Indrukwekkende academische zitting rond voortgang, traditie en vrijheid Show regionale kostuums verrukte buitenlandse ogen Hooggeleerd plezier rond stenen nonnen ELF ERE-DOCTOREN NAMEN BULLEN IN ONTVANGST ONDERDAG 22 MEI 1975 Leiden iktueel LEIDSE COURANT „Wie zijn de universiteit? Het zijn altijd de vaak tegengestel de, steeds wel te onderschei den delen van het geheel, die onderling los of onderling ver bonden tot stand brengen wat als het aandeel van dat geheel naar buiten treedt. In een or ganisatie als de onze betekent besturen dan ook bij uitstek voorbereiden, waarschuwen, uitleggen, begeleiden, en dat liefst in de geest die onze 16e eeuwste stichters voor ogen stond, die van de burgerlijke deugden respect, stijl, waar digheid en tolerantie, welker gezamenlijk kenmerk het is dat zij de invloed van onze bestuursorganen op elkaar be perken. Waar het op aankomt is, evenals 400 jaar geleden, de morele en intellectuele kwali teit van de mensen. Voorwaar- de voor die kwaliteit is de wortel van alle wetenschap: heilzame twijfel". Doel blijft de morele en intellectuele kwaliteit van de mensen Namens de elf aanwezige (van de 14 in totaal) gecreëerde ere- Eeuwfeest Programma vanavond en morgen LEIDEN Oe festiviteiten In het kader van het 400-jarlg bestaan van de Leldse universiteit gaan vanavond en morgen onvermin derd door. Programma vanavond: Tot 19.00 uur: Park-in met o.m. barbecue. Van der Werfpark. 19.00-24.00 uur: Folk-festival, so ciëteit Horus, Kolfmakersteeg 8 19.30 uur: Demonstratie model vliegtuigen, Park Roomburg. 19.30-20.30 uur: Toneelfeuilleton deel IV. herhaling. Hooglandse Kerkgracht. Programma morgen: Oe gehele dag kan men de tientallen gemeentelijke en uni versitaire Instellingen (en niet te vergeten particuliere bedrijven) die „open huls" houden bezoe ken. Voor deelname aan het hieraan verbonden Massakans spel zie de onlangs huis-aan- huls verspreide Leldse Courant- bijlage. 10.00-12.00 uur: Forum Academi- cum, ochtendzitting in secties. Academie Gebouw. Rapenburg 73. 11.15-12.00 uur: Lezing prof. dr. C. Cooms (eredoctor 1975), Ma thematisch Instituut, zaal 412, Wassenaarseweg 80. 10.00-17.00 uur: International fair. Rapenburg 6 14.00-16.00 uur: Forum Academl- cum, confrontatie van vertegen woordigers universiteit en maat schappij, Pieterskerk. 15.00 uur: Reünisten-ontvangst Augustinus. Rapenburg 24. 18.00 uur: Verenigingenmarkt. Pieterskerkplein. 18.15 uur: Finale Massakansspel. Pieterskerkplein. afroepen eerste finalisten. 18.00 uur: Diner chantant voor alle oud-alumni, sociëteit Miner va. Breestraat 48-50. 20.00 uur: Finale Massakansspel onder leiding Kick Stockhuizen, Pieterskerk. 20.00-03.30 uur: Meeuwfeest, Kaiserstraat tot Rapenburg 61 23.30-24.00 uur: Toneelfeuilleton deel V. vanaf dekschuiten op het Rapenburg. Voor gedetailleerde programma gegevens zie onlangs huis-aan- huls verspreide bijlage Leldse Courant TV-discussie bij 400 jaar universiteit Leiden Ter gelegenheid van het 400-jarig bestaan van de rijksuniversiteit zal de NOS zondagavond 25 mei een tele visiediscussie van een uur uit zenden. Het programma be gint om 21.40 uur en is te zien op Nederland I. De discussie wordt gehouden in de Leidse Pieterskerk. Gespreksleider is drs. H. van Run. deelnemers aan het gesprek zijn mr. W. J. Geertsema, mr. Anneke Goudsmit, drs. Wouter Gort zak en dr. A. E. Pannenberg. Het discussiethema is afgeleid van meningen over ideologie en wetenschapsbeoefening, de stellingen zijn aangegeven door enige hoogleraren van de jubilerende universiteit. De morgen uit te zenden afle vering van het televisiepro gramma van de N.C.R.V. „An der nieuws" zal geheel gewijd zijn aan de Leidse Universi teit. In het door Jan Pieter Visser gemaakte programma, dat van tien minuten voor elf tot kwart over elf wordt uitge zonden, op Nederland 2, ko men „zowel studenten, leraren als de burgerij aan bod". Demonstratie van modelvliegtuigen in Park Roomburg Leiden In het kader van de festiviteiten rond het 400-jarig bestaan van de Rijksuniversi teit organiseert de commissie „In