Nederlandse telers van bloemen zijn niet monopolistisch" ^DIERENBESCHERMING ■WIL MAATREGELEN TEGEN LEGBATTERIJEN Op 10 juni beslissing over fusie HBG-Lisse met West-Friesland Tuinders verlaten pas opgerichte veiling Publicatie bloemenveilingen: Rapport studiecommissie: GOED PRIJSHERSTEL NA PINKSTEREN STERKE TOENAME AANVOER TROSANJERS OPTIMISTISCHE BLOEMBOLLENPRUZEN Kritiek van vrouwen op kinderprogramma's GROENTE, FRUIT, BLOEMEN EN BOLLEN 1AANDAG 26 MEI 1975 LEIDSE COURAN DEN HAAG De Nederland se bloementelers nemen inza ke de bloemeninvoer geen mo nopolistisch standpunt in en touden van minister Van der Stee wel eens willen horen hoe die in dat standpunt wel monopolistische tendenzen kan ontdekken. Stelling en vraag komen voor in een publikatie van de ver eniging van bloemenveilingen in Nederland. Aanleiding daartoe is de reactie van de minister op een hem door het landbouwschap gedaan ver zoek. Dat verzoek bevordert dat er bij de invoer van snij bloemen uit derde landen in de Europese Gemeenschap een stelsel van minimumprij zen komt, zodat er op van buiten komende rozen en an jers een heffing kan worden gelegd, zodra binnen de ge meenschap de marktprijzen beneden een bepaalde mini mum-prijs komen. De minister wilde daar niet aan omdat hij in zo'n stelsel monopolistische tendenzen zag. Standpunt Wat het landbouwschap bij de minister op tafel legde, zegt de vereniging van bloemenveilin gen nu, was het unanieme stand$unt van de Nederlandse bloemenproducenten en dat standpunt is veel soepeler dan dat van vrijwel alle andere Europese producentenorgani saties. Die organisaties elders in de EEG vonden al voordat de bedrijfsresultaten in de Eu ropese bloemisterij een stuk slechter werden dat er maar rigoreu2e invoerbelemmerin- gen moesten komen, zoals een invoerstop of contingenten. In Nederland daarentegen, waar nu ook al zeer veel bloemenbe- drijven met negatieve bedrijfs resultaten zitten, meent men toch dat bloemen uit derde landen een nuttige functie kunnen vervullen als aanvul ling op het EEG-aanbod. voor al in perioden van schaarste. ges plotselinge verstoringen van de Europese markt, bij voorbeeld door overmatige import uit Columbia, waar de produktie-omstandlgheden to taal anders zijn dan hier, of nit oostblokstaten, waar men zich niet aan marktontwikke lingen stoort als men harde valuta wenst. De Nederlandse veilingen, ver telt de vereniging van bloe menveilingen nu, hebben in gesprekken met buitenlandse organisaties begrip gevraagd voor het ruimere Nederlandse producentenstandpunt en het lijkt mogelijk ze ervoor te win nen. Maar dat is voor die bui tenlandse organisaties dan ook wel de uiterste grens. Aan een „surveillancesysteem", waar men bij het Nederlandse mi nisterie van landbouw aan denkt, zullen ze niet willen. Dat surveillancesysteem be helst het maken van op vrij willigheid gebaseerde afspra ken met de concurrenten van buiten de EEG om daarna de omvang van de importen sta tistisch te volgen. Ontstaat er dan toch marktverstoring, dan wil men de „vrijwaringsclau sule" toepassen, een soort ab solute noodrem om de import te beperken. De bloemenproducenten gelo ven daar echter volgens de vereniging van bloemenveilin gen niet in. De vrijwarings clausule is tijdens de jarenlan ge fruitcrisis voor die sector maar één keer toegepast De surveillance volgt het import- verloop statisch slechts met grote vertraging. Vrijwillige afspraken over hoeveelheden zijn te star, zodat marktversto ringen toch nog mogelijk blij ven. De Nederlandse producenten achten daarentegen het door hen voorgestelde systeem een gemakkelijk en objectief te hanteren systeem waarbij niet alleen eenzijdig is gedacht aan de belangen van de teelt, maar ook aan die van de han del. DEN HAAG De studiecom missie „Intensieve Veehoude rij" van de Nederlandse Ver» eniging tot Bescherming van Dieren vindt het nodig dat er wettelijke maatregelen komen om het gebruik van zogeheten legbatterijen in hun huidige vorm onmogelijk te maken. Het legbatterijsysteem schiet naar de mening van de com missie tekort omdat de