Jammer dat ze me altijd weer in komedies willen stoppen" De Negende: vreugde-symfonie Exposities bij Baal bergen KAYAK EN KAZ LUX OP POPCONCERT IN LEIDEN UITGAAN Actrice Carola Gijsbers van Wijk Van onze kunstredaktie igstgeest Carola Gijsbers Van Wijk, 34 ar, geboren Arnhemse, getrouwd met jurist ns Voogd, twee dochters. Volgde in Am- m de toneelschool en kreeg daar les van rt chard Flink en Frans van der Lingen. rd leelde haar eerste rollen bij toneelgroep leater, werkte daarna bij het Rotterdams- i het Amsterdams Toneel en in vrije produk- !s. Was op teevee ondermeer te zien in ladimassa", „Avondschool" van Harold Pin- 't Wilhelmina" („Daar wil ik het absoluut meer over hebben. Verschrikkelijk eht") en onlangs in het KRO-blijspel „Geld geef". Heeft het imago van de ietwat sjieke, iet|tellectuele sophisticated tante, snapt niet zo ;d waarom, en wil er dan ook graag van Groot bewonderaar van Ton Lensink („zijn mor, dat wrange, vind ik geweldig. Hij is ivendien erg fijn om mee te werken). Zou aag sfeerverhalen gaan schrijven over haar izen en ervaringen, wil gaan zingen („Ik heb oby Riemersma gevraagd of ik bij haar les in nemen"). Speelt de hoofdrol in de nieuw- e filmplannen van Paul Verhoeven, e besluiten in de tuin te praten. Carola henkt koffie en later sherry en serveert ipelgebak en kaas. k heb het gevoel dat ik de laatste tijd erg an het veranderen ben. Dat ik meer begin i beseffen wat er om me heen gebeurt Je lerkt dat aan verschillende dingen. Toen ik in de toneelschool afkwam, was ik nog itzettend kinderlijk. Ook al had ik al dingen leegemaakt, die me aan het denken zetten i problemen gaven, maar toch, het was llemaal nog erg beperkt en in een klein ringetje. Mijn vader zit in het bedrijfsleven, r ben katholiek opgevoed en de jongste van et gezin. Ik heb een beschermde jeugd ge- ad, niet alleen mijn ouders, maar ook mijn roer en zussen zorgden daarvoor. Ik weet og goed, dat toen ik van de toneelschool afkwam Rob de Vries tegen me zei: je moet niet direkt met grote dingen beginnen en je al vastbinden aan maniertjes, waar je mis schien je hele leven niet meer vanaf komt Je bent jong en je kunt nog alle kanten op. Ja, zei ik toen, dat kun je wel zeggen, maar het hangt er helemaal vanaf wie ik tegenkom en onder wiens invloed ik kom te staan. Ik had het gevoel dat ik nog gevormd moest worden. Ik was toen 21, ik kreeg werk bij theater en ben een paar jaar later getrouwd. Daarop ben ik ontzettend lang op mijn 'prive- sfeer gefixeerd gebleven. Had wel collega's maar geen vrienden, mijn man had die wel en ik keek ontzettend tegen hem op. Dat is veranderd, ik word me bewuster van de din gen die om me heen gebeuren. Denk daar meer over na." ,Jk wil dat de stukken die ik speel ergens betrekking op hebben, ergens mee in verband staan. Dat hoeft echt niet persé politiek te zijn, hoewel ik steeds meer politiek besef krijg. Zo'n toestand met Glastra van Loon. Vanochtend las ik dat ie definitief weg moest Verschrikkelijk. Die Van Agt vind ik gewoon een gevaarlijke man." „Ik vind het erg jammer dat ze me altijd weer in komedies willen stoppen. Ik voel me daar niet werkelijk lullig in, maar vind me zelf toch meer een type voor een wat zwaarder stuk." „De hou ontzettend van vreemde sferen. Ja, Avondschool, dat had dat typische Pinter sfeertje. Dat wrange. Ik zou ook graag een soort cabaret doen, waarbij het publiek wel lacht, maar steeds midden in de lach ophoudt