Liever sambo in Moskou dan worstelen in Montreal Simpele beweging Borstlap hield titelkans HCKZ in tacl H r imnL «é&W ÉÉM Oefening 200 strafcorners hielp niet Kippepootjes zorgden voor energie tijdens wereldduurrecord voetbal 'fi&i ra HGC EN NIJMEGEffj MATIG CHRIS DOLMAN: TWINTIGSTE KAMPIOENSCHAP LEIDSE COURANT PAGINA 20 UTRECHT Tjeerd Borstlap genoot van de over hem uitgestrooide com plimenten. Met een simpele stickbe weging halverwege de tweede helft van het belangrijke treffen met Kam pong had Borstlap een gouden pass van Ties Kruize verzilverd en deze treffer betekende de winst met 21. De linksbuiten van HCKZ was daar om zo ingenomen met zijn doelpunt, omdat hij een kwartier eerder hope loos had gefaald in een volkomen identieke situatie. Zijn harde uithaal na een voorzet van de ver opgerukte Irving van Nes ging vanuit vrije posi tie een meter naast het doel van Toft. „Die ballen lijken gemakkelijker dan ze zijn", verldaarde Tjeerd Borstlap na afloop. Ze komen laag aan, maar elke oneffenheid op het veld kan er voor zorgen dat zo'n bal net over de punt van je stick glijdt. Maar die twee voorzetten van rechts waren ideaal. Ik had ze eigenlijk allebei moeten benut ten". Tjeerd Borstlap deed dat niet, waar door de spanning in het duel tussen de achtervolgers van Amsterdam, dat het weekeinde inging met een punt voorsprong, bleef gehandhaafd tot ruim tien minuten voor het einde. Opnieuw leek toen één van de vele Haagse aanvallen op niets uit te lopen toen de sterk spelendè Utrechtse aus- putzer Jebbink met een resoluut ge baar" opruimde na een actie van Ties Kruize. Jebbink plaatste vervolgens de bal naar zijn linkerverdediger Botje, die zich evenwel de bal liet ontfutselen door de attent meegekomen Ties Krui ze. Deze rukte op naar de achterlijn en lanceerde een harde, lage voorzet, die door de verdedigers van Kampong werd gemist, maar niet door Tjeerd Borstlap, die ongehinderd doelman Toft was op de lijn van zijn doel blijven staan kon raak schieten. „Ik heb dit seizoen slechts tweemaal eer der een doelpunt gemaakt", vertelde de verheugde Haagse linksbuiten. „Net zo'n doelpunt werd tegen HGC afgekeurd. Maar ik ben blij dat hij er nu in ging". De treffer van Tjeerd Borstlap bete kende de bevestiging van de betere vorm van HCKZ in de tweede helft. De Hagenaars hadden in de eerste periode bepaald niet imponerend geacteerd.Zij konden in de laatste tien minuten van de eerste helft we liswaar een overwicht opbouwen, maar de acties verliepen geenszins overtuigend. „Ik vond het een beetje een lauwe wedstrijd", zou doelman Derek Doyer later verklaren. Het was helemaal geen topwedstrijd. Doyer beleefde trouwens al na zes minuten een uiterst onplezierig ogen blik. Bij de tweede strafcomer van Kampong kon Haje de Lange niets anders doen dan zijn voet achter de bal te plaatsen na een harde inzet van Paul Litjens. Dat betekende in die prille openingsfase een strafbal voor de Utrechters, welke door Litjens werd benut. 1—0. HCKZ leek een moeilijke middag tegemoet te gaan, want Kampong speelde in die periode energieker en zelfbewuster. Maar de ommekeer kwam al snel. Want nog geen drie minuten na de treffer van Litjens mocht Ties Kruize een strafbal nemen, nadat één van de Haagse aan vallers onreglementair was gestuit. Ook Kruize maakte geen fout: 13. 