Het onmogelijke beschouw ik juist als uitdaging9 Voor Rinus Loof is toernooi van Ajax nu al erg geslaagd Kantoor Sporttoto officieel geopend fCees Verhoef hardlopend om de wereld Ontslag voor arbeiders in Montreal Voor Cees Mol geen AZ maar toch VUC CELERITAS TOCH LOON VOOR INZET Damvoorzitter Heij koop reikte veel bekers uit Borg en Evert overtuigend TURNPLOEG OENSDAG 28 MEI 1975 LEIDSE COURANT. PAGINA 17 Kees Verhoef in modieus blauw hij de eerste mens zijn, die zulk een prestatie heeft ken was snel klaar. Aan de uiige- geleverd. hUtTz^h t iet standbeeld, behorend bij de Kees Verhoef die in de campagne opgezet om bekend- 7 1AARZUILENS Kees Verhoef in modieus blauw rainigngspak gestoken was snel klaar. Aan de uitge stoken arm van het standbeeld, behorend bij de entourage van het kasteel De Laar hing de landkaart [„(Geleend van de lagere school, waar ik vroeger heb eleerd") waarop hij het parkoers aanwees. Zonder veel omzwaai noemde de atleet, terwijl de aanwijs stok in vliegensvlug tempo over de kaart schoof landen op als Perzië, Birma, Amerika, Bangla Desh en besloot weer met Nederland. Kees Verhoef had het in enkele minuten gezegd. Het ongelooflijke avontuur, dat hij eind juni gaat ondernemen zal in werkelijkheid veel meer tijd vergen. Zestig weken om precies te zijn. Binnen die tijd wil Verhoef 22.960 kilometer afleggen. Hard lopend. Als het lukt zal hij de eerste mens zijn, die zulk een prestatie heeft geleverd. Kees Verhoef die in de campagne opgezet om bekend heid en geld voor zijn reis om de wereld te krijgen de naam „globetrotter" meekreeg, heeft de afgelopen maanden geleerd wat het is om niet serieus te worden genomen. Of zoals public relationsman Jelle van der Zee het noemde: „Vertellen dat je rond de wereld gaat lopen is hetzelfde als iemand zeggen dat je veertien dagen je adem inhoudt. De mensen willen dat eerst wel eens zien." De 24-jarige student sociale wetenschappen stuitte dan ook overal op ongeloof, toen hij een speurtocht ondernam op zoek naar sponsors. „Er waren mensen die zeiden: Ik geloof er geen sodemieter van, maar hier heb je geld". Dat waren de meest positieve reacties. Meestal dachten de mensen hardop: „Die is gek". Kees Verhoef heeft zich er niets van aangetrokken. In tegendeel, het chronische gebrek aan grote sponsors („Ik denk, dat ik aan een ton genoeg heb) heeft de frêle atleet uit Vleuten alleen maar gestimuleerd. .„Wat er dadelijk ook mag gebeuren, ik ben al vast gewend aan tegenslag." Tegenslag, Kees Verhoef weet wat het is. Terwijl de grote bedrijven angstvallig zwegen, probeerde hij zijn vrouw Helena waarmee hij in december vorig jaar getrouwd is uit Tsjecho-Slowakije te halen. Zij vergezelt hem op zijn avontuur maar wacht nog steeds op het benodigde paspoort. Intussen kocht de „globetrotter" een landrover met caravan, ter waarde van 22.000 gulden uit eigen middelen. Met de kente kenbewijzen ging het al even fout. Anderhalf uur voor de openlucht persconferentie in Haarzuilens had Verhoef ze in zijn bezit. „Met groene nummerplaten wordt het nu een soort proefrit. Anders had de politie ze in beslag genomen" Kees Verhoef heeft zich niet laten ontmoedigen. Zijn reis zal, hoe dan ook, doorgaan. „Iets wat onmogelijk lijkt, beschouw ik juist als een uitdaging". De „on mogelijke" gedachte van een reis om de wereld, ontstond acht jaar geleden. „Ron Clarke was een van mijn idolen en in een van zijn boeken werd zijn enorme trainingsarbeid gemeld. Hij zou zoveel ge traind hebben, dat hij wel twee keer om de aarde had kunnen lopen. Dat is leuk om eens te doen, dacht ik toen". In februari staakte Kees Verhoef zijn studie om zich voor te bereiden op het avontuur. Jelle van der Zee: „We hebben ons toen afgevraagd: