Jan Ruckert: beloning die hem toekwam Jonker Volann profiteerde vad misstap Monty Buitenzorg Na triomf volgde tweede catastrofe Van den Bunder Renners weigerden in te spannen Rhodos bracht vreugde terug In negende etappe van Giro Kun winnaar CH-Keulen LEIDSE COURANT Nog had Toine van den Bunder reden tot juichen. Een dag later beleefde hij zijn tweede catastrofale deceptie. (Van onze verslaggever) ULESTRATEN De dramatiek droop er in dikke druppels vanaf in de vierde etappe van Olympia's Ronde van Neder land. Op de flanken van de venijnige bulten in het Zuidlimburgse kreeg Toine van den Bunder zijn tweede catastrofale deceptie te incasseren. Vrijdag, in de etappe van Rijen naar Schijndel, had hij alle macht uit zijn broodmagere lijf voelen vloeien, met als resultaat ruim vijf minuten achterstand op de genade loos voortjagende concurrentie. Maar hoe schitterend nam de Zeeuw de vol gende dag revanche op zichzelf. In su perieure stijl won Van den Bunder mid dels een formidabele solo de rit naar Ulestraten en schaarde zich toch nog weer in de rijen der favorieten. Al na twintig kilometer (bij Gemert) waagden Piet Franken, Ben Liebregts, Piet van der Kruys, Martin Havik en Co Hoogendoom een uitbraak. Nadat Wiel de Ruijter en Arie Hassink tevergeefs hadden geprobeerd aansluiting te vinden, volgde ondanks knap afstopwerk van Piet Hoekstra, die twee Batavus-ploegge- noten (Franken en Liebregts) in de front lijn wist, snel een tegenactie van de grote groep. Vooral door toedoen van de Am- stelmannen Van Houwelingen en Hassink werd de uitlooppoging teniet gedaan. Ook de poging vn Wim Albersen en Juul Bruessing, later vergezeld door Hans Langerijs, liep op niets uit. De uitbraak van de Batavus-renners Franken, Van Lamoen, Huveneers en Havik leek veel belovend, maar de maximale winst van 1.40 minuut, hoofdzakelijk verkregen door knap verdedigen van (alweer) Piet Hoekstra, bleek niet toereikend toen Toi ne van den Bunder en de Belgen elkaar vonden in een tomeloze jacht. Kort na de hergroepering bij Berg sloeg Toine van den Bunder tenslotte nogmaals en definitief toe. Maar wat werden zijn aanwakkerende illusies gisteren wreed verstoord! Nog maar net had wedstrijdleider Jan Klip zaterdag de meute losgelaten, of de ren ners tuimelden in het gedrang om strate gische uitgangsposities voor de klim te gen de Keuteberg te veroveren, bij tien tallen tegelijk van de fiets. De overgrote meerderheid kon via een rappe achter volging weer aansluiting vinden, maar uitgerekend Toine van den Bunder werd het grootste slachtoffer. Hij raakte vele minuten achter en moest volkomen dizzy tegen de moordende helling van de genie pige Keuteberg omhoog worden geduwd, zo hopeloos zwak was de Zeeuw gewor den. Toine probeerde nog tot het uiterste in koers te blijven, maar moest tenslotte capituleren en de strijd staken. Ook Ad Tak, wellicht de beste klimmer van het hele gezelschap, moest, besmeurd met bloed, nog bijna 150 kilometer verder ploeteren naar de verlossende streep in Ulestraten, om daar te ervaren dat hij een slordig half uur had verloren op degenen die hij onder gelijke omstandig heden wellicht had kunnen verslaan. Ook André Gevers, de voor het eerst op zon dag koersende Gerrit Brokelman en niet te vergeten oranje-truidrager Emiel Gij- zemans smakten in de wrede eerste kilo meters tegen het asfalt. Gevers vond echter snel weer aansluiting en zou zich in het verdere koersverloop nog herhaal delijk aan het front melden, maar Bro kelman en Gijzemans kregen in de vol gende kilometers opnieuw uitvoerig met pech te maken en raakten ver in de achterhoede verzeild. Gijzemans, die in de eerste dagen alle aanvallen op zijn leiderspositie had overwonnen, verloor de strijd tegen het onfortuin. Hij ver speelde