Individuele benadering trekt Bert van Marwijk bij nieuwe club AZ '67 VOETBAL MAG VOOR MEUTSTEGE NIET CENTRAAL STAAN Kernploeg wordt een slecht visitek99 Schaatsenrijdster Sippi Tigchelaar 7ATERDAG 31 MEI 1975 LEID SE COURANT 11. DEVENTER Bert van Marwijk, met ingang van 1 juli naar AZ'67 heeft de „msaak te pakken". Vori ge week zat hij met zijn vrouw en zijn vriend Peter Arntz op de cam ping in het Noordhollandse Bergen aan Zee. Dicht bij zijn toekomstige woonplaats Alkmaar! Eergisteren was hij ook al in Alk maar want AZ'67 had hem en zijn vrouw uitgenodigd om de „af- scheidstraining" van de selectie- groep mee te maken. Enthousiast over zijn nieuwe club kwam Bert van Marwijk terug in de Koekstad. „We hebben een partijtje gespeeld als afsluiting van het seizoen. Ik had een uitnodiging om deze dag mee te maken. Ik heb kennisge maakt met de spelers en met de leiding van de club. Na de training hebben we een diner gehad. Het was een fijne dag. Ik heb wel vertrouwen in mijn (Alkmaarse) toekomst". Bert van Marwijk heeft ook veel vertrouwen in de voetbaltoekomst, want hij werd onverwacht door bondscoach George Knobel uitge nodigd om de selectiegroep van het Nederlands elftal te completeren. „Die uitnodiging voor het Neder lands elftal vind ik grandioos. Ik hoop in Belgrado te debuteren. Het lijkt mij fantastisch als Kees Kist, Bobby Vosmaer en ik, als AZ-trio mogen spelen. Ook in de komende competitie zal dit trio „aan het werk" moeten om AZ naar de top te voeren", aldus Bert van Marwijk! „Het was voor mij een grote verrassing. Het was met recht een verjaardagscadeautje, want ik ben net 23 geworden. Evenals Peter Arntz hoop ik lang bij de selectiegroep te blijven. Met het oog op de wereldkampioen schappen in Argentinië is het toch prettig dat ik nu al in de selectie ben gekozen. Bij AZ'67 zal ik verder moeten uitgroeien tot een volwaardige speler. Ik heb vertrouwen in trainer Joop Brand". Bert van Marwijk, die in zijn voetbalcarrière al zeven trainers heeft meegemaakt, (dr. Fadrhonc, Joop Brand, Leo Beenhakker, Johnny Eelman, Van Gerwen, Barry Hughes en Notermans), heeft nog bijzonder prettige herinneringen aan de periode Fadrhonc- Brand. „Ik heb het langst onder deze trai ners getraind. Zij hebben mij gevormd en Barry Hughes heeft mij in het eerste elftal gebracht Ook Notermans was een goede trainer. Jan heeft mij over veel moeilijkhe den heen geholpen. Notermans en Fadrhonc waren „menselijke trainers" en Joop Brand was een vakman. Ik ben blij dat ik weer naar hem toe ga". „Deze week, na de afscheidsmiddag bij AZ, heb ik twee uur met Joop Brand en het AZ-bestuur gesproken. We nebben de plan nen voor de toekomst besproken. Ik heb de indruk gekregen dat er bij de Alkmaarse club veel aan individuele begeleiding wordt gedaan. Ik ben echt een spelertje die wel wat leiding kan gebruiken" zegt Van Mar wijk met enige zelfkritiek. „Ik geloof dat ik, evenals Peter Arntz, kan zeggen dat Jan Notermans mij rijp heeft gemaakt voor het Nederlands elftal. Noter mans had zijn verdiensten! Ik ben een speler die vaak ruzie heeft, maar bij Notermans heb ik geleerd mijn mond te houden. Ik heb ook wel eens laaiende ruzies met „De Noot" gehad, maar dan kreeg ik flink op mijn donder. Ik ben mentaal harder geworden". Bert van Marwijk, die 14 jaar lid is geweest van Go Ahead (Eagles) begon zijn carrière bij Activia. Als 8-jarige pup trok hij in de kleedkamers van Activia zijn eerste voetbal schoenen aan. De rasechte Deventernaar gaat zijn geboortestad verlaten! Hij is het recht „de laatste der Mohikanen". Go