Kamer wil garages bij autokeuring betrekken Henrietta wilde haar kinderen .kalmeren' 75% van blinden leeft van minimum Elke maand de f500.000,- in de Staatsloterij Het zal je lot maar wezen. Techno-sta dons op de helling 5er regio gelijke akantieperioden oor alle scholen Op nippertje van dood gered JONGE VROUW WIL MEER VOEDINGSVOORUCHTING En de kwart-miljoen en zo'n 20 keer de ton. Daarom geeft familie de Vries niet thuis. _fOENSDAG 28 MEI i975 LEIDSE COURANT PACES A (Van onze parlementaire redactie) en Haag De meerderheid van de iveede Kamer wil dat erkende garage- (edrijven worden betrokken bij de ver- ichte periodieke autokeuring, die op 1 nuari 1977 moet ingaan. inister Westerterp (Verkeer en Water aat) wil die garagebedrijven alleen be ekken bij de keuring van auto's, die et ouder zijn dan 2 jaar. ander is gisteren gebleken bij de •handeling in de Tweede Kamer van het an de minister om ingaande 1 nuari 1977 alle auto's van 9 jaar en ider aan zo'n verplichte keuring te on- irwerpen. visie van de minister zouden de auto's tot twee jaar niet verplicht ge keurd hoeven te worden en de auto's van twee tot vier jaar, hetzij bij techno-sta- tions, die onder de supervisie van de ANWB komen te staan, hetzij bij erkende garagebedrijven in de vorm van een „grote" onderhoudsbeurt. De WD-er De Beer stelde een amende ment voor om de keuring van alle auto's, ongeacht de leeftijd, niet in die techno- stations te laten verrichten, maar bij erkende garagebedrijven. De socialist Van der Doef die de minister ook waarschuwde voor de gevaren van de monopolie-positie die hij voor de ANWB aan het creëren is, diende een motie in die hetzelfde doel beoogt. Het argument van beiden is. dat de auto mobilist gerpakkelijk te bewegen is bij het garagebedrijf waar zijn auto in regel matig onderhoud is, een keuring te laten verrichten. Dit in tegenstelling tot een verplichting waarbij hij kilometers moet rijden en afspraken moet maken om zijn auto in de slechts op enkele plaatsen in het land op te richten techno-stations te laten keuren. Door de ANWB geleide en daarmee on der supervisie van de overheid staande techno-stations zouden alleen gebruikt moeten worden om het beroep na te gaan van die automobilisten, wier auto bij de erkende garagebedrijven is afgekeurd. De visie van PvdA en WD wordt in grote lijnen gedeeld door de PPR. D'66. PSP en CPN en de meerderheid van de KVP-fractie. Ook de CHU wil het parti culier initiatief bij die keuring betrekken. Het oordeel van de Tweede Kamer komt neer op het niet verder afbouwen van de reeds geplande 27 techno-stations, die minister Westerterp tot 1977 wil afbou- Dat zou een besparing van (overheids) investeringen van meer dan 100 miljoen gulden betekenen. De overcapaciteit in de autobedrijven zou dan kunnen worden benut, terwijl geen personeelsverloop van geschoolde monteurs van garages naar keuringstations zal ontstaan. Minister Westerterp zou de Kamer van daag antwoorden. „Bandje verwisselen tijdens het rijden op een motor met zijspan" was een van de trucs die een speciaal gevormd team stuntrijders van de Amsterdamse motorpoli tie gisteren uithaalde tijdens zijn optreden ter gelegenheid van het congres van het Nationale Ondernemers Bed rijf svervoer in de RAI. Catholieke onderwijsvereniging: Vdn een oi TRECHT De Katholieke nderwijs vereniging meent,- at per regio gelijke vakantie- erioden van alle schoolsoorten oorgevoerd moeten worden, owel in het belang van de ex innen met