"Het had geen dag langer moeten duren Voor Joegoslavië is interland belangrijk Bondscoach Middelink blij met veel talent Winnaar Hans Langerijs: te CONCLUSIE NA OLYMPIA'S RONDE bach Madinic: Namen van spelers Oranje ons niets Borg was er met hoofd niet bij Ling scoorde tweemaal voor Den Haag-jeugd Veertig jaar geleden was Jesse Owens een atletiekwonder99 &TERDAG 31 MEI 1975 LEIDSE COURANT PACIN.4 9 iul Brüssing eiste de dagprijs op. Bij de drukke finish in Amster dam kwam hij als etappewinnaar binnen. (Van onze verslaggever) AMSTERDAM Het ging allemaal erg moeilijk. De spanning heeft me toch wel aangegrepen. Tenslot te heb ik zoiets nog nooit eerder meegemaakt. Nee, voor mij had Olympia's ronde geen dag langer moeten duren. Want dan was ik er aan kapot gegaan. Niet lichamelijk, meer geestelijk". Woorden van Hans Langerijs, uitgesproken na de tijdrit op de 23,2 km in Nibbixwoud, die hem een verlies van precies een minuut (31.24 om 32.24) en 15 seconden bonificatie op zijn grootste concurrent Andre Gevers opleverden. Hans Langerijs voelde zich toen, met de afsluitende rit naar Amsterdam, nog verre van veilig. Zijn voor sprong op Andre Gevers was immers geslonken tot 29 seconden. Hans Langerijs was hypernerveus, toen. Maar hij praatte zichzelf moed in. "Ach, het is nog maar 85 km en ik ken de weg. Ik heb nog wel genoeg kracht over om desnoods 85 km lang op kop te blijven rijden". Andre Gevers hoorde de woorden van de Caballero-coureur sprakeloos aan. Hij, hij alleen zou nog in staat kunnen zijn Langerijs uit de Oranje trui te rijden. Maar toen eenmaal het startschot voor de laatste halve etappe was gelost, bleek dat de Van Erp-renners geen kans meer hadden hun kopman verder naar voren te schuiven. Langerijs hield het tempo van de grote groep constant hoog, zodat demar reren onmogelijk was. Alleen Juul Brüssing, de Bel gen De Wolf en Van der Veken en Schuurmans (Van Zandvoort) die in het eindklassement geen rol van betekenis vervulden, slaagden er in aan de greep van het peloton te ontsnappen en met ongeveer 20 secon den voorsprong op de meet in de Amsterdamse Eerste Van Swindenstraat af te stuiven. In de sprint toonde v Brüssing zich de snelste en streek zodoende de vijfde Soka-etappezege op. Maar de allergrootste winnaar heette Hans Langerijs, die in de laatste halve etappe andermaal bewees dat hij en niemand anders de uiteindelijke triomf verdiende. ilPliil Ronde- cijfers Uitsla* eente etappe: 1. Ad. Oevers 31.24 min.. 2. Van Helvoirt (Cob) 31.27., 3. Pansjcnkov (Rus) 31.37., 4. Schur (Ket) 31.53, 5. Rossen (Zvl) 31.59. den,. 2. Van der Veken (Belg) rt. 3. De Wolf (Belg) 1.52.16., 4. Schuur- gerijs (Cab) 30 uur, 14 minuten en 14 seconden. 2. Oevers (Erp) 30.14.43, 3. Schur (Ket) 30.15.04, 4. Hassink (Ams) 30.16.31, 5. Sc heffer (Ket) 30.18.42, 6. Lubber-ding (Erp) 30.19.02, 7. Huijzen (Bat) 30.19.25, 8. Van der Veken (Belg) 30.19.43. 