REGERING WIL HASJROKERS NIET MEER VERVOLGEN Het Rode Kruis komt een miljoen te kort Chinese bendes streden om hegemonie heroine-handel Aangeklaagde leden Duitse anarchisten stopten hongerstaking Tien jaar geëist tegen masker-moordenaar" TANZANIA - WOENSDAG 21 MEI 1975 LEIDSE COURANT i_PACINAU7 Wild-westtaferelen in Amsterdam bij het Chinese gokhuis. TWEE DODEN, DRIE ZWAAR GEWONDEN Er moet meer bos komen in Nederland onzer verslagge vers) Den Haag Er zou in Nederland meer bos moe ten komen, met name om te voorzien in de steeds groeiende behoefte aan hout. Minister Van der Stee van Landbouw en Visserij gaat een commis sie instellen, die moet on derzoeken welke mogelijk heden er zijn om tot ver groting van het Nederland se bosbezit te komen. Van verschillende kanten wordt aangedrongen op een uitbreiding van de h$e- veelheid bos in ons land, aldus de minister. In de Nederlandse bossen kan de functie van houtleverancier heel goed gecombineerd worden met taken op het gebied van recreatie en na tuurbehoud. De opbrengst van de houtverkoop is een niet te verwaarlozen bron van inkomsten, die tevens de houtverwerkende indus trieën van een gelijkmatige houtaanvoer moeten verze keren. Straffer optreden tegen ,,hard drugs'" Gisteren kwam op het Haagse Binnenhof het levend evenbeeld van de mascotte, die de Rode Kruis-collecte van dit jaar begeleidt, de opening van de inzamelingsactie luister bijzetten. De eerste die wat in de collectebus deponeerde was Joop Geesink, geestelijk vader van de cartoon-olifant. ^Amnestie -vrouwen in -Zaire JkINSJASE, ZAIRE (AP) Pre sident Moboetoe van Zaire heeft gisteren een algemene amnestie aangekondigd voor al le vrouwen van dat land die momenteel in de gevangenis zitten. De amnestie houdt ver band met het jaar van de vrouw. Moboetoe maakte de maatregel 95 bekend tijdens een symposium over de status van de vrouw in Zaire, dat werd bijgewoond 75 door 26 afgevaardigen van ver schillende landen en organisa ties, waaronder de Unesco. Opperbevel Afcent BRUNSSUM (ANP) - De plaatsvervangend inspecteur-ge- 6 neraal van de Duitse landstrijd- I.. krachten, luitenant-generaal dr. Karl Schnell (58), zal met ingang van 1 October worden benoemd tot opperbevelhebber der geal- 95 lieerde landstrijdkrachten voor Midden-Europa (Afcent) in Brunssum. Dr. Schnell volgt de nu 61-jarige generaal Ernst Fer- 95 ber op, die eind dit jaar met pensioen zal gaan. Jaar van de Vrouw 20 mei t/m 8 juni Dagelijks geopend van 10.00 tot 18.00 uur (ook in de weekends) en op donderdagavond tot 22.00 u Jaarbeurs Utrecht Voordelige trein-toegangbiljetten op vele stations verkrijgbaar. GEEN AMERIKAANSE TROEPENVERMINDERING B IN BUITENLAND WASHINGTON (AP) - Het Amerikaanse Huis van Afgevaar- I digden heeft zich gisteren met overweldigende meerderheid i van stemmen gekeerd tegen een voorstel om 70.000 van de .j 416.000 in het buitenland gestationeerde militairen terug te halen. Het voorstel was een van de serie initiatieven tot besnoeiing van de defensieuitgaven die in de afgelopen twee dagen door het Huis zijn afgewezen. De stemmenverhouding was 311 tegen en 95 voor het voorstel dat door een democratische afgevaardigde was ingediend. Tegenstemmers meenden, dat goedkeuring van het voorstel een „verwoestende uitwerking" aou hebben op de politieke stabiliteit in de wereld. „Landen, als België, Nederland en Denemarken zouden ertoe gebracht" 4 kunnen worden, een zo goed mogelijke schikking met de Russen te treffen, omdat zij Amerika geen betrouwbare y bondgenoot