Between" vanavond in het park Roomburg aan het van Vollenhovenplein een demon stratie met lijnbestuurde mo delvliegtuigen. Aanvang 19.30 uur. Folkloristische rijkdom van het „echte Holland" Van een onzer verslaggevers LEIDEN „Leiden valt niet in te delen in één van de twee categorieën van de midde leeuwse universiteit: noch de overheersende invloed der stu denten zoals in Bologna, noch die der codenten zoals te Pa rijs valt hier aan te wijzen. Geen kerk, geen hof had hier macht Deze universiteit re geerden regenten; hier hadden zij het gezag die de soucereine Staten van Holland en in het Leidse stadsbestuur werkten en waakten. Ruim twee eeu wen lang is Leiden een univer siteit geweest die bestond voor studenten, functioneerde door hoogleraren maar werd gedra gen en opgestuwd door curato ren. In haar derde en vierde bestaanseeuw is dit aan stad en gewest gebonden karakter der universiteit niet besten digd: als één van de vier, straks vijf universiteiten van het koninkrijk is ze onderwor pen geworden aan algemene regelingen binnen voor alle in stellingen gelijke mogelijkhe den tot ontplooiing en ontwik keling. Ze is niet de grootste universiteit van de noodelijke Nederlanden gebleven; in su perlatieven gesproken is ze nog slechts de oudste". Aldus de rector-magnificus van de Leidse universiteit, prof. dr. A. E. Cohen, in zijn oratie uitgesproken gistermid dag in de Pieterskerk bij gele genheid van het 400-jarig be staan der universiteit. Onder zijn gehoor bevonden zich ko ningin Juliana en prins Bern- hard, prinses Beatrix en prins Claus en mr. Pieter van Vol lenhoven, minister Van der Stoel, hooggeplaatste straks oud-rijksgenoten, andere ex cellenties en gasten uit binnen en buitenland, vertegenwoor digers van 32 bevriende uni versiteiten uit de gehele we reld (uit 21 landen) tot en met de jongste (1969), de Vrije Uni versiteit van Brussel. Aan de t academische zitting was een 11 cortège voorafgegaan vanaf j het Academiegebouw naar de 4 kerk, zoals maar zelfden er j een voorkomt: achter de pedel i een stoet van honderden hoog leraren in toga, met baret, rec- tores van Nederlandse univer siteiten en hogescholen, hoog geleerde buitenlanders, de te onderscheiden ere-doctoren en hun promotoren, dekanen van faculteiten, lectoren- alles bij- Een lange stoet hoogleraren trekt de Pieterskerk binnen. doctores (in de afgelopen 100 jaar werden in Leiden 72 ere doctoraten verleend), sprak dr. Leonard W. Forster uit Enge land een dankwoord nadat de bullen en cappa's waren uitge reikt hij deed dat in voor treffelijk Nederlands.De Ne derlandse en Belgische univer siteiten en hogescholen schon ken aan de Leidse feestelinge (bij monde van Groningens rector-magnificus prof. dr. A. Wattèl, een bijdrage voor de inrichting van het Internatio nal House aan het Rapenburg, dat eind van het jaar geopend zal worden. „Dat is een ge schenk niet van de verenigde elf provinciën, maar van de 17 gewesten van Karei V; ik moet niet denken wat dat in 1575 teweeg gebracht zou hebben", zei prof. Cohen in een dank woord...Prof. Th. H. Lunsingh Scheurleer bood de eeuwfeest bundel „Leiden University in the seventeenth century; an exchange of learning" aan; be schouwingen in het Engels, Frans en Duits over aspecten van de eerste bloeiperiode der universiteit Prins Bemhard, die naar Pa rijs moest, vertrok halverwe ge de plechtigheid. Tijdens de ere-promotie van prof. dr. Paul Kaesberg viel enkele malen het licht en het geluid uit. Het waren de enige inci denten tijdens een indrukwek kende academische feestmid dag, die verlengd werd met een massale receptie in de mensa aan de Kaiserstraat onder de verschillende bevol kingsgroepen: een vissers vrouw moest er anders uitzien dan een vrouw van de „ande re" stand. Een pronkend volk je, die voorouders van ons, zeker voorzover ze van het platteland kwamen. En dan die Staphorstse, die met de bijbel in de hand op weg was naar de kerk. „Fotografeer haar zo niet", waarschuwde de heer Duyvetter (voor de show) met een soepele draai van zijn linkerhand, „daar houdt