9. Pirard (Ams) 30.19.57, 10. Kuijs (Ams) 30.21.01. SprintklaasemenL- 1. Oe vers 48 pnt, 2. Van der Helst 41, 3. Huijzen 3a Daar staat hij dan: Olympia's eindwinnaar Hans Langerijs. De ronde had volgens zijn zeggen geen dag langer moeten duren maar daar dacht hi| al niet meer aan. De overwinningskrans hangt om zijn en haar (de Ronde-miss) schouders. AMSTERDAM - Aan het einde van de 24ste uitgave van Olympia's ron de van Nederland had Joop Midde link aUe reden content te zijn. En sportief (als bondscoach van de KN- WU) en organisatorisch (als lid van de commissie Olympia's ronde) be leefde de kogelronde Amsterdam mer een van de boeiendste ronden van de laatste jaren. „Er is dit keer", stelde de bondscoach tevreden vast, „weer heel wat jong talent naar vo ren gekomen. Ik denk dan in de eerste plaats aan Hans Langerijs en Michel Jacobs. Die knapen hebben bewezen dat ze tot de nationale top behoren. Internationaal telt op dit moment naar mijn idee alleen Toine van den Bunder mee, maar ik ben ervan overtuigd dat we in de komen de jaren meer renners van interna tionale allure zullen krijgen. Er is enorm veel talent Neem een Henk Lubberding. Hij komt wat langza mer, maar dat is misschien wel beter dan dat hij zo ineens omhoog schiet Verleden jaar hebben wij hem van bondswege al laten deelnemen aan de Wilhelm Tell-Rundfahrt en dit jaar is hij al naar Schotland geweest terwijl hij nog naar het eiland Man gaat Daar kan hij leuk winnen aan rijden in heuvelachtig terrein en in ternationale ervaring opdoen." „Ook voor de volgende jaren ziet het er goed uit Er staan heel wat jonge ren te dringen om de gaten op te vullen die zijn ontstaan doordat er de laatste jaren een kleine dertig top-amateurs naar de profs zijn overgestapt. Vroeger stagneerde die doorstroming en kreeg het jonge ta lent onvoldoende kansen zich te ont plooien." Aldus Joop Middelink, die Leo van Vliet (Honselersdijk) als ab solute topper van de komende gene ratie beschouwt Maar ook voor Jos Lammerdink (WierdenX Gerrit Vix- scboxse (Holten), Jan Olde Meule (Tubbergen) en Dick van Egmond (Nijverdal) een grote toekomst ziet weggelegd, zeker als zij voldoende kunnen trainen. Op het gebied van de lichaamsconditie is in het „stille" seizoen, signaleert Middelink, een grote achterstand ten opzichte van andere takken van sport. „Het schaatsen is een goed voorbeeld", legt Middelink uit „Iemand die 's winters wil meetellen, begint al in mei met de droogtraining. Zo'n Jan Derksen is op de fiets zeker geen crack, maar op basis van conditie komt hij in de driedaagse van Noord Holland toch aardig mee. Bij wiel renners is de ambitie om het geslo ten seizoen aan hun conditie te wer ken, nog lang niet zo groot In 1972 hebben wij de kandidaten voor de Olympische ploeg voor het eerst ver plicht deel te nemen aan de centrale training. In die trant willen we ver der gaan en bovendien willen we meer aandacht besteden aan de re gionale trainingen." Dat zou trouwens geen overdreven luxe zijn, want dit keer konden al leen een paar Belgen en Russen zich enigszins met de Nederlandse ama teurs meten. En dat is toch wel een beetje weinig voor de enig „echte" internationale meerdaagse wieler wedstrijd die de nationale amateur- kalender telt. HARRY BRINK MINNEBOO NOG STEEDS VIJFDE BIRMINGHAM - De Deense amateurwielrenner Hen rik Ras mussen heeft de vijfde etappe van de Ronde van Groot-Brit- tarn;S ,,„nnen. Hij legde de an Malvern naar 3 -.-.SA"3' af in 3 uur, 55 mil ten .1 seconden. VU). «T -.i'PE: 1 Rasniu-^-n (Den) 140 kilometer in 3 uur, 55 minuten en 48 secenonden. 