Een zomer vol verrassende Bijertkorfprijzen Enige aspekten van verblijf in de ruimte Voorlichting artsen wordt verbeterd Grenzen en mogelijk heden De „lijn" begint bij goede founda tion Zómerzoeken J met.. deBijenkorfj^Jg WOENSDAG 28 MEI 1975 LEIDSE COURANT Als eer» heel klein, verdrietig jongetje staat hij naast mijn bed. „Mam, ik kan niet slapen en het is al half drie.Onmiddellijk ben ik wakker. Gek is dat toch, de blagen hoeven maar een kik te geven en je rijst uit de diepste diepten van je slaap naar de oppervlakte. „Heb je pijn, voel je je naar?" „Nee.Pieker je ergens over, is er morgen soms iets moeilijks op school?" „Nee". Hij zit in het donker op de rand van mijn bed. Nee, ik maak geen licht, hij zal zich alleen maar doodongelukkig voelen als ik zijn tranen zie. Je bent dertien of niet! Zo kan ik ook mijn armen om hem heen slaan en even over zijn bol strijken, zoals vroeger. Ik voel dat zijn wangen nat zijn. Zoals vaak zoek ik naar de juis te woorden. Moeilijk is dat als ze groter worden. Wat kan een knul van dertien zo dwars zitten dat hij niet kan slapen? Zelf kunnen ze nog zo moeilijk dui- délijk maken wat hen bezig, houdt, en als moeder ben je dikwijls bang om onhandig in dat potje te roeren en daardoor brokken te maken. Dan ben je blij met het beschermende duis ter dat een teder gebaar moge lijk maakt, dat hem bij klaar lichte dag alleen maar nog on- handigeren geslotener zou ma ken. Bij mezelf ga ik de vorige dag na: een normale schooldag, geen proefwerken, mooi weer. O, wacht Zijn klarinet was terug na een afwezigheid van vijf da gen, nodig voor reparatie. Daar is ie intensief mee bezig ge weest en 's avonds was er nog repetitie van het jeugdorkest Dat moet het hem geweest zijn! Die heeft natuurlijk als een gek gestudeerd om de scjiade van vijf dagen in te halen, zo'n fana tiekeling is het wel; en dan komt daar het nieuwe boek nog bij, dat vijf dagen lang ongebruikt op de standaard heeft gestaan, wat de spanning alleen maar opgevoerd heeft Verdikkeme, was ik nou van middag maar niet naar de markt geweest dan had ik dat een beetje in de hand kunnen houden. Foute boel, moeder!. „Hoe ging het met de klarinet vanmiddag?"„Wel goed, maar ik ken m'n les nog lang niet". Raak geschoten. Die kleine donder. Voor de zoveelste maal verbaas ik me weer over de enorme intensiteit waarmee ogenschijn lijk vaak zo vlinderachtige kin deren bezig kunnen zijn, vooral als het van die types zijn die schijnbaar moeiteloos overal doorheen rollen. Dit kind is hetzelfde dat op zijn verjaardag, op het toppunt van zaligheid, vol met zoet en ca deautjes en nog een hele feest avond in het vooruitzicht, bij het zien van het journaal ineens in elkaar klapte en als een zielig hoopje mens verklaard: „Ik vind al die dingen zo verschrik kelijk". Er viel geen land meer mee te bezeilen. De festiviteiten werden voortijdig beëindigd, en toen ik dacht dat hij nu toch wel weer rustig was, werd ik door zijn tweelingbroer naar boven geroepen, waar hij verkrampt van ellende onder de dekens lag te huilen. Het leek of hij ineens vanuit kinderland in de volwas sen wereld geduikeld was, en geschrokken van de gruwelijk heden, de weg terug niet meer kon vinden. Dan kun je als moe der ineens rózend worden op die lui van de t.v. die jouw kind dit verdriet aandoen, op die hele misselijkmakende wereld waar in jouw kind moet leven. Dan kun je alleen maar je tranen wegslikken, je arm in een be schermend gebaar om