kardomel SPAAR BENZINE J f Plaats een advertentie Werkloosheid in EEG blijft nog toenemen Finland thans meer afhankelijk van Oostblok HAVO-economie actueel Duitsland enige uitzondering PLANNEN VAN HULTEN WORDEN GEDWARSBOOMD y/jca/nww Jaar cel voor pseudo-chirurg y Woningverbetering? Gezonde magere karnemelk met aardbeien of perziken. VRIJDAG 23 MEI 1975 LEIDSE COURANT BRUSSEL De werk loosheid in de Europese gemeenschap neemt nog steeds toe. De enige uit zondering vormt West- Duitsland. Het aantal werklozen in de EEG be draagt momenteel 4.431.029 personen. Een jaar geleden waren dat er nog geen drie miljoen. Het aantal openstaande arbeids plaatsen in de negen EEG-lid- staten is in het afgelopen jaar met de helft teruggelopen tot 650.000. In Nederland nam het aantal werklozen 62.250 toe, on geveer evenveel als in België. De werkloosheid nam in het af gelopen jaar in Denemarken het sterkst toe. In Italië was de toe- lager dan in de overige landen, name het kleinst met vijf pro- Maar in tegenstelling tot West cent Duitsland, Frankrijk en Neder- Het werkloosheidspercentage in land neemt de werkloosheid in Engeland is met vier procent Groot Brittannië sterk toe. Vervoersfederatie NW-NKV: f ADVERTENTIE De NMB helpt u snel aan geld om nu uw plannen te venwezenlijken. Vraag naar het Speciale Woningkrediet Leningen vanaf f 2.000,-. Looptijden van 3 tot 8 jaar. Voor alle andere doeleinden is er de P.L. Inlichtingen bij alle NMB-kantoren. Voor het 'grote onderhoud' uwinbouwkeuken uw open haard UTRECHT (ANP) Minister Lubbers (Economische Zaken) en minister Van Agt (Justitie) verzetten zich in het kabinet tegen plannen van staatssecre taris Van Huiten om de contro le op het wegvervoer té ver scherpen en vergunningen te weigeren aan ondernemers die wettelijke bepalingen blijven overtreden. Dit meent de ver voersfederatie NW-NKV. De vervoersfederatie meent, dat de KVP-bewindslieden erop schijnen te rekenen dat „een wonder het beroepsgoederen- vervoer van malafide onderne mers zal verlossen". Uit be trouwbare bron is gebleken, al dus de federatie, dat beide be windslieden blijven vertrouwen op het zelfregulerend vermogen van deze verziekte bedrijfstak. Volgens de bonden is het verzet tegen de plannen van de staats secretaris de oorzaak van het uitblijven van de beleidsnota goederenvervoer. De tegenwerk ing zou zich vooral richten tegen een verdubbeling van het aantal inspekteurs, de intensivering van de controle en de inrichting van een centrale meld- en regel- kamer ter coördinatie van de controle gegevens. Volgens de federatie is het een raadsel waarom beide bewind slieden zich verzetten. „Meer controle is geen overbodige lu xe," aldus de federatie. HAVO De economie voor het HAVO gaat steeds meer in de richting van de praktijk, van de actua liteit Zo oordeelde gisteren een leraar over de examen-op- gaven, waarvoor zijn leerlin gen in de ochtenduren werden gesteld. Twee van de drie opgaven be troffen actuele zaken: de rijksr begroting 1975 en de tien gebo den vein president Ford voor de bestrijding van de inflatie. Leerlingen die regelmatig kranten lezen enyof actualitei tenrubrieken beluisteren, zul len in combinatie met de gebo den economiestof niet al te veel moeite met deze opgaven hebben gehad. De derde opga ve was een micro-economische opgave, die uit tien onderdelen bestond, waarvan er volgens bedoelde leraar zeker zes kon den worden beantwoord zon der dat de kandidaat ooit een economieboek heeft bestu deerd. Het stukje reken- en tekenwerk werd volgens hem op betuttelende wijze ge bracht In de middaguren stond voor het HAVO