Laatste Nederlander in Giro stapte ook af SNEEUWSTORM STUURDE RACES OP MAN IN DE WAR RAUL RAMIREZ OPEN ITALIAANS TENNISKAMPIOEN TURNER THUNE VROEG ASIEL Puttemans start toch op Papendal Gaggenau gehuldigd Vijf bonden- toernooi op JAC-terrein Als ik zondag in de prijzen val in de Nationale Lotto, laat ik het Concertgebouworkest bij mij in de tuin spelen. ETAPPEZEGE FABRIZIO FABBRI DINSDAG 3 JUNI 1975 LEIDSE COURANT PAGINA. 13 Van onze correspondent LONDEN De sneeuw stormen, waardoor Groot-Brittannië geteis terd werd, hebben op het eiland Man de 64ste TT- races in de war gebracht. De internationale junior 350cc-wedstrijd kon gis termorgen geen doorgang vinden wegens de abnor male weersomstandighe den. Op Man moet het al bar slecht j zijn voor een van de Tourist- Trophy-races voor motorfietsen, afgelast wordt Het circuit van dit eiland is zo gevaarlijk, dat de wereldkampioenen er niets meer mee te maken willen heb ben Barry Sheene (24), een van Engeland's beste kandidaten voor het wereldkampioenschap, neemt sinds 1971 niet meer deel aan de TT-races op het eiland Maa „Je hebt er geen plezier aan", zegt hij. „Het kan mooi weer zijn in Douglas (de hoofd stad, waar het startsein van de wedstrijden gegeven wordt), maar als je dan op de berg komt, regent het pijpestelen". „Tien jaar geleden was het nog okay, toen motorfietsen 225 km per uur reden, maar vandaag de dag rijden ze 280 tot 300 km per uur en dan is het er veel te gevaarlijk". Glorie De TT-races van Man duren 14 dagen. Er wordt een week geoe fend, gevolgd door een week wedstrijden. Dit jaar eindigen ze vrijdag (als de weersomstan digheden .het toelaten) met de 250 cc lichtgewicht TT. En de laatste race voor machines van 1000 cc. Ongeveer 50 percent van de renners op het eiland Man zijn geen Profs. De ama teurs, die meestal zelf hun ma chines onderhouden, komen er in hun vakantie hun leven riske ren voor de glorie. Omdat de kampioenen wegblij ven, zal de TT van Man volgend jaar vermoedelijk niet meer meetellen voor de wereldkam pioenschappen. Deelnemen aan de TT blijft echter ongeveer het zelfde als de noordelijke flank van de Eiger beklimmen. Er be staat geen betere mogelijkheid om als motorrijder je durf, zelf beheersing en vakkennis te me ten. Want die moet je echt heb ben om op het eiland Man met een motorfiets razensnel over de smalle, kronkelende wegen van het circuit te tuffen, wetend dat zelfs de kleinste verkeerde bere kening je daar je leven of zware verwondingen kan kosten. Sinds 1907 zijn op het circuit van Man al 104 motorrenners gesneuveld. Ook in de week van het proefrijden voor de eigenlij ke wedstrijden gebeuren er vaak fatale ongelukken. Vorig jaar werd de 38- jarige Engels man Peter Hardy gedood in een oefenrit De TT van het eiland Man gaat over gewone wegen, die duidelijk afgesloten worden voor het publiek. Het circuit Barry Sheene zal niet op Man in actie komen. „Het, is tegenwoordig te gevaarlijk" is zijn mening ROME Raul Ramirez heeft beslag gelegd op het open tenniskam pioenschap van Italië. De 21-jarige Mexicaan ver sloeg gistermiddag in de finale van het herenen kelspel op de banen van het Foro Italico te Rome de Spanjaard Manuel Orantes in drie sets: 7-6, 7-5, 7-5. Voorburg is trots op haar kampioen en wilde dat giste ren wel laten