hem heen slaan, wetend dat ook dat niet zal helpen, en tegen jezelf en het kind zeggen: „Er zijn ook nog veel goede dingen, maar die la ten ze niet zien. Jij bent toch ook niet zo? Het enige wat jij kunt doen is proberen een goed mens te worden en zolang er maar één mens is die daar zo over denkt, dan wórdt die we reld beter" En wie is het die je daarmee probeert te overtuigen dat er nog mogelijkheden zijn? Op dat moment ga je je werke lijk de oudere generatie voelen. Jou mogelijkheden zijn zo zoe tjesaan wel afgebakend. Al zijn verrassingen niet uitgesloten: fi guren als b.v. een Grandma Mo- zes zijn nogal sporadisch! Hoe wel: misschchien heeft zij deze late bloei wel beleefd juist om dat ze binnen haar begrenzing deze mogelijkheden ontdekt heeft? Als je niet altijd met jaloerse, afgunstige ogen naar de onbereikbare andere kant blijft staren, dón ontdek je mis schien pas dat het daarbinnen ook nog lang zo gek niet is, en dat het leven voor jou misschien juist daarbinnen zijn verrassin gen verborgen heeft. Denk nu niet, dat dit een pleidooi is voor een gezapig, besloten bestaan. Om je binnen je eigen grenzen waar te maken is het wel dege lijk nodig te weten wéór die grenzen precies liggen. Mis schien liggen ze zelfs wel veel verder dan je gedacht had en had je zonder nader onderzoek wel heel wat mogelijkheden over het hoofd gezien, al loop je bij dat laatste wel het risico dat je er met een daverende klap tegenop knalt Ook dat is geen ramp: het maakt je alleen maar wakker en die buil op je hoofd verdwijnt wel weer. Het resultaat is in elk geval dat je verdraaid goed weet waar je staat E.M. Nu de mode dit seizoen extra transparant en soe pel is, worden er hogere eisen gesteld aan de „foun dation" dan ooit. Beha's met beugels en dikke na den schijnen door de ijl dunne jurkjes heen. De soft-beha is de oplossing. De meest spectaculaire in deze sector is de bodybra met ingeperste naadloze cups, die enige jaren gele den door het grote Ameri kaanse concern Warner Bo dy Styling werd uitgezon den. Ook het idee van vleeskleu rige beha's is van Warner afkomstig. De ontwerpers van dit bedrijf blijven zoe ken naar modellen voor een breed publiek. Voor on der de doorknoopjurk of het T-shirt is er nu de sportbeha, die het ook vol- slanken mogelijk maakt mee te doen aan de „soft- mode". Deze beha heeft dubbelgeweven cups en is nu behalve in de B- en C- ook in de D-cupcategorie te verkrijgen. De naden zijn glad en teke nen zich niet af en de cups zijn rondom voorzien van een Lycra-versteviging. De rugsluiting en de schouder bandjes zijn verstelbaar. Ze zijn vleeskleurig of wit De pantyslip met een halflang pijpje (ook in de nieuwe kleur champagne) corri geert de wat zwaardere fi guren en stelt ook deze vrouwen in staat 's zomers wat luchtiger kleding te dragen. Kunst en kunstenaars De toneelvereniging Diever geeft weer zijn jaarlijkse Sha- kespeare-voorstellingen in het openluchttheater te Diever. Ge speeld wordt „De getemde feeks". De speeldata zijn: 17, 21 en 25 juni, 1 juli en 9, 13, 16, 21,23, 27 en 30 augustus. In het Haags Gemeentemuseum wordt van zaterdag 31 mei t/m zondag 27 juli het tweede ge deelte van de expositie „Volks muziek en volksinstrumenten" getoond. Daarbij zal vooral aan dacht worden besteed aan de snaarinstrumenten zither en noordse balk en aan enkele flui ten uit de volksmuziek van Eu ropa. Het eerste deel van de expositie ging over doedelzak en draailier. De