en bedenkt dat het eigenlijk heel bitter is en dat ze na afloop denken van: we hebben helemaal niet gelachen, terwijl ze dat wel deden, alleen op een andere manier. Neer- lands Hoop heeft dat af en toe ook wel. Mijn grappen hoeven ook niet door iedereen begre pen te worden, ik heb een enorme hekel aan alles wat oppervlakkig is. Ik zou niet op toneel kunnen gaan staan en roepen: Wat ik nu vertel is een grap. Afschuwelijk. Ik heb het ze denken van: gatver, wat een afschuwelijk mens is dat, daar moet ik ontzettend mee op passen, dat overkomt me wel vaker." „Ik kan me goed herinneren de tijd van Jules Rooyaards, dat we samen in „Vrouwen geen probleem" stonden. Elke avond verzonnen we er wat bij. Dat kon en dat liep ook goed. Je kende elkaar en wist wat je wel en niet hoefde te verwachten. En natuurlijk Hadimassa, daar heb ik het eerste jaar in gezeten, Geweldig programma." „Ik zit niet meer vast aan een gezelschap en dat bevalt me prima. Ik heb in Rotterdam een jaar achtereen, met alleen op maandagavond vrij, Sweet Charity gedaan, dat werd op het laatst een kwelling. Je staat toch elke dag op met het idee: vanavond moet ik weer. Je richt je hele dag er op in. Zo'n gezelschap, als het Rotterdamse is natuurlijk vrij groot; Je krijgt binnen de groep groepjesvorming, met alle- vervelende toestanden van dien. Je moet han delen naar een bepaald patroon, om akteur te mogen zijn, om er bij te mogen horen, nou dat hoeft voor mij niet zo. Ik heb. vorig jaar bij het Thema-theater gezeten. Dat waren zes mensen en één farhilie. Je deed alles met elkaar, geweldige tijd. Weet je, ik heb veel met buitenlandse regisseurs gewerkt en die zeggen ook allemaal: Nederlandse akteurs zijn gedisiplineerd. Dat is waar. Als om elf uur de repetitie moet beginnen, komt de helft rustig om kwart over elf met een sigaretje en een kop koffie en gaat dan gerust nog een tijd zitten kwekken. Dat kan toch ook niet. Die Engelsen staan daar met zulke ogen naar te kijken. Zoiets komt bij hen niet vaak voor." wel eens in een gezelschap van zowel vrienden „Ik hoop dat de filmplannen van Paul Verhoe- als onbekenden dat ik iets vertel, waar mijn ven doorgaan. Hij heeft me de hoofdrol be- vrienden zich rot om lachen, omdat ze me loofd in zijn nieuwste film. Dat moet een kennen en precies weten waar het om gaat komedie gaan worden. Ik heb al met hem en dat die vreemden, die dat niet weten het gewerkt in Floris en in „Wat zien ik". Ik zou heel naar en verkeerd opvatten. Dan zie je het erg leuk vinden op dat gebied eens een - Carola Gijsbers Van Wijk keer door te breken. Ja. in „Monsieur Havar- den" heb ik ook gestaan. Met Harry KümmeL Ja, hij is nogal moeilijk. Ik weet wel, ik had een flinke rol, maar Harry hield zich alleen bezig met de hoofdrollen, met Ellen Vogel en Hans Tiemeyer. Jan, de assistent-regisseur moest ons maar helpen. Nou, ik vind dat een bekaktheid. Hij is Belg en wij kujmen ook niet spelen hier, zegt hij." „Het hele punt is, je komt niet zo makkelijk in die filmwereld. Als je nu weer ziet bij „Flanagan", hoe de hele Nederlandse toneel- kliek, Josephine van Gasteren, Hans Croiset elkaar weer in zo'n film sleept Sorry hoor, maar daar word ik zo misselijk van. Op zo'n manier zou ik niet eens willen. Regisseurs durven ook geen risico te lopen. Je hebt akteurs, die onder alle omstandigheden, aar dig spelen en een zeven halen. Maar je hebt er ook die zowel in staat zijn tot een drie, als tot een