weten. Gagge nau, al lang bekomen van de feestroes na het volleybalkam pioenschap werd op het stad huis nog eens herinnerd aan het heuglijke feit Vanachter de katheder zwaaide burge meester Feith van Voorburg het restantje lof toe dat hij was vergeten te melden op de receptie meteen na het kam pioenschap. „Het college van B en W vond het nodig de laatste weinige centjes die nog waren over gebleven in Gagge nau te steken", sprak hij tot plezier van het kleine groepje van uitgenodigden, waaronder scheidsrechter Charles Corver en Piet de Bruin voorzitter van de Nederlandse volleybal Bond, dat de extra huldiging van Gaggenau mocht meema ken. Het werd een ongedwongen bijeenkomst, waarbij de bur gervader met zijn toespraak de lachers op zijn hand kreeg. Ernstig was hij, toen de kwali teiten van de Voorburgse vol- leybalploeg nog eens onder de loep werden genomen. „On derweg moest ik toevallig aan een molen (Gaggenau speelt in De Vliegermolen, red.) denken Wofgang Thüne (1) grijnst. Hij verliet zijn ploeg in Bern en vroeg in west Duitsland politiek asiel. FRANKFORT De Oostduitse turner Wolfgang Thüne heef politiek asyl gevraagd in West-Duitsland. De 26-jarige sportman, die vorig jaar tijdens de wereldkampioenschappen in Varna zilver veroverde op de brug, heeft het afgelopen weekeinde deelgenomen aan de Europese kampioenschappen in Bern. In de nacht van zondag op maandag verliet hij zijn ploeggenoten, ging de Zwitsers- Duitse grens over en liftte naar Frankfort Thüne gaf als redenen voor zijn vlucht op dat hij moeilijkheden heeft met zijn trainer en de Oostduitse gymnastiekbond. Er zouden geen politieke motieven in het spel zijn. De gymnast kwam zaterdag en zondag in Bern met een achttiende plaats niet uit de verf, als gevolg waarvan hij in het blad „Neues Deutschland" hevig is aangevallen. Onbedoeld ironisch eindigde het artikel met: „De ontstemde wereldster trok zijn jasje aan en groette alles en iedereen". Ockenburghbokaal (Van onze sportredactie) Den Haag De eindstrijd om de Ockenburghbokaal is enkele dagen vervroegd. Reeds vanavond om acht uur zullen ODB en Quick op het terrein van Kranen burg om deze beker strijden. ORTA Ook de laatste Nederlandse deelnemer in de Ronde van Italië is uitgevallen. Nidi den Hertog, de jongere broer van Fedor, haakte gisteren in de zestiende rit van Arenzano naar Orta (over 193 kilometer) af. De ritzege was voor de Italiaan Fabri- zio Fabbri, de beloning voor een langdurige ontsnap ping, ondernomen in het gezelschap van zijn landge noten Lualdi en Fraccaro en de Spanjaard Poso. De Vlaeminck (Bel) z.t, 8. Borgogno- ni (Ita) z.t., 9. Sercu (Bel) z.t.. 10. Salm (Zwi) z.t Het algemeen klassement: 1. Bertog- lio (Ita) 81 uur 40 minuten 12 secon den, 2. Galdos (Spa) op 2.00, 3. Gi- mondi (Ita) 0p 3.00, 4. Baronchelli (Ita) z.t., 5. Perletto (Ita) op 4.10, 6. De Vlaeminck (Bel) op 4.46, 7. Ricco- mi (Ita) op 4,56, 8. Panizza (Ita) op 5.04, 9. Lasa (Spa) op 5.37, 10. Conü (Ita) op 7.089 Het kwartet scheidde zich 113 kilometer voor de finish af van het peloton en bouwde een voor sprong op, die op een gegeven moment meer dan vier minuten bedroeg. Poso, een ploeggenoot van Galdos, die tweede staat in het algemeen klassement, wei gerde evenwel kop te doen en dit drukte het tempo van de vluchters op den