En nu maar afwachten AR wil met EVP en CHU nauwere samenwerking Nieuwe regeling )rijsaanduiding evensmiddelen £éidóc@omo4tt Fiets vandaag zeer in trek M P.v.d.A. gaat inzien dat polarisatie fnuikend is j/xjcMrwié EIS 8 JAAR VOOR DODELIJKE STEEKPARTIJ tip voor een fijne dag: DIERENPARK WASSENAAR VN-bataljon wil alleen uitzending op vrijwillige basis Maserati moet sluiten Transplantatie eileider ''Waal$ «Rode yATERDAG 24 MEI 1975 LEIDSE COURANT MR AANTJES IN ZWOLLE: (Van onze parlementaire redactie) Zwolle De AR-fraktie in de Tweede Kamer wil komen tot een hechtere samenwerking met KVP en CHU. Alt-leider mr. W. Aantjes ver klaarde vanochtend op de partijraadsvergade ring van de ARP in Zwolle, dat zijn fraktie de twee andere confessionele frakties zal voor stellen om in het komende parlementaire jaar de beslissingen die in de Kamer moeten wor den genomen gemeenschappelijk voor te berei den. Volgens mr. Aantjes is de politieke praktijk de belangrijkste toetssteen voor het al of niet uitkomen met een gezamenlijke kandidatenlijst bij de verkiezingen in het voorjaar van 1977. „Een gemeenschappelijk uitgangspunt en pro gram zijn niet voldoende", zei hij. De AR-leider verklaarde, dat er vele moeilijk heden aan het voorstel zijn verbonden. Deze hangen volgens hem vooral samen met de verschillende posities die ARP en KVP ener zijds en de CHU anderzijds tegenover het kabinet-Den Uyl innemen. Mr. Aantjes meent, dat het experiment geen verandering tot gevolg mag hebben voor de loyale houding waarmee KVP en ARP het kabinet tegemoet treden. „Anderzijds mag van de CHU niet worden verlangd dat zij haar oppositie-rol zou verloochenen". Het optreden van de confessionele drie als één fraktie zal echter, aldus mr. Aantjes, in het bijzonder gevolgen hebben voor de verhouding tussen de CHU-fraktie en het kabinet. Eén van de konsekwenties van een dergelijke stap moet volgens hem dan ook zijn dat bij het overleg dat Andriessen en hij met de confessionele ministers hebben ook CHU-fraktieleider Knii- singa wordt betrokken. DR. KRUISINGA (CHU): (Van onze parlementaire redactie) UTRECHT Op de algemene vergadering van de CHU heeft fractievoorzitter Krui sin ga van morgen gezegd dat ook de PvdA geleidelijk gaat inzien dat de polarisatietactiek fnuikend is. Dit leidde hij onder meer af uit verklarin gen van minister-president Den Uyl. Volgens Kruis inga lijkt het erop dat Den Uyl zich meer als premier dan als partijleider wil gaan ge dragen We verzetten ons, zei hij, principieel tegen polarisatie van de linkse drie en van de VVD. Liberalen en socialisten wekken soms de in druk, alsof alleen zij het recht hebben zich een echte partij te noemen. Want de christen-demo craten passen niet in hun schema. De CHU zal niet dulden dat de christen-demo craten bij een volgende kabinetsformatie in een hoeK apart worden gezet De CHU wenst mee te werken aan kabinetten, waarbij de betrok ken partijen op basis van de verkiezingsuitslag op evenredige wijze hun aandeel kunnen leve ren in het beleid. De CHU is principieel tegen bindende afspraken vóór de verkiezingen. Ze is tegen een methodiek die uitloopt op gedogen en niet gedogen in het parlement Daarmee wordt aan de parlementaire discussie afbreuk gedaan. Ook wenst de CHU niet mee te werken aan kabinetten met randen van welke signatuur of kleur ook. Kruisinga sprak zijn vertrouwen uit over de voortgang in de christen-democratische samen werking. „De CHU wenst nadrukkelijk de christen-democratische eenheid. Ze is bereid zich met alle kracht voor het CDA in te zetten". )EN HAAG Minister Lubbers van Economische Zaken wil dat en aantal levensmiddelen