gewichtloosheid in de ruim tevaart heeft zijn weerslag op het beenderstelsel, de bloedsom loop, het skelet, de slaap en het bloed. Er zijn evenwel ook ande re aspekten van het verblijf in de ruimte. Reeds bij de Gemini- en de Apollovluchten had men vastge steld dat het prestatievermogen verminderd was na de terug keer op aarde. Verdere proeven, uitgevoerd bij de Skylab-astro- nauten, gaf volgende resultaten: het prestatievermogen, gemeten door middel van het hartritme, de bloeddruk en het zuurstof verbruik, was niet verminderd gedurende de vlucht zelf, maar wel na het einde van de vlucht Het duurde ongeveer vijf dagen voor het lichaam terugkeerde opzijn oorspronkelijk niveau. De normalisatietijd kon duide lijk ingekort worden door het opdrijven van de dagelijkse oe feningen aan boord van het ruimtevaartuig. Zo men hij de Gemini-vluchten nog twijfelde of de mens wel in staat was te werken buiten de* ruimtecapsules, werd men weer optimistisch in de loop van het Apolloprojekt. De Skylab-astro- nauten brachten tenslotte de proef op de som. De mens is niet alleen in staat ruimtelijke montage-werken 'uit te voeren, hij kan ook onderhoudstaken en reparaties tot een goed einde brengen. Daarbij viel het op hoe een astronaut gemakkelijk mas sa's Vein honderden kilo's kon hanteren indien hij over het juiste gereedschap beschikte en zich goed kon vastmaken op zijn werkplaats. Het manipule ren van kleinere voorwerpen vroeg wel een extra-inspanning. Kortom, men is momenteel zeer optimistisch betreffende werk- MEDISCHE RUBRIEK Eén derde van de Apollo-astro- nauten had last van misselijk heid en braakneigingen, een verschijnsel dat de naam kreeg van ruimteziekte. Ook de Rus sen hadden er last van en de toekomst is er niet beter op geworden. Alle Skylab-astro- nauten waren ruimteziek in het begin van de vlucht De oorzaak was een ontreddering van het evenwichtsorgaan gelegen in het binnenoor. Na een viertal dagen verdwenen de klachten zodat ook de ruimteziekte slechts een voorbijgaande zorg is die geen hinder kan zijn voor de toe komst van de ruimtevaart. Bij de reeds uitgevoerde vlucht en, alle nog van relatief korte duur, vormden de stralingen geen reëel gevaar voor de astro nauten. Hoe men de mens kan beschermen tegen het bombar dement met protonen, in geval van een uitbarsting van de zon, weet men nog niet. Ook wat de juiste betekenis en het eventuele gevaar is van de lichtflitsen die de astronauten sinds de Apollo vluchten steeds hebben waarge nomen blijft een onopgelost pro bleem. De werking van het hart- en bloedvatenstelsel heeft de nei ging om instabiel te worden. Enige astronauten hadden last van storingen van het hartritme gedurende de vlucht maar nog meer bij hun terugkeer. De toe stand herstelde zich doorgaans na vijf dagen terwijl in een ex treem geval zelfs drie weken nodig waren. Gelukkig is de sto ring van de hark en bloedvaten werking van voorbijgaande aard en is men ook op dit punt optimistisch gestemd in verband met toekomstige reizen. Nu reeds staat het vast dat de mens zijn ruimtemogelijkheden nog niet bereikt heeft Steeds meer specialisten menen dat de mens zonder tijdslimiet efficiënt kan werken in de ruim te. Nochtans blijven er nog heel wat vragen onopgelost Zo weet men niet of de mens na een zeer lang verblijf in de ruimte nog over voldoende re servekrachten zal beschikken om zich gedurende de dertig minuten van de terugkeer naar de aarde terug aan te passen aan de