duur toch te veel. Op het laatst was het een kwestie van buigen of barsten of de uitlooppoging zou slagen, doch Fabbri aarriveerde aan de meet met drie seconden voor sprong. Fraccaro werd nog in gelopen door de hoofdmacht, die in de Belg Rik van Linden zijn snelste man had. De Ita liaan Bertoglio blijft in de Rose leiderstrui. Gisteren had geen van zijn belagers zin (Gimondi Baronchelli) hem aan te vallen. De uitslag van de zestiende etappe is: 1. Fabbri (Ita) 193 kilometer in 4 uur 56 minuten 3 seconden, 2. Lualdi (Ita) z.t., 3. Poso (Spa) z.t, 4. Van Linden (Bel) op 3 sec., 5. Frac caro (Ita) z.t, 6. Paolini (Ita) z.t, 7. Door een overwinning in de achtste etappe heeft de Zweed Bernt Johansson zijn leidende positie in de ronde van Enge land voor amateurs, de „milkra- ce", versterkt. Johansson zege vierde in de rit van Sheffield naar Lincoln over 114 kilometer, door in de sprint de Brit Nick- son, de Amerikaan Ochowicz en de Deen Marcussen voor te blij ven. Zijn voorsprong in de alge mene rangschikking op de Ts jech Vondracek, die lang de lei derstrui heeft gedragen, be draagt nu 42 seconden. De Nederlandse renners, die in het verleden de Ronde van En geland opfleurden met belang- (Van onze sportredactie) DEN HAAG - Het zogenaamde vijfbondentoernooi voor spelers van ten hoogste achttien jaar, waaraan door geselecteerde elf tallen van de Afdelingen Rot terdam, Gouda, Leiden, Dord recht en Den Haag zal worden deelgenomen, wordt op zater dag 14 juni gespeeld op twee terreinen van de vereniging JAC aan de Buurtweg. De eerste ontmoetingen begin nen om 12.00 uur, waarna het toernooi omstreeks 17.00 uur zal zijn beëindigd. De prijsuitreiking zal na afloop plaatsvinden in restaurant Bij horst Basketbalteam nu vanavond in Leiden LEIDEN - De Nederlandse he- ren-basketbalploeg speelt van avond te Leiden tegen de Mc Gregor All Stars, een Ameri kaans team, dat momenteel een tournée maakt door Europa. De wedstrijd komt in de plaats van de ontmoeting met Israël, dat vorige week afzegde. Neder land bereidt zich voor op het toernooi om het Europees kam pioenschap, dat van 7 tot 15 juni wordt gehouden in Joegoslavië. De wedstrijd te'Leiden wordt gehouden in de 5-Meihal en be gint om 20.15 uur. Alle Nederlandse sport verenigingen hopen dat uw droom werkelijkheid wordt Als u meespeelt in de Nationale Lotto en een paar ton wint, bent u niet alleen aardig voor uzelf. U steunt er ook een goed doel mee. Want een deel van de totale inleg is bestemd voor alle Nederlandse sportverenigingen. Twéé vliegen in één klap zogezegd. Haal meteen een formulier bij uw club of winkelier. Elke zondag uitslag. Ondanks een moeizaam begin wist Ramirez toch beslag te leggen op de open Italiaanse titel. sterkste was: in de tie-break van de eerste set en diep in de twee de en derde set. De ongebrui kelijke score van 7-6, 7-5 en 7-5 geeft de voortdurende span ning aan. Met zijn krachtige eerste service en zijn schitterende volley is Ramirez een belangrijke kans hebber voor Wimbledon, dat op 23 juni begint. Eerst komen ech ter nog de open Franse kam pioenschappen op Roland Gar ros te Parijs. Gaggenau is ook een molen met vier wieken. De eerste wiek betekent karakter, de tweede zelfdiscipline, de derde inzet en de vierde het belang- Fabrizio Fabbri gaat jui chend