Dit is geen land voor staatsgrepen SFEER ONDER PROGRESSIEVEN IS OM TE SNIJDEN' Generaal in Nederland" Leeds-aanhang teisterde Calais QeidAcQowtamt KWF bouwt met 'puzzelgeld' studiecentrum Afwachtend tegenover nierpreparaat 'n tapijtwereld aan uw voeten Ministeriële bokswedstrijden ZWO-SUBSIDIES VOOR JONGEREN '5, ZATERDAG 31 MEI 1975 LEIDSE COURANT Den Haag In de eerste jaren na de oorlog hebben verschillende Nederlanders in ernst rondgelopen met de gedachten om door middel van een staatsgreep en met behulp van militai ren de politieke koers te wijzigen. Een enkele politicus heeft daarover de toenmalige Chef van de Generale Staf generaal H. J. Kruis serieus gepolst, toen er grote politieke moei lijkheden waren rond het Nederlands beleid in Indonesië. In een later stadium dreigde dit opnieuw, toen bleek, dat de regering de gene raal Kruis van zijn functies wilde ontheffen. De heer Kruis onthult dit in zijn zojuist bij de uitgeverij Unieboek BV Bussum verschenen boek „Generaal in Nederland" (j 29.50). De heer H. J. Kruis schrijft in zijn memoires dat er in de moeilijke periode tussen Nederland en Indonesië politici waren, „die in ernst dach ten aan de mogelijkheid van een machtsoverna me met behulp van de strijdkrachten". Een „door mij hogelijk gewaardeerde politicus" heeft hem dit eens recht op de man af ge vraagd. Maar generaal Kruis heeft dat toen nadrukkelijk van de hand gewezen met de opmerking dat dan zowel de politicus als hij binnen 24 uur „veilig op het politiebureau" zouden zitten. .Nederland was en is voor zoiets geen land. hoewel ik nu wel moet toegeven dat vele dingen die ik toen in ons land voor onmogelijk hield later toch wel mogelijk zijn gebleken", aldus de heer Kruis op pagina 195 van zijn zojuist verschene boek. Ergens anders schrijft hij, dat toen de regering bij monde van minister s'Jacob van Oorlog het vertrouwen in hem had opgezegd de comman dant van het korps commandotroepen hem opbelde (in die dagen zou namelijk ook een alarmoefening gehouden worden), hem zijn ge hoorzaamheid aan generaal Kruis bevestigde en zijn bereidheid uitsprak om „naar Den Haag te komen en elke opdracht uit te voeren". Maar de commandant van de commandotroepen kreeg hetzelfde antwoord als destijds de politi cus, „dan zitten wij morgenavond op het Haag se politiebureau". De schrijver voegt eraan toe: „Daar kwam hij inderdaad later terecht, maar toch niet als arrestant Men kan raden wie het was: de heer Gualthérie van Weezei, toen commandant van de comman dotroepen, later hoofdcommissaris van politie in Den Haag. Velen wisten het al, maar uit zijn memoires „Generaal in Nederland", blijkt dat de heer Kruis als militair een bliksemcarrière gemaakt heeft Van majoor bevorderd tot generaal-ma- joor toen hij hoofd van het Militair Gezag werd, kort daarna benoemd tot Chef van de Generale Staf en daama snel tot generaal. Weinig militai ren hebben zo'n snelle carrière gemaakt maar de tijd was er ook naar. Weinigen hebben ook zoveel controversen uitgelokt als de militair Kruis. Hij wist dat zelf wel, maar hij had de behoefte om zich te doen gelden als dat volgens hem voor het land noodzakelijk was. Vooral toen hij hoofd van het Militair Gezag geworden was en na de bevrijding van Zuid-Nederland te doen kreeg met de politici, heeft hij zich heel wat conflicten op zijn hals gehaald. Zeker toen hij in een lijvig rapport aan de toenmalige minister-president Gerbrandy verschillende po litici ook die in het kabinet-Gerbrandy zaten ervan beschuldigde partijpolitiek te bedrij ven in plaats van in het belang van het land aan de opbouw van Nederland te werken. Mede door zijn toedoen moest mr. J. Burger, de kleurrijke en felle politicus, als minister ontslag Maar ook voor de machtige Kruis sloeg het noodlot toe. Juist in het begin van de vijftiger jaren toen Eisenhower de Nederlandse generaal Kruis wilde voordragen voor een zeer hoge post in het commando Centraal Europa van de NAVO werd deze door minister s'Jacobs ge dwongen ontslag te nemen. Het werd een „zuivering" in de militaire top die ongeveer vergelijkbaar is met de grote zuivering