Den Uyl rekent oj> onafhankeli jkhei rl Suriname dit jaar Qeidoa(2owuvnt Dood in tandtëchnisch instituut „schokkend" Alexander Sjelepin hans volledig Uitgerangeerd fiets bekend over ontvoerde studenten Ambtenaren willen juridische uitspraak HERFSTSTREPEN 3 RIJDAG 23 MEI 1975 LEIDSE COURANT (Van een onzer verslaggevers) SCHIPHOL Premier Den Uyl rekent erop dat Suriname bij het besluit blijft uiterlijk eind november onafhankelijk te worden. On danks de mislukte topconferentie in Paramari bo zag hij voldoende lichtpunten om het over leg dat eind juni in Den Haag wordt voortge zet, tot een bevredigende oplossing te brengen. „Er zijn voldoende elementen ingebouwd in de Nederlandse voorstellen ten van ont wikkelingshulp en de toelating van Surina- mers tot Nederland na de onafhankelijkheid zodat ik alle hoop heb dat de zaak eind juni rond zal komen." Dit verklaarde hij gistermid dag bij zijn terugkeer uit Suriname op Schip hol. De Nederlandse regering heeft volgens de mi nister-president zich geen rekenschap gegeven van wat er moet gebeuren indien Suriname de onafhankelijkheid uitstelt Suriname's premier Arron heeft Den Uyl nog vlak voor z'n vertrek bevestigd dat Suriname vasthoudt aan het tijd stip november voor de totstandkoming van de onafhankelijkheid Premier Den Uyl betreurde het dat de bespre kingen sterk beïnvloed werden door de bran den van de afgelopen dagen in Paramaribo. „Het was een angstaanjagend gezicht ik heb er dan ook alle begrip voor dat in het licht van deze gebeurtenissen Suriname vroeg om nader intern beraad over de knelpunten die bij het overleg naar voren zijn gekomen," aldus de premier. Als een positieve ontwikkeling beschouwde hij het gesprek dat tot stand is gekomen tussen de regeringscoalitie en de op positiepartij van de Hindoestanen. Hij had goe- dehoop dat dit overleg tot een verzoening van de standpunten zou leiden. Dit gesprek is een aanmerkelijke verbetering in de interne politie ke situatie in Suriname volgens premier Den Uyl Minister Pronk van ontwikkelingssamenwerk ing die samen met de minister-president was meegereisd zei dat Nederland blijft vasthouden aan de 3 miljard gulden ontwikkelingshulp gedurende 10 d 15 jaar en niet zal toegeven aan de Surinaamse wens van 6 miljard gulden. Luchtvaartakkoord met Suriname PARAMARIBO Suriname en Nederland hebben overeen stemming bereikt over een luchtvaartovereenkomst. Bei de landen zijn overeengeko men dat over en weer rechten zullen worden verleend en dat faciliteiten e.d. van elkaar ge bruikt zullen worden. Surina me zal een gedeelte van het vervoer tussen Suriname en Nederland en terug voor haar rekening nemen. Gedacht wordt aan twee vluchten per week. De landen zelf zullen aanwijzen welke maatschap pijen voor dit vervoer zullen zorgen. Wel liet minister Pronk blijken dat Nederland bereid is om tijdens de periode dat de hulp is toegezegd tot de bijstelling van het bedrag van 3 miljard te komen indien daar duidelijke motieven voor aanwezig zijn. Ook wil Neder land nu vastleggen dat de ontwikkelingshulp na 15 jaar door zal gaan. De bewindsman van ontwikkelingssamenwerking achtte het echter uitgesloten dat het bedrag van 3 miljard in het overleg van eind juni zal worden verhoogd. Evenmin achtte hij het waarschijnlijk dat Ne derland de eis zal laten vallen dat een deel van de gelden in Nederland besteed moet worden voor de aanschaf van goederen. atssecretaris: Van een onzer verslaggevers HAAG „Bijzonder hokkend". Zo noemde staats ecretaris Hendriks (Volksge- ndheid) gisteren in de Twee- Kamer de dood, dinsdag, in een vrouw in een Rotter- ims tandtechnisch centrum. 