schoolgaande kin eren, als van de verschillende ikken van onderwijs. •i vanmorgen voorzitter W. toop, van de Katholieke On- erwijsvereniging afdeling ba- sonderwijs tijdens de jaarver- adering in Utrecht heer Stoop voorziet bij de erwezenlijking ervan nog grote iroblemen. Dit geldt volgens vooral het V.W.O. en het edrijfsleven. Grote bedrijven Zweefvlieger verrast door merkwaardige luchtstroming ARNHEM (ANP) Voor Nederland teer merkwaar dige luchtstromingen heb ben gisteren verhinderd dat de tweede dag van de nationale kampioenschap pen zweefvliegen volgens programma kon worden af gewerkt. Tot verrassing van de zweefvliegers en van metereologen van de vliegvelden Teuge en Schiphol bereikten de zweefvliegers hoogten van bijna 3 kilometer, een voor ons land unieke gebeurte nis. Deze zogenaamde „golf- stijgwind" komt in ons land nauwelijks voor, aldus de wedstrijdleiding op het na tionaal zweefvliegcentrum Teriet bij Arnhem. Door de straffe wind kon den de opdrachten niet worden uitgevoerd. De ge routineerde vliegers in de standaardklasse moesten een retourvlucht van 220 km naar het vliegveld Wit ten (bij Assen) maken en de vliegers in de clubklasse zouden een retourvlucht naar Hoogeveen moeten afleggen (170 km). De vlie gers kwamen echter niet verder dan Raalte. Eva den Hartog in last door interview BUSSUM (ANP) Majoor Eva den Hartog van het Leger des Heils is door de autoriteiten in Bangla Desh beschuldigd van 1 onverantwoorde uitlatingen over hulp bij het sterven van door de honger verzwakte kin leren. Majoor Den Hartog die in Nederland en in Engeland geld inzamelt om de bevolking in Bangla Desh beter te kunnen helpen heeft in een interview de BBC gezegd: „Wij laten de kinderen zo vlot mogelijk sterven, maar we geven niets de dood te verhaasten. Wel licht zal de ellende nog toene men bij de komende overstro mingen." en vraaggesprek voor de Nederlandse televisie („Hier en zei majoor Den Hartog dat zij wellicht in Bangla Desh ver volgd zal worden, maar dat zij niets liever doet dan teruggaan. Eerder heeft majoor Den Har tog voor de Nederlandse-tv ge zegd: „Als je weet dat er geen hoop meer is, dan denk je soms, laten we ze toch uit het lijden helpen en rustig in laten sla- en bedrijfstakken zullen zich van deze vakantieproblemen volgens hem niet veel aantrek ken. „Maar, of we willen of niet: ouders zullen steeds meer hun kinderen, wet of geen wet, eer der van school halen om op vakantie te gaan. Misschien kan wel een regeling getroffen wor den, die de leerplichtwet wat meer ruimte gaat geven". De heer Stoop deed ook een dringend beroep op de kleuter en basisscholen om het geven van wat hij noemde „plotselinge vrije dagen te vermijden. „Het is absoluut onverantwoord kin deren onaangekondigd naar huis te sturen. Wanneer de kin deren al op school zijn en een van de onderwijskrachten wordt ziek, moeten we de kinde ren op school laten omdat ze, als we ze wel naar huis sturen, wellicht voor een gesloten deur komen", aldus de heer Stoop. Ontploffing Balen-Wezel Bij de ontploffing die dinsdag heeft plaatsgehad op het terrein van de verenigde belgische kruitfabrieken in Balen-Wezel ten noordoosten van Brussel, zijn dertien personen gewond, van wie twee ernstig. Kostuums en ambachtskunst van acht india nenstammen worden dezer dagen irj het Amerikaanse handelscentrum in Frankfurt ten toongesteld. Links Gilene Be- gay. schoon heidskoningin van de Navajo's, rechts een Zwartvoet in een stamhoofdkos