Protest-demonstratie tegen ontslag Rembrandt'Meraar ïacob van Merwe vrijgesproken CS? t Leidse vrouwen Jgaan actie voeren tegen stijgende broodprijzen LUGDUNUM IN FINALE VAN ZILVEREN MOLENTOERNOOI Première Thorbecke-college: ,Het recht als bevrijding' Travellers Uil Grill ■fOENSDAG 21 MEI 1975 LEIDSE COURANT Van een onzer verslaggevers •iden „Het recht als bevrijding" was het thema n de lezing die de Gentse hoogleraar Prof. dr. Jtorme gisteren in het Juridisch Studiecentrum Gra- rensteen aan het Pieterskerkhof hield bij wijze van irste „Thorbecke-college". )e Gentenaar opende de rij van een reeks gastcolleges in nu af één keer per jaar om beurten in Leiden een jurist uit Gent en in Gent door een Leids urist zullen worden gegeven. De afspraak is gemaakt wijze van eerbetoon aan Thorbecke die in beide ilaatsen heeft gedoceerd. Strekking van de rede van irof. Storm was dat recht niet moet worden be- chouwd vanuit het gezichtspunt van vrijheidsbeper- ling maar immer dient te worden gezien als een •antie voor de mogelijkheid tot vrijheidsontplooiing. Lezingen Ook op andere universitaire instituten werd het eeuw feest luister bijgezet met lezingen van vaak beroemde en van ver gekomen geleerden. Zo spraken op uitnodi ging van de subfaculteit Geschiedenis, over de expan sie van de Westerse mogendheden en de reactie daarop van de gekoloniseerde volkeren, de „grote namen". Prof. F. Braudel, de eredoctor 1975 uit Parijs en Prof. H. Brunschwig eveneens uit Parijs. Morgen houdt Prof. S. Eisenstadt uit Jeruzalem voor de Leidse historici een inleiding. In het Academiegebouw werden gisteren tien vragen voorgelegd aan de door Leiden met een ere-doctoraat beloonde Prof. Levinas. Hoe dat nou zat met het bestaan van God? Waarom dat bestaan dan volgens Levinas enkel duidelijk kon worden gemaakt in termen van het verleden? Waarom niet in termen van toekomst en hoop? In de bijbel gebeurt dat toch immers ook? Een zestigtal toehoorders kreeg het haarfijn uitgelegd. In het Gorlaeus-laboratorium, waar een symposium werd gehouden met als motto „Instrumentmaken en wetenschap" ging het meer over het soort onderwerpen als de noodzakelijke aanwezigheid in een ANS-raket van een ont-tolmechanisme (yo-yo systeem) om de satellietrotatie te verminderen van 140 r.p.m. tot 4 r.p.m. In de ochtenduren van het symposium werd aan twee glas instrumentmakers een Musschenbroekmedai- le uitgereikt Een daarvan werd de Leidenaar H. Kuipers opgespeld wegens zijn verdiensten voor onder meer de opleiding tot glasinstrumentmaker. fan een onzer verslaggevers iden - Jacob van Merwe, de idse schreinwerker en stad- iis-bewaker die in 1578 wegens efstal ten nadele van de ge- eentekas tot (waarschijnlijk) rbanning uit Leiden en heel >£t Haagse werd veroordeeld e^u, als zijn zaak vandaag de ig had gediend, zijn vrijge- roken. at althans bleek gisteren op t Gerecht de opvatting te zijn m de medewerkers van de ju- idische faculteit die daar eerst zaak Van Merwe opvoerden een reconstructie van het 400 ar geleden gepasseerde en lama in een versie zoals die :h in de tegenwoordige tijd U kunnen voordoen. Bedoe- m de opvoering (in de lenlucht) was ter gelegenheid het eeuwfeest relief te ge- aan de veranderingen die th in de afgelopen vier eeu- het strafrecht hebben lltrokken. Daartoe werd de uten door de dief van destijds .