PLEZIERJACHT ONTPLOFT Allerlei(ds) f Ontslag Rembrandt-leraar mogelijk in raad Zeven leden van Leidse familie gewond Feestweek universiteit zit er weer op Vlammenzee op de Haarlemmertrekvaart PROF. RORSCH C.S. ZIJN DOODMOE UITGAAN gjlAANDAG 26 MEI 1975- LEIDSE COURANT Pastorale" jgtepunt eningsconcert ethovencyclus flDEN Het eerste concert uit de Beethovencyclus dat rijdagavond voor een vrijwel litverkochte Stadsgehoorzaal even werd, is een succes vorden. Verantwoordelijk ervoor waren het Rotter- Philharmonisch Orkest ader leiding van Edo de Vaart, de violist Maurits Bos- en natuurlijk niet te ver eten het organiserende K&O eiden, dat een bijzonder fraai itgebalanceerd programma ar dit eerste concert sa stelde. hoewel het bepaald tot een van iBeethovens mindere werken ge- Irekend moet worden, was de [.Wellingtons Sieg" als opening 'een uitstekende keus en, mede door de „stereofonische" opstel ig van het slagwerk (in de tangn, links en rechts met geo- ende deuren), een spektaculai- inleiding tot de Beethovency- idus. ia volgde het vioolconcert, luist door het mooie evenwicht solist en orkest en door it uitbuiten van de typische tnkmogelijkheden van de iool, behoort het tot de hoogte- iten uit dit genre en dat am er gisterenavond hele- aal uit. fgezien van een wat onzeker wat onzuiverheden in- irpreteerde solist Maurits Bos- n over het geheel genomen juist, maar ik kon mij, ondanks jn grote inzet niet aan de [ruk onttrekken, dat hij niet ïelemaal zijn avond had. !t absolute hoogtepunt van irste Beethovenavond werd de 'zesde symfonie, de „Pastorale". 'Dit magnifieke kunstwerk '"•kreeg in handen van de ener gieke Edo de Waart (wat een ongelooflijk inspirerende per- ioonlijkheid) en het Rotterdams ilharmonisch Orkest, itoonde dat beroepsmusici 'nog wel degelijk warm kunnen lopen voor goede muziek, erkelijk voortreffelijke uitvoe- or nadere informatie met be trekking tot de uitgevoerde werken verwijs ik nog naar de voor bespreking op dit concert .in de krant van afgelopen don- [derdag. Kees Buurman «„Brave" vesper din het .Groene Kerkje" BEGSTGEEST Gisteravond I verd in het „Groene Kerkje in )egstgeest wederom een muzi- 3 (kale vesper gehouden. Mede- jjverking verleenden: Het gere- u ormeerd kerkkoor onder lei- iSlnE van B. (vader) Tobé; het Gereformeerd jongerenkoor on- irjer leiding van Theo (zoon) To- 'ri#é; strijkers van het Jeugdka- >Tnerorkest uit Leiden; organist Etgbert van Goor en een koper- wintet van conservatorium studenten uit Den Haag. >e organist opende met een ijnzinnig uitgevoerde Partita fan J. Speth. Het kerkkoor zong en tweetal kantates: „Alles was lethr tut" van D. Buxtehude en j'iWas Gott tut dass ist wohlge- 1 an" van J. Pachelbel. Dit koor °l eeft behoorlijk stemmateriaal 1. n zingt zuiver en goed gedisci- 0 ilineerd, dat wel, maar deson- anks blijft het over het alge- Jp neen wat vlak en niet erg gë- )0 uanceerd. Het jongerenkoor i ong de kantate: „Lobe den gderr - en „van H. Walcha, een 111 legrafeniszang voor koningin Jary van H. Purcell en „Thou j nowest Lord" van Th. Tallis. e*)e jongelui zongen fris en zeer pi nthousiast, vooral in de Engel- e werkjes. Toch moet mij ook de opmerking van het hart it het allemaal wat vlak, wat taf" zelfs is. Wat meer inle- *n in de tekst zal ook meer en" in de, overigens aardige irklank brengen. Het koper- intet, dat een wat ongelukki- start had liet vooral in de ivane van M. Mercker toch :1 momenten van mooie ko- rklank horen. De talrijke aan- :zigen toonden zich zeer er- intelijk en offerden tevens een tldelijke bijdrage voor het nog it jaar gereedkomende nieuwe irgel van het Groene Kerkje. Huub Buurmen. ^Burgerlijke stand pi Hleiden Geboren: Firmin Esdor zn l®».: F. E. de Bruin en A. Haasnoot. 