iki Lauda doeg toe Jacky ckxbocht Kopstukken bleven weg in Tubbergen Zege op Deltalloyd bracht Tempo Team tafeltennistitel ,KIND VAN NIJMEGEN IS NU VOLWASSEN' Televisie-uitzendingen van Spelen op losse schroeven Belgische Grand Prix Symbolisch afscheid Graham Hill ITaterpoloteam wisselvallig Bob de Jong derde in Hessenrally MAANDAG 26 MEI 1975 (Van onze speciale verslaggever) ILDER In geen enkel opzicht moet de Belgische ote Prijs die gisteren in Zolder als zesde reeks i het wereldkampioenschap is verreden, nog on- rdoen voor andere buitenlandse organisaties. Zelfs het vlak van de publieke belangstelling noteerde ii ondanks de peperdure prijzen, een recordop- nst van liefst 55.000 personen. Op sportief vlak eft iedereen kunnen meemaken, hoe Niki Lauda de woelige en spectaculaire schermutselingen van eerste ronden, precies in de Jacky Ickx bocht lens het ingaan van de zesde ronde resoluut de ding nam en voor de rest van de race ongrijpbaar eef voor zijn achtervolgers. lllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll!llllllllllilllllllllllllllll!IIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIII"l"ll"""""""""""IIIIIt (Van onze verslagge ver) ZOLDER Graham Hill, de haast folklo ristische 46-jarige En gelse autorenner, die de deken is van het huidige g.p.-circus, heeft bij gelegenheid van ae Grote Prijs van België voor for mule 1-wagens sym bolisch zijn afscheid aangekondigd. Zoals st33* *e springen men van deze fijnbe- J snorde gentleman bekwaam talent plaats bezette. Tij- springen om dens de race in Mo- bestuurders- naco bleek hij daar- plaats, deden hem af- enboven de sensatie kon verwachten deed zien van deelneming zjjn jn Zolder kon hij dat op een specia le sportieve wijze. Graham Hill, die voor het eerst een Grote Prijs betwistte in 1958 te Monaco, De macht van Niki Lauda was zo groot, dat de Grote Prijs van België eentonig dreigde te worden. Jody Scheckter (in tweede positie) kon nog redelijk bijblijven. aan de Belgische Wj rich ^et Grote Prijs. De erva- maken. In tiende po ring van veertien sitie rijdend raakte overwinningen stelde gerst een vangrail, hij ditmaal ten om daarna in de dienste van een ben- twintigste ronde defi- zou in Zolder zijn j5min va£} ra^ni: nitief uit te vallen 177ste WK-race rij- Tonny Bnce. Deze met een ontplofte den. Maar het feit dat 23-jarige Brit kwam motor. Graham Hill hij onlangs te Mona- v'a csrtingrijden op verklaarde verder co niet aan de vereis- ^.et circuit. Hij kreeg nog slechts spora- te tijd kwam om een formule-l-doop disch te zullen blij- startplaats af te in de rampzalige G.P. ven rijden en zijn pu- dwingen en ook de van Spanje dit jaar, pjj verder op te lei wetenschap dat jong waar zevende den. Illlllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll Auteur van de snelste oefentijd deed Ferraririjder Niki Lauda op de eerste lijn plaatsnemen naast Carlos Pace. Op de tweede startlijn had de onstuimi ge Italiaan Vittorio Brandilla zich met zijn Marsh weten te plaatsen tussen Clay Regazonni en Pace. (De Belg Jacky Ickx kon met zijn aftandse wagen slechts beslag leggen op de zestiende plaats. Bij het vallen van de startvlag kwam de Braziliaan Pace sneller weg dan de Oostenrijker Lauda en voerde de woelige meute aan. Iedereen spitste zijn aandacht op de moeilijke bocht tegenover de tribune en wat velen onder het publiek gehoopt hadden, gebeurde: de 28-jarige Duitser Jochem Mas, ploegmaat van Fitti- paldi, ging dwars staan in deze snelle S-bocht en schoof met zijn rechtervoorzijde tegen de vangrails. De piloot stapte zonder enig letsel uit zijn bolide en moest de strijd