van minister Vredeling, toen deze pas op Defensie zat En het leek in de verte ook iets op de onenigheid tussen destijds minister P. J. S. de Jong van Defensie en de toenmalige Bevelhebber der Landstrijdkrachten, luitenant- generaal v.d. Wall Bake. Het was en is de voortdurende strijd van de politici tegen de militairen en omgekeerd. De inzichten van deze vaak sterk uiteenlopende persoonlijkheden ver schillen dan zoveel, dat bijna altijd de militai ren het veld moeten ruimen. In zijn burgerleven heeft de heer Kruis onder meer meegewerkt aan de plannen vooi bouw van Hilton-hotels in Nederland, heeft hij aan „Holland Promotion" gedaan en heeft hij in een uitermate moeilijke periode voor de K.L.M. gewerkt De heer Kruis zou niet de generaal Kruis zijn als hij in zijn boek niet opnieuw zou wijzen op de volgens hem vele gevaren, die Nederland en zijn krijgsmacht opnieuw bedreigen. „Dat onze strijdkrachten niet voldoende gemotiveerd kunnen zijn, niet doordrongen van de ernstige bedreiging die zij moeten helpen keren, behoeft nauwelijks verbazing te wekken. Het volk als geheel is op dit terrein immers evenmin vol doende gemotiveerd en zijn leiders wekken helaas maar te dikwijls de indruk dat zij het ook niet zijn en dat defensie slechts een onder werp is voor een politiek programma en een sluitpost op de begroting. Zo is het altijd geweest en zo is het nu ook.aldus de heer H J. Kruis in zijn boek „Generaal in Neder- ,and" T. d. Houten „Generaal in Nederland", memoires van H. J. Kruis, ui tg. Fibula-Van Dishoeek, prijs 29,50 gulden. TERUG 87 Cambodjaanse vluchtelingen, die tijdens de recente oorlog waren uitge weken naar het buurland Thailand, besloten dezer da gen naar Cambodja teriig te keren. Op de foto komen en kelen van hen de grens over. (Van onze correspondent) PARIJS Een aantal suppor ters van de Engels e voetbal ploeg Leeds United heeft, na de verwoestingen die in Parijs werden aangericht na de verlo ren wedstrijd tegen Bayem München, ook in de kustplaats Calais huisgehouden. De supporters strandden daar op weg naar huis, als gevolg van een staking van de Franse en Engelse veerdiensten. Een aan tal treinstellen dat door de spoorwegen als onderdak werd aangeboden werd gedeeltelijk verwoest In de stad werden au to's beschadigd, sneuvelden winkelruiten en werd een café beroofd. i Pa- De Britse ambassadeur rijs heeft officieel de veront schuldigingen van zijn regering overgebracht. Een personeelslid van zijn ambassade zou betrok ken zijn geweest bij de rellen en een bromfiets door een winkel ruit hebben gegooid. Bas de Gaay Fortman: (Van ome parlementaire redaktie) NIJMEGEN ,We hebben een heel beroerde week achter de rug. Het, kabinet besloot de Starfighter te vervangen door de F-16. Minister Van Agt dwong staatssecretaris Glastra van Loon tot aftreden. Een monsterverbond van confessio nelen, WD en CPN stemde voor het kanaal dwars door het natuurgebied van de Dollard. Onder progressieven is de sfeer dan ook om te snijden'. Zo begon de fractievoorzitter van de PPR in de Tweede Kamer, dr. B. de Gaay Fort man, vanmorgen zijn rede op het voorjaarscon gres van de PPR. Hij deelde mee dat de PPR jaarlijks zal stemmen tegen de uitgave voor de vervanging van de. Starfighter. De Gaay Fortman constateerde met voldoening dat het aantal aan te schaffen vliegtui gen is teruggebracht tot 84, zodat er van opvoering van de bewapeningswedloop niet kan worden ge sproken. Onbegrijpelijk vond hij het dat een chris telijk geinspireerde partij als de AR het aantal vliegtuigen wil opvoeren. Bemoedigend vond hij wat er wordt gedacht over een democratische economische orde. „Wij mogen niet volstaan met anti-kapitalisme. Ook het staats socialisme is geen alternatief. Wel dient de finan ciële macht te worden gesocialiseerd, dienen inves teringen en de gehele inkomens- en prijspolitiek te worden gepland en maatschappelijk te worden getoetst Volgens De Gaay Fortman is een investe- ringsloon een democratischer oplossing dan ver- mogensaanwasdeling. Kritiek leverde hij op de confessionele partijen die niet laten horen welke maatschappelijke