eze week voorlopig koopcontract voor F16 PPR-senator aangehouden Overeenstemming verplichte autokeuringen Spijkerbroek raakt „uit" Brand verwoest oude fabriek Calvè-Delft Van Dam verwacht onrust in Leiden over huurverhoging DAGBLAD VOOR ZUID-HOLLAND H Rapenburg 2. Leiden, postbus 11. telefoon 22244 - Giro 103003 - Bank Amro-bank NV. Leiden - Directeur-hoofdredacteur: F J. Plug - Adj. hoofdredacteur: J J Hallewas - Chef-redacteur: J W. C. Leune. tertenties (excl. B.T.W.) 0.42 per mm. Telefoontjes 3,85 - Klachten bezorging: telefoon 22244 (18.00 tot 19.00 uur) - Abonnementen per week 2.69; kwartaal 34,76; iaar 135.15 - losse nummers 50 cent Dinsdag 27 mei 1975, 65e jaargang no. 20127 VRIJ ZONNIG. Droog en overwegend zonnig weer. Matige tot krachtige, langs de Hollandse en Zeeuwse kust in de middag tijdelijk krachtige, noordoostelijke wind. Max. temp. circa 20 graden, in het Waddengebied enkele gra den lager. Morgen zon: 4.30- 20.45. Maan: 23.25- 7.30. Schev. hoogw.: 4.56-17.23. Laagw.: 0.42- 13.05. Vredeling Van onze parlementaire redactie HAAG He Amerikaanse F-16 van General namics is de beste, goedkoopste en zuinigste n volger van de F-104 G. Starfighter. Dat schrijft 0| uister Vredeling (Defensie) in de vandaag aan e Tweede Kamer aangeboden nota over deze IV volgingskwestie. Nog deze week zal de minister een voorlopig koopcontract tekenen voor de aanschaf van 84 F-16 toestellen. De definitieve aanschaf is afhanke lijk van het gezamenlijk standpunt van Nederland, Belgie, Denemarken en Noorwegen en van het oordeel van de Tweede Kamer. Nederland kan bij een eventueel negatief oordeel van de kamer nog van het contract af. Voorwaar de is echter dat de nu aangeboden nota op zijn laatst op 5 juni van dit jaar wordt behandeld. De algemene verwachting in politiek Den Haag is dat de Tweede Kamer in meerderheid zal instemmen met de conclusies van Vredeling. De belangrijkste tegenstandster van de minister is de fractie van zijn eigen partij, de PvdA. Premier den Uyl heeft gisteravond persoonlijk het partijbestuur van de PvdA ingelicht over de afge lopen vrijdag genomen kabinetsbeslissing. De Pv dA zal op 13 juni een extra vergadering van de Partijraad wijden aan het standpunt dat de PvdA- fractie zal innemen. Zoals bekend is het PvdA-con- gres tegen aanschaf van de F-16, hetgeen door het Partijbestuur de afgelopen weken regelmatig is. herhaald. In een eerste reactie op de kabinetsbe slissing van vorige week verzette PvdA-fractielei- der drs. Ed van Thijn zich reeds tegen de bestel ling van de F-16. (Van een onzer verslaggevers) DELFT Een felle brand heeft gisteravond een oude veevoeder fabriek verwoest op het terrein van Calvé in Delft Er hebben zich geen persoonlijke ongelukken voorgedaan. Voor de brandweer was er echter voldoende aanleiding om groot alarm te geven. De veedoederfabriek stond op de nominatie gesloopt te worden en was al leeggeruimd. Er was niemand aanwezig. Om tien over elf gisteravond kreeg de politie de eerste melding van omwonenden, dat er brand was. Meteen werd groot alarm gegeven, omdat de oude fabriek direct grenst aan de Gist- en Spiritusfabriek. Alle wagens van de Delftse GGD stonden paraat. Achteraf viel het allemaal wel mee. De oorzaak van de brand is mogelijk een vonk van snijbranders, gebruikt bij de sloop van de fabriek. Gemeentebestuur verantwoordelijk gesteld Van een onzer verslaggevers Leiden Staatssecretaris Van Dam (volkshuisvesting) stelt het college van b. en w. volledig verantwoordelijk voor de verwarring en onrust die volgens hem in Leiden zal ont staan bij huurders van vooroorlogse woningwetwoningen nu In december vorig jaar spral dat de gen huurvernof die dit jaar voor de vobroorlogse woningwetwoningen zouden moeten plaatshebben. Hij zou dan eventueel positief beschik ken over een verzoek voor een lagere huurverhoging dan 8 procent, die in dit jaar in het gehele land geldt