'Natasja Michela dr v. W de Jager an M C. S. Boelee. Indra Rachelle Kristel dr v J A van Rijn en W dj A Wouda, Wendy Wilhelmina dr. v W. j Neuteboom en C. Hartevelt, - Esther dr v. B W J. Wolsink en M. ïr Briër. Nicoline Emilie Willemijn dr. v.. tIR Treston en A. M. N. van den iP&randhol. Jacob Carolus Andreas zn. J Spies en C. Slierings, Natascha "ana dr. v.: K Burgers. Lai Jtvan der Schaft elGareth Richard zn. v.: et en S. A. Davies; [e, Gehuwd: H. Boer en N. B Van een onzer verslaggevers LEIDEN Het PSP-gemeenteraadslid mevrouw Anne v. d. Zande wil de problemen op de Rembrandt-scholengemeenschap rond het ont slag van leraar Nederlands Paul Marijnis aan de orde stellen in de gemeenteraad. Dat heeft zij gistermiddag aangekondigd tijdens een vergadering in het Kreatief Sentrum over de zaak Marijnis. Op die bijeenkomst waren zig- Uit de vergadering kwam duidelijk naar voren dat men de demonstraties, stakingen en andere acties niet alleen voert om wille van Marijnis maar vooral om meer in het algemeen tot een grotere democratisering van het schoolleven te komen. commissie voor onderwijs die onder voorzitter schap staat van wethouder Tesselaar een gesprek met de leraren van het hoofdgebouw (aan de Burggravenlaan) van het Rembrandt Volgens mededelingen tijdens de vergadering in het Kreatief Sentrum zou de schoolleiding actie voerende leerlingen hebben gedreigd van school Aanstaande donderdag heeft de gemeenteraads- te sturen. De beslissing om de in ongenade gevallen leraar te ontslaan is in eerste instantie genomen door de schoolleiding van het Rembrandt en later gesanctioneerd door b. en w. die de uiteindelijke verantwoordelijkheid dragen voor het reilen en zeilen op deze gemeentelijke school. Van een onzer verslaggevers Leiden Zeven mensen zijn gisterochtend gewond geraakt tijdens een ontploffing op het plezierjacht van de familie Boot uit de Boshof in Leiden. Het zwaarst is getroffen de 18-jarige Lenie Boot. Tweederde van haar onderlichaam is tot op de derde graad verbrand. Zij is opgenomen in het Rode Kruis-ziekenhuis in Beverwijk. Haar toestand is ernstig. De overige familie-leden zijn aan hun verwondingen geholpen in het Leids Academisch ziekenhuis. Zij mochten gisteren in de loop van de dag naar huis terugkeren. De hond van de familie kwam in de vlammen om. De ontploffing deed zich rond het middaguur voor, nadat het jacht in de Haarlemmer- trekvaart was afgemeerd bij woonark „Peter" van de fami lie Tijssen. De familie Boot legde daar aan om een droge broek te vragen voor de heer des huizes (40), die een half uur eerder bij het tanken in het water was gevallen. Tijdens de ontploffing bevon den zich alleen mevrouw Boot (35) en haar 15-jarige zoon Jaap nog aan boord. Dochter Lenie stond net op het punt over te stappen. De overige familie-leden en haar verloof de, de heer Rijsbergen (23) stonden reeds op de schuit, die naast woonark „Peter" lag. Door de luchtdruk werden zij allemaal tegen het dek gesme ten. Zoon Peter kon zich on danks een gebroken enkel toch uit de voeten maken en haalde met zijn aanstaande zwager zijn zus Lenie van boord. De heer Boot