meer zouden vinden", aldus enkele tegenstem- 5 Twee doden en drie levensge vaarlijke gewonden vormden gisteren de balans van de strijd, die bendes Hong Kong en Singapore-Chinezen in Am sterdam opnieuw proberen uit te vechten om te zien wie de hegemonie over de miljoenen opbrengende handel in heroine mag hebben. In totaal verrichtte de hoofdste delijke politie die met 50 man uitrukte, 26 arrestaties. Ergens onder hen zou zich de aanstich ter van de vendetta moeten be vinden „maar", aldus woord voerder Jagerman, „het blijft een duistere zaak en het kan nog weken duren, voordat we enige klaarheid krijgen. We hebben de ervaring dat Chine zen bijzonder zwijgzaam kun- Feit is dat zich gistermiddag in het speelhuis Chi Hoi aan de Amsterdamse Gelderse Kade ware wildwesttonelen hebben afgespeeld. Opeens baande zich een groot aantal zogenaamde Singapore-Chinezen zich al schietend een weg naar de zaal, waar Hong Kong-Chinezen vreedzaam zaten te gokken. In een oogwenk was alles herscha pen in een slagveld. Twee re chercheurs, voor een routine- karwei toevallig aanwezig, waarschuwden het hoofdbu reau, waarna onmiddellijk een mobiele eenheid van 50 man uitrukte. Voor het etablissement trof de politie de 28-jarige Wu Chi Ming aan. Hij was doorzeefd met kogels en had een mes in de rug. Binnen onder de gokta fel lag nog een niet geïdentifi ceerde Chinees met een dodelij ke schotwond door het hoofd. In zorgwekkende toestand wer den aangetroffen de 22-jarige Hong Kong-Chinees Chen Chung (5 messteken in de rug) en de 22-jarige David Sohacoe. Op de deurmat bleek later de zwaargewonde Chon Wai Kung te liggen. Een vierde Hong Kong Chinees was er tijdens de paniek in geslaagd het gokhuis te verlaten. De politie vond hem in een nabij gelegen cafe. Hij deed zeer geheimzinnig over zijn identiteit, en wilde alleen kwijt dat zijn achternaam Wong was. moedt men dat de aanleiding tot de slachtpartij ligt bij de al jarenlang durende machtstrijd tussen Hong Kong- en Singapo re-Chinezen over de heroine- handel, waarvan Amsterdam op het ogenblik nog steeds het lucratieve Europese centrum is. Vast staat dat het gokhuis waar zich gisteren de vendetta heeft afgespeeld, in maart van dit jaar het toneel was van de moord in koelen bloede (2 huur moordenaars) op de in Chinese kringen even geliefde als ge vreesde speelhuiseigenaar Ching Mun. De politie arresteerde en fouilleerde alle Chinezen die bij de schietpartij betrokken waren. ROTTERDAM (ANP) - Tien jaar gevangenisstraf is gisteren in Rotterdam geëist tegen de maskermoordenaar, een 43-jari ge Turkse fabrieksarbeider. De ze had op 23 januari van dit jaar in de vroege ochtend zijn landgenoot Yasar As ik opge wacht bij diens huis en hem met enkele pistoolschoten om het leven gebracht. De moorde naar had zich daarbij vermomd met een carnavalsmasker. De officier van Justitie, mej. mr. A. Korvinus, achtte moord be wezen, omdat de verdachte uit gebreide voorbereidingen had getroffen: het kopen van het masker en enige kledingstuk ken, die hij had gedragen tij dens de aanslag en welke hij daarna had weggegooid. De raadsman, mr. J. F. Solle- wijn Gelpke, meende dat zijn cliënt ontslagen moest worden van rechts vervol ring en opgeno men moest worden in een psy chiatrische inrichting. Hij zou tot zijn daad gekomen zijn in een staat van grote geestelijke onevenwichtigheid, veroorzaakt door de gedachte dat zijn vrouw verkracht was door het slachtof fer. De raadsman hechtte geloof aan deze bewering. De officier van Justitie trok