Ahead Eagles is door het vertrek van Bert van Marwijk geen echte Deventer club meer. Er speelt geen enkele Deventernaar meer mee De nieuwe AZ-speler kwam in zijn GA Eagles-periode 12 maal uit voor Jong Oranje en speelde twee seizoenen onafgebroken in het UEFA-jeugdelftal. Nu is hij volgroeid! Pijp voor het Nederlands elftal Op de vraag hoe het toch komt dat er in een jaar tijds drie (oud) Go Ahead Eagles- spelers Niels Overweg, Wim Meutstege en Bert van Marwijk ineens waardig bevonden worden voor het Nederlands elf tal zegt Bert van Marwijk: „Ik geloof dat Go Ahead Eagles een beetje in de mist speelt Misschien is er weinig contact tus sen de Deventer club en de KNVB? Het kan ook zijn dat de KNVB meer op de grote (westelijke) clubs let Ik moet het antwoord schuldig blijven. Het is echter wel een vraag waarop veel antwoorden mogelijk zijn. Trek je eigen conclusie maar!" Bert van Marwijk hoopt bij de Alkmaarse eredivisieclub een gouden toekomst tege moet te gaan.AZ'67 is een ploeg in opmars. Het is één grote vriendenkring en dat kan je niet van alle clubs zeggen. Echt idealen heb ik niet. Wanneer AZ'67 zo blijft bouwen aan de toekomst dan zit ik over drie jaar toch in een topclub en waarom zou ik dan naar Ajax of Feyenoord willen gaan. Dit jaar had ik ook de kans om naar Feyenoord te gaan. Guus Brox heeft mij op de dag dat ik met AZ tot overeenstemming kwam ge beld. Ik heb bewust voor de Alkmaarse ploeg gekozen. Niet alleen om Joop Brand, maar wel om de individuele benadering. Die benadering zie ik bij Feyenoord niet zitten". ,3ij AZ'67 hebben ze grote plannen. Ik heb me laten vertellen dat het bestuur en trainer Brand ook belangstelling zouden hebben voor Peter Arntz. Is het niet dit jaar, dan toch zeker volgend jaar. Tussen Peter en mij klikt het al jaren. Hij past ook bij AZ'67 want dat is een echte vriendenclub". WIL VAN DER PLAS Uitnodiging Oranje complete verrassing (Van onze sportredactie) DEN HAAG Haag Wim Meutstege geeft het eerlijk toe: ook voor hem zelf kwam de uitno diging voor de selectiegToep van het Neder lands elftal, dat vandaag een interland tegen Joegoslavië speelt, als een complete verras sing. „Vorig jaar werd ik opgeroepen voor Jong-Oranje en ik heb altijd de indruk gehad dat bondscoach George Knobel verder zou gaan met jonge spelers. De hoop ooit voor Oranje te worden uitgenodigd was er dus altijd wei, maar toch kwam de uitverkiezing onverwacht Voor de bezetting van de linker- verdedigersplaats waren immers twee spelers voorhanden die beiden nog niet zo oud zijn: Ruud Krol van Ajax en Jan Everse van Feye noord, die net zo oud is als ik", meldt de 22-jarige Spartaan. Nu Krol in verband met Ajax-besognes niet beschikbaar is, krijgt Wim Meutstege zijn kans. De doorbraak van de student aan de Haagse academie voor lichamelijke opvoeding en sport is des te opmerkelijker, omdat zijn club Sparta dit seizoen vrijwel „anoniem" de competitie afwerkte. De Rotterdamse brigade van trainer Leo Steegman plaatste zich zelden of nooit in de schijnwerpers via opzienbarende prestaties, maar verzamelde, voornamelijk via sensatie-ar me gelijke spelen, toch zoveel punten dat de zesde plaats in de eindrangschikking werd be reikt In het voornamelijk op de counter gebaseerde spelpatroon van Sparta was Wim Meutstege als opkomende linkervleugelverdediger een be langrijke schakel. In die rol kon hij dankbaar profiteren van de aanvallende kwaliteiten die hij zich in het verleden eigen maakte. Bij Loc hem vestigde Meutstege als centrumspits zodanig de aan tal. Bij Sparta heeft