bevrijdde zijn vrouw van het jacht, dat binnen de kortst mogelijke tijd in lichterlaaie stond. Mevr. Boot kon niet meer lo pen, omdat zij een deel van het bovendek op haar onderli chaam had gekregen. Later in het ziekenhuis werden kneu zingen over het hele lichaam geconstateerd. De heer Boot hep snijwonden aan zijn be nen op en zijn aanstaande schoonzoon snij- en brand wonden. De 10-jarige Anita en de 8-jarige Cockie kwamen er met enkele lichte verwondin gen vanaf. Door de ontploffing werd ook de woonark „Peter" zwaar be schadigd. Kozijnen werden uit de wand gerukt, alle ruiten werden vernield. De verzame ling porcelein van de familie Tijssen ging verloren. Aan het jacht van de familie Boot was geen redden aan. De brandweer was vrij snel ter plaatse. Na een uur blussen had ze het vuur bedwongen. Getuigen verklaarden later: „Het was maar goed dat de wind de andere kant op stond, anders hadden de nabijgele gen boten zonder meer vlam gevat". MevT. Steenvoorden, bewoonster van een woonboot in de Haarlemmertrekvaart: „Na de ontploffing duwden ze de boot direct af en die kwam toen onze kant op. Gelukkig dreef ze even daarna naar de overkant". De 17 jaar oude kruiser was pas drie maanden in het bezit van de familie Boot. De heer Boot verklaarde gisteravond hem een paar maanden gele- Dit bleef er van de kruiser over na de ontploffing. den voor een zacht prijsje te hebben gekocht Hij had het jacht zelf helemaal opgeknapt. Hij schat de schade op vijf tienduizend gulden. Het schip is alleen W.A.-verzekerd, zodat de heer Boot helemaal alleen voor de kosten opdraait. Zijn commentaar: „Maar dat is minder belangrijk. Veel erger vind ik het dat mijn dochter er nu zo beroerd aan toe is". (Van een onzer verslaggevers) LEIDEN Met een zucht van verlichting heb ben de leden van de universitaire eeuwfeestcom missie vrijdagavond de deur van Rapenburg 6 achter zich dichtgetrokken. Er was een einde gekomen aan de stroom van vragen, waarmee de eeuwfeestcommissie, onder voorzitterschap van prof. A. Rörsch dagelijks werd overspoeld. Tevens was er een eind gekomen aan het rennen van hot naar her om de activiteiten zo goed mogelijk te begeleiden. Het hoefde allemaal niet meer: de feestweek ter gelegenheid van het vierhonderdjarig bestaan van de universiteit was een succes geworden. Bijna een jaar lang' hebben prof. Rörsch en zijn medewerkers gewerkt aan de organisatie van de week, die vrijdagnacht zijn climax kreeg in het grote Meeuwfeest op het Rapenburg. Een week van grote spanning en weinig nachtrust. „Maar we hebben het graag gedaan", aldus prof. Rörsch gisteravond bekomen van alle vermoeienissen. „Niet dat ik nou zit te sringen om nóg eens zo'n week; dat zou gewoon te veel worden". Weinig misgegaan wacht dat er zo'n grote belangstelling zou zijn voor het Meeuwfeest." Prof. Rörsch c.s. hebben veel steun gehad van de gemeentelijke diensten. „Wat de politie heeft gedaan is gewoon geweldig". Maar ook van de medewerkers van de verschillende activiteiten. v. „Er is bij verschillende onderdelen op voortreffe- lN iet Ongunstig lijke wijze geïmproviseerd." Voor prof. Rörsch en zijn medewerkers komt er nog wel een epiloog aan het gehele gebeuren. „We moeten een eindverslag maken en vergade ren met alle andere commissies." Terugkijkend op een week vol festiviteiten met Tevreden de gehele Leidse bevolking kan prof. Rörsch stellen dat er weinig mis is gegaan. „Ik zou eerlijk gezegd niets