NOORDEN REKENT VAST OP DE RIJKSDIENSTEN KARBONADE VARK.LAPPEN 798 Groningen gaf al miljoenen uit voor komst ambtenaren ,,Als ik weer mocht kiezen: nooit m Leeuwarden hoopt op stop in vertrek van vele jongeren Emmen heeft 500 lege huizen voor ambtenaren OVERGEPLAATSTE HAGENAAR: 750NDERDAG 29 MEI 1975 LEIDSE COURANT PACIN A op tien en elf Juni de Tweede Kamer debat- rt over de overplaatsing van 6500 ambtenaren hun arbeidsplaatsen naar voornamelijk Gro- gen, Leeuwarden en Emmen, zijn de bestuur- rs van die gemeenten en de drie noordelijke nvincies in groten getale op het Binnenhof Dwezig om daar alleen al door hun aanwezig- id op de valreep nog een positieve beslissing te dwingen. it noorden van Nederland staat namelijk jui- lend en tegelijkertijd toch ook wat angstig te :hten op de komst van vele duizenden Haa ibtenaren met hun arbeidsplaatsen naar Gronin- n, Friesland en Drente. Juichend, omdat men >p rekent dat het welvaartspeil van het noorden, de integratie van de rijksdiensten in de onevén- chtige arbeidsmarkt, eindelijk wat zal gaan lij- n op het welvaartspeil in het westen van het id. Angstig, omdat men vreest dat de regering de Tweede Kamer na de Kamerdebatten op n en elf juni alsnog zullen besluiten om de erplaatsing van onder meer de Centrale Directie n de PTT ongedaan te maken, of anders aan g meer beperkende maatregelen onderhevig te deen. „De spreiding van nu", zegt burgemeester H. G. Buiter van Groningen daarover, „is niet meer dan een zwakke afspiegeling van wat de regering eens het spreidingsbeleid noemde". Groningen krijgt volgens de huidige regerinsplannen in de eerste fase van de spreiding 3000 ambtenaren-arbeids plaatsen. In Groningen rekent men er dan ook vast op dat de tweede fase, die de regering onlangs door Haagse protesten qp losse schroeven zette, dóór zal gaan. „Wij gaan er van uit dat de tweede fase ook komt, maar we moeten eerst maar eens zien dat we de PTT achter onze kiezen krijgen", aldus burgemeester Buiter, die over de protesten bij het PTT-personeel zegt dat er een groot stuk wanbegrip over Groningen heerst „Dat misver stand moet weggewerkt worden, dat moet van de directie uitgaan. Als de beslissing straks definitief gevallen is verwacht ik ook van de PTT-directie, dat zij alles zal doen om het haar ambtenaren hier zo goed mogelijk te maken. Wij zullen daarbij alles doen wat wij kunnen". Over de enquête, die T PTT-personeel hield en waaruit bleek dat slechts enkele procenten van het personeel mee wilden naar Groningen: „Ik ken één van die enquêteurs, die stelde op een afdeling de vraag: wie heeft er behoefte om als een slaaf naar het noorden gedreven te worden. De hele afdeling zei nee, en dat zou ik bij zo'n vraag ook gedaan hebben". Ook in Emmen in Drente, de tweede noordelijke kern die heel wat Haagse ambtenaren (ongeveer 800) krijgt, is men er zeer stellig van overtuigd, dat de protesterende Haagse en Delftse topografi sche dienst-ambtenaren het helemaal mis hebben Emmen: „De praktijk heeft het bewezen: mensen die vanuit het westen naar Emmen zijn verhuisd dénken er niet meer over om hier weg te gaan, in welke sector ze ook werken, van hoog tot laag". Emmens gemeentebestuur vindt evenals Groningen dat de tweede fase van de spreiding door moet gaan en dat het dan terecht is, dat deze nu voorlopig in de ijskast is gedeponeerd. Dat vindt men ook in Leeuwarden, de derde 'noordelijke kern die rijksdiensten erbij krijgt. In de eerste fase zijn dat 400 PTT-ers. Daar is men echter al zeer pessimistisch gestemd over voortzet ting van het spreidingsbeleid. Leeuwardens burge meester J. S. Brandsma: „Over het doorgaan van die tweede fase ben ik niet erg optimistisch meer. Als die ooit zou doorgaan, zijn we in ieder geval alweer vele, vele jaren verder". Als deze visie van de heer Brandsma juist is, zou dat betekenen dat de spreiding stokt op de overplaatsing van 6500 ambtenaren, en dat de oorspronkelijk geplande 16.000 langzaam maar zeker in het vergeetboek zullen geraken. Aan de protesten die het Haagse gemeentebestuur over de spreidingslannen heeft laten horen, tilt men in het noorden niet zo zwaar. Evenmin aan de nota vol met cijfers die het nadeel van de spreiding moeten aantonen, die de gemeente Den Haag vorige week presenteerde. Burgemeester Buiter van Groningen daarover: „We hebben die cijfers bij