Crisis Portugal wat verminderd Tweede Kamer tegen ontwerp autokeuringen Monumenten jaar in historisch Den Haag Grote broodeter ook grote aardappeleter lidmaatschap Spanje liet aan orde gesteld QeidóaQcnvumt Bisschoppen vragen naar investeringen in Zuidelijk Afrika NDERDAG 29 MEI 1975 >en onzer verslaggevers IAGENINGEN Een grote roodeter is ook een grote lardappeleter. Dat is een van e conclusies, die drs. Th. BJ. larcé getrokken heeft uit een nderzoek naar het gebruik ran aardappelen en brood als agelijkse onderdelen van bet Nederlands menu. Hij hoopt op de resultaten van dit on derzoek morgen aan de Land bouwhogeschool te Wagenin- gen te promoveren tot doctor in de landbouw-wetenschap pen. den geweest aan het Neder lands Zuivelbureau te Rijs wijk, waar hij tot 1965 werk zaam was, meent verder, dat het eten van aardappelen en peulvruchten te maken heeft met de welstandsklasse. Drs. Marcé, voorheen verbon- verbruik middelen neemt volgens hem af naarmate de welstandsklas se hoger is. Bovendien kwam hij tijdens zijn onderzoek tot de bevin ding, dat er veel verschil be staat tussen de maaltijden van de werkdagen en die tijdens het weekend. Twintig procent van de Nederlanders zou op zaterdag geen warme maaltijd gebruiken en zeven procent niet op zondag. De helft van het aantal mensen, dat zater dags wel warm eet, zou daar bij geen aardappelen gebrui ken. Dit bracht drs. Marcé tot de stelling: „gezien het feit, dat het eetpatroon van de vrije zaterdag duidelijk anders is dan op de overige werkdagen, is het van groot belang voor de volksgezondheid de invloed van kortere werkweken op de voeding na te gaan". LISSABON (Rtr). Met de overwinning van de socialisten ten aanzien van hun gesloten blad Republica lijkt de spanning in Portugal iets te zijn afgenomen. „Morgen of overmor gen, in elk geval binnenkort" zal Republica weer verschijnen, zo heeft de Portugese mi nister van voorlichting Jorge Jesuino gister avond gezegd, nadat de persraad dinsdag de overname van het blad door de communisti sche typografen had veroordeeld. Gisteren namen de socialisten ook weer deel aan het regeringsberaad, ditmaal over de ktitiek wordende situatie in het Afrikaanse gebied Angola. Maar op een ander terrein tekende zich een nieuw conflict af tussen commu nisten en niet-communisten, toen vijftig leden van de „commissie tot opheffing van de PIDE/DGS (de geheime politiek van Salazar en Caetano)" ontslag namen, uit protest tegen het ontslag van twee andere medewerkers van de commissie. Deze zouden zich hebben verzet tegen een communistisch plan de commissie om te vormen tot een nieuwe geheime politie, door de dossiers te gebruiken voor partij-politieke doeleinden. Premier Goncalves is gisteravond naar Brussel gevlogen voor het NAVO-overleg, terwijl in Lissabon een grote demonstratie werd gehouden tegen de aanwezigheid van een aantal NAVO-schepen. Hij hoopte elk misverstand over portugal te kunnen opruimen. In Lissabon zijn gisteren enkele tientallen maoisten aange houden op verdenking van marteling van een soldaat tijdens een ondervraging. iVO-top vandaag begonnen IJSSEL (ANP) De secretaris-generaal van NAVO, mr. J. Luns is ervan overtuigd dat Lmerikaanse president Ford op de vandaag lende topconferentie van de NAVO het even lidmaatschap van 'Spanje niet aan de orde ellen. van de NAVO, de Ameri- nse generaal Haig had voor de conferentie westie wel aangeroerd. Hij zei namelijk dat Spanje gesproken moet worden op grond feiten en niet op basis van emoties of iterhaalde begrippen. Mr. Luns vond, dat de [raai het recht op zijn eigen persoonlijke mg had, maar dat het moeilijk was „persoon ünctie van de generaal te scheiden. Zoals nd heeft de Nederlandse minister van defen- Vredeling zich verleden week in Brussel fel et tegen een eventueel lidmaatschap van nje. Luns zei verder, dat het bondgenootschap zich nooit zal mengen in de binnenlandse aange legenheid van Portugal, maar dat dit niet weg nam dat de alliantie wel degelijk bezorgd is over de politieke ontwikkelingen aldaar. Het huidige geschil tussen Turkije en Griekenland over Cy prus vond mr. Luns ook een zaak die beter buiten het kader van de NAVO besproken kan worden. „Ik heb de indruk dat premier Kara- manlis (Griekenland) en Demirel (Turkije) elkaar