Millimeters beslisten over titel Van der Smissen Roeiduo belandde bijna in kampreehtersboot ,,Er is weinig gebeurd we hebben alleen maar erg hard gevaren Algemene vergadering tegen elk voorstel Geen belangstelling voor ijshockey op Houtrust I! VollGybaltGam had gGGn schijn van kans tGgan België Winnaars Harwich-Scheveningen: Onverwacht verlies van Van der Velden MAANDAG 26 MEI 1975 GRANADA Niet meer dan twee millimeter bedroeg het allesbeslissende verschil dat Christ van der Smissen en niet Ludo Dielis in Granada Europees kampioen in het bandstoten maakte. In de zinderende finale was de Nederlander het eerst uit. Hij bleek een achterstand van 153-189 aan te kunnen. Bij 189 189 maakte hij de elf benodig de punten. Evenzovele caramboles scheidden Die lis van de remise, die tevens titelprolongatie zou betekend hebben door een beter algemeen gemid delde. Maar toen bleek dat ook de Belg kwetsbaar is. tisme. Langzaam kwam hij tot bewustzijn. Maar meer dan "ik ben gelukkig, heel gelukkig" kwam er niet over zijn lippen. Ook Dielis kon het niet bevatten. Met de ogen naar beneden drukte hij Van der Smissen de hand, hij schroefde de stok uit elkaar en borg deze geruisloos op. Op zijn stoel, van waaraf hij Van der Smissen zijn zoveelste krachtsinspanning had zien leveren, sloeg hij de handen voor het gezicht. Troostende schouder klopjes hielpen niet. Eén punt. Hij kon en wilde het niet geloven. Dielis, die even daarvoor nog leuke gebaren kon AfSpiGC|GlinCJ maken na wat gelukkige caramboles, keek ineens strak voor zich uit. Vanaf acquit haalde hij 10 punten. Voor het elfde nam hij veel tijd. Onzeker over de uitkomst van het effect, dat zijn bal achter de witte om zou brengen. Hij zette de keu iets naar links. Teveel, want op de nauwelijks zichtba re afstand draaide de speelbal via de band voor langs. Christ van der Smissen zat als verdoord op zijn stoel. Het zicht op de titel had hem afwezig gemaakt. Geen vreugde-uitbarsting, zoals bij het talrijke publiek, maar een wazige blik. De handte kening op het wedstrijdformulier was een automa- De eindstrijd, zoals er geen is geweest en ook wel niet meer snel zal komen, was in alles een afspiegeling van de manier waarop de twee uit blinkers het toernooi waren doorgegaan. Van der Smissen die geconcentreerd, alles buiten die paar groene vierkante meters in een waas ziend. Dielis nog wat losjes de handen op de khieën. De Belg raakte dan ook, zoals tegen Connesson, Scherz, Siebert en Van der Spiegel in de eerste honderd punten achterop. De Nederlandse kam pioen begon, zoals tegen dezelfde tegenstanders, het eerste met een serie: 40. Pas in de elfde beurt kreeg Dielis de ballen enigszins aan d§ band. Meer dan 30 punten kwamen er echter niet uit Van der Smissen schakelde over op de carotte, om in de 15e beurt ineens naar 143-90 uit te lopen. Dielis kreeg een klap. Hij maakte in zeven beurten niet meer dan 12 caramboles. Van der Smissen werd overmoedig. Dielis kwam toen terug met 33 en 51. In de voorgaande partijen betekende die score de beslissing. Maar de Belg had beter moeten weten. Zoals de Nederlandse kampioen zaterdag Connes son klopte (200-194) na een serie van 111 van de Fransman, zo goed was hij ook gistermiddag. Met een zelfverzekerdheid en een kwaliteit, legde hij aan voor reeksen van 24 en 11. Volledig in over eenstemming met de naam van de speelzaal "Cen- tro Artistico" zorgde hij na een wederzijdse misser voor het