Tennisspeelster uit Polen koos voor Nederlandse club VOOR HANS VENNEKER KOMT IN FRANKRIJK HET AVONTUUR Broers Wegerle voor training naar Feyenoord DOOR HUWELIJK MET LEIDSCHENDAMMER Toch weer Pele Illlllllllllllllll Na roemloos afscheid bij Sparta DINSDAG 3 JUNI 1975 LEIDSE gOURANT P.CINA II LEIDSCHENDAM - De Nederlandse damesten- nistop kan binnen afzien bare tijd danig versterkt worden, dankzij de komst van Christina Pil- zyg. De 25-jarige Poolse vestigde zich in decem ber van hét vorig jaar in Nederland om in het hu welijk te treden met de speedwaycoureur Ronald Hoogeveen. Aangezien haar verblijf in Neder land door het ontbreken van de benodigde papie ren lange tijd onzeker was, is aan de komst van Christina geen rucht baarheid gegeven. Giste ren kwam aan alle onze kerheden echter een einde. Zij trouwde met Ronald Hoogeveen, waar door ze de Nederlandse nationaliteit verwierf. Haar verblijf in Neder land is dan ook defini tief. Christina Pilzyg startte haar carrière op twaalfjarige leeftijd. In 1969 werd zij nationaal kam pioene, welke titel zij in 1970 prolongeerde. Thans staat zij als derde genoteerd op de Poolse ranglijst. In Nederland moet zij tot de beste vijf speelsters kun nen behoren. Zij mag dus als een belangrijke aanwinst voor het Nederlandse damestennis worden beschouwd. Christina heeft in ons land in middels al een wedstrijd ge speeld voor de Voorburgse ten nisvereniging Sobri, die uitkomt in de derde klasse. Bestuurslid Pieter Schrassert-Bert is erg verheugd over haar komst. "Vrienden brachten haar in con tact met onze vereniging. Ik heb met haar gespeeld en ben ere HIIIWIIHIiMII II1 ii enthousiast over haar spel. Af gelopen week heeft zij voor ons een competitiewedstrijd ge speeld. Ze won haar partijen zonder enige moeite. Wel heb ik moeten constateren, dat zij een enorm gebrek aan conditie heeft, maar daar valt natuurlijk wel het een en ander aan te doen". Echtgenoot Ronald Hoogeveen, die Christina voor het eerst in Polen ontmoette toen hij daar op uitnodiging van de Poolse regering trainde, voegt eraan toe: "Ze heeft een aantal maanden niet meer ge speeld. In Polen wordt in de winter niet getennist. Het is dus begrijpelijk, dat haar conditie niet al te best is". Beu Christina Pilzyg heeft voorlo pig niet gekozen voor een van de Nederlandse topclubs. Haar man legt uit: "In Polen moest zij constant reizen. Dan was er hier een toernooi en dan weer daar. Ze is het reizen een beetje beu. Ze heeft daarom in eerste instantie gekozen voor het ple zier. Maar of dat zo zal blijven, durf ik niet te zeggen. Wat mij betreft mag ze professional worden. Dat brengt nog wat geld in het laatje. Maar ze hoeft niet, ze moet het allemaal zelf beslissen. Ik weet ook echt niet of ze lid van Sobri blijft". De Voorburgse tennisvereniging hoopt het komende weekeinde het kampioenschap van de der de klas te veroveren. Bestuur slid Pieter Schrassert: "Ik heb goede hoop, dat we volgend jaar in det tweede klas uitkomen. De komst van Christina kwam na tuurlijk uiterst gelegen. Zij zal dan ook aan die kampioenswed strijd deelnemen". Lesgeven Op de banen van tennispark Vreugde en Rust in Voorburg, waar Sobri is ondergebracht, zal Christina Pilzyg ook les gaan geven. Haar echtgenoot: "Zij bezit de vereiste papieren, maar die zijn helaas in Neder land niet geldig. We hebben daarover al contact opgenomen met de KNLTB. Ze zal nu waarschijnlijk een paar wed strijden moeten spelen om te bewijzen, dat ze geschikt is ten- nisles te geven". Volgende maand keert Christi na Pilzyg voor familiebezoek te rug naar Polen. De kans is ech ter groot, dat zij door de staat een boete krijgt opgelegd. Zoals in de Oostbloklanden gebruike lijk is, valt de georganiseerde sportbeoefening onder directe verantwoordelijkheid van de staat Christina hield