Frank Sinatra Gouden manna voor Ballast- Nedam NEDERLAND MAG 20 JAAR TE LAAT MEEDOEN IN HYSTERIE ROND Inbraken, een zwarte markt en valse kaartjes voor een in z'n smoking geperst baasje „met een vals gebit, vals haar en ook nog een valse stem" fff inilH [MAk HHWtt fML \Wf TM r ri™-• jf/ JffP BOUW VAN ELF WOONKERNEN IN SAOEDI-ARABIË Als Frank Sinatra rich tossen 1971 en 1973 niet stierlijk was pon vervelen op de Ameri kaanse golf-velden, had het Ne derlandse publiek op 2 juni 's ivonds in het Amsterdamse Concertgebouw waarschijnlijk stemmig mogen kl aanzitten voor de zoveelste uitvoering van de zoveelste van Beetho- Maar Nederland heeft het onuit sprekelijke geluk dat The Voice om onverklaarbare redenen na z'n afscheid in 71 weer behoef te kreeg zich - wat moeizamer dit keer - op de wereldpodia te hijsen. Want voor het geld hoef de de bijna zestigjarige zanger het zeker niet te doen. Z'n vele miljoenen vermenigvuldigen zich achter zijn rug als konij- en als je beseft dat de Europese tournee die hij nu aan het geven is een zorgelijke stoet van 25 orkestleden, een aantal lijfwachten, een kapper, een masseur, een arts, managers en dochter Tina op de been brengt, kun je alleen maar concluderen dat de man het waarschijnlijk echt nog voor z'n lol doet En dat hij dan ook nog een contract voor een optreden in Nederland heeft afgesloten met een van geluk door het geluid gaande impresario Lou van Rees, mag je rustig toeschrijven aan een vlaag van verstandsverbijste ring. Maar goed. Frank komt dan toch maar op 2 juni. Een wat in de breedte uitgedijde man die de nadagen van z'n carrière ver bloemt met een haarstukje en een microfoon op ademafstand, en die Nederland twintig jaar zijn werkelijk grote dagen toch nog in een hysterische op winding brengt; Lou van Rees had al z'n superlatieven reeds verbruikt voor affiches van ster ren als Diana Ross en Shirley Bassey, maar wist na enig denk werk er toch nog „Concert of the Century" (Het concert van de eeuw) uit te persen. Hij ver klaarde openhartig Frank Sina tra's optreden als het hoogte punt van zijn carrière te be schouwen liet via de kranten al een subtiele waarschuwing aan de Amerikaanse superster door schemeren: "Als dit niet door gaat, word ik gek". Alles wijst er echter op dat Lou van Rees de rest van z'n leven in goede gezondheid kan door brengen. Trouwens, Frank Sina tra luistert toch al lang niet meer naar wat de kranten zeg gen- Zijn ruzies met de schrij vende dames en heren zijn legio, hij maakt ze beurtelings uit voor klaplopers, niksnutten en goedkope snollen, laat er hier en daar een door zijn lijfwacht van „gorilla's" neermeppen, en roept graag „Kranten? Die gebruik ik omm'n hond te leren apporte ren en om m'n papegaaiekooi schoon te maken." Frankie's onvrede met de pers is ouder dan vandaag of giste ren. Ze dateert uit de dagen dat kranten verkondigden dat Frank's beste vriendin bij de Maffia zaten, een aantijging die overigens waar bleek al werd voor de buitenwereld niet zo bar duidelijk hoe de vork zakelijk ofwel persoonlijk in de steel zat „Kijk", zei Frank, als ik ie mand ontmoet ga ik niet eerst even z'n doopceel lichten voor ik hem de hand druk", maar een feit blijft het dat hij in 1970 voor een commissie van de FBI moest verschijnen als getuige in een onderzoek naar misdaador ganisaties. Francis Albert Sina- tra groeide op in Hoboken, als zoon van Italiaanse emigranten uit Sicilië tussen vriendjes die later carrière maakten in de Maffia. De contacten met de Maffia lagen voor de hand. In 1940 kende Sinatra de roem ruchte Lucky Luciano, later werd hij een goede vriend van Sam Giancana en rond die vriendschappen doen allerlei oncontroleerbare verhalen de ronde. Toen Sinatra rond 1940 bij bandleider Tommy Dorsey onder contract stond en een so lo-carrière wilde beginnen, werd dat contract van de ene dag op de andere geannuleerd. In