BASIS GEHEIM SUCCES BASKETBALTTEAM Watch out world, here we come Regering Irak loyaal tegenover Koerden Bisdom Breda: kerk heeft toekomst als geloven geen routine is Kerk en Wereld Delegatie Wereldraad: WATERDAG 24 MEI 1975 LEIDSE COURANT PAGINA 11 HAGE^^^ëdërïamTnaa^iTEuro- J5 pese A-kampioenschappen: Wie had dat kunnen denken? Het is een nieuw hoofdstuk in de Nederlandse basketballgeschiedenis, waarover coach Bill Sheridan nu terecht stelt: „De sterke landen zullen ons straks moeten verslaan en niet andersom. Wij hebben in Joegoslavië niets te -j verliezen". Het echte werk begint voor Neder land over ruim twee weken (7 juni) in het Joegoslavische Split, waar Oranje is ingedeeld met gastland 1 Joegoslavië, Italië en Turkije. -ieen geloof [oen het Nederlands basketr Ball team twee weken geleden Sfreisde naar het Westduitse Slagen om daar deel te nemen i het Europees B-kampioen- tap, geloofde bijna niemand het succesvol toernooi voor door de Amerikaan Qill hert dan gecoachte Oranje- loeg. ten gedachte die vrij logisch te "Terklaren was. Immers, Neder- ind had zich bij het vorige —i-kampioenschap in Wenen niet "ens gekwalificeerd voor de ndronde en nam in 1967 voor laatst deel aan het echte uropese kampioenschap. Toen it er niet meer in dan een tstiende en laatste plaats, [aar reeds op de tweede dag de voorronden in Hagen rerd duidelijk, dat de Neder- andse ploeg momenteel meer waliteit herbergt dan ooit tevo- en. Het normaal iets zwakkere, dit geval thuis spelende uitsland, werd gemakkelijk gezet en Oranje was vrij- rel zeker van plaatsing voor de rindronde. Dat het zich daarin Belfs kwalificeerde voor Joego slavië was verrassing nummer vee. ederland heeft een uitstekend lernooi achter de rug. Over- rinningen op Duitsland, Honga- je, Griekenland en Frankrijk jn prestaties die tot de verbeel- ing spreken. Daarnaast speel- e het tegen Polen (de winst- unten waren toen ook naar gegaan) 95—93 na erlenging. BS agen heeft bewezen dat Neder- Bhknd nu een ploeg heeft met een brede basis. Duidelijk be- :aHjs is daarvoor de laatste zege de Grieken, toen Pieter van en Walter Ombre gebles- «rd op de bank moesten blij- :n. De variaties die Bill Sheri- an toen moest toepassen lever- l3 en geen problemen op. Het is >oral die brede basis geweest, Dtie Nederland zo ver heeft ge- acht Frankrijk bijvoorbeeld D erd uitgeschakejd, omdat het Li veel afhankelijk is van Alain illes, de enige spelmaker van ploeg. De Polen, die zich verigens wel plaatsten voor de Tegen de eerste twee ploegen zijn er vrijwel zeker geen winstkansen, maar wel tegen de Turken. En dat zou kunnen betekenen, dat Neder land in het tweede gedeelte gaat strijden om de zevende en achtste plaats, die recht geven op deelname aan de volgende E.K. zonder dat er eerst een kwalifikatietoernooi ge speeld moet worden. Dat zou natuur lijk erg gunstig zijn, want twee toer nooien in zo'n kort tijdsbestek zijn eigenlijk teveel van het goede. De kans is echter nit uitgesloten, dat de oranjeploeg het in Joegoslavië moet stellen zonder Pieter van Tuyll en John van Vliet, de Amerikaanse Nederlander van Sperry Remington. Van Tuyll verwacht dezer dagen be richt uit Amerika over een zomerstu- die die half juni van start gaat en Van Vliet heeft al een reis geboekt naar de States om daar deze zomer zijn studie af te maken. Van Vliet: „Het vliegtuig vertrekt 5 juni, maar ik probeer de studie uit te stellen. Ik weet echter niet of ik de reis nog kan afzeggen. Kan dat niet, dan kost het me ongeveer 2.000 gulden en dat is te gek. Ook al zou ik dolgraag meegaan naar Joegoslavië". Wanneer een van beiden inderdaad niet mee zou kunnen, zal Bill Sheri dan („na het toernooi in Hagen: „Watch out world, here we come") zijn selectie waarschijnlijk gaan uit breiden met een nieuwe Nederlandse Amerikaan. Zijn naam is nog niet bekend gemaakt door zijn toekomsti ge club Sperry Remington, maar wel is bekend dat de uit Boston afkom stige basketballer twee meter tien lang is. Naast zijn respectabele leng te is er bovendien een kwaliteitsga rantie, omdat super basketballken ner Jan Janbroers, de coach van