I Krott lachte ondanks matige klasseringen renners Eindhoven en PEC-Zwolle grepen zege Sprookje van fluitspeler die altijd sigaar was Weisweiler oefenmeester Barcelona V.d. Smissen start met biljartzege Johannen in interland UEF A-cup geldelijk fiasco Borussia üSÜ, Merckx in Tour De Vlaeminck won etappe iUJDAG 23 MEI 1975 LEIDSE COURANT (Van onze sportredactie) DUSSELDORF Hennes Weisweiler wordt zeer waarschijnlijk de opvolger van Rinus Michels bij Barcelona. De huidige oefenmeester van Borussia MG is reeds in de Catalaanse hoofdstaad geweest, raaar de contracten moeten nog getekend worden. IRAN ADA In het Zuid- paanse Granada is gisteren een >egin gemaakt met het Euro lees kampioenschap bands to en. De Nederlandse afgevaar- ligde, Christ van der Smissen, wam in de middaguren tot rinst tegen de Spanjaard Bru- au, 's avonds won Van der imissen van Arenaza. litslagen: (Fra) d. Spiegel (Bel) iebert (W-Dld) cherz (Oos) rufau (Sp) d. Smissen (Sp) ïielis (Bel) weede ronde: •d. Spiegel iebert 200 24 30 8.33 103 24 20 4.29 167 38 29 4.39 200 38 27 5.26 178 27 22 6.59 200 27 42 7.40 91 20 19 4.55 200 20 43 10.00 107 36 19 2.97 200 36 26 5.55 120 21 55 5.71 200 21 27 9.52 135 32 21 4.22 200 32 37 6.25 121 20 14 6.05 200 20 31 10.00 Dielis 4 pnt alg. gem. 10.00 h. -B 43 v.d. Smissen Scherz Connesson Siebert Brufau v.d. Spiegel 4 6.83 41 4 6.77 27 2 9.14 55 2 4.95 29 0 4.23 22 0 4.33 21 0 3.50 20 INDHOVEN Adri vaii Craay en Kees Krijgh hebben iun contract bij PSV voor drie aai- verlengd. Roda JC wil John iteen Olssen van Feyenoord. Jo Örver van Roda verlengde zijn ontract met een jaar. oekarest Het nationale polo- tam verloor met 81 van Roe menië in het landentoernooi in oekarest. UITSLAG LOTTO DEN HAAG Uitslag lotto: nr. 20. Deelnemers: 991.872; in leg 3.986.067; prijzen 1.893.382; le prijs: geen win naars; 2e: "twee winnaars 160.937; 3e: 179 2J27; 4e: 9.618 S 53; 5e: 9.710 52,—; jackpot voor lotto 21 is 132.537. Jairzinho buitenspel DEN HAAG Johan Cruyff en Johan Neeskens zijn vrij voor de vriendschappelijke interland JoegoslaviëNederland op 31 mei in Belgrado. PARIJS Jarizinho is door de Franse voetbalbond voor een jaar geschorst wegens inciden ten onlangs in de competitie. Paulo Cesar mag drie wedstrij den niet spelen. DUSSELDORF Finan cieel gezien is het UEFA- cuptoernooi voor Borussia Mönchengladbach geen succes geworden. In totaal kwamen slechts 117.414 toeschouwers in het Duitse stadion, waardoor van het totale aan de spelers uitbe taalde premiebedrag van 200.000 gulden slechts 56.000 gulden uit recette kon worden gedekt RIJEN En toch lachte Herman Krott, Amstel's breedgeschouderde ploegleider. Zijn pupillen Frits Pirard en Arie Has- sink mochten dan op de meet in Rijen net iets te kort zijn gekomen om de rappe Belg Emiel Gyse- mans van de overwin ning in de eerste etappe van Olympia's interna tionale ronde van Neder land af te houden, de tweede en derde plaats die zijn rijders in Rijen voor zich opeisten, waren hem even lief als de overwinning. „Nee, ik vind het wel goed zo. We zitten mooi voorin en toch zullen de concurren ten nu minder op ons gaan letten dan wanneer een van ons op de eerste plaats was geëindigd", orakelde de stalbaas van de ploeg die voor de start van de 24ste editie van Olympia's jaarlijkse wie lerspektakel stellig niet tot de grote favorieten werd gerekend. „En dat", oordeelde Arie Hassink uit Neede later, „is toch wel merkwaar dig, want in de klassie kers die er tot nu toe zijn geweest, hebben wij toch steeds voorin gezeten. Daar komt nog bij dat Amstel in Olvmpia's ron de altijd goed rijdt". Hassink deelt overigens slechts ten dele de mening van zijn ploegleider dat de concurrentie in de eerste plaats de Belgen in de gaten zal houden. „Nee, dat zie ik niet zo. De anderen zullen zeker ook op Frits Pirard en mij gaan letten, al moet ik wel zeg gen dat de Belgen een goede