Allerlei(ds) Bowlers nog fris als een hoentje Gemeente moet informatie meer toespitsen op de persoon van de burger en zijn probleem De verhouding tussen overheid en burgerij in Leiden IS Ernst Oudshoorn voorzitter van BS Leiden „Buitenlust" in het zonnetje RECORDPOGING LIJKT TE GAAN SLAGEN Bekijk het eens groots PAGINA 3 GROEP LEIDSE TOP-AMBTENAREN: Veldkamp Marktonderzoek BV, bureau voor sociaal weten schappelijk onderzoek in Amsterdam heeft onlangs in Leiden een onderzoek verricht naar de verhouding tussen gemeentelijke overheid en burgerij. Een groepje top-ambtenaren van Leiden heeft nu onder voorzit terschap van wethouder Van Dam (financiën) een rapport lengesteld met conclusies en concrete beleidsaanbevelingen, basis hiervan zal het college van b. en w. maatregelen kunnen overwegen, die leiden tot de gewenste verkleining van de afstand tussen gemeente en burgerij. De komende dagen zullen wij de conclusie en beleidsaanbevelin gen van de groep topambtenaren hoofd stuksgewijs behandelen. Vandaag: INFORMATIE EN VOORLICHTING. Buitendijk geridderd LEIDERDORP Gistermid dag heeft de directeur van het bureau gemeentelijke bedrij ven en commandant van de vrijwillige brandweer, Wr F. Buitendijk, officieel afscheid genomen van de gemeente. Hij bereikte de pensioenge rechtigde leeftijd. Ter gelegen heid van zijn afscheid is Bui tendijk benoemd tot ridder in de orde van Oranje-Nas sa u. Burgemeester M. A. van" der Have heeft de bij deze onder scheiding behorende versierse len gisteren tijdens een af scheidsbijeenkomst overhan digd aan de vertrekkende di recteur. Tijdens en voorafgaand aan een drukbezochte receptie we zen tal van sprekers op de grote verdiensten van Buiten dijk voor de gemeente. Gedu rende de 28 jaar dat hij werk zaam was bij de gemeente kreeg Buitendijk vooral be kendheid door het financiële beheer dat hij voerde. J. J. van Vliet, tot dusver ad junct-directeur van het bureau gemeentebedrijven, is met in gang van 1 juni 1975 benoemd tot directeur van het bureau als opvolger van Buitendijk. LEIDEN B.S. Leiden heeft tijdens haar jaarlijkse algemene ledenvergadering een nieuw bestuur gekozen. Voorzitter Ton Menken trad af, enerzijds wegens zijn drukke werkzaamheden èn anderzijds omdat de beslommeringen met het eerste team hem nagenoeg geen tijd overlieten voor de rest van de vereniging. Ook Henny Nijssen en Henk van Haasteren stelden hun bestuursfunctie ter beschikking. Op voordracht van het oude bestuur werd Ernst Oudshoorn tot voorzitter gekozen en kwamen Jos Kaldenhoven en Paul Rosdorff de lege be stuursposten bezette. De eerste daad van het, nog niet volledig bezette, nieuwe bestuur was om de vertrekkende Ton Menken (die evenwel in de stuurgroep van het eerste team bij B. S. Leiden betrokken blijft), Henk van Haasteren, Henny Nijssen en Ben van Cleef voor hun grote verdiensten voor de vereni ging onder acclamatie van de vergadering te benoemen tot den van verdienste. adat het voorstel om de contributie met tien gulden te erhogen was aangenomen kwam voorzitter Oudshoorn met een beleidsvisie. Er komt een speciale commissie mini-basket bal om-deze groep goed te begeleiden en te promoten. Peter Kesteloo wordt trainer-coach van landskampioen junioren A; om de spelers van dat team, die overgaan naar de senioren en nog niet rijp zijn voor het eerste team op te vangen, is er een verregaande, ook technische, samenwerking met B. V. Leiderdorp in de maak. Het bestuur is zo goed als rond met een nieuwe trainer-coach voor het damesteam. Aangezien de