2. Majchrowski (Pol) z.t 3. Dvorak (Tsj) z-t 4. Johansson (Zwe) z.t 5. Kowalski (Pol) z.t 9. Roemerman z.t 25. Minneboo z.t 47. Mutsaars z.l 55. Buckx z.t. ALGEMEEN KLASSEMENT: 1. Vondracek (Tsj) 18 uur, 44 minu ten en 31 seconden. 2. Filipsson (Zwe) 18.44.47 3. Matusiak (Pol) 18.45.00. 4. Friffiths (Gbr-a) 1A45.27. 5. Minneboo (Ned) 18.45.33. 6. Nick- son (Gbr-a) 18.46.05. 20. Buckx 18.47.14. 30. Mutsaars 18.47.43. 42. Roemerman 18.49.59. JELGRADO Voor Joegoslavië betekent de vanmiddag te spelen nterland tegen het Nederlands elftal de aanloop naar de beslissen de fase in de voorronde van het toernooi om het Europese lampioenschap. De Joegoslaven moeten volgende week in een ijdsbestek van vier dagen twee keer in Scandinavië aantreden woensdag 4 juni in Oslo tegen Noorwegen en de zondag daarop Jin Stockholm tegen Zweden). i formatie van coach Ante ladinic zal die twee wedstrij- :n moeten winnen om de kans een plaats in de kwartfinales eigen hand te houden. noodzaak om ongeschonden uit Noorwegen en Zweden te komen ontstond begin vorige maand toen de Joegoslaven te gen Noord Ierland in Belfast een verrassende nederlaag vah 1—0 moesten incasseren. Om die reden is het niet ver wonderlijk, dat Mladinic de vriendschappelijke confrontatie met het meer dan gedecimeerde Oranje als een uiterst serieuze aangelegenheid beschouwt Ter wijl de tegenstander vanmiddag in het stadion van Legerclub Partizan met een zeer onervaren team aantreedt heeft Mladinic gekozen voor de routine, welke hij volgende week zo dringend nodig zal hebben. Zo kan hij dank zij de mede werking van de legerautoritei- ten met Branko Oblak en Vla dislav Bogicevic beschikken over twee vedetten, die dit sei zoen bij hun clubs (respectieve lijk Hajduk Split en Rode Ster Belgrado) op non-actief staan omdat ze hun militaire dienst plicht vervullen. Pogingen om meer prominente internationals tijdelijk van hun militaire verplichtingen vrijge steld te krijgen zag Mladinic mislukken. Vooral de afwezig heid van een spelbepaler als JovanAcimovic van Rode Ster wordt door de opvolger van de beroemde Miljan Miljanic (thans Real Madrid) als een geduchte handicap beschouwd. Mladinic: „Dat doelman Maric er niet bij is valt te compense ren omdat Petrovic van Rode Ster een meer dan adequate vervanger is, maar voor Acimo- vic heb ik geen alternatief'. Geblesseerd Daar komt nog eens bij dat ook de beroemde Dragan Dzajic, de gisteren 29 geworden linksbui ten van Rode Ster, weer eens niet beschikbaar is. De Joego slavische recordinteraational (76 interlands) is geblesseerd en dat betekent het wegvallen van een flinke brok schot vaardig heid en inventiviteit Voor Mladinic is de reeks van drie wedstrijden binnen acht dagen wellicht beslissend ten aanzien van zijn verdere caiTie- re als bondscoach. Hoewel hij pas enkele maanden in functie is heeft hij al veel kritiek moe ten aanhoren. Vooral na de ne derlaag in Belfast werd de oud speler van Hajduk Split en -trai ner van de jeugd van die club en de nationale voetbalbond fel door de kranten geattaqueerd. Mladinic heeft er geen behoefte aan zich uitgebreid tegen de kri tiek te verweren, maar wil wel graag kwijt dat hij een aantal zaken ook niet kan veranderen. „Is het mijn schuld, dat na het W.K. in West Duitsland zoveel spelers onder de wapenen moes- Hein i Otto, die donderdagmiddag zijn collega