ons in de computer gestopt en verwach ten nog voor het Kamerdebat de uitdraai Onze voorlopige indruk is, dat ze niet helemaal verant woord zijn." En over Zoetermeer, waar veel ge bouwd wordt omdat Den Haag geen ruimte meer heeft: „Toen ik nog in het westen woonde heb ik me wel wat anders gedroomd dan een stad als Zoe termeer. We willen hier, als Groningen uit groeit, in ieder geval geen herhaling daarvan". Gerard van der Wulp Ie stad Groningen heeft al en- ele tientallen miljoenen gul- ens geïnvesteerd in de komst an riiksdiensten. Bij uitbrei- Ingsplannen en de toekomsti- e verkeersstructuur is al reke- ing gehouden met een sterke Itgroei van de stad, waardoor eel kapitaal verloren zal gaan "^Is Groningen onverhoopt niet ou uitgroeien tot metropool, of ot— zoals de regering het in 972 noemde „De Tweede chrijftafel van de regering". i,Wij hebben die woorden voor kroningen niet uitgevonden", egt burgemeester H. G. Buiter ran Groningen, die daarom bin nenkort met de rekening van lie gemaakte kosten in de hand naar minister Gruijters gaat om een vergoeding te vragen. Het is voor het Groningse stads bestuur door alle al gemaakte voorbereidingen onvoorstelbaar dat de overplaatsing van de rijksdiensten niet door zal gaan. Wethouder Max van den Berg verwacht dat de te maken kos ten voor de stadsuitbreiding ver boven de honderd miljoen gul den zullen liggen. Daarvoor wil hij ook het Rijk de rekening presenteren. Met de Centrale Directie van de PTT heeft het Groninger stadsbestuur nog nauwelijks contact gehad over de komst naar het noorden. Dat bemoeilijkt de voorbereidingen die Groningen al voor de komst treft. „Wij.weten niets van hun toekomstige vestigingseisen. Ik neem aan dat de directeur-gene raal van de PTT met het opne men van contact wacht tot de regering voor wat betreft de PTT-overplaatsing van het be leidsvoornemen een beslissing heeft gemaakt", zegt de heer Buiter. Doordat Groningen zich al op de komst van de ambtenaren heeft voorbereid, kan de opvang ervan naar men verwacht zon der veel problemen gebeuren. Burgemeester Buiter: „Als er morgen een extra trein zou ko men vol PTT-ers krijgen we na tuurlijk huisvestingsproblemen, maar we kunnen gemakkelijk op zeer korte termijn de bouw- stroom versnellen van nu 1200 tot ruim 2000 woningen per jaar". !n de stad Groningen is de stadsvernieuwing in volle gang. Hier worden unieke z.g. „Boerderijwoningen" gerenoveerd. BLANKE 1 500 GRAM 498 KILO 1 NIEUW! B00M- I STAMMETJES MALSE MAGERE 500 GRAM 448 KILO KILO' I BIEFSTUK TARTAAR 4 stuks I malse braadlappen kilo698 I malse i bieflappen kilo798 I voor uw huisdier i vleessnippers 198 „Als ik no weer voor de keus zou staan, meegaan met m'n dienst of niet, dan zou ik het nooit meer doen. Als m'n dienst nu uit Den Haag weg zou gaan, zou ik, na alles wat ik nu weet, achterblijven". Dat is het standpunt van de in Den Haag geboren en getogen ambtenaar P. Boorde wijk, sinds vijf Jaar Groninger en werkzaam bij de dienst Rijksstudietoe lagen. Pas nu, na vijf jaar acclimatiseren, voelt hij zich in het Groningse goed thuis. .JQc vind het nu prachtig hier, en ik zou ook niet meer in Den Haag kunnen wennen. Ik ben het nu hier gewend en vind het nu heerlijk rustig, vooral als ik na het nieuws weer op de radio hoor van al die files, files, files in het westen De eerste jaren in Groningen zaten voor de gespreide ambtenaar echter vol met momenten van spijt wegens het meeverhuizen. Zo kon het echtpaar Boordewijk de eerste jaren in Groningen bijvoorbeeld nooit 's avonds de deur uit De kinderen waren nog te jong om alleen achter te blijven en door totaal gebrek aan kennissen was het regelen van een oppas ook een ondoenlijke zaak. Door het verhuizen vanuit de randstad naar het noorden heeft de heer Boordewijk een groot aantal van zijn maatschappelijke contacten verloren, die in Groningen pas nu met veel geduld en moeite weer opnieuw op te bouwen blijken. Een voorbeeld daarvan is de band met de kerk, die in Den Haag vrij sterk was en waarvoor de heer Boordewijk onder meer actief was op het gebied van de zending. In Groningen is dat verloren gegaan. Wat de huisvesting betreft en daarin kan het gezin Boordewijk als voorbeeld dienen voor de vele ambte naren die hem waarschijnlijk nog zullen volgen is er een duidelijke vooruitgang merkbaar. „Al ben ik hier wel