FRANK SINATRA PAKT CONCERTGEBOUW IN Toto moet Eindhoven van een faillissement redden Dick de Zeeuw wint het niet Sterke stijging aantal aanvragen voor rijexamen DINSDAG 3 JUNI 1975 LEID SE COURANT PACEVA 10 AMSTERDAM Frank Sinatra is dan eindelijk in Nederland geweest en zal er waarschijnlijk nooit meer terugkomen. Niet dat „The Voice" iets te klagen had. Hij werd door een stampvol Con certgebouw en eerder door impressario Lou van Rees ontvangen op een manier die deed denken aan koninklijke bezoeken in een grijs verleden en het publiek van zo'n tweeduizend man zat bijvoor- baat ademloos in avondkleding gereed om zich een uur lang naar de zevende hemel te laten zingen. Maar Sinatra's eerste Nederlandse concert vormde de afsluiting van een Europese tournee die zoveel moeilijkheden opleverde dat het de vraag is of de iets slanker geworden, straks 60-jarige vocalist er nog eens aan begint. Frank Sinatra schijnt op deze foto voor zichzelf te applaudisseren. De mislukking van zijn optre den in West-Berlijn heeft The Voice weer even op de van hem vertrouwde kooktempera- tuur gebracht „Ik denk dat ik Berlijn maar opkoop en er een buitenverblijf van maak", liet hij weten. En: „Ach die Duit sers moeten altijd iemand pak ken. Vijfendertig jaar geleden pakten ze jullie, nu was ik aan de beurt". Het waren enkele van de „wise-cracks" waarmee Sinatra z'n optreden-van-de- eeuw kwistig doorspekte. Het publiek had er uitgebreid oren naar. Zelfs een oudbakken grapje van de op het toneel rokende en drinkende „old blue eyes" over de „kouwe thee" in z'n glas ging er in als koek bj de aanwezigen onder wie tal van lieden die bij zulke gelegenheden „prominenten", mogen heten: Toon Hermans, Willem Duys, Mr. Pieter van Vollenhoven, Ramses Shaffy, de familie Alberti en als klap stuk van de veiling Elizabeth Taylor met vriend Henry Wijn bergen die met een perfect getime-de opkomst een konin klijk applaus mocht oogsten. Sinatra heeft nog niets van zijn flair verloren. Hij weet exact waar hij de barsten in z'n stem met zwijgen dicht moet metselen, geeft het swin gende orkest van Bill Miller het volle pond en oogst met alles ovaties. Of het nieuwe melodieën zijn als „Send in the clowns" uit ,A little night music" of oude hits als „My Dubbele bezetting suppoosten in Concertgebouw suppoosten aan de deuren ge zet, om dubbele bezetting van de peperdure plaatsen te voor komen. Tegen half twaalf mag het pu bliek met teveden glinsteroog- jes naar huis. Het heeft de Levende Legende dan toch maar gezien, voor eens en voor altijd. Sinatra zelf heeft heel wat sneller de muziektem pel verlaten dan zijn wat exta tisch drentelende auditorium: Eén minuut precies na het slo tapplaus is hij op weg naar zijn Londense bedje. Er zullen best mensen zijn bij wie hij gisteren een leegte ach terliet Maar ja, Willem Duys zal het straks vast wel dunne tjes overdoen. kind of town", „Nancy" en het buiten staat de hele avond pu- slotnummer „The lady is a bliek te wachten. Het zijn de tramp" uit Pal Joey. Binnen in stakkerds die niet de bijna het Concertgebouw wordt het hemelse vreugde van een toe- alsmaar warmer, maar ook gangskaartje mochten sma ken, of zich blauw hadden be taald voor een vals exemplaar. Want de directie van het Con certgebouw had voor gister avond een dubbele bezetting Meer dan duizend gulden brachten voor het Concertgebouw de kaarten van Sinatra op in de zwarte handel. Maar welk kaartje was vals en welk niet? Wachttijden gemiddeld veertien weken RIJSWIJK (ANP) In de eer ste vier maanden van dit jaar is het aantal aanvragen voor het afleggen van het rijexamen met twintig procent gestegen. Mede door deze toegenomen vraag zijn de wachttijden voor examenkandidaten bij het Cen traal Bureau Rijvaardigheids bewijzen (CBR) opgelopen tot gemiddeld veertien weken. Het CBR is verrast door het toegenomen aanbod van nieuwe examenkandidaten. Ook de rij scholen hebben een onverwacht groot aanbod van leerlingen en