weten. Misschien was het luiden van het carillon tijdens de overhandiging van de sleutels aan burgemeester Vis de grootste misser. De plaats en het tijdstip van de opvoering van het laatste deel van de feuilleton waren wat ongelukkig gekozen. We hadden echter niet ver- De voorzitter van de eeuwfeestcommissie heeft alle reden om tevreden te zijn. „De open huizen baarden ons wat zorgen. Toch zijn ze nog door zo'n dertigduizend mensen bezocht. Ook het mas sakansspel heeft zoveel deelnemers (drieduizend) getrokken dat de medewerkers er nog plezier in konden hebben." Ook financieel is de eeuwfeestcommissie er niet ongunstig uitgerold. „Tot het midden van de week hebben we quitte gedraaid", aldus prof. Rörsch. Het Meeuwfeest heeft door de grote opkomst een voordelig saldo opgeleverd. „We moeten nu nog afwachten wat de schadeclaims zijn van de materialen die kapot zijn gegaan of kwijt zijn geraakt. We verwachten dat we kunnen afsluiten met een (voordelig of nadelig) saldo tot ten hoogste tweeduizend gulden.' Onder redactie van Jantje van Leyde, tel. 071-22244'tst.17. Dansen In de Stadsgehoorzaal zijn giste ren de* Nederlandse Damkam pioenschappen voor amateurs gehouden: Ballroom en Latin American. In een stampvolle zaal van de Stadsgehoorzaal streden zo'n 250 paren om ruim veertig zilveren bekers. Zowel in de hoofdklasse Ballroom als in de hoofdklasse Latin American werd het Amsterdamse dan spaar H. v.d. Hulst en M. v.d. Hulst-Kamp Nederlands kam pioen. Vlak voor de prijsuitrei king gaf het Engelse paar Fay Saxton en Anthony Hurley, drievoudig Europees en twee voudig wereldkampioen een in drukwekkende show weg. Daar na reikten burgemeester en me vrouw Vis de prijzen uit aan de door de, voornamelijk uit Engel sen bestaande, jury aangewezen dansparen. Het Leidse danspaar Bilderbeek en Bilderbeek eind igde in de derde klas Ballroom ongeveer als twintigste. Kruisdragers Zo'n 160 gouden kruisdragers van de Koninklijke Nederlandse Bond van Lichamelijke Opvoe ding, hadden zaterdag in het „Karrewiel" aan de Steenstraat een reünie. Allen hebben zij het gouden kruis verworven door ten minste tien keer mee te doen den, waarin samenwerken Pv dA. PSP, 1KB, Kreatief Cen- rum, Bond van Dienstplichtigen, scholieren, studenten en wer kende jongeren, wil aan de strijd voor een vrij Chili blijven meewerken. Scholieren Woensdagavond a.s. wordt er in Troef aan de Hogewoerd een informatie-avond van de Regio nale Leerlingen Vereniging ge houden. Er zal worden gespro ken over doel en structuur van een regionale leerlingenorgani satie. Het is de bedoeling dat er een commissie van voorberei ding wordt gevormd. De initia tiefnemers hopen, dat alle scho len van het voortgezet onderwijs vertegenwoordigers sturen. Aanvang 20 uur. aan de Nijmeegse „vier-daagse". Er was zelfs een wat oudere baas bij die 27 keer de „vier daagse" gelopen heeft: de 79-ja- rige heer G. Berkhout die vol gens eigen zeggen al zo'n 98.000 kilometer bij elkaar gelopen heeft. Maar de voormalige Am sterdamse kampioen heeft er nu de brui aangegeven. Na in het „Karrewiel" een kopje koffie gedronken te hebben gin gen de „kruisdragers" (lopend uiteraard) naar het Stadhuis, waar zij ontvangen werden door De kampioenendans rond FictSQBg de bekers burgemeester Vis. In de middag werd nog een rondvaart ge maakt, omstreeks vier uur na men de wandelaars afscheid van elkaar. Chili-collecte De collectie begin deze maand ten bate van het