staken. Pace behield gedurende drie volle ronden de leiding en toen was het Brambilla die het publiek verraste met het overnemen van de kop. Precies een ronde later moest Pace toezien hoe Lauda hem de tweede positie ontfutselde. Bij het einde van de vijfde ronde plaatste de 26-jarige win naar van de Grand Prix in Monaco zich ongenaak baar aan de leiding en zette de koers naar zijn hand. Eentonig Vanaf het ogenblik dat Lauda leidde dreigde de race eentonig te worden. Alleen de Zuidafrikaan Jody Scheckter (Tyrrell) en de Zwitserse Italiaan Clay Regazonni (Ferrari) bleven de belangstelling opeisen door respectievelijk van vierde naar tweede en van vijfde naar derde positie op te rukken. In de 25ste ronde reed Peterson op dat moment in zevende positie zijn Lotus aan diggelen. Aan de spits noteerde men iets over de helft van de race Lauda, Scheckter, Brambilla, Reutemann, Fittipaldi en De Pailler. Degenen die het nog niet beu waren, konden nieuwe interesse vinden in het duel dat zich toespitste tussen de regerende wereldkampioen Fittipaldi (McLaren) en de jonge schuchtere Franse belofte Depailler. Ten lange laatste won de 30-jarige Frans man het pleit. Een bijzonder opmerkelijke koers reed ook weer Tom Price, die zesde werd. Minder geluk kende de nieuwkomer in de formule I, Tonny Brice, die van Graham Hill himself de Embassy Hill te leen kreeg. Met een geweldige zevende beste trainingstijd begaf zijn motor het in de twintigste ronde. Inmiddels draaide Lauda rustig naar een tweede GP-zege dit seizoen. Met negen punten winst kwam Niki Lauda met 23 punten aan de leiding te staan van het wereldkampioenschap. Wim Rombouts TUBBERGEN Wil Hartog Henk van Kessel waren de grote afwezigen tijdens de in ternationale motorraces van Tubbergen, die na een onder breking van twee jaar weer werden gehouden. Beide va derlandse topcoureurs hadden naar de mening van de orga nisatoren teveel financiële no ten op hun zang. Hartog liet al vroegtijdig we ten niet te zullen vertrekken wanneer hem niet drieduizend gulden voor drie starts in het vooruitzicht werd gesteld, en Henk van Kessel realiseerde zich plotseling dat hij vorig jaar beslag had gelegd op het wereldkampioenschap in de 50 cc-klasse en dat hij om die reden zijn gage wel kan op schroeven. De Brabander liet donderdag jJ. weten alleen dan te zullen komen, wanneer hij 3500 gulden startgeld zou ontvangen. Hun afwezigheid was toch wel een gemis, omdat beiden zonder meer een se rieuze gooi naar de eerste plaats zouden hebben gedaan. Nu weerklonk het Wilhelmus slechts eenmaal zaterdag in Tubbergen en dat was ter ere van de uit Nieuw Vennep af komstige Nico Polane, die vrij onverwacht de lauwerkrans kreeg omgehangen voor zijn zege in de 50 cc-klasse. De 31-jarige Polane rijdt al wat jaartjes mee, maar boekte tot dit seizoen afgezien van een tweede plaats tijdens de TT van Assen in 1971, weinig tot de verbeelding sprekende re sultaten. Dit Jaar maakte hij deel uit van het team H.V.-Ra- cing, dat hem samen met de veteraan Cees van Dongen een supersnelle Kreidler beschik baar stelde. Polane eindigde dit seizoen in de Grand Prix van Spanje op de vijfde plaats, maar zag verder geen kans om zich in de prijzen te rijden. De Kreidler bleek na melijk wel snel, maar allesbe halve betrouwbaar. „Of ik had een slechte start of ik kreeg onderweg machinepech", al dus Polane, die in Tubbergen eindelijk tot zijn eigen tevre denheid reed. Na vrijdag al de snelste trainingstijd op zijn naam gebracht tehebben, nam hij vrijwel van start af aan de kop en stond die niet meer af. De Duitsers Kunz en Thurow vormden geen enkele