zeven kostbare minuten. En de leiderstrui. Wielrennen kan wreed zijn. ULESTRATEN Eindelijk kreeg Jan Ruckert de beloning die hem meer dan wie ook toekwam. Had zijn uitdagende solo van 24 kilometer in Jan van Erp-dorp Schijndel vrijdag door een razende spurt van Peer Maas „slechts" de tweede plaats in de dagklassering opgeleverd en was zijn coup om de leiderstrui van de schouders van Emiel Gijzemans te grissen mislukt, gistermiddag in de „bergetappe" van Olympia's ronde, was de twee de plaats achter de Belg Patrick Lefevre wel voldoende om het oranje te veroveren. Van alle renners staat het oranje de jonge Veghel- se coureur het best, want hij is het die kleur geeft aan deze ronde. Hij waagde het vrijdag als eerste de monotonie van deze Olympia's ronde te door breken. Hij durft aan te vallen, toont karakter en bezit de klasse om dit jaar definitief door te breken. Ploeggenoot Hassink moest al met zijn verdedigen de werk beginnen toen ploegmaat fYits Pirard en de Belg Patrick Lefevre na61 kilometer wegspron gen uit een kopgroep van dertien (Hassink, Spij ker, Scheffer, Schür, Langerijs, Kuys, Huyzen, Kruunenberg, Lubberding, Gevers en de Tsjech Pavlicek) die na de verwoestende slag op de Keuteberg was ontstaan. Henk Lubberding, ook zaterdag sterk koersend, wilde wat terugdoen, maar werd bij een poging de jacht op de Ièiders te openen gedwarsboomd door een persauto. De tegenactie kwam moeizaam op gang en zo kon de voorsprong van Pirard en de nimmer overnemen de Belg uitgroeien tot 1.30 minuut op de eerste groep, die in een later stadium Kruunenberg ver loor, maar aangevuld werd met Dohmen, Koot en Vart Katwijk. Formidabel Maar toen kwam Jan Ruckert. Alleen overbrugde hij de gapende kloof die hem van de leider scheidde. „Thuisrijder" Matthieu Dohme en Fons van Katwijk, die het contact met de eerste groep hadden verloren, profiteerden dankbaar van de magistrale jacht van Ruckert en lieten zich mees leuren naar de voorste linies. Ruckert demarreer de grondig en ontwikkelde in de volgende kilome ters zo'n formidabel tempo, dat de voorsprong van solist Lefevre (maximaal twee minuten) net voor Valkenburg (124 km.) teniet werd gedaan. Nog eenmaal zette de Belg zich schrap om zich alsnog te ontdoen van Ruckert. Op de helling van de verraderlijke Cauberg, minder dan een kilometer na de samenvoeging, moest Jan Ruckert de Belg laten gaan. Maar Ruckert vocht terug, achterhaal de Lefevre en ging met deze de sprint aan, die zou uitmaken wie de lastigste rit van de ronde ging winnen. Het werd Lefevre. Maar de leider strui was voor Ruckert De Belgische ploegleider Marchand probeerde nog wel via een protest Ruckert zou op zijn vlucht naar Lefevre hebben gestayerd achter een politiemotor de leiderstrui in Belgisch bezit te houden, maar de jury doorzag de truc van „oude rot" Marchand en veegde het protest van tafel. Jan Ruckert had zulke sluwheid niet nodig. Zijn klasse en durf waren meer dan toereikend om het hoogste te bereiken. Het oranje staat hem goed. «Valhelm, hoofdzaak" moet Roger de Vlaeminck ge dacht hebben tijdens de negende etappe van de Giro Jan Ruckert liet de Belg Patrick Lefevre niet gaan. Het leverde de oranje trui op, harry brink het attribuut, waar Ruckert recht op had. FROSINONE In de negende etappe van de Ronde van Italië waren de renners, na de zeer zware krachtsinspanning van de bergetappe van de dag tevoren, niet bereid om een bijzondere t prestatie te leveren. In de vlakke over 222 kilometer lange etappe van Sorrento naar Frosinone, triomfeerde Enrico Paoli- ni in zes uur, 49 minuten en 40 seconden voor de Belg Roger de Vlaeminck en de Spanjaard Eloriago. Zo traag was het tempo dat de renners meer dan een uur achter waren op het tijdschema. De achtste rit