Allerlei(ds) [aagwegkwartier oudt vast aan •roef woningen van besouw tapijt jan bentveld LEIDSE COURANT PAGINA 3 HET KADER VAN DE RENOVATIE (Van een onzer verslaggevers) on !IDEN De bewoners van de huizen in het Haagweg- M*arf.aer die op de nominatie staan om te worden enoveerd, houden onverkort vast aan het realiseren Pi p een aantal proefwoningen, voor de renovatie wordt isi gevoerd. Zij hebben dit standpunt gistermiddag ken- f'i'ar gemaakt aan wethouder Verboom van volkshuis- sting. Haagwegkwartierbewoners spraken met de heer Verboom verband met het gesprek met staatssecretaris Schaefer, dat or maandagavond op de agenda staat. In dit gesprek zal rden ingegaan op de wens van de staatssecretaris de realisa- I van een aantal proefwoningen achterwege te laten, omdat Hl vertragend zou kunnen werken op de uitvoering van de lovatie-werkzaamheden, die zouden moeten plaatshebben in kader van de werkloosheidsbestrijding. Bij de besprekingen x de renovatie waren gemeente en bewoners aanvankelijk ch ireen gekomen, dat eerst enkele proefwoningen zouden wor- dïi i gerenoveerd. idanks de bezwaren van khaefer, willen de bewoners het Haagwegkwartier dat ■ze proefwoningen er toch „Veel mensen in deze lurt weten gewoon niet wat lovatie eigenlijk inhoudt. 1'raks worden ze geconfron- erd met een flinke huurver- iging, die ongetwijfeld ver- tei erd valt, als ze in de proef- niet de tastbare re- ltaten van het werk kunnen in", aldus de heer Pen, ver- ,rh [enwoordiger van het comité lagwegkwartier. Juist omdat e proefwoningen als „lokker- ai fungeren moeten ze er wel g gelijk komen, zo meent Pen. f oordat de modelwoning in liden-Noord klaar was, was van de mensen helemaal et zo enthousiast over de novatie. Toen de modelwo- f n eenmaal gereed waren de 90% om als een blad een boom", aldus Pen. Bijgevraagd zei wethouder i|' rboom ons gisteren zich wel in liter de wensen van de io lagwegbewoners te kunnen 'z< haren, mits de proefwonin- n zo snel tot stand kunnen imen (terwijl ook de andere P iningen worden aangepakt) de werkzaamheden geen zullen oplopen en n en ander niet kostenverho- Bnd werkt 'remie 3Zj i zaak van de proefwonin- j.ipi is overigens niet het enige 3fet de bewoners gistermiddag J' de wethouder hebben aan- ikaart. Ze zijn benieuwd lar wat er gebeurt met de 16 J3500 gulden renovatiepremie ■e een aantal bewoners, die Het één maar twee huizen in de wijk huren (de zgn. ver- heulde woningen), niet uitbe taald krijgen. „Voor elk van de 188 woningen die zullen worden opgeknapt is zo'n re novatiepremie aangevraagd, maar mensen zoals ik", zo stelt Pen, „die door ruimtenood zo'n verheulde woning hebben gehuurd (boven en onder) krij gen maar één keer 3500 gulden Tegen de wens in van staatssecretaris Schaefer en de gemeente uitbetaald. Ze betalen dus niet per woning, maar per huur der, terwijl we wel twee keer sleutelgeld en twee keer de bijdrage voor het centraal an tennesysteem moeten betalen", zo stelt de heer Pen. Ook deze affaire zullen de bewoners maandag aan Schaefer voor- Huren Een derde zaak die de gemoe deren van de bewoners nog steeds bezig houdt is die van de naar hun mening te hoge huren. De