sieuwe regering Libanon oor ernstige crisis Kabinet doorlopend in crisissfeer Kans W.W.-uitkering voor zelfstandigen QeidoaOowumt LUCHT BOVEN ARP GEZUIVERD Russen koppelen Sojoez-18 aan ruimtestation IANDAG 26 MEI 1975 L.EIDSE COURANT MOSKOU De twee Russische kosmonauten Pjotr Klimoek en Vitali Sevastianov, die zaterdag werden gelanceerd vanaf de basis Baikonoer in Centraal Azië, hebben vanmorgen hun Sojoez-18 ruimteschip vastgemaakt aan het wentelende Saljoet-4 ruimtestation. De kosmonauten zijn aan boord van het station j overgestapt De Saljoet-4 werd op 26 december in een baan om de aarde „gebracht. Een week daarop gingen twee ruimtevaarders van de Soljoez-17 aan boord van het ruimtestation waar zij dertig dagen bleven. ïlDe lancering van de Sojoez-18 geschiedde bijna twee maanden v voor de eerste gemeenschappelijke Sovjet-Amerikaanse ruimte- c vlucht. Beide deelnemers tekenden donderdag een definit eve k overeenkomst voor het doorgaan van deze vlucht op 15 juli. De twee Sovjet-Russische astronauten: links commandant Klimoek. rechts boordwerktuigkundige Sevastia- Helft studenten werkt soms zwart" AMSTERDAM (ANP) Ruim vijftig procent van de studen ten werkt wel eens „zwart", vooral naarmate de student ou der is. Lopende band-werk er vaart de student als uiterst ne gatief. Afgestudeerden die geen werk kunnen vinden, kunnen het beste een baan nemen via een uitzendbureau, waardoor de kans op een vaste baan be duidend groter is. Tot deze bevindingen is de stu dent Bedrijfseconomie Niek Parlevliet gekomen in zijn doc toraalscriptie. Hij constateerde, dat vooraf oudere studenten „Zwart" werkten omdat zij waarschijnlijker beter weten hoe ze aan dit soort werk kun nen komen. Ook ontdekte hij dat een als uitzendkracht wer kende afgestudeerde vaak bin nen twee tot drie maanden bin nen het bedrijf waar men als uitzendkracht werkt, een vaste functie aangeboden krijgt. jÜROET (Rtr/UPI) Libanon heeft het afgelopen igkeinde een van de ernstigste crises uit zijn pfente geschiedenis doorgemaakt. Na een vrij rustig d onnen zaterdag, toen een nieuwe regering optrad Ier leiding van de gezaghebbende 76-jarige Nou- din Rifai, braken later nieuwe gevechten uit ,]Sen rechtse falangisten en Palestijnse commando- ii jders. Tegelijkertijd kreeg het land een Tsraeli- e inval te verwerken, die gepaard ging met 1 htaanvallen. tair-democratische principes van het land. Ook van socialisti sche en christelijke partijen werd aangedrongen op het heengaan van Rifai. Het kabinet van Rifai is de eerste militaire regering van het land in 31 jaar. Ze heeft bekend gemaakt niet langer aan de macht te blijven dan strikt noodzakelijk is voor het herstel van orde en veilig heid. de Israëlische inval sneuvel- minstens negen militairen, o ;ens militaire kringen in Tel s de eenheid het land hengetrokken om een pa- ojiille te ontzetten die tijdens anti-Palestijnse operatie iingeld was geraakt. De Is- TÜsche luchtmacht kwam in e, en een ontzettingseenheid was vergezeld van een VN- a irnemer, haalde de patrouille jjr Israël terug, straatgevechten in Libanon gisteren zeker tien mensen het leven gekomen. Er wa- tekenen dat de strijd tussen falangisten en de Palestijnen ging overslaan op andere bevol kingsgroepen. In allerlei wijken van de stad werden barricaden opgericht. In het land is onenigheid ont staan over de wijze waarop de nieuwe regering tot stand is ge komen. Allerlei kringen hebben al gevraagd om het heengaan van de nieuwe premier. De moefti van de