De toren me honderd verdiepingen Belgisch parlement wenst controle op enorme wapenexport Juniorhoek DE AVONTUREN VAN PIET POTLOOD Paulus de Boskabouter De Kraakvogels Suske en Wiske Beminde Barabas Lucky Luke De erfenis van Rataplan ZATERDAG 31 MEI 1975 LEIDSE COURANT PAGINA 18 iiiiiiiii •u a o «5 Op een hete zomerdag zat een mooi meisje even in haar broers tuin. om zich wat koelte toe te wuiven. Er begon een heel licht briesje te waaien, haar haren bewogen zacht heen en weer. Maar plotseling veranderde dat vleugje in een wervelwind en de lange meisjesharen begonnen wild om haar hoofd te zwieren. Nog vóór zij ze met de handen bijeen kon binden, ging de wer velwind over in een orkaan, die haar uit de tuin wegrukte en door het luchtruim meevoerde. De wapperende haren leken op reusachtige vleugels. Het meisje werd met zulk een vaart voort gejaagd, dat zij de ogen moest sluiten voor de wind en de dui zelingwekkende snelheid. Pas toen ze met een bons ergens neerviel, durfde ze weer rond te kijken: Ze zat boven op een toren die honderd verdiepingen hoog was. Het was de toren die je vanuit haar broers tuin heel in de verte op een berg zag staan. Op het platdak van die toren had de wind haar laten vallen naast een deftig in het zwart geklede jongeman. Hij stond daar tussen allerlei instru menten waarmee men sterren bestudeert „Welkom", zei hij te gen het meisje, „ik ben sterre- kundige en weet ook alles van het weer af. Dat de wervelstorm in aantocht was, had ik al be grepen. Daarom ben ik naar boven geklommen om mijn in strumenten vast te sjorren. Er is gelukkig niets weggewaaid, maar er is wel iets komen aan waaien: een mooi knap meisje dat de hemel voor mij heeft bestemd, dat staat vast". Hij was een knappe en hoffelijke jongeman. Welk meisje zou daar niet gevoelig voor zijn? Het tweetal daalde de ladder af tot aan de hoogste verdieping. Na de ladder weggenomen te hebben, leidde de gastheer zijn gast naar een rijk ingerichte kamer en bereidde een feest maal. Hij dronk het meisje toe met wijn en zei: „Op onze verlo ving. Blijf een maand hier zodat we elkaar goed kunnen leren kennen. Daarna trouwen we in het dorp waar je vandaan komt". Het meisje installeerde zich op die honderdste verdieping, waar kasten met kleren en laden met sieraden tot haar beschikking stonden. Maar elke morgen ging haar verloofde weg naar werk zaamheden waarover hij niet sprak. Als hij was afgedaald van de trap naar de 99ste ver dieping, liet hij diè trap omlaag zakken tot onder de vloer zodat je er niets meer van zag. Zo zat het meisje op haar honderdste verdieping gevangen. Maar als hij 's avonds weer terugkeerde, bracht hij allerlei dingen mee die zij kon nodig hebben: heer lijke spijzen en dranken, nog meer kleren en snuisterijen, handwerken en muziekinstru menten, verf en penselen, tel kens wat anders. Hij hing zelfs kolossale edelstenen aan het plafond van de kamer waardoor de honderdste verdieping baad de in een zee van diamanten licht Dat was wel nodig, want vóór de sterrekundige 's mor gens vertrok, sloot hij steeds de luiken voor de vensters, zeg gend: „Er kon wel weer eens een wervelstorm opsteken en dan word je nog door het ven ster weggerukt. Ik moet dus wel sluiten voor ik ga. Maar van avond kunnen we nog van de zonsondergang genieten". Het meisje had alles wat haar hartje begeerde, maar toch voel de zij zich niet op haar gemak. De jongeman was na enkele we ken zo' aan het meisje gewend geraakt, dat hij op een morgen vergat de vensters en luiken te sluiten. Eindelijk kon ze over dag naar buiten kijken en toen haar verloofde alle trappen was afgedaald, leunde ze met de ar men in het raamkozijn. Tot haar grote schrik zag zij hoe hij naar buiten kwam in heel andere kle ren: hij droeg een bonte cape waaronder een zwaard en sabel uitstaken. Hij had grote pistolen in zijn gordel en of schoon hij een breedgerande hoed op het hoofd gedrukt had, zag zij nog juist dat een masker het gezicht bedekte. Een rover, dèt was hij! En alles wat hij 's avonds mee naar huis bracht, was roversbuit! Wanhopig barst te ze in tranen