verplicht een prijsaanduiding per landaardhoe veelheid (PPS) krijgen. let gaat hierbij om verschillende categorieën produkten. De eerste ptegorie zijn produkten die in uiteenlopende verpakkingsmaten rorden aangeboden: mayonaise, slasaus, fritessaus, ketchup en indere pikante sauzen, mosterd, azijn, limonades, honing, chocola- lepasta en halvajam. De tweede categorie zijn produkten, die (fschoon ze van oudsher in standaardhoeveelheden worden gele erd. in toenemende mate in afwijkende maten worden aangeboden: ioffie, thee en soepen. Verder wil minister Lubbers een verplichte rijsaanduiding per standaardhoeveelheid voor koffiemelk, choco- Bdemelk, slaolie en voorverpakte kaas, vlees en vis. De standaard- ioeveelheden, waarop de prijzen herleid moeten worden zijn een jilo of een liter. minister Lubbers heeft deze voorstellen neergelegd in een advies- janvrage aan de Sociaal-Economische Raad. De nieuwe voorgestel- je regeling zal in beginsel kosten verhogend werken en daardoor K>k prijsverhogend, omdat er voor de handel meer werk aan vast fit. Men kan daarom niet zonder meer zeggen dat de voordelen n alle gevallen zullen opwegen tegen de extra kosten, aldus hinister Lubbers. Niet storen Toeristen mogen voortaan het Part henon op de Acropolis niet meer In omdat de marmeren vloer te veel te lijden heeft de voetstap pen van de mil joenen bezoekers de 25 eeuwen oude citadel in het centrum van Athene. Archeolo gen hebben voor speld dat het niet lang meer zal du ren voor het mar mer van de Acro- polis (ook be dreigd door cor rosie) zo zacht wordt dat het als zand verkruimelt. Gisteren, de laatste dag van hun exa men, werden de VWO-kandidaten die voor Grieks hadden gekozen, getrac- teerd op een stukje Plutarchus, die in zijn „Leven van Themistocles" de le zer confronteert met de verschillen in opvatting tussen oost en west over autoriteit. In_ de gekozen pericope voert hij Themistocles op als verte genwoordiger van de Griekse sluw heid en diplomatie. Volgens een le raar wiens commentaar wij vroegen, draait Plutarchus in dit stuk in een niet te lastig Grieks om enkele sleu telbegrippen heen. Leerlingen die in de lectuurfase kennis hebben ge maakt met Herodotus, zullen daar zeker veel voordeel van hebben ge had. Karakteristiek noemde hij de dialoog vorm, die verre te verkiezen is boven het anekdotische van sommige vroege re eindexamenteksten. Binnen de ka ders zoals die aangezegd werden door de vragen, bedoeld als voorbereiding op de Huidige vorm van het eindexa men, begaven de vragen zich zeker niet. Ze waren lastig te sommige zelfs vaag. In het vak biologie werd gisteren nog slechts op een beperkt aantal scholen examen afgenomen, een soort proef- examen voor die scholen die zich hier voor hadden aangemeld. Volgend jaar zal dit vak wel op het centraal eind examen prijken. Op een Mavo-4 school waar gisteren wel biologie werd afgenomen, waren leerlingen noch leraar ontevreden. De opgaven vroegen volgens de leraar veel inzicht in de stof. Scholen die gewend zijn aan de vragen, samenge steld door de vereniging van leraren biologie, zullen daarop ingesteld zijn, meende hij. Hij vermoedde dat deze vereniging ook wel de helpende hand zal hebben geboden aan het Cito, dat de examenvragen had opgesteld. Dat waren er 40, maar de tijd van 2-1/2 uur was zowel volgens de kandi daten als de leraar van bedoelde school voldoende. Echt moeilijk waren de opgaven niet Stofwisseling en voortplanting waren troef, onderwer pen waar de doorsnee-kandidaat tevo ren op zal hebben gerekend. „Echt wat we gewend warén", zei een leer- Fries Voor verreweg de meeste kandidaten van het algemeen voortgezet