bedrei ging voor Polane en zij moes ten zelfs nog de Dordrechte- naar Gerrit Strikker voor hen dulden. In tegenstelling tot drie jaar geleden toen de coureur Leo Commu en een toeschouwer de dood vonden, bleven Tub bergen ditmaal ernstige onge vallen bespaard. Daar hadden de organisatoren overigens wel de nodige voorzorgsmaat regelen voor getroffen, maar de investering van anderhalve ton leek dat wel waard. Het Beeld van de race» op Tubbergen in de 350 cc klasse. Op de voorgrond de winnaar de Duitser Dieter Braun, achter hem de Engelsman George. wegdek was op diverse plaat sen geasfalteerd en er was bij Flerinen een chicane inge deeld om de verwachte hoge snelheden te beperken. Dat bleek echter toch een illusie, want na afloop toonde de Stichting Circuit Tubbergen Twente zich nogal ontzet dat sommige coureurs er toch nog in waren geslaagd om met een snelheid van meer dan 160 km per uur over het 8, 9 km lange circuit te ijlen. Een ongeluk tijdens de speedwayraces in het Amerikaanse Indianapolis. Tom Sneva reed met een snelheid van 250 km tegen de vangrail en vloog over de kop en in brand. De rijder werd met zware brandwonden in het ziekenhuis opgeno men. ikarest - Het Nederlandse waterpoloteam heeft laatste wedstrijd voor het internationale toer- oi in Boekarest tegen het team van de Oekraine lijkgespeeld: 2-2. De periodestanden waren 1-1, 0-1, 0-0. Voorts versloeg Roemenië verrassend egoslavië met 7-6 en won Bulgarije met 5-4 van «menie. Door deze resultaten wonnen de Roe- nen het toernooi, voor Joegoslavië en de Oe- alne. De Nederlandse ploeg eindigde als vierde, ilgarije werd vijfde en Roemenië B sloot de rij. nnen de minuut stond Nederland tegen de Rus- al achter, maar nog in de eerste periode aakte Keman gelijk bij een numerieke meerder- :id. Stroboer had daarvoor al een keer tegen de lal geworpen. Dat overkwam de Russen in de reede periode overigens tweemaal, zodat Neder- nd niet over geluk te klagen had. Keman scoorde Ifs opnieuw en gaf Nederland daarmee de lei- ng. In de derde periode moest Nederland bij een imerieke minderheid een Russische treffer toe- (2-2) en in de laatste speeltijd kwam er geen verandering meer in de score. Ploegleider Gerrit Jansen was redelijk tevreden over de verrichtin gen van de Nederlanders. "Ik had alleen gehoopt dat we de laatste twee wedstrijden zouden winnen. Maar daarvoor speelden we te wisselvallig", zei hij. Luik Twee Nederlandse ploegen zijn gisteren eerste en tweede geëindigd in het internationale Merlot-zwemtoernooi georganiseerd door de Luik se sportclub Standard. PSV werd eerste met 98 punten, ZPC uit Maa stricht tweede met 75, Standard Luik werd derde met 73 en de ploeg van de Franse club Roubaix vierde met 55 punten. Utrecht - De Nederlandse ploeg voor de jeugd- kunstzwemwedstrijd Zwitserland - West-Duitsland - Nederland, die 31 mei en 1 juni in Magglingen (Zwi) wordt gehouden, is als volgt samengesteld: Marjan van de Broek en Catrien Eijken (beiden AZC), Lida van Veen, Vera Verloop, Angelika Honsbeek en Ety Zijdenbos (allen DSZ), Judith van de Berg en Marijke Engelen (beiden NZC'21). overwinning op dat moment zou natuurlijk een groter rugge steun hebben betekend. DEN HAAG Voor de Voorlopig lijkt het er op dat Tem- derde maal heeft het po Te^ nog zal blijven rege- Amsterdamse Tempo Team beslag weten te leggen op de Nederland se tafeltennistitel. De uitzendkrachten wezen in de laatste wedstrijd stadgenoot Deltalloyd ren. Want, weliswaar aast Del talloyd op de sterke Schiedam mer Hans Lingen, maar Tempo Team heeft zich inmiddels reeds verzekerd van de dienst en van de Engelse sterspeler