Ben je wel atleet genoeg, laat maar eens wat zien." De atleet liet wat zien met de verbetering van het wereldindoorrecord marathon. Het plan nam steeds vastere vormen aan. Alleen de buitenwereld geloofde het niet. Van der Zee: „Een toer door Nederland moet de mensen hier bewijzen dat het ernst is". Kees Verhoef zal deze week veel plaatsen aandoen en zich steeds persoonlijk met de burgemeester in verbinding stellen om wat geld te kunnen ontfutselen. Een andere inkomst moet komen van „persoonlijke sponsoring". Voor een be drag van 250 gulden kan iedereen meedoen en krijgt er naast dank een ansichtkaartje uit elk land voor terug. De moedige poging van Verhoef („Het is ook een stukje Hollandpromotion") verdient steun. Ook zonder zal hij volgende maand vertrekken om lopend per dag zestig kilometer af te leggen. Met vrouw, chauffeur, jeep en caravan het onbekende tegemoet. „Ik heb een weddenschap afgesloten dat het binnen zestig weken lukt. Om een flesje limonade." KEES KOOMAN Mr. M. Vrolijk, voorzitter stichting de nationale sporttotalisator. complimenteert toto-directeur P. Lut (rechts) met het in gebruik nemen van het nieuwe bureau. In het midden secretaris A. van Emden. (Van onze sportredactie) DEN HAAG De enkeling die in 1957 aan de wieg stond van de toenmalige KNVB toto zal nimmer hebben gedacht dat de Inmiddels volwassen toto achttien jaar later over een aan de modernste eisen voldoendende accommodatie zou kunnen beschikken. Be schikte men destijds slechts over een ruimte van slechts dertig vierkante meter, giste ren opende mr M. Vrolijk, commissaris van de koningin in de provincie Zuid Holland officieel het nieuwe gebouw van wat thans heet de "Stich ting Nationale Sporttotalisa tor". In feite al geruime tijd te krap behuist aan de Sportlaan, was de invoering van de lotto en de daarmee gepaard gaande toename van de hoeveelheid werk de bekende druppel die de emmer deed overlopen. In zijn openingsspeech bracht mr Vrolijk dan ook hulde aan de medewerkers van het bureau van directeur Paul Lut die on der dikwijls moeilijke omstan digheden toch altijd hun werk nauwgezet verrichten. Zijn grootste blijk van waar dering ging echter uit naar het legioen van al die talloze stille vrijwillige medewerkers. Al leen dankzij de inspanningen van hen kon de Sporttoto uit groeien tot het bedrijf van de huidige omvang. Ter illustra tie. In de veertien jaar van zijn bestaan heeft de Sporttoto in totaal een bedrag van 658.895.037,- ingezameld! Een som die alle voorspellin gen overtreft De heer Vrolijk noemde de nieuwe huisvesting van de sporttoto de basis voor de toekomst om door te gaan. "De prestatie die geleverd is is geweldig. Wij moeten echter vooruit blijven kijken." En met het in gebruik nemen van het nieuwe pand heeft de stichting daarmee een belang rijke stap in de goede richting gedaan. MONTREAL Rond de bouw van de Olympi sche accommodaties in Montreal duurt de laatste dagen de strijd voort Ruim 300 arbeiders zijn na het beëindigen van de staking ontslagen. De gemeente Montreal, die opdrachtgever is voor de bouwwerken, heeft de situatie blijkbaar goed in de hand, want van de kant van de vakbeweging is tot nu toe geen enkele reactie gekomen. Officieel heet het dat het ontslag een gevolg was van de "slechte werkmentaliteit". De belangstelling voor het Olympische voetbal toernooi in Montreal is verbazingwekkend groot te noemen. Van de tot nu toe 160.000 verkochte kaarten was 25 procent voor voetbal, 22 procent voor atletiek en negen procent voor hockey. Vooral de 'Europese bevolking van Canada heeft grote belangstelling voor het voetbaltoernooi. (Van onze sportredactie) DEN HAAG Een ongelukkige afspraak tussen Cees Mol en AZ '67 heeft voor VUC