'V »&y V V s meende overtredingen viel er weinig te genieten. Er werd voornamelijk op het midden veld geopereerd, waardoor het aantal mogelijkheden voor beide doelen ui terst beperkt bleef. Botje voor Kam pong en Hans Kruize, Van Nes en Ties Kruize voor HCKZ noopten de respectieve doelverdedigers Doyer en Toft tot actie, maar erg attractief was het allemaal niet. HCKZ kon evenmin effect sorteren met zijn strafcorners, waarvan de Hagenaars er in de eerste helft overigens slechts twee kregen toegewezen. „We hebben de afgelopen week tweehonderd strafcorners geoe fend", vertelde coach Ab van Grim bergen later. „Ze gingen er allemaal keurig in. Maar in een wedstrijd is het natuurlijk anders". Dat bleek, want de combinatie Hans Kruize-Ron Steens- Ties Kruize kon niet eenmaal tot re sultaat komen. Soepeler Matig niveau Na deze enerverende momenten ont stond een op matig niveau staande ontmoeting. In de acties van beide ploegen was weinig lijn te ontdekken en doordat de scheidsrechters zeer veelvuldig floten voor al of niet ver- v heat- «stófte*- v Een symbolische foto. Het hockeyseizoen is bijna achter de rug. Aanstaande zondag vallen de beslissingen in de competitie. In de tweede helft verliepen de Haag se acties soepeler. „Er waren twee grote tactische fouten gemaakt in de eerste helft",meende Van Grimber gen. „Het middenveld van Kampong kon te veel gemakkelijk aannemen en onze vrije slagen werden te traag genomen. "HCKZ nam deze instructies ter harte en het gevolg was dat de Hagenaars aanzienlijk sterker werden. Doordat De Lindt kundig Litjens uitschakelde kon HCKZ, dat overigens de niet fitte Tim Steens verving door Thierry, een meerderheid creëren dat dan uiteinde lijk resulteerde in de treffer van Tjeerd Borstlap. „Volgende week moet het dan gebeuren", zei deze later. Dankzij zijn belangrijke doelpunt kan HCKZ het duel tegen Amsterdam met vertrouwen tegemoetzien. FRANK WERKMAN (Van onze hockeymedewerkei DEN HAAG - Naast de toppi Kampong - Klein-Zwitserlan (1-2) kwamen HGC en Nijmege in een matig tot slechte wei strijd tegen elkaar in het vel op de Roggewoning. Cees van Stiphout zorgde al n drie minuten voor een vooi sprong voor de Nijmegenare (0-1), maar Job van der Hav nivelleerde e.e.a. nog voor uit een strafcomer (1-1), mee hij tevens de einduitsla bepaalde. Veel had deze wei strijd niet om het lijf, behalv misschien het afscheid van HGC'ers Frank Verweyen Reinout van Lennep. Het wa een rommelige aangelegenheii waarbij wederom het geruch de ronde deed dat HGC'er "i hart en nieren" Wouter Leefe alsnog zijn club zal verlatei Klein-Zwitserland? Misschien. EMHC verloor van Tilburg (2-1 - realiseert Bart Taminiau ee concentratie van topspelers i Tilburg? - waardoor de langver wachte degradatie na die vai Groninger Studs eindelijk eei feit werd. HCKZ Kampong Hattem HGC Schaerweyde Mep Tilburg Nijmegen HTCC EMHC 21 14 5 2 33 38-1 21 14 3 4 31 45-1 21 10 8 3 28 34-2 21 8 7 21 7 6 8 20 20-3 21 6 7 8 19 32-3 21 8 1 12 17 25-3 21 3 9 9 15 14-2 5 12 13 15-3 8 12 10 13-3 DEN HAAG Zijn werkzaamheden veroorloofden hem niet eerder dan half vijf in de vroege zondagoch tend naar bed te gaan. Zes uur later stond Chris Dolman in de sporthal „Overboseh" te Den Haag waar gisteren het toernooi om de Nederlandse titels Grieks-Romeins worstelen werd gehouden. Chris Dol man moest daarvoor&?,.verweven ook nog eerst uit Amsterdam komen. Weer zes uur later stond Chris Dolman op het schavotje om te worden gehuldigd als kampioen in het superzwaargewicht. Het was zijn dertiende kampioenschap. Bovendien was hij al vier maal Nederlands kampioen