on derwereldkringen circuleerde tben al het verhaal dat een gangster op een avond in Dor- sey's kleedkamer verscheen, hem een pistooj in de mond duwde en hem eén hele dollar voor dat contract bood. Sinatra's zorgvuldig opgebouw de vriendschap met wijlen pre sident Kennedy, voor wie hij bouwen, kreeg een voortijdig einde toen Robert Kennedy mi nister van Justitie werd en een onderzoek naar de Maffia be gon. Afgeluisterde gesprekken van Maffia-kopstukken leerden dat zij hoopten dat vriend Frank wat moeite zou doen om de aandacht een beetje van hun praktijken af te leiden. Na alle publiciteit daaromheen was Si natra voorgoed genezen van zijn van huis uit meegekregen liefde voor de Democratische partij (Hubert Humphrey liet weten zijn steun liever te missen dan rijk te zijn) en Sinatra schaarde zich demonstratief achter de rechtse Republikeinse rakker (en ex-filmster) Ronald Reegan. De hele zaak kwam nog eens uitgebreid in de publiciteit rond de film The Godfather. Daarin speelt een zanger van Italiaanse afkomst een rol, Johnny Fonta- ne, die als „crooner" is uitge diend en via de Maffia weer op het paard wordt geholpen met een filmrol. Ook Sinatra zat als zanger in een impasse en kwam daar weer boven op als de veel geplaagde soldaat Angelo Mag- gio in „From here to eternity". De parallel lag voor de hand en Sinatra hield er een hartgrondi ge afkeer aan Godfather-auteur Mario Puzo aan over en ontstak in blinde woede toen hij hoorde dat de filmproducers achter zijn rug om ook nog eens hadden geprobeerd zijn zoon Frankie Sinatra junior voor de filmrol van Johnny Fontane te strikken. De roddelrubrieken rond Frank Sinatra hebben het altijd ge makkelijk gehad. Zijn scheiding van jeugdliefde Nancy Barbato, zijn huwelijk met Ava Gardner, zijn uitermate kortstondige echtverbintenis met Mia Far row, het bleef „hot stuff' want Sinatra bleef populair, werd steeds populairder. Mannen en vrouwen over de hele wereld bleven zijn platen kopen en zijn films zien. „The Voice" met z'n perfecte tuning, z'n bestudeerde nonchalance en het daarbij be horende image van de cynische, harde jongen was voor het pu bliek niet meer kapot te krijgen. Sinatra kon doen wat hij wilde, alles vergrootte zijn populari teit Hij kon stoeien met teksten, veranderde in het op een ge dicht van Rudyard Kipling ge baseerde „Back to Mandalay" het woord meisje" in „griet", kon het door een protesterende dochter van Kipling niet in En geland zingen, maar de Sinatra- fans smulden. Het hoorde alle maal bij hem. Z'n stem kon rustig barsten gaan vertonen, toen hij in 1971 plotseling af scheid ging nemen, lag de com plete Amerikaanse amusements wereld geschokt aan zijn voeten. De actrice Rosalind Russell die hem aankondigde kon haar tra nen zelfs niet bedwingen. Maar in '73 maakte de uitgegolf- de zanger weer een plaat „Old blue eyes is back". De fans kon den weer rustig ademhalen. Be ter een wat krakkemikkige zan ger, met een wat gescheurd ge luid, die er af en toe tegenaan zong en steeds sentimentelere teksten ging brengen, dan hele maal geen vedette. Wie hem eni ge tijd geleden in zijn televisies how zag. kon zich in feite alleen maar verwonderen over die niet tanende populariteit: Een in z'n smoking geperst baasje dat z'n publiek bespeelde met oude sen timenten en zich te buiten ging aan een bijna walgelijk nationa listische hymne aan Het Goede en Grote Amerika. Ook in Nederland heeft men zich de benen uit het lijf gehold om de levende legende te kun nen aanschouwen. De kaartjes zaten binnen de kortste keren. nog nat van de drukpersen, in de zakken van de Sinatra-fans die er voor Nederland ongeken de prijzen tot 250 gulden voor betaalden. Inmiddels is er zelfs een zwarte markt ontstaan voor het optreden van Frank Sinatra in person Er wordt gefluis terd dat er in onderwereldkrin gen al zo'n vijftienhonderd gul den neergeteld wordt voor