(2owa/nt Mavo basis Z.-Afrika redding fel tegen Socialisten in Portugal doen geen stap terug Kabinetsberaad over lot van Glastra v. Loon Rijden zonder bromfiets helm is niet strafbaar SUPERMEUBEISHOW mmmatm 'out in trouwboekje goed voor vervroegde a.o.w. Minister op de vlucht Vrijdag 23 mei 1975,65e jaargang no. 20124 DAGBLAD VOOR ZUID-HOLLAND Bart je terug De NCRV gaat „Bartje" herha len. Vanavond de eerste aflever ing op Ned. II om 20.20 uur. Nadien om 21.20 uur een portret van Joop Doderer. Op Ned. I om 19.05 uur Toppop, om 20.20 uur Kung Fu en om 21.10 uur Hammond. Koud Wisselend bewolkt en op de meeste plaatsen droog. Matige tot vrij krachtige noordwestelij ke wind. Maxima van 10 graden aan zee tot 14 graden in het zuidoosten van het land. Morgen zon: 4.34-20.41. Schev. hoogw.: 1.59 en 14.28 laagw. 9.56 en 22.27. rassel A.N.P./A.P. Minister Nederland uit de Navo zou tre- redeling van Defensie heeft den, wanneer deze voorstellen ich gisteren in Brussel zeer fel door de Navo-ministers van De creet tegen een plan van de 1 merikaanse minister Schlesin- er van Defensie, om zowel in panje als in Zuid-Afrika steun- unten voor de Navo te vesti- en. Minister Vredeling dreigde elfs met de mogelijkheid, dat fensie aanvaard zouden worden. De Amerikaanse minister Schlesinger deed zijn voorstel na erop gewezen te hebben, dat de Russische marine gemak kelijk in staat is om tot voorbij Kaap de Goede Hoop te opereren. Daarnaast had' Schlesinger aangevoerd, dat het veran derde regime in dat land Portugal tot een onzekere partner van de Navo gemaakt had, zodat „Amerikaanse bases in Spanje in het belang zijn van de verdediging van Europa". Minister Vredeling verzette zich zo krach tig tegen dit laatste voorstel, dat hij de. steun kreeg van Denemarken en Noorwe gen. Ir. Vredeling liet er ook geen misver stand over bestaan, dat de banden tussen de Navo en Zuid-Afrika voor Nederland volstrekt onaanvaardbaar zijn. Hij liet daarbij uitkomen, dat, wanneer het zou gebeuren niet alleen de havenfaciliteiten in Rotterdam, maar zelfs het Nederland se lidmaatschap van de Navo ter discus sie gesteld zouden kunnen worden. „Tot mijn aangename verrassing steunde se cretaris-generaal Luns het Nederlandse standpunt betreffende banden tussen de Navo en Zuid-Afrika", aldus minister Vredeling. (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG Vanmorgen, bij het begin van de minister raad, stond minister Van Agt van Justitie nog steeds op het standpunt, dat zijn staatsse cretaris mr. Glastra van Loon moet vertrekken. Dit vertrek was volgens de minister nood zakelijk omdat de staatssecre taris in zijn kritiek naar bui ten over de ambtenaren van Wanneer in de ministerraad besloten wordt, dat minister Van Agt het juist heeft, zodat de staatssecretaris moet ver trekken, dan zal D'66 daarom geen kabinetscrisis uitlokken. Wel zal deze partij dan moeten zorgen voor een nieuwe staats secretaris van Justitie. Minister Van Agt had het van morgen blijkbaar niet vol doende gevonden, dat zijn staatssecretaris eerder deze week op de Vrije Universiteit te Amsterdam gezegd heeft in de persoonlijke sfeer ongeluk kig te zijn geweest in zijn uit latingen. Maar de zakelijke kritiek op vooral de secretaris generaal van justitie hield hij staande. rei i-i- amp amatisch beeld trei non- luk bij Tarbes Zuid-Frankrijk, een aanrijding i geladen tank- igen en een ssagierstrein. echts toegerust tuinslang rgeefs tegen de nrijding ont- bnd en waarin I mensen de od vonden en gewond raak- De treinbe- jrder kwam het leven par de chauffeur tankwa- erweg met pech kampen kreeg, n zich in veili- heid brengen. LDENZAAL Mej. W. G. uit Dennekamp ijkt officieel een jaar jonger te zijn dan zelf haar hele leven heeft gedacht. Dat aan het licht gekomen zeven maanden haar pensionering als medewerkster bij Sociale werkplaats in Oldenzaal. Mej. G. erkt sinds 2 dagen weer. De nu al zeven .eukenhof luit zondag Van een onzer verslaggevers SSE Keukenhof sluit aan land e zondag om zeven uur «er zijn poorten voor het pu- iek. De kassa's van deze Lis- tnse