Wim Meutstege het zo naar r*n zin dat hij eind vorig jaar het contract met de ploeg van Spangen met 2 1/2 jaar verlengde. „Door studie ben ik gebonden aan de omgeving van Den Haag. Sparta geeft mij de gelegenheid de studie af te maken". „Misschien is er een mogelijkheid naar Ajax of Feyenoord te gaan, maar dan staat het voetballen centraal en dat wil ik niet. De wil eerst m'n studie afmaken en een ondergrond kweken voor de toekomst". Wim Meutstege (rechts) heeft een vaste stek bij Sparta Als linkervleu gelverdediger veroverde Meutstege zelfs een plaats In de selectie van het Nederlands elftal. SCHAGEN Een aantal ja ren al zinde het schaatsen rijdster Sippie Tigchelaar niet meer. Het leven in de nationale kernploeg met aan 't hoofd trainer Gerard Maarse zat haar tot hier. Niet alleen de in Schagen wonende bezigheidsthera peute schaatste met meer of minder tegenzin haar rond jes. Ook Sijtje v.d. Lende, Annie Borckink en Sophie Westenbroek hadden betere dagen gekend. Reden om de KNSB te melden niet meer met schaatscoach Gerard Maarse te willen werken. Een keihard besluit in het jaar waarin de voorbereidin gen op de Olympische Spelen eigenlijk vlekkeloos zouden moeten verlopen. In het jaar getijde waarin het schaat- snieuws allang naar de ach tergrond is verdreven zorgde het kwartet hardrijdsters voor groot nieuws, waarmee de KNSB behoorlijk in zijn maag zat. „Er zijn in het verleden din gen gebeurd die niet in over eenstemming zijn met onze opvattingen", zegt een dood- nuchtere Sippie Tigchelaar. Behoedzaam zoekt ze naar woorden omdat ze geen ver keerde dingen wil zeggen. Ze voelt er ook niets voor om in details te treden, omdat ze dat juist de fout vindt die Gerard Maarse in haar ogen heeft gemaakt. Sippie Tig chelaar wil niet met gelijke munt betalen. Ze zegt: „Je bedrijft sport, dat heeft een bepaalde waarde voor je. Je vindt het ook leuk, maar zo dra dat in gedrang komt moet je gaan praten. Zoals Nederlands kampioene Sippie Tigchelaar, die het initia tief om tot een gesprek te ko men heeft genomen, dat in fe bruari al heeft gedaan, op 4 februari, de door Maarse inge voerde selectie op de drie kilo meter tussen Sijtje van de Len de en Sophie Westenbroek be hoorde net tot de verleden tijd, zocht de 22-jarige Sippie Tigche laar contact met Wim Zeekant, de voorzitter van de Landelijke Technische Commissie. Op 13 februari heeft ze de grote baas van de KNSB Quarles van Uf- ford om een gesprek gevraagd, dat op 22 maart in Staphorst in de boerderij van voorzitter Quarles is gehouden. Zes dagen later volgde een confrontatie met Zeekant en op 21 april met Maarse op het bondsbureau in Amsterdam waar alle grieven zijn doorgepraat Zegt Sippie: „Ik stond stomver baasd dat we daarna een briefje kregen, en nog wel een fotocpie van het origineel, waarin twee vragen stonden en waaraan een strookje zat dat we moesten te rugsturen voor 2 mei. Ik heb een briefje met een vraag terug gestuurd hoe ze ons een ultima tum kunnen opleggen". Dat ultimatum behelst het uit sluiten van het Nederlands kam pioenschap. In de brief van de KNSB aan het viertal stonden de volgende vragen: 1. Ben je van plan je via de gewestelijke trainingen voor te bereiden op het Nederlandse schaatskampioenschap 2. Wil je bij eventuele plaatsing voor de nationale kernploeg blijven samenwerken met bond- strainer Gerard Maarse. In de brief stond ook de waarschu wing dat indien vraag twee ont kennend beantwoord zou wor den de KNSB deelname aan het Nederlands kampioenschap zou verbieden". Begrijpelijk dat de ze mededeling de woede