N.B.B. met ingang van het komend seizoen de jury bij eredivisiewedstrijden door vaste mensen wil laten bemannen (die daar een speciale instructie-ochtend voor krijgen) was het zaak ook hier voor voldoende mensen te krijgen; warme pleidooi van Harry Pappas, dat je aan de jury-tafel een enorme basketbal-ervaring opdoet mocht niet zo veel baten. De leden van B. S. Leiden Zullen overigens het volgend seizoen een (gereduceerde) toegangsprijs moeten gaan betalen bij de wed strijden van het eerste team. Dit laatste was eigenlijk de enige mededeling betreffende het eerste team. Nog steeds geen nieuws over een sponsor en nieuwe Neder landse of Amerikaanse spelers. Oegstgeest Velen waren gisterenmiddag naar het gemeente- centrum aan de Oestgeester Lijtweg getogen om het bestuur van de 50-jarige woningbouwvereniging persoonlijk de hand te drukken met het „halve eeuwfeest". Maar daarbij bleef het niet, een regen van bloemstukken en geschenken volgde. De heer G. J. Heeren, voorzitter van jubileumcomité bood het bestuur een tweeledig cadeau aan: een drietal etsen van Haaswijk, Poelgeest en Oud Poelgeest voor de bestuurskamer van het verenigingsgebouw en een kleine aquarium als sym bool voor het grote aquarium dat men zich denkt in de recreatieruimte van het bejaardenflat aan de Narcislaan. De heer Viool reikte namens de Nationale Woningraad de erepen ning uit aan voorzitter E. J. Massink. Intussen bleven de receptiegangers binnenstromen, onder wie burgemeester Jhr. T. A. J. van Eysinga en de wethouders J. J. Thorn en J. Temminckx alsmede een groot aantal raadsle den en bewoners-leden van de vereniging. Voorzitter Massink memoreerde de opkomst van de woning bouwvereniging in de gemeente. Na aankoop van een strook grond in de Oegstgeester „Groenesteeg" werden in 1928 de eerste 27 woningen betrokken. Het woningbezet breidde zich uit tot 700 woningen, waaronder 69 bejaarden woningen aan de Narcissenlaan. De plannen voor 47 bejaardenwoningen aan de M. H. Tromplaan verkeren in een vergevorderd stadium. „In een goed samenspel ligt de kracht en de toekomst van de vereniging" aldus voorzitter Massink. Overigens is de bouwgrond in Oegstgeest op, maar er zijn nog vooruitzichten voor „Buitenlust" in de polder Haaswijk en de Kamphuizerpol- der. Overigens is de vraag naar woningen nog steeds groter dan het aanbod", voegde Massink hier aan toe. Aanwezig op de receptie was o.a. de heer Baars, de eerste bewoner van een woning van Buitenlust Het oudste bestuur slid, vanaf de oprichting eerst bode en daarna penningmeester, de heer Korenhof werd in het rusthuis „Avondzon" te Rijns- burg verrast met een enorme fruitmand. Van een onzer verslaggevers Leiden De informatie die de gemeente verschaft moet meer op de persoon van de burger en zijn problemen worden toege spitst. Tot die conclusie is een groep topambtena ren van Leiden gekomen na bestudering van de uitkomsten van een onlangs in Leiden gehouden onderzoek naar de ver houding tussen overheid en burgerij. Andere conclusies van de groep zijn: O De informatie moet begrijpelijk zijn, dicht bij huis verkrijgbaar en beschikbaar zijn op een moment dat men er iets mee kan doen. O De bevolking en intermediaire kaders zijn ontevreden over „in een vroeg sta dium" geïnformeerd worden. O Opleiding en kennis is een belangrijke factor in de relatie tussen burger en over- heid. Op grond van deze conclusies doet de groep topambtenaren de volgende aanbevelingen: O Het college van burgemeester en wethou ders dienen een werkgroep „kennisbevorde- rende