vele scholen moeten momenteel wachtlijsten hanteren. Het CBR meent, dat een belangrijk deel van de toegenomen vraag is ver oorzaakt door de strengere alco holwetgeving sinds 1 november van het vorige jaar. Men leidt dit onder meer af uit de sterke stijging van het aantal vrouwe lijke kandidaten (25 procent). Ook de blijkbare weerzin van jonge vrouwen tegen de brom fietshelm kan een rol spelen. In rijschoolkringen kan men als mogelijke oorzaak horen, dat, het inhaaleffect van het diepte punt tijdens de oliecrisis, de zachte winter en de verwachting van toekomstige hogere lesgel den eveneens van invloed zijn op de grote toeloop. In de lange wachttijd voor menkandidaten speelt boven dien mee, dat het CBR momen teel rekening houdt met de va kantie van de kandidaten. In enkele gevallen kan het daar door voorkomen dat de wacht tijd plotseling belangrijk korter is. Het CBR verwacht overigens niet, dat de gemiddelde wacht-' tijden, die in het westen var land groter zijn dan elders, spoedig kunnen worden bekort. Citroéns duurder AMSTERDAM (ANP) Door externe prijsverhogingen en door de waardestijging van de Franse franc is Citfoen—Neder land genoodzaakt de prijzen van de meeste auto's te verho gen. De prijzen van de DS, SM en de bestelwagens C35 blijven on veranderd. De prijsverhoging bedraagt ge middeld 4,9 procent. Voor de 2CV en Dyane is deze beperkt gebleven tot 2 2 1/2 procent. De verhoging is gisteren inge gaan. Wiegel wil meer inspraak voor werknemers GELDROP „Het is van het grootste belang dat de leidingen van ondernemingen doelbewust streven naar het meer inschake len van hun werknemers bij het, beleid". Dat zei gisteravond WD-fractievoorzitter Hans Wie gel tijdens een bijeenkomst van het Christelijk Werkgeversver bond in Geldrop. Dit zou kun nen gebeuren door de onderne mingsraad meer rechten toe te kennen en door betere informa tie bij voorbeeld aan de hand van volledige jaarstukken. Verder hekelde Wiegel de NW- brochure „Fijn is anders". „Met volledige miskenning van de voordelen die de ondernemings gewijze produktie biedt, streven Arie Groenevelt en de zijnen naar het omverwerpen van onze maatschappelijke en economi sche orde. Hij wenst de polari satie binnen het bedrijf te ha len", aldus Wiegel. „We moeten de moed hebben dit soort opvat tingen te vuur en te zwaard te bevechten". r de toestellen van de Europese lijnen van British Airways Stakingen op vliegvelden Londen en Kopenhagen KOPENHAGEN (Upi)~- Onge veer 200 monteurs en leden van het onderhoudspersoneel op het Deense vliegveld Kastrup bij Kopenhagen zijn gisteren op het vliegveld gaan zitten en hebben daarmee alle vertrekkende vliegtuigen tegengehouden. Zij eisen hoger loon. Gelandde vliegtuigen werden niet afgewerkt. De leider van de actie, P. Larsen, zei dat hij zijn mannen daartoe had aange spoord omdat maandenlang met de luchtvaartmaatschappij SAS was onderhandeld zonder resul taat. Voorts heeft het onderhoudsper soneel van British Airways gis teren een nieuwe loonformule verworpen en gestemd voor voortzetting van hun staking die tot stopzetting van alle vluchten van de luchtvaartmaatschappij op Europa en binnenlandse vluchten van Londen heeft ge leid. Fractievoorzitter KVP: (Van onze Parelementaire redac tie) DEN HAAG Mr. F. Andries sen, fractievoorzitter van de KVP in de Tweede Kamer, ge looft dat de kandidaat van het partijbestuur W. J. Vergeer, op de partijraadsvergadering van de KVP op 21 juni met een duidelijke meerderheid tot' voorzitter zal worden gekozen. „De Zeeuw zal het niet win nen", aldus Andriessen. Andriessen begreep dit niet, om dat De Zeeuw verklaard had op kennelijk teruggekomen. Hij zei begrepen te hebben dat De Zeeuw de KVP had willen om bouwen tot een open christen democratische volkspartij. „Maar dat kan niet, als je je tegelijk sterk maakt voor het CDA. Er kan maar één chris ten-democratische partij zijn, en dat is het CDA. Wat De Zeeuw wilde, zou voor de men sen onbegrijpelijk