deze in twijfel. Zij meende dat de verdachte door allerlei geruchten geobse deerd was geraakt tegen Asik, zonder echt te weten of de ver krachting inderdaad had plaats gehad. Tijgers zaaien paniek in circus JOHANNESBURG (Reuter) Twee Bengaalse tijgers die uit hun kooi waren ontsnapt heb ben paniek gezaaid in een circus bij Johannesburg in Zuid-Afri ka. Zes bezoekers werden aan gevallen. De toestand van een Afrikaan was gisteravond nog ernstig. Een blanke vrouw had 125 hechtingen aan haar benen nodig- .1-. De politie opende aanvankelijk het vuur op de dieren, maar miste. De tijgers konden tenslot te worden gevangen en weer opgesloten in hun kooi. De oppasser meende dat ie mand aan het slot van de kooi had gemorreld. Kinderen staken brand in Bellevue ROTTERDAM (ANP) - De brand die maandagavond het leegstaande restaurant Belle vue in Rotterdam grotendeels verwoestte, blijkt te zijn aan gestoken door drie Rotter damse jongetjes: van 12,10 en 7 jaar. Na de brand trof de politie in het park aan de Westzeedijk, dicht bij het afgebrande res taurant, de drie jongens aan. Hun kleren waren besmeurd met olie. Ze werden meegeno men naar het bureau van de kinderpdlitie, waar zij beken den het leegstaande restau rant te zijn binnengedrongen en de brand met behulp van een blik olie te hebben ge sticht. Bij de brand hebben zich geen persoonlijke ongelukken voor gedaan. De schade loopt in de tonnen. PROCES VANDAAG BEGONNEN Van onze correspondent Frans Wennekes STUTTGART De vier aange klaagde leden van de anarchis tische Baader Meinhofbewe- ging, tegen wie vandaag het proces is begonnen, hebben gis teren hun hongerstaking beëindigd. Zondag had het vier tal, behorende tot de harde kern van de beweging, besloten voedsel te weigeren omdat ze sinds de ontvoering van de West-Berlljnse CDU-voorzitter Peter Lorentz elkaar niet meer in hun cellen mochten bezoe ken. De vorige maand tot zes jaar veroordeelde Nederlander August in was uit solidariteit ook in hongerstaking gegaan. De rechtbank van Stuttgart, zwichtte voor de hongerstaking en veranderde gisteren de privi leges van Andreas Baader, Ulri- ke Meinhof, Gudron Enslin en Jan-Karl Rasper. Onmiddellijk na dit besluit stak het viertal in de als een vesting bewaakte ge vangenis Stuttgart-Stammehim twee uur lang de hoofden bijeen om de gemeenschappelijke stra tegie en taktiek, volgens welke zij het proces willen voeren, te bespreken. Zij deden dit in overleg met hun advocaten, die naderhand meedeelden dat de vier aangeklaagden vandaag in de rechtzaal wülen verschijnen. Oorspronkelijk had men er re kening mee gehouden, dat zij het proces zouden boycotten of door het ontketenen van inci denten verwijdering uit de rechtzaal wilden afdwingen. Volgens de situatie in Stuttgart gisteravond ziet het er niet naar uit, dat zij het proces zullen benutten als een forum om hun politieke denkbeelden propa gandistisch aan de man te bren gen. Terwijl heel Duitsland als het ware met ingehouden adem het begin van het proces had afge wacht, is het niet uitgesloten dat het op de eerste dag al zal ont ploffen. Slechts een week gele den werd de laatste raadsman die Baader terzijde zou staan, onder verdenking van mede plichtigheid aan de criminele vereniging geschorst Weliswaar had de rechtbank hem hierop twee nieuwe advocaten toege voegd, maar in juridische krin gen acht men het volkomen uit gesloten, dat zij zich in zo korte tijd in de uiterst omvangrijke processtof, die een kleine biblio theek vormt hebben kunnen in werken. De