prettige gevolgen gekregen. Zo op het eerste gezicht een ietwat vreemde conclusie, maar het is een feit dat zoals de zaken er nu voorstaan de Haagse hoofdklasser komend seizoen kan beschikken over de kwaliteiten van de getalenteerde spits. De geschiedenis begon enkele weken geleden toen Cees Mol hoorde dat AZ belangstelling voor hem had. Met medewerking van VCS werd geregeld dat hij tijdens een toernooi in Amster dam voor de Alkmaarse eredivisievereniging enige wedstrijden zou spelen. „Maar", zo vertelt hij, „dat is misgegaan. Zij verwachtten me op zaterdag, ik kwam op zondag. De dag daarop was het voor mij in verband met tentamens onmogelijk te spelen. Later in de week heb ik toen nog wel een training meegemaakt. Daarna zei Brand dat hij mij toch nog graag een oefenwedstrijdje zou willen laten spelen. En dat gebeurt nu eind juni." Omdat de tweeëntwintigjarige Cees Mol het in ieder geval bij VCS voor gezien hield koos hij, in verband met de naderende sluitingsdatum van de overschrijvingstermijn, direct voor VUC. „De kans dat ik nog naar AZ ga is uiterst klein. Het hangt er ook voor een belangrijk deel vanaf wat zij er tegenover stellen. Tenslotte moet je toch vier, vijf keer per week die reis maken. En ach, echt rouwig kan ik er eigenlijk niet eens om zijn als het niet doorgaat. Verschillende van mijn vrienden spelen bij VUC, en dat is ook al een reden om daar naar toe te gaan." - («Mi, jooelman Tervoort heeft geen schijn van kans bij dit schot van Martin Toet, die hermee voor de gelijkmaker zorg droeg. (Van onze sportredactie) DEN HAAG Celeritas heeft in het toernooi om de Harry de Hartogbeker na veel moeite loon naar werken gekregen. Het overwicht, dat de spelers van deze club gisteravond in de wedstrijd tegen Texas/DHB op bouwden, kon aanvankelijk niet >n doelpunt omgezet wor den. Daardoor werd een beslis sing via strafschoppen uitgelokt. Celeritas nam toen wel de hulde van de winnaar in ontvangst. RVC won met 3—0 vrij gemak kelijk van de nieuwe eersteklas ser Blauw Zwart De doelpun ten kwamen van de voet van Jan van der Leek, Cees Zwam- born en Frits Borghart. (Jnie voor Teakwondo opgericht DEN HAAG Op initiatief van de Westduitse judo bond is tijdens een bijeenkomst met een aantal vertegenwoordigers uit diverse Europese landen in Essen besloten de Europese tae- kwon-do unie op te richten. Deze unie zal zich richten naar en aansluiting zoeken bij de we reldfederatie taekwon-do, die in Seoel zetelt. Het bestuur van de Europese taekwon-do unie is als volgt geformeerd: president H. Marx (WD1), Vice-presidenten G. Sorensen (Den), S. Gencel (Tur) en M. J. Thoutenhoofd (Ned), algemeen secretaris W. Ebel WD1). Kunststofbaan in Rotterdam ROTTERDAM De mogelijk heid is groot dat Rotterdam bin nen afzienbare tijd de beschik king krijgt over een 400 meter- kunststofatletiekbaan, die aan internationale eisen voldoet. De kunststofbaan komt er wan neer de plannen van' de dienst sport en recreatie van de ge-' meente Rotterdam doorgaan in combinatie met een 400 me ter-kunstijsbaan.Op het terrein tussen het sportpaleis AHOY' en het zwembad De Plompert is de gecombineerde IJS-aÜetiek- baan geprojecteerd. Geen tribune (Van onze sportredactie) ZOETERMEER Het jubi- leumtoernooi van Ajax wordt in diverse grote stadions ge houden. Öuiten de stadions van Ajax, Feyenoord, PSV en FC Den Haag wordt echter ook gespeeld op het terrein van de amateurvereniging; DSO in Zoetermeer. Het bestuur vein DSO dankt deze toewijzing aan het on langs uitstekend georganiseer de mini-Europacuptoernooi, waaraan ook Ajax deelnam. Een bestuurslid van de Zoeter- meerse vereniging: „Ajax was zo tevreden over die organisa tie, dat het graag van onze terreinen gebruik wenste te maken. De accommodatie is naar het oordeel van Ajax toe reikend, ook al beschikken we niet over een tribune". Standen TILBURG De uitslagen van de wedstrijden in groep B waren: PS- V—Feyenoord 1—0 (0—0). 