negen. Die laatste nemen ze nooit De moet ook meer aan de weg timmeren, dat weet ik wel, contacten onderhouden. Maar ik zei al ik ben aan het veranderen, te ontdekken wat er te koop is en ik ben juist ontzettend bang bepaalde oer-gevoelens te verliezen. Niet meer spontaan te kunnen zijn, niet meer gevoelig, te verstandelijk en te zakelijk te worden. Ik ben er bang van, werkelijk. Zo'n geraffineerde juffrouw, die alles wel weet die je niets hoeft te vertellen. De heb ze gezien. Mensen, die vroeger heel zacht en gevoelig waren, en die later onder invloed van situa ties, ervaringen en omstandigheden kei en keihard werden. Dat wil ik niet Dan maar een rol minder. Ik heb een keer in mijn loopbaan Iets afgezegd. John Lanting vroeg me voor zijn theater van de lach. Nee, sorry dat vind ik zo slecht daar durf ik m'n gezicht niet te laten zien." Ton van Brussel Leiden - Woensdagavond treden de Stadsgehoorzaal de beken- popgroep „Kayak" en de T soger Kaz Lux op. De organl- lie van dit pop-concert is in banden van de jeugdmnzieksek- 1 tie van K&O. Kaz Lux is een „EinzelgSnger", e in de meest letterlijke zin van t het woord. Toch is hij pas zo'n jaar of twee solo-artiest In 1961 begon hij zijn muzikale loopbaan bij de lokale groep e The Screamers; later werkte hij a met diverse andere groepen. In mei 1968 werd Brain box opge- i Icht "r Deze groep, bestaande uit Jan Akkerman. Pierre v.d. Linde, J André Reynen en Kaz Lux pro- luceerde het klassieke „Down tan", hun eerste single en een jnstant smash". De eerste Irainbox-formatie is een muzi- legende geworden met in hun plakboek kreten als „de nederpop-formatie aller Brain box betekende tevens de ïakermat van enkele toonaan gevende groepen va vandaag, zoals Focus en Trace. ^ar zoals 't vaak gaat in ons bulente popwereldje, kwam al gauw een tijd van komen- en gaande musici: Akkerman verliet Brain box en werd op- gevlgd door Rudy de Queljoe. John Schuursma voegde zich bij de groep. Van der Linden ver dween en Frans Smit kwam er bij. Brainbox maakte nog één, elpee, maar toen was het afgelo pen. Kaz Lux had al eerder afge haakt om zich geheel aan een solokarriére te gaan wijden. In maart 1973 verscheen „I'm the worst partner I know". Tijdens zijn vele optredens be geleidt Kaz zichzelf op de gitaar, een intrument dat hij nog niet zo lang bespeelt, maar waarop hij, dankzij een diepgaande stu die, iedereen steeds weer ver steld doet staan. De groep Kayak is nu twee jaar aan de slag in de Nederlandse popwereld. Begin 1973 formeer de zich rond Ton Sc herpenzeel en Pim Koopman een groep die zo origineel en spontaan te werk ging dat het niet lang duurde of de eerste studio-opname werd gemaakt Deze opname werd meteen een succes; „Lyrics" stond vele weken in de hitlijst en. Niet veel later werd de eer ste elpee gelanceerd waarop van alle kanten zeer positief werd gereageerd. De tweede single „Mammoth" werd weer een hit Twee hits binnen een half jaar en dat voor een beginnende groep. In december 1974 stond Kayak samen met de Engelse groep Queen" op het podium. Dit op treden werd door publiek en critici uiterst gunstig ontvangen. Kayak bestaat uit Johan Slager gitaar en zang, Ton Sc herpen zeel-orgel, piano, moog, zang. Max Werner jr.