Verrassing in Beethovencyclus: de 4e symfonie Warmond in etsen en zeefdrukken ORGEL- EN BEIAARD-CONCERTEN IN VOORSCHOTEN Foto-wedstrijd in kader van Monumentenjaar Steenwinkel werkt aan zijn laatste citroentje UITGAAN ixpositie van Jules Bekker 6n Wassenaar Wassenaar In de openbare bibliotheek te Wassenaar ordt tot 19 juni een expositie «houden van het werk van de Raagse kunstenaar Jules Bek- •r, bestaande uit schilderijen, afiek en aquarellen. Jules Bekker kreeg zijn oplei- de Koninklijke Aca- or beeldende kunsten de Vrije academie te Den aag. Hij ontving in 1969 de Jacob Maris-Jeugdprijs voor peGrafische kunst en het vorig de Koninklijke Subsidie vrijeschilderkunst, [et grafisch werk kenmerkt [rlich door een sterke lijnwerk- ig. Een van zijn uitgevoerde ipdrachten is een muurschil- lering op de buitenmuur van V.V.-kantoor aan het Ge- Deynootplein in Scheven- mtoonstelling, die zoals vrij toegankelijk is, vanmiddag worden geo- door de heer A. J. M. v.d. iw, wethouder van cultu- i tfele zaken te Wassenaar. hrfTer gelegenheid van de cultu- )ok«le werken in Wassenaar ccpiedt de kunstenaar een gesig- ïaheerde zeefdruk aan in een repeperkte oplage, voor de prijs di|van 100,-. IjGelijktijdig vindt in de vitrine vavan de bibliotheek een exposi- igitie van sieraden plaats. Het [djbetreft sieraden die in het cur- iQsusjaar 1974-1975 zijn vervaar- )ejdigd door de leerlingen van de geWassenaarse edelsmede Selma 2JWeerenbeck. Zij toont ook eni- 1(j,ge van haar eigen laatste crea- LEIDEN In deze voorbespre king met betrekking tot de Bee thovencyclus 1975 van K O wil ik wat licht werpen op het programma van het tweede concert, dat aanstaande vrij dagavond zal plaats hebben in de Stadsgehoorzaal. Wederom is hiervoor een beroep gedaan op het Rotterdams Phil- harmonisch Orkest, dat ditmaal echter onder leiding van Walter Weller zal optreden met Malcom Het concert wordt geopend met de Ouverture Leonore III, opus 72a in C-grote terts. Beethoven schreef vier ouvertures voor zijn opera "Fidelio", die aanvan kelijk de titel "Leonore" droeg. Tweemaal herzag hij de Leono re-ouverture die daardoor uit groeide tot een zeer doorwrocht, zelfstandig kunstwerk, waarin de gehele dramatische ontwik keling van de opera reeds in klank wordt samengevat Van daar dat het in de concertzaal als zelfstandig stuk volkomen bevredigt. Voor de hernieuwde uitvoering in 1814 onder de titel Fidelio komponeerde Beethoven een veel kortere ouverture, die als inleiding op de opera inder daad beter voldoet Hierna volgt het derde piano concert opus 37 in c-klein, dat in 1800 voltooid werd. In dit soloconcert maakt Beethoven zich definitief los van Mozart en het lichte en elegante van de Rococo-stijl. Dit werk is stoer en virtuoos en viel bij het Weense publiek bijzonder in de smaak Evenals in het vioolconcert heeft het orkest niet langer een uitsluitend begeleidende funk- tie, maar krijgt bij Beethoven, en hoe kan het ook anders, een vrijwel gelijkwaardige zelfstan digheid. Tot besluit van dit concert volgt ook ditmaal een symfonie, en wel de vierde, opus 60 in Bes- groot van 1806. Tussen de op standigheid van de derde (Eroi- ca) en de sombere vijfde (bijge naamd de "Noodlotssymfonie") ligt de vierde als een verkwik kende verademing, die meer en beter te vergelijken is met Haydn en de late Mozart is goed om dit vast te stellen, want hiermee wordt duidelijk aangetoond dat Beethoven bij het komponeren niet altijd zo nodig van alles in zijn werken kwijt moest, maar bij tijd en wijle wel degelijk ook "muziek puur om de muziek" wilde en Malcom Frager kon schrijven. Kwalitatief ge zien doet deze symfonie dan ook geenszins voor beide andere on der. Vreemd genoeg behoort de vierde (samen met de tweede en de achtste) wél tot de minst uitgevoerde van de negen. Ik was dan ook aangenaam verrast dat de samenstellers van het programma van deze cyclus voor dit op en top muzikanteske kunstwerk gekozen hebben, me de waardoor ook dit tweede concert als waardevol betiteld mag worden. Kees Buurman Voorschoten Ook dit jaar zullen onder auspi ciën van de gemeente Voorschoten weer zeven orgel- en beiaardconcerten gegeven worden in de Dorpskerk. Maandag 26 mei is het eerste concert. Het orgel zal bespeeld worden door Hans van Nieuwkoop, de beiaard door Leen 't Hart en medewerking zal worden verleend door het kerk koor van de Dorpskerk o.l.v. Henk Walvaart. De concerten zullen iedere keer bestaan uit 40 minuten orgelspel en zang, daarna een pauze en na de pauze 25 minuten beiaardspel. Ongeveer 10 jaar geleden werd gestart met deze concerten. Organist Henk Walvaart en de beiaar dier Addie de Jong zijn de initiatiefnemers. Dit jaar zal getracht worden om een doorbraak te krijgen. Het orgel heeft thans in menig huisgezin een plaats gekregen als een volwaardig muziekin strument, dat niet alleen als begeleiding dient bij een kerkdienst. De programma's zullen niet "zwaar" zijn, terwijl er voor belangstellenden zelfs gelegenheid bestaat om het carillon te be zichtigen. De volgende data van de concerten zijn 9 juni, 23 juni, 11 augustus, 25 augustus, 8 september en 22 september. Het orgel zal bespeeld worden door Hans van Nieuwkoop uit Sassenheim, Jo- han van Dommelen uit Arnhem, Jo van Eetvelde, hoofd conservatorium te Gent, Louis Toebosch uit Tilburg, Addie de Jong, dorpsbeiaardier van Voorschoten, Henk Walvaart, Voorschoten en Jaap Spigt. De beiaard door Leen 't Hart, direk- teur van de Beiaardierschool; Addie de Jong, Jo van Eetvelde uit Gent, Jaap van der Ende uit Dordrecht en Heieen van der Weel. Op 11 augus tus verleent Marleen Nas-Toebosch, blokfluit me dewerking en op 22 september Ellen Mac Gilla- vry, fluit. Naast het kerkkoor van de Dorpskerk o.l.v. Henk Walvaart, verleent het liturgisch Ka merkoor o.l.v. Rita Eriks-Zonneveld op 8 septem ber medewerking. Alleeoncerten zijn gratis voor belangstellenden. De aanvang is steeds om 20 uur. WASSENAAR In het kader van het Monumentenjaar wordt door de Wassenaarse „service-clubs" (Rotary, Lions en Ronde Tafel) een fotowedstrijd georganiseerd waaraan iedereen, jong en oud kosteloos kan deelnemen. Voor jeugdigen tot en met 12 jaar zal er een aparte beoordeling van de ingezonden foto's plaats hebben. Het is de bedoeling dat men foto's maakt in zwart-wit of in kleur van een of meer van de monumenten, die staan vermeld op de deelname-formulieren, die men kan afhalen