(jet een boor geforceerde ge- l eentelijke geldkist in het twee spel een brandkast die met (apparatuur was openge- ;iand, veranderde de gedaante de „taelman" van vier eeu- >n terug in die van een char- ijiante raadsvrouwe en werd m Merwe zelf van schreinwer- r die zijn dienstplicht als Llhutter vervulde tot afgekeurd maken" eigenlijk niet slaagden. Want vermakelijk toneel was de opvoering óók. Raak getroffen in de al dan niet quasi naieve nachtwaker die overdroten naar voren bleef brengen dat hij nooit andere oogmerken had gehad dan „het licht uit te doen". Even raak in de rechter (deze op geroutineer de toon tot de zich in stramme houding opstellende getuige-des- kundige rechercheur Hendriks: „Jawel, u kunt op uw gemak gaan staan!") En vooral grappig in de „taelman" die zijn verdedi gingsrede doorspekte met pre cies de juiste dosis lariekoek-la- tijn: „En daarom zal er geen recht worden gesproken zonder bezinning, cave canem, in vino Veritas" (pas op de hond, van wijn word je niet wijs). De in raadsvrouwe veranderde taelman in het tweede spel ac teerde te lief, maar vermocht de rechtbank niettemin te overtui gen: „In 1975 mogen we niet afgaan op zomaar een vermoe den dat die en die het wel ge weest zal zijn, maar moet het overtuigend en wettig bewijs worden geleverd. Dat mijn cliënt het niet heeft gedaan kan ik niet bewijzen. Maar dat hoeft ook niet, gelukkig. Waar het om gaat is dat evenmin is bewezen dat hij het wel heeft gedaan". In 1975 werd Van Merwe vrij autogeen lasser die een baan als Wat niet veranderde was de le- in hun uitdrukkelijke bedoeling gesproken wegens gebrek aan nachtwaker had gevonden. vensechtheid van de spelers die ..om er geen toneelspel van te bewijs. Gerecht op het Gerecht Universiteit en gemeente Leiden overladen elkaar met cadeaus Van een onzer verslaggevers Leiden De gemeenteraad en het universiteitsbestuur heb ben elkaar gisteren in de Bur gerzaal van het stadhuis over laden met cadeaus. Burge meester Vis overhandigde na- s de gemeenteraad de ere- pennning van Leiden in goud mr. K. J. Cath van de Leidse universiteit Tevens overhandigde hij een schilde rij van schilder J. C. Greive. Dat schilderij hing al jaren in het Academiegebouw, maar slechts in bruikleen. On der het excuus "Het schilderij is nodig voor een expositie in de Lakenhal" werd het wegge haald uit het Academiege bouw om daarna cadeau te worden gegeven aan de uni versiteit In zijn rede zei bur gemeester Vis: "De samentrek king van stad en universiteit wordt groter. De student verovert een plaats in de Leidse bevolking, dat blijkt uit het sociale werk de studenten in de wijken uit het juridisch adviesbu- De heer Cath bood de burge meester "De weg der Vrijheid" aén door het overhandigen van de laatste tegel van deze "weg." Deze tegels, waarop een pijl en de "Leidse sleutel tjes", zijn her en der in de stad verspreid en vormen een i delroute door de stad langs historische gebouwen. De heer Cath: "Dit is een drage om de belangstelling voor monumenten te verster ken". Hij eindigde zijn rede met: "Als we weer zouden moeten kiezen, dan kwamen we weer naar Leiden". En dit laatste slaat dan op de un siteit. Tevens bood de heer Cath een penning van de versiteit aan. 1 In het Van der Werfpark werd gisteravond spijkerpak - muziek gemaakt. HoofdmoqJ van het programma vormde de pop-groep Boolus die er voor een vrij beperkte groep belangstellenden in: slaagde met muzi kale warmte de kille temperatuur goed te maken. Van een onzer verslaggevers LEIDEN De Leidse afdeling van de Nederlandse Vrouwen Beweging gaat de komende weken actie voeren tegen de steeds stijgende broodprijzen. Tijdens een gisteren gehouden bijeenkomst