Terrorisme in Libanon tegen plaatsen van christelijke eredienst Theologen willen weer vertrouwensrelatie met bisschoppen Frans priester-arbeider tot bisschop benoemd Gereformeerden: Geen steun aan Zuidafrikaanse beweging ANC Kerk en Wereld KORTE METTEN LEIDSE COURANT Universitair nieuws A. Faludi be- raar in de afdc- Aan de kathoii gerM* drs P. t lof). Lelden, P. J. Barn V A Edelaar, Leiden, i de T.H.-Delft zijn gesl: wiskundig ingenieur: T. J. de Graaf, Delft, Doet. ex. elektro-lech- nisch Ingenieur: J. Blog, Delft. O. R. Bros ser, Delft, J. J. Dieleman, Vlissingen, J. H. M. van Dillen, Utrecht, J. J. van Dongen, Poeldijk, J. Heijdeman. Pijnncker, J. van Kasteel, Leiden, C. de Keizer, (met lof). Delft. A. M. Navarro, Zoetermeer, J. Schef- felaar-Klots, Delft. C Tromp, Delft, J Visser. Dordrecht. P. van der Vlist. 's-Gra- venhage. Doet. ex bouwkundig ingenieur: mevr. B M. G. de Komng-Wilfert. Oud- A. J. I 3elft, in. Leiden, R. W. L. J. Donderd, Amsterda Groot, Bilthovcn, E. Haags H. H. C. Hendriks, Nootc Eindhoven, P. M. van der Laan. Delft, R. A. L. M Ligtvoet, Delft, D. J. Mualim, Delft. R. Mulder. Delft. B. C. V Ottes, Rijswijk, J. v.d. Schaar. Delft, J. Takacs. - - - Den Haag, A. W. lof). Rotterdam. J. (Schie. Paulus de Boskabouter De Kraakvogels M-84 De woedeuitbarsting van de kraakvogels scheen de heks in het minst niet te verschrikken. Blijk baar had ze zoiets al verwacht en zich enigszins voorbereid. Ze zwaaide even met haar heksen- handen, mompelde wat onver- door JEAN DULIEU staanbare brabbels en meteen zei toen: 'Jullie zijn dus zo onbe- werd het merkwaardig stil in de schaamd om mij te bedreigen hé? hut. De kraakvogels ploften op Daar zullen we dan eens even wat hun achterwerken en zagen er 'aan doen. Uit een kalebasvormig opeens zeer beteuterd uit. Euca- flesje, dat ze steeds om haar hals lypta keek de kring rond, liet een had gedragen, nam ze een snufje kort tevreden grinnikje horen en poeier. Suske en Wiske Beminde Barabas Lucky Luke De erfenis van Rataplan Tegen „de ontwijdingen van ker ken en de herhaalde terreuraan- vallen" op hun bezittingen, scho len en parochies hebben de over sten van religieuze orden en con gregaties in Libanon in een te Beiroet uitgegeven verklaring protest aangetekend. De oversten schrijven tot nu toe gezwegen te hebben om de span ning niet te verhogen en de blinde hartstochten nog niet meer op te laaien. Zij menen nu te moeten spreken, omdat het de eerste keer is dat „onze islamitische broeders hun ogen sluiten voor de ontwij ding van de plaatsen van christe lijke eredienst". De oversten wijzen erop dat dit zelfs tijdens de Turkse bezetting niet is gebeurd. Het vandalisme richf zich uitsluitend op christelij ke instellingen, terwijl er geen moskee of minaret is, die een schrammetje heeft opgelopen. De verklaring bevat een lange lijst van wandaden, begaan tij dens en na het treffen tussen falangisten en Palestijnen in april. Zo werd het klooster van de paters Carmelieten te Tripoli, in het noorden van het land, aan gevallen door twee groepen terro risten, die het portaal van de kerk met kogels doorzeefden, het toe gangshek met granaten lieten springen, de telefooncentrale ver nietigden, schietend door klassen, slaapzalen en paterskamers trok ken en de kerk plunderen. Een pater werd aan zijn hoofd getrof fen en een ander werd meegeno men naar een Palestijns kamp. Op de muren schreven bezoekers: „De islam is de sterkste gods dienst". Soortgelijke taferelen speelden zich in dezelfde stad af in een broedersschool en een zuster klooster. Ook de kathedraal werd ontwijd. In de buitenwijken van Beiroet werden verschillende ker ken geplunderd en een weeshuis aangevallen met mortiergeschut. Zusters, ongehuwde moeders en weeskinderen werden geterrori seerd. In Saida in Zuid-Libanon werd het bisschopshuis bestormd en werden de Griekskatholieke priester Joseph Wakim en zijn zoon vermoord. Als een van de aanstokers noemt de verklaring de moefti van de republiek, sjeik Hassan Klaled. Voor de eerste maal is een priester-ar beider bisschop geworden. Het gaat om mgr. Jean Rémond, die onlangs door paus Paulus als zodanig is benoemd bij de Mission de France. Hij is momenteel administratief werkzaam bij een grote maatschappij in Parijs, na van 1969 tot 1972 in Reims te hebben gewerkt als timmerman. Hij blijft zijn werk als dag taak uitoefenen. In zijn bisdomblad heeft de bisschop van Araas, mgr. Gérard Huyghe zijn grote vreugde over dit besluit, van de paus geuit, omdat hierdoor voor iedereen dui delijk wordt gemaakt, dat de keus, die de priester-arbeiders voor zich hebben gemaakt, ook een keus van de kerk is. „Net als de apostelen", zo schrijft hij, „Zijn zij grondleggers van de kerk, in nauwe samenwerking met de christenen in de wereld van de arbeid". Tegen hen, die zich afkeurend over deze priesters uitlaten, omdat zij niet in de ambtelijke bediening staan, zegt hij: „Alsof het zich geven en zelfs het laten opgaan van een heel