bij de Wassenaarse fotohandelaren: Optima, Luifelbaan 50, starre- veld, Stadhoudersplein 14, Kettenis, Langstraat 129 en Van der Plas, Langstraat 31. De foto's moeten zijn gemaakt in de periode van 15 mei tot 15 september. Elke deelnemer of deelneemster mag maximaal 3 foto's inleveren. De formaten mogen niet kleiner zijn dan 13 x 18 cm en niet groter dan 20 x 25 cm De beste foto's, zowel in de afdeling zwart-wit als in de afdeling kleur zullen worden bekroond met foto-geschenkbonnen. Zoals gezegd zijn er voor de jeugd tot en met 12 jaar aparte aanmoedigingsprij zen beschikbaar. Het ingezonden foto-materiaal zal worden tentoongesteld in de Openbare Bibliotheek, waar ook op zaterdag 4 oktober door burgemeester Mr. K. Staab de prijzen zullen worden uitgereikt. Een aantal basisscholen heeft meegedeeld aan de fotowedstrijd mee te werken. De leerlingen van deze scholen kunnen hun deelnameformulieren op school ontvangen. Amerikaans koor geeft concert LISSE Op uitnodiging en initiatief van de Rotary Club Hillegom-Lisse komt een Ame rikaans koor, de Jefferson College Chamber Singers tij dens zijn toemee door Europa (waarin 5 landen concerten worden gegeven) ook een con cert geven in Lisse en wel zaterdagavond a.s. in het Fio- retti College. Het koor bestaat uit 26 jon gens en meisjes van 17-21 jaar, die na een bijzonder zware selectie zijn uitgekozen om, onder leiding van dirigent R. Bell, de Europese tournee mee te maken. Het repertoire om vat o.m. Amerikaanse nationa le liederen, volksliederen, spi rituals, geestelijke liederen en hedendaagse composities. De keuze staat in het teken van de viering van het 200-jarig bestaan van de Verenigde Sta ten van Noord-Amerika in 1976. Enkele uren vóór het concert worden de zangers ontvangen in de MVO-school aan de Ach terweg. De volgende dag ver trekken zij weer om 9 uur naar hun volgende bestem ming, na de nacht te hebben doorgebracht in gezinnen van de Rotary-leden. WARMOND Bij Galerie het hoekje bij de pomp te Warmond exposeren op het ogenblik twee leerlingen van de Vrije Akademie fotografische etsen en zeefdrukken die een specifiek Warmonds tintje hebben. Rob Schippers en Carla Carliez, resp. wonende te Den Haag en Delft, zijn drie maanden intensief bezig geweest met de realisering. Zij hebben allereerst tal van foto's gemaakt van unieke plekjes in de dorpskern zoals de Oude Toren, het Huis te Warmond, de Zwanenburgermolen en het Witte Bruggetje. Na selectie werden verschillende foto's in een decor geplaatst die mede bepalend is voor het eindprodukt Alle karakteristieke eigenschappen van een bepaalde foto zijn echter ook op de ets of zeefdruk goed bewaard gebleven alleen de sfeer is geheel verschillend. Naast de etsen en zeefdrukken is ook een aantal handwerkstukken te zien van de Welfare afdeling van Huize St. Liduina. De tafelkleden, kerstlopers, ceintuurs e.d. zijn met veel geduld en toewijding prachtig geborduurd en getuigen van veel fantasie. Openingstijden van de Galerie: dagelijks van 19.00 tot 21.00 uur en zaterdags en zondags van 12.00 tot 17.00 uur. Op de foto: Rob Schippers en Carla Carliez met hun werk. Lisse - Een dagelijks terugkerend tafereel op de derde verdieping