huizen in het Haag wegkwartier krijgen na de re novatie gemiddeld 100% huur verhoging te verwerken en ko men daardoor op 135 gulden. De zgn. verheulde woningen doen nu 135,- en zullen straks 200,- moeten gaan op brengen. Volgens Jan Pen is dit veel te veel in vergelijking met de huren van de (veel grotere) gerenoveerde huizen in Leiden-Noord aan de Van Hogendorpstraat. Deze moeten na de renovatie 135 gulden opbrengen en ook hier gaat het om verheulde woningen. „De Leidse woningstichting kan dan wel met de exploita tiemoeilijkheden komen aan dragen, maar die hebben ze in elk geval niet aan de bewoners van het Haagwegkwartier te wijten. Ruim 15 jaar geleden was het voormalige raadslid mevrouw Van der Blom de eerste die de verpaupering van het Haagwegkwartier in de raad aan de orde stelde. Sinds dien hebben we hier alleen maar huurverhogingen op ons dak gekregen, maar aan de wijk zelf is niets verbeterd. Terugbetaling Ze mogen eventuele exploita tiemoeilijkheden dus zeker niet op de bewoners van deze huizen afwentelen", zo meent de heer Pen. Dat de huizen inderdaad in slechte staat verkeren en hoognodig moeten worden ge renoveerd blijkt volgens Pen ook nog eens uit de beschik king van de huuradviescom missie, die vijf weken geleden afkwam. De bewoners hadden geprotesteerd met 108 be zwaarschriften tegen de 6% huurverhoging van 1 april 1974. Ze vonden deze niet ge rechtvaardigd gezien de toe stand van de huizen. De huu radviescommissie heeft de be woners volgens Pen inmiddels in het gelijk gesteld en be paald dat de huurverhoging aan de bewoners zal moeten worden terugbetaald. Al deze zaken willen de wijk bewoners maandagavond aan de staatssecretaris voorleg gen, niet geheel overeenkom stig de wens van wethonder Verboom, die de bewoners heeft gewaarschuwd de reno vatiewerkzaamheden niet in gevaar te brengen. De heer Pen laat er echter geen twijfel over bestaan dat alle betrok kenen die opknapbeurt in elk geval willen: Anders zijn de ze huizen binnen de kortste tijd onbewoonbaar". Juffrouw Van der Kroft verlaat de Pacelli-kleuterschool "Het is een hele tijd, hoor, tot je 65ste bij de kleuters" Juffrouw Van der Kroft "Ach het is een hele tijd, hoor, tot je 65ste bij kleuters" Leiden "Kijkt u maar niet naar al die rommel; ik ben alvast maar aan het opruimen om m'n opvolgster, juffrouw Ver laan uit Bodegraven, in een nette boel te laten komen. Ik heb het steeds bijgehouden, dit is alleen de voorraad van de leverancier. Dat is niet zo ern stig". De kinderen zijn de deur uit, het is woensdagmiddag 12 uur. Mejuffrouw J. J. van der Kroft kan er even voor gaan zitten. Na 11 juni a.s. is zij geen hoofd van de Pacelli-kleuterschool meer. Na de vakantie moet het jonge volkje aan de Duikerstraat zich vertrouwd gaan maken met een nieuw gezicht, want juffrouw Van der Kroft komt niet meer terug. "Tja, dat heet met pensioen gaan, omdat je 65 bent geworden". Juf frouw Van der Kroft is er niet kapot van: "Ach, het is een hele tijd, hoor, tot je 65ste bij de kleuters. Wel een heel ding om dat leventje te verlaten, als je er iedere dag zo intens bezig mee bent geweest Nu werk ik naar de vakantie toe; ik