aanmerkelijk meer huur gaan betalen", aldus de heer Boordewijk, die in Den Haag een etagewoning bewoonde en nu een eengezinshuis heeft. Onder de ambtenaren die in de afgelopen jaren naar het noorden overgeplaatst zijn van de dienst Rijksstu dietoelagen is men wat afgunstig gestemd over het feit, dat de ambtenaren die vanaf nu overgeplaatst worden een groot bedrag in het vooruitzicht wordt gesteld, tot een maximum van 9000 gulden. „Wij kregen 2500 gulden bruto, daar bleef schoon 1800 van over". „Het Is een keiharde noodzaak dat er hier meer werkgelegenheid jf •- komt op wat hoger niveau. Vanuit Leeuwarden verdwijnen jaar- F'i—itlSH lijks 1200 mensen in de leeftijd van 17 tot 24 jaar, die opleidingen gekregen hebben waarvoor ze hier geen emplooi kunnen vinden. Als daar niets aan gebeurt zullen wij op den duur allemaal naar het westen moeten vertrekken". Die duidelijke uitspraken zijn van Leeuwardens burgemeester J. S. Brandsma, die zegt veel begrip te hebben voor de bezwaren tegen de spreiding van onder meer de PTT-vrouwen, maar ook hoopt op begrip voor de specifieke problemen van het noorden. „Het is voor de ambtenaren een diep ingrijpende zaak, ze moeten met hun hele hebben en houden vertrekken. En als ze zeggen dat er hier geen goede werkgelegenheid is voor hun kinderen dan kan ik alleen maar zeggen: dat is wóér. Maar dat mag geen reden zijn om niet wat aan onze arbeidsmarkt te gaan doen, want anders blijft het altijd zo, dan blijven we in die vicieuze cirkel zitten". Leeuwarden zit ruim in z'n woningbestand. Ambtenaren die met hun dienst mee willen verhuizen kunnen er zonder problemen een huis krijgen, te huur of te koop. „Het is hier goed leven, wonen en recreëren", zegt burgemeester Brandsma. Evenals in vele andere steden in het noorden van het land zijn Leeuwardens nieuwbouw- gedeelten getooid met vele borden met het opschrift „huizen te huur en te koop", borden die in de randstad nog steeds sporadisch te vinden zijn. Het in Den Haag vaak gehoorde voorstel om geen bestaande diensten maar groeidiensten of zelfs geheel nieuw op te richten diensten in het noorden te vestigen vindt burgemeester Brandsma niet doordacht. Hij heeft ervaring met de sinds enkele jaren in Leeuwarden gevestigde derde Girovestiging. „De groeidiensten willen in het begin ook niet. Op het moment dat er een dienst is aangewezen verzet men zich". Nieuwbouw in het noorden, fraaie voorbeelden daarvan zijn onder meer te vinden in Leeuwarden. De nieuwbouwwijken rond de Emmer dorpskern zijn alle temidden van de bossen gebouwd. De gemeente Emmen heeft met het maken van uitbreidingsplan nen al volledig gerekend op de komst van vierhonderd rijksar- bc ids plaatsen. In de planning van de kantoorruimte lijn plekken opengelaten voor de rijkskantoren en voor de meeverhuizende ambtenaren ligt al een papieren plan voor een gehele woonwijk klaar. Zelfs als de ambtenaren morgen al naar Emmen souden willen komen is er woonruimte genoeg: Emmen heeft momenteel 500 leegstaande woningen, zowel in de huur- als in de koopsector. Overigens rekent men er In Emmen niet op, dat alle ambtenaren vanuit de randstad met hun dienst zullen meeverhuizen. „De diensten komen bepaaldelijk niet met een volle bezetting", verwacht loco-burgemeester Zeegering Hadders, „Maar wij hebben hier een arbeidsreserve in deze sector, dus dat kan goed opgevangen worden". Het Emmen se gemeentebestuur vindt het zelfs zeer wenselijk dat een aantal ambtenaren niet mee komt, omdat de opengevallen plaatsen dan meteen kunnen worden ingenomen door de werklozen van Emmen. Hoeveel lege ambtenaren-arbeidsplaat sen Emmen zich wenst, kan de heer Zeegering Hadders niet zeggen. „Als alle ambtenare nwegblijven komen er natuurlijk probiemen want dan kunnen de diensten niet meer functioneren, en ook als 'ze allemaal meekomen zijn ze toch van harte welkom, want voor de langere termijn gaan we er dan tochop vooruit".Daarmee doelt de Drentse bestuurder op het feit dat de arbeids plaatsen dan toch na pensionering vrijkomen. Vanuit Emmen trekken jaarlijks vele jongeren met een wat betere scholing naar het westen, omdat in Emmen voor hen geen werk te vinden is. „We hebben hier beslist de werkgelegenheid nodig in de dienstverlenende sectoren van overheid en semi-overheid", aldus de heet Zeegering Hadders.

Leidse Courant | 1975 | | pagina 9