republiek, sjeik Hassan Khaled en geestelijk lei der van de soennieten, noemde de wijze^ waarop Rifai. zelf ook Soenniet" aan de macht is 'geko men in strijd met de parlemen- Ondergeschikt baantje Sjelepin MOSKOU (Reuter) - Alexan- der Sjelepin, vorige week onthe ven van zijn furictie als hoofd van de Russische vakbondsfede ratie, is volgens een mededeling van Russische woordvoerders benoemd tot vice-minister voor ambachtelijke opleiding van het staatscomité voor beroeps tech nisch onderwijs, een onderge schikte functie. Bestuurscrisis kindertehuizen in Rotterdam ROTTERDAM (ANP) - Het be- stuur van „De Leeuwerik", een stichting die in Rotterdam zes kindertehuizen onder haar hoe de heeft, is dit weekeinde als gevolg van een ernstig conflict met een deel van de directie en met het merendeel van de tach tig medewerkers afgetreden. Volgens het bestuur bestaat er een diepgaand verschil van me ning over het te voeren beleid en over de stijl van werken van de medewerkers. In de kinderte huizen verblijven 160 kinderen, in de leeftijd van acht tot twin tig jaar. Volgens een woordvoer der van de medewerkers zullen de kinderen voor wat opvang en begeleiding betreft niet de dupe worden van de crisis. Ruim 35.000 sportieve, milieubewuste fietsers hebben zaterdag deelgeno men aan de landelijke fietsdag van de ANWB en een aantal VW's. De belangstelling overtrof alle verwachtingen. Een deel van het inschrijf geld was bestemd om gehandicapte kinderen aan een aangepaste fiets te helpen. De voorzitter van de Tweede Kamer dr. A. Vondeling gaf het startsein voor deze dag. Later ontving hij als aandenken hiervoor de "Gooise Matras". (Van een onzer verslaggevers) UTRECHT - „Het kabinet- Den Uyl verkeert doorlopend in een crisissfeer. Als CDA moeten we er wel rekening mee houden dat er ernstige kortsluitingen komen." Prof. tldr. J. W. Van Hulst, voorzitter van de CHU-fractie in de Eer- l ste Kamer, zei dit zaterdag in Utrecht op de jaarvergadering van zijn partij, cl Het CDA zou best wel eens geconfronteerd kunnen wor den met een kabinetscrisis en prof. Van Hulst vroeg zich af of op dat moment het CDA wel een gesloten front zou kunnen vormen dat vanuit één visie kan opereren. De drie confessionele partijen moeten zo snel mogelijk tot een ge meenschappelijk programma komen. Voorkomen moet wor den, dat de gebeurtenissen het CDA verrassen. De CHU-fractie blijft overi gens streven naar een positie ve benadering van het huidige kabinet. Maar, aldus de heer Van Hulst, ook aan onze tole rantie zijn grenzen. De alge mene vergadering van de CHU aanvaardde een statuten wijziging, waarmee men offi cieel accoord ging met een fe deratief verband met KVP en ARP in het CDA. Algehele steun voor Aantjes (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG De lucht boven de Anti-revolu tionaire Partij is na een zware depressie, veroorzaakt door het heengaan van Biesheuvel en de beslissing om met het kabinet-Den Uyl in zee te gaan, eindelijk gezuiverd. Dat is de belangrijkste conclusie, die kan worden ge trokken uit de zaterdag in Zwolle gehouden AR-partijraadsvergaderlng. Na de discussie en tweespalt in de afgelopen jaren stelde de achterban zich nu vrijwel als één man op achter de koers van politiek leider Aantjes en zijn fractie. Kritiek was er nauwe lijks of kon gemakkelijk door de partijtop worden weerlegd. Met name mr. Aantjes zal opgelucht op de bijeenkomst in Zwolle terugkij ken. Hij schaduw hing. De partijraad ging met vrijwel algemene stem men akkoord