gl straks, na 20 juni ook met vakantie. Dat afscheid lijkt mij zo ge makkelijker te verwerken". Op 10 juni is het zover: 's avonds om 7 uur een H. Mis in de Leonardus en de volgende dag met de kleuters nog een keer samen en 's middags een receptie. Hoofdkleuterleidster Van der Kroft is 17 jaar op deze school werkzaam geweest. "De 25 jaar die ik in de Haagse Schilders wijk doorbracht bij het kleuteronderwijs waren fantastisch; de mooiste tijd van m'n leven, zeg ik altijd. Ik ben ook Haagse en woon er nog steeds. Met de auto op en neer, dat is niets. Hier in het Morskwartier heb ik ook fijne mensen getroffen, alles door elkaar woont er. Er is een prettige medewerking van de ou ders bij activiteiten, je hoort weinig com mentaar. Dat is voornaam, zéker op een kleuterschool. Trouwens, ik heb wel ge leerd hoe je ouders moet aanpakken. Als je een beetje volgens de "nieuwe" rich ting werkt -op weg naar integratie met het basisonderwijs - loopt het allemaal niet zo moeilijk". Een streep onder ruim 40 jaar onderwijs geven, kleuters begeleiden: "Als de ou ders er thuis maar niet te veel met de kinderen over praten; bijna 18 jaar heb je sommige van hen meegemaakt Ouders maken het soms erger voor de kinderen, die gauw weer gewend zijn aan de nieu we situatie". Als je juffrouw Van der Kroft zo met haar jeugd hoort omgaan, merk je dat ze geduld heeft. "Geduldig zijn, ja, dat heb je erg nodig. Als ik dét niet was... Met al die problemen die zich de hele dag voordoen, die moet trachten op te lossen zonder dat er moeilijkheden ontstaan: als je het eerlijk zegt, wordt de juffrouw niet boos. Wie begon er het eerst met slaan?" Ze komen naar mij toe na een opduvel en een klap die ze terug gegeven hebben. "Sla maar niet terug, dan kan juf kijken wie er begonnen is". Nou, daar kom je natuurlijk nooit ach ter". "Je moet wel heel eerlijk zijn tegen kin deren, geen dingen zeggen die je niet kunt volbrengen. Dat doen ouders gauw. vind ik. Wat ik zo fijn vind aan die kleintjes? Ze zijn vreselijk aanhankelijk Wat de juffrouw zegt is wet. Ze komen met alles bij je, ook met de moeilijkheden thuis. Al zijn ze nog zo klein, die oren staan op steeltjes, hoor, als er wat voor valt Je staat versteld wat die kleintjes vergeleken met 40 jaar terug, nu weten. Ik vind ook, dat ze dichter bij de natuur zijn komen te staan, ook door gesprekken met ouders. Tegenwoordig heb je (ook door de hele manier van werken) leukere contacten met de kleuters dan vroeger". Het wordt even wennen voor juffrouw Van der Kroft straks na die vakantie, als je niet elke dag meer een volle klas met 34 kleuters hebt "Maar vakantie is om heerlijk uit te rusten Ik borduur veel en doe aan knoopwerk, ach, en je kunt weer eens gaan lezen. Ik ga niet stilzitten; erop uit trekken wanneer ik wil". Ton Pieten het itie-rapport imgeving van de Leidse Haan werd gisteren opge- ikt door de verschijning van m poedelnaakte man. Toen de ie arriveerde was de man JJJveer bezig zich in de kieren sen. Hij had een bad geno- in een van de slootjes van eidsche Hout Onder redactie van Jantje van Leyde, tel. 071-22244 tst.17. een wagen van de fa. Vo dcj die stond geparkeerd op efchuttersveld is dinsdag een ïedschap ontvreemd, verbraken de achter van de auto en namen on- 'pjfieer een elektrische boor p4 De schade bedraagt onge- f 500.