bestaan in een als geheel niet-chris- telijke wereld en het deel hebben aan een hard leven, uitputtend vaak en zonder zekerheid niet de voornaamste dienst zou zijn van iemand die werkt aan de uitbrei ding van de kerk". Er zijn momenteel ongeveer zevenhon derdvijftig priester-arbeiders in Fran krijk met een volledige dagtaak. Zeshon derd van hen werken voornamelijk in de metaalindustrie, de bouw en het wegtran sport. Honderdvijftig anderen zijn als employé werkzaam in diverse bedrijven en dan zijn er nog enkele honderden, die part-time werk verrichten. In een brief aan de Wereld raad van Kerken verzet het moderamen van de generale synode van de gereformeerde kerken in Nederland zich te gen financiële steunverlening door het anti-rascismefonds van de wereldraad aan het informatieprogramma van het Afrikaans Nationaal Congres (A.N.C.). Deze bevrijdingsbeweging pro pageert een gewelddadige re volutie in Zuid-Afrika. Tege lijk bestrijdt het ANC in zijn publikaties de geweldloze po gingen tot ombuiging van het politieke beleid in Zuid-Afri ka. Ook heeft het moderamen er bezwaar tegen, dat het ANC zich presenteert als de zwarte bevolking van Zuid-Afrika, met uitsluiting van andere groepen die een geweldloze oplossing voorstaan. Dit zelfde bezwaar geldt het Panafri- kaanse congres (PAC) dat sterk is georiënteerd op China. Paus Paulus heeft zijn goed keuring gegeven aan het de creet waarin officieel de twee wonderen worden bevestigd op voorspraak van pater Ar nold Janssen, stichter van de congregatie van de paters van het Goddelijk Woord (SVD). De zaligverklaring zal nu zijn op 19 oktober, Wereldmissie dag. Zij valt samen met het eeuwfeest van de congregatie, die pater Janssen in 1875 in Steyl in Limburg vestigde. De viering daarvan zal in het na jaar zijn in aanwezigheid van Duitse, Oostenrijkse en Ne- De Westduitse evangelische theologe Dorothee Sölle heeft een leeropdracht aangenomen voor systematische theologie aan het „Union Theological Seminary" in New York. Do rothee Sölle, in de Bondsrepu bliek omstreden vanwege haar politieke instelling, zal in sep tember naar de Verenigde Sta ten vertrekken, voorlopig voor een jaar. De voorzitter van de Spaanse bisschoppenconferentie, kar dinaal Enrique Y Tarancon is in Rome om het Vaticaan per soonlijk te informeren over de recente moeilijkheden in de verhouding kerk en staat in Spanje. Bij de besprekingen zou het in de eerste plaats gaan om de gebeurtenissen in Baskenland waar al tien priesters zijn gearresteerd of verhoord. Drie priesters zijn door rechtse groeperingen ernstig gewond. De president van Kameroen Ahmadou Ahidjo heeft bij het- begin van zijn vierde ambtspe riode aan vijftien gevangenen amnestie verleend. Bij hen is ook de vroegere bisschop van Nkongsamba, mgr. A. Ndong- mo, die in januari 1971 bij een proces ter dood werd veroor deeld, wegens wapenhandel en deelneming aan een complot tot omverwerping van het be- ,wind van de president, die de doodstraf in levenslang veran- derde. De paus had de presi dent persoonlijk om clementie gevraagd. De vertrouwensrelatie, die tijdens het concilie bestond tussen theologen en bisschoppen, moet weer worden hersteld. Aldus de Tuebinger, theo loog prof. dr. Hans Kueng, tijdens een persgesprek over de situatie van het christendom in Muenchen. Zes internationaal bekende r.k. theologen namen aan het gesprek deel, dat werd gehouden tijdend de jaarvergadering van het internationaal theolo gisch tijdschrift „Concilium". Het blad verschijnt iedere maand in verschillende talen in een oplage van ruim dertigduizend exemplaren. Het telt twee honderd vaste medewerkers uit de gehele wereld. Prof. dr. E. Schillebeeckx o.p. uit Nijmegen keerde zich in het gesprek tegen de bewering dat de theologen de schuld zijn van de onrust in de kerk. Volgens hem is de onrust veeleer een gevolg van nieuwe ervaringen. De Duitse moraaltheoloog prof. Fr. Boeckle sloot zich hierbij aan. Het grondvlak - zo zei hij - heeft een zeer gzonde en heilzame onrust gezaaid onder de vastgebakken gedachten- spinsels van de theologen. Naar zijn mening heeft de theologie tegenwoordig overwegend een bevrij dende werking. De kleine man met zijn twijfels die hij moeilijk kan uiten is bij de snelle veranderingen in de kerk de laatste jaren echter nogal tussen de wielen geraakt, aldus de pionier van de politieke theologie, prof. J. B. Metz uit Muenster. Volgens hem werd het gemiddelde kerkvolk te weinig begeleid. De bekende Franse theoloog Yves Congar, adviseur van de paus, zei, ondanks alle aangerichte verwoes tingen, vol vertrouwen te zijn, omdat er allerwegen leven in de brouwerij is. Ook prof. Hans Kueng toonde zich tamelijk optimistisch. Ondanks een impasse in de kerk als geheel en in de oecumene is er op het vlak van de plaatselijke gemeente veel verbeterd. „We hebben zo stelde hij vast vandaag betere vieringen, een betere verkondiging en katechese en een betere theologie".

Leidse Courant | 1975 | | pagina 11