power lifting en verzamel de hij drie judotitels, zodat Chris Dolman tevreden kon constateren dat hij gisteren zijn twintigste Neder landse titel had behaald. Temidden van de zeventig wor stelaars die in de diverse catego rieën om de hoofdprijs streden, was Chris Dolman de enige die ïen redelijke kans maakt te morden uitgezonden naar de Dlympische Spelen van Mont real. Vlak nadat hij zijn partij egen Gerrit du Prie in een kor- e spanne tijds had gewonnen jndanks het feit dat Du Prie evoren had gezegd: „Het wordt ijd dat ik hem nu eens pak" leed Chris Dolman de ietwat jnthutsende mededeling: „Mont real interesseert me weinig. Ik ïeb het erg druk met mijn werk •n ik ben bezig een huis te jouwen. Voorts worstel ik liever Tije stijl en doe ik nog liever ambo. Dat staat op de Spelen •an 1980 in Moskou op het pro- jramma en daar ga ik naar toe ïr werd over het algemeen ge lucht gestreden in de titelstrijd, vaarvoor het Haagse Simson/K- >0 de organisatie op zich had 'enomen. Secretaris Dick Sch- teider: „Het is wel de laatste .eer, want het is niet meer op e brengen. We organiseren over wee weken ook het toernooi rije stijl en met dit kampioen- chap mee kost ons dat zo'n ierduizend gulden. Dat is niet leerop te brengen voor een ereniging, maar niemand wilde rganiseren en dus hebben wij et toch maar gedaan". Een oortreffelijke organisatie overi- ens van een toernooi waarop e technieken niet bepaald zo verweldigend werden gede- ïonstreerd. "hris Dolman: „Het worstelen i veranderd, ook internatio- aal. Het gaat nu meer op het leeds bezig zijn, om het knok en. De ontwikkeling in tech- iek gaat achteruit, rnaar dit is u eenmaal de nieuwe stijl". iorm gehaald iternationaal staat het vader- .ndse worstelen op een laag itje. Op Europese kampioen- •.happen zou vrijwel elke Ne derlandse worstelaar binnen de kortste keren op touché worden uitgeschakeld. Uitgezonderd Chris Dolman die drie weken geleden nog uitkwam op de Eu ropese kampioenschappen vrije stijl in Ludwigshafen. Daar maakte hij onbeslist tegen de recent wereldkampioen gewor den Roemeen Simon. Dolman: „Ik stond met 146 voor toen de derde ronde begon. Op con ditie moest ik het toen laten afweten. Logisch, want ik kan maar een paar keer per week trainen en Simon staat elke dag zo'n zes uur op de mat. Toch dacht ik na die prestatie, want dat was het toch: dat opent perspectieven voor Montreal, vooral omdat het vrije stijl was. De norm voor de Spelen heb ik gehaald. Je moet bij de laatste acht van de wereld zijn en ik ben nummer vijf. Toch interes seert het me niet zo veel". Het is geen onwil van Dolman, noch gebrek aan interesse. Hij is een sportman tot en met die niet te beroerd is om, ondanks moeilijke omstandigheden de klacht van zo veel topsporters in ons land zich geheel in te zetten. Vorig jaar vroeg zijn vriend Wim Ruska, toen nog bondscoach van de Budobond, hem in te vallen bij de Europese judokampioenschappen voor de geblesseerd geraakte Adelaar. Dolman had twee jaar niet aan judo gedaan, maar ging mee en verwierf ook nog zilver. „Het was tegelijk de laatste keer dat ik weer judo deed". Chris Dolman is verslingerd aan sambo, waarin veel judo is ver wezen en de officiële derde wor- stelstijl is, waarvan in november het eerste toernooi om het Ne derlands kampioenschap wordt gehouden, in Amsterdam. In Rusland, waar een enorm aantal sambo-beoefenaars is, heeft Chris Dolman zijn naam al gevestigd. Vandaar zijn grote wens om