-. siiLeiden-Noord zijn klachten u^engekomen over schoor- vegers, die tegen onge- md hoge prijzen de bewoners het overtollige roet willen lpen. Bewoners die eerder 9Jupe werden van de praktij van de vegers signaleerden I en waarschuwden medebo ers en de politie. Slachtof- heeft het „schoorsteenve- voor zover bekend niet gemaakt De politie t een oogje in het zeil. de cabine van een PTT-auto ti insdag een partij staatsloten aiolen. De chauffeur heeft het toor van de Staatsloterij op hoogte gebracht en men ht nu de nummers van de loten (waarde f 37.500,-) te Qterhalen en te blokkeren. jongemannen uit Den nfeg (18 en 21 jaar) hebben v dagmiddag een portefeuille f tolen van een winkelier aan •cfSteenstraat Zij kwamen de rik binnen en keken alleen rdir wat rond. Toen zij wegwa ren miste de man zijn porte feuille uit zijn jack. Samen met de politie heeft de winkelier de beide knapen opgespoord. Zij werden op het station aange houden. Er zat overigens geen geld in de portefeuille. Strandloop De Leidse volleybalvereniging GGV organiseert zondag a.s. een strandloop over 4 en 8 km op het Katwijkse strand. De start vindt plaats om 12.00 uur vanaf strandpaviljoen „Wil ly" bij de Katwijkse Reddings brigade aan het eind van de Zuid-Boulevard te Katwijk a/Zee. De inschrijving vindt plaats vanaf 10.00 uur bij de start Het inschrijfgeld bedraagt 3,50 per persoon. Elke deelnemer die de afstand heeft afgelegd ontvangt een her inneringsmedaille. De deelname staat voor iede reen open. Vrouwengilde Het Katholiek Vrouwengilde houdt vanavond een ..Gilde- avond" in de Zuiderkerk. Pas toor Hammerstein vertelt over Polen en vertoont daarbij dia's. Pastoor Hammerstein zamelt op deze manier geld in voor zijn in aanbouwzijnde kerk in Leider dorp. Het Katholiek Vrouwen gilde komt vanavond voor de laatste keer dit seizoen bij el kaar. Aanvang 20.00 uur. nooi namen drie scholen deel uit Leiden en Katwijk. Tweede werd de Christelijke Scholenge meenschap uit Katwijk en laat ste Zuid-West dat het toernooi ter gelegenheid van haar tienja rig bestaan had georganiseerd. De deelnemers, een kleine 900 leerlingen, konden zich uitleven tijdens basket en voetbalwed strijden. Ook werd geschaakt en tafeltennis gespeeld. De beker werd door de rector van de Christelijke Scholengemeen schap Zuid-West, de heer Van der Linden uitgereikt aan de Christelijke Scholengemeen schap aan de Kagerstraat. Curgemeester en mevrouw Vis zijn gister morgen op bezoek geweest bij het zestig jaar getrouwde echtpaar N. J. de Jong Koome. Dat was voor de 89-jarige meneer en 90-jariae mevrouw De Jong een hele beleving. Zij hadden de burgemeester en zijn vrouw nog nooit gezien. De heer De Jong komt uit Leiderdorp en heeft tijdens zijn leven van alles gedaan. Hij zegt: „Toen ik negen jaar oud was zat ik al onder de boeren, daarna werd ik eigenlijk een ma nusje van alles". Mevrouw De Jong komt uit Aalsmeer. Folklore De Leidse werkgroep „Buiten landers" organiseert zaterdag 31 mei een feestavond