's is alle reden voor de in- ectie volksgezondheid en mij om na te gaan of er utregelen moeten worden ge- offen met betrekking tot der- iijke instituten", heer Hendriks antwoordde op vragen van het AR-Ka- erlid Van Houwelingen, mede imens KVP en CHU. Het ma- van reclame voor deze insti- ten vond de staatssecretaris et strafbaar, omdat het niet lat om geneesmiddelen. Wel li hij met de minister van CRM ekijken of toch bepaalde maat- m gelen genomen moeten wor- Verontrust toonde de heer Hen driks zich ook over de recente uitspraak van het medisch tuchtcollege. Het ging om een arts die een kind enkele jaren lang entero-vioform voor schreef, waarna het kind nage noeg blind werd. Het tuchtcolle ge meende dat de arts geen verwijt mocht worden gemaakt De staatssecretaris zal over deze uitspraak overleg plegen met het huisartsengenootschap en de Koninklijke Maatschappij ter bevordering der geneeskunst. Wat de bijsluiter betreft deelde de heer Hendriks mee, dat deze binnen twee of drie maanden bij verpakte geneesmiddelen worden voorgeschreven. Een uitzondering wordt gemaakt wanneer een arts op het recept schrijft dat hij de patiënt niet wil confronteren met de bijzon derheden over het geneesmid del. mDSKOU (UPD Alexander Sjelepin, eens de "gouden jongen" min het Kremlin, is volledig uitgerangeerd en het ziet er naar uit m t zijn politieke carrière als afgesloten moet worden beschouwd, negens het persbureau Tass is hij op eigen verzoek ontheven van 'In funktie als hoofd van de door de staat gecontroleerde vakbon- 3. ;rT t nieuws komt nauwelijks 36 dagen nadat Sjelepin zijn plaats mploor in het Politburo van de communistische partij. Dit beleids- palende orgaan bestaat nu nog uit 15 leden. Iu is hij niets meer", zei een Westerse diplomatieke bron. Met n 56 jaar was het vroegere hoofd van de geheime politie KGB kr t jongste lid van het Politburo. Toen hij tien jaar geleden zijn kr tel verwierf dachten veel waarnemers dat hij de waarschijnlijke l<[ volger zou worden van Leonid Brezjnjew, de partijleider. Maar carrière van Sjelepin werd die van een vallende ster, terwijl ezjnjew zijn eigen positie consolideerde. De laatste jaren brach- i diplomaten Sjelepins naam in verband met een fluistercampag- kf tegen Breznjew. kr i redenen voor zijn afzetting zijn niet volledig bekend. De vlucht voor zijn verwijdering heeft men wellicht gevonden in ki Voorstel Vredeling: Conferentie wapenproduktie in Den Haag BRUSSEL (ANP) - Minister Vredeling heeft gisteren in Brussel de ministers van defen sie van andere NAVO-landen voorgesteld, in oktober in Den Haag, een conferentie te houden over Europese samenwerking op het gebied van de wapenpro duktie. Dit is een gevolg van besprekin gen in de zogeheten Eurogroep van de NAVO, over de moge lijkheden om de standaardisatie van militair materieel niet vrij wel uitsluitend op basis van Amerikaanse produkten te doen geschieden, maar ook Europees materieel door alle NAVO-troe pen, inclusief Amerikaanse, te laten gebruiken. t ES SALAAM, (AP) In de Tanzaniaanse tofdstad raakt men er steeds meer van over- 1 dat de gewapende terroristen die maandag- vier studenten ontvoerden (onder wie de :rlandse Emily van Zinnincq-Bergmann.) uit wildonderzoekcentrum in het westen van a, lid zijn van een vrij onbekende guerril- feweging die actief is in het bergachtige ooste gedeelte van Zaire. De groepering schijnt 1 gedisciplineerd te zijn .Over het lot van de tvoerder is nog niets bekend. I groepering die zich „Parti de la Révolution populaire" (PRP) noemt, voert al sinds 1976 een gewapende strijd tegen de regering van Zaire. De PRP beheerst een gebied dat zich uitstrekt tussen de Zairiaanse provincies