van het bejaardentehuis Eikenhorst in Lisse. Het is middernacht. Ter wijl de overige bejaarden al lang onder de warme wol zijn gekropen heerst er in flat nummer 204 nog een ongekende bedrijvig heid. De 71-jarige Christiaan Steenwinkel is nog lang niet lui. Hij bevindt zich met opge stroopte mouwen achter zijn tot postkantoor omgebouwde bureau terwijl hij met gestrekte rug in een razend tempo de toetsen van zijn typemachine in beweging houdt. Op de ach tergrond klinkt klassieke muziek. Christiaan Steenwinkel werkt Tot een uurtje of een. Dan zit voor hem de dag er bijna op. Correspon dent/verslaggever Steenwinkel rest op dit late .uur nog slechts het sorteren. Een stapeltje verhaaltjes voor die krant, een partijtje verslagen voor de andere krant, een pakketje nieuws voor het weekblad en klaar is Kees. In de enveloppen doen, dicht plakken, dan adresseren, de lamp van het bureau uit, de stoel naar achteren, slippers aan, de flat deur zachtjes open, op de tenen door de schemerdonkere gang. De brieven in de post box en terug naar nummer 204. Kwart over een. Mijnheer Steenwinkel heeft er i^iim vijf tien uur arbeid opzitten. Bach weer in de hoes, het licht in de woonkamer uit, even opfrissen, onder de lakens. Half twee. Mijn heer Steenwinkel droomt alweer van een vol gende nieuwsdag. Ruim vijftig jaar heeft Christiaan Steenwin kel met pen en papier langs Lisses dreven gesneld. Eerst op de fiets, later in een auto. Oren en ogen op scherp, elke dag maar weer. Geen vergadering of Steenwinkel noteerde wel wat. Maar binnen kort is dat voorbij. Dan moet Lisse het zonder mijnheer Steenwinkel gaan stellen. Hij vindt het welletjes. De win ters van '74 en 75 zijn de 71-jarige eeuwige correspondent zwaar gevallen, 's Morgens om acht uur al uit de veren („om zeven uur lig ik me al te vervelenden 's avonds, althans op normale werkdagen, rond half twee er weer in. „Voor iemand van mijn leeftijd is dat eigen lijk te gek", zegt de nog vief ogende nieuws- verslinder. „Als je de zeventig bent gepas seerd moet je vroeg naar bed en eigenlijk Christiaan Steenwinkel achter zijn „postkantoortje". Nog eventjes, dan is het afgelopen. twee maal per dag slapen. Tot nu toe ben trouw de nieuwsgaring binnen en buiten de ik eigenwijs geweest Omdat ik me nog zo bebouwde kom, precies tot op de gemeente- kiplekker voel. Maar daar' kan een eind aan grens. Lisse was zijn .stekkie. „In die vijftig komen. Onverwacht komt voor mij ook de jaar is er eigenlijk niets bijzonders gebeurd", klap. Die wil ik voor wezen. Eerst nog even luidt zijn samenvatting over die halve eeuw genieten". nieuwsgaring. Heeft hij dus nooit een landelij- Christiaan Steenwinkel bedreef vijftig jaar ke primeur behaald. Ja, toch één. Maar het Aan vijftigjarig correspondentschap komt een einde noodlot wil dat die primeur door Christiaan Steenwinkel buiten Lisse in de wacht werd gesleept. Hij was toen met zijn fiets op weg naar Voorhout. Dé oorlog was net uitgebroken. Vlakbij de spoorwegovergang gebeurde het toen. Steenwinkel: „Op een paar honderd meter afstand van me zag ik een vliegtuig neerstorten. Ik ging op de trappers staan en snelde naar de plaats van het ongeluk. Daar nam ik de