Picardië ZET GOTIEK IN FRANS ZONNETJE nTOURage nTOURage Hippisch uitje in Londen Wat indertijd in Utrecht met de paardetram niet gelukt is, heeft men in Londen wel van de dier bare grond gekregen. Daar rijdt deze zomer door de stokoude binnenstad een door twee paar- - den getrokken oude koets, die' eens dienst deed bij de opna men van bloedstollende Wes tern-films. De koets biedt plaats aan 26 passagiers en vertrekt 's morgens om tien en 's middags om twee uur vanaf het Londen Penta Hotel. De prijs is 4,5, zeg krap 25 gulden. Noorwegen: ideale stek voor sportvisser De sportvisser, die zijn eigen latijn voldoende beheerst weet al lang, dat Noorwegen een ideale stek is om de dobber in het water te laten zakken. Een zalm van 25 kilo is in dit land geen zeldzame vangst en de ver halen van forellen, die schoon aan de haak 5 kilo wogen, wor den ook veelvuldig aan de tap doorgegeven. Het Noors Natio naal Verkeersbureau tekent hierbij aan, dat dergelijke won derbaarlijke visvangsten zelfs in het hoge Noorden tot de zeld zaamheden behoren, maar ze komen wel degelijk voor. Noor wegen is trouwens één grote ideale visstek, waar men zelden tevergeefs naar een machtige vangst hengelt. De beste vispe- riode is van mei tot september. Dan kan de toerist naar harte lust zijn geluk beproeven in één van de meer dan 100.000 meren en aan de oever van honderd duizenden bergstromen. Alle grote wegen in dit land lopen langs de meren en de visstek is dan ook gemakkelijk te berei ken. Zalm kan van begin mei tot 5 september worden gevangen, maar de geschiktste tijd is toch juni en juli. Van juni tot septem ber kan men vissen op zee-forel en de meest geschikte tijd voor deze vissport is augustus. De tijd voor de bergforellen is af hankelijk van de hoogte. In ge bieden beneden 800 meter duurt het gunstige seizoen van mei tot september. In de hogere berg- streken kan men beter terecht in juli en augustus. Boven de Poolcirkel, in het geheimzinnige land van de middernachtzon kan 24 uur per dag worden gevist. De beste tijd daar is van acht uur 's avonds tot 7 uur 's morgens. Ook Finmark, de noordelijkste provincie van Noorwegen is één machtig aquarium met een enorme keu ze aan zalmrivieren en forellen. Daar stroomt ook de beste zalm rivier van Noorwegen de Tana. In het Noorse deel van deze stroom werd vorig jaar 49.000 kilo aan zalmvangsten geno teerd, inclusief de 6500 kilo, die toeristen er aan de hl'ak sloe gen. Wie genoegen nclmt met een smakelijke bergforel hoeft het overigens niet zo ver te zoe ken en kan ook in Oslo zijn hengel uitgooien. Midden in de ze hoofdstad vindt men de forel len voor het smakelijk ophalen. Het verdient wel aanbeveling een visvergunning te kopen (verkrijgbaar op alle postkanto ren;. Deze vrijbrief kost 15 Noorse kronen (ongeveer 7,50). Hij kan gekocht worden door alle personen boven de 16 jaar. Nadere inlichtingen bij het Noors Nationaal Verkeersbu reau, Leidsestraat 74 in Amster dam, telefoon 020—222545. AMIENS Van de prachti ge gebieden, waar wij haas tige Nederlanders op weg naar het zonnige zuiden ach teloos door heen jagen, be gint er één net over de Frans-Belgische grens om bij Parijs te eindigen: Picar- dië. Tot de bewonderens-' waardigheden, die wij in Pi- cardië niet aileen links maar ook nog rechts plegen te la ten liggen, behoren niet min der dan zes schitterende go tische kathedralen. Keurig verdeeld: drie westelijk van de autoroute Lille-Parijs (in de steden Amiëns, Beau va is en Senlls) en drie oostelijk van deze tolweg (in Noyon, Laon en Soissons). De Fran se bouwmeesters hebben het daar eeuwen geleden niet bij gelaten: Picardië telt ook op het platteland fraaie staal tjes van gotische kunst, tal van kloosters, kleinere ker ken, raadhuizen en kapellen. Dat hoeft nauwelijks te ver bazen, want Picardië is niet alleen de bakermat van de gotische kunst, maar deze in drukwekkende bouwstijl heeft er ook z'n hoogtepunt bereikt In dit monumenten jaar heeft Frankrijk daar de aandacht op gevestigd, door 1975 in Picardië uit te roepen tot het .Jaar van de gotiek". Op verschillende plaatsen en tijdstippen (tot half novem