zijn en een grote verwarring hebben ge sticht", aldus Andriessen. Hij vond het overigens van ARP- fractievoorzitter Aantjes een goede gedachte om te proberen de kamerfracties van KVP, ARP en CHU zo gauw mogelijk nauwer samen te laten werken (Van onze sportredactie) Eindhoven De zondag naar de eredivisie gepromoveerde voetbalclub Eindhoven wordt bedreigd met een faillissement. Het verzoek hiertoe gaat uit van de Bedrijfsver eniging voor Gezondheidszorg, Geestelijke en Maatschappelijke Belangen. De Bossche rechtbank zal morgen de aanvrage behande len. Het gaat om een schuld van enkele tiendui zenden guldens. Het bestuur van Eindhoven heeft zich tot het college van B. en W. van de stad Eindhoven gewend met het verzoek of de opbrengst van de toto dat door het gemeentebestuur wordt beheerd en waarin een bedrag van 67.500 aanwezig is voor het aflossen van deze schuld kan worden aangewend. Verder wordt Eindhoven be dreigd door de fiscus. De ontvanger van de directe belastingen heeft een bedrag van ongeveer gelijke grootte te vorderen. Begin januari heeft de inspectie besloten genoegen te nemen met een betaling van 38,1 procent Twee weken geleden ontving algemeen secretaris J. Franse plotseling een brief waarin werd medegedeeld dat deze toezegging werd ingetrokken, omdat de ge meente Eindhoven een subsidie in het voor uitzicht had gesteld. Volgens de voorzitter van Eindhoven, drs. J. Boumans, heeft de gehele affaire geen direct gevolg voor de nog af te sluiten contracten met de spelers. De soep zal wel niet zo heet worden gegeten als ze wordt opgediend. Ik ben er vast van overtuigd dat voortijdig tot een oplossing zullen komen. Zwaar weegt bij Eindhoven het feit dat trainer Rinus Gosens vandaag een bespreking heeft met het bestuur van de Belgische eerstedivisievereniging Lierse SK. De Belgen hebben de succesvolle oefenmees- ter een zeer lucratief aanbod gedaan. Waar schijnlijk ter grootte van het bedrag dat Eindhoven zelf nooit aan Gosens zou kun nen betalen. Het contract van Gosens met Eindhoven loopt nog twee jaar en het be stuur wil zijn trainer niet graag kwijt. Eindhoven wil zijn succesvoMe^ trainer Rinus Gosens niet kwijt. Rotterdam krijgt hogere oliecompensatie ROTTERDAM Minister Dui- senberg van financiën is bereid in het kabinet te pleiten voor een verhoging van de uitkering, die de gemeente Rotterdam had gevraagd ter compensatie van de sterk teruggelopen (have- n)inkomsten als gevolg van het olie-embargo in 1973 en 1974. De minister vindt een bedrag van 27 miljoen gulden redelijk. Op dit moment is aan Rotter dam een bedrag uitgekeerd van 24 miljoen. De gemeente Rotter dam heeft echter gevraagd om 46 miljoen gulden. Bij bereke ning van de schade heeft men de sterk verminderde omzetten van het gemeentelijk energiebe drijf en het waterleidingbedrijf meegerekend. Blanken vluchten uit Angola LOEANDA (Rtr) In de voor malige Portugese kolonie Ango la hebben angstige blanken de reisbureaus met boekingen overstelpt om het land te kun nen verlaten nu het tot nieuwe gevechten gekomen is tussen de twee bevrijdingsbewegingen. Voor de kantoren van een Por tugese scheepvaartmaatschappij stonden gisteren enkele honder den mensen in de rij. Voor een reisbureau in Loeanda ontston den chaotische taferelen toen de I beheerder weigerde het kantoor te openen omdat hij met geweld was bedreigd. De afgelopen maanden zijn meer dan vijfhon- derd mensen omgekomen bij ge- vechten tussen de marxistische MPLA en het nationale front FNLA. Overleden aan brandwonden SCHIEDAM De 86-jarige J. D. van der Schalk uit Schiedam, die vrijdag zwaar werd gewond toen zijn kleren in brand raak ten is in een ziekenhuis overle den. De man wilde zijn pijp met tabak aansteken, doch door be vende vingers viel de brandende lucifer op zijn kleding. Zijn vrouw, die onder de douche stond, kwam op zijn hulpgeroep en sleepte de brandende man in de douchecel en gooide hem nat

Leidse Courant | 1975 | | pagina 10