over de streep. Zijn. etappezege is een feit. rijke successen (Fedor den Her tog, Piet van Katwijk) moeten dit jaar met bescheiden klasse ringen genoegen nemen. Gaby Minneboo heeft zich enige da gen gehandhaafd op de vijfde plaats van het algemeen klasse ment, maar is inmiddels afge zakt tot de 33e. Mathieu Buckx en Jo Roemerman staan nu ruim voor hem. De klassering van de Nederlanders in de achtste etappe: 33. Roemerman 2.35.15, 36. Buclpc z.t, 44. Minneboo 2.36.47, 58. Mutsaars 2.47.53. Algemeen klassement: 19. Buckx 28.35.51, 26. Roemerman 28.37.27, 33. Minneboo 28.41.10, 45. Mutsaars 28.54.20 Zes Nederlandse amateurwiel renners zullen op 6 juni starten in de ronde van Oostenrijk, die op 15 juni eindigt De equipe bestaat uit: Wil van Helvoirt, Ad Tak, Hans Koot, Piet Kuys, Nico Hilbrink en Huub Neven. Giste ren is de proloog gereden van de wegwedstrijd Dauphine Li- bere. In Annecy moesten de ren ners een individuele tijdrit over 8000 meter rijden. De Belg Freddy Maertens bleek met 10 minuten en 22 seconden de snel ste. De Italiaan Moser werd op viertiende seconde tweede en Joop Zoetemelk derde. De ach terstand van de Nederlander op Maertens was een halve secon de. Eddy Merckx eindigde als 43e in 11.08.4. De tijden van de proloog tellen niet mee voor de rest van de wedstrijd. De uitslag van de proloog is: 1. Maertens (Bel) 10.22.0, 2. Moser (Ita) 10.22.4, 3. Zoetemelk (Ned) 10.22.5, 4. Pollentier (Bel) 10.27.8, 5. Thevenet (Fra) 10.38.4, 6. Croyet (Fra) 10.39.5, 7. Poulidor (Fra) 10.40.8, 8. Vianen (Ned) 10.41.1, 9.Simonetti (Ita) 10.41.3, 10. Ritter (Den) 10.41.6, 20. Bal (Ned) 10.54.0, 43. Merckx (Bel) 11.08.4 loopt door steden en dorpen en over landwegen, omgeven met stenen muren, telefoonpalen en andere risico's. De gevaarlijkste elementen worden afgeschermd met balen stro en sommige bochten wat minder scherp ge maakt, maar er is nergens vol doende plaats voor veilige afras teringen. Weinig geld Man's motorfietscircuit van 60.4 km. is tegelijk het langste, het gevaarlijkste en het moeilijkste ter wereld. In 1907 won Rem Fowler op dit eiland met een gemiddelde snelheid van 56 km. per uur de eerste TT-race voor dubbele cilinders. In 1967 vestig de Mike Hailwood er het fantas tische ronde-record van gemid deld 174 km. per uur. Tot nu toe werd het door niemand verbe terd. De meeste toeschouwers van de TT-races zitten gratis te kijken op de bermen van het eiland. De TT trekt altijd veel volk aan uit Engeland. Aigelopen jaar wer den in de 14-daagse door de veerboten van Liverpool 30.000 personen, 7419 motorfietsen en 3251 wagens aan land gezet in Douglas. Dat was een record. Ondanks het slechte weer is ook dit seizoen de belangstelling enorm. Er zijn veel Britten over gekomen en talrijke Duitsers. De bergachtige renbaan van Man herinnert die bezoekers aan de Nurburgring, die echter slechts een goede 22 km lang is. De TT-races worden gerekend tot de tijdritten, met vaak wel 75 deelnemers (en 8 reserves) per wedstrijd. Ofschoon kam pioenen zoals Giacomo Agostini en Phil Read niet meer naar Man komen racen, zijn er nog genoeg liefhebbers. Ze doen mee voor de eer niet voor het geld, want de hoogste prijs be draagt slechts 1500 pond. Roger Simons Ramirez verdiende met zijn zege 16.000 dollar, ongeveer 39.000 gulden. De