Kivu en Katanga. Deze laatste provincie ligt aan de overkant van het Tanganjikameer op slechts 40 km van de plaats waar de vier studenten werden ontvoerd. De PKP opereert vanuit een geheime basis, die bekend staat onder de naam Hewa-Bora. Het leger van de organisatie wordt „Forces armées populai- res" (FAP) genoemd. Spreiding in het geding (Van onze parlementaire re- daktie) DEN HAAG De ambtena renbonden zullen niet gaan staken, als de spreiding van de rijksdiensten volgens het plan van de regering tegen hun zin wordt uitgevoerd. Tij dens de hoorzitting van de speciale Tweede Kamerkom missie verklaarde de voorzit ter van de centrales van over heidspersoneel, de heer J. van Dijk, dat de bonden de parle mentair-democratisch geno men besluiten zullen respecte ren. De bonden drongen er met klem bij de Tweede Kamer op aan de beslissing over de rege ringsplannen tot spreiding der rijksdiensten uit te stellen. Zij menen dat de Tweede Kmaer niet mag meewerken aan de verregaande discriminatie van de ambtenaren. Te verwachten is dat de amb tenaren langs gerechtelijke weg tegen het rijk gaan proce deren, als de spreidingsplan nen toch wel worden doorge zet. Dat deelde drs. Meyer, se cretaris van de Centrale van Hogere Overheidsfunctionaris sen, mee. De Centrale kan niet bij de ambtenarenrechter een geding aanhangig maken, maar wel zal de centrale dan een civiele procedure op gang brengen. De mensen in Den Haag heb ben geen vertrouwen in de regeringsplannen, zei de heer Van Dijk van de ambtenaren bonden. „Er groeit onder de ambtenaren een buitengewoon ernstige, situatie, we kunnen niet voorspellen waar dit op uitdraait Een bezinningsperio- de is nu nodig. In die tijd zal de sfeer moeten worden ge klaard en zal via een open studie, met inspraak van de belanghebbenden, moeten De vertegenwoordigers van de bonden hadden de verwach ting dat door minnelijk over leg en behoorlijke inspraak best wat ambtenaren bereid zullen zijn naar het noorden, oosten en zuiden van het land te verhuizen. Nu is de weer stand echter bijzonder groot en dreigt de spreiding een mis lukking te worden". Drs. Meyer zei dat de overheid de bevoegdheid mist om amb tenaren in het kader van het spreidingsbeleid over te plaat sen. Het ambtenarenrecht kent namelijk alleen maar over plaatsing vanwege het dienst belang, maar dat is hier nier in het geding. Elektrische tandenborstel gevaarlijk DEN HAAG - (ANP) Lang niet alle electrische tandenborstels zijn veilig. Het gebruik van borstels, die gedurende het poetsen op het stopcontact zijn aangesloten, is riskant Borstels die op een accu werken zijn in principe veilig, maar de erbij behorende opladers blijken niet te vertrouwen. Dit zijn conclusies van een on derzoek van de Consumenten bond. De bond kan eigenlijk alleen de borstels aanbevelen die op batterijen werken. De consumentenbond vindt het eigenlijk onzin om een electri sche tandenborstel te kopen als men met een gewone tandenbor stel overweg kan. Electrische borstels poetsen niet sneller en ook niet beter dan gewone bor stels. Voor wie niet met een gewone borstel overweg kan, bijvoorbeeld door een handicap, kan een electrische borstel een uitkomst zijn. Demonstratie tegen Basken in Madrid MADRID (AP) Boze rechtse demonstranten zijn gisteren in Madrid de straat opgetrokken en hebben het onmiddellijke af treden van premier Carlos Arias Navarro en zijn regering geëist Zij vinden dat de regering moet aftreden omdat zij niet in staat is gebleken stappen te onderne men tegen de opstandige Baski- sche afscheidsbeweging De demonstranten eisten een re geringswisseling voor 31 mei, wanneer president Ford een be zoek aan