een plaats tussen de jet-set van het amusement. Twintig jaar na het muzikale hoogtepunt in de carrière van „De Stem" mag ook Nederland meedoen in de hysterie, en het lijkt of een heel volk al die tijd lang z'n gevoelens heeft opge kropt om ze nu de vrije loop te laten. Frank Sinatra zien en dan sterven lijkt het devies van men sen die auto's openbreken om er plaatsbewijzen uit te stelen. En kele handige jongens zagen han denwrijvend hun kans schoon om een serie valse kaartjes in omloop te brengen. Nederland kreeg eindelijk z'n Sinatra-roes en de 2231 bezoekers die het Concertgebouw straks gaat her bergen kunnen op beurtelings afgunstige en begerige blikken rekenen. Maar het mooiste commentaar komt toch van een radio-komiek die bekende zich op 2 juni rustig met een vals kaartje aan de poorten van de Amsterdamse muziektempel te melden. Op de "vraag wat hij zou zeggen als 't ontdekt werd antwoordde hij: „Als ik een avond wil kijken naar een man met een vals ge bit, vals haar op z'n hoofd, die ook nog vals zingt... mag ik dan geen vals kaartje hebben?" BERT JANSMA AMSTELVEEN - Allah is groot; de naam van Allah zij geprezen, moeten ze in het Amsteiveense hoofdkwartier van Ballast-Nedam hebben verzucht. Juist toen dit op internationale schaal werken de bouw- en baggerbedrijf le lijk in de rode cijfers zat over 1974 een verlies van 20,3 miljoen kwam er uit de immer blauwe hemel van Saoedi-Arabië een miljard neergeregend gouden man na in een benarde tijd. Het betreft verreweg de grootste opdracht, ooit aan Ballast-Ne dam verleend, en torent hoog uit boven de bouw van de Velsertunnel, tot nu toe het belangrijkste werk. Verdeeld over net Immense land moe ten 11 woonkernen worden aangelegd, compleet met wa terleidingsystemen, riolerin gen, installaties voor de op wekking en distributie van elektriciteit, moskeeën, scho len, watertorens en gemeen schapscentra. Zo veelomvat tend is het karwei, binnen twee en een half jaar te kla ren, dat Ballast-Nedam bet niet alleen aan kan en een Duitse concurrent In de arm moet nemen die vier van de elf bouwplaatsen voor zijn re kening krijgt De heer Ph. Di deriech, voorzitter van de raad van bestuur van Ballast- Nedam: „De order betekent ook een aanzienlijke werkge legenheid voor anderen. Het is niet onmogelijk dat we pra ten over een bedrag in de orde van grootte van 150 tot 200 miljoen gulden voor die ande ren. Onze voorkeur zal daar bij uitgaan naar Nederlandse bedrijven als die tenminste niet worden weggeconcur reerd door buitenlandse fir ma's. We doen dat niet in hoofdzaak om ideële redenen, maar over de hele wereld in kopen is gewoon verschrikke lijk ingewikkeld". Bouwen in Saoedi-Arabië. Wat, als een nieuw conflict in het Midden-Oosten de animo siteit tussen de Arabieren en Nederland weer doet op laaien? Zijn er garanties dat Ballast-Nedam er niet uitge schopt kan worden? De heer Onderhandelen met de Arabieren betekent geduld hebben. Dideriech: „Nee, die zijn er niet Niet eens voor lijfsbe houd en een vrije aftocht van onze staf. Hoe had u zich dat gedacht? Wij van onze kant zullen te allen tijde onze con tractuele verplichtingen nako men. Daar staan sancties op. Maar als zij ons er uit bonjou ren tja, tegen onredelijkheid bestaat geen wapen. We ne men een duidelijk risico, dat wel". Bij het uitkomen van het jaar verslag in april had Ballast- Nedam voor 900 miljoen gul den aan orders in portefeuille. Dat bedrag is in één klap meer dan verdubbeld. Hoe kom je aan zo'n meevaller? „We zijn Twaalf jaar geleden zijn we gewoon door bij een inschrij ving de laagste te zijn be trokken geraakt bij een vrij groot werk in Saoedi-Arabië. We moesten waterleidingen en rioleringen aanleggen en twee steden bouwen aan de kust van de Perzische Golf Ho- bag en Dammam voor 30.000 tot 50.000 inwoners. We dachten: ha, een lekker leeg gebied; daar kunnen we op ons gemak de buizen