het vak scheikunde op het programma. De meer- keuzetoets werd door de leer lingen van bedoelde school ta melijk moeilijk gevonden, ter wijl hun docent sprak van „iets gemakkelijker dan vorig jaar, maar toch nog wel pit tig". "Er waren zeven onder werpen. De vragen waren goed. De open vragen werden door de leraar redelijk bevon den, maar door de kandidaten aan de moeilijke kant De ver houding daarin tussen anorga nische en organische schei kunde was wel goed. vwo De VWO-kandiddaten stonden in de ochtenduren voor het vak economische wetenschap pen twee. „Alleszins redelijk werk", aldus een leraar, wiens oordeel wij hierover vroegen. Hij tekende daarbij wel aan, dat opgave 2 (berekening van de optimale bestelgrootte en het formuleren van een aantal funkties) velen toch wel de nodige problemen zal hebben opgeleverd. Maar met logisch nadenken moeten zij toch een heel eind gekomen zijn, meen de hij. De andere opgaven („direct costing" en winstverdeling N.V. waarbij zelfs de overna me van de aandelen door een andere N.V. ter sprake kwam) werden door hem gekwalifi ceerd als „standaardwerk". De opgaven voor scheikunde die gistermiddag aan de orde was, waren aanmerkelijk moeilijker dan vorig jaar vol gens een leraar. Bepaalde on derdelen leken gemakkelijk, maar zinderen waren beslist zeer lastig. De wat zwakkere leerlingen hebben het heel moeilijk gehad. De vraagstuk ken gingen over een aantal in elkaar gevlochten onderwer pen. De leerlingen zullen daar bij op veel vreemde dingen zijn gestoten, aldus een leraar. MAVO Volgens een leraar aan een grote MAVO-school lijkt het streven om het scheikundeni- veau op te trekken te zijn ge stabiliseerd. Met name aan de organische scheikunde was een goede plaats ingeruimd in de opgaven, waarvoor de kan didaten van MAVO-4 zich gis termiddag zagen gesteld. Zes open vragen waren pittig, hier en daar was een goed inzicht onontbeerlijk. Nieuw was een vraagstuk óver atoommassa afgeleid van kool stof. Voor het overige het ge bruikelijke repertoire: ionen- vergelijkingen, redoxreacties enz. die de doorsnee leerling niet al te veel moeilijkheden zullen hebben opgeleverd. Bij de meerkeuzetoets was deze leraar opnieuw de aandacht opgevallen voor het prakti- kum. Bij opgave 10 bijv., een proefopstelling, waren de leer lingen die praktikum gewend zijn, bepaald in het voordeel. Ook bij dit onderwerp kwam de organische scheikunde goed aan haar trekken. Maar waarom, zo vroeg deze leraar, moet de stijl waarin opgaven en vragen worden gesteld, zo duur en moeilijk zijn? In de ochtenduren stonden de MAVO -kandidaten (4 en 3) voor de taak een opstel te maken. Enkele actuele en niet te moeilijke onderwerpen zoals sport en muziek, een paar algemene en een enkele fantasie-titel en twee typische meisjesonderwerpen boden de kandidaten voldoende keuze. MAVO-4 kon kiezen uit de vol gende titels: goede wijn be hoeft geen krans (reclame); de tophit (muziek); de mens is de vijand van zichzelf (met be trekking tot milieu, verkeer, industrie, oorlog enz.); mijn kamer is mijn domein. NLAVO- 3 had keuze uit de volgende onderwerpen: een weekend naar buiten; spoorloos ver dwenen; vader kan gelukkig weer aan het werk; ik veran derde een dag in een poes. Leerlingen en leraar van de door ons ondervraagde school waren tevreden en vonden de toegemeten tijd van anderhalf uur voldoende. Voor een half miljoen gulden schade is gisteren aangericht door een brand in een in aanbouw zijnde lagere school in het Brabantse Rosmalen. De brand ontstond toen tijdens werkzaamheden de vlam in een emmer daklak sloeg. Het schoolgebouwtje zou