kunststukje: de eerste Nederlandse Euro pese titel in het bandstoten. De allesopeisende climax deed de gedachte aan Raymond Ceulemans naar de achtergrond ver dwijnen. De nu professionele Belg was de grote afwezige in Granada. Hij zal dat nog vaak zijn. Maar ook zonder de Belg kon een biljarttoernooi een waar evenement zijn. Van der Smissen heeft dat bewezen. Niet in de koele cijfers van het gemiddelde, hoewel hij zaterdag tegen Siebert het Nederlandse record partijgemiddelde van hemzelf met negen punten evenaarde. Maar dat is niet belangrijk. De manier waarop hij het toernooi, met Dielis, tot een grootse gebeurtenis maakte, is een veel belangrijker wetenschap voor de toekom st. 3. Johann ScherzfWdl) 4 Gunter SiebertfOdo) 5 Francis Connesson(Fra).... 6. Eduardo Bufrau(Spa) 7 Mare vd Spiegel(Bel) 8. Javier Arenaza(Spa) .....10 7.60 72.- 6 5 76 52- 4 7 75 111.- 4 6 04 37 4 4 55 33.- 2 5.33 35- De Belg Raymond Steylaerts heeft in Dortmund beslag gelegd op het Europees kampioenschap kunststoten (billard artistique). Steylaerts passeer de op de laatste dag zijn landgenoot Leo Corin. De Belgen hadden hetzelfde aantal punten (265), maar Steylaerts gebruikte in totaal minder pogin gen. De derde plaats was voor de Spanjaard Fernandez (264), de vierde voor diens landgenoot Domingo (197). (Van onze roeimedewerkster ALPHEN De favoriete vier van Njord/- Triton/DDS heeft het hoofdnummer ge wonnen van de traditionele roeiwedstrij- den van Hollandia op de Rijn bij Alphen. De altijd sfeervolle wedstrijd van Hol landia begonnen met een merkwaardig incident Al vroeg in de morgen belandde de dub- beltwee Maan/Punt, een combinatie die hard zou moeten kunnen gaan, tijdens een sprint bijna in de kampreehtersboot. Het favoriet geachte duo, had ook zonder dat incident verloren, want de heren waren nog niet geheel aan elkanders wijze van roeien gewend. Afzonderlijk roeiend red den de in het skiffen toch zeer ervaren Punt en de stijlvolle Maan, het ook niet. Beide roeiers legden het af tegen de dappe re Michiels van de Hoop,die ookzelf nau welijks op de overwinning kan hebben gehoopt. In de vier, de revanchewedstrijd voor de Varsity, mochten de verliezers van deze wedstrijd, Laga en Nereus, het tegen elkaar opnemen. Laga won, gemakkelijk zelfs. Het roeien wekte de indruk dat het de Delftse heren veel inspanning kostte, het veel vloeiender varende Nereus werd echter ruim op afstand gezet. Een mooie haal moet ook krachtig zijn en dat waS de Amsterdamse ploeg tot teleurstelling van de in het coachen meer dan ervaren Bloemendal, vergeten. De Delftse vreugde werd nog groter toen de twee met Klem en Woudenberg (broer tje van coryfee Bollo) de Nereus twee van Droge/v.d. Poll achter zich liet. Toch won Nereus nummers bij de heren. De eerste die daar voor zorgde in de hoogste catego rie was Luynenburg. Samen met Droog (- zilver in Mexico in 1968) won hij de twee zonder. Technisch was hun roeien minder dan in hun toptijd. De tegenstanders, res pectievelijk Argo en Triton, moesten ech ter eerbiedig toekijken, hoe deze "oude rotten" als eersten de finish passeerden. Een wat jongere garde van Nereus won de acht. Superieur varend werd heel ver voor Laga de eerste plaats bereikt. De toch wel gereputeerde Delftse formatie had zelfs grote moeite met de tweedejaarsploeg van Nereus. Opmerkelijk was dat techniek gisteren een doorslaggevende factor was. Door de stormachtige wind bleken ploegen