van de vrouwenbeweging, waar zo'n honderd vrouwen en twintig mannen aanwezig waren, deelde Piek van der Reijt medg „dat de Leidse vrouwen het zo langzamerhand zat zijn". „De drie grote concerns die negentig procent van de broodpro ductie in Nederland in handen hebben, drijven de prijs van het brood en het meel op om hun saneringsplannetjes door te kunnen drijven", aldus de Leidse vertegenwoordiger van de vrouwenbeweging. „Die plannetjes gaan tachtig- miljoen kosten. Tweeduizend arbeiders zullen ontslagen worden. In feite moet de consument betalen voor zijn eigen ontslag. Daartegen willen we protesteren". Radicaal Het werd overigens een radicaal avondje. Truus Divendal, -landelijk bestuurslid van de Nederlandse Vrouwen Beweging ging kras van start door te stellen „dat je er met solidariteit van vrouwen onderling alleen niet bent". „Er moet een solidari- i< iteit komen onder de werkende klasse, mannen en vrouwen, die strijden voor een verhoging van het levenspeil", aldus het ;i bestuurslid. Volgens haar was een en ander pas te verwezenlij ken in een socialistische maatschappij, „waar mannen en vrouwen dezelfde rechten hebben". Een opmerking uit de zaal dat „ook in de communistische landen vrouwen nog niet ti helemaal zijn geemancipeerd" ontlokte bij haar de opmerking dat ook dan nog vrouwenbewegingen nodig zijn voor „de mentaliteitsverandering", waarmee het bewijs van een nadelige invloed van een kapitalistische maatschappij op de vrouwen discriminatie door haar onmiddellijk weer te niet werd gedaan. Hilda Valkenburg, van het vrouwensecretariaat van het NW werd door de bezoeksters het vuur na aan de schenen gelegd. Nadat ze omstandig had uitgelegd wat de rol van de vakbewe ging is in de strijd om gelijke rechten van vrouwen (onder meer het doen ontstaan van een CAO waarin zwangerschap en huwelijk geen ontslagredenen meer zijn), kwamen vele verwijten uit de zaal. „Waarom moeten we zo nodig lid worden van een vakbeweging? Het NW heeft niets betekend voor de j vrouwen. Kijk naar de actie bij Optilon (waar vrouwen staakten voor gelijke betaling voor gelijk werk - red.) en naar Helmond (waar vrouwen protesteerden tegen opheffinf van hun bedrijf - red.), waar was het NW toen7" Kinderopvang De bijeenkomst werd in feite gehouden om meer bekendheid te geven aan het hoe en waarom van de vrouwenactiedag, die de Nederlandse Vrouwen Beweging op zaterdag 31 mei in Amsterdam organiseert. Hier zullen ook de kinderopvang- mogelijkheden ter sprake komen. Dorothy Zwaan van de werkgemeenschap kindercentra Leiden belichtte gisteravond de toestand zoals hij in Leiden is. „Het is ronduit treurig", aldus Dorothy. „Wij hebben hier maar één kinderdagverblijf. Hier kunnen kinderen van ouders die werken of studeren gebracht worden, tussen acht en zes uur. jvl We zitten voor dit vemlijf met een grote wachtlijst." De v peuterspeelzalen zijn wat beter vertegenwoordigd, maar die it zijn meestal niet te betalen voor Leidenaars met een krappe Ti beurs (ongeveer vijf gulden per middag of ochtend per kind). Er ligt van de werkgemeenschap kindercentra Leiden evenwel een voorstel waarin rijk en gemeente vijftig procent van het d leidstersalaris wordt gevraagd. Tevens is er een gemeentelijke i commissie aan het werk gegaan om een subsidieregeling te d treffen voor de ouder-bijdrage die naar draagkracht zal wor den vastgesteld. Beleid schoolleiding willekeurig en kneuterig Van een onzer verslaggevers. Leiden De zich al meer dan een jaar voortsle pende spanningen