over anderhalve maand worden opgeleverd. Nederlander leidde Belgen om de tuin. BRUSSEL De rechtbank in Gent heeft gisteren een 31- jarige Nederlander uit Leiden tot een jaar gevangenisstraf veroordeeld. Hij had zich in België schul dig gemaakt aan op lichterij. De Neder lander werd bij ver stek veroordeeld. De afwezige verdach te maakte er een ge woonte van om als een prof dr baron Gentse klinieken bin nen te dringen om er onder meer operaties bij te wonen. Gkleed in dokters jas en ij verig met een steto- scoop zwaaiend, be gaf hij zich soms rechtstreeks naar een operatiekamer, liet zich daar door een toesnellende zuster een ademmasker voorbinden en stelde zich dan als mer" op naast de chi rurg die een operatie uitvoerde. Met een uitgebreide medische vocabulaire maakte hij indruk op Belgi sche coolega's die verguld waren met het bezoek van de „begaafde neuro-chi- rurg" uit Nederland. Behalve aan .medi sche uitstapjes" maakte hij zich ook schuldig aan oplich terij. Hij bestelde du re schilderijen die hij nooit betaalde. Ook gebeurde het een keer dat hij vanuit een Gentse kliniek een Gentse garage houder opbelde met de boodschap dat hij „onmiddellijk een Al fa Romeo nodig had". ,M"n assistent heeft mijn wagen stuk gereden en ik moet snel naar Ant werpen om er de zoon van de Neder landse minister van justitie. Van Agt, aan een oog te opereren" zo luidde zijn bood- De handelaar haalde de „professor" bij de kliniek op en reed met hem naar Brus sel om er een auto uit te zoeken. Daar be stelde de „neurochi- rurg" een wagen van ruim 30.000 gulden. De koop werd ge vierd met een goede maaltijd die de„pro- fessor" door de han delaar liet betalen „omdat hij zijn che ques vergeten had". Tenslotte leende de autohandelaar de Ne derlander nog een 150 gulden. De pseu- do-chirug werd later in Tilburg aangehou den, eveneens we gens oplichterijen. Rupsenplaag HAARLEMMERMEER In de Haarlemmermeerpolder heeft de Satijnvlinder een rupsen- plaag veroorzaakt De plantsoe nendienst heeft de bevolking op geroepen om mee te helpen de rupsenplaag te bestrijden door de nesten uit de toppen van de bomen en heesters te knippen, zowel in eigen tuin als van het openbaar groen voor de deur. Indonesië koopt acht Friendships AMSTERDAM (ANP) In Dja karta is het kontrakt getekend door de Indonesische regering voor de levering van acht Fok ker Friendships. Deze zullen in dienst worden genomen bij de Indonesische luchtmacht Met deze opdracht is het totale aantal voor Indonesië bestemde Fokker-VFW F27 en F28 vlieg tuigen gestegen tot respectieve lijk 38 en 21 toestellen. In België: Bakkers en slagers willen staken (Van onze coorespondent) BRUSSEL De Belgische sla gers en bakkers dreigen beiden met stakingen. De slagers zullen vanaf 31 mei geen vlees meer kopen bij de groothandel en per 9 juni aanstaande hun winkels voor onbepaalde tijd sluiten. Zij willen namelijk dat zij hun prij zen kunnen aanpassen aan de verhoging die zij ook de groot handel moeten betalen. Dat kan voorlopig niet omdat zij getrof fen zijn door de algemene prijs- stop in België. Ook de Belgische bakkers willen gaan staken als zij binnenkort niet meer voor hun brood kunnen krijgen. Op 11 juni zijn ze ook al dicht, omdat dan alle middenstanders in België staken tegen de te hoge lasten die de regering hen oplegt. Volgens NKV: Accountants weinig actief UTRECHT Het NKV vindt dat de accountants sneller alarm moeten slaan als bedrij ven in moeilijkheden dreigen te komen. Ze zouden actiever op moeten gaan treden om die be drijven in een vroegtijdig sta dium in verbinding te brengen met de overheid. Als