zich on langs niet aan haar contractuele verplichtingen. Ronald Hooge veen: "Ze had in Polen eigenlijk nog een toernooi moeten spelen, maar door de voorbereidingen op het huwelijk is daarvan niets terecht gekomen. Als we in juli naar Polen gaan, zal haar wel een boete worden opgelegd. Ik hou daar althans rekening mee". Afvaardiging Christina Pilzyg kan voorals nog niet opgesteld worden in een vertegenwoordigend team van Nederland. Bestuurslid Pieter Schrassert zegt daar over: "Hoewel zij de Nederland se nationaliteit bezit, is zij voor tennisbe grippen nog Poolse. Maar dat kan door middel van een brief aan de KNLTB wor den opgelost. Mocht zij in aan merking komen voor een Ne derlandse afvaardiging dan verwacht ik geen enkel pro bleem". De Nederlandse topclubs zullen wellicht gaan strijden om Chris tina in hun gelederen te krijgen. Voor haar hoeft dat voorlopig nog niet "Het plezier staat voor op", zegt zij in redelijk goed Engels. JQS HEYMANS Arcadia rond over transfer (Van onze correspondent) ROTTERDAM Bij Feyenoord heeft men giste ren toegegeven dat manager Guus Brox en bestuurslid Blankemeijer vorige week naar Zuid-Afrika zijn gereisd om daar in Pretoria twee jonge voetballers te observeren en te on derhandelen met hun club Arcadia. Het zijn de broers Steven en Geoffry Wegerle, 21 en 20 jaar oud, twee aanvallers die volgens de Zuidafri- kaanse sportpers de meest getalenteerde voet ballers zijn die dit Afrikaanse land ooit heeft voortgebracht. Feyenoord werd over deze twee talenten ingeseind door Marinus Perlee, een neef van Feyenoords vice-voorzitter Cisser, en oudspeler van Arcadia. Gerard Kerkum, lid van de beleidsgroep betaald voetbal, gaf gisteren als commentaar: „De berichten uit Zuid-Afrika waren zo positief dat we toch zijn gaan kijken, al stelt Zuid-Afrika als voetbalnatie dan nog weinig voor. In Zuid-Afrika hebben de kranten trouwens vol over deze transactie gestaan, en daarom ben ik verbaasd dat de zaak nu pas hier is uitgelekt." Het bezoek van Brox en Blankemeijer is zo positief uitgevallen, dat de Wegerle- broers in juli of augustus enkele weken naar Rotterdam zullen komen om mee te trainen met de selectie en enkele proefwedstrijden te spelen. Feyenoords Poolse trainer Brzec- zanzyk zal advies geven over een eventuele transfer. Met Arcadia is Feyenoord overigens al rond. In een Zuidafrikaan- se krant verklaarde Kai Johansen, bestuurslid van Arcadia: „We zullen beslist geen hoog bedrag vragen, want we gunnen deze jongens een goede voetbaltoekomst. We zullen ze missen, want het zijn de beste spelers die we ooit gehad hebben." Na de proefperiode van Steven en Geoffry Wegerle zal er een bestuurslid van Arcadia naar Rotterdam vliegen om de zaken verder rbnd te maken. Feyenoord is trouwens ook nog in onderhandeling met Excelsiors vrije verdediger Ton Wic- kel (21). De besprekingen zijn echter pas in een oriënterend stadium. RIO DE JANEIRO Het ziet er nu toch naar uit dat Pele weer gaat voetballen. De voormalige sterspeler, die acht maanden gele den voor de laatste keer voor zijn club Santos uitkwam, zal vermoedelijk deze week een contract tekenen bij de Amerikaanse profclub „New York Cosmos'. Er worden bedragen genoemd van negen miljoen dollar (ruim 22 miljoen gulden) voor een periode van twee jaar. Volgens de laatste -sterke - geruchten zou Pele reeds volgende week zijn eerste wedstrijd in de Verenigde Staten spelen. i Willie Hillen is dit weekeinde Nederlands kampioen! luchtgeweer geworden. Tijdens de dit jaar door de SV Zoetermeer georganiseerde wedstrijden prolon geerde hij zijn titel. Bovendien verbeterde hij het nationaal record dat met 379 punten reeds op zijn naam stond en bracht het op' 384. Dries Visser tekende bij ROTTERDAM Dries Visser heeft bij de Rotterdamse eredivisie club Sparta voor