hervor mingen er moeten komen. De confessionelen zou den concreet moeten aangeven wat zij in de praktische politiek willen. De parlementaire rol van de christendemocratie blijft beperkt tot het afremmen en afzwakken van het kabinetsbeleid, aldus de Gaay Fortman. Auto-keuring ZELFS BETREKKELIJK EENVOUDIGE zaken worden tegen woordig in het politieke bedrijf problemen. Neem de verplichte autokeuring; een onderwerp dat volgende week tot een nederlaag voor minister Westerterp kan leiden. Waarna het wetsontwerp ingetrokken gaat worden en er van de verplichte autokeuring voorlopig niets terecht zal komen Inziende dat regering en volksvertegenwoordiging zich dan geza menlijk belachelijk maken want ieder politicus heeft de mond vol van grotere verkeersveiligheid heeft de oppositie die het wetsontwerp in zijn huidige redactie afwijst, aangekondigd met een initiatiefwet te zullen kómen, als de minister zijn wetsontwerp inderdaad intrekt Dit moet voor de minister reden zijn om zich, met het kabinet nog eens ernstig te bezinnen en desnoods te elfder ure opnieuw met het parlement in overleg te treden over een compromis. Want met politieke tegenstellingen heeft de uitwerking van de verplichte jaarlijkse autokeuring niets te makea Hoogstens met politieke prestiges en die moeten we niet op een goudschaaltje gaan wegen. „Gericht" wordt omstreden HEBBEN IN DE KRANTENWERELD economische problemen tot een proces van fusies en concentratie geleid, bij radio en televisie komt een ander proces op gang. Na de voorkeur van vele burgers voor een omroepvereniging die amusement in velerlei vorm voorop stelt en het hierdoor ontketende proces van „vertrossing", nu een actie bij verschillende omroepver enigingen van ontevredenen over de richting van hun .gerichte" omroepverenigingen. Welke laatstgenoemde organisaties tot nog toe het fundament van ons omroepbestel gevormd hebben EEN PAAR JAAR GELEDEN heeft, ten koste van de N.C.R.V., de onrust in protestants-christelijke kringen al geleid tot het oprichten van de Evangelische Omroep, die weliswaar aan het einde van haar snelle opbloei schijnt te zijn gekomen, maar voorlopig ook niet in haar bestaansrecht bedreigd wordt De koers van de K.R.O. zint sommige katholieken evenmin, maar zij die met die omroep willen breken, stappen als regel over naar de N.C.R.V. of qua religie kleurloze omroepen; want de deconfessio nalisering speelt bij de katholieken het sterkst Sedert korte tijd is ook bij twee andere „gerichte" omroepen de richting omstreden: de V.P.R.O. en de VARA In het eerste geval vragen leden zich af in hoe verre de V.P.R.O. behalve vrijzinnig ook nog protestants christelijk) is; bij de VA.RA. vinden mensen van de linkervleugel, dat Kloos c.s. bezig zijn het socialisme te verraden; in beide gevallen is met het oprichten van een nieuwe omroepvereniging gedreigd. WAARMEE WEER EENS DUIDELIJK WORDT, dat de onvrede over de Nederlandse omroep ook heel andere redenen heeft, dan door de kopstukken van de omroeppolitiek vaak wordt betoogd. Er is niet alleen „vertrossing", maar ook „dirigisme"; beide ver schijnselen hebben ook in eigen kring felle tegenstanders. [ADVERTENTIE J (Van een onzer verslaggeefsters) GRONINGEN De actie 'Geven voor Leven", die het Koningin Wilhelmina Fonds In samnewerking met de NCRV vorig jaar heeft gehouden, heeft in to taal een brutobedrag van 65 miljoen gulden opgeleverd. De nationale puzze lactie die in 48 regionale dagbladen werd gehouden, leverde een brutobedrag van ruim vijf miljoen gulden op. "Een absoluut record van de Nederlandse vrij gevigheid". Dit zei vandaag de heer E. A. Schiittenhelm, voorzitter van de Ver eniging tot steun van het KWF op de jaarvergadering die in Groningen werd gehouden. Met het geld dat de puzzelactie opbracht, kan het KWF een groot deel financieren van een studiecentrum voor Sociale On cologie, een centrum dat zich gaat bezig houden met de maatschappelijke facto ren die, zoals is gebleken, bijdragen tot het ontstaan van gezwelziekten zoals kan ker. Tot nu toe heeft men zich moeten beperken met de biologische oorzaken. Via dit centrum hoopt