op de Rembrandt-scholenge- meenschap hebben gisteren een nieuwe climax bereikt met een protest-demonstratie van 150 i 200 leerlingen tegen het ontslag van leraar Nederlands Paul Marijnis. De leerlingen trokken rond in de omgeving van het stadhuis, zetten zich voor enige tijd op het stadhuisplein neer en overhandigden wethouder Tesselaar (onder wijs) een petitie. Tot het ontslag van Marijnis is enige tijd geleden besloten op grond van, naar de schoolleiding heeft gesteld „onverantwoordelijk gedrag", „ge brek aan collegialiteit" en „een pedagogisch-de- dactisch" vrij zwak optreden. Marijnis is, steeds in tijdelijk dienstverband, al vijf jaar op het Rembrandt werkzaam. Een speciaal in het leven geroepen leerlingen- en een lerarencomité onder nemen al geruime tijd pogingen om het ontslag ongedaan te maken. In dat verband heeft het docentencomité de Leidse gemeenteraad nu een brief geschreven waarin scherpe verwijten worden geuit aan zo wel de politiek verantwoordelijke wethouder Tes selaar als de rectrix van de scholengemeenschap mevrouw De Boer-Pino. Het beleid van de schoolleiding, zo staat in de brief, komt sinds de indiensttreding van de nieuwe rectrix in 1973 op het leraren-comité over als „willekeurig, kneu terig en weinig inspirerend op het vlak van onderwijsvernieuwing". De bezwaren tegen het beleid van wethouder Tesselaar samenvattend zegt het comité dat dit „totaal niet heeft beant woord aan de verwachtingen, deels gewekt door hem persoonlijk, deels door zijn politieke achter grond". Het comité gaat in zijn schrijven uitvoerig in op de voorgeschiedenis van het jongste conflict op het Rembrandt en roept daarbij onder meer in herinnering: 0 de „hevige onrust" die in september/oktober '73 op de school ontstond na een oproep van de rectrix aan de leraren om in hun optreden voor de klas één lijn te trekken, bijvoorbeeld wat betreft het al dan niet verlenen van toestemming om tijdens de lessen een hapje te eten; onrust die verband hield met het ontbreken van een leerlingenkantine en verder ook met het tekort aan toiletruimten. 0 de leerlingenstaking in maart '74 waaraan circa 300 leerlingen deelnamen en die evenals in het huidige geval gericht was tegen op een tijdelijke aanstelling van werkzame leerlingen. 0 „strubbelingen" in november '74 tussen de schoolleiding en een aantal docenten over de uitleg van bepaalde schoolregels. De brief suggereert dat deze laatste strubbelin gen verband houden met het ontslag van Marij- „In december", zo staat in het schrijven, „had mevrouw De Boer-Pino met wethouder Tesselaar over een aantal leraren een gesprek, waarin zij overwoog of voorstelde over te gaan tot niet-con- tinuering van met name de heer Marijnis en mej. Stoffels (een lerares die op dit moment geen ontslag meer boven het hoofd hangt - red.). Van dit gesprek werden buiten de schoolleiding en de wethouder alle verdere betrokkenen onkundig gelaten tot het gesprek in mei '75 uitlekte". Even verder in de brief verwijt men de Rem- brandt-rectrix gebrek aan eerlijkheid, overigens zonder dat met zoveel woorden te zeggen: „In een vergadering van de lerarenraad - 14 januari 1975 zei de rectrix dat er bijna geen invloed was uit te oefenen op de inspectie als het ging om dispensatie voor onbevoegden. Later bleek in continueringsgesprekken dat de rectrix die dispensatie-mogelijkheden in vergaande mate kon bepalen." Zijn oordeel over het beleid van wethouder Tesselaar en de schoolleiding van het Rembrandt samenvattend stelt het leraren-comité: „Beide partijen hebben zich beurtelings in hun verant woording voor hun beleid beroepen op het stand punt van de andere partij; de schoolleiding ver wees naar de beslissing van het bevoegd gezag, in dit geval de wethouder, en de wethouder beriep zich op de eenparig afwijzende opstelling van de schoolleiding. Een doorzichtig spel dat er nauwelijks op gericht kan zijn om het door de wethouder gekoesterde schoolklimaat te ver beteren. In het comité hebben zitting de leraren P. Bate laan, G. Donker, F. Koelewijn, F. Rohde en K. Stoffels. CAFE RESTAURANT CAFE LEIDSCHENDAM: Winkelcentrum Leidsenhage, Weigelia 20. tel. 070 27 69 10 Drie jaar cel voor mislukte overval op Leids postkantoortje Den Haag/Leiden De rechtbank in Den Haag heeft gisteren de 26-jarige barkeeper C.S. uit Leiden veroordeeld tot drie jaar gevangenis (met aftrek van voorarrest) voor zijn aandeel in een overval op een postagentschap aan de Johan de Wittstraat in Leiden op 20 februari. Deze overval leverde niets op. De mensen van dit agentschap weigerden geld af te geven en doken weg toen een pistoolschot werd gelost. De 22-jarige gevelreiniger P. J. K. ook uit Leiden,- kreeg één jaar en zes maanden voor deze overval, de 21-jarige koopman uit Waddinxveen E. M. twee jaar en diens 19-jarige broer J. A. M. één jaar en zes maanden. Alle verdachten zijn oude bekenden van de politie. Keeper Eradus niet te passeren (Van onze sportredactie) LEIDEN Lugdunum heeft zich via een 1—0 overwinning op RCL geplaatst voor de finale van het Zilveren Molentoer- nooi. Een zege, die met heel veel hangen en wurgen tot stand kwam, want in de tweede helft werd Lugdunum door een superieur aanvallend RCL weg gespeeld. Dank zij de foutloos keepende Wim Eradus bleef Lugdunum in die tweede helft één of meer tegendoelpunten bespaard. Daar kwam dan nog bij dat RCL te slordig op het grote aantal opgelegde kansen reageerde. Voor rust was er van een groot Leiderdorps offensief niet veel te merken, hoewel RCL wel vaak op de speelhelft van Lug dunum verbleef. Het was juist Lugdunum dat meer aanspraak op een goal kon maken, want hoewel het aantal doelpogingen kleiner was dan dat van RCL, was de omvang aanzienlijk gro ter. Zo kon Koos Bekooy halverwe ge die eerste helft alleen op invaller-doelman v.d. Zwan af stevenen, maar doordat de mid denvelder te lang wachtte met een goedgericht schot, wist v.d. Zwan in samenwerking met Braat in te grijpen. Maar vlak voor het rustsignaal hielp Lug dunum zichzelf in. de finale. Frans Sjardijn profiteerde op links van een dekkingsfout en gaf op tijd af aan aanvoerder De Cler, die keeper v.d. Zwan omspeelde en toen met raak- schieten weinig moeite meer had. In het tweede deel van het aan trekkelijke duel wist keeper Eradus het oog van de naald voor zijn ploeg steeds dicht te houden. Inzetten van Wally van Haver, diens broer Ferry, kop ballen van Koos Haneveld en nogmaals een schot van Wally van Haver - allemaal van het soort waarbij het publiek direct mompelt van „ik telde hem al" - werden probleemloos wegge- ranseld. Enig keepersgeluk ontbeerde Eradus niet, toen Leo v.d. Berg op de paal schoot en Leo Holl vlak voor tijd een decimeter naast mikte. Lugdunum hield het aan de andere kant op een poging van Koos Bekooy, die hard inschoot maar v.d. Zwan uitstekend zag redden. Al met al een uitstekende afle vering van het Zilveren Molen- toemooi, dat hopelijk in de fina le Lugdunum-Quick Boys een even aantrekkelijk vervolg krijgt.

Leidse Courant | 1975 | | pagina 5