bloementuin zijn zondag opend van acht uur 's mor ns tot zeven uur 's avonds om langstellenden voor de laatste laai dit seizoen een blik te linnen in het park en de show- De vergissing werd ontdekt bij een controle naar aanleiding van de aanvraag om aow- uitkering. Een uittreksel uit het geboortere- gister van haar geboorteplaats Frensdorf bij Nordhom gaf aan, dat zij niet op 14 novem ber 1909 geboren is, maar precies een jaar later. Het jaartal 1909 staat vermeld in het trouwboekje van haar ouders. Waar de ver gissing nu is gemaakt zal wel altijd een raadsel blijven, maar de officiële instanties houden in ieder geval het geboorteregister als juist aan. Hoewel zij daartoe niet verplicht is zij zou aanspraak kunnen maken op een uitke ring van de sociale dienst is mej. G. weer aan het werk gegaan. Of de reeds genoten aow zal worden teruggevorderd is nog niet bekend. ftLS IK HSM NIET AANSLUIT KATTI IK NETZOfiOED] N €tWONE TAH DE N O OR Vil QEB^UIKSM O JK wit'm Rujun TtggM vTS Iwvendien poetsen ze helemaal IN sneller of beter dan een gewo- I b borstel, zegt de consumenten- I ond. Treinramp Bij het Marok kaanse plaatsje Sidi Yahia du Gharb zijn 47 mensen omgeko men en ongeveer 200 gewond geraakt toen de trein van Rabat naar Tanger ontspoorde. Het ongeluk gebeurde 60 kilometer ten noorden van Rabat Kippendropping Vanwege de overproduktie en een teruglo pende vraag heeft een Colom biaans pluimveeslachtbedrijf besloten de arme bevolking van Bogota te verrassen met 1000 levende kippen die zondag aan „kleurige parachutes" zullen worden gedropt. Een 'blijmaker' waarmee u letterlijk al uw voorraadpotjes overzichtelijk kunt etiketteren, is dit handige mini-lettertan- getje. Het opgeven van een nieuw kwartaalabonnement is alle moeite die u er voor moet doen. ^NOTEER m.i.vals nieuw kwartaalabonnee van de Leidse Courant naam:- adres: woonplaats: stuur als dank voor de moeite een mini-lettertang tape naam:- adres: woonplaats: Ambtenaren in burgerrang bij rijkspobtie DEN HAAG (ANP) - De Twee de-Kamerleden Franssen en Stoffelen (beiden PvdA) menen dat het tekort bij de rijkspolitie moet worden opgevuld, of in elk geval verkleind, door het aanstellen van ambtenaren in burgerrang met eventueel be perkte opsporingsbevoegdheid. Zij hebben minister Van Agt van justitie gevraagd niet alleen gehoor te geven aan deze sugge stie, maar ook te bepalen dat in elk geval geen stop geldt voor het aantrekken van burgeramb tenaren zolang de organiek toe gestane sterkte bij de politie korpsen niet wordt overschre den. LISSABON (Rtr./AFP) De Portugese socialisten hebben met een massale demonstratie gister avond in Lissabon duide lijk gemaakt dat zij niet bereid zijn tot verdere compromissen in de hui dige crisis. Minister zon der portefeuille en partij leider Mario Soares zei dat het Portugese volk nooit „een communisti sche dictatuur zal duld en". Portugal wordt nu niet naar het socialisme gevoerd, maar ju aar de economische ondergang s fn de anarchie", aldus Soares. Hij eiste opnieuw verkiezingen voor ge meenteraden en voor de besturen van de vakbon den. Het standpunt van de socialis ten komt voor uit hun frustratie over de manier waarop hun de politieke macht ontglipt, nadat zij bij de jongste verkiezingen als sterkste politieke partij uit de bus waren gekomen. De par tij heeft nu kennelijk besloten voet bij stuk te houden. Tegelij kertijd spitsten zich de tegen stelling binnen de beweging der strijdkrachten toe, met name naar aanleiding van het eigen- de massademonstratie aan door de straten machtig optreden van een ui terst links artillerieregiment in Lissabon, dat ertoe was overge gaan op eigen initiatief militai ren en burgers te arresteren. Het socialistische protest van gisteravond, een betoging waar aan ongeveer 50.000 mensen Beslissing kantonrechter Den Bosch: (Van een onzer verslaggevers) DEN BOSCH Opnieuw is een beslissing van het kabinet Den Uyl op losse schroeven gezet: de kantonrechter in Den Bosch, mr. A. Verhei jen, heeft vanmorgen een bromfietser die zonder helm had gereden, vrijgesproken