informatie en voorlichting" in te stellen met als opdracht te adviseren over de ontwikkeling van kennisbevorderende informatie en voorlichting gericht op be jaarden, vrouwen en lager opgeleiden in de achtergestelde wijken van Leiden. Deze werkgroep moet volgens de topambtenaren worden samengesteld uit vertegenwoordi gers van het gemeentelijk bureau voorlich ting, het Overleg Wijkorganen, raadsleden met belangstelling voor renovatie, de onder wijsgroep Leiden-Noord, de inspecteur on derwijs of de Schooladviesdienst en de Burgerraadsman. O B. en W. stellen een werkgroep „interne informatie" in, die zal moeten rapporteren over de voorwaarden, die binnen het amb telijk en bestuurlijk apparaat moet worden geschapen om te kunnen komen tot syste matisering van de informatiekanalen; tijdi ge informatieverschaffing en het verstrek ken van informatie in voor de burger be grijpelijke taal. De samenstelling van deze groep zou moeten bestaan uit vertegen woordigers van het gemeentelijk bureau voorlichting, de Welzijnsraad, vertegen woordigers van de ambtenaren en de func tionaris scholing en vorming van de afde ling personeelszaken van het stadhuis. Q Het college van b. en w. moet zich beraden over de stappen die het dient te omdernemem om de woningbouwvereni gingen er toe te brengen hun leden voldoen de te informeren over alle regelingen en subsidies die voor hen van belang zin. O B. en w. dragen de functiomaris scholing en vorming van de afdeling personeelsza ken van het stadhuis op een vormings- en opleidingsprogramma voor het personeel op te stellen. Daarin zal ruim aandacht geschonken moeten worden aan wat in het rapport van deze groep aan de orde is gesteld ten aanzien van de contacten met het publiek en het ontstaan en functioneren van actiegroepen en dergelijke. Een en ander in overleg met de voorlichtingsamb tenaar. In onze editie van maandag: INSPRAAK. Leiden - De tijd zal het leren, of vijf Leidse enthousias telingen het presteren om 50 uur achtereen de zware bal op de kegels aan te sturen. Gistermiddag, even na twaalven, begon op twee banen van het Holiday Inn bowling centre de inspanning, die morgen, zondag 1 juni, uitgelopen kan zijn op een nationaal. Europees en wereldrecord Marathon Bowlen. Dat moet dan 's mid dags om 2 uur zijp. Om middernacht (na 12 uur gooien) was de Schwung er nog lang niet uit Aanvoerder Bart vierde zijn verjaardag met veel hoera's en gehoempa van de boerenkapel 't Zeugje van de Deilknotsen onder lei ding van Prins Karei II, ter wijl jarige Bart met zijn rech terduim onder de jodium zijn game afmaakte. „De conditie is uitstekend", verklaarde Bart, .alleen de kelen hebben te lijden". Een uitgezonden ra dio-interview over de mara thonwedstrijd gaf nieuwe energie. Na elf uur spelen was het gemiddeld aantal pits enorm aan het stijgen, daarna zakte het weer af. Een toe schouwer bood 500 liter bier aan voor een „split". De toe loop in de vroege nacht was groot. Nu maar wakker zien te blijven; „als het zo door gaat halen we het wel, dank zij het publiek. O ja, dat bier drinken we pas op, als alles achter de rug is Dat werd gezegd tegen zes uur vanmorgen. Toen waren er al bijna 16000 pinnen omgegooid, waren er ruim 200 strikes en krap 400 spares gegooid. Het aantal spilts liep tegen de 80 en ge middeld werd er tegen de 130 punten per game gegooid. Het hoogste aantal punten in een game behaalde tot dan toe Cees Strijk. Dit ondanks de aambeien waardoor hij werd gekweld. Ooit hebben eens 21 Amerika nen het een tijdlang