die het van het pure enthousiasme moeten heb ben, het niet te redden. De balans van de boten leek op die van een oude trekschuit Niet alleen de roeiers, ook de stuurlieden hadden het vaak te kwaad. Door het ont breken van een oproeibaan voer menig eerstejaars stuurman tijdens een wedstrijd bijna door een boot heen. Dat slechts de Hoop een vier verloor, door de ongelijke strijd tegen eendukdalf, mag een wonder worden genoemd. De andere vereniging met materiaalverdriet was Njord. Door een ongelukkig zittend stuurtouw, botste de onbestuurbaar geworden boot tegen een tegenstander op. Bij deze laatste viel de schade mee; de Njord-ploeg mocht met lede ogen constateren dat de punt van de boot in de golven was verdwenen. Bij de dames voeren voor het eerst de door de roeibond samengestelde dubbel- vieren. Zij mochten vechten tegen de Ne reus sterren. Vosmaer en Steenman, ge steund door een jeugdig tweetal van de Hoop. De dubbelvier met Ans Gravesteyn, Anneke Stefeld, Trudie Jongenelen en Barbara de Jong trok er snel tussen uit. De Nereuscombinatie kwam halverwege even terug, maar werd daarna onverbid delijk teruggewezen. Met een ruime voor sprong ging de Njord/Triton/DDS-combi- natie in dit boordnummer van Hollandia over de meet. De skiff werd dit keer een prooi voor Trudie Jongenelen, zij versloeg eerst nipt Anneke Stefels en klopte daar na zeer voortvarend Ans Gravesteyn. De drie dames konden deze onderlinge strijd beëindigen in de succesvolle dubbelvierra- ce. Opmerkelijk bij de jongere jaars ploe gen was de dames acht van Aegir, zonder aarzelen werd zelfs een oudejaars acht voorbij gestreefd. Ook de lichte roeiers ontbraken niet in Alphen, al hadden zij het met name giste ren erg moeilijk tegen de wind. De strijd speelde zich vooral af in de twee zonder stuurman en in de vier. Bij de tweeën werd het sterk geachte Skadiduo door Euros geklopt. Bij de vieren won Nereus voor het Spaarne en Njord. Laatstgenoemde ploeg voer daarna in de seniorengroep opnieuw tegen het Spaarne, een schitterende race. Het lichte herenroeien blijkt steeds nieuwe talenten op te leveren. De keuze heren en dames van de roeibond keken met meer dan belangstellend oog naar dit festijn. Daarom, nu de Hollandia-wedstrijden hun oude, belangrijke, positie op de wedstrijd kalender hebben hervonden, wordt het wellicht toch tijd voor enige maatregelen. Meer dan eens dreigde een aanvaring. Wellicht moeten alle nummers in een twee- ploegenbaan worden verroeid, zodat er tenminste ruimte is voor oproeiende ploe gen. Helma Neppërus Harald Punt was nog niet aan Maas gewend, hetgeen hem bijna in de kampreehtersboot deed belanden. HULST Het Nederlandse he renteam heeft de volleybalip- terland tegen België kansloos verloren. In sporthal Den Dul- laert werd het een ruime neder laag van 3-0 (setstanden 9-15, 7-15, 10-15). De Oranje-equipe onder leiding van de Poolse coach Krysik kwam er totaal niet aan te pas. De Belgen, met Hugo Huibregts, Willy Gomme ren en Sjef Mol als grote uit blinkers, waren zowel verdedi gend als aanvallend opper machtig. In de eerste set kon de Neder landse formatie die zich even als de Belgen heeft geplaatst voor het toernooi om het Euro pees kampioenschap dat in ok tober in Belgrado wordt gehou den toch een voorsprong van 7-6 opbouwen, maar daarna liep het minder florissant. De enige man die voor de ruim 500 toe schouwers nog een voldoende kon halen in de Oranjeploeg was Frank