46. Poortvliet 1—0. Scheidsrechter: Corver. Toeschouwers: 3000. Benfica—Leeds United 2—2 (2—0). 14. Fragoso 1—0, 31. Chalana 2—0, 76. McNiven 2—1, 79. Parkinson 2—2. Scheidsrechter: Derks. Toe schouwers: 3000. Stand in groep B: 1. Leeds United 2—3, 2. Feyenoord en PSV 2—2, 4. Benfica 2—1. De stand in groep A: 1. Ariderlecht 2 wedstrijden, 3 punten, 2. AJAX en FC Den Haag 2/2, 4. Barcelona 2/1. (Van onze dammedewerker) DEN HAAG Frans Heijkoop, de pas benoemde voorzitter van de Haagse Districts Dam Bond, had gisteravond heel wat bekers uit te reiken. Niet alleen mocht de kersverse Haagse damkam- pioen Ar ie Bom een fraaie beker in ontvangst nemen ook Jan Roozenburg van de Delftse dam vereniging DOS ging met zo'n kleinood naar huis voor het behaalde kampioenschap van het district Delfland. Bovendien werd Jan Weerheijm, als kampioen van het gehele Haagse district 1974, in de bloemetjes gezet. De deelnemers in de lagere klassen werden eveneens beloond voor hun prestaties waarbij het meest opvallende resultaat was het kampioen schap van de 10-jarige Peter Jeneson, een met veel talent begaafde speler van het Voorburgse Den Burcht. Na afloop van deze prijsuitreiking warden er sneldamwedstrijden gehouden waarbij in de ere- groep Jan Weerheijm nogmaals bewees dat hij tot de sterkste spelers van het Haagse district behoort. Hij legde beslag op de eerste plaats hoewel hij eerst in een beslissingswedstrijd Cees van der Scheer terug wees. Pershad en Urlings deelden de derde plaats terwijl Arie Bom niet bijster op dreef was en als laatste eindigde. ZOETERMEER Met een glunde rend gezicht liep Rinus Loof, de trainer van het C-team van FC Den Haag, na afloop van de wedstrijd tegen Ajax naar zijn vroegere pupil Johnny Dusbaba. Met een tevreden glimlach kon hij de Ajacied felicite ren, want het gelijke spel van 1—1 was toch ook een prestatie van de Haagse ploeg, "voor mij is dit inter nationale jeugdtoemooi van Ajax nu al een groot succes geworden. Met deze twee gelijke spelen ben ik uitermate tevreden". Dat mocht de inmiddels bijna on sterfelijke coach van het C-team echt wel zijn. De Hagenaars kregen in het duel tegen Ajax beslist te weinig loon naar werken. Hielden de ploegen elkaar gedurende de eerste helft goed in evenwicht, na de rust gaf FC Den Haag de toon aan. De grote animator van het aanvalsspel was Dick van der Wulp, die niet alleen verdedigend veel werk verzet te, maar ook in aanvallend opzicht de voorhoede - met de opvallend actieve Tscheu-la-Ling- van zuivere passes voorzag. "Hij heeft iets weg van Neeskens", meende Rinus Loof, "binnen anderhalf jaar kun je deze speler in het eerste opstellen. Verde digend is hij uitstekend, maar aan zijn aanvallende taak kan nog wel het een en ander worden bijge schaafd". Toch had het er in het begin niet naar uit gezien, dat FC Den Haag tot een goede prestatie zou komen. Al snel nam Ajax via Tamahata een voorsprong, nadat de Haagse verdediging onzorgvuldig te werk was gegaan. 