aan de Spelen van 1980 deel te nemen. „Dan ben ik nog niet te oud, dat haal ik wel". Ondanks die voorkeur liep Chris Dolman simpel naar zijn dertiendeworsteltitel. Hij zette zijn honderdenzeventien kilo in tegen Gerrit du Prie, die nog wat zwaarder is. Dolman: „Du Prie is een oersterke kerel. Hij was diverse malen kampioen ge wichtheffen en is recordhouder power lifting. Maar absoltute kracht is iets anders dan mat- kracht". Du Prie ondervond hel en pleegde „zelfmoord" op de mat door Dolman gelegenheid te bieden hem met zijn grotere techniek af te straffen. Zo ver ging het ook De Winter, die Recordhouder Met zijn respectabel aantal titels is Dolman evenwel nog een aar dig stuk verwijderd van de at leet met wie hij altijd traint en 'van wie hij de beginselen heeft geleerd, Gerrit Vogelzang die voor de tiende keer in successie zwaargewichtkampioen werd en zijn zeventiende Nederlandse worsteltitel in totaal behaalde, waarmee hij onaantastbaar re cordhouder is. Tot nu toe, want Vogelzang behaalde zijn indruk wekkend kampioenschap terwijl hij binnenkort tweeënveertig jaar wordt. „Ik ben een laat bloeier, pas begonnen toen ik al twintig was". En dat is rijkelijk laat voor worstelen dat niet zo aan de weg timmert, maar momenteel een grote vlucht neemt, vooral onder de jeugd. Dick Schneider: „Op onze vereniging hebben we een stuk Qf vijftig jeugdleden. Wat is er heerlijker voor die jonge knapen om lekker te stoeien, want dat doen ze. En dazn brengen wij ze tegelijk de grepen bij". Dat zal binnenkort gebeuren in een gebouw aan de Hooftskade, dat de gemeente Simson/KDO ter beschikking heeft gesteld. Na verbouwing Chris Dolman (nog zonder baard) nam zijn dartiende titel als routine kwestie in ontvangst. Worstelen Grieks-Romeins vindt hij aardig, vriji stijl interessanter maar sambo is zijn favoriet. man (Hercules, A'dém). 2. M, Valiz (KDO. Venlo); 74 kg 1. H. Worst (D Halter). 2. A. Stijlaard (SDZ, Ut recht). 82 kg.: 1 R. Nutj (Herculesl 2. N. Kooyman (De Halter); 90 kg. 1. A. de Rooij (De Halter), 2. A Postma (alg. lid, Nieuwenhagen); 101 kg.: 1. G. Vogelzang (Hercules). 2. G Niesten (Simson/KDO), 3. R. Weste rik (Samson, Hengelo); Superzwaar 1. Chris Dolman (Hercules), 2. G. dl Prie (SSS, Alkmaar); 3. M. de Wintel (De Halter). HERMAN VAN BERGEJk grote rulrhtt}.';yv,br. gewicfetshef- fen, iden^ yóbr worstéléri'M kan de Haagse krachtspórtvereni- - ging zich nog meer öntplooienJ "Uitslagen: 48 kg.: 1. Van Houten (Sandow, Haarlem), 2. R. v. Rijn (Simson/KDO, Den Haag; 52 kg.: 1. J. Durant (Sandow), 2. R. Cornelisse (Achilles, Arnhem), 3. R. v.d. Berg (Simson/KDO); 57 kg.: 1. L. Horsch (Simson, Schaesbcrg), 2. H. v.d. Kerkhof (Sandow); 62 kg.: 1. G. v. Tssel (De Halter. Utrecht), 2. C. v.d. Linden (Sandow); 68 kg 1. R. Brink- LEERSUM Officieel heette het een poging het wereld duurrecord voor voetbalteams te vestigen; de argeloze voor bijganger zal echter geen mo ment vermoed hebben dat de tweeentwintig spelers van de voetbalvereniging HDS die zaterdagavond om een uur of zes zich uiterst moeizaam over het veld voortbewogen juist daar mee bezig waren. Nu droeg ook de entourage er op geen enkele wijze toe bij er de aandacht op te vestigen dat hier een bizondere presta tie werd geleverd. Alleen de uit een luidspreker klinkende muziek bevestigde het gege ven dat er toch echt iets aan de hand was. In ieder geval slaagde men wel. 