ber) geven allerlei folkloristi sche manifestaties een fees telijk tintje aan de diverse gotische on(t)roerende goede ren, die vooral in de loop van de twaalfde eeuw met kwisti ge hand over Picardië zijn uitgestrooid. Die feestelijkhe den lopen uiteen v. middel- leeuwse markten, tentoon stellingen over bouwkunde Als een onverzettelijk brok flamboyante gotiek beheerst de grote kloos terkerk het door bossen omzoomde Saint-Riquier. en archeologie, en openlucht voorstellingen gebaseerd op oude fabels en vertellingen, tot het openen van poorten die normaal voor het publiek gesloten blijven. Die poorten geven (in Senlis) toegang tot elegante particuliere heren huizen en schilderachtige ou de woningen in de smalle straatjes van de historische kern. Grootste gotische kathedraal Tussen al deze bedrijvighe den door kan men dan met verbazing constateren, dat de hoofdstad van Picardië, Amiëns, niet alleen een ka thedraal heeft die sterk doet denken aan de Parijse Notre Dame, maar die ook de grootste gotische ter wereld is (achtduizend vierkante me ter) en wereldberoemd om zijn beeldhouwwerk. Samen geven al die kerken en kapel len in Picardië een volledig beeld van de evolutie van de gotiek, vanaf de eerste nog primitieve ogieven uit 1140 (op de „gekroonde bergtop" van Laon) tot de laatste vormen van de (vlammende flamboyant stijl. En ner gens bloeien de roosven sters zo kleur- en talrijk! Vredig natuurschoon Voor wie dit alles nog niet voldoende reden is om dit jaar althans een deel van zijn vakantie, al is het maar een lang weekeinde op heen- of terugreis, in het nabijgelegen Picardië door te brengen: het gebied vormt ook nog een schitterend stuk natuur schoon, een brede groen strook tussen de grote indus triële centra van Noordfran krijk en de omgeving van Parijs. Er zijn tal van vijvers, vennetjes en stroompjes om vissers en kampeerders te doen watertanden. Uitge strekte wouden rondom Chantilly en Complgne, vroe ger de jachtgebieden van de Franse koningen, bieden al lerlei mogelijkheden tot lan ge of kortere wandelingen. Wie niet wil lopen en toch de auto eens wil laten staan kan voor een week of langer een hpifkar huren. Littekens van de oorlog En wie niet genoeg heeft aan vredig natuurschoon vindt uitgerekend in dit gebied tal van littekens, die herinneren aan oorlogsgeweld. Door de eeuwen heen zijn talrijke le gers door deze streek getrok ken, waar brede rivieren noch bergen de doortocht be moeilijken. Er is veel en zwaar gevochten, tot in de twee laatste wereldoorlogen toe, zodat bijna elk stadje, ieder dorp wel de herinne ring bewaart aan een veld slag, een beleg of een ver- •drag. Men kan zijn keuze doen uit talrijke burchten en kastelen en meer moderne oorlogsher inneringen: forten en massa- Midden in het vlakke land van Picardië ligt de berg van Laon, bekroond met een schilderachtige oude stad vol smalle straatjes en fraaie heren huizen. Daarboven nog verheffen zich de hoge torens van de kathedraal, die dateert uit de Ro- maans-Gotische over gangsperiode. Met speel se hand heeft de bouwer op de omlopen rond de twee voorste torens le vensgrote ossen opge steld. Ie militaire kerkhoven, zoals die zijn overgebleven van de slag aan de Somme (1916), een slagveld waar men aan de hand van bordjes met de Roos van Picardië het „cir cuit du souvenir" kan volgen. En in de bossen van Com- piègne staat nog steeds de treinwagon, waarin niet al leen in 1918 de wapenstil stand werd getekend, maar die Hitler in 1940 uitkoos om de Franse nederlaag nog smadelijker te maken. Over dit veelzijdige Picardië kan men per briefkaart een geliiknamige gids aanvragen bij net Nationaal Frans Ver keersbureau, Prinsengracht 670, Amsterdam. En het volledige programma van alle feestelijkheden tot half november rondom het „Jaar van de gotiek" is ver krijgbaar bij het Comité He- gional de Tourisme de Picar dië, 2 bis Rue Charles Du bois, 80.000 Amiëns. Fran krijk. De kathedraal van Senlis, in het fraai gerestaureerde hart van de stad, heeft een opvallend hoge, slanke toren uit de dertiende eeuw. i sik heeft van het massa- ferisme en aan een individuele kantie de voorkeur