met bow len uitgehouden, maar dan met slapen erbij. Dat is na tuurlijk geen wereldrecord, voor zover het 't bowlen be treft Het bowlingteam van H.I.,spelers van de Leidse Bowling Bond (die meteen voor hun sport en hun bond indrukwekkend reclame wil len maken) denkt er anders over. Gistermiddag zou tv-ve- dette van Leidsen bloede Alice Oppenheim de eerste bal laten rollen, maar gistermorgen bel de haar man op dat Alice 's nachts ziek was thuisgekomen. Dat feest ging dus niet door. Vijf frisse jongens - Bart Luchsinger (vannacht 23 ge worden), Dick Vervat (26), Wil lem Ellenbroek (23), Cees Strijk (36) en Jos (Jefke) Ghijs- seis (41) - stonden tegen het middaguur aangetreden, de bal nog „vederlicht" in de hand en aan de duim, alsof de zaak binnen een half uurtje bekeken zou zijn. Gemakkelij ke fauteuiltjes binnen zitbe- reik, tegenover de banen 9 en 10. Om 12.06 uur (12 uur Hob day Inn-tijd) haalde 8-jarige Dennis, de zoon van H.I.-assis- tent innkeeper Martin Spaar garen uit voor de eerste worp, na z'n tweede stond nog slechts één kegel overeind. Succesvol begin: eppo Bart op kop („Leo, waar zijn die handdoeken nou?") en daar ging het „Baan 10 is defect jongens". Bart verder op 9:9 kegels om: eppo Jef deed het kalmer aan en daar na volgden Willem, Dick en Cees, luide aangemoedigd door voorlopig de teamleden zelf. Medische begeleiding komt van de meespelende Dick, 5e jaars medisch stu dent die moet oppassen „dat er geen dingen gebeuren die nadelig kunnen zijn". Ook sportarts Har Meijer zou ko men. Dokter Har adviseerde voor een speciaal dieet voor de gooiende slachtoffers: veel bchte en snel verterende za ken, bchte snacks om de paar uur, niet-koolzuur houdende dranken, een royale fruitmand om toe te tasten, geen alcohol. Er wordt in „game gegooid" (één man speelt de hele game), doorgaans speelt men in „fra me" (de één na de ander). Andere bowlingcentra in Ne derland schijnen met een af gunstig oog naar Leiden geke ken te hebben en zouden van plan zijn over een paar weken pogingen tot verbetering van het Leidse en wereldrecord te gaan wagen. Tot dusver klin ken de begeleidende strijdkre ten het trionfantebjkst bij H.I., al worden ze steeds zwakker: eppo Wat dat ook moge betekenen. Onder redactie van Jantje van Leyde tel. 071-22244 tst.17. Links Leiden De gezamenlijke ledenvergade ring van de PvdA PPR, PSP en D'66 hebben vrijdagavond in het Antonius Clubhuis even koortsachtige, pogingen gedaan de positieve zaken te noemen die het huidige linkse college, dat nu driekwart jaar „aan de macht" is, heeft bereikt Dit na een oproep van het voormalige raadslid Jonker, die op een ge geven moment stelde: „We heb ben het alleen over de geschil punten tussen ons. Het college heeft toch ook doelpunten ges coord". Zelf noemde hij ze niet en de vijf puntjes die in een discussie-stuk waren genoemd werden door het raadslid Anne v.d. Zande (PSP), op een uitzon dering na, omvergekegeld. De zwaarste kritiek tijdens de ver gadering kwam ook van PSP- zijde. Vooral de wethouders Verboom, Tesselaar en Waal moesten het ontgelden, vanwege kwesties als De Eendracht Rembrandt en C&A. Met de komst van een links college is er nog niets veranderd in Leiden, zo werd ook van de zijde PPR en D'66 gesteld. De PSP verweet de PvdA teveel voor de mensen te willen zor gen, inplaats van de mensen de instrumenten in handen te ge ven om iets voor zichzelf te doen. Oud-PAK-fractievoorzitter in de Leidse gemeenteraad mr. R. in t Veld sprak zijn bewondering uit voor de zelfbeheersing die de