De voorstellen bereikten de staatssecretaris echter pas begin deze maand. In een brief heeft Van Dam het Leidse college nu laten weten, dat hij deze voorstellen naast zich neer heeft gelegd, omdat ze te laat zijn binnengekomen, „Ik betreur het voorts zeer, dat uitdrukkelijk gemaakte afspraken uwer zijds niet nagekomen blijken te worden," aldus Van Dam in zijn brief. De staatssecretaris verwacht onrust in Leiden, omdat de plaatselijke woningbouwverenigingen voor sommige woning complexen reeds een lagere huurverhoging dan 8 procent hebben aangezegd. Deze aanzegging zal nu moeten worden herroepen. Indien de huurverhoging naar het oordeel van de huurder over de bezwaren van de huurders zal de staatssecretaris er echter rekening mee houden dat vele huren in Leiden reeds jaren niet zijn verhoogd. Van de huurverhoging van 8 procent worden uitgezonderd alleen die complexen waarvan de renovatie voqr 1 april 1976 naar verwachting in uitvoering genomen zal worden. LAATSTE SPRONG Eval Knievel, de Amerikaanse waaghals, heeft naar zijn zeggen zijn laatste sprong gemaakt. Hij probeerde gisteren in Londen dertien dub beldekkers te ..nemen", maar maakte een salto met een snelheid van 120 kilometer per uur en kreeg vervolgens de motorfiets over hem heen. Hij was even buiterf kennis, maar riep even later tot zijn 70.000 toeschouwers: „Jullie zijn de laatsten die mij ooit hebben zien springen. Nooit van mijn leven maak ik nog een sprong." Vervolgens werd hij naar een ziekenhuis ge bracht voor het maken van röntgenfoto's, waar bij een aantal beschadigingen aan wervels en een gebroken rechterhand werden vastgesteld. Vorig jaar slaagde Knievel er niet in zich in een raket over een rivier in Amerika te laten schieten OP VERDENKING VAN DOODSLAG (Van een onzer verslaggevers) Amsterdam Sinds zondagavond bevindt zich het PPR-Eerste Kamerlid dr. Th. A. M. van Kleef in arrest, op verdenking van doodslag op een Amsterdamse politie-agent en het rijden onder Invloed van sterke drank. Volgens de politie vestigde het Kamerlid zondagavond in het centrum van de stad de aandacht van enkele politiemannen op zich, toen hij met zijn auto door een rood verkeer slicht reed en daarmee enkele andere auto mobilisten in moeilijkheden bracht Boven dien zou de man slingerend gereden hebben. De agenten zetten een achtervolging in wis ten de wagen even later tot stilstand te brengen. Toen zij uit de patrouillewagen- gestapt waren reed het kamerlid achteruit op één van de agenten in, die nog op tijd opzij kon springen. Daarna reed de bestuur der vol gas weg, achtervolgd door enkele politieagenten en taxi's. Na opnieuw te zijn klemgereden verzette hij zich tegen zijn aanhouding. Hij is het tweede PPR-Eerste Kamerlid, dat na de Pinksterdagen aangehouden is. Het andere kamerlid werd vorige week aange houden nadat hij in Amsterdam drie gepar keerde auto's bela-ast had. De PPR wilde op dit alles nog geen com mentaar geven. •EN De voorzitter van college van bestuur van de idse universiteit Mr. K.J. th heeft gisteravond in een rgadering van de universi- tsraad meegedeeld, dat er een der onderzoek zou worden in- steld n.a.v. het geruchtmaken- artikel over de tekortkomin- 1 van de Leidse radio-aktieve alingsbescherming in Aescu- air, het orgaan van de sub-fa- Iteit Farmasie. deed dit op vragen van het idslid J. Hoekema (CGL), die m standpunt van het college s te klemmender achtte, om- de auteur van het bewuste tikel, de heer R. van Gulick, Dtseling ontslagen was bij Êsculinair. De heer Cath zei, t hij eerst volstaan had met reaktie op het artikel, waarin F. Dijkstra, hoofd van de leling stralingshygiëne van de iversiteit, zich distantieerde n het artikel. „Nu blijkt dat 1 publikaties van Van Gulick bredere kring ongerustheid bben gewekt, hebben wij jkstra om rapportage ge- aagd. Zodra deze gegevens tvangen zijn, zullen wij ze men met onze veiligheids- nktionaris