Zeidk&Qowa/nt Crisis door lacliteliik voorkomen Mitslag Dagje uit met bus eindigt in ravijn Meeste geld voor tandarts onverzekerd )pvolger Glastra van Loon oudt hetzelfde beleid 32 DODEN leurig 14 Woensdag 28 mei 1975,65e jaargang no. 20128 DAGBLAD VOOR ZUID-HOLLAND Europacup I Finale Europacup I (Bayern München—Leeds Utd.) op Ned. I om 20.10 uur. Pop-krises op Ned. II om 19.05 uur; om 19.30 uur Kenmerk met o.m. anti-racisme en Kom over de brug. Om 20.40 uur de speel film „De mantel" met Richard Burton en Jean Simmons. Aanhoudend droog Droog weer met zonnige perio den, maar vooral aanvankelijk in het midden en zuiden van het land ook wolkenvelden. Matige tot vrij krachtige noord oostelijke wind. Middagtemp. van 15 graden op de Wadden tot 20 graden elders in het land. Morgen zon: 4.29-20.46. Maan: 23.54-8.37. Schev. hoogw.: 5.37- 18.03. Laagw.: 1.23-13.44. n onze parlementaire redactie) n Haag D'66 zal zo spoedig mogelijk nieuwe staatssecretaris voor Justitie ordragen, die hetzelfde beleid zal voeren de vannacht afgetreden staatssecretaris deze partij mr. J. F. Glastra van Loon. t deze overeenkomst tussen minister Van van Justitie en D'66 werd vanmprgen llle vroegte een crisis bezworen, die het rt bes taan van het kabinet-DenUyl zeer eker zou maken. D'66 heeft deze crisis mr. Glastra van Loon op het laatste ment niet durven riskeren, zeker niet, lat minister Van Agt zou hebben inge- md met de eisen, dat de opvolger hetzelf- beleid van de afgetreden bewindsman kunnen blijven volgen, het aftreden van mr. J. F. Glastra van Loon staatssecretaris (voordien assistent-griffier in Tweede Kamer, rector van het Institute of cial Studies in Den Haag en buitengewoon Dgleraar) kwam vanmorgen rond half vier een de aan een slepend aantal tegenstellingen tus- i hem en minister Van Agt Direkte aanleiding de climax in het uitzichtloos geworden conflict een interview van de afgetreden bewindsman Vrij Nederland, waarin hij felle kritiek uitoe- de op de volgens hem te grote macht van retaris-generaal Mulder van Justitie. 7tergrond echter waren grote meningsverschil- tussen hem en minister Van Agt, onder meer het beleid rond het gevangeniswezen betreft k de opvattingen van de minister over het ïgbeleid en de abortuskwestie vergrootten de tand tussen beide bewindslieden. De abortus- restie was namelijk al oorzaak, dat het ex-Twee- Kamerlid van D'66 mevrouw Anneke Goudsmit de formatie de post van staatssecretaris onder Van Agt weigerde. genstellingen waren er ook gerezen rond de zelingsaffaire in de Scheveningse gevangenis en sr het beleid, dat daarna in de gevangenissen yoerd zou moeten worden. Dit heeft geleid tot )te spanningen in de top van Justitie. Het erview van mr. Glastra van Loon werd toen voor minister Van Agt teveel. Hij was niet meer te bewegen, om mr. Glastra van Loon naast zich te handhaven tenzij deze in het openbaar zijn excuus over het gewraakte interview zou maken en tenzij hij afstand zou doen van het gevangenis wezen. Dit weigerde de afgetreden bewindsman tot gisteravond laat nog, ondanks vele bemiddeling spogingen van premier Den Uyl. Dr. J. Terlouw, fractieleider van D'66 in de Twee de Kamer zei vannacht hierover: „Als fractie zijn wij tot het laatste bereid geweest een kabinetscri sis te aanvaarden als het beleid (vooral rond het gevangeniswezen) niet veilig gesteld had kunnen worden". Later in de nacht verklaarde dr. Ter- louw: „Een kabinetscrisis hebben wij niet voor onze verantwoordelijkheid willen nemen. Wij heb ben met ontzaglijk veel moeite met deze oplossing ingestemd". De verongelukte bus ligt als een wrak meters diep onder de weg. (Van onze correspondent Roger Simons) LONDEN Tenminste 32 personen zijn gistermiddag in het schilderachtige Noordengelse graafschap Yorkshire