Sperry, hem zelf is gaan bekijken in Amerika. Bill Sheridan, „we hebben niets te verliezen' De beste speler van het toernooi, Kees Akerboom, in actie Sterspeler Akerboom: Schieten is enige wat ik kan strijd, verloren prompt van Roe menie, toen sterspeler Jurkie- wicz zijn enige slechte wedstrijd van het toernooi speelde. Uitblinker Toch had ook Nederland zijn uitblinker. Zijn naam: Kees Akerboom, 23 Jaar en vanaf volgend seizoen spelend voor het Bossche Sperry-Remlngton. In Hagen werd „de Aak" achter Jurkiewicz tweede op de tops- corerslijst, kreeg de prijs voor de meest sportieve speler en werd door de internationale sportpers altgeroepen tot te meest waardevolle speler van het toernooi. En dat allemaal uitgerekend na een seizoen bij Levi's, waarin hij maar zelden tot opvallende prestaties Over het meespelen van Pieter van Tuyll in Joegoslavië bestaat nog grote onzekerheid. ploeg voor wat betreft de eind ronde. Bovendien maakte de manier waarop hij tegen Grie kenland talloze schoten afbiokte diepe indruk. Schieten is echter wèl het sterk ste punt van Kees Akerboom. Zijn absolute hoogtepuntbereik te hij in het duel Ipgen Polen. van Quinn nauwelijks schieten. Er moesten constant bepaalde systemen worden gespeeld en ik mocht alleen schieten als er vol doende rebound was. Bij Bill Sheridan is dat anders. Bij hem moet ik juist veel schieten. Zelfs als er geen rebound is. En in feite is schieten het enige dat ik goed kan". Met dat laatste doet Akerboom zichzelf wel het nodige tekort, want zijn twintig verdedigings rebounds betekenden het hoog ste aantal in de Nederlandse een schotpercentage van maar liefst 73 procent En juist dan is het natuurlijk erg sneu, dat zo'n partij niet in winst om gezet kan worden. Vrijwel niemand in de Neder landse ploeg had tevoren gere kend op plaatsing voor Joego slavië. Ook Kees Akerboom niet „Kijk, we zaten in een pou le met Roemenië en Duitsland. Van de Roemenen hadden we weliswaar tweemaal gewonnen, maar dat soort ploegen komt op dergelijke toernooien altijd veel beter voor de dag. Van de Duit sers wisten we dat zij zwakker waren, maar ze hadden wel het thuisvoordeel. Vandaar dat we eigenlijk maar weinig hoop had den op de eindronde, laat staan Joegoslavië". Fouten Duitsland had dan weliswaar het publiek mee; het had ook een coach, die de volgende fout maakte voordat de vorige ver geten was. Duitsland had als gastland zijn eigen poule mo gen kiezen en weinige waren het met Pascal Ezguilian eens, toen hij voor Hagen koos met Roemenië en Nederland. Toen hij bovendien nog deze beide landen als eerste wenste te ontmoeten, keek men in Duit se basketballkringen toch wel heel vreemd op. Het was een duidelijke gok van de over een Frans paspoort beschikkende Armeniër. Mede daardoor kreeg Nederland een wedstrijdverde ling voorgeschoteld, die men het liefst zelf had gezien, maar nooit had verwacht, juist inspelen en aan de zaal wennen tegen Wa les, dan een sterke ploeg (Duits land), vervolgens twee zwakke landen (Marokko en Zwitser land) en als sluitstuk Roemenië. Toen de gok van Ezguillian was mislukt en Duitsland na twee wedstrijden kansloos was, bleef bovendien het publiek weg. En was de fraaie Ischelandhalle, met uitzondering van de wed strijden van Griekenland, toen steeds ruim 1500 gastarbeiders op de tribune zaten, geen enkele keer meer uitverkocht Ezguil lian werd, anders gezegd, ook namens het organisatiecomité, dat ruim een half miljoen Duit se marken uitgaf, hartelijk be dankt Een half miljoen mark voor iets dat in feite niet meer is dan een kwalifikatietoernooi voor het echte werk. Jan van der Nat „Wij zijn eraan gewend de kerk te zien als iets wat er is. We raken in paniek, als het een tijdje minder goed gaat Als kerken sluiten. Als pries ters trouwen en pastores grijs worden. Als de plaatsen in de banken leeg blijven. Wat moet er van komen?" aldus het dis cussiestuk voor de diocesane pastorale raad van het bisdom Breda over „de kerk van mor gen en het geloof van haar leden." De nota, die is gepubliceerd in „Overweg", het informatieblad van het bisdom Breda, is al besproken in de dekenale