met een resolutie van het partij bestuur, waarin „tot genoegen" wordt geconsta teerd dat de fractie in grote eensgezindheid het kabinetsbeleid beoordeeld en een goede in breng levert om een evenwichtig beleid tot stand te brengen. Een ondubbelzinniger erken ning van zijn politiek leiderschap had Aantjes zich niet kunnen wensen. Twee moties van de afdeling Gouda, de enige die wat stekels opzette, werden verworpen: daarin werd gevraagd de vermogensaanwasde- ling af te wijzen en het polariserend optreden van progressieve ministers te hekelen. Meerderheid il Nederland Navo N HAAG (ANP) - Achten- jftig procent van de Neder- iders meent dat Nederland moet blijven van de Navo eraan moet meewerken zo- 'ng de Navo blijft bestaan, it is één van de conclusies n een Nipo-enquête naar aan- Iding van het congres van de v.d.A. over vrede en veilig- id. jf procent van de ondervraag- n meent dat Nederland zo geënqueteerden meent dat er orwaarden aan het lidmaat- hap moeten worden gesteld en it Nederland desnoods over ie jaar uit de Navo moet tre in. Achttien procent gaf geen irdeel. evenenvijftig procent van de idervraagden die P.v.d.A. had- n gestemd ménen det Neder- nd in de Navo moet blijven; jfentwintig procent meent dat in het lidmaatschap voorwaar- fn moeten worden gesteld en s procent van de P.v.d.A.- emmers wil dat Nederland :h zo snel mogelijk uit de Na- terugtrekt Tië Irak Syrië heeft het ïsulaat van Irak in Aleppo ;loten en het personeel op- ïcht gegeven binnen drie da- .1 naar huis terug te keren. De Tische stap houdt waarschijn- jk verband met de onenigheid ssen de twee Arabische buur- nden over de verdeling van et water van de Eufraat. De .Joegoslavi sche president Josip Broz Tito heeft zijn 83ste verjaardag ge- vierd. Samen met zijn vrouw Jovanka sneed hij een reusach tige verjaardag staart aan. Tito is een van de laatste rege ringsleiders die sinds de tweede wereldoorlog in functie gebleven zijn. Fransman liep verdacht hard AMSTERDAM (ANP) - Een 20- jarige Fransman is zondagoch tend in Amsterdam aangehou den omdat hij door hard te lo pen de aandacht trok van sur veillerende politiemensen. Hij bleek zo onder de invloed van alcohol en verdovende middelen te verkeren dat hij bij aankomst op het politiebureau bewuste loos raakte. Hij had in een plastic zak een pistool met patronen, tien gram heroïne, een stiletto en enkele camera's bij zich. Vrouwen belegeren stadje TEMIXCO (AFP) - Ruim vijfhonderd vrouwen heb ben, gewapend met pisto len. kapmessen en knup pels. de plaats Temixco in Mexico omsingeld. Zij eisen het hoofd van de loco-bur gemeester, volgens hen een „afperser" en een „ban diet", zo meldt het blad „Ovaciones". (Van een onzer verslaggevers) UTRECHT De regering zal binnenkort de Sociaal Economische Raad advies vragen over haar voornemen, om zelfstandigen op te nemen in de Wet Werkloosheidsvoorziening. Staatssecretaris Van Rooijen van Financiën, die dit vanmiddag mededeelde op de bondsvergadering in Utrecht van de Nederlands Katholieke Middenstandsbond wees de vergadering erop, dat de regering onder meer hiermee de verschillèn wil verkleinen tussen zelfstandigen en werknemers in loondienst. Hij gaf in zijn rede een uiteenzetting van de diverse onderdelen van de nota inkomens beleid, die de regering op 9 mei j.l bij de Tweede Kamer ingediend heeft. De staatssecretaris wees er ver der op, dat de regering een wetsvoorstel in bewerking heeft om de betaalde premies A.W.