twee jaar bijgetekend. De Spartaan Hans Verel, het afgelopen seizoen deel uitmakend van het C-elftal is voor een jaar uitgeleend aan SW. Dick Hoogmoed, de 26-jarige spits van FC Dordrecht, gaat voor twee jaar naar Fortuna-Sittardia Combinatie (FSC). Heynckes verlengde contract MONCHENGLADBACH Jupp Heynckes, de topschutter van j Borussia Mönchengladbach, heeft gisteren zijn contract met drie jaar verlengd. De 30-jarige Heynckes, die vele. aanbiedingen uit het buitenland had, is momenteel met 25 doelpunten topscorer in de Bundesliga. Dutina en Rietdijk naar RVC Van onze sportredaktie DEN HAAG Slobodan Dutina, de vorige seizoen voor SW spelende Joegoslaaf, zal volgend jaar voor de Rijswijkse hoofdklas ser RVC uitkomen. Op aandrang van het bestuur van RVC nam hij gisteravond een positieve beslissing. Ook Arie Rietdijk, tot nu toe linkerspits bij Hermes DVS, zal volgend jaar de kleuren van de Rijswijkers verdedigen. (Van onze sportcorres- pondent) ROTTERDAM Het komt maar zelden voor dat een voetbalprof in de nadagen van zijn carrière nog een grote slag kan slaan. Hans Venneker, in middels dertig jaar ge worden, heeft onlangs een droom werkelijkheid zien worden. Waar hij al tijd naar heeft uitgezien, werd plotseling realiteit. Een vorstelijk aanbod van de door de bandenfa brikant Michelin gespon sorde voetbalvereniging ASM (Association Sportif Montferrandaise) bood hem de verzekering van een voorlopig onbezorgd financieel bestaan. Het driejarig contract dat de Fransen de Spartaan voorhielden, werd door hem in dank aanvaard in de wetenschap dat hij straks bij zijn terugkeer in Nederland zijn recen telijk in Hellevoetsluis geopende sportzaak voor een belangrijk deel schuldenvrij kan maken. Sparta heeft nauwelijks ge rouwd om het-vertrek van zijn spits, die weliswaar in het voor bije seizoen de niet onverdienst elijke produktie van dertien goals haalde, maar te vaak de indruk achterliet dat hij met zijn gedachten elders vertoefde. Niettemin was Sparta nog be reid Venneker een tweejarig contract aan te bieden, maar toen de reactie op het aanbod uitbleef, liet de clubleiding we ten dat Venneker wat haar be trof naar een andere vereniging kon uitzien. Zo kwam een roem loos einde aan de voetballoop baan van Hans Venneker, die jaren terug door Wiel Coerver de „beste middenvelder" van Nederland werd genoemd en door Georg Kessler werd ge kwalificeerd als een verdediger met „ongekend aanvallende kwaliteiten". Grillig De carrière van Hans Venneker draagt de sporen van grillig heid. Bij Feyenoord leek hij zich te ontwikkelen tot een uit zonderlijk talent Tien jaar geleden scoorde hij eens vijf doelpunten tegen Ajax (9—4), een explosie van slag vaardigheid die hem met een klap in het centrum van de be langstelling bracht Maar de alom verwachte doorbraak bij topclub Feyenoord bleef uit Toen Venneker in zijn eerste Europa-cupduel tegen Real Ma drid twee opgelegde kansen miste, vormde dat voor Feye noord de aanleiding hem naar het Nijmeegse NEC te transfere ren. Daar, in Nijmegen, ontwik- klede Venneker zich tot een van de slagvaardigste aanvallers in Hans Venneker bewees voor Sparta meermalen zijn waarde. Ook deze kopbal was goed voor een doelpunt. het betaalde voetbal. Nijmegen lag aan zijn voeten, bejubelde de Rotterdammer als een astro-v naut, die een geslaagde vlucht naar de maan had ondernomen. Begrijpelijk dat Sparta hem graag wilde inlijven. Zijn terug- j keer naar Rotterdam hep aan vankelijk uit op een grote te leurstelling. Venneker, pieke rend over zijn toekomst en wor stelend met een vormcrisis, ver dween uit de publiciteit. Een bijna vol seizoen lang vocht hij fervent in het C-elftal voor zijn come-back. Niet meer als spits, maar als middenvelder. De komst van Georg Kessler Sparta legde in het eind van de jaren zestig een