verzet in Chili heeft in Leiden ruim f 15.000 opgebracht. Het Chili Front Lei- Ondanks alle activiteiten en fes tiviteiten die de Leidenaren de vorige week hebben gehad, kro pen ze zaterdag toch maar weer op de oude vertrouwde fiets om een fietstocht van een kleine vijfendertig kilometer te maken. Zo'n negenhonderd mensen uit Leiden en omstreken fietsten langs het Braassemermeer om vervolgens via Kouderkerk, Woubrugge, Hoogmade en I derdorp weer in Leiden teru0 e Burgemeester Vis toost met de gouden kruisdragers op de wandelsport. een heroprichtmgsfeest van het keren. Onderwijl nog wat vraag- Algemeen Nederlands Jeugd jes beantwoord en die ingele- Verbond (ANJV). afdeling Lei verd bij het zangduo Barbra en ^en> gegeven met medewerking Bas. Om mee te dingen naar ygjy de Leidse popgroep „Bro- entcele prijsjes. AI en toe maak- u,er Hood Limited". Indertijd ten het duo even een interview was er p, Uiden al een AHJV. met een paar deelnemers dat maar dat is langzamerhand ver vis de Tros-radio weer werd dwenen. echter, geen reden voor uitgezonden. Het doet van deze he, „euwe bestuur om pessi- fietsdag was het rijwiel als re- mjstisch Ie zijn. Het nieuwe be- creatiemiddel wat meer onder stuur wordt gevormd door de de aandacht van de mensen te 16-jarige Arie Brands, voorat- brengen. Een deel van de uileg- ter; de 17-jarige Leonard van gelden wordt besteed voor de Leeuwen, de 18-jarige Niek v.d. aanschaf van aangepaste fietsen Dnft de 21 -jarige Annemiek voor gehandicapten. Wassenberg, de 23-jarige Riet A TWTV van Putten en de 24-jarige V Frans Los. Een nog jong en In het Volkshuis aan de Apothe '"f/glhk bestuur dat zich in wil kersdijk werd zaterdagavond 'ftten voor alle jongeren m Lei- 6 den en omgeving. In en rond Leiden Praethuys Lezing door Theo Roest over mystiek, occult, magie, eso- en exoterisch en theo- en antroposofie; aanvang 20.00 uur. Dinsdag 27 mei Stadsgehoorzaal. Breestraat Dam kampioenschappen; aanvang 10.30 Lak-theater. Lavendaal 150 Toneel. De Nieuwe Comedie brengt „Emanci patie"; aanvang 20.15 uur. Donderdag 29 mat Kasteel Duivenvoorde. Voorschoten Concert, Leny Stevens-Ridderhof. sopraan, Henny Ravenstein. viool, Henk Brièr, piano, spelen werken van o.a. Brahms en Rodrigo; aanvang 20.30 uur. Lak-theater. Levendaal 150 Toneel. Litterus Sacrum brengt „Hart in Far- igt „Hai 20.15 u e". blijspel; aanvang Vrl|dag 30 mal Den Burcht, Burgsteeg Uitvoering van „Ex Animo"; aanvang 19.30 uur. Stadsgehoorzaal. Breestraat Con cert, 2e concert in de Beethovency clus door het Rotterdams Philharmo- nisch Orkest o.l.v. Water Weller m.m.v. Malcolm Frager - piano; aan vang 20.15 uur. Bioscopen Luior: Stationsweg 19. tel. 21239. „De Hel van Duinkerken" met Jean-Paul Belmondo 14 jr dag. 14.30, 19 00 en 21.30 uur zondag: 14.00. 16.30, 19.00 en 21.30 uur. Camera: Hogewoerd 49. tel. 24919 ..Once upon a time in the west" 14 jr dagelijks 20.00 uur. Kindermatinee: „De zotte wereld van Charlie Chaplin" a l. zaterdag en woensdag 14.30 uur. zondag 14 00 en 16.15 uur. Nachtv. „La grande Bouffe" 18 Jr. vr/za 23.30 Udo: Steenstraat 39, tel. 24130. „My pleasure is my business" 18 Jr. dage lijks: 14.30. 19.00 en 21.15 uur. zon dag: 14.30. 16.45, 19.00 en 21.15 uur. Studio: Steenstraat 39. tel. 33210. ..Some like it hot" 14 Jr. tijden zie Lido. Trianon: Breestraat 31. tel. 23875. ..Rufus" 18 jr. dagelijks: 14.30. 19.00 en 21.15 uur. zondag: 14.30. 16.30. 