in „Turkse en Marokkaanse sfeer". Er wordt film gedraaid en er wor den dansen opgevoerd door een Turkse dansgroep „Türk Fol- klor KCllübü". Iedereen die een muziekinstrument meeneemt kan daarop muziek maken. Toe gang voor volwassenen 1 gul den. voor kinderen twee kwart jes. Aanvang 20.00 uur in de aula van het scholencomplex aan het Valkenpad in de Meren- wijk. Litteris De Leidse amateurtoneelvereni ging „Litteris Sacrum" brengt deze week in het LAK-theater het blijspel „Hart in farce". Vanavond, morgen- en zaterdag avond om 20.15 uur kan men genieten van de belevenissen van een man die zich allerlei muizenissen in zijn hoofd haalt en daardoor onmogelijke situa ties schept, voor zichzelf en zijn omgeving. Dat het allemaal niet zo'n vaart met hem loopt als hijzelf denkt, zal de oplettende toeschouwer al snel duidelijk worden. „Litteris" sluit met dit blijspel, dat wordt geregisseerd door Bob Hageman, het toneel sei zoen af. Sportdag Tijdens het gisteren gehouden toernooi in de Groenoordhal is de Christelijke Scholengemeen schap aan de Kagerstraat kam pioen geworden. Aan het toer- [ADVERTENTIE Nogal wiedus dat men de Heer Koot de laatste tijd regelmatig signaleert bij het perceel aan het Rapenburg 18. Daar zit immers Foto Mees met ongekende voordeelprijzen. AANBIEDING NIZO kompakj Super-8 came ra's met Schneider lens. mo tor-zoom, intervalschakeling en flitskontakt. type 136 562,— type 148/699,— type 156 926,— fotohandel G.Mees Rapenburg 16. Leiden, tel. 071-33103 geopend: dinsdag t/m vrijdag 12.30-18.00 uur donderdag tevens: 19.00-21.00 uur zaterdag 9.00-12.30 uur UITGAAN In en rond Leiden Donderdag 29 mei Kasteel Duivenvoorde. Voorschoten Concert, Leny Stevens-Ridderhof, sopraan, Henny Ravenstein, viool. Henk Briér. piano, spelen werken van n Rodrigo; aanvang 3 blijspel; aanvang 2 Vrijdag 30 mei Den Burcht. Burgsteeg Uitvoering van „Ex Animo", aanvang 19.30 uur. Stadsgehoorzaal. Breestraal Con cert. 2e concert in de Beethovency- clus door het Rotterdams Philharmo- isch Orkest o.l.v Water Weller i.m.v. Malcolm Frager - piano, aan vang 20.15 uur. Leidse bioscopen Luxor: Stationsweg 19. tel. 21239. Break-out" met Charles Bronson. 18 jaar. Dag. 14.30, 19.00 en 21.15 uur. Zondag: 14.30, 16.45, 19,00 en 21.15 uur. Camera: Hogewoerd 49, tel. 24929. 5e week „Once upon a time in the west", 14 jr. Oagelijks 20.00 uur. Kindermatinee: „Laurel Hardy Brokkenpiloten" a.I. Za. en wo. 14.30 uur. Zondags: 14.00 en 16.15 uur Nachtvoorstelling: „Jailhouse rock" met Elvis Presley. Vr. en za. 23.30 uur. Udo: Steenstraat 39, tel. 24130. ..You only live twice" 14 jaar Dag.: 14 30. 19.00 en 21 15 uur Zondag 14.30. 16 45, 19 00 en 21.15 uur Studio: Steenstraat 39. tel. 33210. „Butch Cassidy and the Sundance Kid" 14 jaar. Dag. 14.30. 19 00 en 21.15 uur. Zondag. 14.30, 16.45. 19.00 en 21.15 uur. Trianon: Breestraat 31. tel. 23875. ..That's Entertainment" al. Dag. 14.30, 19.00 en 21.15 uur Zondag: 14.30. 16.30.19.00 en 2115 uur. Rex: Haarlemmerstraat 52. tel. 25414. „The Sex-shop" 18 jaar. Dag.. 19.00 en 21.15 uur. Zondag: 14.30. 