Arth- Rigi- Bahn HONDERD JAAR GELEDEN BEGON AAN EERSTE REIS NAAR DE HEMEL enTOURage-enTOURage-en TOU TOR-LINE HEEFT WEER VEER (TE WATER) GELATEN Rage-en Een groot deel van de tandraderen op de huidige Arth-Rigi-Bahn stamt nog uit het bouwjaar 1875. Een veelzeggend bewijs van de precisie, waarmee toen gewerkt werd. i In 1907 werd de Arth-Rigi-Bahn koploper in de elektrische tractie op bergsporen. Op 4 juni 1875 kon de Arth-Rigi-Bahn voor zijn eerste reis naar de hemel opstomen. De Rigi, die als een gtfoene mammoeth-oli- fant aan de oever van het Zwitserse Vier- woadsteden-meer ligt, oefent al eeuwen een wonderlijke aantrekkingskracht uit op zwervers en zoozoekers. Vroeger be zocht men al de heilaame bronnen van Rigi-Kaltbad, daarna trokken stoeten van pelgrims naar het genadeoord „Maria znm Schaef" op de flanken van Rigi-Klöstarli. Ook besoeksrs, wier verkeren oogmerken minder stichtelijk waren begonnen aan de klim naar de stempe top. Onder hen wa ren beroemdheden als Goethe, Carl Maria ron Yfebeter, Mark Twain en de Tiaar van Rmslaid. In kan voetspoor volgden de dames in crinolines en met kingsize zonne hoeden, die zich voor 8 1/2 frank in een draagstoel van Weggis naar de uitdagende Kalm lieten wiegen. Op de top ging dan de welgevulde knapzak open en wachtte men naast de fles wijn op de zonsopgang, die vanaf de Rigi fascinerender en groot ser was dan van alle balkons op dit ondermaanse. De draagstoel en de ezel werden in 1871 vervangen door een roet brakende locomo tief, die zich aamborstig als een oude steilewandrijder naar boven werkte. Het was de eerste tandradbaan van Europa en uitvinder Niklaus Riggenbach werd dan ook door de Eidgenossen in Vitznau be schouwd als een uit de hemel gevallen tweede Michel Angelo. Riggenbach was ook de man, die de Rigi vanaf de noordelijke flank toegankelijk wilde maken. Weer boog hij zich over zijn tekentafel en op 4 juni 1875 was het zover: de Arth-Rigi-Bahn kon opstomen voor zijn eerste reis naar de hemel. In die tijd hadden de locomotieven een stalen long van zo'n 200 paardekrachten en dedsn ze er ruim anderhalf uur over om het hoogte verschil van 1234 meter te overwinnen. In 1907 werd overgeschakeld op elektrici teit en daarmee was de Arth-Rigi-Bahn koploper in de elektrische tractie op berg sporen geworden. Een veelzeggend bewijs van de precisie, waarmee toen gewerkt werd is het feit, dat op de huidige Arth-Ri gi-Bahn een groot deel van de tandraderen nog stamt uit het bouwjaar 1875. Als nu op het station van Arth-Goldau (aan het traject Basel-Lugano) het bord hangt met de tekst „RIGI HELL" dan weet de bezoeker, dat hij in 35 minuten uit de brijpot van mist naar de stralende zon wordt getild. Het is dan ook niet verwon derlijk, dat de Rigi met zijn 1 miljoen bezoekers per jaar één van de meest be zochte bergen ter wereld is. De autovrije Rigi biedt zijn gasten veertien hotels, een overdekt zwembad, 's winters een ijs- en curiingbaan, skiliften en lan- glauf-faciliteiten. Geliefd is ook het uitge strekte wandelgebied op een klimatolo gisch zeer gunstige hoogte. Een uitgebreid net van gemarkeerde paden slingert zich over de groene bult naar de top, vanwaar men een betoverend wilde-screen-panora- ma heeft op de meren en de met eeuwige sneeuw bedekte Alpenreuzen. Overigens is ook de Rigi aangestoken door de romantische „terug naar oma's tijd"- koorts. Wie bij stoom zweert kan deze zomer nog één keer de reis naar de Kulm maken in een ouderwetse boemel. Op 21 juni, 12 en 26 juli, 9 en 30 augustus en op 13 en 27 september wordt de tocht Vitznau-Rigi-Kaltbad per stoomtrein on derhouden. Volgens de dienstregeling is het vertrek uit Vitznau 's morgens om 10.42 uur met aankomst