van FC Amsterdam: Jan Jongbloed wegbracht naar Schiphol, mocht van bondscoach Knobel na het onverwachte afzeggen van Wim van Hanegem ook mee. Gisteren, in Joegoslavië hielpen Knobel en Neeskens hem zelfs al in een veel le klein Oranje-shirt ten?", zegt hij. „En kan ik het helpen, dat we ieder jaar weer meer topspelers kwijt raken aan buitenlandse clubs?" De best betaalde Joegoslavisché prof verdient maandelijks onge veer 500 dollar. Dat is een be drag, waarvoor in Nederland de slechtst betaalde eredivisievoet baller zich nog niet eens wenst om te kleden. Er is in Joegosla vië een periode geweest tijdens welke de salariëring beter was. Voetballers waren toen de best betaalde werknemers van het land. Enkele omkopingsschan dalen hebben echter tot gevolg gehad, dat de overheid de kraan dicht draaide met als belang rijkste konsekwentie, dat tegen woordig de trek naar het buiten land groter is dan ooit Mladi nic: „Met dat soort zaken wordt helemaal geen rekening gehou den. Er wordt hier uitsluitend op het resultaat gelet, maar ik kan toch ook geen ijzer met handen breken". Ondanks de voor hem niet zo plezierige situatie xiet de Joe goslavische coach de toekomst niet zonder vertrouwen tege moet. Hij beweert, dat er veel talent Is en dat het spelerspo- tentieel garant staat voor een sterke nationale ploeg om streeks het eerstvolgende we reldkampioenschap, dat in 1978 in Argentinië wordt gehouden. „Natuurlijk proberen we ook in het EK. zover mogelijk te ko men, maar ik kijk toch vooral uit naar het volgende wereld- toernooi". aldus de man, die voorts zegt te betreuren dat Ne derland met een tweederangs formatie naar Belgrado is geko men. „Dit Nederlandse team is alleen volgens het papier een nationaal elftal", zegt Mladinic. „Het kan best een sterke ploeg zijn, de spelers zijn stuk voor stuk ongetwijfeld uitstekende voetballers maar de namen die in de opstelling staan, zeggen mijn mensen en ons publiek niets". TON VAN DALEN Tennistoernooi in Rome Jeugdzwemmer Winkel sneller dan de heren (Van onze zwemmedewerker) DEN HAAG De proloog van de kringkampioenschappen zwemmen is gisteravond in een herfstachtig zwembad Zuider park verwerkt. Dat zwemmen meer en meer een sport voor de jeugd is geworden blijkt oit de seniorennummers, die met twee (dames) en drie (heren) deelne mers sterk onderbezet waren. Bovendien was Cees Jan Win kel (DES) als winnaar van de 800 meter vrije slag jongens onder 14 jaar sneller dan zijn oudere concurrenten. De uitslagen. 800 m. vrije tlag meis jes o. 12 Jaar. 1 B. Bosch (DSZ) 10.51.6; 2 A. v.d. List (Raket) 11.19.2; 3 M_ de Vries (DES) 11.19.2; to. 12: 1 M. Léons (HZPO 11.14.4; 2 B. v. Wingerden (DES) 1120A, 3 T. Verwoest (DSZ) 11.38.3; ulo. 14: 1. L v.d. Ven (Z/V) 0.56.4; 2. M_ de Graaft CAVZV) 10.08.2; 2 A de Vreugd (Z/V) 10.14.2; ulo. W: 1 S. Timmermans (Z/V) 9.52.6; 2 C. de Vreugd (Z/V) 10.19.9; 3. I. Haas (Z/V) 10.27.9; dames: 1. 1. PoliUek (DES) 9.52.0; 2. A. Radersma (DSZ) 10.03.2; J.o. 14: 1. C. Winkel (DES) 9.32.1; 2. W. Ottes (Z/V) 9.59.4; 3. H. de Graag (DES) 10.14.4; Jx>. 16: 1. K. Vervoorn (Z/V) 9.36.4; 2. R. Broer WVZ) 9.40.3; 3 R. v.d. Ven (Z/V) 9 49.0; heren; 1. R. v.d. Harst (WVZ) 9.34.4; 2 P. v. Os (Z/V) 9.45.