zwaartekracht Ook tast men nog in het duister of de ontkalking van het skelet zich op zeker ogenblik zal stabilise ren ofwel zal verdergaan. Het zelfde probleem doet zich voor met de vermindering van de rode bloedcellen. Alleszins zijn er voor de onmid dellijke toekomst geen ernstige problemen omdat men nu voor al de ontwikkeling op het oog heeft van ruimte- laboratoria en observatoria die rond de aarde draaien. De bemanning van de ze ruimtestations zal men gere geld vervangen door middel van een ruimte taxi. Ook langdurige maanstations, indien men deze eeuw hieraan nog zou denken, zullen geen ernstige menselijke problemen opleveren. Nieuwe problemen zullen waarschijnlijk te voor schijn komen zodra de mens echt aan ruimtevaart gaat doen, d.w.z. op tocht gaat naar andere planeten en wie weet, ooit naar andere sterren. Maar dit is ze ker niet voor morgen. Een robe housse is een verrukkelijke vakanliejurk. Lekker nonchalant en hoog- zomers met een bamboeceintuur en een schelpenketting. Uit India, van puur kaloen. Bovenlijfje met plooitjes en de wijde rok met steekzakken. In naturel, blauw, rood en lila. Malen 36 t/m 40 79.75 Ook een 100% Indiakatoenen robe housse. Let hier eens op de vierkante mouwinzet. Een strandjurk om zo over je bikini aan te schieten in naturel, khaki en blauw. Maten 36 t/m 42 Afd. japonnen 79.75 Leren sandalen Heel lichtvoetig, luchtig en soepel. Met sleehak. In o.a. naturel, oranje, geel en groen. Maten 36 t/m 41 29.95 Shopping tas van sterk sisat en met handige houten handgrepen. Een tas die aan alles went: boodschappen, sport, boeken of strandspullen. Kleuren o.a. naturel met oranje of roest. 's met bruin 17.95 Een opblaasboot die de zee aankan, want hij heeft 5 luchtkamers met speciaal geconstrueerde veiligheidsventielen. 1 Va jaar garantie op fabrieksfouten. 230 bij 125 cm groot. Normaal 89 - nu afs prijswinner 69.- Bijpassende peddels 15.95 Afd. speelgoed Kimono. Kafoen/rayon met badstof gevoerd. In 'n blauwe en bruine streep. Eén maat die iedereen past U moet er voor naar de Bijenkorf. Anders 149 - ,120.- Makkelijk informeel maar toch stijlvol zomerpak. Met shirtjasje in wil. Met blazer in cognac of zwart. Ongevoerd, van puur katoen. Maten 44 t/m 52. Anders 149.- 7Q nu als prijswinner 30.- Een portable t.v. mee op vakantie bijvoor beeld? Een hele voordelige Sanyo zwart/ wit t.v. 12T-222 met drie jaar garantie. 31 cm beeldbuis. Schuifregelaars. Gescheiden kanaalkiezers. Ook voor 12 volt auto- of bootaccu. Telescoop- en dipoolantenne Uitstekend contrastrijk en helder beeld waar u ook bent. Gewicht 7.5 kg. In rood. wit en geel inclusief accukabel als prijswinner 399.- De Nafional GX 300. De eerste portable radio met 'n 16 cm luidspreker voor een prachtig vol geluid. Natuurlijk FM/MG en KG en zowel lichtnet- als batterijaanslui ting. Twee-uurs sleeptimer. Microfoon mix-eenheid. Met oortelefoon, dynamische microfoon en schouderdraagband en 1 jaar garantie. Adviesprijs 352.-. In de Bijenkorf (in rood of zwart) OQQ Aid. radio/I.v. Een bamboe kamerscherm (geraamte) waar u elke stof in kunt spannen die u graag mag. De drie panelen zijn ieder 50 cm breed en 1.60 m hoog qq De Bijenkorf heeft ze alleen, w» f O Als u ze onder uw arm meeneemt 79.75. Kniptangen met zeilringen om makkelijk stof te kunnen bevestigen 4.95 Afd. wandenwinkel Decoratieve tuinmeubelen zouden we deze tuinstoel en -tafel willen noemen. Helderwit van kleur en beslist weerbestendig. En om het opbergen te vergemakkelijken zijn de stoelen stapelbaar en is de tafel eenvou dig te demonteren. En de prijzen zijn een plezier: tafel normaal 269 -, als prijswinner 1 f stoel normaal 79.