leggen. Een lelijke vergissing. De hele streek was verkaveld in kleine Een door Ballast-Nedam gebouwd pompstation mid den in de woestijn. Binnenkort ligt hier een stukje Nederland. Als een wegwijzer naar beter tijden staat deze door Ballast-Nedam ge bouwde watertoren in de woestijn van Saoedi-Ara bië. perceeltjes die allemaal parti culier eigendom waren. Iede reen had er zijn eigen leidin gen en afvoer gelegd en tel kens als onze machines weer iets kapot trokken, kwam er weer zo'n woedende Arabier op ons af. Daarom heeft die order ons uiteindelijk een ver lies van 10 miljoen opgeleverd. We zeiden aanvankelijk: nooit meer terug naar Saoedi-Ara bië. Maar achteraf gezien heb ben we dat bedrag aan andere contracten weer dubbel en dwars terug verdiend. We zijn goed bekend geworden. We hebben een goede naam opge bouwd. Nederland in het alge meen trouwens. Vanwege de olie hebben we vrij veel con necties met Saoedi-Arabië en ook de banken zijn er Neder lands-gezind". Ballast-Nedam had het land bedrijfsklare installaties gele verd, maar men bleek geen organisatie te hebben om ze draaiende te houden 168 uren foutloos per week. Dus bleef het bedrijf met onder houdscontracten zitten. Zo groeide er een steeds inniger vertrouwensrelatie en kon Bal last-Nedam uiteindelijk door met een meer aantrekke lijke aanbieding te komen dan de vier andere, Italiaanse en Duitse inschrijvers de im mense order in de wacht sle pen. De heer Dideriech: „On derhandelen met Arabieren heeft een volkomen aparte sfeer die je 'moet leren. Het systeem werkt heel anders. Midden in een bespreking met een hoge ambtenaar of zelfs een onderminister vallen er een paar vreemde lui binnen die mee gaan zitten luisteren. Voordat je het weet, beginnen ze zelf hun problemen voor te leggen en kun jij gaan zitten luisteren. Je moet geduld heb ben. Arabieren praten graag en veel. Het zijn donders goe de onderhandelaars. Maar af dingen doen ze niet Als de afspraken eenmaal gemaakt zijn, hoef je niet nog eens de markt op. In andere landen gebeurt dat wel. Daar. zeggen ze rustig: goed, dus zoveel moet het kosten hoeveel kan het minder? In Saoedi- Arabië doen ze dat niet". Ondertussen zijn in het impo sante hoofdkantoor van Bal last-Nedam in Amstelveen de voorbereidingen in volle gang. Over drie maanden komen de elf bouwplaatsen ter beschik king. Drie maanden later is het bedrijf verplicht met het werk te starten. In de tussen tijd worden de eigen voorzie ningen getroffen. Er gaat een staf van 125 man leidingge vend personeel naar Saoedi- Arabië die in tijdelijke huizen komt te wonen. Ballast-Nedam is gewend aan grote projecten, hoewel het bedrijf de bouw van een villaatje hier of een kerkje daar niet schuwt De heer Dideriech: „De markt is niet zodanig dat je kieskeurig kunt zijn". Momenteel is men bezig met het aanleggen van havens in Zuid-Afrika en Tan zania, met oliefaciliteiten in Turkije, met zandzuigen in To kio en met havenwerken in Jersey. Maar de nu aangenomen klus is zo gigantisch dat het perso neelsbestand van 5200 met 1500 man zal moeten worden uitgebreid. De heer Dideriech: „Voornamelijk lokale arbeids krachten. Dat zijn we ook ver plicht; anders krijgen we geen werkvergunning. De regering van Saoedi-Arabië vindt te recht dat er van dergelijke omvangrijke projecten op de plaatselijke bevolking een op voedende werking uit moet gaaa Je importeert niet zo maar wat beton en buizen je importeert een geweldige know-how op allerlei terrei nen. Het varieert van bedrijf sleiding en hoogwaardige tech nische vaardigheden tot hygië ne en zelfs de opvoeding van de kinderen". ,Jk zeg altijd: de aanwezigheid van een Nederlandse kolonie heeft een gunstige invloed op de hele bevolking. De mensen worden erdoor omhoog ge trokken. We leggen, daar in Saoedi-Arabië, een paar stuk jes Nederland neer". PIET SNOEREN

Leidse Courant | 1975 | | pagina 17