tuum. Naasting Het overkoepelende Britse vakbondsorgaan TUC heeft" voorgesteld het Britse perswezen gedeeltelijk te naas ten. In een rapport aan de rege ringscommissie voor de kranten verlangt het TUC de oprichting van een „nationale corporatie ter financiering van de pers." Strip In de ban In Guyana zijn talrijke westelijke stripfigu ren zoals Mandrake, Phantom, James Bond, Rip Kirby en Garth, in de ban gedaan. Ook getekende figuren als Blondie en Mutt en Jeff zijn als „reactio nair" ten offer gevallen aan een culturele zuivering. Gewond Een 68-jarige West- duitse vrouw is gisteravond ern stig gewond door schoten van de politie in Spaans Basken land. Volgens de politie zat de vrouw als passagier in een auto die niet stopte voor een contro le. pen Met nadruk zei mevr. Den Har tog gisteravond dat zij nimmer iets dergelijks heeft gedaan. „Wij hebben ook geen morfine". (Van een onzer verslaggeef sters) DEN HAAG Het is dit jaar niet alleen het Jaar van de Vrouw en het Monumentenjaar, maar men mag rustig stellen dat het ook het jaar van de Blinden is. De Nederlandse blinden hebben dit jaar heel wat te vieren. Ten eerste is het 150 jaar geleden dat Louis Braille zijn puntenschrift intro duceerde en ten tweede bestond de Nederlandse Blindenbond gisteren 80 jaar. Een jubileum dat zaterdag op grootse wijze in het Jaarbeurscongrescentrum in Utrecht gevierd zal worden. Het laatste jubileum, want in 1976 zullen alle blindenorgani- saties verenigd worden in één Nationale Blindenbond, iets waar de Nederlandse Blinden bond erg gelukkig mee is. Bondsvoorzitter J. van Rossem zal zaterdag tevens zijn jaarrede houden, waarin de voorlopige resultaten van een wetenschap pelijk steekproefonderzoek naar de leef-, werk- en woonsituatie van de blinden en slechtzienden bekend zullen worden gemaakt. Gisteren onthulde de heer Van Rossem al enkele cijfers. Cijfers zelfs de bestuursleden de blindenbond schrokken. Zo bleek dat 75 procent van de blinden en slechtzienden van 2065 jaar een inkomen heeft dat gelijk aan of beneden het minimum loon ligt. Er valt ook een zeer hoge werkloosheid on der de mensen, die wel arbeids geschikt zijn, te bespeuren. Het percentage ligt vijfmaal zo hoog als bij de nietblinden. Op 1 ja nuari 1974 was 12 procent van de ondervraagde werkloos. 1310 blinden en slechtzienden oefe nen een beroep uit, terwijl er voor 1700, allen opgeleide men sen, werk nodig is. Deze getallen, die slechts een kleine greep zijn uit het onder zoek, liegen er niet om, en het is dan ook niet verwonderlijk dat de Nederlandse blinden zich tekort gedaan voelen. Zij willen ook gebruik maken van de rech ten van de mens, en meebouwen aan de samenleving.„Krijgen wij die kans niet, dan zullen wij tot aktie over moeten gaan", aldus de heer Van Rossem, die verder pleitte voor meer en be tere voorzieningen van de kant van de overheid. Hij sprak de hoop uit, dat het 80-jarig be staan van de Nederlandse Blin denbond aanleiding zal geven tot het meer bewust maken van de samenleving, „die ons niet uitstoot, maar ook niet op- „Blind zijn is te dragen, mits door de samenleving hiervoor de noodzakelijke hulpmiddelen worden aangereikt", aldus de voorzitter. (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG Ondanks het feit dat jonge buisvrouwen vaker een huishoudkundige op leiding hebben genoten, is er bij hen een grotere behoefte aan voorlichting op dit ge bied dan bij oudere huisvrouwen. Het liefst sou men deze voorlichting willen