-. CQ nu als prijswinner 00>a Vrolijke zomerstoffen om heel voordelig nog een wijde rok, 'n jurk of een kinder schortje van te maken. Van 100% katoen s bedrukt. 90 cm breed. Als prijswinner p.rr 6.- Geneesmiddel en bijwerking (Van ome correspondent) UTRECHT De Nederlandse Maatschappij voor de Genees kunst wil betere en gerichte informatie aan artsen over ge neesmiddelen en hun eventuele bijwerkingen. Die voorlichting zal bij voorbeeld een opvallen de plaats moeten krijgen in me dische vakbladen, als het Tijd schrift voor de Geneeskunst en Medisch Contact Dat zei gisteren dr. Boele, voor zitter van de maatschappij, tij dens een bijeenkomst in Ut recht Onlangs werd een arts vrijgesproken door het Medisch Tuchtcollege, omdat hij niet be hoorlijk kennis had kunnen ne men van de bijwerking van het middel entero vioform, met als gevolg dat een tweejarig kind na tien maanden gebruik van het middel bijna blind was ge worden. Dr. Boele zei trouwens zich zorgen te maken over de algemene bewoordingen waarin het vonnis vervat was. Zowel de medisch hoofdinspec teur, dr. Drion, als dr. Boele stelden in dit opzicht vraagte kens bij de uitspraak van het tuchtcollege. Er wordt nu bin nen de maatschappij druk be raad gevoerd hoe sneller en be tere informatie aan de artsen verschaft kan worden. De infor matie kan echter niet als bin dende lees- leerstof voorge schreven worden. Het blijft de verantwoordelijkheid van de arts, zichzelf op de hoogte te houden van nieuwe ontwikkelin gen. In het geval van het middel entereo vioform was er wel bui tenlandse literatuur over de bij werkingen van het middel, maar geen duidelijke Nederlandse. Orgel Utrechtse Dom gerestaureerd Utrecht (ANP) Zaterdag 7 juni zal het gerestaureerde'Bat- zorgel in de Domkerk te Utrecht officieel in gebruik worden ge nomen. Het orgel werd van 1828 tot 1881 gebouwd door de Utrechtse or gelmakers Jonathan en Johan Bëtz. Zij herplaatsten toen meer dan duizend pijpen uit het vori ge orgel, een meesterwerk, dat Peter Jans de Swart uit Utrecht in 1571 had vervaardigd. De restauratie, iie ongeveer an derhalf jaar in beslag nam werd uitgevoerd door de orgelmakers gebroeders Van Vulpen uit Ut recht Dr. H. Oussoren en de heer O. B. Wiersma, deskundi gen van de Rijksdienst voor de Monumentenzorg en dr. J. van Biezen en dr. M. A. Ventc, advi seurs van het college van kerk voogden, hebben de werkzaam heden begeleid. Na de overdracht van het orgel zaterdagmiddag aan de her vormde gemeente zal Stoffel van Viegen, organist van de Dom, een concert geven. Het Citypastoraat Domkerk Ut recht heeft ter gelegenheid van de wederingebruikneming een boek uitgegeven getiteld „Orgels en Organisten van de Dom te Utrecht van de 14e eeuw tot heden" van de hand van dr. M. A. Vente. In Museum Boymans-Van Beu- ningen te Rotterdam wordt van 31 mei tot 14 juli een tentoon stelling gehouden van construc ties, triptieken en schilderijen van de Spaanse kunstenaar Da- rio Villalba. Gelijktijdig wordt werk van Peter Engels getoond uit de jaren 1960—1975. Galerie Lieve Hemel stoot je hoofd niet, Vijzelgracht 6 Am sterdam, exposeert van 30 mei tot 29 juni tekeningen van Rob Geesink en Tourette Oxenaar en van 6—22 juni keramiek van Victor Onstein.

Leidse Courant | 1975 | | pagina 8