Constandse, maar hij kon toch ook niet verhinde ren dat de Belgen de eerste set uiteindelijk nog met groot ge mak met 15-9 wonnen. De twee de set was slechts een formali teit. Het Nederlandse team, met Constandse, Warns, Van Velzen, Reparon, Groen en Van Dijk in de basisopstelling, stapelde fout op fout en verloor met ruim verschil: 15-7. De derde set leek opnieuw met speels gemak door de Belgen te worden gewonnen. België, met de veel scorende Gommeren, liep knap uit tot 12-3, maar toen draaide het opeens wel even bij Nederland, dat goed terug vocht tot 129 maar tenslotte toch met 15-10 moest buigen. De jeugdploegen met spelers tot twintig jaar kwamen eveneens tegen elkaar uit in Hulst. De Nederlandse jeugd- ploeg leek op een gemakkelijke overwinning af te stevenen na winst in de eerste twee sets, maar ging tenslotte toch met 2-3 door de knieën. Setstanden: 15- 10, 15-13, 10-15, 11-15, 10-15. De Italiaanse volleybalploeg heeft zich in Trevisio gekwalifi ceerd voor het toernooi om het Europees kampioenschap heren door een overwinning in drie sets op Zwitserland: 15-3, 15-3, 15-8. De Italianen zijn in de strijd om de Europese titel inge deeld met Hongarije, Polen en Joegoslavië. 5CHEVENINGEN. - De paar wandelaars, die zaterdag de venijnige wind op de boule vard in Scheveningen trot seerden, moeten het wel ge zien hebben: Het jacht dat met bolle, roodgekleurde zei len afstevende op de haven Onbewust waren zij getuigt van een klein wondertje. Wanl zelfs de havenmeester, toch voor een kleintje vervaard heeft zich de ogen uitgewre ven. Het rode jacht, Spirit ol Delft geheten, deelnemer van de zeilrace Harwich-Scheven ingen kwam op een totaal on verwacht moment binnen. Re kenmeesters hadden voor speld dat de eerste zich om een uur of zeven zou melden in het Scheveningse jachtha- ventje Marina, de finish van de zeezeilrace. De Spirit of Delft meerde om tien voor half vier aan. Alsof er niets aan de hand was, stapte de tienkoppige bemanning met aan het hoofd schipper Oos- terwijk, dokter in Delft en ge routineerd navigator Gerard Dijkstra het clubhuis binnen. Om te wachten. Bemanning slid Fred Duin: „Pas toen we tweeënhalf uur aan land wa ren, en nummer twee nog niet was gearriveerd, wisten we zeker dat we gewonnen had den. Op het succes hebben we toen wat borrels genomen". In de roes van het feest werd een besteld krat pils later niet afgerekend, het werd de win naars niet kwalijk genomen. Het Delftse schip had een stunt uitgehaald, die in de an nalen van de zeezeilerij een eerbiedig plaatsje krijgt inge ruimd. Natuurlijk viel 's avonds laat toen de haven intussen was veranderd in zoals een lid van jachtclub KERKDRIEL Wereldkam pioen Kees van der Velden heeft zondag bij speedboatraces die meetelden voor het Nederlands kampioenschap in Kerkdriel een verrassende nederlaag gele den. Hij werd achter Hans Pel ster en Joop Linnenbank, derde. De uitslagen zijn: on-klasse (1500-2000 cc): 1. Hans Pelster met Danneman-Johnston; 2. Joop Linnebank met Molinari- Mercury; 3. Kees van der Vel den met Molinari-Johnson. oi- klasse (1000-1500 cc): Rob Lin nenbank met Molinari-Mercury; 2. H. Bakker met Scotty-Mercu- ry; 3. Boy Vranken met Molina- ri-Mercurv. De zegevierende bemanning in opperbeste stemming op de boulevard. Vlakbij het water, waarop de triomf werd behaald poseerden de zeezeilers. Schipper Wim Oosterwijk pronkt met de grote beker, behorend bij de eerste plaats