kip pen er te weinig ruimte in hebben, omdat er geen bodem bedekking in de legbatterijen is, omdat er geen legnesten in zitten en omdat een zitstok - ontbreekt Die conclusies staan in een rapport van de studiecommis- sie „Intensieve Veehouderij". Door maatregelen voor het welzijn van de .Nederlandse legkippen in legbatterijen, zal de prijs van eieren met ten hoogste anderhalf tot twee pet - behoeven te stijgen. Steeds goedkoper Zo'n prijsstijging voor eieren vindt de commissie voor de consument geen bezwaar om dat in de laatste tien tot vijf tien jaar de prijzen van eieren nauwelijks zijn gestegen, in te-, genstelling tot andere kosten van het huishoudbudget De prijsstijging is er niet geweest omdat de produktie van eieren steeds goedkoper kon gebeu ren, maar de kippen hebben daarvan voor een belangrijk deel het gelag betaald, aldus de studiecommissie. In een legbatterij zitten de kippen met vier of vijf bij Kippen in zogenaamde legbatterijen. elkaar in hokken van veertig bij vijftig centimeter in eta ges boven elkaar. In het rap port zegt de commissie er niet blind voor te zijn dat de prijs verhoging van eieren in ver band met zulke maatregelen Invloed kan hebben op de con currentiepositie ten opzichte van het buitenland. Maar de studiecommissie vindt dat dit geen reden mag zijn om wet telijke maatregelen na te la ten. Een probleem van tijdelijke aard, maar wel van belang, vindt de studiecommissie het feit dat wellicht een groot aan tal pluimveehouders door wet telijke maatregelen op dit punt in grote financiële problemen zullen komen. Zij zullen grote bedragen moeten investeren om hun bedrijven aan de nieu we eisen aan te passen. De commissie dringt er in het rap port dan ook op aan dat de overheid de pluimveehouders financieel te hulp komt Wijziging wet Een wettelijke maatregel kan volgens de studiecommissie op twee manieren plaatsvinden: als algemene maatregel van bestuur op grond van de wet op de dierenbescherming of via een wijziging in de veewet De commissie vindt die laatste mogelijkheid het meest prakti sch. De minister is bereid maatre gelen te nemen, meent de stu diecommissie, getuige de nota „Intensieve Veehouderij" die de minister van landbouw kortgeleden aan de kamer heeft gezonden. Het rapport is geschreven' door prof. dr. P. Sevenster, die het onderdeel van de gedrags beschrijving van de dieren heeft gedaan, door prof. drs. J. de Veer, die het economi sche gedeelte van het rapport heeft geschreven en door mr. J.J. Suyver, die het juridische deel heeft gedaan. Bij de aubergineteelt doen zich nogal eens problemen voor door het water geven bij zowel jonge als oude gewassen. Bij de jonge gewassen heeft dit vaak groeiremmingen tot gevolg door een tekort aan water, bij de oude gewassen veroorzaakt een teveel aan water vaak Botrytis en Slaapziekte. Ondanks deze problemen zijn de 3 1/2 maal zo groot dan vorig jaar, waarbij opvalt dat de prijzen gunstig afsteken bij die van vorig jaar nl. van 2,85 tot 3,80 per kg (verleden jaar van 1,84 tot 2,03 per kg). Bij het verder toenemen van het Komkommers aanbod, is het niet waarschijnlijk dat de prijzen zich zullen handhaven en er moet daarom met een daling rekening gehouden worden. voor de A-tomaten weer opgeklommen naar 11,80 per 6 kg. Langzaam maar zeker wordt het verschil ten opzichte van vorig jaar kleiner voor de vroege stooktomatente- lers. Dit wil echter niet zeggen dat men nu direkt op rozen zit, want de kostenstijgingen moeten ook nog goed gemaakt worden. Maar de sombere vooruitzichten van april zijn gelukkig niet meer zo sterk aanwezig. De situatie van het ogenblik zal waarschijn lijk een grote uittocht bij de tomatenteelt voorkomen. Bloemkool Het aanbod van bloemkool is sterk toegeno men, dit heeft echter geen ongunstige in vloed op de prijzen gehad, want deze liggen weer iets hoger dan vorige week. Ze steken ook gunstig af bij de prijzen van vorig jaar die toen een dieptepunt doormaakten. Voor de sortering 8 per bak wordt 1,85-tot 2,00 per stuk betaald (vorig jaar gemid deld 1,20). Voor de sortering 10 per bak wordt 