dele gaties en komt op 30 mei in, de; Diocesane Pastorale Raad. Kerk is niet iets wat is, maar wat telkens weer gebeurt, al dus de nota. Getuigenis, ere dienst en dienst zijn opgaven voor ons allen. „Kerkbijdrage" moet niet alleen bestaan in een financiële bijdrage als een soort contributie, maar moet een bijdrage zijn aan de ge loofsgemeenschap met tijd en inzet In de toekomst zal er op de gezamenlijke verantwoor delijkheid steeds meer een be- joep worden gedaan. Bij de voorbereiding op de toekomst is in de nota het eerst gedacht aan de „ambte lijke bediening." Er zullen straks minder pastores zijn en ook pastores „van een ander type." Het zou een zegen zijn, als gehuwde pastorale werkers dezelfde taken zouden kunnen verrichten als de priesters thans." De nota wijst op de mogelijkheid om mannen en vrouwen, die hebben bewezen in de parochie goed te kunnen functioneren, een vaste taak te geven in de kerk na voldoende vorming en scholing. Wat betreft de „gemeente-op- bouw" wordt de aandacht ge vestigd op de grote behoefte aan mensen voor parochie-ra- den, charitasinstellingen en dergelijke. „Wij kunnen als katholieken op dit punt nog veel leren van de reformatori sche kerken." Naast de officie- Ie kaders moet er ook ruimte zijn voor andere kernen, zoals gespreksgroepen, basisge meenschappen. Op het gebied van de „volwas- senenkatechese" wordt aanbe volen deelname aan cursussen en gespreksgroepen om „te le ren Vein de ervaringen en in zichten van de anderen." „We hebben voor de toekomst al leen maar hoop, als geloven geen routine is, maar doorleef de ervaring." Tenslotte vraagt de nota aan dacht voor de aanvaarding van de vrouw in het pastorale werk en voor meer samen werking met de andere ker ken: „Hun vragen zijn veelal dezelfde als de onze. Als we samen leren van eikaars erva ringen, kan dat onze trouw aan het evangelie dienen. En het getuigenis tegenover hen die sceptische vragen hebben bij kerk en christendom, mede vanwege de verdeeldheid in eigen kerkelijke kring, zal krachtiger kunnen zijn. Opbrengst van „Kerkbalans" wel hoger maar niet voldoende Hoewel pas van tien procent der parochies de gegevens binnen zijn, is het vermoeden gewettigd dat de actie „Kerk balans" in de RK kerkprovin cie dit jaar slechts zeven pro cent meer zal opleveren dan de 63 miljoen gulden in 1974, toen de exploitatie 230 mil joen vereiste, aldus meldt de persdienst van de RK kerk provincie. Dit betekent dat de inflatie niet wordt opgevangen. Zo verwacht het centraal planbu reau voor het lopend jaar een bouwkostenstijging van onge veer tien procent en een loon kostenstijging in de buurt van 11,5 procent. De actie „Kerkbalans" doet een beroep op de gelovigen om de eigen parochie of kerkelij ke gemeente financieel draaiende te houden. De ge schatte meeropbrengst van ze ven procent (landelijk gemid delde) voor de RK kerkprovin cie is hoofdzakelijk te danken aan de toename van het aantal personen dat een bijdrage heeft toegezegd, en in veel ge ringere mate aan een hogere bijdrage per gezin. „Kerkbalans", waarin zeven kerken samenwerken (de rooms-katholieke, de Neder landse hervormde, de gerefor meerde, de oud-katholieke, de remonstrantse, de doopsgezin de en de evangelisch-lutherse), wordt volgend jaar van 12 t/m 24 januari gehouden. Op de zogenaamde schakelzondag 18 januari zal de actie tijdens de kerkdiensten inde liturgie worden betrokken. Als motto voor de actie is voor komend jaar „waardevast en zeker" ge kozen. „De situatie ln het Koerdische gebied ln Irak blijkt snel weer normaal te worden en er zijn veel uitingen van de ac tieve medewerking van de Iraakse regering aan pro gramma's voor hervestiging in de burgermaatschappij van terugkerende Koerden zowel voor wederopbouw in gebie den, waar strijd werd ge voerd". Zo vatte een kleine afvaardi ging van de Wereldraad van Kerken na terugkeer in Gène- ve de indrukken van een be zoek aan Irak samen. Het team vanuit Genève be stond uit Ninan Koshy van de commissie der kerken voor in ternationale aangelegenheden en Stanley Mitton, staflid voor rampen van de commissie voor interkerkelijke