in klasse I. de zwaarste klasse. Scheveningen het noemde „een kerstboom met veel lampjes" het woord geluk en die factor mag zeker niet worden uitgeschakeld. Maar evenzeer heeft de routine, waarop Fred Duin zelf tien jaar bemanningslid Fred Duin het noemt: „We hebben toen een enorme slag geslagen". En dat is dan het enige pikante, waar de 30-jari- ge ingenieur tijdens de druk bezette afscheidsparty gister avond in Seinpostduin op kon wijzen. „Er is weinig gebeurd, zwaartepunt legt een grote rol f we hebben alleen maar erg gespeeld. „Het gebeurde in de buurt van lichtschip Smith Noll om een uur of elf in de avond. De lichtjes van onze achtervolger waren opeens verdwenen". De Spirit of Delft had met het oog op de weersvoorspelling overi gens samen met onder andere de Sarabande gekozen voor een ruimere koers. Een koers die later precies de goede bleek: de wind was de zeilen van de Spirit of Delft het gunstigst gezind. Of zoals hard gevaren". De bemanning van de Spirit of Delft, voor het eerst geconfronteerd met een zege in de Noordzeerace, is nuchter gebleven onder het succes. Het feit. dat het Delft se schip toch niet genoeg pun ten haalde om te mogen deel nemen aan de Admiral Cup wordt doodgemoedereerd aanvaard. Fred Duin: „Mis schien komt het wel, omdat we zoveel succes hebben mee gemaakt, dat we er gewend aan zijn geraakt". Succes, het woord klonk ook in de ver trekken van jachtclub Sche veningen die voor het eerst de finish organiseerde van de Noordzeerace. Marcus Se- gaar: „Het was hier vannacht met zo'n driehonderd beman ningsleden een gekkenhuis. Maar de organisatie is zo per fect verlopen, dat we er met z'n allen voor zullen vechten de race volgend jaar weer hier te krijgen." KEES KOOMAN Uitslag: klasse I: 1. Spirit of Delft, 2. Phanton, 3 Easy Rider, 5. Sara bande. klasse II: 1. Standvast, 2 Nymphea, 3. Goodwin, klasse III: 1. Grazy Wolf, 2. Schuttevaar, 3. Tibu- ron, klasse IV: Alice, 2. Dingo, 3. Zouterik, klasse V: 1. La Peligro9a, 2. Marina, 3. Caro Mandel. Totaal: 1: Spirit of Delft, 220 mijl in 28 uur, 17 minuten, 13 seconden, 2 La Peli- grosa, 3. Marina. Nieuwe triomf Orantes DEN HAAG Manuel Orantes heeft de open Westduitse tennisti- tel veroverd door gisteren in de finale te zegevieren over Jan Kodes. De Spanjaard had er evenals in de halve eindstrijd tegen Ilie Nastase, vijf sets voor nodig. De setstanden waren 3—4, 6—2, 6—2, 46, 6—1. Vorige week greep Orantes ook al de titel in Bournemouth. Hij verdiende met de titel in Hamburg ongeveer 37.000 gulden. De damesfinale werd na vier uur slopende strijd gewonnen door de Tsjechische Renate Tomanova, die met 76, 5—7, 108 de Japanse Kazuko Sawamatsu versloeg. Frankrijk plaatste zich voor de halve finale Davis Cup Europese zone groep B door Joegoslavië met 3—0 te verslaan. Regen hinderde dat het duel helemaal werd uitgespeeld. Waardoor beide partijen overeenkwamen de 3—0 als eindstand te beschouwen. Sportwereld Cantarella (It.) heeft in Mar Plata de wereldtitel rolschaat sen op het onderdeel 1000 meter veroverd in een tijd van 2.53.91. Luis Pipperno (Arg.) werd twee de. De Brit Joh Freetman derde. De Nederlander Wim Stolz werd zevende. Argentinië tleidt in het landenklassement voor Italië en Groot-Brittannië. MONTERREY Miguel Canto (Mex.) heeft in Monterrey zijn wereldtitel boksen in het vlieg- gewicht (World Boxing Council) behouden voor een zege op pun ten op BetulioGonzalez (Ven.). KOEALA