'Toen even later Rob Monnee met een blessure het veld verliet, zakte de ploeg helemaal weg", vertelde Loof. Monnee kwam in botsing met een Ajacied en hield daaraan een wond boven zijn oog over. Na afloop zat de Hagenaar, weliswaar met ee pleis ter op zijn hoofd, weer in de kantine van het Zoetermeerse DSO, waar de wedstrijd werd gespeeld. "Ik ben naar Antoniushove geweest, waar de wond gehecht is. Er zitten drie hech tingen in mijn voorhoofd, maar ik hoop toch in de wedstrijd tegen Bar celona, die donderdagavond in het Zuiderpark wordt gespeeld, van de^ parij te zijn", vertelde de gehandi capte Haagse verdediger. Zijn trai ner was in eerste instantie niet zo optimistisch: "Tegen Barcelona zal ik hem moeten missen, maar ik re ken er toch wel een beetje op, dat we tegen de Spanjaarden tot een goede prestatie zullen komen". Tegenslagen De beide tegenslagen wist de Haag se ploeg toch goed op te vangen. Het zette een aanvalsoffensief in, dat na ongeveer een half uur met een doel punt werd beloond. De Amsterdamse verdediging bleef wegens vermeend buitenspel staan, waardoor Martin Toet alleen op het doel kon afgaan. Voordat doelman Tervoort van Ajax kon ingrijpen lag de bal al in het doel. Geen vat Na de rust gaf FC Den Haag de toon aan. Dick van der Wulp was heer en meester op het middenveld waar hij Henk van Santen volledig af troefde. Bovendien spande Tscheu- la Ling zich bovenmatig in, waar door zijn directe tegenstander Ka non op geen enkele manier vat op hem had. Regelmatig passeerde hij twee, drie tegenstanders om vervol gens de tegenvallende René Vrees wijk van passes te voorzien. Het leverde geen doelpunt op, zodat Rinus Loof besloot Vreeswijk te wis selen. "Ik heb Van Baaren ingezet, die over meer snelheid bleek te be schikken". Toch bracht ook deze wissel geen verandering in de stand, hetgeen voor een deel te danken was aan doelman Tervoort, die een aan tal schitterende inzetten van onder meer Ling wist te keren. Verheugd sprak Loof dan ook over Ling: "Hij l vindt het ontzettend leuk aan dit toernooi mee te doen. Hij stelt zich geheel in dienst van het elftal op. Hij is bijzonder positief en uitermate waardevol voor het team". Ajacied Johnny Dubaba sloot zich bij dit oordeel aan: "Als ik het spel van Ling vergelijk met dat van vorig jaar moet ik stellen, dat hij veel sterker aan de bal geworden is. Ik vind hem een goede speler". JOS HEYMANS Scoreverloop: FC Den Haag-Ajax 1—1 (1—1). Tamahata 0—1. Toet 1—1. Scheids rechter: C. de Bruin. Toeschouwers: 3.000. FC Den Haag: Van Antwerpen, Monnee (Zondervan). Tempelaar. Toet,Landers, V. d. Wulp, De Bruyn, Hendriks. Ling, Vrees wijk (Van Baaren), Jol. Ajax: Tervoort, Perenpoot, Kraal, Dusba ba, Konon, Klinkenberg, Van Satcn, Das (Alberts). Kok, Staats (Bouma), Tamahata ROME Björn Borg en Chris Evert, de hoog geschatte favorieten, hebben gisteren een overtui gende entree gemaakt bij de open Italiaanse kampioenschappen. Het Amerikaanse meisje, dat vorig jaar in de finale van Rome door E^vonne Goolagong werd verslagen, had slechts 45 minu ten nodig om via de Italiaanse Rosalba Vido (6—0, 6—2) de derde ronde van het damesenkel spel te bereiken. Haar jongere zuster Jeanne, die in Rome als achtste is geplaatst, kwam een stapje nader tot de in de kwartfinales geplande familie-confronta tie met een zege van 6—4, 6—2 op Donna Ganz. Björn Borg, de titelhouder, snelde in hoog tempo langs de 20-jarige Belus Prajoux (Chili)/ totdat enkele twijfelachtige lijnrechtersbeslissingen zijn spel van zijn grootste scherpte beroofde. De Chi leen pakte nog enkele games mee, voordat Borg, die tien dagen geleden 19 jaar is geworden op het eerste matchpoint de partij besliste: 62, 64. Niet alle geplaatsten hadden het even gemakkelijk. Guülermo Vilas, die na een hoopvolle comeback tekenen van terugval vertoont, handhaafde zich moeizaam (4—6, 64, 6—3) tegen de 31-jarige Nikki Spear (Joegoslavië), die via de wachtlijst in het toernooi was gekomen. DEN HAAG De Nederlandse herenploeg, die zaterdag en zondag zal deelnemen aan de Europe se turnkampioensehappen in Bern (Zwitserland) bestaat uit vier man. Het zijn: Cor Smulders en Hans Gunneman (beiden PSV), Kees Pot (St. Mauritius) en Dick Ooykaas (Pro Patria, Zoeter meer)

Leidse Courant | 1975 | | pagina 17