betreffende juristen, die geen enkele sympathie voor de anarchistische beweging koeste ren, beschouwen deze gang van zaken als een schandaal en zij sluiten het daarom niet uit dat een mogelijke weigering van Baader om zijn toegevoegde ad vocaten te accepteren, door de rechtbank niet van de hand kan worden gewezen. Het kan dan zijn, dat het proces nog voor zijn eigenlijke begin minstens voor enkele maanden verdaagd zal moeten worden. C. MERTENS KONINKLIJK ONDERSCHEIDEN ARNHEM „Ik ga zeker niet met een gevoel worganisatie. van teleurstelling weg, wel met grote dankbaar- De heer Mertens (58) was sinds 1954 voorzitter, heid". Aldus de heer C. G. A. Mertens gisteren Zes sprekers luidden hem uit onder wie land- tijdens een drukbezochte receptie ter gelegenheid bouwminister mr. Van der Stee, die meedeelde, van zijn afscheid als voorzitter van de Katholieke dat de koningin hem tot commandeur in de Orde Nederlandse Boeren en Tuinders Bond. De heer van de Nederlandse Leeuw had benoemd. De Mertens werd benoemd tot ere-voorzitter van de scheidende voorzitter werd van vele zijden gepre- KNBTB. Zijn voorzittersfunctie wordt overgeno- zen voor zijn constructieve bijdragen aan het men door drs. J. Schouten, hoofdredacteur van Nederlandse landbouwbeleid en aan de emancipa- „Boer en Tuinder", het orgaan van deze landbou- tie van de katholieke boeren en tuinders. iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiitiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiiiiiiiimiiiiiiiiiiimiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii DEN HAAG Het Neder landse Rode Kruis krijgt ie der Jaar meer verzoeken om hulp uit binnen- en buiten land. Ook brengen de inzame lingsacties steeds meer geld op. Het vorig jaar kan wat dat betreft als een recordjaar worden geboekt, zo blijkt uit het jaarverslag 1974 dat giste ren tijdens een persconferen tie in Den Haag werd gepre senteerd. Ondanks de recordopbrengst vorig jaar van 4,9 miljoen komt het Rode Kruis toch nog een miljoen gulden tekort om alle taken die men op de schouders heeft genomen, naar behoren uit te voeren. Bij de collectes die eind mei. be gin juni in het land worden gehouden, zal men proberen ditmaal zes miljoen gulden bij een te krijgen onder het motto „Het Rode Kruis komt een stukje te kort". De actie zal worden begeleid door een car toon-olifantje naar ontwerp van Joop Geesink. Het levend evenbeeld van deze mascotte zou volgens de plan- (Van onze parlementaire redak- tie) DEN HAAG Hasjrokers rol len in de toekomst niet worden vervolgd. Er moet een duidelijk onderscheid worden gemaakt tussen de handel en het bezit voor eigen gebruik van hennep- p rod uk ten. De ministers Vor- rink (Volksgezondheid) en Van Agt (Justitie) zeggen dit in een bij de Tweede Kamer ingedien- AMIN DREIGT NAIROBI (UPI) - President Idi Amln van Oeganda heeft ge dreigd met de „vernietiging" van het buurland Tanzania, als de Tanzaniaanse president Ju lius Nyerere probeert te voor komen dat Amin wordt gekozen tot nieuwe vooratter van de Organisatie van Afrikaanse Eenheid. Volgens Radio Oeganda pro beert Tanzania te bewerkstelli gen dat de komende topconfe rentie van de OAE niet in Kam pala, de hoofdstad van Oegan da, wordt gehouden. Het staats hoofd van het gastland voor de OAErtopconferenties wordt ge woonlijk tot voorzitter van de OAE gekozen. Volgens Radio Oeganda meent Amln dat Nyerere „een campag ne met valse en venijnige propa ganda" voert om te bereiken dat een andere Afrikaanse hoofd stad zal worden