1,60 tot 1,80 per stuk betaald (vorig jaar gemiddeld 0,85). Tomalen Vorige week hebben we voor het eerst door draai van de lichtere sorteringen mee ge maakt, de prijzen voor de zwaardere sorte ringen wisten zich redelijk te handhaven. De prijzen hebben zich goed hersteld en varie ren voor de sorteringen van 36 tot en met 61 van 41 cent tot 54 cent per stuk (vorig jaar van 28 cent tot 38 cent per stuk). Het is belangrijk om bij het sorteren naar kwali teit goed op eventuele afwijkingen te letten zoals bijvoorbeeld Mycosphaerella. Kwalen als spint en het wit zijn in sommige gewas sen bijzonder hardnekkig. De uiteindelijke resultaten bij de komkom merteelt zullen voor een belangrijk deel afhankelijk zijn van de levensduur van de veel aangeplante manloze rassen. Door het op gang komen van de buitenlandse produk tie in Engeland, Frankrijk, Zweden en Dene marken worden de exportmogelijkheden iets kleiner en er zal met enige prijsdaling reke ning gehouden moeten worden. Paprika De paprikaprijzen weten zich bijzonder goed te handhaven, ook hier weer ondanks de grotere aanvoer dan vorig jaar. Dat de kwaliteit een belangrijke rol speelt, blijkt uit de hoge prijs die Engeland voor de Neder landse paprika's betaalt Naast paprika's uit Nederland voert Engeland paprika's uit Egypte, Kenia, Roemenië, Zuid-Afrika, de Canarische Eilanden en de Verenigde Staten in. Er worden voor de groene paprika voor de sorteringen 55 en 65 prijzen van 2,80 tot 3,05 per kg betaald, voor dezelfde rode sorteringen varieert de prijs van 5,35 tot 5,50 per kg. Overige gewassen De gewassen die vorige week een sterke prijsdaling ondergingen, worden op het ogenblik weer iets beter betaald. Dit geldt voor spinazie, andijvie, postelein en radijs. Raapstelen en spitskool behoren tot de goed kopere groentesoorten. De sla-prijzen zijn gedaald en variëren van 16 cent voor de lichte sla, tot 35 cent voor de zware sla. De aanvoer van bospeen is op gang gekomen, per bos worden prijzen van 1,10 tot 1,70 betaald. De asperge-aanvoer komt ook lang zaam op gang, door het koude voorjaar is de aanvoer nog maar de helft van die van vorig jaar. Dit is er de oorzaak van dat er per kg prijzen van 3,75 tot 7,28 (afhanke lijk van de sortering) betaald worden. Maai bij een snel toenemen van de aanvoer zal er op een behoorlijke prijsdaling gerekend moeten worden. De laatste veilingdagen vóór het pinkster- weekeinde hebben een prijsdaling te weeg gebracht -'uitgezonderd op zaterdag vanwe ge de geringe aanvoer - voor verschillende snijbloemprodukten. De anthuriums werden bijvoorbeeld op vrij dag slecht betaald terwijl op zaterdag een sterk herstel was waar te nemen. Hetzelfde kan gezegd worden van de violieren. Op de vrijdag bijvoorbeeld 0,25 tot 1,50 per bos, maar op zaterdag 1,75 tot 3,- per bos. Het snijgroen ondervond niet veel hin der van deze prijsschommelingen. De gemid delde prijzen lagen tussen 1,75 en 2,- per bos, met een iets hogere notering voor de lichtere veren na de pinksterdagen. De aan voer van amai^lliskelken neemt geleidelijk iets af, dit in tegenstelling tot de Amerikaan se anjers waarvan de aanvoer sterk uitbreid de. De kwaliteit wordt steeds beter waar door de prijsvorming zich in stijgende lijn ontwikkelt. De rode kleurtjes geven geen probleem voor de kooplieden bij het opma ken van hun bestek. Ook bij de" trosanjers een sterke aanvoeruitbreiding met noterin gen voor de betere kwaliteiten tot ver boven 5,- per bos. De kwaliteit van de bloem en de tak is in vele gevallen respectievelijk goed en zwaar. De jaarrondchrysanten blij ven goed aan de prijs bij een constante aanvoer. De aanvoer van de bonny-jeansoor- ten neemt af waardoor de betere kwaliteiten steeds hoger worden afgedrukt De groot- bloemige chrysanten reiken met de gemid delde prijs niet boven 0,50 per stuk. De fresiaaanvoer blijft omvangrijk met een ge middelde prijs van rond 1,- per bos waar bij de kwaliteit in vele gevallen niet opti maal is. Gerbera's noteren een gemiddelde van rond 0,30 per stuk met uitschieters tot boven 0,60 per stuk. De aanvoer van