en het beroepsonderwijs zit de examenmara thon er nu weer op. En nu maar wachten op de uitslag. Prikdatum is 20 juni. Wie een herexamen krijgt, zal eind augustus of begin september op nieuw moeten aantreden. Maandag prijkt als hekkesluiter Fries op de examenagenda. Maar dat speelt slechts op enkele scholen in het hoge noorden. lORDRECHT (ANP) Acht jaar gevangenisstraf met aftrek van loorarrest heeft de officier van justitie bij de rechtbank in lordrecht, mr. A. Niessen, geëist tegen twee Grieken. De twee ladden de directeur van de scheepswerf Holland, J. J. Courresh (taal, in zijn huis in Gorinchem overvallen. Toen de man zich lerzette kreeg hij ettelijke steken met een mes, waarvan er één pdelijk was. fij zijn eis zei de officier, van justitie dat hij er mee rekening lad gehouden dat de twee na het uitzitten van hun straf over |e grens worden gezet. )e mannen hadden met voorbedachte rade gehandeld, zo bleek fit een moeizaam verhoor via een tolk, maar ze hadden hun lachtoffer niet willen doden. Ze hadden er niet op gerekend dat lun slachtoffer zich zo zou verzetten. De bedoeling van het tweetal ras hem direct geld af te persen door hem te dreigen zijn huis b brand te steken, hem te ontvoeren met zijn eigen auto om daarna fc pogen van zijn familieleden onder druk geld los te krijgen. Vissterfte Irt een meer nabij het Spaanse Va lencia hebben biologen een massale sterfte onder vissen ont dekt. Zij spreken van meer dan 40.000 dode vis sen, vergiftigd. Het gebied staat bekend als een van de rijkste rijstvelden ter we reld. Rijstplanters hebben al laten weten dat de door gebruikte stoffen niets met de sterfte te ma ken heeft. f ADVERTENT!' J 1 dag niet genoeg? Hindert niet.. Een fijne vrije dag Is in Dierenpark wassenaar om voor u 't weet. Dat geldt voor volwassenen en voor kinderen. Want niet alleen behoort dit park met z'n ruim 3.000 dieren tot de grote drie van t land bovendien zit het boordevol dagvullende attraktlea. Dolle pret bij de grootste apenkollektie van Neder land. Fleurig buitenterras. Spektakulalr voederen van tal van diersoorten, waaronder 120 verschillende roofdieren. Gezellig restaurant. Vertederende me menten op plaatsen waar jonge dieren zijn. Kinder boerderij met gelegenheid tot ezeltje-, pony- of mlnicar-rijden en voor de hele kleintjes dan met de Zoo-boemel door 't dierenrijk. Grote speeltuin. Ook u zult en/aren dat Dierenpark Wassenaar eigen lijk veel meer biedt dan men op één dag genieten kan. Maar dat hindert niet. Voor maar 15 gulden hebt u een jaarabonnement. Kunt u 12 maan den lang terug komen wanneer u maar wilt. En zo vaak u maar wilt. Dubbel fijn omdat et altijd wei wat nieuws te zien en te beleven valt. Rijksstraatweg 667 Tel. 01751-78691 en 79559 DEN HAAG (ANP) Vijfhonderd dienstplichtigen van het 44e pantserinfanteriebataljon in Zuidlaren, het zogenaamde VN-batal jon, willen dat uitzending voor de Verenigde Naties alleen ge schiedt op basis van vrijwilligheid. Dit staat in een petitie, die het bestuur van de WDM-afdeling Zuidlaren heeft aangeboden aan de voorzitter personeelsraad, luitenant-generaal jhr. De Savor- nin Lohman in Den Haag. Zoals uit de petitie blijkt leeft bij de soldaten ongenoegen over hun mogelijke taak. Volgens de soldaten komt in de waarschu- wingsoproep onvoldoende tot uiting wat de taak is van het VN-bataljon. De indruk wordt gewekt, zo luidt het in de petitie, dat het bataljon en de rampenbrigade gescheiden legeronderdelen zijn, terwijl beide taken door hetzelfde bataljon worden uitgevoerd. Bij gebrek aan voldoende belangstelling kan uitzending in VN-ver- band worden verplicht Dit kan een groter risico