men doelmatiger kanker te kunnen bestrijden. Men zal zich buigen over de sociale problemen die er zijn rond de patiënten en hun gezin. Ook hoopt men hierdoor in staat te worden gesteld te komen tot een betere begeleiding van depatienten. Het KWF verwacht verder vóór de jaar wisseling een volledige verantwoording te kunnen geven van de door de bevolking opgebrachte gelden. DUKZ1GT: ROTTERDAM (ANP) - In het academisch ziekenhuis Dijkzlgt te Rotterdam neemt men een wat afwachtende houding aan tegenover een preparaat tegen chronische nierziekten, dat in de V8 bij Exxon (Esso) ontwik keld wordt en via de mond kan worden ingenomen. Het is een capsule omhuld door een vloeibaar membraan. De capsule bevat stoffen die op chemische wijze moeten binden aan ongewenste stoffen in de ingewanden. Het vloeibare membraan zorgt er voor dat de ene stof wel en de andere niet in de capsule komt Op deze wijze hoopt men er in te kunnen slagen om alleen giftige stoffen aan het lichaam te onttrekken. Het preparaat, dat nog geheel in het stadium van de proefnemin gen op dieren is, zou als aanvul ling kunnen dienen op de nier- dialysebehandeling (doorspoe ling via kunstnier). In Dijkzigt wijst men er op dat een soortge lijke Zweedse vinding gefaald heeft Zestig miljoen kinderen in India ondervoed NEW DEHLI (Rlr) Onfrev„r zestig miljoen kinderen in In dia zijn ondervoed. Dit ver klaart het opleidingsinstituut voor maatschappelijke samen werking in de Indiase hoofd stad New Delhi. Het instituut zegt dat 75 pro cent van de Indiase kinderen als niet gezond kan worden aange merkt Dit is te wijten aan meer of minder ernstige ziektes. Ver der zouden ongeveer 25 miljoen ondervoede kinderen blind wor den door gebrek aan vitamine A. Geschat wordt dat het aantal kinderen in de leeftijd van 0 tot 14 jaar 42 procent uitmaakt van de totale bevolking van 550 mil joen mensen. I ADVERTENTIE] Kamerbreed tapijt en karpetten zijn in uw Vendomus geen bijzaak, maar even belangrijk als eetkamers, bankstellen en wandmeubels. Vendomus stelt er ook even hoge eisen aan. Vandaar dat u in de kollektie uitsluitend het allerbeste aantreft wat gerenommeerde fabrikanten u te bieden hebben. En hetzelfde geldt ook voor gordijnen en vitrages. Beide kollekties worden bovendien gecoördineerd met dessins, kleuren en materiaaltoepassingen in de meubelkollekties. Zodat het niet overdreven is dat Vendomus staat voor kompleet wonen. Wonen in grote stijl zonder dat u dat een vermogen kost nfin, u moet maar niet te lang wachten om met eigen ogen te komen zien wat Vendomus allemaal heeft. *t Zal u aangenaam MMMDOMUS het woonwarenhuis van Vroom Dreesmann Rijswijk winkelcentrum in de Bogaard Van onze correspondent Roger Simons LONDEN De strijd tussen de pro's en de anti's over de voor- en nadelen van het behoud van het Britse EEG-lidmaatschap, is wat de Britten noemen „hotting up". Premier Wilson en zijn ministers beginnen het warm te krijgen: vanaf maandag mogen de ministers hun standpunt met alle middelen toelichten. Voor- en tegenstanders kunnen samen optreden voor de tv en elkaar de huid vol schelden, terwijl heel het land toekijkt. De ministeriële bokswedstrijden beginnen maandag avond. Dan krijgen de zwaargewichten Tony Benn (minister van industrie, anti) en Roy Jenkins (bin nenlandse zaken, pro) de kans elkaar blauwe ogen te slaan. Het is een publiek geheim dat de twee elkaar de laatste tijd niet kunnen luchten. Jenkins zei deze week dat hij Benn niet langer au sérieux kon nemen inzake economische kwesties. (Jenkins is eerder minister van financiën geweest). Benn had toen al een paar keer zijn bewering herhaald dat het Britse lidmaatschap van de EEG tot nu toe al een half miljoen werklozen had opgeleverd, een verklaring die telkens door ondermeer premier Wil son als leugen werd verworpen. De uitslag van het referendum zal vermoedelijk vrijdagavond 6 juni al bekend zijn. De meeste waarnemers verwachten een positief resultaat Daarom richt hun belangstelling zich nu veeleer op wat zal kunnen gebeuren na het referendum: als de meerderheid ja gestemd heeft, wat gaat Wilson dan doen