om het leven gekomen, toen een touringcar nabij Hebden op 80 km van York door de wand van een brug sloeg en terecht kwam in een ravijn. Het was een van de zwaarste verkeers ongevallen, die zich ooit in Engeland hebben voorgedaan. De touringcar was heuvelafwaarts gereden en moest een scherpe bocht beschrijven om over de gevaarlijke „devils- bridge" te komen. De chauffeur verloor de macht over het stuur en het gevaarte vloog dwars door de negentig centime ter dikke wand van de oude brug heen, waarna het vier meter diep in een veld stortte. Alle passagiers waren bejaarde vrouwen. Het uitstapje was voor een club georganiseerd door een gewezen burgemeestersvrouw, die samen met talrijke vriendinnen en buurvrouwen in de bus zat. De politie van Yorkshire deed een beroep op andere chauf feurs om de plaats van het ongeval te mijden. De wegen zijn er erg smal, en er waren veel ambulances nodig om de doden en 14 gewonden weg te brengen. Sommige gewon den verkeerden in levensgevaar. De lijken werden geborgen door brandweerlieden. De tou ringcar was bijna volledig vernield en lag ondersteboven. Talrijke doden, onder wie de chauffeur, waren verpletterd. Sommige gewonden brachten ruim een half uur door in het wrak eer zij bevrijd konden worden. 8 trams, die tóch opgeknapt oesten worden zijn het eerst aan beurt. len hoopt zo het stadsbeeld een auriger aanzien te geven. Mr. J. F. Glastra van Loon (Van een onzer verslaggevers) UTRECHT Hoewel 70 procent van de Nederlanders „ziekenfond spatiënt" is, wordt het meeste geld dat aan tandheelkundige hulp wordt besteed tóch „uit de eigen portemonnee van de patiënten betaald. Via de verzekeringen (ziekenfonds en particuliere verze kering) werd over 1972 237 miljoen gulden uitgegeven aan tand heelkundige hulp en op andere manieren 357 miljoen gulden. Drs. J. J. Carpay zei gisteren op de jaarvergadering van de Federatie van Ziekenfondsen, dat het tekort aan mankracht eri middelen vrijwel uitsluitend drukt op de verplicht verzekerden. Tandheelkundige zorg moet voor iedereen bereikbaar zijn; daarom is er een structurele wijziging nodig om het verschil tussen fondspatiënten en particulieren op te heffen. Zolang het behandelen van particulieren lucratiever is, blijft de huidige situatie bestaan, aldus drs. Carpay. Volgens drs. G. J. Sollewijn Gelpke wordt het voorkomen van tandbederf belemmerd door „stupiede reclame". Hij zei dat de Nederlanders per jaar 1,5 miljard gulden aan zoetigheid uitgeven, met als gevolg dat er 6000 kilo blik nodig is om de gaten in hun gebit te vullen. De Britse kroon prins Charles arri veert met baard op de Londense luchthaven Heath row na een be zoek aan Canada. Vandaag is Char les in Westminster Abbey door zijn moeder g'èinstal- leerd als groot meester van de Order of the Bath, een uit de midde leeuwen dateren de ridderorde. STUDENTEN BEPERKING MEDICIJNEN DEN HAAG Staatssecretaris Klein (onderwijs en weten schappen) wil minder eerste jaarsstudenten geneeskunde toelaten dan de faculteiten kun nen opnemen. Dit schrijft de bewindsman in een brief aan de wetenschappelijke instellingen. Deze beperking wil hij instellen om twee redenen. Ten eerste vanwege de relatief hoge kosten die aan een medicijnenstudie verbonden zijn. Wat aan kosten wordt uitgespaard wil hij ten goede laten komen aan andere studierichtingen. Ten tweede is de beslissing gebaseerd op de voorspellingen over het beno digde aantal artsen in de toe komst Hoop op regeling voor ontvoerde Nederlandse DEN HAAG (ANP) Het ministerie van buiten- voerder van het ministerie. De Nederlandse am- Landse zaken heeft goede hoop op een bevredigen- bassade in Tanzania heeft dezelfde brief gekregen de regeling ten aanzien van de ontvoering van als de regering van dat land, maar de