betekenen onvrij willig te worden blootgesteld aan oorlogsgevaar. Ook wil men dat de VN-taak en de rampenbestrijding verhuist naar een meer centraal in het land gelgen legeronderdeel. Het accent dat in de opleiding ligt op de rellenbestrijding moet niet de overhand krijgen. Daarentegen willen de militairen een goede voorlichting over de VN-vredesmacht, door van het leger onafhankelijke instanties. Zolang in de bestaande situatie geen verandering is gekomen, zullen de vijfhonderd geen vrijwillige medewerking verlenen aan uitzending in het kader van de VN-vredesmacht, aldus de petitie. IADVERTENTIE 20 mei t/m 8 juni Dagelijks geopend van 10.00 rot 18.00 uur (ook in de weekends) en op donderdagavond tot 22.00 u Jaarbeurs Utrecht Voordelige trein-toegangbiljetten op vele stations verkrijgbaar. Opnieuw protest tegen ontslag Van een onzer verslaggevers LEIDEN Leerlingen en lera ren van de Rembrandt-scho- lengemeenschap in Leiden hebben gisteren op het stad huis opnieuw gedemonstreerd tegen het ontslag van de heer P. Marijnis, jnis, een leraar Nederlands. Met spandoeken, waarop leuzen als „Paul moet blijven" en „Waar blijft de Boer's bekering tot de demo cratisering" probeerden de de monstranten wethouder Tesse- laar te bewegen het ontslag ongedaan te maken. Deze ver klaarde echter achter de be slissingen van de schoolleiding te staan. Hij wilde niet aanne men, dat leerlingen die staak ten een "één" voor hun proef werk zouden hebben gekre gen Beleidsnota goederenvervoer (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG De ministerraad heeft de door de staatssecretaris van Verkeer en Waterstaat toegezegde beleidsnota over het goede ren vervoer goedgekeurd. De nota zal volgende week worden gepubliceerd. Het doel van de beleidsnota is te komen tot en het handhaven van gezonde verhoudingen in het goederenvervoer per spoor, over de weg en te water door middel van een pakket beleidsmaatregelen. Taak voor "Open School DE EERSTE VOORSTELLEN van de commissie "Open School" liggen bij overheid en belangstellenden op tafel; hier en daar zijn ze al indiscussie en dat is een goed tekea Want alleen bij een levendige belangstelling kan "Open School" in haar taak slagen. Sommigen vragen zich af, of de commissie een goed startpunt gekozen heeft; wij hebben daar geen moeite mee, want in onze samenving vinden we het een urgente zaak dat degenen die -buiten eigen schuld- op het gebied van vorming en ontwikkeling al na' het basisonderwijs kansen gemist hebben, net eerst aan bod komen. Daarom bijvoorbaat "ja" tegen de voorstellen om volgend jaar multi-mediaal (dus via radio, televisie, schriftelijke cursussen en zo mogelijk persoonlijke begeleiding) projecten voor werkende jongeren en grote categorieën vrouwen op te zetten. DE STAP DIE DIRECT op de eerste keuze volgt, lijkt ons evenwel minstens zo belangrijk; men zal op ruime schaal de belangstelling van de eerst-betrokkenen moeten wekken en dus een "Open School" moeten stichten welke voor allen begrijpelijk is. De éne eis hangt o.L nauw met de andere samen. Want een kwaal van onze samenleving is, dat de taal van de één -gesproken of geschreven- niet meer begrijpelijk is voor de ander. Kranten, radio en televisie ondervinden dagelijks, dat een deel van hun produktie bij de consument ongebruikt blijft liggen; dat komt wel eens doordat de consument weigert belangstelling op te brengen voor zaken waarmee hij niet van jongsafaan vertrouwd is, maar ook omdat men bij de massa-media vaak zijn verstaan baarheid richt op een niveau dat voor de gemiddelde belangstellen de te hoog ligt Bij een groot deel van ons culturele leven heerst