aangewezen voor de OAE-top. Amin leeft al "I jaren op gespannen voet met Nyerere, die asiel heeft verleend aan de afgezette Oegandese pre sident Milton Obote. de wijziging van de Opiumwet De wetswijziging heeft tot uit gangspunt de regeringsnota over de risico's van drugge bruik van Januari 1974. De voorgestelde wetswijziging stelt aanzienlijk zwaardere straffen op de handel in amfeta mine (hard drugs). Er wordt een scheiding gemaakt tussen die handel -in drugs met een onaan vaardbaar risico en de handel in hennepprodukten. Het in be zit hebben voor eigen gebruik van hennepprodukten is niet langer een misdrijf, maar wordt teruggebracht tot een overtre ding. De regering vindt dat het bezit voor eigen gebruik van hennep produkten als marihuana en hasj niet langer strafbaar moet zijn. Nederland is echter gebon den aan een internationaal ver drag van 1961. Daarom kan de strafbaarheid niet zonder meer worden geschrapt. Voor het bezit van henneppro dukten voor eigen gebruik zal nu een afzonderlijke strafbe dreiging worden ingevoerd (ma ximaal 500 gulden boete of 1 maand subsidair). Hoeveelheden hennep tot 30 gram zullen als. bezit voor eigen gebruik' wor den beschouwd. De onwettige handel van drugs met onaanvaardbare risico's zal veel strenger worden gestraft Voor de onwettige internationa le handel kunnen de gevange nisstraffen tot 12 jaar, voor de nationale handel tot 8 jaar oplo pen. Het bezit van hard dnigs wordt afzonderlijk gestraft tot ten hoogste 1 jaar gevangenis straf. De strafbedreiging voor de in ternationale handel in hennep- Erodukten blijft op 4 jaar. Voor et in bezit hebben van hennep produkten worden de straffen verminderd van 4 tot 2 jaar, waarbij dus het bezit „voor ei gen gebruik" apart en niet meer als een misdrijf wordt be schouwd. De voorlichting over drugs zal worden uitgebreid. Door onder meer jeugd-welzijnsbeleid zal worden geprobeerd het gebruik van drugs te verminderen. De regering acht het gewenst dat wetenschappelijk wordt onder zocht hoe het drugbeleid verder moet worden ontwikkeld. In ie der geval dient de hulpverlening aan verslaafden bijzondere aan dacht te krijgen. nen samen met twee broertjes gisteren de opening van de inzamelingsactie luister bijzet ten. Onderweg van circus Bol- tini in Haagsbergen naar Den Haag wisten de dieren echter hun vervoermiddel dusdanig te vernielen, dat twee olifan tjes moesten thuisblijven en slechts één dikhuidje het Haagse Binnenhof met zijn aanwezigheid kwam verblij den. Ook werden gistermiddag twee nieuwe activiteiten ge meld: het overnemen van de taken van de stichting Medic Alert en de telefooncirkels. Medic Alert betreft het uitge ven van onverwoestbare pen- •ningen met daarop een code nummer en enige noodzakelijk medische informatie. Deze penningen kunnen bij rampen de identificatie vergemakkelij ken en bij ongevallen kunnen via het codenummer gegevens worden opgevraagd bij het centrale punt: het Rode Kruis- ziekenhuis in Den Haag. Hier door kan een verkeerde be handeling van patiënten wor den voorkomen. De telefoon cirkels hebben betrekking op de telefonische hulpverlening aan bejaarden, zieken en inva liden. Deze activiteit is vorig jaar succesvol gestart in ApeL doorn en zal binnenkort wor den uitgebreid naar o.a. Den Haag. Emmen, Harlingen, Hoogeveen en Harderwijk. Tussen 26 mei en 7 juni zal de landelijke inzamelingsactie plaatsvinden om „het stukje te kort" aan te vullen. Verder zal giro 22000 openstaan om gif ten te ontvangen.

Leidse Courant | 1975 | | pagina 7