-; 3 R. Lamping CAVZV) 10.22.9; 400 vrij ulo. 10: 1. G. Cox (RZV) 5.40.6; 2 J. Wecnk (ZCR) 5.52.9; C. Linthuis (Z/V) 5.53.8; Jul 10: 1. M. Verwoest (DSZ) 5.50.9; 2 B. Heijstek (DES) 6.08,-; 3 R. Jowenaar (DSZ) 6.20.6. Rome Raul Ramirez heeft fisteren op de banen van het Foro Italico te Rome het optre den van Björn Borg tijdens de open tenniskampioenschappen van Italië ontijdig afgebroken. De 21-jarige Mexicaan overrom pelde in de kwartfinales de rij zige Noordse Jongeling met de koele cijfers 6—4 63. De 19-jarige Zweed, de titelhou der en eerste op de plaatsing slijst, was er ogenschijnlijk niet helemaal bij. Service-verlies in de tweede game kostte hem de eerste set de tweede bracht een kort herstel (2^0), maar de be snorde Ramirez kwam terug en pakte ook deze reeks. De Mexi caan, die dit jaar vrijwel in zijn eentje een einde maakte aan de Daviscup-illusies van Amerika, speelde het spel 'kort', omdat hij weet dat Borg zich halverwege de baan niet prettig voelt. Inder daad moest de Zweed het initia tief aan zijn tegenstander fs werelds nummer 18) laten en hij beëindigde de partij met een willoze bal in het net "Soms moet je verliezen", aldus Borg filosofisch, "als je tegen Raul speelt moet je goed zijn en dat was ik vandaag niet". Ramirez komt in de halve eindstrijd uit tegen Ilie Nastase. De grillige Roemeen rekende tamelijk pro bleemloos af met de Amerikaan Eddie Dibbs: 7—5 6-1. De andere halve finale gaat tus sen Manuel Orantes, de winnaar van Bournemouth en Hamburg, en de langzaam in vorm komen de Argentijn Guillermo Vilas. Kwartfinales he ren enkelspel: Raul Ramirez (Mex) - Björn Borg (Zwe) 6—4 6—4, ILIE Nastase (Roe - Eddie Dibbs (VS) 7—5 6—1, Guillermo Vi- Las CArg) - Onny Parun (NZL) 6—3 6—1, Manuel Orantes (Spa) - Harold Solomon (VS) 62 64. Halve finales damesenkelspel: Chris Evert (VS) - Mima Jausovec (Joe) 62 6—0, Martina Navratilova (Tsj) - Dianne Fromholtz (Aus) 7—6 63. Door het weghalen van een laken voor het bord met de naam Loosduinen opende ere-voorzrtter Slootweg gisteravond het nieuwe clubhuis van de vereniging. Do daarop volgende receptie werd druk bezocht. Ook van bondszijde was belangstelling. Aanwezig waren de heren Van Herp en Spaan. (Van onze sportredactie) VO LEND AM FC Den Haag is dankzij een weer op dreef zijnde Tscheu-la Ling, die tweemaal scoorde, toch nog vijfde geworden in het jubileumtoernooi van Ajax. Met deze plaats als inzet moest de Haagse jeugd gisteravond in Volendam strijden tegen Feyenoord. De wedstrijd eindigde in 3-1 voor FC Den Haag. Scoreverloop 23e min. Ling 1-0, 29e Piasmans 1-1, 54e Ling 2-1 (strafschop) en 67e Toet 3-1. Scheidsrechter was Keizer. Toeschouwers 4000. Benfica werd gisteren zevende door ook in Volendam met 2-1 van Barcelona te winnen. Scoreverloop: 13e Esteve 0-1, 46 Chalana 1-1, 69e Salvador 2-1. Scheidsrechter Beukman. Toeschouwers 3000. (Van onze speciale verslagge ver) PHOENIX - Veertig jaar gele den voltooide Jesse Owens in nog geen uur de meest buiten gewone serie resultaten, die een atleet ooit in de loop van de geschiedenis beeft behaald. De Amerikaan verbeterde of evenaarde zes wereldrecords: de 100 yards liep hij in 9.4 sec„ de 200 m. sprint en de 220 yards in 20,3 sec., de 200 m. horden en de 220 yards horden in 22,3. Bovendien sprong hij 8.13 me ter ver, een wereldrecord dat hij tot 1960 