uit, maar als je alleen bent, raak je gauw uitge huild. Zij keerde terug naar het raam en tuurde naar een moge lijkheid om te kunnen ontsnap pen. Er kwam een wandelaar aan, onder langs de berg. Zij riep, maar de toren was zo hoog dat haar stem niet gehoord werd. Zij zwaaide met haar armen, maar de wandelaar keek niet op. Toen griste ze haar oude kleren op en gooide die het raam uit Ze fladderden naar beneden en vielen de wandelaar voor de voeten. De man raapte de kleren op en keek naar de toren. Zijn ogen zochten de raampjes af, tot hij achter het allerhoogste venster een nietig meisjesfiguurtje ont dekte. Toen dacht HIJ: „De dochter van onze buurman is toch door een wervelstorm weg gerukt zou zij dat zijn? Maar waarom komt zij niet naar be neden? Zou ze vastgehouden, worden?" Hij spoedde zich naar huis en liet de kleren van het zusje zien aan de broer, die zo sterk en moedig was als een beer. De sterke broer nam een bijl en een lang. dik kabeltouw, ging naar de hoge toren die je vanuit zijn tuin in de verte zag oprijzen en verstopte zich in het gras van de berg. Toen de zon begon onder te gaan, kwam de jonge rover de berg opklimmen. Aan de voet van de toren gekomen, deed hij zijn masker af, legde zwaard, sabel en pistolen neer en trok zijn roverskleren uit Hij ging naar een nis, waarin een ijzeren kist stond. Daaruit haalde hij zwarte kleren om er zich deftig, in te kleden als een sterrekundi ge. Maar nog vóór hij de eerste trap van de toren wilde bestij gen, viel de broer op hem aan. Hij hoefde de bijl niet te gebrui ken om de ongewapende sterre kundige te overmeesteren en op te sluiten in de kerker onder de toren. De broer beklom negenennegen tig trappen, maar verder kwam hij niet Hij zag niet dat de honderdste trap neergelaten was en onder de vloer verbor gen. Maar hij bond zijn kabel touw vast aan de bijl, wierp uit alle kracht de bijl naar boven zodat de scherpe kant onwrik baar vast in de muur zat, en trok zich aan het touw omhoog. Daarboven vond hij zijn zusje, dat lachte en huilde tegelijk. Zij liet zich met gesloten ogen van angst langs het touw naar bene den glijden, holde negenenne gentig trappen af naar de veili ge grond en rende met haren die wapperden als vleugels naar huis. De broer rekende af met de rover, maar hoe hij dat deed, weet geen mens. Wel weet iede reen dat het meisje sedertdien de eigenaardige gewoonte had, alleen maar in de tuin te willen zitten met een kabeltouw, waar van het ene einde om haar mid del was geknoopt en het andere aan haar broers bijl, die muur vast in een dikke boom was geslagen. Maak de hokjes met de stippen zwart met een potlood en je krijgt een dier dat je beter maar wat uit de buurt kan blijven. De Spaanse schrijver Cervantes heeft in zijn fantasie de figuur Don Quichotte laten ontstaan. Je hebt er misschien wel eens van gehoord. Don Quichotte was altijd met zijn dienaar Sancho Pancha, reed altijd op een paard en droomde dat hij een rijke, dappere ridder was die de arme mensen verdedigde en allerlei monsters te lijf ging. Die monsters waren in werkelijkheid windmo lens zodat Don Quichotte helemaal voor niets vocht. Men zegt dan ook wel eens: hij vecht tegen windmolens, wat betekent dat je tegen iets vecht wat toch geen zin heeft. Op de tekening zie je Don Quichotte op zijn paard en achter hem Sancho Pancha. op zijn ezel. Want verschil tussen meester en knecht moest er zijn. OPLOSSING VORIGE Deze delen hoorden bij el kaar: 1 - 12 - 15; 2 - 11 - 16; 3 - 8 - 18; 4 - 7 - 14; 5-9-13;6-10-17. Nee, je moeder moet de garen klosjes niet weggooien. Ze kan ze beter aan jou geven. Kijk maar eens op de tekening wat je ervan kunt maken. Armen en benen maak je van pijpreinigers. Alles kleuren en je hebt leuke figuur tjes. (van onze correspondent Jan Schils) BRUSSEL Het Belgische so cialistische parlementslid J. Glinne heeft samen met colle ga's van de Christelijke Volks partij (CVP), het FDF (front der francofonen), de Volksunie en de communistische partij van België een wetsvoorstel in gediend dat een einde moet ma ken aan de illegale export van wapens vanuit