Spanje zal brengen. Koeien Een kudde van 32 Oostduitse koeien is gisteren de Elbe overgezwommen bij de Westduitse deelstaat Nedersak- sen, omdat het gras op de weste lijke oever er te verleidelijk uit zag. De Oostduitsers hebben de kud de teruggeeist en zij zullen haar terugkrijgdh, zodra aan formali teiten samenhangende met dit ongewone doorvoerverkeer voldaan. Protest leraren tegen ontslag van collega (Van een onzer verslaggevers) LEIDEN Evenals gistermiddag hebben ook vanmiddag enkele leraren van de Rembrandtscholengemeenschap in Lei den gedemonstreerd tegen het ontslag van hun collega P. Marijnis. Voor de school aan de Burggravenlaan liepen zij heen en weer met spandoeken, waarop verwijten aan het adres van rectrix, mevrouw De Boer-Pino, en de politiek verantwoor delijke wethouder Tesselaar. De heer Marijnis, leraar Nederlands, is door de schoolleiding ontslag aangezegd op grond van "onverantwoordelijk gedrag", „gebrek aan collegialiteit" en "een pedagogisch-didactisch vrij zwak optreden". Om te huilen of te lachen? WE HOPEN DAT MENSEN als Michel van der Plas en Carmiggelt samen nog eens een boekje gaan maken zo in de trant van "Uit het rijke roomse leven" maar dan over de jaren waarin deze generatie geprobeerd heeft een einde te maken aan taboe's en wat ten onrechte als taboe werd voorgeschoteld. Dan kan de volgende generatie nog eens genieten van de circus- stuntjes waarmee G.K. van 't Reve geprobeerd heeft het katholieke geloof nieuwe kleur te geven. Dan kan een van voren of van achteren op de plaat geknipte blote Haagse studente herinneren aan de leuke visie van Dolle Mina's op wat eigenlijk de emancipatie van de vrouw had moeten zijn. EEN PAGINA ADVERTENTIES, illustraties en/of teksten, van wat ef wekelijks in de bioscopen van een grootstad te bekijken valt, kan de jonge psychologen van straks aan het denken zetten over een proefschrift of de complexen, waarvan ze hün generatie bevrijden moeten, nog het gevolg zijn van de dichte-gordijntjes- mentaliteit van hun grootouders of al van de billetjes-en-borstjes- bloot-bevrijding van de daarop volgende generatie. Een boeiende tijd beleven we. En aat allemaal terwijl tegelijkertijd overheid, onderwijs, vormingsinstanties en wetenschapsmensen verkondigen hun uiterste best te willen doen, opdat iedereen kan putten uit de bronnen van onze cultuur. ZO'N BOEKJE van Michel en Simon behoren C.R.M. en O. en W. beslist gezamenlijk te subsidiëren. Dan wordt er weer een taboe doorbroken. Te vroeg gejuicht GEEN LEUKE DAG VANDAAG voor Den Uyl. In de kabinetsver gadering moet hij proberen een paar knopen los te peuteren die tijdens zijn afwezigheid in de West in de regeringskabel geschoten zijn. Hij kan dan ook met eigen ogen lezen, dat minstens één van de vakcentrales de V.A.D.-paragraaf in de inkomensbeleidsnota niets eens een V.A.D.-je maar een vodje vindt En het ergste van alles is dat de premier uit Paramaribo ook weinig leuk nieuws heeft kunnen meebrengen. Als er vóór het vertrek van de zware Nederlandse delegatie naar Suriname gejuicht is over het succes bij vóóronderhandelingen, dam bleek intussen al dat dit gejuich te vroeg is afgekomen. In feite zijn de onderhandelingen op kritieke punten mislukt en de vraag is maar of men volgende maand in Den Haag wel eruit weet te komen. Het hele tijdsschema voor de overdracht van de soevereiniteit zal herzien moeten worden, tenzij Den Uyl en Arron er een vluggertje van willen maken, met alle risiko's, die ook aan zo'n partijtje schaak verbonden zijn. ONS KABINET HEEFT HET GELUK, dat er in Nederland maar weinig politici zijn die niet graag op korte termijn af willen van de