geeft is •orgaan^ een stuk duurder uit, idat hij niet profiteert (oordende concurrentie tussen reisgiganten. De Zwitserse id Lugano heeft nu echter een rmule gecreëerd, waardoor individuele vakantie geen ibetaalbare zaak hoeft te zijn. it 20 oktober kan men inha- n op de „Helvetia Super Va- ntie". Deze omvat het verblijf het hotel-garnie „Helvetia" akbij het meer van Lugano, •ven overnachtingen met tbijt in een kamer zonder bad n 225 tot 255 gulden kosten, n kamer met bad kost 295 ilden. Extra's in dit arrange- *nt zijn zeven dagen vrij ver ier over het Meer van Lugano, atis gebruik van de kabelbaan inte Bré en Monte Salvatore, tandradbaan Monte Genero- de Lugano-Ponte Stresa- ^hn, de stoeltjeslift Monte Le- 3, de buslijnen Lugano-Sonvi- en Lugano-Tesserets. Daarbij 'men ook nog vrijkaarten voor t-sportcentrum Carona of het n Lugano en de schilde- engalerie Thyssen in Villa Fa- "ita. Toeristen, die geen ge- uik maken van dit arrange- fnj kunnen toch goedkoop «levaren met een dagkaart van 15 gulden, die de scheep vaartmaatschappij Lugano aan biedt. Houders van een vakan tiebiljet of een abonnement van de Zwitserse spoorwegen beta len voor dit biljet slechts een tientje. Met deze kaart is het mogelijk om de karakteristieke dorpen' langs het meer zoals Gandria, Bissone, Morcote, Bru- sino en Ponte-Tresa te bezoe ken. Nadere inlichtingen bij het Nationaal Zwitsers Verkeers Bureau, Koningsplein 11 in Am sterdam, telefoon 020-223033. De Stichting Vrije Recreatie (be ter bekend als kamperen bij de boer) heeft de wind in de zeilen. De actie om meer kam peerruim te in en rond de boerderijen v de Randstad te creëren i cesvol verlopen. Tientallen Ne derlanders hebben de peperdu re officiële kampeerterreinen geruild voor een romantische en nog betaalbare stek bij een agrariër. De belangstelling bleek zelfs zo groot, dat de stichting ijlings op zoek is ge gaan naar uitbreiding van het boers kam peer-areaal. Ondanks het feit, dat een aantal deelne mende kam peerboe ren van de lijst is afgevoerd, omdat zij niet wensten of konden voldoen aan de door de SVR gestelde strenge richtlijnen beschikt de stichting nu toch over voldoende adres sen in de Randstad. Ondertus sen blijft de §VR zich zorgen maken over de tarieven van de officiële kampeerbedrijven. „Het lijkt er verdacht veel op", aldus Willem van den Berg, SVR-voorziiter, „dat ze de gewo ne man willen verdrijven om kamperen te maken tot een luxe voor de beter gesitueerden. Al leen daarom is de SVR al een harde noodzaak. De minder-ge- situeerden hebben ook recht op seizoenkampeerplaatsen. Ook deze groep wil tijdens het week- ende de stank en het lawaai van de dubieuze welvaart wel eens ontvluchten. Als dat niet moge lijk is op de officiële campings zal de SVR als reddingsinstituut op de bres moeten blijven staan". Wie deze treffende woor den aan de praktijk wil toetsen kan zijn licht opsteken bij de SVR, Broekseweg 77 in Meer kerk, telefoon 01837-516. Pelgrimstocht naar Fins glazen speelgoed De Finse glasindustrie geniet te recht een internationaal beken de faam. Toeristen, die belang stelling hebben voor de ontwik keling van de Finse glasindus trie van toen tot nu kunnen deze zomer deelnemen aan een drie daagse studietocht per bus van uit Helsinki, die ongeveer 320 gulden gaat kosten. Onderweg zal worden overnacht in eerste klas hotels. De tocht omvat on der meer een rondtrip door Hel sinki, een bezoek aan de be roemde Riihimdki-glasfabriek en het museum met 1500 voor- beelden van Finse glaskunst door de eeuwen heen. Ook wordt een bezoek gebracht aan de Humppila-glasfabriek, waar de fabricage door computers ge leid wordt. Hier hebben de voor naamste Finse ontwerpers als Tapio Wirkkala, Timo Sarpane- va en Kai Franck gewerkt. De fabriek geeft nu nog steeds de glazen toon aan met het be roemde „Iitala-design", waarvan een overzichtstentoonstelling vanaf de tweede wereldoorlog tot nu te zien is. Inlichtingen bij het Fins Nationaal Verkeersbu reau, Oranje Nassaulaan 25 in Amsterdam, telefoon 020-761672. Zalm of forel, de visstek is gemakkelijk te bereiken.

Leidse Courant | 1975 | | pagina 17