-zang, mellotron, percussie, Pim Koopman-slag werk, zang en Bert Veldkamp basgitaar. Voor kaarten kan men zich wenden tot het bureau van K&O, Caeciliastraat 20 te Lei den. Telefoon 31841. Op woens dagavond 4 juni, zullen vanaf 19.30 uur, voor zover voorradig, toegangskaarten aan de kassa van de Stadsgehoorzaal ver krijgbaar zijn. NOORD WIJK Door Baalbergen's Interieurverzorging B.V. wordt in 't Heen te Katwijk een nieuw meubelpand gebouwd. Naar verwachting zal de opening hiervan omstreeks 1 oktober a.s. plaatsvinden. Nu het kijken naar meubelen in deze tijd een stukje vrijetijds besteding is geworden, zal daar bij de inrichting van het meubelcentrum zoveel mogelijk op ingehaakt worden. Aan de voorlichting op het gebied van het wonen zal daarom veel aandacht worden geschonken. Tevens is het plan opgevat een permanente expositieruimte in het pand in te richten. Beeldende kunstenaars uit de omtrek zullen in de gelegenheid worden gesteld hierin te exposeren. Gedacht wordt aan perioden van steeds één maand met werk van één of twee mensen. Dit werk kan liggen op het gebied van etsen, keramiek, zeefdruk, plastieken, etcetera. Deze opzet dient een wederzijds belang. Er in de regio Noordwijk-Katwijk-Rijnsburg weinig expositieruimte voorhan den, terwijl een doorlopende expositie het meubelcentrum nog aantrekkelijker zal maken. Vrijdag afsluiting Beethoven-cyclus Lelden Met het concert van aanstaande vrijdag in de Stads gehoorzaal zal een punt worden gezet achter de tot nog toe zeer geslaagde Beethovencyclus 1975. Ook voor dit slotconcert is het Rotterdams Philhanno- risch Orkest aangetrokken, dit maal In samenwerking met het Philharmonisch Koor „Toon kunst" uit Rotterdam. Verder tal solistische medewerking worden verleend door de sop raan Hanncke van Bork, de alt Marianne Dieleman, de tenor Lode de Vos en de bariton Henk Smit De algehele leiding is in handen van Edo de Waart Op het programma staan in de eerste plaats gedeelten uit de >£gmont"-muziek, een reeks muzikale tussenspelen die Bee thoven op verzoek van de uitge ver Hfirzel komponeerde bij het gelijknamige treurspel van de beroemde Duitse dichter Jo- hann Wolfgang von Goethe (1748-1832). Het Egmont-drama speelt ten tiide van onze Tach tigjarige oorlog en de hoofdper soon Egmont is aan de ene kant de strijder tegen het onrecht en de dwingelandij en aan de ande re de edelman, die verliefd is op het burgermeisje Klaartje. Zoals onze vaderlandse geschiedenis dat ook vertelt wordt hij ui teindelijk onthoofd en dat (maar daar is het ook een tragedie voor) wanneer de overwinning nabij is. Een en ander sprak sterk tot de verbeelding van Beethoven, want de vrijheidszin en de karaktervastheid die in dit gegeven tot uitdrukking ko men, waren eigenschappen waar hij zich van nature toe aangetrokken voelde. Eigenlijk heeft alleen de ouverture, waar- In het drama nauwkeurig muzi kaal samengevat wordt, reper toire gehouden, maar voor deze gelegenheid worden ook een aantal van de tussenspelen uit gevoerd. In de negende symfonie (in d-klein, opus 125), die aan een Beethovencyclus natuurlijk on mogelijk ontbreken kan, veroor looft Beethoven zich een groot aantal vrijheden in vergelijking met de traditionele symfonie. Niet alleen vergt de uitvoering ervan meer dan een uur en heeft hij flink geschoven met de volgorde van de delen, maar ook binnen de delen worden de verhoudingen aanzienlijk gewij zigd, waardoor een sterke dra matische werking ontstaat Iets ongehoords was, vooral in die tij a het gebruik van koor en solisten bij een zuiver instru mentaal genre als de symfonie. Niettemin werd de première op 7 mei 1824 een daverend