Trevor Taylor, die in Albion momenteel als derde genoteerd staat. tafeltenniswereld zullen zo doende wel ongelijk verdeeld blijven. Coach Ton Hoefnagel van Tempo Team blijft hij wel of niet, nu Carel Deken met de komst van de Britse verster king aangezocht is voor de technische leiding? betreurt dat. Volgens hem zou de com petitie door de komst van meer buitenlanders naar ook andere BERN Het zit er weer op voor de ruim 12.000 internationale wandelaars, die dit weekeinde hebben deelgenomen aan de zes tiende tweedaagse van Bern. Dank zij ideaal wandelweer (bewolkt en een temperatuur van circa 15 graden) bleef het aantal uitvallers aan de lage kant (285 van de 12.744). En zo werd dit sportieve avontuur door het prachtige heuvelland rond Bern, rijkelijk voorzien van bossen, wederom een geslaagde happening met wederzijds begrip en kameraadschap. Nederland had traditioneel veel deelnemers afgevaardigd: van de in totaal 1690 buitenlanders kwam bijna een derde deel (502) uit ons land. Voor de eerste maal liep de Nederlandse ambassadeur I in Zwitserland, baron M. Collot d'Escury, met zijn militaire attaché deze tweedaagse. Vorig jaar was hij er voor warm gemaakt door de marsleider van de Nijmeegse vierdaagse, overste A. J. van Dongen, die ook dit maal niet ontbrak. Een bekende verschijning was eveneens Nijmeegs eerste burger, dr. Th. M. J. de Graaf, die met echtgenote probleemloos de twee maal twintig kilometer aflegde. Behalve politie en militairen waren uit Nederland talrijke wandelverenigingen met bussen naar Bern gekomen. Maar ook vakantiegangers maakten gebruik om twee dagen de benen te strekken. De tweedaagse van Bern is na de vierdaagse van Nijmegen „Bern is een kind van Nijmegen, dat nu volwassen is gewor den" het meest bekende wandelevenement in Europa. In 1960 werd voorzichtig gestart met 500 deelnemers, in 1972 werd de grens van 10.000 inschrijvingen overschreden en nog steeds zet de groei door. Met 12.744 aanmeldingen voor dit jaar is een record gevestigd. Het grootste deel van de wandelaars (Ruim 7500) had voor de kleinste afstand gekozen, maar ook dat was nog een prestatie, I omdat regelmatig flinke hellingen, gevolgd door niet mis te verstane afdalingen, moesten worden „genomen". Er kon slechts in groeps- verband worden ingeschreven, maar in tegenstelling tot Nijmegen was er geen leeftijdsgrens. Opmerkelijk groot was dan ook de deelneming van jongeren. Ruim de helft van alle wandelaars was nog geen twintig jaar. De jongste (Zwitserse) deelnemer, Frank Hösl uit Gutenburg, was er met zijn twee jaar al zeer vroeg bij, maar Paul Frei (78) uit Solothurm weet kennelijk ook niet van ophouden. Hij behoorde tot de zogenaamde „alte Knüsse", een zeven man sterk veteranent earn met een gemiddelde leeftijd van 74 jaar. met 6—4 terug, een zege £e Ju-achten in de Nederlandse die geen moment in ge vaar is geweest, on danks de drie overwin ningen van Deltalloyd's (en vroeger Tempo Tea m's) kopman Bert v.d. Helm. Want verder dan nog een magere overwinning van Bert Schoofs op Herman Hopman reikten de verzekeraars niet. Feike Kraayinga het is meer ge zegd was in dit gezelschap gewoon te zwak. Zodat via twee overwinningen van Nico van Slobbe v.d. Helm kreeg wèl zijn revanche voor de verspeel de nationale titel en Carel Deken plus een beter dubbel de thuisclub snel naar 4—1 en daarna 6—3 doorstootte. Her man Hopman, die totdan slechts Kraayinga had versla gen, ging tenslotte in feeststem- mint tegen v.d. Helm tenonder. Velen vroegen zich af waarom v.d. Helm in de voor zijn ploeg ongunstige tweede positie was gestart. Wellicht ging men er bij