hulp, vluchtelingenzorg en wereld- diakonaat. Zij waren de eerste buitenlandse bezoekers na af kondiging van de amnestie en reisden tien dagen door de Koerdische streken in noorde lijk Irak. Hoewel overgekomen op uit nodiging van de Iraakse rege ring was het mogelijk een ei gen bezoekschema op te ma ken, de zelf gewenste plaatsen te bezoeken, het gebied inten sief te doorkruisen en bijvoor beeld ook per auto en helicop ter de Turkse en Iraanse gren zen langs te gaan. In gesprekken met terugkeren de Koerden, onder wie vroege re medestrijders van partiza nenleider Mulla Mustafa Bar- zani en plaatselijke bestuur ders die waren gevlucht, teruggekomen en weer in hun functie hersteld werd verze kerd dat sinds het staakt het vuren de Iraakse autoriteiten zonder moeilijkheden de bepa lingen van het amnestie-be sluit uitvoeren zonder onder scheid te maken op basis van religieuze of politieke opvat tingen. De waarnemers uit Genève za gen midden in het vroegere gebied van Barzani mensen weer in hun eigen huis wonen, scholen heropend zijn en win kels weer gevuld met eerste levensbehoeften. Er waren veel militaire convooien, maar op de terugweg naar Bagdad. Er viel weinig te bespeuren van moordpartijen, concentra tiekampen of uithongering, waarvan wel sprake was. Toen het team in Haj Umram was, hoofddoorlaatpost in de grens met Iran, werd maar een minimum aan formalitei ten gevraagd van de terugke- renden. Het team werd te ver staan gegeven dat de meerder heid van de Koerden al weer terug is in Irak en dat er nog vijftigduizend van hen in Iran zijn achtergebleven. Daarbij is opgemerkt, dat het niet ver wonderlijk zou zijn als uiteind elijk toch nog een groot aantal Iraaksp Koerden, vooral uit de kern van de aanhangers van Barzani, er de voorkeur aan zou blijken te geven in het buitenland te blijven. De onderzoekers concludeer den dat, gezien hun bevindin gen en de hoge prioriteit die de regering van Irak schijnt te geven aan het programma voor hervestiging, er geen be hoefte bestaat aan bijstand van buitenlandse hulpverle nende instellingen. „Wij hebben de indruk gekre gen dat de huidige leiding van de Iraakse regering inziet dat de oprechte verlangens van het Koerdische volk in het ver leden niet werkelijk zijn er kend en dat er aan beide zij den ernstige fouten zijn ge maakt. Wij zijn van mening dat de regering er naar wil streven de Koerden een be langrijkere rol dan ooit tevo ren te laten spelen in de hoofdstroom van het Iraakse nationale leven, hen tegelijker tijd aanmoedigend hun cultu rele erfenis en eigen identiteit te bewaren en te ontwikke len", aldus Ninan Koshy. KORTE METTEN Paus Paul us heeft een aposto lische delegatie opgericht voor de Antillen. Dit gebied omvat behalve Suriname Curacao ook de bisdommen van St.-Lucy, Martinique, Ja maica, Barbados en Guyana. De delegatie zal zich vestigen in Willemstad. De apostolisch nuntius voor Haiti was tot nu toe ook apostolisch delegaat De functies worden nu ge scheiden. Een nuntius verte genwoordigt het Vaticaan bij de regering van een land, een delegaat bij de bisschoppen conferentie. De nationale synode van de Franse Hervormde kerk heeft een resolutie aangenomen over de bouw van nucleaire centrales. Zij concludeert, dat de bouw veel ongerustheid verwekt en zeker een diep gaande studie vereist van de problemen betreffende de vei ligheid en de inwerking op het milieu. Zij dringt erop aan, dat geen definitieve besluiten v. den genomen zonder serieuze garanties en zonder voorlich ting aan het Franse volk. In het Universiteitsmuseum, Trans 8 te Utrecht wordt dins dagmiddag een tentoonstel ling geopend, gewijd aan de geschiedenis van de Utrechtse theologische faculteit van 1634 tot 1940. Zij kan als een illustratie worden beschouwd van een kort historisch over zicht, dat onder de titel „Ut rechtse Godgeleerden" is ge schreven doer drs. R. M. Nep- veu, wetenschappelijk ambte naar van het Universiteitsmu seum. Er worden veel portret ten, manuscripten en gedruk-. te werken getoond, die een indruk geven van het geeste lijk leven in vroeger tijden.

Leidse Courant | 1975 | | pagina 11