's Morgens om tien uur begonnen stapte men om half acht zoals dat heet moe maarvoldaan van het veld. Door achter elkaar vijf wedstrijden te spelen was de Sportvereniging IIDS als eerste in het bezit gekomen van de titel "wereldduurre- cordhouder voetbal". Het doel was bereikt, maar als geheel was het toch tegenge vallen. Vooral omdat de bezoe kers het lieten afweten, slechts vierhonderd keer mocht de verkleumde mevrouw aan het hek een kaartje afscheuren en een gulden ten bate van het goede doel in ontvangst ne men. Organisator en ook vice- voorzitter van HDS Kees Jan sen: "We zijn ervan overtuigd dat als we meer aan de om lijsting hadden gedaan er meer mensen waren gekomen. Als je vraagt aan een paar parachutisten om een spronge tje te maken dan trekt dat weer enkele tientallen mensen meer. Maar dit is opgezet als een festijn voor de spelers, niet voor het publiek." Daar om was het ook des te triester voor die zelfde spelers dat zij moesten spelen op een gras veld waarop slechts met moei te de vorm van een voetbal veld was te herkennen. Kees Jansen: "Het is inderdaad een beetje ongelukkig gegaan. Gis termiddag heeft men het gras gemaaid, en vanmorgen had den we geen tijd meer om de lijnen opnieuw te trekken. Daarom moest het maar zon der; het is jammer maar de prestatie van de jongens is er niet minder om.Alle spelers, die vrijwillig meededen, waren van tevoren nog eens medisch volledig doorgelicht "We heb ben het laten maken van een cardiogram als eerste ver plichting gesteld; we kunnen geen ongelukken hebben. Daarnaast staan we de hele dag in verbinding met een arts, er zijn EHBO'ers op het veld en de verzorigng van de jongens is in handen van twee fysiotherapeutes. Het belangrijkste deel van de organisatie, de tijdwaarne ming, had men in handen ge legd van drie officials van de Koninklijke Nederlandse Zwem Bond. Kees Jansen: "in de voetballerij zijn er nu een maal geen mensen die be voegd zijn om tijdwarnemin- gen te verrichten. "Om precies uit te kunnen rekenen hoelang de spelers in actie waren ge weest had men ook de be schikking over twee verzegel de duivenklokken. Door van de totaaltijd de rusttijd af te trekken (Een van de tijd waar nemers "Deze stopwatches zijn tot op eentiende precies") kwam men aan de juiste speel tijd. De sfeer die er niet was pro beerde men onderling toch nog te maken. Vooral de korte pauzes tussen de speelhelften gaven de nodige hilariteit. Voordat scheidsrechter Van Dijk een speelhelft met een laatste fluitsignaal besloot konden de twee fysiotherapeu tes maar moeilijk hun "af keer" verbergen om "weer in die kuiten te moeten graaien. Was er eenmaal afgefloten dan renden, ja renden, spelers die zich op het veld amper buiten de middencirkel begaven naar de kleedkamer om op de mas- sagebank de pijnlijke ledema ten te strekken. Terwijl de spieren weer losjes werden ge maakt bediende men zich van de in grote hoeveelheden klaargemaakte kippepootjes en broodjes. Dat alles totdat men weer het veld werd opge commandeerd. Kees Jansen: "We zijn de eer sten die zoiets doen. Als ie mand onze prestatie wil verbe teren, willen wij graag onze wisselbeker ter beschikking stellen. En alles gaat volgens de regels van de KNVB. "Spij tig dat een vertegenwoordiger van die KNVB ontbrak. Zoals Kees Jansen tenslotte nog een laatste teleurstelling wachtte. Ook de herinneringsvaantjes waren niet zoals het hoorde. Het verschil was slechts een letter, maar er stond "wereld uurrecord. PAUL, HOVIUS

Leidse Courant | 1975 | | pagina 20