gladiolen is niet groot waarbij de prijzen zeer goed zijn met noteringen tot boven 6,- per bos. De irissen zijn goedkoop. De prof. blaauw noteerde bijvoorbeeld gemiddeld onder ƒ1,- per bos. Bij de grote lelietakken neemt de aanvoer van de rubrum iets toe waarbij de prijs matig tot slecht is. De rozen worden onsta biel afgedrukt door de kooplieden. De aan voer is groot. De groene bloembollenveilingen draaiden de afgelopen week op volle toeren en er werden vaak optimistische prijzen betaald. Een greep uit de vele noteringen: de gewilde maar matig groeiende oranje tulp Prinses Irene (een sport van Couleur Cardinal) ging van de hand voor maar liefst 96,- per bed van drie Rijnlandse Roeden lang (is één Rijnlandse Roede grond), voor de witte Tuli- pa fosteriana purissima betaalde men 30,- per bed, de "Greigii Plaisir veranderde van eigenaar voor 130,- per bed, voor de alle daagse Apeldoorn besteedde men tot 44,- per bed en Beauty of Oxford ging voor 25,- per bed in andere handen over. Van de narcissen de volgende opbrengsten: de cyclamineus Peeping Tom, erg mooi, erg gewild maar erg moeilijk gezond te houden, werd verkocht voor 97,- per bed. De witte trompet Mount Hood noteerde 35,-, de beste gele trompet Dutch Master deed de zelfde prijs en de dubbele Mrs. Wm. Cope- land ging voor 52,- per bed van de hand. De overbekende gele trompetnarcis Golden Harvest vond kopers voor 29,- en de sier lijke trosnarcis Suzy voor 48.- per bed. Op de bloembollenbeurs in Hillegom werden maar weinig zaken gedaan. Het is namelijk nog steeds het oude liedje: de exporteurs willen graag goede broeitulpen kopen, maar de kwekers voelen er onder de huidige omstandigheden niet veel voor. Die wachten nog even af. De vrees voor een paar hete dagen, die men in de bollenwereld heel sierlijk "branders" pleegt te noemen, speelt een grote rol. Komen die hete dagen inder daad, dan zal men vele partijen tulpen zien vervallen als sneeuw voor de zon en rooit men een minder goede oogst Als het weer nog een paar weken koel blijft, dan behoeft men wat de fors darwinhybriden betreft - en die maken een fors percentage van het areaal uit! - niet meer in de war te zitten. Deze tulpen maken him nieuwe bol al vroeg in het seizoen en behoren tot de eerste die gerooid worden. Over een paar weken zal men dus stellig meer zicht op de oogst hebben. De thans koopgrage exporteurs moeten maar bedenken dat geduld nog im mer een schone zaak is. ASTEN Dertig glastuinders, voornamelijk afkomstig uit As ten in Noord-Brabant, hebben met Ingang van 1 januari 1976 het lidmaatschap van de Coöpe ratieve veiling van de Noord brabantse Christelijke Boeren bond NCB opgezegd. Ze willen met hun produkten naar de vei ling te Grubbenvorst bij Venlo, omdat daar naar hun zeggen vooral voor komkommers, as perges en tomaten veel hogere prijzen worden betaald. De vei ling in Veldhoven staat er nog maar twee jaar op 4 mei 1973 is zij door de Europese land bouwcommissaris Lardinois geopend. als het bestuur van de veiling Veldhoven maatregelen neemt om het prijsverschil op te hef fen. Zulke maatregelen zijn vol gens hen al beloofd. Het prijs verschil wijten ze aan het feit dat de grote kopers in de afgelo pen jaren naar Grubbenvorst zijn gegaan. De nieuwe veiling in Veldhoven had volgens hen nooit gebouwd moeten worden. De veiling in Grubbenvorst is aanzienlijk groter dan die in Veldhoven. Grubbenvorst had vorig jaar een omzet van 125.576.000 en was daarmee na drie veilingen in het Zuidhol landse glastuinbouwdistrict de vierde des lands. Met een omzet van ƒ36.259 000 bleef Veldhovgn daar ver bij achter. LISSE/BOVENKARSPEL Nog een paar weken en dan is het zo ver. Dan moeten de leden van de Coöp. Bloembol- lenveilingverenigingen HBG te Lisse en "West-Friesland" te Bovenkarspel beslissen: óf op de oude voet voortgaan of fusioneren. Op dinsdag 10 ju ni moet het fusievoorstel wor den besproken en dan wordt ook een besluit verwacht. Zegt men "ja" tegen het fusie- voorstel, dan is de geboorte van de Coöp. Nederlandse Bloembollencentrale een feit. In een uitvoerige