kleine groeperingen in de linkse coalitie opbrengen. „Ze krijgen lang niet altijd hun zin en schik ken zich toch in de uitkomsten van de besluitvorming van het grote geheel". Hij constateerde evenwel dat er een „stuk solida riteit" tussen links aan het groeien is. Hij riep op tot inten sievere samenwerking en het verbreden van de kaders. Rembrandt Wethouder Tesselaar heeft leer lingen van de Rembrandt-scho- lengemeenschap gisteravond tij dens de gezamenlijke ledenver gadering van PvdA, PPR, PSP en D'66 toegezegd, dat zij een stem krijgen bij het vaststellen van de procedure die verbete ring moet brengen in de con flictsituatie op hun school. Op Op de foto: gespannen kijken jongeren en ouderen naar het nummer waar het rad stil staat. 10 juni a.s. is er een bijeenkomst met schoolleiding, leraren, niet- onderwijzend personeel, ouders en leerlingen met de bedoeling een dergelijke procedure vast te stellen. Fancy fair Op het terrein aan de Montgo- merystraat in Leiden Zuid-West werd gisteravond een fancy fair georganiseerd door „Zuider kwartier". Het was de bedoeling via deze fancy fair de laatste gelden te verkrijgen om de uit breiding van de kantine te be kostigen. In totaal is al een be drag van vijftienduizend gulden bijeengebracht Men denkt on geveer vijfentwintigduizend gul den nodig te hebben. Mocht dit laatste bedrag van tienduizend gulden niet gehaald worden, dan organiseert „Zuiderkwar tier" in de komende tijd nog meer acties. Het was gezellig druk op de fancy fair, mensen tot hun oksels in een grabbelton en anderen snuffelend in de ou de boeken die voor een kwartje of (wee kwartjes van de hand werden gedaan. En als de men sen dat weer zat waren konden ze ofwel poffertjes gaan eten, ofwel genieten van andere over matige heerlijkheden als lolly's en saté. En voer twee kwartjes kon men lrPalinkie raden" daar werd dan mee bedoeld dat men het gewicht van een paling kon f raden. Natuurlijk was er ook gen rad van avontuur. Rijnland De Leidsche Vereniging van In- dustrieëlen heeft op advies van de Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Rijnland zijn le den opgeroepen gebruik te ma ken van zijn stemrecht voor de samenstelling van het algemeen bestuur van het Hoogheemraad schap van Rijnland, waarvoor de verkiezing op 20 augustus zal plaatshebben. De K.v.K. en de LVI menen, dat een zo ruim mogelijke vertegenwoordiging van het bedrijfsleven in het be stuur van het Hoogheemraad schap wenselijk is. Afscheid Troef Mej. Elly Kerckhoffs (54) heeft gisteravond afscheid genomen van Troef, het vormingscentrum aan de Hogewoerd, dat zij 15 jaar heeft geleid. Mej. Kerck hoffs kwam in 1960 naar Leiden en kreeg toen de leiding over de Mater Amabilhsschool, die 9 jaar later werd omgezet in een centrum voor jong volwassenen. Zij wordt bij Troef opgevolgd door het collectief van stafrpe- dewerkers. Op de foto: Emile van Aalst en Annemarie Hoorn bieden mej. Kerckhoffs namens de deelnemers van het vor mingscentrum een boek aan met foto's van gebeurtenissen die de afgelopen jaren in Troef hebben plaatsgehad. J.ADVERTENTIE in de ClEBA-toonzalen. Daar vindt u op 750 m2 alles voor functionele kantoorinrichting. En om van de nieuwste ontwik kelingen op de hoogte te blijven: één telefoontje en meerdere keren per jaar ontvangt u de kleurige cata logus Cl EB A-Perspectieven (64 pag. kantoorinterieur) geheel gratis. (Sft=tc*5J b.v. Wm Barontszstraat 35. Industrieterrein "de Waard" (bij Zijlsingel/Trompstr.) LEIDEN «tel. 071 /49044

Leidse Courant | 1975 | | pagina 3