situatie ter plaatse in ogenschouw. Ik besloot naar de dichtstbijzijnde telefooncel te rijden en het grote nieuws door te bellen aan de landelijke pers. Dat deed ik dan ook. Erg veel details heb ik toen helaas niet kun nen doorbellen. Dat had waarschijnlijk wel gelukt als ik de piloten nog had kunnen interviewen. Maar die zeiden niets, die waren dood". Christiaan Steenwinkel heeft het schrijven van een verslag dikwijls als een verkapt soort sociaal werk gezien. „Als ik alles had moeten noteren wat op vergaderingen is voorgevallen dan hadden veel verenigingen in Lisse allang niet meer bestaan. Ik heb heel wat ruzies en narigheid meegemaakt. Maar dan ben ik de laatste om dat ook in een verslag te vermel den. Dan omzeil ik die janboel maar een beetje en zet ik in mijn verslag dat de verga dering erg lang duurde en dat er vrij lang werd gediscussieerd. Zo heb ik mijn eigen steentje bij gedragen aan de ontwikkeling van het culturele leven in Lisse". Christiaan Steenwinkel zet er een punt achter. Hij heeft deze week zijn laatste „citroentje" gekocht, een pak van honderd vel geel papier, waarop hij steevast zijn verhaaltjes projec teerde. Als zijn citroentje op is, schenkt Steen winkel niet meer in. Met toch wel een klompje lood in de schoenen heeft hij de laatste weken links en rechts voorzichtig laten doorscheme ren dat men op korte termijn niet meer een plaats voor hem open behoeft te houden. De reacties hebben Christiaan Steenwinkel goed gedaan. „Ik hoor niets anders dan „jammer" en „moet dat nou", zegt hij. Ik was laatst op een KVP-vergadering. Toen de voorzitter hoorde dat ik ermee zou stoppen bood hij spontaan aan in zijn partij een motie in te dienen dat ik zou moeten blijven. Ik wist natuurlijk wel dat dat als een grap bedoeld was maar het deed me toch goed. Je hebt dan echt het gevoel dat ze je werk hebben gewaardeerd. Er is er nog niet een geweest die heeft gezegd „Het wordt tijd dat 'ie opstapt". Herman van Amsterdam In en rond Leiden Zaterdag 24 mei Museum voor Volkenkunde. Steen straat Film voor kinderen, getiteld .Junglebook". aanvang 14.30 uur. Maandag 26 mei Praethuys Lezing door Theo Roest - ter mystiek, occult, magie. es>o- en ioterisch en theo- en antroposofie; aanvang 20.00 uur. Dinsdag 27 mei Stadsgehoorzaal, Breestraat Dam kampioenschappen. aanvang 10.30 patieaanvang 20.15 Donderdag 29 mei Kasteel Duivenvoorde. Voorschoten Concert. Leny Stevens-Ridderhof, Henny Ravenstein, viool. Brt 20.30 Lak-theater. Levendaal 150 Toneel, Litterus Sacrum brengt ..Hart in Far ce". blijspel; aanvang 20.15 uur. Vrl|dag 30 mei Den Burcht. Burgsteeg Uitvoering van „Ex Animo", aanvang 19.30 uur. Stadsgehoorzaal, Breestraat Con cert. 2e concert in de Beethovency clus door het Rotterdams Philharmo- nisch Orkest o.l.v. Water Weller Malcolm Frager - piano; aan vang 20.15 uur Bioscopen Luxor: Stationsweg 19. tel. 21239. „Oe Hel van Duinkerken" met Jean-Paul Belmondo 14 jr dag. 14.30. 19 00 en 21.30 uur. zondag: 14.00. 16.30, 19.00 en 21.30 uur. Camera: Hogewoerd 49. tel. 24919 „Once upon a time in the west" 14 jr dagelijks 20.00 uur Kindermatinee: „De zotte wereld van Charlie Chaplin" a l. zaterdag en woensdag 14.30 uur. zondag 14.00 en 16.15 uur Nachtv. „La grande Bouffe" 18 jr. vr/za 23.30 Lldo: Steenstraat 39. tel. 24130. „My pleasure is my business" 18 jr. dage lijks: 14.30. 