in Rigi-Kaltbad om half twaalf. In die 48 minuten brengt de bejaar de loc zijn gasten duizend meter hoger. Voor dit antieke tripje zijn de normale reisbiljetten (ook reductiebiljetten zoals het vakantiebiljet en het regionaal abonne ment) geldig. Alleen moet er uit eerbied voor de goeie ouwe tijd drie Zwitserse franken stoomtoeslag worden betaald. Najaars-cruises door Noorse wateren De Bergen Line maakt met het vlageeschip "Venus" be gin september twee exclusie ve naar Oslo, enkele beroem de Noorse fjorden en de 900- jarigé Hanzestad Bergen. Per reis worden maximaal 250 passagiers meegenomen. Het aantal is beperkt om de reizi gers optimaal comfort aan boord van dit luxe schip te kunnen garanderen. (Nor maal brengt dit schip per reis 588 vakantiegangers en 200 auto's van Amsterdam naar Noorwegen). Het aan trekkelijke van deze cruises is bovendien, dat de "Venus" tijdens de zesdaagse zoutwa- tertocht niet alleen dienst doet als varend hotel, maar tevens als garage voor de auto's van de passagiers. Ze kunhen dus met hun eigen vervoermiddel naar de ver- trekhaven rijden en dan zon der extra kosten in de rui men van het schip parkeren. In Noorwegen kan de auto echter niet gebruikt worden. De route van de cruises is zodanig samengesteld, dat 's- nachts langs de kust wordt gevaren en overdag in de fjorden en de steden wordt afgemeerd. De eerste verrassingstocht begint op 1 september in het Duitse Cuxhaven. Vandaar wordt koers gezet naar Oslo, waar de passagiers tien uur de tijd hebben om op verken ning te gaan. De reis gaat daarna verder naar Bergen, de tweede stad van Noorwe gen en de meestregenrijke op dit ondermaanse. Ook wor den bezoeken gebracht aan de Geirangerfjord en de Nordfjord. Het einddoel is wederom Cuxhaven. De prijs van deze reizen varieert van 730 tot 2100 gulden.afhanke- lijk van de hutaccommoda tie. De vier facultatieve ex cursies zijnhierbij niet inbe grepen. Ze kosten tesamen 112 gulden. Inlichtingen overdeze reizen bij D. Burger Zoon bv, Westerstraat 9 in Rotterdam, telefoon 010- 145044. KNAC-handboek 1975: nuttig naslagwerk In een, slechts tijdens de Tweede Wereldoorlog onder broken reeks is nu de 41e uitgave van het KNAC-hand-, boek verschenen. Het ruim 800 pagina's tellende naslag werk geeft antwoord op dui zenden vragen, die de auto toerist op zijn reizen in bin nen- en buitenland tegen komt. Hotels, overzichtskaar ten en uitgebreide informa ties worden overzichtelijk per land gegeven. In een apart hoofdstuk wordt de au tosport behandeld. KNAC-le- den ontvangen dit kostbare boek gratis. Voor niet-leden bedraagt de prijs 15 gulden, plus 3 gulden verzendkosten. Inlichtingen bij KNAC, Sop- hialaan 4 in Den Haag, tele foon 070-469280. Drammen bij de Denen Op een tiental mini-eilanden in de Deense wateren wor den dit jaar speciale kampen georganiseerd. Men behoeft geen tent mee te namen en dient zijn auto op het vaste (voorzover daar in ojeb'rote- land sprake van is) achter te laten. Ook caravans zijn niet welkom. Rest dus alleen nog de mens en die wordt met open armen ontvangen in kampen, waar men zich on der andere bezig houdt met theater en muziek, kunst, na tuur en talrijke hobby's zoals 1 eerbewerking, keramiek en Op Femo zijn speciale kam pen, waar uitsluitend vrou wen worden toegelaten. In het kader van .moeders ei gen jaar" worden daar onder de dubbeldaks-tent en bij het kampvuur specifieke vrou wen-problemen onder het fe ministisch vergrootglas ge legd. Vader en zoon kunnen ondertussen op het naburige eiland Rago in de tent krui pen. Daar worden vrouwen weer niet toegelaten, zodat pa eindelijk eens op eigen kracht zijn visie op de opvoe ding aan het kroost kan spuien. De organisatoren