tijdig wordt ingegrepen kan over heidssteun in veel gevallen be drijven overeind houden, aldus het NKV in zijn uitgave „pam flet". Staatssecretaris Hazekamp van Economische Zaken heeft de ac countants op de „accountants dag" in april gevraagd, elke on derneming waarvan hij consta teert dat er moeilijkheden drei gen, te adviseren zich tot het' ministerie te wenden. Het NKV meent, dat er nog meer moet gebeuren. In gevallen waarin de ondernemer pertinent weigert om bij Economiche Zaken aan, te kloppen, zou de accountant het ministerie zelf van bestaan de of dreigende moeilijkheden in het bedrijf op de hoogte moe ten stellen. Maserati liquideeert MILAAN (ANP) De aandeel houders van de Italiaanse sport- wagenfabriek Societa Alfieri Maserati hebben besloten de maatschappij te liquideren. Ma serati, waarin Citroen in 1969 een meerderheidsbelang ver wierf tegen betaling van een miljard lire, heeft in het afgelo pen jaar een verlies geleden dat groter was dan haar kapitaal. De vooruitzichten zijn boven dien erg slecht. Uitgifte zegel jaar voor de vrouw mag doorgaan Den Haag (ANP) Minister Lubbers ziet geen noodzaak om maatregelen te nemen tegen de uitgifte van een serie „herinne ringszegels" die in het kader van bet jaar voor de vouw op de kantoren van de Nederland se Middenstandsbank worden verkocht. Deze zegels dragen de beeldenaar van koningin Julia na, worden in blokjes van vier verkocht en kosten tezamen 15.-. Volgens de socialisten De Ruiter en Kolthoff is hier sprake van duidelijke consumentenmislei ding. De zegels onderscheiden zich in niets van normale fran keerzegels. Alleen een nauwe lijks leesbare mededeling atten deert er op dat de koper voor zijn 15 gulden alleen enkele vierkante centimeters bedrukt papier ontvangt waarvan hij hooguit mag hopen dat het tezij- nertijd enige zeldzaamheids- waarde krijgt ADVERTENTIE] 6 prooofiTliterpak tijdelijk van 1-21 voor"1?9 haal'n pak 'n DOMO produkt Op de fiets komt u er ook. Een kleine advertentie helpt u goed in het zadel. Bel 071-22244 U kunt eraan verdienen' Bel 071-22244 HELSINKI (AP) - De Sowjet Unie is als gevolg van de energiecrisis de grootste handelspartner van Finland geworden. Dit betekent tevens dat de Sowjet Unie voor het eerst de grootste bron van invoer is geworden van een niet-communistisch land. Rusland levert thans al het aardgas en 60 procent van de ruwe olie die de Finnen nodig hebben. Van de andere oost- bloklanden en in de eerste plaats Polen, ontvangt Finland zijn steenkool. Dit land had zich tot voor 1974 aan een ongeschre ven en diplomatieke regel van eigen ma kelij kunnen houden: beperk de handel met de communistische wereld tot 15 20 procent van het geheel. Uit de onlangs bekendgemaakte gegevens over 1974 blijkt dat het percentage dit jaar was opgelopen tot 21, tegen 13 het jaar ervoor. Van die 21 procent kwam 18,3 voor rekening van de Sowjet Unie, ruim een en een kwart meer dan in 1973. Uit de gegevens blijkt verder dat Finland ten aanzien van de grote buur in het oosten in 1974 een tekort op de handelsbalans vertoonde. En daar de onderlinge handel geschiedt in de vorm vann ruil betekent dit dat het deel van de Finse industriepro- dukten dat oostwaarts gaat, gaandeweg oploopt. Sommige Finse deskundigen vinden deze ontwikkeling zorgwekkend: daar wij door de omstandigheden gedwongen worden ons meer en meer op de Sowjet-Unie te richten wat onze handel betreft, zal onze industrie haar plooibaarheid om inge speeld te blijven op de westerse markten verliezen en daar komt nu net de harde valuta vandaan die wij zo hard nodig hebben. De nieuwe