ploeg hebben, die erg veel aan dacht vraagt Die Gysemans reed vreselijk sterk. Wat mijzelf betreft: Ik heb echt niet gepro beerd ten koste van alles te winnen. Ik dacht: laat Frits maar winnaar worden". Een uit spraak die de relativerende hou ding van de Hassink-van-nu ty peert ,Jk voel me nu net zo goed als in de periode voordat ik ziek werd, maar de eerzucht is weg. Ik ben nu bij wijze van spreken net zo blij met de twin tigste plek als met de eerste. Ik vind het allang mooi dat ik weer op de fiets -aan de finish kan komen". Gisteren ging het overi gens niet al te fameus met de Emiel Gijsemans finisht als eerste. Frits Pi Arie Hassink zijn geklopt. RIJEN Tijdens Olympic's ronde zal Gerrit ging besloten voor Olympia's ronde een uitzon- Brokelman voor het eerst in zijn carrière op dering op de regel te maken- "Als in Olympia's zondag koersen. De Hardenberger, afkomstig ronde blijkt dat ik op zondag juist erg goed uit een streng religieus milieu, is onlangs meer- rijd, weet ik nog niet precies wat ik doe", zegt derjarig geworden en heeft na ampele overwe- bij. ranke Achterhoeker. „Op het laatst kwam ik er dood te zitten. Ik had kennelijk maar voor 170 kilometer gegeten en de koers ging over 184 kilometer van- Ondanks de aantrekkelijke klasseringen is de hemel boven, de Amstelformatie niet geheel onbewolkt. Hassink heeft niet meer „de grote ambitie", Jan Ruckert liep gisteren bij een valpartij een flinke beenblessu re op en Frits Pirard (20) gaf na de verloren sprint toe: „Ik voel me nog niet zo zeker van mezelf, eigenlijk ben ik een bee tje bang voor de tijdritten. Daarin wordt je wel heel erg hard met jezelf geconfron teerd". Behalve Frits Pirard manifes teerde zich in de etappe van gisteren nog een .jong broekje". Boerenzoon Henk Lubber ding uit Voorst diende zich aan als een renner van grote toekomst mogelijkheden. Niet alleen werd hij fraai vierde, hij imponeerde vooral door zijn ijzersterke ma nier van rijden. Toen ploegmaat Piet van der Kruys na 100 kilo meter door pech uit de kop groep werd gelost, ontpopte Lubberding zich als de bereid willige helper die er voor zorgde dat de regelmatigste renner van dit seizoen zijn plaats aan het front weer kon innemen. Niet alleen verdedigend, maar ook aanvallend, bewees de 21-jarige Voorstenaar zijn talent, dat door zijn drukke werkzaamhe den op de boerderij van zijn vader tot nu toe niet tot volle bloei kon komen. In de laatste kilometers was hij het die pro beerde via een reeks van demar rages zijn ploeggenoot Ad Ge vers te „lanceren", dan wel zijn eigen kans te gaan. Terwijl met' name Arie Hassink in moeilijk heden verkeerde, zat Lubber ding nog zo fris als een hoentje op de fiets. Desondanks was hij verre van tevreden. „Of Gevers of ik had.moeten winnen, maar dat is niet gelukt Wij zijn beide renners die het van uitlopen moeten hebben, maar het was onmogelijk alleen weg te ko men", verzuchtte Lubberding, die overigens weinig waardering kon opbrengen voor de rol die zijn provinciegenoot Hassink in de laatste kilometer speelde. ..Hij nam helemaal niet meer over. Hij had het zogenaamd aan zijn milt Maar in de aller laatste meters kon hij ineens alles". HARRY BRINK Wielercijfers Uitslag eerste etappe: I. Gijsemans (Bel) 167 km. in 3.45.53 met bonificatie 3.45.38, gemiddeld 44,360 km./u.; 2. Pi rard (Ams) z.t met bon. 3.45.43; 3. Hassink (Ams) z.t met bon. 3.45.48; 4. Lubberding (Erp) z.t. 5. Huyzen (Bat) z.t, 6. Gevers (Erp) z.t., 7. Van Helvoirt (Cab) 3.46.52, 8. v.d. Helst (Bel) z.t. 9. Kuijs (Bat) z.t., 10. Van Katwijk (SSF) z.t., 11. Bertin (Fra) z.t, 12. Brokelman (Cab), 13. v. Ger- wen (Erp), 14. Dohmen (Erp), 15. Van Groezen (VZL), 16. Pater (Mie), 17. Van Trigt (Mie), 18. Hoekstra (Bat), 19. v.d. Veken (Bel), 20. Lenferink (Ket), allen dezelfde tijd 3.46.52. Ploegenklassement: 1. Van Erp II.18.38, 2. Amstel z.t, 3. België 11.19.37, 