- B.Z. en A.K.W. ook voor zelf standigen niet bij de inkomens te rekenen, zoals dat bij de werknemers in loondienst het geval is. Tegelijk wordt gewerkt aan een verbetering per 1 janua ri 1976 van de belastingbepalin gen voor A.O.W.'ers, die naast dit pensioen nog een klein inko men genieten. De daarvoor te betalen belasting is soms meer, dan het neveninkomen zelf. Dit noemde staatssecretaris van Rooijen "een onevenwichtige si tuatie". Archeologische vondst In Pa nama zijn een schedel en andere menselijke resten gevonden die volgens deskundigen tussen de 10.000 en 30.000 jaar oud zouden kunnen zijn. De vondst was ge daan tijdens onderzoekingen in de kalksteen- en kleiafzettingen nabij het Maddenmeer, waar de regering een cementfabriek wil bouwen. CDA in het krachtenveld VOOR HET C.D.A. is de staart van afgelopen week hoogst interessant uitgevallen. En dan beslist met omdat toen onduidelijk bleef, waartoe nationaal de kabinetsbeslissing over de opvolger van de Starfighter of de bemoeiingen van Den Uyl met het conflict tussen minister Van Agt en zijn staatssecretaris Glastra van Loon zou kunnen leiden. Het waren de CHU en de ARP die voor het nieuws zorgden; dat is niet zo verwonderlijk omdat de K.V.P. door de nasleep van ir. De Zeeuw's aftreden een beetje vleuggellam is. Eigenlijk was het een drietrapsraket die protestants-christelijke lolitici eind vorige week lieten opstijgen: eerst de voorzichtige mlde van dr. Kruisinga aan het adres van premier Den Uyl omdat dfe kénnelijk ook niet meer in bindende afspraken vóór parlements verkiezingen gelooft; toen Kruisinga's collega-fractievoorzitter uit de Eerste Kamer prof. Van Hulst die het C.D.A. uitnodigde meer spoed te maken met het tot stand komen van het éne progjam; tenslotte mr Aantjes met zijn verrassende voorstel om de Kamer fracties van de drie christen-democratische partijen meer als één geheel te gaan beschouwen en te bevorderen dat daaruit ook zoveel mogelijk één beleid resulteert DE DRIE SUGGESTIES hangen nauw met elkaar samen; pas wanneer er iets terecht komt van Aantjes' invitatie kunnen K.VP.. A R P en C.H.U het op korte termijn eens worden over één gezamenlijk program; pas wanneer dat éne program er is, kan de kiezers duidelijk gemaakt worden waarvoor het C.D.A. staat. En op dat moment kunnen als het éne program althans uitmondt in zeven a tien urgente hoofdpunten V.V.D. en P.vdA. weten met wat voor een C.D.A.-beleid zij rekening zullen moeten houden. Kruisinga's complimentje voor Den Uyl speelt daarbij dan de rol van een pikant sausje; want bij de linkse partijen voelt men zich op dit punt min of meer door de eigen voorman genomen. Fractievoorzitter Van Thijn noemt de opmerking van zijn premier, dat het beter is vooraf geen bindende verkiezingsafspraken te maken „onverstandig" en probeert Den Uyl te redden met de veronderstelling dat die op het bewuste moment „niet in ernst" gesproken heeft. MISSCHIEN BIEDT een commentaar van dr. Kruisinga op de suggestie van Aantjes premier Den Uyl een helpende hand. „In principe akkoord, hoewel weer rekening mee moeten houden dat we het niet altijd eens zullen worden" reageert Kruisinga op het ARP-voorstel. Als Den Uyl afspraken-vooraf met soortgelijke etiketjes kan be plakken, komt nij weer wat dichter bij Van Thijn en de andere linkse regeringspartijen te staan. Maar ook dan beslissen die niet alleen erover, hoe het op het beslissende moment gaan zal. Weeroverzicht De Bilt Flinke luchtdrukstij gingen boven Scandinavië brachten tijdens het weekeinde eindelijk een