van rechtsvervolging omdat naar zijn mening dit feit niet strafbaar De kantonrechter stelt zich op het standpunt, dat krachtens artikel 2 van de Wegenverkeerswet de rijksoverheid in het reglement „verkeersregels en verkeerstekens" (waarin ook de verplichting tot het dragen van een helm is opgenomen) alleen maatregelen en voorschriften kan opnemen die strekken tot de veiligheid op de weg van derden. De bromfietshelm dient alleen tot de veiligheid van de drager zelf. Een bromfietser zonder helm brengt het overige verkeer niet meer in gevaar of hindert het niet meer onnodig, dan hij zou hebben gedaan met een helm op, aldus de kanton- De kantonrechter verwierp ook het argument van de officier van justitie, dat het oplopen van letsel ook economisch gezien gevolgen heeft voor de gemeenschap. De officier van justitie heeft hoger beroep aangete- Op dezelfde gronden zal de Bossche kantonrechter WINTERSWIJK Minister Van der Stee van Landbouw is gistermiddag uit de Achterhoek gevlucht, toen hij tijdens een werkbezoek werd omstuwd door ongeveer 150 protesterende land bouwers met tractoren. De landbouwers, die protesteerden tegen de regeringsplannen om het gebied rond Winterswijk tot proefgebied voor een landschap spark te bestemmen, sloten de minister in toen hij in de buurtschap Ratum verbleef en escorteerden hem daarna met hun tractoren naar het stadhuis in Winterswijk, een afstand van slechts 5 km, waarover echter één uur werd gedaan. In Winterswijk sprong de getergde minister plotseling uit het busje, staptè in de daarachter f i reed via een troittoir en een park schielijk Misbruik bij standsuitkering MELICK Behalve een bij standsuitkering van de gemeen te Melick (Limburg) wegens werkloosheid en oorlogsinvali- diteit heeft de 55-jarige straat venter E.K. de afgelopen maan den minstens 100.000 ver diend met tapijtenhandel in Duitsland. hebben deelgenomen, vindt zijn directe aanleiding in het sluiten van het socialistische dagblad Republica. De betoging van gis teravond ging langs het verze gelde krantegebouw, langs de residentie van premier Goncal- ves en het Belem-paleis waar president Da Costa Gomes ver blijft. Nederland heeft Portugal nog geen vast bedrag aan ontwikke lingshulp kunnen toezeggen. Dit is het resultaat van het onder houd tussen minister Van der Stoel en zijn Portugese collega Melo Antunes gisteren in Den Haag. De Portugese bewinds man zag geen vegaar voor een burgeroorlog, zo deelde hij mee. Conferentie in Den Haag tegen sabotage op booreilanden Brussel A.N.P. Vijf Noord zeelanden komen op 5 juni in Den Haag bijeen, om zich te beraden op maatregelen, die sa botage van en terreur tegen olie; en gasinstallaties op de Noord- zee-booreilanden moeten tegen gaan. Dit gebeurt op initiatief van mi nister Vredeling van Defensie, die hierover gisteren op de con ferentie in Brussel van de Navo- Defensieministers gesproken heeft. Aan de conferentie zullen deel nemen vertegenwoordigers van de ministeries van Defensie, Buitenlandse Zaken, Economi sche Zaken en Justitie van Ne derland, Engeland, Duitsland, Denemarken en Noorwegen. EXPLOSIEVEN GESTOLEN NEUCHATEL (AFP) In het Zwitsersè kanton NeiichStel is in de nacht van woensdag op donderdag een grote hoeveel heid explosieven gestolen. Vol gens de politie gaat het om 192 staven geligniet en 1200 ontste kingsmechanismen die lagen op geslagen op een terrein van de posterijen. Wie de diefstal heeft gepleegd is niet bekend al wij zen enkele getuigenissen in de richting van een politieke groe pering. Russische bases Het semi-offi- ciële Egyptische blad „Al Achram" heeft gemeld dat Libië aan de Sowjet-Unie vergaande rechten voor het vestigen van bases op zijn grondgebied heeft verleend in het kader van een „militair bondgenootschap voor strategische en politieke doe leinden in het zuiden van de Middellandse Zee". in Bergsthenhoek bij deMeubelaor 2500 m2 voordeelhallen. Vrij parkeren. Geopend van 9-6 uur, vrijdagavond tot 9 uur Bergweg-Noord 38, Bergschenhoek, (bij Hillegersberg), Tel.01892-5848

Leidse Courant | 1975 | | pagina 1