zullen ontmoeten". De Belgische premier Tindemans heeft in Brus sel met de gisteravond aangekomen Amerikaan se president Ford van gedachten gewisseld over de opvolging van de Starfighter. Een besluit hierover heeft België nog niet genomen, maar zal dit spoedig, wellicht over een week of twee doen. Nederland, Noorwegen en Denemarken hebben reeds bekend gemaakt de F-16 te willen kopen, op voorwaarde dat België dat ook doet. Ford kreeg op het vliegveld van Brussel een koninklijk welkom. Koning Boudewijn en koningin Fabiola kwamen de Amerikaan begroeten. In het midden mevrouw Ford, links NAVO secretaris-generaal Mr. Luns. ptreden van ölitie tegen an Kleef iet correct DDELBURG De officier justitie heeft nog geen aan- cht ingediend tegen het Et-Eerste kamerlid Van die afgelopen zondag- ind met zijn auto onder in- led op twee agenten zou zijn ereden. gens staatssecretaris Van an Verkeer en Water- it heeft de politie in dit geval helemaal correct gehan- neer ik door twee.agenten, op geen enkele wijze als itiemensen identificeerbaar achtervolgd zou worden, et ik niet of ik zo gauw zou ippen en mijn deur openen", erdag zal het gedrag zowel de heer Van Kleef als van Eerste Kamerlid Hoefnagels auto's bekrast heeft, aan de tie worden gesteld. inngvoorzitters: Wijk ontruimd met oog op demontage V-1 PUTTERSHOEK In Put- tershoek heeft men vanmor gen de bewoners van 170 wo ningen en een bejaardentehuis geëvacueerd met het oog op de demontage van een V-1 die in een weiland was aangetrof fen. Het aan het eind van de Twee de Wereldoorlog neergestorte Duitse "Vergeltungswaffe" zou vandaag door experts van de explosievenopruimings dienst onschadelijk worden gemaakt. Op verzoek van de burgemees ter waren in groten getale Ro de Kruis-mensen uit Rotter dam en omgeving naar Put- tershoek gekomen om bij een onverhoopte calamiteit hulp te bieden. )e Zeeuw loet |ji KVP üj ven !IDEN Het dagelijks be lli r van de KVP moet probe- oud-voorzitter Dick de euw voor de KVP te behou- Q. Dat stellen de kringvoor- ters van de KVP in Leiden Rotterdam in een brief aan l KVP-bestuur. it behoud van de partij is diend met een goed overleg ssen alle stromingen binnen KVP, zo stellen zij. Ze vragen h af waarom De Zeeuw ei- nlijk moest vertrekken, nu in gisteren uitgebrachte discus enota over de KVP-koers de lfde zaken worden aange- ald als die De Zeeuw voor at, zoals het samengaan met in redelijke PvdA". Eigen kleur HET C.N.V. STAAT in de vakbeweging een beleid voor, dat op een aantal punten duidelijk afwijkt van gedachten die bij het N.V.V. en het N.K.V. leven. Dit wordt de heer Lanser en zijn protestants-christelijke vakbondsbestuurders door de twee grote zusterorganisaties niet in dank afgenomen; er wordt zelfs beweerd dat het C.N.V. op die manier ondernemers en „rechtse groepen" gelegenheid geeft om de „verdeel-en-heers"-truc te blijven toepas sen. Maar wat niemand mag ontkennen, is dat het C.N.V. op het terrein van samenleving en wereldbeschouwing de ontwikkeling een eigen kleur wil geven of laten behouden. Zoals trouwens ook bij andere protestants-christelijke organisaties meer dan bij katholieke! het geval is. Wie dan zegt dat het protestants-christelijke deel van de natie de diepste conservatieve wortels heeft, doet een belangrijke kwestie af met een antwoord dat gemakkelijker snel dan verant woord gegeven wordt. DINSDAG HEEFT VOORZITTER Lanser op een algemene verga dering van het C.N.V. nog eens zijn bezwaren uitgestald tegen de idee van klassestrijd en andere aan het marxisme toegeschreven tendenzen die het beleid van nationale en internationale vakbewe gingen be in vloed. Maar Lanser heeft goed eraan gedaan tegelijkertijd de stelling op tafel te leggen, dat wie deze ideeën propageert, in feite werkt aan het ontstaan van een samenleving waarin van spreiding van macht en verantwoordelijkheid toch geen sprake zal zijn. De bakens worden dan wel verzet, maar ze garanderen in geen enkel opzicht een betere vaart. Daarom voelt het C.N.V.terecht,vinden wij ook weinig voor reorganisatie van de ondernemingsraad in een door het N.V.V. en N.K.V. begeerde personeelsraad die aan de leiband van vakbonden zal moeten lopen. HET C.N.V. STAAT IN DE VAKBEWEGING trouwens met zijn bezwaren niet alleen. De onrust binnen het N.K.V. over de plannen om, desnoods met het N.V.V. alleen, tot een hechte federatie te komen, zit dieper dan alleen maar terzake van een paar organisato rische details. Al willen enkele machtige N.K.V.