bij de rijdsters nog meer heeft aange wakkerd. Sippie verder: „De argumenten tegen Maarse zijn ernstig. De heer Quarles vond dat ook. Ik heb Quarles nog gebeld over dat strookje. Hij heeft me toen ge zegd dat Maarse had beloofd de dingen die waren voorgevallen achterwege te laten". Dingen die waren voorgevallen. Sippie Tigchelaar wil er nauwe lijks over uitweiden. Maar dui delijk is dat de affaire destijds in Strömsund, toen Maarse uit riep er mee te zullen stoppen, en de zaak Borckinck aan het eind van dit seizoen, hebben bijgedragen aan het besluit van de vier schaatsters niet meer met Maarse te willen samenwer ken.„In Alma Ata heeft Maarse ook gezegd dat ik als een Var ken reed. Dat tast mijn naam aan, dat kan niet. Ik zal er tegen strijden. Privé zaken moeten binnen de ploeg blijven en niet naar buiten bekend worden. Dat is regelmatig gebeurd. En dan staat er in de pers dat de dames weer iets hebben. Maar als de leiding in goede handen is. wordt alles binnen de ploeg goed opgelost Bij de heren zie je dit soort zaken ook niet ge beuren. Ja, er is met Maarse wel gemakkelijk contact te krijgen voor een gesprek, maar een ge sprek op vertrouwensbasis kan niet Bovendien is Maarse ook technisch niet goed, dat houdt selectiemethodes en organisatie „Er is een communicatiestoornis ontstaan, een breuk die niet meer te lijmen is. Nooit meer. Natuurlijk heeft hij ook positie ve kanten, die heb ik ook het eerst genoemd in het gesprek met Quarles. Maarse weet veel voor je te regelen. Maar als je door de KNSB wordt uitgezon den moet je je een beetje gedra gen. Op deze manier wordt het een slecht visitekaartje. Er zijn zeer ernstige dingen voorgeval len. Jammer dat het zo moet". Het viertal heeft de KNSB voor gesteld om een nieuwe trainer aan te stellen. Namen zijn ook genoemd, al wil Sippi Tigche laar zich ook daarover niet ui ten. „De KNSB heeft ons ge vraagd wie wij als alternatief zagen", zegt Sippie Tigchelaar, die overigens ook zelf niet ge looft dat de schaatsbond de nog onder contract staande coach eerder zal afzetten. Voorlopig blijft Sippie Tigche laar zich voorbereiden op het nieuwe schaatsseizoen. Een be langrijk seizoen omdat de Olym pische Spelen in Inssbruck op het programma staan. „Ik be reid me normaal voor. Op me zelf. Ik vind het schaatsen een fijne sport Quarles heeft ook gezegd dat ik me normaal mocht voorbereiden op het Ne derlands kampioenschap. En als ik kampioen zou worden en Maarse is er nog dan blijf ik gewoon thuis. Erg jammer na tuurlijk allemaal in een jaar van De Spelen. Ik zal ook de buiten landse reisjes missen". Maar dat zal Sippie Tigchelaar niet van mening doen verande ren. Overigens levert Gerard Maarse dezelfde kritiek. Hij zegt: „De openheid moet van twee kanten komen. Het heeft bovendien geen zin als je in vertrouwen iets zegt, want even later weet de hele groep het Er wordt achter je rug gekonkeld". Sippie Tigchelaar: „We zijn nooit eerder met de problemen gekomen. Ik was altijd de jong ste in de ploeg, bovendien kan ik na een jaar natuurlijk niets zeggen. Ik wilde eerst zien wat er te koop was, het was allemaal nieuw voor me. Nu heb ik het genoeg aangetoond. Maarze zegt ook dat we geen contact met elkaar hebben. Nou er is wel degelijk ruggespraak geweest met de anderen". „Wc wachten de reactie van de KNSB maar af. Het contact is nog niet verbroken. Het lijkt erop of het damesschaatsen een aflopende zaak is. Maar wat wil je als ze hun vier beste rijdsters van het afgelopen seizoen laten schieten". Ton de Wit

Leidse Courant | 1975 | | pagina 11