met zijn Europa-hater Tony Benn? Om nog maar te zwijgen van de gevolgen van een negatieve uitslag. Dit betekent evenwel niet dat de ondergang van de Labourpartij op til is. De Britse socialisten houden van bokswedstrijden. Labour is zo'n beetje als de bruid die met een paar blauwe ogen het huwelijks bed in stapt. Na korte tijd zijn de kemphanen weer eikaars beste maatjes. (Voor een overzicht over de stand van zaken met betrekking tot het referendum, zie „Finale".) Verkenningsvliegtuig neergestort Drie Duitse soldaten houden de omgeving in de gaten van het donderdag neergestorte Amerikaanse verkenningsvliegtuig U-2. dat op de achter grond ligt tussen de bomen. Zowel van Amerikaanse als Britse kringen wordt tegengesproken dat dit „spionagetoestel" door Oost-Duitsland is neergehaald. (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG De Nederlandse Organisatie Zuiver-Wetenschappe- iijk Onderzoek ZWO bestaat vandaag 25 jaar. Ter gelegenheid daarvan heeft de organisatie subsidies toegekend aan een aantal jonge mensen die een wetenschappelijk onderzoek willen uitvoe ren dat op hun belangstellingsterrein ligt. Directeur prof. dr. R. van Lieshout van het ZWO heeft vanmiddag in Den Haag de subsidies aan de jongeren uitgereikt, In aanwezigheid van konin gin Juliana die de jubileumviering van ZWO meemaakte. ZWO had voor jonge mensen van 15 tot 20 jaar de mogelijkheid opengesteld een subsidie aan te vragen voor een te verrichten onderzoek. Er kwamen 31 aanvragen binnen, waarvan het bedrag varieerde van 150 gulden (een éénmansprojekt) tot 28.000 gulden (voor een projekt van 99 jongeren). Een commissie van 21 hooglera ren heeft 20 aanvragen beloond, voor een totaalbedrag van 58.500 gulden. De onderwerpen van de studies varieerden van de eventue le bruikbaarheid van orgelpijpen als behuizing voor luidsprekers tot een onderzoek van de zon met behulp van satellieten. Onder diegenen die een subsidie kregen was J. A. J. van Heerden uit Wassenaar die 1500 gulden kreeg voor een onderzoek betreffen de het „dominantiegedrag van slangen". Blinde ziet dankzij hond MAIDSTONE De 43-jari ge John Lawrence in Maid stone (Engeland), kan na vier jaar blindheid weer zien, dankzij zijn blindege leidehond Omar, een zwar te Labrador. Lawrence vertelde gisteren dat hij ontbijtop-bed bracht aan zijn vrouw en dochter, toen hij struikelde over Omar en van de trap viel. Hij sloeg met zijn hoofd tegen de muur. Op een stoel zittend om bij te komen van de schrik, be sefte Lawrence ineens dat hij kon zien. Lawrence, telefonist van een plaatselijke bank, moet nog twee weken wachten alvorens de oogarts kan zeggen of zijn herstel blij vend is. Volgens Lawrence weet de hond Omar niet wat hem is overkomen, nu het blinde- geleidetuig is vervangen door een gewone halsband. Crisis in Portugal lijkt voorbij LISSABON (AP) De Portuge se socialistische partij heeft gisteren het conflict met het militaire bewind bijgelegd, waardoor een einde kwam aan een politieke crisis die de voor lopige regering dreigde ten val te brengen. De militaire leiders hebben er kend, dat de verhoudingen in het politieke Portugese leven niet geheel juist waren en be loofden de situatie recht te zul len zetten, hetgeen als een con cessie aan de socialisten gezien wordt De socialisten hebben op hun beurt toegezegd de boycot van de kabinetsvergadering te beëindigen. Wet tegen misleidende reclame (Van onze parlementaire redao- tie) DEN HAAG Binnenkort cal de regering bij de Tweede Ka mer een wetsontwerp indienen tegen misleidende reclame. De bedoeling is dat in het Burger lijk Wetboek een bepaling wordt opgenomen waarin wordt gesteld dat misleidende reclame onrechtmatig Is. Ook wordt gesteld dat zij die verantwoordelijk zijn voor de inhoud of de inkleding van de misleidende mededelingen, bij voorbeeld de adverteerder of een reclamebureau, aansprake lijk worden gesteld voor de schade die daaruit voortvloeit Minister-president Den Uyl noemde gisteravond dit wetsont werp van grote betekenis. „Er zal een sterk sanerende werking op de reclame van uitgaan."

Leidse Courant | 1975 | | pagina 7