ze niet van en het is verboden..." Nog eens kwamen alle hullen en oorijzers, het goud en zil ver. de diamanten op het voor hoofd nog een keer voor de grote ogen van het internatio nale forum, ook de mannen, natuurlijk, die op het tweede plan waren gekomen maar be slist de moeite van het bekij ken waard waren. Na afloop was het in de hal en in de zon „bekijken van de stallen": rijk dom die niet meer te betalen is en waarmee je niet in Rome als pelgrim moet rondlopen, want de Italiaantjes drommen tezamen en voor je het weet is je goude oorijzer van de coiffure gerukt. Dergelijke zorgen hebben, onlangs bij een Nederlandse pelgrimage, een reisleider geplaagd, zo hoor den we van een Zeeuwse. Veel gasten hadden gistermor gen de Hofjestocht willen mee maken, maar niemand van de Lakenhalbezoekers had er spijt van „Holland zoals het eigenlijk eruit ziet" van zo na bij te hebben ervaren. Koningin Juliana tussen de ere-doctoren tijdens de receptie in De Bak. Paul de Winter biedt prinses Beatrix hier bloemen aan. Op de achtergrond Koningin Juliana en Prins Bernhard. Mr. Cath: Symbool van de vrouwen-emancipatie, maar dan „met een gaatje in hun hoofd". Van een onzer verslaggevers LEIDEN Na alle hoogwaardige inspanningen en vertoningen van gistermiddag, tijdens de aca demische zitting, hadden de hoogleraren, lecto ren, hun buitenlandse gasten en vrouwen hun avondje uit in. het Academiegebouw. Op de draaio rgelmuziek van De Mortier begon het intie- festijn en even later werd quatre mains gespeeld door twee hooggeleerde heren, die o.a. Brahms, Schubert en Albeniz op een enthousiast- makende wijze vertolkten. Kersverse ere-docto- draaiden hun rondje in de ballroom en daarbij kwamen hun hupsende en schuifelende collegae, mensen in hun dagelijkse gewone doen, ontdaan van cappa en toga en onaandoenlijke status. Honderd meter verder werd in de koude donkere mei-avond in de Hortus een beeldengroep ont huld, althans overgedragen aan het bestuur van de universiteit. Enige tientallen trotseerden de kilte en hoorden, dat mevrouw Haersolten-Dijk een groep van vier „nonnen" had geformeerd, die bedoeld was als geschenk van de Verenigi- gipg van Echtgenoten van Hoogleraren en Lecto ren aan de voorzitter van het college van Bestuur der universiteit, mr. Cath. De groep, die een plaats heeft gevonden in het gazon bij de kassen stelt voor een „Discussie zonder end", symbool van de toewijding en het (eindeloos) luisteren. Mr. Cath. aanvaardde de stenen groep graag, omdat de universiteit gebouwd is op de grond van een nonnenklooster, dat het „gebed zonder end" belichaamde. Hij zag het ook als een sym bool van de vrouwen-emancipatie, maar dan „met een gaatje in hun hoofd". Prof. Berkhof zei het treffend tegen „zijn" ere doctor van gisteren, dr. M. M. Thomas uit India: „Don't give any explication of modern art", probeer geen uitleg te geven aan moderne kunst. Terug naar de binnenkamerse jool in het Acade miegebouw, waar in het Groot-Auditorium Balkan-orkest vele handen op elkaar bracht, waar de dansvloer was, waar hapjes en drankjes verdwenen als sneeuw voor de zon, na alle pomp and circumstance van de academische middagzit ting, die als historisch, door de schittering omvang van het hooggeleerde cortège, te boek zal blijven staan. In een hoekje van een der zalen vertoonde aartsgoochelaar Fred Kaps hogeschoolfoefjes on der de hoogleraren. Hij legde als in een eeuw- feest-anatomicum het wezen der kaarten bloot. Dë „koppen" stonden perjJlex, de waardering was groot. Het denkwerk en het onnaspeurlijke bleven ook op deze min of meer frivole avond (waarop burgemeester Vis even verklaarde, dat hij „dorst" had) grote trekkers. een een kapitaal aan intellect, in kleurrijke uitmonstering. Een bonte stoet, waarin de eerbiedwaardigste centra van Europese wetenschap en de oqdste, zoals Parijs en Oxford (stammend uit de 13e eeuw), vertegenwoordigd waren. Alles omklankt door het geba- zuin van koperblazers, bege leid door orgelklanken, in drukwekkend onder de hoge gewelven van de eeuwenoude Pieterskerk, waaronder