-bonden over die bezwaren heen stappen, de hele geschiedenis leert dat het tot stand komen van een eenheidsvakbeweging in Nederland, zoals vanuit bepaalde N.V.V. en N.K.V.-kringen gepropageerd wordt, welzijn noch democratie gediend zijn. Want de polarisatie die dan ontketend wordt, kent maar één eindfase: supermacht voor één der partijen. Utrecht De bisschoppenconferentie zal, samen met de stichtin gen van vrouwelijke en mannelijke religieuzen in ons land, op aandeelhoudersvergaderingen „waar dit nodig mocht zijn" vragen laten stellen over de zedelijke kanten van investeringen in Zuidelijk Afrika. Dit meldt de persdienst van de rk kerkprovincie. De bisschoppenconferentie schrijft dit in een binnenkort te ver schijnen brief aan de pastores en de andere gelovigen van de kerkprovincie over het advies „buitenlandse investeringen in Zuide lijk Afrika". Dit advies, aan de Raad van Kerken uitgebracht door zijn sectie internationale zaken, gaat over het teweeg brengen van een kentering in de racistische politiek in Zuideijk Afrika door het bewerkstelligen van hervormingen of eventueel het terugtrek ken van de buitenlandse investeringen. GEZONDHEIDSZORG WORDT TE DUUR DEN HAAG De gezondheidszorg wordt zo duur, dat het beschikbare geld ontoereikend blijft om alle medische mogelijkhe den volledig te benutten. Daarom moeten onderzoekterreinen braak blijven liggen en moet een keuze gemaakt worden uit patiënten die voor bepaalde medische ingrepen in aanmerking komen. Aldus prof. dr. E. M. Cohen, voorzitter van de Gezondheidsorgani satie TNO, de organisatie die morgen 25 jaar bestaat. Dure medische verzorging is tegenwoordig voor lang niet iedereen beschikbaar. Een duidelijk voorbeeld is de nierdialyse en -trans plantatie. Bij gebrek aan financiële middelen en donornieren moet uit de patiënten een selectie worden gemaakt, zodat alleen de „besten" voor behandeling in aanmerking komen. Meer ruimte voor fiets en (Van één onzer verslaggevers) DEN HAAG Op 26 juni zal in de Ridderzaal aan het Bin nenhof te Den Haag een mani festatie ter gelegenheid van het monumenten jaar plaatshebben. Thema hiervan is: er is een toekomst voor ons verleden. Herdacht zal dan worden dat de overheidszorg voor het cultureel erfgoed 100 jaar geleden begon. Op die dag zal ook de op het Binnenhof verbouwde fontein weer in gebruik worden gesteld. Tijdens de manifestatie in de Ridderzaal zal minister Van Doorn (CRM) aan prins Claus de eerste exemplaren aanbieden van twee boeken, die speciaal geschreven zijn ter gelegenheid van 100 jaar monumentenzorg van de overheid. Het zijn: „Een eeuw strijd voor Nederlands cultureel erfgoed" van dr. mr. F. J. Duparc en „Schetsen uit de geschiedenis van de monu mentenzorg in Nederland" van ir. J. A. C. Tillema. Op Het Binnenhof wordt een bolvormige opblaastent neerge zet waar van 26 juni tot 17 juli onder de titel: „Monumenten tot 1999" een dia-presentatie wordt gegeven. Het ontwerp hiervan is van Wim Crouwel. Op een speel se manier zal voor een groot publiek worden uiteengezet wat monumenten zijn. Na 17 juli reist deze opblaastent" langs enkele plaatsen. Op 26 juni zal er ter gelegenheid van de viering van het monu mentenjaar op het Binnenhof een carillon en een draai-orgel te beluisteren zijn. Tot 4 juli worden er verder allerlei de monstraties gegeven van am bachtelijke restauratietechnie ken. In kramen zullen o.m. een steenhouwer, beeldhouwer, riet dekker, houtsnijder, molenbou wer, uurwerkmaker, koperdrij ver en een glazenier aan het werk zijn. Ook wordt een gelds- midse ingericht. In de kelder zaal aan Het Binnenhof wordt drie weken lang de kleurenfilm „Monument Den Haag" ver toond. Christelijk Instituut staatsgevaarlijkvoor Zuid-Afrika Kaapstad (Reuter) Een Zuidafrikaanse parlementaire com missie heeft gisteren een rapport gepubliceerd, waarin het Christelijk Instituut wordt beschuldigd van pogingen om Zuid-Afrika een door zwarten beheerste socialistische rege ring te geven. Bepaalde activiteiten ervan worden staatsge vaarlijk genoemd. De leiders van het instituut, (directeur is dr