weersverbetering in onze streken teweeg. De wind draaide naar het noord oosten en voerde wat warmere en droge lucht aan. Een brede wolkenzone handhaafde zich nog boven Midden-Europa en Frankrijk, waar de temperatu ren dan ook belangrijk lager bleven dan bij ons. De luchtcirculatie blijft de eerste paar dagen onder invloed van een krachtig hoge drukgebied boven.» Scandinavië zodat het droge weer waarschijnlijk wel aanhoudt en er vrij veel zon zal zijn. Via Scandinavië en de Oostzee wordt lucht aange voerd waarin de middagtempe- raturen rond de 20 graden zul len liggen. Bij de wadden zullen deze maxima waarschijnlijk niet gehaald worden door het nog vrij koude zeewater. Vooruitzichten voor woensdag. Droog en vrij zonnig Behoudens in het Waddengebied overdag gematigd warm. Weersvooruitzichten in cijfers, voor woensdag: Aantal uren zon: 7 tot 16 Min. temp.: omstreeks 10 gra den Max. temp.: omstreeks 19 gra den. Kans op een droge periode van minstens 12 uur: 95 procent Kans op een geheel droog et maal: 90 procent I. bew regen rs, Emancipade is financiële flop UTRECHT Het aantal Emancipadebezoekers valt tegen. Ongeveer 20.000 mensen bezochten de manifestatie voor vrou wenemancipatie tot nu toe. Een aantal dat er op wijst dat de Emancipade een financiële flop tal worden. Om meer aan de wensen van bet publiek tegemoet te komen zal contact worden opgenomen met het bedrijfsleven. Geble ken is, dat de inrichting van de Jaarbeurshallen te steriel overkomt; men mist het „Aspect van de huishoudbeurs". Bovendien heeft men de indruk dat de vrouwen die de manifestatie bezoeken ai geëmancipeerd zijn. Om het bezoek te activeren zal donderdag aanstaande een open dag worden gehouden. Iedereen kan dan gratis de Emancipade in Utrecht bezoeken. fADVERTENTIE 20 mei t/m 8 juni Dagelijks geopend van 10.00 tot 18.00 uur (ook in de weekends) en op donderdagavond tot 22.00 u Jaarbeurs Utrecht Voordelige trein-toegangbiljetten op vele stations verkrijgbaar. üiülll- Politieke gevangenen Guer rillastrijders* hebben zaterdag avond in de Argentijnse stad Cordoba circa dertig politieke gevangenen bevrijd uit een vrouwengevangenis. Een dode en een zwaar ge wonde was de trieste balans die men moest opmaken, nadat een auto even ten zuiden van Leeuwarden op een met auto matische knip perlichten bevei ligde overweg in botsing kwam met de Intercity van Leeuwarden naar Zwolle. Op de toto de over blijfselen van de auto die bij de botsing in twee stukken gereten Pax Christi vraagt stopzetting hulp aan Zuid-Afrika DEN HAAG (ANP) Pax Christi Nederland heeft in een verklaring een beroep op de regering gedaan de subsidies voor Nederlandse emigranten naar Zuid-Afrika stop te zetten, het culturele verdrag met Zuid- Afrika op te zeggen, geen steun meer te verlenen aan nieuwe investeringen van Nederlandse bedrijven, zoals Hoogovens en meer geld te geven voor de bevrijdingsstrijd van de zwarte meerderheid. Pax Christi noemt de apartheid een systeem, waardoor de blan ken hun bevoorrechte positie kunnen handhaven ten kosten van de niet-blanke meerderheid. Zij acht het onverenigbaar met de boodschap van het evangelie, „omdat de meest elementaire mensenrechten op een systema tische wijze worden geschon- Tolgelden Suezkanaal verdubbeld CAIRO (DPA) - De tolgelden voor het gebruik van het Suez kanaal zullen na de heropening van deze waterweg op 5 juni 90 tot 100 procent hoger zijn dan bij de sluiting van het kanaal in de iuni-oorlog van 1967.

Leidse Courant | 1975 | | pagina 5