controleren en er n op terugkomen", aldus de er Cath. In de gemeenteraad n indertijd vragen gesteld )or L. Beijen (PPR), maar antwoording blijft uit in af- achting van dit nader onder- ek. (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG Minister Westerterp van Verkeer en Waterstaat heeft gistermiddag gesproken met vertegenwoordigers van ANWB en BOVAG, en overeenstemming bereikt over de voorgestelde verplichte periodieke keuring van auto's. De Tweede Kamer begon vandaag een debat over de autokeuringen. In de voorgestelde regeling hoeven auto's dié nog llll geen twee jaar oud zijn niet gekeurd te worden. Auto's van twee tot vier, eventueel vijf jaar oud zullen jaarlijks gekeurd moeten worden in een onafhankelijk keuringsstation (ANWB) of een ge kwalificeerde onderhoudsbeurt moeten ondergaan in een erkende garage. Oudere wagens zullen allemaal moeten worden gekeurd in een keurings station. Vastgesteld werd, dat in het keuringssta tion geen enkele reparatie mag worden verricht en dat in de garages geen keuringen „sec" mogen onderhoud, wordt met de voorgestelde regeling worden verricht met gediend, vindt de EVO. De Consumentenbond heeft de Tweede Kamer gevraagd niet toe te geven aan het verzet uit de De Eigen Vervoerders Organisatie EVO heeft de garage-wereld. Deskundigheid en onafhankelijk- voorgestelde regeling van de hand gewezen. Zij heid van de controlerende instantie is onontbeer- vindt dat de automobilist vrij moeten kunnen lijk voor de keuringen. Om praktische redenen kiezen tussen keuringsinstituut en garage. Het doel kan de bond echter accoord gaan met het nu van de keuring: het stimuleren van regelmatig bereikte compromis. Reorganisatie Rijks Munt DEN HAAG - Het minis terie van financiën heeft reorganisatieplannen voor 's Rijks Munt in Utrecht, die kunnen leiden tot het teruglopen van de perso neelssterkte van 153 tot ui teindelijk 53. De reorganisatie zou nodig zijn door de overgang van zilveren op nikkelen mun tjes; het aankopen van nik kelen muntplaatjes i.p.v. vervaardiging in eigen be drijf en de teruglopende aanmaak van bronzen cen ten. De reorganisatie zal in fasen worden uitgevoerd. Van een onzer verslaggevers DEN HAAG De rage van de spijkerbroeken lijkt te zijn uitgewoed. In de eerste twee maanden van dit jaar is de produktie van deze broeken met meer dan de helft vermin derd (van 201.000 naar 85.000 stuks), aldus het Centraal Bureau voor de Statistiek (CBS). In de periode van 1 oktober '73 tot en met 1 mei '74 werden in ons land in totaal ruim vijf miljoen spijkerbroeken verkocht. Uit de vergelijking van het CBS voor andere confectieprodukten blijkt, dat de produktie van werkkleding, herenbroeken, japonnen en sportjacks daalde. De produktie van sporthemden, herenkostuums, damespantalons, rokken en overgooiers bewogen zich in stijgende lijn. DINSDAG EN WOENSDAG BIJ ALBERT HEIJN Orale test zwangerschap ontraden DEN HAAG In navolging van de Engelse autoriteiten heeft nu ook het Nederlandse Staatstoezicht op de Volksge zondheid de artsen en apothe kers ontraden orale zwanger schapstesten toe te passen. Bij dit soort testen wordt ge bruik gemaakt van middelen die bedoeld zijn om uitblijvende menstruatie op te wekken; ze kunnen tevens worden gebruikt als vroege zwangerschapstest. Wanneer de vrouw inderdaad zwanger is, kan het gebruik van deze middelen grote invloed hebben op de vrucht en is de kans op misvormingen groter. IADVERTENTIE f WWWWÊÊÊÊr\ mantelspecialist jvond - koopavond) Basken In totaal 198 perso nen, onder wie een aantal kath olieke priesters, zijn in de Bas- kische provincie Biscaye in hechtenis genomen sinds de Spaanse regering op 26 april de noodtoestand in het gebied heeft afgekondigd. Hoofdkwartier De „beweging van Amerikaanse indianen" (American Indian Movement) heeft besloten in West-Berlijn haar Europees hoofdkwartier te vestigen.

Leidse Courant | 1975 | | pagina 1