succes, dat de inmiddels stokdove mees ter pas gewaar werd tooi de dirigent hem er op wees door hem met zijn gezicht naar het publiek toe te keren. Schillers „Ode an die Freude" inspireerde. Beethoven tot zijn gigantische „Negende". Reeds vanaf ongeveer 1812 was het zijn harte wens een passende vorm te vinden om de woorden van deze onsterfelijke dichter op muziek te zetten en daarmee de mensheid op zijn manier te schenken, wat hij zelf eigenlijk zijn hele leven heeft moeten ont beren, de vreugde. Zijn vreugde was de vreugde van het mo ment Echte langdurige vreugde heeft hij nooit gekend, maar dat is misschien het noodlot van een genie. Met dit concert komt een einde aan de Beethovencyclus 1975 van K en O, dat er naar mijn idee in geslaagd is met drie concerten in grote trekken het portret te schilderen van een van de allergrootste kunste naars die de wereld heeft voort gebracht Daar kan geen twijfel over bestaan. Kees Buurman Een materie-schilderij van Bas Haasnoot KATWIJKSE KUNSTENAARS IN „DE SCHAKEL" LEIDSCHENDAM Gedurende de maand juni exposeren drie jonge Katwijkse kunstenaars in „De Schakel" in het winkelcentrum Leidsenhage. Irene Lacourt exposeert wandkleden, Jan Noordhuis tekenin gen, aquarellen en schilderijen en Bas Haasnoot materie-schil derijen en etsen. De tentoonstelling van de kunstenaars die alle drie tussen de twintig en dertig jaar zijn wordt zaterdag 31 mei om 15 uur geopend door de heer Leen Manneke. „De Schakel" is alle werkdagen geopend van 13.30 tot 16.30 uur, dinsdag, woensdag en vrijdag van 10.30 tot 12 uur, zaterdags van 10.30 tot 16.30 en bovendien op donderdagavonden van 8 tot 9 uur. I; nacht- Zaterdag 11 meI K&O. Caeciliastraat 20 - Wandeling langs de Leidse hofjes, opgeven bij K&O; aanvang 9.30 uur Sociëteit Minerva. B reestraat - ,Troetf-75-Happening" met u nale muziek, cabaret en tone festijn van 21.00 uur tot S.00 Stadsgehoorzaal. Breeetraet - „Vol verwachting klopt m'n hart show met muziek van o.a. Boy Edgars' big band, Oro. The Down Town jazz band, aanvang 19.45 uur. Opbrengst komt ten goede aan (Je Nederlandse Hart patiënten. Schoolkomplex Merenwljk. Valkenpad Feestavond in „Turkse en Marok- sfoer" metfilm en muziek: aanvang 20.00 uur. Dlnedeg 3 mei Rijksherbarium. Schelpenkade - Le zing over Egypte door dr. S. J. van Oost room; aanvang 20.00 uur. W oenede g 4 mei Stadsgehoorzaal. Br eestraat - Uitvoe ring van de Streekmuzlekschool Lei den; aanvang 19.00 uur. Vrijdag 6 |unl ~roenoordhal, Willem de Zwijgerlaan Hollands Glorie met Rla Valk. Nico Haak. Vader Abraham. Ben Cramer. Zangeres met een naam. Sandra en Andreas en anderen; aanvang 1900 jr. Kaarten verkrijgbaar bij hel V V -kantoor. Stationsplein. Stadsgehoorzaal. Breestraat - 3e con cert in de Beethovencyclus door het Rotterdams Philharmonisch Orkest l.v. Edo de Waart met solisten Han- van Bork. Marianne Dieleman. Lode de Vos, Henk Smit. Gedeelten uit de negende symfonie; aanvang 20.15 uur. In en rond Lejden Bioscopen Stationsweg 19. tel. 21239 Break-out" met Charles Bronson. 18 jaar. Dag. 14.30. 19.00 en 2115 16.45. 1900 en 21.15 mera. Hogewoerd 49. tel. 24929. Se sk „Once upon a time In the west", jr. dagelijks 20.00 uur. Klndermati- I ..Laurel Hardy - Brokkenpllo- i" a.l. za. en wo. 14.30 uur. zondags 14.00 en 16.15 uur. Nachtvoorstelling .„tollhouse rock" met Elvis Presley vr. en za. 23.30 uur. Lido. Steenstraat 39. tel. 24130. ..You 14 ja Dag. 14.30, 19.00 en 21.15 uur. zondag 14.30. 