behield. Jesse Owens, die in 1936 vier medailles op de Olympische spelen voor zich opeiste, werd een legende in de atletiek. Door iedereen werd hij de god der goden van het stadion ge noemd. Owens, die sedert vier jaar in Phoenix, de hoofdstad van de Amerikaanse staat Arizon*. woont denkt met tevredc-h- heid terug aan zijn prestaties, verricht op Ann Arbor in de staat Michigan. „Toen ik die dag, 25 mei 1935 opstond, had ik met het idee een helden daad te gaan verrichten. In tegendeel zelfs. Tot het aller laatste moment heb ik in de veronderstelling geleefd, dat ik niet kon meedingen in de traditionele competitie van de grote tien. Dat waren de voor naamste universiteiten uit oost- en centraal Amerika. Ik droeg toen de kleuren van de universiteit van Ohio. Mijn coach Larry Snyder had niet veel hoop. Een week daarvoor was ik namelijk van de trap gevallen en had erg veel last van mijn rug. Voor het onge val voelde ik me in een uitste kende vorm. Eind april had ik nog 7.97 meter ver gespron gen. Dat was maar 1 cm boven het wereldrecord van de Ja panner Nambu. Daarna eiste ik vier records voor me op: de 100 yards in 9,4 sec., de 200 yards in 20,7 sec. en twee estafette lopen. Volgens mijn coach was ik in staat het onmogelijke te berei ken. Maar toen kwam die ver schrikkelijke val. Ik kon van pijn mijn rug niet buigen. Mijn ploeggenoten moesten mij hel pen met omkleden, nadat ik een kokend heet bad had ge nomen. Toen ik echter op de 100 yards van start ging, ver gat ik de pijn en ik snelde vooruit zonder aan iets te den ken". Owens slaagde erin het we reldrecord met 9,4 sec. te evenaren. Sommige chrono meters hadden zelfs een tijd van 9,3 sec. afgedrukt Het was een fantastische tijd. Jes se Owens had zijn strijd tegen de menselijke limieten gran dioos gewonnen. „Ik had nog maar nauwelijks beseft wat voor prestatie ik geleverd had. of ik moest naar de verspringbak. Op 7.98 me ter heb ik een stukje papier neergelegd. Het wereldrecord van Nabu was mijn doel. Ik had goede hoop het te berei ken. Toen ik opgeroepen werd was ik ervan overtuigd, dat ik zeer ver moest kunnen sprin gen. Het enthousiasme van het publiek en de aanmoedigingen van mijn ploeggenoten brach ten mij in een dusdanige toe stand, dat ik wist dat ik iets bijzonders ging presteren". Jesse Owens vestigde een we reldrecord, dat gedurende 25 jaar in stand gehouden werd: 8.13 meter. Jk had maar weinig tijd om lang bij die prestatie te blijven stilstaan. Ik moest me concen treren op de 200 yard sprint en horden, die me nog te wachten stonden". Onder aanmoedigingen van het 10.000-koppige publiek slaagde hij erin de sprint in 20,3 te lopen en de horden in 22,3. Tot verbazing van het publiek, dat hun ogen nauwe lijks kon geloven, hinkte Owens vervolgens terug naar de kleedkamer. De pijn in zijn rug was plotseling terugge keerd. „Ik vraag me af door welk wonder ik vier keer had kunnen lopen zonder mijn rug te voelen". Tijdens de Olympische spelen in Berlijn veroverde Owens vier medailles. Na een gran dioze huldiging in de Verenig de Staten, besloot de Ameri kaan prof te worden. „Ik had een gezin te onderhouden. Ik had geen keus. Men moet be seffen, dat in 1936 de situatie in de Verenigde Staten totaal anders was dan nu".

Leidse Courant | 1975 | | pagina 9