grote voorkeur aan de dag voor het aantrekken van oud-bondscoaches heeft een belangrijke rol gespeeld in de carrière van Venneker. Kes sler turnde de Spartaan met succes om tot vleugelverdediger. Op die plaats maakte Venneker zoveel furore, dat de toenmalige bondscoach Frantisec Fadrhonc hem oranje binnehaalde. „Ik heb tot aan de dag van vandaag nooit begrepen waarom ik na vier interlands, waarin ik naar mijn gevoel zeker niet slecht heb gespeeld, niet meer werd uitgenodigd. Zelfs geen briefje kon er af. Ik was er wel verhit- terd en teleurgesteld over. Spe len in het Nederlands elftal heb ik ervaren als een grote eer, als een bekroning van mijn activi teiten in de voetballerij". Populariteit Hans Venneker heeft na het vertrek van Georg Kessler nooit meer de vorm bereikt, die zijn populariteit zo met spron gen deed stijgen. Aan het begin van het laatste seizoen verzocht hij Sparta's huidige trainer Leo Steegman hem in de aanvalsll- nie te posteren. Na een goede competitiestart zakte Venneker echter steeds meer weg. De ambitie was verdwenen, of schoon hem geen gemis aan in zet in de schoenen kon worden geschoven. In december polste de oud-Ajacied Klaas Nuninga hem voor de job van trainer speler van ASM. Een club, die voornamelijk uit jonge spelers bestaat en die door Nuninga naar de top van de derde divisie is gebracht, maar die de promo tie naar de tweede afdeling net niet heeft kunnen verwezenlij ken, omdat een geroutineerde kracht ontbrak. In verband Een hoogtepunt uit het voetballeven van'Hans Venneker was zijn uitverkiezing in het Nederlandse team. Daardoor ook een gewellige prooi voor handtekeningenjagers. daarmee zal ten aanzien van Hans Venneker het accent in het begin op het spelen komen te liggen. De Fransen hopen dat de spits van Sparta de beslissen de stoot zal kunnen geven. „Maar", aldus Venneker, „het kampioenschap of de promotie is geen must. Ze verwachten alleen van me dat ik mijn werk goed doe. Als we het niet moch ten redden, is er geen man over boord". Ervaring De ervaringen die hij de laatste twee jaar als trainer van de amateurclub Hellevoetsluis de ploeg promoveerde onder Vennekers leiding naar de tweede klasse van de KNVB zullen hem in Frankrijk uitste kend van pas komen. „Ik kijk nu heel anders tegen het vak van trainer aan dan vroeger. Ik heb nu zelf ook te maken gehad met spelers die teleurgesteld zijn, omdat ze niet in het eerste worden gekozen. Ik heb meer begrip gekregen voor bepaalde problemen van trai ners. Dat begrip had ik vroeger niet. Aan de andere kant ben ik ook kritischer geworden zonder dat overigens bij Sparga naar bui ten te brengen. Daar had ik geen behoefte aan. De laatste tijd heb ik wel het idee dat de trainers in het betaalde voetbal zich in hun taktische voorberei dingen te veel willen waarma ken. De spelers krijgen zoveel opdrachten mee, dat ze vaak door de bomen het bos niet meer zien. Er zijn teveel speci fieke taken en het eigen initia tief van de spelers wordt dood gemaakt. Spelers moeten vrijer worden, losser. Ik ben een voor stander van algemene richtlij nen mee te geven". Over een maand zal Hans Venneker zich met zijn vrouw Sylvia en zoons Robbie en Richard in Perignat, een dorpje vlak bij Clermont- Ferrand vestigen. Zijn zaak wordt door een bevriende rela tie waargenomen. „Ik heb er alle vertrouwen in dat het goed gaat. Dit avontuur in Frankrijk wil ik me niet laten ontgaan". Zege Haags amateurteam (Van onze sportredaktie DELFT Het Haags amateurelftal heeft gisteravond een zege van 1—0 op het Delftse team behaald. Na 35 minuten werd een pass van Wim Keetman flens) doeltreffend afgerond door Wim van Laar (Vios). Dezelfde speler zou de kans op 2—0 voorbij laten gaan door twintig minuten voor tijd een strafschop te missen.

Leidse Courant | 1975 | | pagina 11