de kerosine- prijzen. De KLM heeft een aktieprogramma opge steld om uit de verliezen te raken. Het plan voorziet onder meer in inkrimping van het 17.200 man tellende personeel met 300 perso nen. Ook wordt getracht de arbeidskosten van vliegend personeel te beperken. Minister Westerterp voert er nog aan toe, dat de beladingsgraad van de KLM zal stijgen tot zestig procent, dat dure vlooteen- heden worden afgestoten en dat verliesge vende korte Europese lijnen worden overge heveld naar de NLM, een dochterbedrijf dat goedkoper kan werken. Ook stipt de be windsman in zijn voorstel aan, dat momen teel naar mogelijke samenwerkingsverban den binnen de EEG wordt gezocht. De mi nister meent tevens, dat in de toekomst kostenverhogingen sneller en consequenter moeten worden doorberekend in de vlieg- Minister Westerterp wijst in zijn voorstel op het grote economische belang van de KLM voor onze economie. De direkte bijdrage van de KLM aan het nationaal inkomen bedroeg in '73 513 miljoen. Maar ook de vervoers- functie voor onze volkshuishouding speelt belangrijk mee. Dankzij het feit dat de KLM tot de belangrijkste internationale luchtver voerders ging behoren, kan het bedrijf een diversiteit van luchtverbindingen van en naar Nederland bieden. „KOUWE THEE" „Old blue eyes" Sina tra heeft gisteravond in het Amsterdamse Con certgebouw z'n ruim tweeduizendkoppige publiek (waaronder filmster Elizabeth Tay lor) volkomen inge pakt. Oude en nieuwe hits kregen ovatie op ovatie en zelfs oudbak ken grapjes over de „kouwe thee' in z'n ge bruikelijke glas („wie het gelooft verkoop ik een tweedehandswa gen") gingen er in als koek. Nederland beviel The Voice duidelijk be ter dan Berlijn. Sinatra: „Ik denk dat ik Berlijn maar opkoop en er een buitenverblijf van maak". Zie pagina 10. ELEKTRISCHE BEDRADING ONDEUGDELIJK (Van een onzer verslaggevers) HEERENVEEN Wat de elek triciteitsvoorziening betreft is de situatie op de Nederlandse campings verre van ideaal. Elektrische installaties zijn vaak ondeugdelijk en zodanig aangelegd, dat ze wel geschikt zijn voor zwak- maar niet voor sterkstroom. Veel caravans kunnen niet worden aangeslo ten op het elektrische net. Ook de bedrading van gloednieuwe caravans deugt vaak niet Deze klacht komt uit de mond van de heer U. Wieringa, chef van keuringsdienst van het pro vinciaal elektriciteitsbedrijf. Het is vaak een gebrekkig snoertje waar doorheen men een spijker slaat of men hangt de bedrading aan de wand op. Zo laten de eigenaars van caravans zich rustig aansluiten op het elektri citeitsnet De mensen nemen te genwoordig een koelkast, was machine en tv mee en volstaan dan vaak met een paar aansluit- draadjes. Levengevaarlijk. De campinghouders zijn een paar jaar geleden al gewezen op deze kwestie. Op veel campings laat het echter nog te wensen over, volgens de heer Wieringa. Kabels worden op provisorische wijze in de grond gelegd of in bomen gehangen. Ondanks de voorschriften heeft de heer Wie ringa de indruk, uitzonderings gevallen daargelaten, dat de meeste campinghouders er niet veel aan gedaan hebben. Veel caravanhandelaren houden zich ook niet aan de voorschriften dat een caravan wat elektriciteit betreft, aan dezelfde den moet voldoen als ning. (Van o e correspondent Jan Schils) SALZBURG Egypte overweegt op korte ter mijn een tegengebaar te maken na het Israëlisch besluit de troepen in de Sinaï uit te dunnen. President Sadat van Egypte zei gisteren na het tweedaags overleg met de Amerikaanse president Ford in Salzburg dat het Egyptische tegengebaar afhankelijk zal zijn van het gedrag van Israël. Sadat was van mening dat Israël zich begon te realiseren dat het conflict in het Midden Oosten niet door de kracht van militaire actie kan worden opgelost. De Egyptische president noem de het Israëlisch gebaar echter niet voldoende om 'Israëlische schepen een vrije doorvaart te geven door het Suezkanaal als deze waterweg donder dag wordt heropend. De Israëlische premier Rabin had gisteren bekend gemaakt dat Israël als gebaar van goede wil tegenover Egypte en in verband met de herope ning van het Suezkanaal de Israëlische strjdkrach- ten in het gebied langs de bufferzone in de Sinai-woestijn met de helft zal verminderen. De militaire betekenis van deze Israëlische maatregel is slechts gering, maar politiek blijkt zij hef'Israë lisch verlangen onderhandelingen over de vrede voort te zetten, te steunen. Aan het einde van hun overleg in Salzburg bena drukten president Ford en Sadat dat zij geen beslissingen hebben genomen, maar wel dat zij in voortdurend kontakt met elkaar zullen blijven staan om een nieuwe oorlog in het Midden Oosten te voorkomen. Medewerkers van beide presidenten zeiden dat er mogelijk een directe telefoonlijn tussen Cairo en Washington zal worden aangelegd voor direct kontakt in crisisomstandigheden. President Sadat verklaarde dat zijn ontmoeting met president Ford had bevestigd wat hij reeds lang wist, namelijk dat Ford werkelijk naar vrede streeft, niet alleen in het Midden Oosten, maar in zijn gehele politiek. EXAMEN Dat het aantal vrouwelijke candida- ten