krijgen via damesbladen of radio en televisie, hoewel men op het platteland de voorkeur geeft aan voor lichting via cursussen en discussiegroepen. De meeste behoefte blijkt er te bestaan aan voedingsvoorlichting en voorlichting over de verzorging van bloemen en planten; de minste belangstelling bestaat er voor organisatie van het huishoudelijk werk en aan budgetvoorlich ting. Dit is gebleken uit een onderzoek dat de Stich ting voor Huishoudelijke Voorlichting ten plat- telande (HVP) heeft laten houden door de Stichting voor de Statistiek in Den Haag. Ook bleek dat slechts de helft van de Neder landse huisvrouwen huishoudonderwijs heeft gevolgd, terwijl toch 76 pet van hen in het huishouden de belangrijkste dagtaak ziet Een speciaal onderzoek heeft men laten instel len naar de behoefte die eraan huishoudkundi ge voorlichting bestaat bij gehandicapten. Van de 450.000 lichamelijk gehandicapten werkzaam in de huishouding heeft 75 pet problemen met het uitvoeren van de huishoudelijke arbeid. „Huishoudelijk advies aan gehandicapten is een noodzaak en verdient alle aandacht. Hiervoor is echter overheidssubsidie nodig", aldus de stichting HVP. Van een onzer verslaggevers ROTTERDAM Om haar twee kinderen, een meisje van acht en een jongen van zes, „rustig te maken" diende de 28-jarige Henrietta v.d. H. hen een levensgevaarlijke dosis kalmerende middelen toe. De kinderen konden in een ziekenhuis op het nippertje van de dood worden gered. De vrouw stond gisteren voor de Rotterdamse rechtbank terecht, waar de officier van justitie acht maanden tegen haar eiste, met als bijzondere voor waarde een psychiatrische behandeling. gevaarlijk medicijn was. „Ik heb ze echt niks willen aandoen. Ik dacht dat het een onschuldig middeltje was. Zelf nam ik wel 14 tabletten tegelijk in De jongen en het meisje zouden de moeder steeds lastig hebben gevallen met vragen over hun vader, van wie de moeder ge scheiden was van tafel en bed. Op maandagmiddag 3 maart, nadat de kinderen haar al het gehele weekeinde bestookt had den met vragen, was het de vrouw naar haar eigen zeggen te veel geworden. „Ik graaide in de keukenla, vond wat tabletten luminal (haar voorgeschreven als kalmeringsmiddel) en deed die in hun limonade in de hoop dat ze na schooltijd niet meer aan m'n hoofd zouden zeuren". Op weg naar school waren de kinderen, die elk 25 tabletten luminal met hun limonade naar binnen hadden gekregen, in el kaar gezakt. Ze lagen al in coma toen ze het ziekenhuis waren binnengebracht. Daar redde men hun leven dankzij o.a. een bloedspoeling. Momenteel ver keren ze weer in goede gezond heid. De vrouw beweerde niet te heb- ben geweten dat luminal een dan hielpen ze soms nog niet eens", aldus de vrouw. De officier van justitie betwij felde of zij, zoals het psychia trisch rapport vermeldde, ver minderd toerekenbaar was. Hij noemde haar een „redelijk intel ligente vrouw", die geweten moet hebben dat het gevaarlijk was om jonge kinderen zoveel luminal te geven. De raadsman vond, dat niet be wezen was dat de vrouw de opzet had gehad om haar kinde ren enig nadeel te berokkenen en vroeg daarom vrijspraak. Zo wel de raadsman als de officier van justitie nam het de arts en de apotheker van de vrouw erg kwalijk dat zij het haar, labiel als zij was, mogelijk hadden gemaakt om een grote voorraad (200 tabletten) luminal in huis te hebben. Uitspraak 10 juni lADVERTENTIE Dc familie dc Vries speelde ii Staatsloterij. En won. Vader, moeder, twee