brochure zijn de leden van beide veilingver enigingen ingelicht. In een reeks fraaie volzinnen heeft men de bloembollentoekomst zonnig voorgesteld, mits men maar tot een fusie besluit. De laatste zin uit de brochure: "Er zit nog perspektief in het bloembollenvak, maar dan moet er op korte termijn veel veranderen. Die veranderin gen en die vernieuwingen ko men door een fusiebesluit bin nen bereik". Men zegt hier dus dat een fusie het einde zal gaan betekenen van de impas se waarin het bloembollenvak zich nu bevindt. Alle waarde ring voor het optimisme, maar als men het zo stelt, is dat wel wat overdreven. Het is wel opmerkelijk dat in de brochure met geen woord wordt gerept over de afdeling bloemenveiling van de HBG. Destijds ontstond er een hei- bel-van-jewelste toen de HBG bekend maakte dat men naast bloembollen ook bloemen zou gaan veilen. Het bestuur van de Bond van Bloembollenhan delaren zat meteen in de gor dijnen, adviseerde de leden in het vervolg geen bollen meer te kopen bij de HBG. Het was natuurlijk een storm in een glas water. De boycot was dan ook gauw over. Het is echter een publiek geheim, dat de bloemenveiling van HBG bij de fusiebesprekingen een heet hangijzer is geweest Er is niet gezegd dat bij een fusie de bloemenveiling in de Coöp. Nederlandse Bloembol lencentrale zal worden opge nomen, er is evenmin beweerd dat men de bloemenveiling zal afstoten. Een feit is het dat de omzet van de bloemen veiling niet zo heeft geflo reerd als men aanvankelijk had gehoopt. De omzet is in het seizoen 1973-1974 zelfs te ruggelopen. Dat moet een te ken aan de wand zijn! Want de grote bloemenveilingen zoals die in Aalsmeer, Flora bi Rijnsburg en de CCWS in Honselersdijk zagen de omzet met sprongen toenemen. Wellicht dat er op de tiende juni tijdens de vergaderingen op dit punt wat meer informa tie wordt verstrekt. (Van onze radio- en tv-redactle) HILVERSUM De wijze waarop kinderprogram ma's op radio en tv in het totale pakket in een hoekje worden weggestopt duidt op een discrimi nerende houding van de omroepen ten aanzien van deze programmagroep. Tendentieus in dit verband Is het feit, dat een gToep zondagmiddag- programma's wordt bestempeld als programma's „Voor kinderen en bejaarden". Tegen deze discriminatie en tegen die van welke groep of enkeling ook, wil man-vrouw-maatschap pij (MVM) protesteren. De werkgroep media van' MVM had hiervoor de inhoud van radio- en tlevi- sie-kinderprogramma's onderzocht Van alle pro gramma's is gemiddeld drie a vier procent voor kinderen bestemd. Onderlinge verschillen zijn groot. De NOS komt met 7,2 procent uit de bus, daarop volgen VARA, AVRO, KRO en Tros met tot besluit de NCRV, die minder dan een procent boekt. Van de 25 bekeken televisieprogramma's, die voor kinderen worden gemaakt kwamen als gunstig te voorschijn: .Julia en haar nachtpapa", „Pippi Langkous", „Orimoa" en ,3oy Dominic". Ontevre den was de werkgroep media over „Q en Q", „Arpad de zigeuner" en de .Man van zes miljoen". Specifiek voor het onderzoek was wat de rol van de man en vrouw, van de jongen en het meisje is: rol bestendigend of roldoorbrekend. De ontevre denheid werd ook ingegeven doordat deze pro gramma's aanmoedigen tot passief kijken, vol met geweld zitten en geen betrekking hebben op de werkelijkheid. De schooltelevisie en -radio is er voornamelijk om de taak van de onderwijzer te verlichten, aldus de werkgroep media. In de informatieve program ma's wordt meestal goed in het oog gehouden, dat ook meisjes een levendige interesse hebben en- graag actief willen zijn. Aan radioprogramma's voor kinderen wordt aan merkelijk meer aandacht besteed, constateert de werkgroep media. Kinderen spelen vaak zelf een actieve rol en aan hun behoefte aan creativiteit wordt tegemoet gekomen. In sommige program ma's komen ook maatschappelijke problemen voor, die kinderen in hun dagelijkse omgeving kunnen tegenkomen. De presentatie wordt gedeel telijk door kinderen verzorgd. De werkgroep me dia vindt deze programma's vaak boeiend en begrijpelijk.

Leidse Courant | 1975 | | pagina 7