Mexicaan was als zesde geplaatst, Orantes als vierde. De finale moest zondag een dag worden uitgesteld we gens regen. In de beginfase van de strijd zag het er niet naar uit dat Ramirez op weg was naar zijn belangrijkste toernooizege tot dusver. Orantes (26), die onlangs de toernooien van Bournemouth en Hamburg won en die zater dag indruk maakte door Guil- lermo Vilas te verslaan met drie keer 6-2, nam een voorsprong van 4-1 door middel van een i servicedoorbraak. Maar vanaf dat moment gaf Ramirez geen duimbreed meer toe en begon hij de Spanjaard geleidelijk het initiatief te ontnemen. „Ik was koud in het begin", aldus de besnorde Mexicaan, die vorige week opweg naar de finale Björn Borg en Die Nastase uit schakelde, „ik wist niet of ik naar het net moest gaan of ach terin blijven". Ramirez koos ui teindelijk het eerste, en met suc ces, hoewel Orantes zich niet in de hoek liet drukken door het superieure serveer- en volleer- werk van zijn tegenstander. Het resultaat was dat zich om vrij wel elk punt een hevige strijd ontspon, waarbij steeds Rami rez op de cruciale momenten de rijkste, de sportiviteit". Ap plaus alom, waarbij burge meester Feith de gelegenheid te baat nam onder de kathe der, juist u raadt het al, een molentje te voorschijn te ha len. Aanvoerder Jurriën Kooi en mocht het fraaie zilveren attribuut in ontvangst nemen. Niet voordat Feith zijn toe spraakje had besloten met de woorden: „Laat de wieken al tijd blijven draaien". Gagge nau is van plan gehoor te ge ven aan die woorden. DEN HAAG Door de toezegging van Emiel Puttemans, de Belgische wereldrecordhouder op de 5000 meter met 13 minuten en 13 seconden, hebben de internationale avondwedstrijden die morgenavond op de Icunststofbaan van Papendal worden gehou den, een interessant karakter gekregen. Puttemans, die afgelopen vrij dag met 13.29.8 in Parijs voor de beste Europese jaarprestatie op de vijf kilometer zorgde, meldde gisteravond zijn defini tieve komst. Hij zal zijn trai ningsmakker André de Hertog- he meenemen als gangmaker. Puttemans ontmoet op de 5000 meter de Nederlandse kampioen en recordhouder Jos Hermens, de Chileense kampioen Edmun- do Warnke en Gerard te Broke (Ciko '66). Het zal de tweede maal zijn dat Jos Hermens dit seizoen op een 5000 meter start Op 23 januari liep de Nijmege- naar in Christchurch tijdens een trip door Nieuw Zeeland 13.41.8. Zijn Nederlandse record staat sedert de Europese kampioen- schappen van Rome, waar Her mens als vierde eindigde, op 13.25.6. Nederlandse overwinningen SOFIA - Cis ka Janssen, houd ster van het nederlandse record met 6,47 meter, heeft tijdens atletiekwedstrijden in Sofia het verspringen gewonnen. De atle te van Sagitta kwam tot 6,37 meter. De 800 meter was voor Ina Blauw van AVG'26 in 2 min. 4 sec. Mieke van Wissen van At- modes werd met 13,97 sec. der de op de 100 meter horden. Miljoenencontract voor McGinnis NEW YORK - De Amerikaanse basketbal-ster George McGinnis heeft van de New York Knicks een formidabel contract aange boden gekregen de 2.03 meter lange balvirtuoos kan in zes jaar zes miljoen dollar verdie nen, dat is bijna twee en een half miljoen gulden per jaar. Daarnaast ontvangt McGinnis een handgeld van 1.25 miljoen dollar (drie miljoen gulden). i

Leidse Courant | 1975 | | pagina 13