van Potenza naar Sorrento, een uitermate zware bergetappe, werd door de Italiaan Marcello Osier met grote voorsprong, ruim acht minuten, voor de Italiaan Battaglin, die de sprint won van een groepje van vier man, gewonnen. EREIL Na zijn ritoverwinning op de eerste dag van de ronde van de Oise heeft de Westduitser Dietrich Thurau zijn eerste plaats in het algemeen klassement niet meer afgestaan. De rijder van de ploeg van Peter Post (TI Raleigh), die aan zijn eerste profseizoen bezig is, wist in deze drie dagen durende ronde zijn voorsprong van slechts drie seconden op Gerry Knetemann, rijdend bij Gan Mercier, te behouden. De Belg Herman Teir- linck, die gisteren de derde en laatste etappe won, eindigde op de derde plaats. Na Gerry Knetemann was Bert Pronk met zijn tiende plaats de tweede Nederlander. Joop Zoetemelk is zaterdagavond in een wielercriterium te Castres als tweede geëindigd achter de Fransman Esclassan, die de 48 kilometer aflegde in 1 uur en 15 minuten. Derde werd de Spanjaard Ocana en vierde de Fransman Thevenet. Met een demarrage op 25 kilometer van de finish heeft Cees Bal gisteren de profronde van Kwadendamme gewonnen. In de slotfase bouwde hij eep voorsprong op van 44 seconden. (van onze paardesportmedewerker) WASSENAAR De heer J. van Hout heeft er sinds een jaar een leuk klantje bij. De juwelier uit Nijmegen en eigenaar van vele renpaarden is leverancier van de eigenarenvereniging "De Ren sport". Verleden week bracht voorzitter-eigenaar Joop van der Touw een bezoek aan zijn zaak om vele mooie ereprijzen voor de jaarlijkse klassieke produktenren te kopen. Na de hengstenstrijd stond Van der Touw in de ring weer tegenover J. van Hout. De bij hem gekochte prachtige kristal-zilveren gebakschaal kwam weer terug. Rhodos, bij Bertus Riem in training, had met jockey John Smith voor een huzarenstukje gezorgd door de voor die dag onver slaanbare trainingsgenoot Prince Wolter terug te wijzen naar de derde plaats. Eigenaar J. van Hout: "Mijn winkel staat vol met zulke 'ereprijzen', maar ergens zet je zoiets niet in je huiskamer. Dit exemplaar is enorm veel waard geworden en krijgt bij mij een ereplaats. De overwinning had ik nooit verwacht Wel wist ik dat het paard sterk verbeterd was". Cer de Kroes, die met zijn paard Jan tweede werd, was na de hengstenren meer dan tevreden. Voor Prince Wolter binnekomen had hij nooit verwacht. Jockey Wetemans kon enkele uren later op Duin- digt wel huilen. Notre Debut, de grote favoriet van De Kroes bij de merries, was plotseling kreupel en kon niet starten. De teleurstelling in het kamp Geran was groot. De vreugde bij de moeder van de Duindigt sociëteit, mevrouw Engelbert, was door de overwinning van de uitstekende Grande ar niet gering. Een pluim voor trainer.Tony Pi je was op zijn plaats. Plotseling is de derby van 13 juli na gisteren weer helemaal open. Lady met Sjenk Hendrikx op weg naar de overwinning ook goed voor de selectie voor het Europees kampioenschap. KEULEN De Westduitser Uitslag: Wolfgang Kun heeft gisteren op L*Woffgang Kun(Wdl) op Sieno 0 werd**de Sieno beslag gelegd op de eerste fouten, 54,5 seconden. 2 Freddy s£enk«i HartWlg plaats in het Internationaal Con- Nijs(Bel) op Sula 0 - 54,9, 3. Hugo cours Hippique in Keulen. Simon (Oos) op Flipper 0 - 55,6. Gerd Meier uit Gaanderen heeft Hij legde het parkoers (14 spron- Johan Heins eindigde zaterdag zaterdag tijdens het nationale gen en 460 meter lang) foutloos met Granaat in eenknockout- concours hippique in Helvoirt af in 54,5 seconden. springconcours met de Belg Fred- overwinningen behaald. DEN HAAG Wederom was de Supertrio-draverij op Duindigt gistermiddag een prachtig schouwspel: Monty Buitenzorg met Sjeng Hendrikx snel aan de kop, Joke met Buik Leeman