LOEMPOER Om de publieke belangstelling voor het gevecht om het wereldkam pioenschap zwaargewicht bok sen tussen Muhammed Ali en Joe Bugner (1 juli) te vergroten zal het nationaal Museum van Maleisië midden juni in Koeala Loempoer een expositie houden met boksen als onderwerp. BRASSCHAAT - De Neder- landse jongens-hockeyploeg heeft tijdens een internationaal hockeytoernooi in Brasschaat met 40 naar België en met 10 van West-Duitsland, gewon nen. De meisjes versloegen bei de tegenstanders met resp. 2—0 en 2-1. (Van o e sportredactie) DEN HAAG De kans op (top)ijshockey op Hou trust het komende seizoen is zeer gering geworden. I Voorzitter Herbert Piket heeft afgelopen vrijdag avond tijdens de Algemene vergadering van de Nederlandse Ushockeybond alles in het werk gesteld om de Houtrustformatie Duyvestein Wintersport als nog het nieuwe seizoen in de eerste klasse te krijgen. Maar zowel het bondsbestuur als de vergadering had er geen oren naar. Zelfs was het niet mogelijk de plaats van Kemphanen in de eerste klasse te gaan Innemen. Kemphanen dat door promotie uit de tweede klasse In de eerste klasse mag gaan spelen, heeft geen interesse in de eerste klasse, daar het team voor dat ijshockey nog niet rijp is. Adriaan Duyvestein die het ijshockey ondanks zijn volleybal, handbal en basketbal nog maar niet los kon laten heeft zelfs aan de bondsvoorzitter Freddie Schweers gevraagd of hij in stemming wou brengen welke clubs de Haagse Houtrustformatie graag in de eerste klasse zouden willen hebben. Geen enkele club stem de daar voor. Enekel stemden blanco. de met een team buitenlandse spielers mee te doen aan de strijd om de Coupe Internationaal. Freddie Sch weers: „De Coupe Internationaal is geen zaak van de Nederlandse Ushockeybond, maar van het comité Coupe Internationaal. Maar ik wil hier in de zaal wel even peilen of er interesse is bij de clubs die even tueel aan deze Coupe Internationaal meedoen". HYS- Intervam was tegen, Tilburg Trappers bleef tussen wal en schip hangen, Nationale Nederlanden had geen interesse in Coupe Internationaal en het aanwe zige CPL Luik, dat uit voornamelijk Canadezen bestaat, had geen behoefte aan een team van Duyves tein Wintersport bestaande uit Canadezen. Kortom de Houtrustijshockeyformatie die vorig jaar net van Tilburg verloor en zelfs zegevierde over HYS kon geen genade vinden in de ogen van de algemene vergadering. Eén van de Nederlandse topscheidsrech- ters, Zaalberg: „Ik begrijp niet dat er zo tegen Duyvestein wordt geageerd. De wedstrijden die ik gefloten heb waren heerliike duels". Voorzitter Herbert Piket: „Ik had op een open in schrijving gerekend. Maar het is duidelijk geworden dat de ijshockeybond geen tweede club in Den Haag wil. Het bondsbestuur heeft echter van de vergade ring de macht gekregen om de competitie in te delen. We hopen er altijd nog bij te zijn in de eerste klasse. Maar we gaan in ieder geval door met ijshockey op Houtrust. Desnoods spelen met een team van enkel Nederlandse spelers in de tweede divisie". Zijn op Houtrust de plannen voor een touring-team ook ten einde? Herbert Piket: „We hopen nog steeds op een touring-team in de nieuwe competitie, los van ons team dat vast op Houtrust gaat spelen. We zullen bij het comité Coupe Internationaal aankloppen en mogen we daarvoor van de bond niet inschrijven dan gaan we wellicht vriendschappelijke wedstrijden spe len".

Leidse Courant | 1975 | | pagina 11