16.45. 19.00 en 21.15 uur. Studio. Steenstraat 39. Butch Cassidy and the Sundance Kid" 14 jaar. Oag. 14.30. 19.00 en 21.15 uur. zondag 14.30. 16.45. 19.00 21.15 uur. anon. Breestraat 31. tel. 23875 „That's Entertainment' 14.30. 19.00 en 21.15 uur. zondag 14.30. 16.30.19.00 an 21.15 uur Res. Haarlemmerstraat 52. tel. 25414 ..The Sex-shop" 18 jsar. Dag. 19.00 en 21.15 uur. Kindermatinee: „Tarze- grote gevecht", woenedag en terdag 14.30 uur. Nachtvoorstelling: Exposities wie Heutt. Hoflaan 7. Wase< 01751—12185. dl. t/m za. 10-17 dl. ook 20-22 uur. T/m 23/5 Wassenaarsé vrouwen in do de clturele weken In Was» met schilderijen, aquarellen, kera miek, sieraden, wandkleden en plas- S tod el ijk Museum „De Lakenhal". Oude Singel 28-32. tel. 44044. ma t/m za 10-17 uur. zondag's 13-17 uur. Van 5/5 tot 1/6 „Poppen van Oranje". Een representatieve keuze uit het poppen- bezit van Koningin Juliana, die over emeen aan haar werden s na 1950 uit Nederland e and. ueeum van Oudheden, Rapen burg 28. tel. 46246. Ma t/m za. 10-17 uur. zon- en feestdagen 13-17 Van 16/5 t/m 13/7 een tentoonstelling van Griekse en Romeinse kur Particulier bezit. Nederlands* i Ingen 1575—1975. t 1 Hoekje bij de Pomp, Dorp straat 38. Warmond, tel. 017113501. Alle dagen 19-22 uur en bovendien ra. en za van 12-17 uur. Van 15/5 tol 15/6 axpoaeart Rob Schipper met toto's, etsen en safedrukken. Ook n da handarbeidprodukten van da bejaarden uit Huize Lldwlna ten toongesteld. Qemeentefljke ArchlefdJenat,Bolsot- kade 2a. tel. 34421. ma t/m g-12.30 en 14-17 uur dl. 20 mei v 19-21 en za. 24 mei van 9-17 uur. V 20/5 tot 28/6: „Van Eeuw wtot Eeui Op deze tentoonstelling, die wordt gehouden onder auspiciën van Academisch Historisch Museum, den de vorige eeuwfeesten In 1 gebracht Tevens wordt aandach schonken aan de universiteit In de jaren 1675. 1775 en 1875. wat betreft omvang an behuizing en de stand van de weienschappen. Oranjerie fn de Hortus Botanicus, Rapenburg 73. ma t/m za 9-17 uur zondag 10-16 uur ..Oenken en 20 r l 1 i Op deze tentoonstelling wordt het ambachtelijke aspect van hat werk (an hat technisch en administratief Hulpverlening Tektonische Hulpdienst: tel. 25202. Burgerraadsmen - K oom brug «teeg tel. 43171. spreekuren maandag vi 11.30 tot 14.00 uur an donderdag avond van 19.00 tot 21.00 uuf, Grof vuil Oe grotvuilwagen van da gemaentalij- ka reinigingsdienst komt maandag langs de volgende straten In Leiden: Maandag 2 juni: Maresingel (van Ju- lianastraat tot Zwarts Pad); Prins Fre- derikslraat; Koningstraat; Bronkhorst- straat; Willemstraat; Print Hendrik straat en -plein); Mauritsstraat; Louise de Colignystraat; Waldeck Pyrmont- straat; Marnixstraat (van Mareaingel tot Willem ds Zwijgerlaan); A mal ta st raat; Johan Willem Friaostraat; Van Hog en dorpstraat; Van Limburg Sti- rumstraat; v.d. Duinstraat; Falckstraat; Anna van Saksenstrat; Kamperati Molenstraat; Maresingel (van Zwarte Pad tot Haarlemmertrekvaart). Pas- teuratraat; Hansenstraat an Korte Hansenstraat; Leeuwenhoekstraat; Groenoordstraat en -plein; Muwchen- broekstraat; Lucas van Leydenstraat; Bakker Korffstraat; Jan Lievenstraat; Frans van Mierisstraat; Gabriel Met- sustraat; Broekweg; Stadspolderwtg; Haarlemmerweg; Raampoort; Raam straat Maredljk; Piet Heinstraat. Ven delstraat: Poelgeesterstraat; Schutter straat: Maredijkholje; Vaartkade; Aloölaan; Rijnsburgersingel; Maris- laan.

Leidse Courant | 1975 | | pagina 5