19 00 en 21.15 uur. Rax: Haarlemmerstraat 52. tel 25414. „Bedverhalen van de pomogirl" 18 Jr. dagelijks: 19.00 en 21.15 uur. zondag: 14.30. 19.00 en 21.15 uur. Kindermati nee: „Tarzan's grote gevecht" woens dag 14.30 uur. Nachtv „De sexavon- turen van de drie musketiers" 18 jr. Hulpverlening Tefefonische Hulpdienst: tel. 25202 Burgerraadsman - Koornbrugsleog 7. tel. 43171. spreekuren maandag van 11.30 tot 14.00 uur en donderdag avond van 19.00 tot 21.00 uu{. Grof vuil De grof vuilwagen van de gemeentelij ke reinigingsdienst komt morgen (woensdag) langs de volgende straten in Leiden: Jac. Urlusplantsoen. A. Noordewierlaan. C. Schuytlaan. Die- penbrocklaan. Joh. Verhulststraat. Ri chard Holstraat. Obrechtstraat. Chur- chilllaan. Willem Pijperstraat. Peter van Anrooystraat, Joh. Wagenaarlaan, Valeriusstraat. Van Blankenburgstraat. Julius Rontgenstraat, Mozartstraat. Bernard Sweerstraat, Sweelincklaan. Eduard van Beinumstraat. Bruckner- straat. Debussystraat. Ravelstraat. Chopinstraat. Moesorgskistraat, Cao- sar Franckstraat. Verdistraat Schubertlaan. Mahlerstraat. Randel- straat. Beethovenlaan. Vivaldistraat, Bachstraat. Corellistraat. Toscanini- laan. Berliozpad. Rossinistraat. Liszt- Bartokstraat. Kennedylaan, Max Regerlaan, J Haydnlaan, Max Regerlaan. J. Haydnlaan, Apollolaan. Smètanastraal. Paganinilaan, Scarlat- tistraat, Griegstraat. Donitzettilaan, Bi- zetpad. Exposities Galerie Heuff, Hoflaan 7. Wassenaar. tel. 01751-12185. di. t/m za. 10-17 uur. di. ook 20-22 uur. T/m 23/5 Wassenaarse vrouwen in de kunst l.v.m. de clturele weken in Wassenaar met schilderijen, aquarellen, kera miek. sieraden, wandkleden en plas tieken. Stedelijk Museum „De Lakenhal", Oude Singel 28-32. tel. 44044. ma t/m za 10-17 uur. zondag s 13-17 uur Van 5/5 tot 1/6 „Poppen van Oranje" Een representatieve keuze uil het poppen- bezit van Koningin Juliana, die over het algemeen aan haar werden aange boden na 1950 uit Nederland en het buitenland. Rijksmuseum van Oudheden, Rapen burg 28. tel. 46248. Ma t/m za. 10-17 uur, zon- en feestdagen 13-17 uur. Van 16/5 t/m 13/7 een tentoonstelling van Griekse en Romeinse kunst in Particulier bezit. Nederlandse verza melingen 15751975. Atelier „De Scherf", Nassaulaan 41, Oegstgeest, tel. 50220, ma t/m za 9-18 uur. zondag gesloten. Ans v.d Heide- Kort met eigen werk. glasbulgon. Galerie 't Hoekje bij de Pomp, Dorp straat 38. Warmond, tel. 01711—3501. Alle dagen 19-22 uur en bovendien za en zo. van 12-17 uur Van 15/5 tot 15/6 exposeert Rob Schipper met foto's, etsen en safedrukken Ook worden de handarbeidprodukten van de bejaarden uit Huize Udwina ten toongesteld. Gemeentelijke Archlef(flenst,Boisot- kade 2a. tel. 34421 ma. t/m vr. 9-12.30 en 14-17 uur di. 20 mei van 19-21 en za 24 mei van 9-17 uur. Van 20/5 tot 28/6: „Van Eeuw wtot Eeuw" Op deze tentoonstelling, die wordt gehouden onder auspiciën van het Academisch Historisch Museum, wor den de vorige eeuwfeesten in beeld gebracht. Tevens wordt aandacht go- schonken aan de universiteit in de jaren 1675. 1775 en 1675. wat betreft omvang en behuizing en de stand van de wetenschappen. Oranjerie In de Hortua Botanicus, Rapenburg 73. ma t/m za 9-17 uur en zondag 10-16 uur „Oenken en doen", van 20 mei tot 1 september Op deze tentoonstelling wordt het ambachtelijke aspect van het werk van het technisch en administratief personeel naar voren gebracht In rela tie tot onderwijs en onderzoek.

Leidse Courant | 1975 | | pagina 3