met 25% gestegen is zal wel aan het „novemberwetje" liggen. Cuba levert luchtpiraten uit aan V.S. WASHINGTON (UPI) - Cuba heeft in alle stilte drie Ameri kaanse burgers naar Barbados gezonden waar zij in handen kwamen van de Amerikaanse Federale recherche die hen zocht wegens vliegtuigkaping. Dit is maandag door het Ameri kaanse ministerie van buiten landse zaken meegedeeld. Het was de eerste maal sedert twee jaar geleden de Ameri kaansCubaanse overeenkomst werd getekend waarbij Cuba beloofde vliegtuigkapers gevan gen te zetten of hen uit te leve ren om in de Verenigde Staten te worden berecht. Warenhuis De gemeenteraad van Moskou heeft de plannen bekend gemaakt voor een com plete modernisering en recon structie van Ruslands grootste warenhuis de Gum. De Gum, dat ligt aan het Rode Plein tegenover het Kremlin, is gebouwd in de jaren 80 van de vorige eeuw en bevat meer dan 1000 winkels onder een dak. Het is tegenwoordig een van de grootste toeristische attracties in Moskou. De 'plannen behelzen het aan brengen van airconditioning, het plaatsen van nieuwe etalage ruiten en het perfectioneren van het ondergrondse bevoorra- dingssysteem. (Van een onzer verslagevers) DEN HAAG De PTT gaat resoluut proberen een halt toe te roepen aan het toenemende aantal diefstallen van kascheques van de girodienst. Eind dit jaar of begin volgend jaar zullen alle postgiro-rekeninghouders hun kascheques alleen nog maar kunnen verzilveren op vertoon van een giropas. Alleen met deze pas, die vrijwel niet te vervalsen is, kan de PTT tot uitbetaling van een maximaal bedrag van 500 gulden overgaan. Andere legitimatiebewijzen zoals rijbewijs of paspoort mogen dan niet meer gebruikt worden. De nieuwe regeling gaat in, zodra de nog resterende ruim twee miljoen rekeninghouders van de Postche que- en Girodienst allen in het bezit zijn van een dergelijke giropas. De directie van de P.C.G.D. nam het besluit onder meer op basis van de gegevens van diefstallen in Zuid-Holland en Zeeland. In het eerste kwartaal van het vorige jaar werden in beide districten 63 kascheques gestolen. In het eerste kwartaal van dit jaar was dit aantal al gestegen tot 189 De postale recherche verwacht, dat het aantal gestolen en ter verzilvering aangeboden kascheques dit jaar in ons land zeker de 2000 gevallen zal overschrijden. Het totale bedrag dat met deze fraude is gemoeid, zal zeker het bedrag van één miljoen gulden overschrijden. SUS giiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiuiiiiiiiiiiiiiiiiiimiiiimiiiiiimiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimiiiiig Ford roept auto's terug zijn van schijfremmen op E de voorwielen. E Ford heeft hiertoe besloten, E omdat in de remslangen van de voorwielen scheur- E tjes kunnen ontstaan. Het =j gaat volgens de fabriek om E 28.000 auto's. In Nederland s rijden 4200 auto's van deze merken. E lllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllinilllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllilllllii (Van i vers) AMSTERDAM Alle Ca pri's, vervaardigd tussen april 1974 en februari 1975 en alle Escorts, gemaakt tussen november 1974 en februari 1975, moeten te rug naar de fabriek, wan neer deze wagens voorzien DINSDAG EN WOENSDAG BU ALBERTHEUN Ruim 200 jaar oud kompas gestolen uit tjalk Van onze correspondent ALPHEN AAN DEN RIJN - Uit een tjalk, die in de Oude Rijn ligt langs de Steekterweg, is een ruim 200 jaar oude scheepskompas en een koperen scheepsbel ontvreemd. Tezamen vertegenwoordigen de voorwer pen een waarde van 600,-. De eigenaar van de tjalk, de heer E. A. O. uit Alphen, vermoed dat de diefstal eind april/half mei is gepleegd. Nadat eigen speurwerk niets opleverde, heeft hij gisteren aangifte bij de politie gedaan. EEG ambassadeur De Europese Gemeenschap zal voor het eind van dit jaar een ambassadeur in Ottawa hebben, zo heeft premier Trudeau van Canada bekendgemaakt. Twee maanden „proefwonen" voor bejaarden LEEUWARDEN (ANP) Dé Nederlandse Vereni ging van Bejaardenoorden, heeft besloten dat aan be jaarden de gelegenheid moet worden gegeven tot „proefwonen". Dat betekent dat de aspi rant-bewoner van een be jaardentehuis de woning- waaruit hij komt voor de duur van twee maanden «kan aanhouden. Hij moet dan wel de gewone verzor- gingsprijs in het tehuis be talen, maar het tehuis neemt de huurprijs voor zijn rekening. Bevalt het de bejaarde niet in het nieuwe' tehuis, dan kan hij binnen twee maanden op het oude honk terugkeren. Dit proefwonen is een no vum op het gebied van de bejaardenbegeleiding. Het besluit viel gisteren op een congres van de vereniging in Langweer (Fr.). Ten aanzien van het mede zeggenschap en medebe stuursrecht van bejaarden besloot het congres dat hie rin ten spoedigste een radi cale verbetering moet ko- Dit luxe theeglas met verzilverde houder is voor u. Tenmin ste, als u de kleine moeite doet een nieuwe abonnee te winnen voor onze krant. Altijd doen. NOTEER m.i.vals nieuw kwartaalabonnee van de Leidse Courant woonplaats: stuur als dank voor de moeite een theeglas naar: adres: woonplaats:

Leidse Courant | 1975 | | pagina 1