noemen zelf als hoofd-thema van dit kamp de rol van de man en het kind in gezin en samenleving. Zeg nu zelf, als je op die manier geen dolle vakantiepret kunt beloven ben je geen knip voor de geëmancipeerde neus waard. Denk nu niet, dat deze kam pen een verzinsel zijn van een dolgedraaide dauwtrap per. Ze worden wel degelijk gehouden en als u derhalve gezinsmoeilijkheden hebt, hol dan niet gelijk naar de psychiater, maar praat het elk op uw eigen eiland in Gods vrije natuur uit. Inlich tingen over dit curieuze bui- tengebeuren bij: Lejrekonto- ret, Vendersgade 8, 1363 in Kopenhagen, Denemarken. Dc tweeds* Tor-Line verwacht dit Jaar met haar Noordseeveerboten meer dan 330.000 toeristen te vervoeren, van wie er 125.000 gebruik anllen maken van de populaire dienst tassen Amsterdam en Götenburg v.v. Op dit traject wsrdt dit Jaar de gloednienwe "Tor-Brittaania" lngeaet, die met zijn 15.600 bruto register-tonnen en maximum snelheid van 50 kilometer per uur de grootste en melste Jumboferry van Europa is. Dme gi gant, die in 400 couchettes, appartementen en hutten plaats biedt aan 1200 passagiers en in zijn drijvende garages ook nsg 400 personsnanto's kan vervoeren, ml in Amster dam afmeren bij het Nieuwe Scandia Termi nal ia de Suetkade. De Tor-Brittaania (kos ten rond 100 miljoen gulden) is de opvolger van de kleinere Tor-Anglia, die op 17 mei voor het laatst Amsterdam aanliep. In de afgelopen negen Jaar is dit schip 700 maal nit Amsterdam vertrokken. Volgend Jaar tal het snsterschip van de Tor-Brittannia in de vaart komen. Dan ml de dienst op Zweden van twee tot drie keer per week worden uitgebreid. Marketing-manager Richard Hecht van Tor-Line deelde vóór de eerste afvaart van de jmnbo-ferry op 24 mei mne, dat er vergevorderde plannsn bestaan om met de Tor-llellandia (zusterschip van de nit de vaart genomen Tor-Anglia) met ingang van Juni mini-cruises op de Noordnee te gaan maken. Dsse spelevaarten worden dan elke saterdag gemaakt en duren nes uur. Buiten de territoriale wateren sullen de varende dagtoeristen dan ook hun geluk kunnen be proeven aan de roulette. De prijs van dit bliksemsnelle goktripje staat nog niet vast, maar Richard Uecht meent, dat dene niet boven de vijftig gulden per persoon ml lig gen. Benzinebon Met ingang van 1 mei 1975 zijn de prijzen van de popu laire Italiaanse benzinebon nen gedaald. Men betaalt nu 84 cent voor een liter norma le en 88 cent voor een liter Buper-benzine. Door gebruik te maken van deze bonnen kan de toerist tientallen gul dens besparen. Ze zijn ver krijgbaar bij de Amro-ban- ken, de Rabo-banken en de filialen van de Algemene Bank Nederland. Townsend nu ook in Jumbo-tijdperk Op 21 mei heeft de Viking Valiant (6.300 ton) haar eer ste reis gemaakt van Zee- brugge in Belg.ë naar Felix stowe in Engeland. Het is nummer twee in een serie nieuwe veerschepen, die Townsend Thoresen laat bouwen om het groeiend aantal passagiers te kunnen verwerken. Met de ingebrui kneming van de Viking Va liant heeft Townsend tevens het aantal afvaarten op de dienst tussen België en Enge land tot zes per dag uitge breid. De vertrektijden zijn nu om negen, vier en elf uur, zowel vanuitZeebrugge als vanuit Felixstowe. De Viking Valiant kan 275 auto's en 1200 passagiers vervoeren. Er zijn hutten voor meer dan 300 reizigers, waarvan er ve le met douches en toilet zijn uitgerust. Voorts zijn er aan boord een restaurant, een ca fetaria, bars, lounges, souve nirwinkels en een belasting vrije supermarkt. De sche pen van de nieuwe Viking klasse zijn de meest luxueu ze, die ooit voor Townsend gebouwd zijn. Ze rijn 129 meter lang en hebben een snelheid van 21 knopen.

Leidse Courant | 1975 | | pagina 19