19.00 en 21.15 uur zon dag 14.30. 16.45. 19.00 en 21.15 uur. Studio: Steenstraat 39, tel. 33210. „Some like it hot" 14 jr. tijden zie Lido. Trianon: Breestraat 31, tel. 23875. „Rufus" 18 jr. dagelijks: 14.30. 19.00 en 21.15 uur. zondag: 14.30. 16.30, 19 00 en 21 15 uur. Rex: Haarlemmerstraat 52. tel 25414. „Bedverhalen van de pomoglrl" 18 jr. dagelijks: 19.00 en 21.15 uur zondag Exposities Galerie Heuff, Hoflaan 7. Wassenaar, tel. 01751—12185. dl. t/m za. 10-17 uur, di. ook 20-22 uur T/m 23/5 Wassenaarse vrouwen In de kunst i.v.m. de clturele weken in Wassenaar met schilderijen, aquarellen, kera miek, sieraden, wandkleden en plas tieken. Stedelijk Museum „Oe Lakenhal", Oude Singel 28-32, tel. 44044. ma t/m za 10-17 uur, zondag s 13-17 uur Van 5/5 tot 1/6 „Poppen van Oranje". Een representatieve keuze uil het poppen- bezit van Koningin Juliana, die over het algemeen aan haar werden aange boden na 1950 uit Nederland en het buitenland. Rijksmuseum van Oudheden, Rapen burg 28. tel. 46246. Ma t/m za. 10-17 uur, zon- en feestdagen 13-17 uur. Van 16/5 t/m 13/7 een tentoonstelling van Griekse en Romeinse kunst in Particulier bezit Nederlandse verza melingen 15751975. Atelier „De Scherf", Nassauiaan 41. Oegstgeest, tel 50220, ma t/m za 9-18 uur. zondag gesloten Ans v.d. Heide- Kort met eigen werk. glasbuigen Galerie 't Hoekje bij de Pomp, Dorp straat 38. Warmond tel. 01711—3501 Alle dagen 19-22 uur en bovendien za en zo. van 12-17 uur Van 15/5 tot 15/6 exposeert Rob Schipper met foto's, etsen en safedrukken. Ook worden de handarbeidprodukten van de bejaarden uit Huize Lidwina ten toongesteld. Gemeentelijke Archlefdlenst.Bolsot- kade 2a. tel. 34421. ma. t/m vr. 9-12.30 en 14-17 uur di. 20 mei van 19-21 en za. 24 mei van 9-17 uur. Van 20/5 tot 28/6: „Van Eeuw wtot Eeuw". Op deze tentoonstelling, die wordt gohouden onder auspiciën van het Academisch Historisch Museum, wor den de vorige eeuwfeesten In beeld gebracht Tevens wordt aandacht ge schonken aan de universiteit in de jaren 1675, 1775 en 1875, wat betreft omvang en behuizing en de stand van de wetenschappen Oran|erte In de Hortus Botanicus, Rapenburg 73. ma t/m za 9-17 uur en zondag 10-16 uur „Denken en doen van 20 mei tot 1 september Op deze tentoonstelling wordt het ambachtelijke aspect van het werk Gitaartrio concerteert in Voorschoten Voorschoten Vanavond wordt in het Cultureel Cen trum, Pr. Marijkel. 4 door Gi- mupro, een gitaarconcert geor ganiseerd. Het concert, dat de naam: „Gi taarmuziek door de eeuwen heen" draagt, wordt verzorgd door een gitaartrio bestaande uit Clazien Vleesenbeek, Joke de Mol en Harry Pothof. Alle drie de uitvoerenden stu deren dit jaar af aan het Ko ninklijk Conservatorium. Zoals de naam van het concert al aangeeft, zullen er werken uitgevoerd worden vanaf de 16e eeuw tot heden. De entreeprijs zal 5,50 bedra gen, CJP-houders 3,00. Het aantal kaarten voor CJP-hou ders houders is beperkt, zij zouden er goed aan doen voor uit te bespreken. (tel.: 01717-3033).

Leidse Courant | 1975 | | pagina 5