ook vier eeuwen terug de eerste universiteit van het noorden in vrijheid haar eerste schreden in de gemeenschap maakte. Momenten om even bij stil te staan, want ze komen niet spoedig terug. Vrijheid en tra ditie en voortgang waren de aspecten der universiteit die de rector in zijn rede bezig hielden: „Geestelijke vrijheid is een wezenlijke voorwaarde voor de voortgang van onder wijs en onderzoek. Onderzoek en onderwijs dwingen hun beoefenaren telkens opnieuw tot bescheidenheid: ons onder wijs kan altijd beter dan het was en bij het onderzoek doe men achter elke deur die wij kunnen openen, tenminste twee op die nog dicht zijn", aldus prof. Cohen. „Het zal van belang zijn, goed in te spelen op de concepten van een komend hoger onderwijs- nieuwe-stijl; hoger, naar ik be grijp, niet in de betekenis van meer eisend maar van tertiair. Achter de pedel van de Leidse universiteit, de heer Spierenburg, begeeft het gezelschap zich rfear het Academiegebouw. Er zal dan een zorgvuldige herverkaveling van het be staande moeten komen op ba sis van wat wij onder onder wijs op verschillende niveaus van kwaliteit en doelstelling hebben te verstaan; er zal dan eveneens duidelijkheid moeten zijn over de praktische toepas sing van de eenheid van on derzoek en onderwijs als sche ring en inslag van één weefsel, in handen van elk lid van het wetenschappelijk corps". I Van een onzer verslaggevers Leiden Een ingevoegd even ement in de universitaire eeuwfeestviering was gister morgen een regionale kos tuumshow in De Lakenhal, speciaal georganiseerd door de commissie Ontvangst Bui tenlandse Gasten met mede werking van het Genootschap Oud-Katwijk, dat een groot aandeel had in het slagen van deze show. Meer dan 50 „au thentieke" personen waren uit zowat alle delen van het land gekomen om de ogen van de buitenlanders maar evenzeer die van de Nederlandse (voor namelijk) hooglerarenvrouwen te verblinden. Al die oude fol kloristische glorie, wandelende kapitalen aan goud, zilver, edelstenen, honderden meters van de fijnste wollen stoffen, kant, leverden bij aankomst op het voorplein van het ge meentelijk museum een prach tige aanblik. Het was daar bui ten al een vertoning die in ons land uiterst zeldzaam aan het worden is. De dames en heren (inclusief meegekomen baby en kleuter in Katwijk) waren er met hun bijbehorende dia lecten. Als je niet zag waar ze vandaan kwamen, kon je het wel horen. Een schoolklas bui ten de poort paste zich aan: „Twee emmertjes water halen, twee emmertjes pompen...Juf, mogen we kijken?" De heer J. Duyvetter, direk- teur van de afdeling Kleder drachten van het Arnhemse openluchtmuseum, verzorgde in de Grote Pers de presenta tie in het Engels. Hij is een leerling van Cruys Voorbergh en daarom, met een zekere zwier, bijzonder vertrouwd met oude en folkloristische kostuums. Zijn uitleg werd ten zeerste gewaardeerd. Het gro tendeels vrouwelijke publiek was opgetogen bij het zien van al die stijlvolle rijkdom uit Volendam, Scheveningen, Kat wijk, Walcheren, noord- en zuid-Gelderland, Alkmaar, het land van Axel, Drenthe, uit Hardinxveld en Staphorst („....oooohhh"), van het goede oude Urk, uit Bunschoten en Arnemuiden. Het applaus was niet van de lucht en een Indiase schone blokkeerde op een goed mo ment de lopende gang van za ken door zich met een fototoe stel voor de Axelse statie en kostelijk borduurwerk te wer pen. „Wilt u a.u.b. niet klap pen, anders kan ik me niet verstaanbaar maken," vroeg kostuumexpert Duyvetter ten einde raad, maar de verrukte dames konden zich almaar niet bedwingen bij het zien en voelen van zoveel moois en zeldzaams, zoveel status van r.k. of prot. dracht, van onge trouwd of getrouwd, van rouw en middelrouw, van ochtend-, door-de-weekse kledij, voor de kermis en voor de kerk. IJdel heid en alles is ijdelheid, con stateerde Duyvetter perplex en terecht: „Ziet u, er is altijd al onderlinge naijver geweest Klederdrachtenshow in de Lakenhal. Buitenlandse ogen vergapen zich hier aan de traditionele dracht van Katwijk.

Leidse Courant | 1975 | | pagina 3