19 00 en 21.15 uur. Kindermatinee: „Tar- zan's grote gevecht" woensdag en zaterdag 14.30 uur. Nachtvoorstel ling: „Meisjes die graag naar bed willen" 18 jaar. Vrijdag en zaterdag 23.30 uur. Hulpverlening Telefonische Hulpdienst: tel. 25202 Burgerraadsman - Koornbrugsteeg 7. tel. 43171. spreekuren maandag van 11.30 tot 14.00 uur en donderdag avond van 19.00 tot 21.00 uur Exposities Galerie Hetrfl, Hoflaan 7. Wassenaar, tel. 01751—12185. di. t/m za. 10-17 uur. di. ook 20-22 uur. T/m 23/5 Wassenaarse vrouwen in de kunst i.v.m. de clturele weken in Wassenaar met schilderijen, aquarellen, kera miek. sieraden, wandkleden en plas tieken. Stedelijk Museum „Da Lakenhal", Oude Singel 28-32. tel. 44044 ma t/m za 10-17 uur. zondag s 13-17 uur. Van 5/5 tot 1/6 „Poppen van Oranje". Een representatieve keuze uit het poppen- bezit van Koningin Juliana, die over het algemeen aan haar werden aange boden na 1950 uit Nederland en het buitenland. Rijksmuseum van Oudhedan, Rapen burg 28. tel. 46246. Ma t/m za 10-17 uur. zon- en feestdagen 13-17 uur. Van 16/5 t/m 13/7 een tentoonstelling van Griekse en Romeinse kunst In Particulier bezit. Nederlandse verza melingen 1575—1975. Atelier „De Scherf'. Nassaulaan 41. Oegstgeest. tel. 50220. ma t/m za 9-18 uur. zondag gesloten. Ans v.d. Heide- Kort met eigen werk. glasbuigen. Galerie 't Hoekje bij de Pomp, Dorp straat 38. Warmond, tel. 01711—3501. Alla dagen 19-22 uur en bovendien za. en zo. van 12-17 uur Van 15/5 tot 15/6 exposeert Rob Schipper met foto's, etsen en satedrukken. Ook worden de handarbeidprodukten van de bejaarden uit Huize Lidwina ten toongesteld. Gemeentelijke Archlefdlenst.Boisot- kade 2a. tel. 34421. ma t/m vr. 9-12.30 en 14-17 uur di. 20 mei van 19-21 en za. 24 mei van 9-17 uur. Van 20/5 tot 28/6: „Van Eeuw wtot Eeuw". Op deze tentoonstelling, die wordt gehouden onder auspiciën van het Academisch Historisch Mueoum. wor den de vorige eeuwfeesten in beeld gebracht. Tevens wordt aandacht ge schonken aan de universiteit In do jaren 1675. 1775 en 1875, wat betreft omvang en behuizing en do stand van de wetenschappen. Oranjerie In de Hortus Botanicus, Rapenburg 73. ma t/m za 9-17 uur en zondag 10-16 uur „Oenken en doen", van 20 mei tot 1 soptombor. Op deze tentoonstelling wordt het ambachtelijke aspect van het werk van het technisch en administratief personeel naar voren gebracht in rela tie tot onderwijs en onderzoek. Grof vuil De grof vuilwagen van de gemeentelij ke reinigingsdienst komt morgen (vrij dag) langs de volgende straten in Vrijdag Haagweg. Rijndijk. DI|khoflaan. Val- kenburgseweg. 0a Costaslraat. Klik- spaanweg. De Genestetstraat. Nic. Beetsstraat. Potgieterlaan. Tollens straat, Schimmelstraat. Oltmansstraat, Hasebroekstraat. Borgerstraat. de Lennepstraat. ten Katestraat. Tous- saintkade. Staringkade. Kneppeihoutstraat, Multatulistraat, Fred, van Eedenlaan. Lod. van Deys- selstraal, A. Verweystraat. Jacq. Perk- straat. H. Gorterstraat. L. Couperus straat. Hollaan. Willem Klooslaan Bos hof. Duinhof, Meerhof, Akkerhof. Wei- dehof Telderskade. Mulderstraat. Ger- rit Kasteleinstraat. Segaarstraat. Van Diemeistraat, Rooseveltstraat. nieuwe rijn 24 - hoek burgsteeg leiden 071-34671

Leidse Courant | 1975 | | pagina 3