Deltalloyd vanuit dat hij op die Tempo Team is kampioen, manier in zijn eerste partij Nico c npkpn van Slobbe zou treffen. Een en ^arel Deken maar net buiten de gevaarlijke voorlaatste geëindigd en staan zone, heeft het inmiddels ook al voor een beslissingswedstrijd over de Noordzee gezocht. De tegen 't Hooge Huys. heer Leack schijnt echter on- Ook bij de dames werd nog ge- danks een overeenkomst nog speeld en zowaar veroverde contractuele verplichtingen EVRO Salamanders het eerste achter te laten. punt tegen Tempo Team 2. clubs beslist aan aantrekkelijk- Tenslotte speelde zaterdag Mid- Margreet Kooman en Marjan heid winnen. Maar daarvoor is denstandsbank gelijk (5—5) te- v.d. Helm sleepten ieder twee (veel) geld nodig. Een ploeg als gen Bruynzeelkeukens. De Am- partijen en samen het dubbel in De Veluwe, in deze competitie stelveners zijn zodoende als de wacht. Hoe de degradatie hier geregeld wordt staat echter nog niet geheel vast. i links naar rechts Nico van Slobbe. Herman Hopman BAD HERSFELD De Neder- lands-Zweedse combinatie Bob de Jong-Lars Carlsson is met een Opel Ascona derde gewor den in de Hessenrally, die telt voor het Nederlandse kam pioenschap. De zege in deze rit over 1050 kilometer was voor de Westduitse-Engelse equipe Achim Warmbold-John Daven port met een Renault Alpine. Eindrangschikking: 1. Warm- bold-Davenport (W.-Dld/G.B.) met Renault Alpine 7506,2 pun ten, 2 Schewe-Petersen (W.-Dld) met Porsche Carrera 7578,0 pnt., 3. De Jong-Carlsson (Ned./- Zwe) met Opel Ascona 7621,9 pnt., 4. Altenheimer-Menne (W.- Dld) met Porsche Carrera 7657,1 pnt. AUSANNE Tijdens het congres van het Interna- onale Olympische Comité, dat afgelopen week In Lausanne is gehouden, is nog geen oplossing gevon- len voor de uitzending van de Olympische Spelen [ia de televisie in Europa. r is nog steeds geen overeenstemming bereikt tussen et organisatie comité van de Olympische Spelen en e in de EBU samenwerkende Westeuropese televisie maatschappijen en intervisie, waarin de Oosteuropese landen zijn verenigd. De organisatoren in Montreal vragen van de EBU een vergoeding van 14,5 miljoen dollar (ruim 35 miljoen gulden) en van Intervisie 6,25 miljoen dollar (ruim 15 miljoen gulden). EBU en Intervisie willen samen niet meer dan 13 miljoen gulden betalen. Het IOC heeft de partijen niet tot elkaar kunnen brengen. Voor september moet een oplossing gevon den worden omdat het anders technisch niet meer mogelijk is uitzendingen te realiseren. Lord Killanin, de voorzitter van het IOC, verklaarde zaterdag in Lausanne: „Ik heb liever dat alle Olympi sche installaties op tijd klaar zijn en dat de Spelen normaal kunnen plaats vinden. Ik kan mij nu geen zorgen maken over televisie uitzendingen." Sir Charles Curran, de Engelse voorzitter van de EBU. ontkende zaterdag geruchten dat de EBU be reid zou zijn water bij de wijn te doen „De eisen van de organisatoren in Montreal zijn gebaseerd op een volkomen verkeerd Noordamerikaans begrip van de verhoudingen in de Europese tv. wereld." Het aanbod van de EBU is gebaseerd op de twee miljoen dollar die het betaalde voor de t.v. rechten van de spelen in München. De organisatie in Mont real, die alleen nog maar de t.v. rechten heeft ver kocht aan de Verenigde Staten, gaat uit van de 25 miljoen dollar die daarvoor door de ABC zijn betaald. Het ziet er niet naar uit dat Montreal zijn prijs voor Europa zal laten zakken. „Dit is ons definitieve bod. Wij kunnen eenvoudig niet lager gaan omdat wij dan zelf in de rode cijfers komen", aldus Lambert de Bruyker namens de organisatie in Montreal.

Leidse Courant | 1975 | | pagina 9