ontwikkeling, dus het meer afhankelijk worden van Finland van de communistische wereld, is volgens de des kundigen belangrijker dan de diplomatieke "tegemoetkoming" die de Finnen de laatste vijf jaar hebben gedaan om de Sowjets niet tegen de haren in te strijken. Een voorbeeld van enige "tegemoetkomin gen": In 1974 hadden kranten in Helsinki een uit Zweden afkomstig bericht gepubli ceerd over instructies die de Sowjet am bassadeur in Helsinki zou hebben ontvan gen over de manier waarop hij met de Finnen zou moeten omspringen. Het minis terie van buitenlandse zaken in Helsinki leverde hier openlijk kritiek op en gaf de hoofdstedelijke pers een uitbrander en een waarschuwing. Niet lang geleden had een uitgeverij in Helsinki laten weten Alexander Solzjenit- syns Goelag archipel te zullen publiceren. Na een seintje van hogerhand liet zij dit voornemen varen. Zo ging ook de uitzending via de televisie van de in het Zweeds filmversie van Solz- jenitsyns "Een dag in het leven van Iwan D." niet door. De uitzending had men willen richten tot de Aaland eilanden, een deel van Finland waar Zweeds de om gangstaal is. Een paar jaar geleden zou in Helsinki een muziekstuk worden uitgevoerd, maar toen bekend werd dat dit was gecomponeerd te ere van Jan Palach, de jonge Tsjechoslo- waak die zichzelf had verbrand als protest tegen de Sowjet-bezetting van zijn land, werd de uitvoering verboden. Indertijd wilden de Finse spoorwegen 30 nieuwe locomotieven bestellen, waarde 30 miljoen dollar. Het parlement had al be slist dat die bestelling in eigen land moest worden geplaatst, want daar zou de ont wikkeling van de eigen industrie zeer mee gebaat zijn. De regering verwierp evenwel het besluit van de volksvertegenwoordi ging en de order ging naar de Sowjet-Unie. Toen bekend werd dat Finland een atoom- centrale voor de opwekking van electrische stroom wilde aanschaffen werd daartoe een inschrijving geopend. Tot de gegadig den behoorden westerse ondernemingen als Westinghouse. Nadat de datum van inschrijving al was gesloten lieten de sow jets weten geïnteresseerd te zijn. Zij kre gen de opdracht. Naar men zegt was hun prijs het laagst en hun kredietvooi-waarden het gunstigst, maar een feit is dat de installatie nagenoeg "ongezien" werd besteld en dat zij niet voldeed aan bepaalde in het westen gestel de veiligheidsnormen. President Urho Kekkonen heeft de verhou ding tot de Sowjet-Unie een voorbeeld genoemd voor de samenwerking tussen landen van verschillende afmetingen en politieke stelsels. Maar veel anderen hou den zich bij het begrip „finlandisering", dat is bedacht door een Westduitse politi cus en dat neerkomt op het gedeeltelijk prijsgeven van zijn souvereiniteit aan de Sowjet-Unie door een land dat feitelijk tot het westen behoort Wel opvallend is in dit verband dat de in Finland aanwezige westerse diplomaten het over het algemeen meer eens zijn met de opvatting van Kekkonen dan met die theorie van Finlandisering. Volgens hen zou Finland "tegen alles in" zijn onafhan kelijkheid hebben kunnen bewaren maar toch geleerd hebben ten aanzien van be paalde dingen die van vitaal belang zijn, de voet schrap te zetten. Als beste voor beeld hiervan haalt men aan dat Finland geassociëerd lid is geworden van de Euro pese gemeenschap in weerwil van het feit dat Moskou dit duidelijk niet op prijs stelde. Hoe de Finnen het voor elkaar hebben gekregen? Door ook een dergelijke verhouding aan te gaan met de Comecon, de Oosteuropese versie van de Europese gemeenschap. a President Kekkonen ...voorzicïïïicpTianoeuvrerer^^

Leidse Courant | 1975 | | pagina 7