dezelfde kwaal, maar kunstenaars hebben dan nog het alibi van hun "profetische taal". BIJ HET ONDERWIJS is de verstaanbaarheid van boeken en cursussen een permanent probleem; mensen met goede ideeën blijken lang niet altijd in staat die ook goed en duidelijk te verwerkelijken. Door een soortgelijke oorzaak falen vaak docenten. Wat "Open School" nu gaat doen, is terzake nog meer kwetsbaar. Want het gaat niet alleen om populariseren van wetenschap of semi-wetenschap, maar om een benaderingswijze die problemen doorzichtig maakt zonder de nadrukkelijkheid dat deze vorming en instructie slechts bestemd zijn voor "de eenvoudigen van geest". (Van een onxer verslaggevers) DEN HAAG/LEIDEN Steeds meer mensen nemen het fiets stuur in de handen, zetten de voeten op de pedalen en trap pen er op uit om kuit- en ande re onwillige spieren weer in het gereel te krijgen en de uitlaat gassen van auto's er eens goed uit te zuchten. Scholieren kie zen de laatste tijd bewust voor het rijwiel en laten de brommer aanlokkelijk glimmend in de etalage staan. Dat is vandaag weer eens duide lijk gebleken toen duizenden mensen op deze tweede landelij ke Fietsdag na betaling van twee gulden vijftig een fietsrou tebeschrijving in ontvangst na men, diep ademhaalden en be gonnen aan een tocht van zo'n 25 tot 35 kilometer. Sommige snelle broeders die zich vanochtend meteen bij het startsein van de heer Vondeling via de TROS-radio op het zadel lieten zakken zijn inmiddels al weer moe maar tevreden terug op het punt van uitgang. Ande ren zijn nog zwaar zwoegend want de pedaaltjes draaien nog niet zo soepel als ze vroeger deden of vrolijk fluitend langs berg en dal bezig met het inademen van ettelijke kubieke meters verse, frisse buitenlucht De Landelijke Fietsdag is even als vorig jaar georganiseerd door de ANWB, de routes zijn uitgestippeld door de plaatselij ke VWs en de TROS-radio be geleidt dit buitengebeuren op Hilversum L In Den Haag heeft men nog vanmiddag de keuze uit twee routes. Het ene startpunt is het VW-kantoor op het Gevers Deynootplein in Scheveningen, het andere in Wateringen bij de molen op de Dorpskade. (Van onze correspondent) Rome De Maserati-autofa- brleken in Modena in Italië gaan dicht Bijna 800 werkne mers komen onverwacht op straat te staan. Naast economische hebben ook andere faktoren meegewerkt aan de ondergang van de fa briek. Allereerst de oliecrisis, daarna de zware btw-bepalin- gen, vervolgens de snelheidsbe perkingen op de meeste Europe se wegen. Een sportief merk als Maserati moest het nu eenmaal van snelheid hebben. De goedkoopste Maserati, de "Merak'-coupé kostte overigens nog altijd 50.000 gulden; het duurste model ruim 80.000 gul den. Maserati heeft grote successen geoogst op de beroemdste race-, circuits ter wereld. Vóór de oor log vooral met de legendarische coureur Nuvolari; na de oorlog" onder meer met Alberto Ascari en Manuel Fangio die met een Maserati twee keer de wereldti tel veroverde. Kaapstad (Reuter) In het Groote Schuurziekenhuis in Kaapstad is deze week met succes een eileider-transplantatie verricht, waarbij niet alleen de eileider zelf, maar ook de slagader en het verder aderstelsel werden ingeplant Nu een dergelijke operatie met succes is verricht kan de transplan tatie voor vele onvruchtbare vrouwen een mo~~,iikheid openen om zwanger te worden. De eileiders komen be- ir als bij opera ties de baarmoeder moet worden weggehaa (ADVERTENTIE Wie onze „Top-Tien-Prijzen" kent weet dat goede, smaakvolle mode, van goede kwaliteit heus wel voordelig kan zijn. jarlemmcrstraat 112-120 tegenover Donkersteeg Leiden

Leidse Courant | 1975 | | pagina 7