4. Batavus z.t., 5. Cabal- lero 11.20.36, 6. Michelin z.t euto-Imckverhuur 187. tel 070-464600. den Haag GRONINGEN Een nogal verkrampt en met weinig zelfvertrou- I wen spelend FC Groningen, dat vrijwel de gehele wedstrijd een groot overwicht had, is in het eerste duel tegen PEC/Zwolle (0-1) volledig stukgelopen op de Zwolse verdediging. Aanvankelijk was het optreden van doelman Gerards van PEC wat onzeker, maar in het verdere verloop van het duel ving hij de lawine van Groningse aanvallen vakkundig op. FC Groningen nam al dadelijk het initiatief, maar kwam niet verder dan een schot van Van der Heide. Eenmaal leken de Groningers te zullen scoren, maar doelman Gerards plukte met een fraaie sprong de bal de schoen van Hugo Hoven- kamp. De snelle counters van PEC hielden veel meer gevaar is, temeer daar de Groningse defensie de Zwolse spitsen te veel vrijheid liet Kansen kwa men er voor Lukac en Herman Heskamp, de fel door Wim Belt- (directeur van FC Gronin gen) begeerde Zwolse aanvaller. De afwerking liet echter te wen sen over, maar een minuut voor rust was het toch raak. De .Zwollenaren kwamen toen tot een snelle tegenaanval nadat Van der Heide zich op het mid denveld de bal had laten ontfut selen door Verheijen, die vervol gens moeiteloos Oosterwold van zich afschudde en de bal punt gaaf doorspeelde naar Hes kamp. Deze had toen geen moei te de bal langs Huberts te wer ken (0-1). Dat werd ook de eind stand Eindhoven-Vitesse was verbol gen op scheidsrechter Berre- voets, die vlak voor rust van de wedstrijd tussen Eindhoven en Vitesse de gelijkmaker van de thuisclub accepteerde (1-1). De Arnhemmers wonden zich er ook in de tweede helft nog der mate over op dat ze niet meer tot normaal tegenspel kwamen, terwijl Eindhoven beter werd, nogmaals via Senders scoorde en deze wedstrijd voor de na- competitie met 2-1 won. De belangrijke gelijkmaker kwam op naam van de gerouti neerde Senders, die rechtstreeks uit een vrije trap en via de lat scoorde, terwijl de Arnhemse doelman Beukhof en aanvoer der Bosveld toekeken. Het doel punt had afgekeurd moeten ASTRO VTLLARI Roger de laeminck is winnaar geworden de zesde etappe van de onde van Italië. De rit van ari naar Castrovillari eindigde ttiieuw in een massasprint, aaruit Van Linden en Basso s tweede en derde tevoor- hijn kwamen. Francisco Gal 's blijft ook na gisteren leider het algemeen klassement 'ilslag: 1. De Vlaeminck 213 km in 24.48; 2. Van Linden; 3. Basso; 4. na; 5. Sercu; 6. Paolini; 7. 8. Elorriaga; 9. Polidori; 10. arechini; 39. F. den Hertog; 81. amper 6.29.05; 82. N. den Hertog kemeen klassement: 1. Galdos 6.03,45; 2. Battaglin op 23 sec.; 3. isa op 1.32; 4. Bergamo op 1.53; 5. abbri z.t.; 6. Bitossi z.t.; 7. Bertoglio 8. Baronchelli z.t.; 9. Gimondi t; 10. Conti z.t 29. F. den Hertog op 7.06; 72. N. den Hertog op 29.37; 82. Kamper op 43.22. WARSCHAU De Pool Ryszard Szurkowski heeft de Vredeskoers ge wonnen. Voor de vierde maal sinds 1970 bleek hij de sterkste amateur in deze etappewedstrijd, waarvan de laatste etappe gisteren werd gewon nen door de Rus Likasjev. Botter huis was de beste Nederlander op de tiende plaats. Eindklassement: 1. Szurkowski; 2. Hartnick (OD1); 3. Pikkoes (Rus); 4. Tsjapaglin (Rus); 5. Goesniatnikov (Rus); 48. Zuidweg; 56. Geldens; 64. St. Nicolaas; 66. Mak; 77. Pronk; 78. Botterhuis. Bas Hordijk won in het Belgi sche Helcheteren een profkoers voor de Belgen Peeters en Her-, mie en Fons van Katwijk. Eddy Merckx heeft besloten aan. de Ronde van Frankrijk deel te Henk Medik van FC Groningen wordt afgetroefd door doelman Gerards j bij een hoge bal in het Zwolse doelgebied. PEC—Zwolle zegevierde met 1—0. worden, omdat de bal linea ree- Een Vitessenaar zou hem vol ta in het doel was verdwenen, gens de arbiter nog hebben aan- hetgeen de scheidsrechter als geraakt. De hevige protesten ongeveer de enige ontkende. van de