zoons en dc dochter vieren dat dit weekeind in een rustiek hotel in Luxemburg. Dal kan u ook gebeuren. Tenslotte zijn in dc Staatsloterij gemiddeld 4 op dc 10 loten prijs. Da's 'n kans van gemiddeld I op 2'/i op een van die honderdduizenden prijzen. De loten kunt u kopen bij een van de plaatselijke loterij- kantoren. Dc adressen staan in de beroepen gids. Een heel lot kost I 25,- en een „vijl jc" I' 5,-. Zo'n vijl jc geel t recht op een 5c deel van een gewonnen prijs. Met elk lot speelt u maar liefst drie trekkingen mee. De trekkingen vinden plaats halverwege de maand op woensdag, dc maandag daarna en twee dagen later wécr op woensdag. Dc uitslagen komen op dc t.v. en in de kranten. Dc trekkingen zijn openhaar: Rolzaal. Binnenhof X. Den Haag om 18.00 uur. Alle prijzen worden na de derde trekking uitbetaald. maandag van de maand en duurt anderhalve weck. In juli wordt geen loterij gehouden. Hoe gaat het per postgiro? Als u een postgiro-rekening hebt. kunt u hele loten per giro bestellen. Dan maakt u zoveel maal I' 25.- over als u loten hebben wilt. Wanneer uw overschrijving vóór 't eind van de maand binnen is. speelt u dc daarop volgende maand al mee. Een paar dagen voor dc eerste trekking krijgt u dan uw lotnummcr(s) thuisgestuurd. Noteer het gironummer: 5151 t.n.v. Collecteur Directie Staatsloterij. Den Haag. U kunt dc Staatsloterij ook machtigen voor automatische afschrijving 11 keer per jaar of 6 keer per jaar). Incassomachtigingen kunt u telefonisch aanvragen: 070 - 653955. Dc per giro gewonnen prijzen worden na dc derde trekking automatisch op uw rekening gestort. U kunt ook bij dc meeste verkoop kantoren loten per hank of giro bestellen. Alle informatie: 070 - 653955. Wanneer kunt u loten kopen? Dc verkoop begint elke eerste Selectieve investerings regeling in Senaat aanvaard DEN HAAG (ANP) De Eerste Kamer is gisteren met 47 tegen 11 stemmen akkoord gegaan met het gewijzigde wetsont werp Selectieve Investeringsre geling (SIR). Het ontwerp bindt investeringen In het Rijnmond gebied aan vergunningen. Bui ten Rijnmond bestaat volgens het ontwerp slechts een mel dingsplicht voor investeringen in gebouwen of installaties. Tegen het ontwerp stemden de WD-fractie, drie leden van de CHU-fractie (de senatoren Pi ket, De Geer van Oudegein en Rijnders) en de heren Meule- man (SGP) en EN Van Marion (Boerenpartij). De investerings heffing zal tien procent bedra gen voor investeringen in ge bouwen in Rijnmond en een ta rief van nul procent voor inves teringen in gebouwen in het res terend gedeelte van het SIR-ge- bied. Voor investeringen in in stallaties blijft het tarief van drie procent ongewijzigd. De Eerste Kamer ging eveneens in de verhouding 47—11 akkoord met het wetsontwerp dat de maatstaven aangeeft voor het geven van de vergunningen. Naaktstrand in Hoek vén Holland ROTTERDAM (ANP) B. en W. van Rotterdam willen nog deze zomer een stuk strand in Hoek van Holland open stellen voor nudisten. Dit "naakt strand", dat men wil situeren in de buurt van 's-Gravenzande, zal ongeveer 500 meter lang zijn. In de buurt van deze strook zouden waarschuwingsborden geplaatst moeten worden, waar op wordt aangekondigd dat men een textielloze plek nadert. Het voorstel van B. en W. moet nog goedgekeurd worden door de gemeenteraad. Meer dan een formaliteit zal dit echter niet zijn, omdat B. en W. kunnen rekenen op de steun van hun partij (PvdA), die de absolute meerderheid heeft.

Leidse Courant | 1975 | | pagina 7