verwoordelijkheid over Suriname. Maar hoever willen deze politici Den Uyl laten gaan met meer concessies op het toelatingsbe leid voor mensen met Surinaamse nationaliteit na de soevereini teitsoverdracht en over de omvang en voorwaarden bij de ontwik kelingshulp? Het penibele hierbij is, dat vooral de interne Surinaamse oppositie op die punten sterke taal laat horen en dat ook voor Nederland er veel aan gelegen is, dat bij het naderen van de datum waarop Paramaribo op eigen benen moet gaan staan er een soort van nationale verzoening heeft plaats gevonden. DE GESCHIEDENIS HEEFT de kaarten omgedraaid; bij Indonesië wilde Nederland geen spoed, maar werd het daartoe gedwongen; nu hebben we haast en kan het eigenlijk niet De wraak voor kolonialisme? Weeroverzicht Boven ons land is al enkele dagen een polaire luchtsoort aanwezig, waardoor de tempe raturen laag blijven. Vannacht daalde het kwik in het binnen land waar tijdelijk weinig be wolking voorkwam en de wind wegviel, dicht aan de grond tot 1 2 graden onder nul. Een Skandinavisch lagedrukgebied dat samen met een hogedruk- systeem boven de Britse eilan den de aanvoer van de polaire lucht in stand houdt trekt lang zaam in oostelijke richting weg. Samenhangend hiermee kan het Britse hogedrukgebied ons weer meer gaan beinvloeden. Morgen zal het wisselend bewolkt en droog weer zijn. Het blijft koud. Vooruitzichten voor zondag: Weinig verandering in het huidi ge weertype. Weersvooruitzichten in cijfers zondag: Aantal uren zon 3 tot 13 Min. temp.: omstreeks 5 graden Max. temp.: omstreeks 13 gra den Kans op een droge periode van minstens 12 uur: 90 procent Amsterdam De BUI Declen Eelde Den Helder 'Rotterdam Vbssingen Athene Barcelona Berlijn 1 bew. zw. bew. L bew. regenbui L bew'. motregen regen regenbui Spoorboekje te djiur? UTRECHT (ANP) Het spoorboekje, waarvoor een jaar geleden 2,45 gulden moest worden neergeteld, kost nu 3,50 gulden. Bovendien is het nieuwe boekje 50 bladzijden dunner dan het vorige. Al met al een verhoging van meer dan 50 procent, zo becijfert het .JPamflet" van het NKV in een kadertje. Het knoopt hieraan de vraag vast, of minister Lubbers van Economische Zaken niet eens met zijn collega Westerterp van Verkeer en Waterstaat moet gaan praten over deze vorm van „vermogensaanwas" Mary Quant ziet de volgende herfstmode in opvallende strepen. Links twee combinaties met dubbele biezen, over vest en jasje en over rok en pantalon, terwijl ook het eronder gedragen shirt de strepen vertoont. Rechts twee lossere combinaties met brede banen over rok en driekwartbroek, waarbij opvallende gestreepte shawls en kousen met dwarse banen gedragen worden. Volgens Belgische bronnen Beslissing Starfighter vandaag verwacht Brussel (ANP) Volgens be richten uit Belgische regerings kringen zou Nederland vandaag beslissen over de opvolger van de Starfighter Men meent in Brussel verder, dat Nederland niet de bedoeling heeft nu al een definitieve bestelling voor de vervanging van 102 Starfigh- ters te doen, maar voor een beperkt aantal toestellen optie te nemen. In Nederlandse defensiekringen weigerde men vanmorgen hie rop commentaar te gevea Ne derland zou de beperkte optie willen om eerst een onderzoek af te wachten naar de mogelijk heden voor de bouw van een Europees militair Vliegtuig. Intussen is bekend geworden, dat de Nederlandse ambassa deur in de Verenigde Staten op dracht gekregen heeft „alle mo gelijke stappen te ondernemen", om na te gaan of berichten in de V.S. over pogingen van Northrop via steekpenningen Nederlanders te interesseren voor de koop van Northrop-toe- stellen, juist zijn.

Leidse Courant | 1975 | | pagina 9