Arnhemmers baatten niet. Bosveld kreeg wegens zijn aanmerkingen een boeking. Vitesse had in de dertiende mi nuut de leiding genomen door een fraai doelpunt van Bosveld na een pass van Bursac. Eindhoven 3 2 0 1 4 3-2 PEC Zwolle 3 2 0 1 4 2-1 FC Groningen 3 1 0 2 2 1-2 Vitesse 3 1 0 2 2 2-3 Rhodesie uit IOC LAUSANNE Het IOC-con- gres heeft Rhodesie uit de Olympische beweging gestoten vanwege de rassendiscriminatie in dat land. Twaalf jaar geleden werd Zuid-Afrika om dezelfde reden uitgestoten. WENEN Swarovski Inns bruck is voetbalkampioen van Oostenrijk geworden. HAMBURG Rolf Thung ver loor met de Pool Pisecky in de eerste ronde dubbelspel van „Hamburg" van Panatta en Ber- tolucci: 76, 63. HILVERSUM Er was eens een sigarenfabrikant die zoveel sigaren verkocht, dat hij dacht: ik kan van het geld dat ik aan die sigaren verdien best eens iets weggeven. Hij piekerde zich suf hoe hij dat zou doen want de sigarenfabrikant had wel veel geld maar hij wilde best weten dat hij er iets goeds mee ging doen. En zo zocht hij naar mensen die in heel het land bekend waren en omdat ze de een wat mooier dan de ander allemaal op de fluit konden spelen, en zo dacht de fabrikant, met hun spel misschien toch niet genoeg verdienden om met vakantie te gaan. Die fluitspelers geef ik wat. Dan kunnen ze ook eens in de. zon zitten, zei de fabrikant die zoveel geld had. En hij vroeg aan mensen die het weten kunnen: „Als jullie er nu drie aanwijzen die erg hun best hebben gedaan, geef ik ze een zak met centen". Zo gebeurde, en de winnaars waren maar wat blij. Een was er echter die steeds de sigaar was. Hij was wel een goede, zelfs een betere, maar niet een beste volgens de mensen die het konden weten. Hij kreeg dus geen zak met centen. Hij wilde die niet eens en zei dat ook. Hij vond het allemaal maar flauwekul en moest er niets van hebben. Hij deed niet mee. En dat hoefde eigenlijk ook niet want hij won toch niets. Toen de fabrikant vond dat hij genoeg goed had gedaan met zijn centen, hield hij ermee op. Maar er waren twee boze mannen, die eruit zagen of ze altijd met hun kleren aan in een slaapzak de nacht doorbrachten, die best wilden doen wat de fabrikant niet meer deed. Alleen, zij hadden geen zakken met centen, want zij hadden een club van gewone mannen, die arbeiders werden genoemd. Maar ze konden nog wel net naar een smid gaan die wat ijzeren plaatjes maakte en daarop met mooie krulletters Let schrij ven wie de beste was, de op een na beste en de op twee na. Maar de boze mannen hadden ook bedacht dat het wel leuk zou zijn als ook de slechtste, de nog slechtere en de allerslechtste zou worden gekozen. Dus ze vroegen ook aan mensen die het weten kunnen om die aan te wijzen. En ziet wat gebeurde. Iemand die eens de „prins van de fluitspelers" werd genoemd, werd aangewezen als de allerslechtste. En er kreeg ook iemand een ram, zoals de mensen dat in die tijd noemden, want hij was de op een na slechtste, maar toch een aardige man, want hij durfde er best voor uit tè komen en de anderen niet. En de minst slechte was iemand die er al eens ziek van was geweest omdat het hem toen al zo slecht verging. Maar hij ging dapper verder en voort En ziet wat gebeurde. De man die het altijd flauwekul had gevonden, werd de winnaar. Toen wilde hij best meedoen en hij toonde zich erg verheugd omdat zijn sprookje toch werkehjkheid was geworden. Hij was toch de grootste. Er was in die tijd een man die heel sterk was en dan ook altijd riep dat hij de grootste was. Dat deed de winnaar niet, zo slim was hij wel. Hij dacht het misschien alleen. Maar dat zal niemand ooit weten. En toen het avondrood de lucht kleurde, stak hij zijn gouden kaart in de lucht zodat hij flonkerde en de vonken eraf spatten. Tevreden dacht hij: je kunt toch beter met gewone mensen omgaan dan met hen die zakken met centen wegge- jê

Leidse Courant | 1975 | | pagina 11