België. Zoals be kend kwam de Belgische wa penhandel onlangs in het nieuws naar aanleiding van onthullingen door een Brussel se universiteitsprofessor die be weerde dat België, en speciaal de FN-fabrieken in Herstal bij Luik, elk jaar miljarden francs verdient door de verkoop van wapens aan landen die daarmee de meest elementaire mensen rechten schenden- Zo werden Belgische wapens gebruikt voor volkerenmoord in Boe- roendi en Biafra en in een meer recent verleden ook in Angola en Chili, respectievelijk tegen de bevrijdingsbewegingen al daar en tegen de aanhangers van wijlen president Allende. De Belgische wapenhandel ge niet een haast onbeperkte vrij heid. Zwaarbewapende ge vechtswagens kunnen gemakke lijk het land verlaten, omdat zij een exportcertificaat „auto of landbouwvoertuig" opgelegd krijgen. Controle op de uitvoer van wapens bestaat nauwelijks. De Belgische wapenindustrie voorziet bovendien in werkgele genheid voor een goede 13.000 mensen, reden waarom zelfs de vakbonden bereid zijn een oogje dicht te knijpen als er praktij ken aan 't licht worden gebracht die niet door de beugel kunnen. Het 'initiatief-wetsvoorstel wil nu dat de export en transit van oorlogstuig verboden wordt naar landen die de mensenrech- ten schenden, naar landen die met deze wapens het recht op zelfbeschikking beknotten, en naar landen die krachtens inter nationale beslissingen door een wapenembargo zijn getroffen. De indiener van het wetsvoor stel. de socialist J. Glinne. noemde met name Chili, Brazi lië en Zaire, landen die van Belgische wapens verstoken zouden moeten blijven. Controle In het wetsvoorstel is' ook een controle-systeem ingebouwd, dat in theorie misschien water dicht mag heten, maar in de praktijk gemakkelijk kan wor den ontdoken. Het Belgische parlement zou namelijk als con trole-orgaan moeten worden aangewezen. Het zou de be schikking moeten krijgen over een lijst van per jaar in België geproduceerd oorlogstuig en van alle wapenexportvergunnin gen. De verbodsbepalingen zouden ook van toepassing moeten zijn op de wapens die uit het buiten land via België verscheept wor den (zoals bijvoorbeeld de V.S. via de haven van Zeebrugge naar Israël), maar omdat het buitenland gemakkelijk foefjes kan uithalen met de uiteindelij ke bestemming van deze wa pens, acht Glinne controle op dit punt haast onmogelijk. Werkgelegenheid De uiteindelijke bedoeling van de indieners van het wetsvoor stel is de wapenproduktie en -export zodanig aan banden te leggen dat het over enige tijd nog de vraag is of het wel inte ressant is om in België langer wapens te smeden. Omwille van de werkgelegenheid, speciaal bij FN in Herstal, willen de vak bonden nu nog niets weten van een drastische aanpak van de wapenproduktie als er geen werkgelegenheidsalternatief is. In EEG-verband is het tot nog toe onmogelijk gebleken iets aan de wapenproduktie en -han del te doen. Landen als Fran krijk, West-Duitsland, Italië en Groot-Brittannië hebben tè gro te belangen bij deze tak van industrie, dat zij zich verplicht zouden voelen om koplopers te worden bij het streven naar eni ge legalisering. Nederland heeft op dit punt wellicht de meest concrete ideeën ontvouwd, maar verder dan de bureaulade zijn ze tot nog toe nauwelijks geko men. M-87 Voor Paulus nog meer goede woordjes voor de kraakvogels kon doen, werd hij door Oehoeboeroe ter verantwoording geroepen. 'Hoor eens Paulus, ik heb jou hier niet naar toe gevlogen om voor die rare vogels te pleiten. Als ze hier in het bos blijven, kunnen we er jou nog wel iets aan?' "lot uw buitengemeen nogal wel zo tame- orders,' riep Krakras, 'ik bedoel lijk veel last van hebben.' 'Gelijk tot mijn orders.' Toen wendde Eu- heb je.' grinnikte Eucalypta. 'Ik calypta zich tot de kraakvogels en geloof dat ik bijna een domme riep: 'Vooruit lummels, laat eens streek had uitgehaald. Hoe zit het, zjen wat je waard bent!' generaal, durven die soldaten van H f WAT KRIJ- J /f "V &SN we HOU: .JTr-rf, V HIJ VALTM'H fT\" f-J_j.BAAeAAH! .(LAATL°S> 'eLr ^M Vkataplan! •M' s-- k T35-

Leidse Courant | 1975 | | pagina 18