eisen in de Nederlandse studente Emilie Zinnicq Bergman die brief waren uitsluitend gericht aan de Tanza- Hoewel de regering van Tanzania op de meeste niaanse regering. De ambassades van de betreffen- eisen van de ontvoerders niet is ingegaan, is de de landen hebben voortdurend overleg met el- zaak voor ons nog geheel open", aldus een woord- kaar. Zigeuner- demonstratie voor meer standplaatsen (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG Een groep zigneuners uit Amsterdam, onder leiding van koning Petaio, heeft gistermiddag in Den Haag een korte demonstratie ge houden tegen het geringe aantal standplaatsen voor woonwagens in ons land en met name in Amsterdam. Met twintig auto's met caravans kwa men zij naar Den Haag en boden de Kamerleden mevrouw Gardeniers en mevrouw Salomons een miniatuur kampje aan. Deze belooften Petaio het overleg over de woonwagenkampen weer op gang te brengen en zeiden er van overtuigd te zijn dat er voor een standplaats in Amsterdam een oplos sing gevonden zou worden. Toen de stoet het Binnenhof verliet, dankte Petaio door de luidsprekers de Kamerleden. „Denk aan de zigeuners. Wij zijn tenslotte ook Nederlandse Mevrouw Gardeniers, Tweede Kamerlid voor de KVP, burgers". een mini-woonwagenkampje aanbood. illllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll llllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllilllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll Subsidie aantrekkelijk maken arbeidsplaatsen Duogynon niet uit handel DEN HAAG Minister Boersma van Sociale Het gaat om verbetering van individuele arbeids zaken experimenteert op beperkte schaal met het plaatsen op uitvoerend niveau waarbij elementen verlenen van subsidie aan ondernemingen, die als lawaai, vocht, vuil werk, eentoningheid, gemis plannen ontwikkelen om arbeid voor Nederlandse aan eigen verantwoordelijkheid e.d. een rol spelen, werknemers aantrekkelijker te maken. Voor deze Verbetering van dit soort arbeidsomstandigheden experimenten is in totaal 45 miljoen gulden uitge- kan nieuwe vormen van taakverdeling en samen trokken. werking tussen werknemers noodzakelijk maken. discussie met zigeunerkoning Petaio, die haar VARA moet linkser of anders nieuwe rode omroep" (Van onze radio- en tv-redactie) HILVERSUM - „De VARA moet linkser of we stichten een nieuwe socialistische omroep". Dit is in het kort het standpunt van een groep van „Vrienden van de VARAZij hebben een werkgroep socialistische om roep opgericht Zij signaleren bij de VARA ont wikkelingen, die meer met „ver trossing" te doen hebben dan met socialisme. Als voorbeeld noemen zij het stoppen met het programma „Vogel Vrijdag". Ook de behandeling van de ma kers van deze programma's ach ten zij beneden peil. VARA-voorzitter André Kloos zei verrast te zijn door dit nieuws. Vrijdag zal de vereni gingsraad een uitspraak moeten doen over de kleur van de VA RA, was zijn mening. Het middel wordt mede gebruikt om zwangerschappen te testen, maar kan gevaarlijke nevenwerkingen hebben voor zwangere vrouwen. Volgens de staatssecretaris wordt het middel nu alleen nog aanbevolen voor toepassing buiten de zwangerschap. Illllllllllllllllllliniilllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllinilllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll 'llllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll Een 'blijmaker' waarmee u létterlijk al uw voorraadpotjes overzichtelijk kunt etiketteren, is dit handige mini-lettertan- getje. Het opgeven van een nieuw" kwartaalabonnement is alle moeite die u er voor moet doen. Leic (TEER m.i.v Leidse Courant haam: ...als nieuw kwartaalabonnee woonplaats:- stuur als dank voor de moeite e mini-lettertang tape adres: woonplaats:..

Leidse Courant | 1975 | | pagina 1