C. F. Beyers Naudé), een vereniging van geestelijken, wordt verweten, dat zij de openbare mening rijp maken voor een gewelddadige omverwerping van de bestaande orde. Aan de bevoegde autoriteiten wordt in overweging gegeven „de nodige aandacht aan het instituut te schenken". Medeleven koningin met ontvoerden Van onze parlementaire redactie DEN HAAG De verkeers- en vervoersspe- cialist van de PvdA-Tweede Kamerfractie, J. van der Doef, overweegt een initiatief wetsvoorstel in te dienen om de verplichte autokeuring door erkende garagebedrijven te laten verrichten en niet door de ANWB, zoals minister Westerterp (Verkeer en Water staat) wil. De heer Van der Doef heeft hiervoor de steun gekregen van zijn fractie, nadat minis ter Westerterp gisteren in de Tweede Kamer had laten weten niet akkoord te kunnen gaan met een zodanige wijziging van zijn autokeuringsplan, dat particuliere erkende garagebedrijven zonder meer de verplichte keuring zouden mogen verrichten. De minis ter overwoog zelfs het wetsontwerp in te trekken, wanneer de Tweede Kamer de op vattingen van de socialist Van der Doef zou overnemen. Dè minister is wel bereid om voor auto's die niet ouder zijn dan vijf jaar keuring door garages toe te laten. Aanvan kelijk wilde hij, na een akkoord met de Bovag hierover, niet verder gaan dan dit toe te staan voor auto's tot vier jaar'oud. Drs. Westerterp gaf gisteren te verstaan dat hij deze uiterste concessie wil toestaan om te voorkomen dat hij zich genoodzaakt zou zien het hele wetsontwerp in te trekken, omdat de meerderheid van de Tweede Ka mer voor verplichte keuring door erkende garagebedrijven is. De meerderheid van de Tweede Kamer steunt een motie van de PvdA hier over. "Keuringen sec" door garages zijn voor mij niet aanvaardbaar. Dat zou een fundamente le wijziging van het wetsontwerp zijn. Als een meerderheid van de Tweede Kamer dat echter zou willen zal ik om de opschorting van de beraadslagingen vragen", aldus dreigde de minister, daarmee aangevend dat hij het wetsontwerp zou willen intrekken. voetganger AMSTERDAM Als het aan minister Westerterp ligt, zal in Nederland meer bewegingsvrij heid worden gegeven aan voet gangers en fietsers. Dat zei hij gisteren tijdens een semina rium van internationale voet gangersverenigingen in Amster dam. Een probleem is echter dat hier voor ook wijzigingen moeten worden aangebracht in de ver keerswet. Een voorstel daartoe verwacht hij voor het zomerre ces van de Vereniging van de Nederlandse Gemeenten. Maar wanneer het allemaal volgens plan verloopt, dan zullen er spe ciale woonwijken komen, zon der stoepranden, waar de voet gangers domineren en de auto mobilist op de tweede plaats komt. Twaalf doden bij scheepsramp op Fins meer Helsinki (AP) De politie vreest dat twaalf personen giste ren zijn verdronken tijdens een ongeluk met een schip op het Keitelemeer in Midden-Finland, ongeveer 300 km ten noorden van Helsinki, zo heeft de Finse radio bekendgemaakt. De politie verklaarde dat de be richten over het ongeluk nog zeer vaag zijn maar dat waar schijnlijk twaalf mensen om het leven zijn gekomen. Eén persoon van de groep is reeds dood aangetroffen en met onderneemt een intensieve zoe kactie naar de andere mensen die aan boord waren, aldus de radio-uitzending. Het is niet bekend hoe het onge luk is veroorzaakt Den Haag (ANP) Koningin Juliana volgt de ontwikkelingen rond de van Tanzanië naar Zai re ontvoerde studenten, onder wie de Nederlandse Emily van Zinninq Bergmann, „met grote belangstelling en warm medele ven". Dit is doorgegeven aan de Nederlandse ambassadeurs in beide landen, met de machtiging van deze belangstelling te doen blijken bij de autoriteiten. Onafhankelijkheid Suriname De voormalige Britse kolonel Eric Hefford is door de Suri naamse regering gevraagd de komende onafhankelijkheidsce remonie te leiden. Hij zal wor den belast met protocolaire za ken, het logies en de veiligheid van staatshoofden en diploma ten. De heer Hefford, die eind juni in Suriname wordt ver wacht, zal werken onder de Su rinaamse minister van Binnen landse Zaken, C. Ooft. De En gelsman heeft eerder de onaf hankelijkheidsceremonie geleid van Nigeria, Sierra Leone, Tan zania, Jamaica, Malta, Guyana, Barbados en Grenada.

Leidse Courant | 1975 | | pagina 13