lang in kansrijke positie en Mistral Nora, de draver van het jaar 1974 met Giel van der Togt, op de loer of de ijzersterke Monty Buiten zorg (winnaar van de Supertrio- koers twee weken geleden) een misstap zou maken Mistral Nora stapte in de band van Joke's sulky en Leeman was met een kapotte band kansloos voor de eerste prijs van tien mille in de Rapid Koffiezakjes Super trio-koers. Op het laatste rechte stuk kwam de pikeur met de „Gouden Handen", Wim Duiven voorden, met Jonker Volann enorm opzetten en zegevierde in de vijfde Supertrio-koers in de tijd van 1.18.9. Monty Buitenzorg werd tweede voor Mistral Nora, Kid Eemshom, Jacky Spencer en Joke. De supertrio koers bracht een uitbetaling van 162,- voor de combinatie 9-2-1. De supertrio- omzet was 63.077. De volbloeds hadden gistermid dag drie zeer belangrijke rennen. De hengsten en merrie's waaron der de beste drie-jarigen kwamen in actie in de produktenrennen, de grote generale voor de jaar lijkse derby op 13 juli. Bij de hengsten ging Prince Wolter van de Duitser Schnapka, het paard van het jaar 1974, bij de volbloeds als favoriet van start. Het paard had als twee- en drie-jarige nog nooit verloren. Op papier moest het voor Henk van der Kraats, de Nederlandse kampioens jockey, met de Prince een „wandeling" worden. Maar het pakte anders uit. De ruim zeven mille, verbon den aan de eerste prijs in deze ren, gingen naar John Smith met Rhodos. Evenals Prince Wolter is ook dit paard bij Bertus Riem in training. Jan van Stal Geran kwam met gast jockey Clive Mc- Garrity op de tweede plaats voor Prince Wolter en Midnight, de eerste favoriet van Stal Geran en trainer Joep Dekkers. Bij de mer rie's zegevierde met gemak Gran deur met Toni Treanor, Mariska werd tweede en Notre Debut van Stal Geran werd vlak voor de koers wegens kreupelheid terug getrokken. Lady met Sjeng Hendrikx en Li- do Buitenzorg vertegenwoordigen ons land op het Europees kam pioenschap der vijfjarigen, dat op vrijdag 6 juni in het Noorse Oslo wordt gehouden. Voordat de keu ze-commissie deze twee paarden voor uitzending in aanmerking liet komen, was er zaterdagmid dag op Duindigt een prachtige selectie draverij met een prijzen geld van 12.500,-. Geen moment is de overwinning voor de merrie Lady in gevaar geweest. Trainer pikeur Sjeng Hendrikx heeft de merrie in ongekend grote vorm gekregen en zegevierde over de 2100 meter in de kilometertijd van 1.19.8, hetgeen voor Lady te vens een recordverbetering bete kende. Lido Buitenzorg met Gi< u van der Togt, die een onvoordeli j parcours had gereden, kwam c de tweede plaats binnen vót Lento H. Lido's vorm diende zie de laatste tijd weer duidelijk aan De eigenaar van Lento H., d r heer Houben uit Maasbracht, wa L teleurgesteld over het feit dat zijl paard niet voor uitzending naa Oslo in aanmerking kwam. D a prestaties van Lento H. waren d R laatste weken duidelijk beter daitt die van Lido Buitenzorg. Bij de volbloeds boekte traine ra Tom McGarrity zaterdag succes n In de Patrice-Prijs gingen zij paarden Tatsuta en Ophelie a'- eerste en tweede over de eii streep. Zijn broer Clive had Ophelie duidelijk het verkeerdfc paard gekozen op deze sprintafL stand, want gastrijder Alen Jone ging met Tatsuta op een makke lijke zege af. Gelukkig voor Cliv had hij de eerste ren die middai fi al gewonnen met Horse Leap, ii een ren die evenwel van weinij j belang was. Trio-sensatie was er zaterdag ook^ op de Wassenaarse baan. De com binatie in de eerste de beste koer van de Duindigt-double, de Keei Speedprijs, bracht ruim zeventier mille. Slechts één Duindigt-bezoe ker had de goede combinatie Lentebode (15) Karmano (2) er Karei Belwin (6). Winnend bracht Lentebode 57,50. Arthur van Rwijswijk

Leidse Courant | 1975 | | pagina 16