Een paar honderd gulden voor dinertje met pastoor SJZ ziet trainer De Visser node gaan Onderwijsjubileum in Noordwijk Vrouwen uit Lisse op de Emancipade Uitbreiding Oegstgeest winkelcentrum begonnen PAGINA 4 LËXDSE COURANT WOENSDAG 21 MEI 19" Kerkeveiling nog steeds in trek Bollenstreek Het eten op de Voorhoutse r.k.-pasto rie aan de Herenstraat moet van een uitzonderlijke kwaliteit zijn want de parochianen van de H. Barholo- meusparochie tellen gerust een paar honderd gulden neer om met mijnheer pastoor te mogen dineren. Toch verschilt de wanne maaltijd die in de keuken van de pastorie wordt bereid waarschijnlijk niet al te veel van de warme hap, die menig Voorhoutse huismoeder tevoorschijn weet te toveren. Dat er desondanks grof wordt betaald voor een exclu sief "kerkdiner" heeft te maken met de gulheid die veel Voorhoutse parochianen ten minste één avond per jaar overvalt bij gelegenheid van de PAVEIVO, de traditionele Voorhoutse kerkeveiling. Vrijdagavond is het weer zo ver. Naast de dinertjes met de pastoor kunnen Voorhouters, mits zij bereid zijn diep in de beurs te tasten, ook in het bezit komen van één of sr van de veertig te verhandelen schapen, pondjes vette paling, oude bidstoelen, een Paaskaars en nog een paar honderd, door de parochianen zelf geschon ken goederen. Tot vier jaar geleden maakten de meeste Bollenstreek- parochies, graag gebruik van een kerkeveiling om de kerkkas te kunnen spekken. Zonder die kerkeveiling zou toen menig parochie het financieel niet hebben kunnen bolwerken. In 1971 echter werden veel van die kerkeveilingen in feite overbodig omdat het bisdom de kerkbesturen toen voorstelde over te stappen op de zgn. vrijwillige kerk bijdrage. Elke parochiaan zou op die manier jaarlijks zijn steentje aan de kerklasten kunnen bijdragen. Veel parochies gingen dat "systeem" volgen met als gevolg dat door velen een punt werd gezet achter de kerkeveiling. Daardoor kwam een einde aan een lange traditie. De eerste kerkeveilingen in de Bollenstreek dateren van rond de eeuwwisseling toen de welgestelde bloe- menkwekers kleine partijen bollen aan de kerk afston den, die op haar beurt (meestal aan dezelfde gulle gevers) de bollen weer bij opbod verkocht. Na de bollen kwekers hebben de boeren lange tijd het gezicht van de kerkeveiling bepaald door de kerk schapen te schenken, die eveneens ten bate van de kerkkas wer den geveild. In de loop der jaren is het kerkeveiling-pakket uitge breid met veel andere artikelen, variërend van een pittige rookworst tot een in knop staande Azalia. Voor veel Bollenstreekparochies is de kerkeveiling nog steeds een noodzaak De heer G. P. v. Kampen, be stuurslid van de Voorhoutse PAVEIVO: "Met alleen de vrijwillige kerkbijdrage redden we het niet. In Voorhout is de kerkeveiling een noodzaak". De opbrengst van de kerkveiling vorig jaar (netto ongeveer 28.000) zou worden gestoken in de restaura tie van het parochiehuis. Tot een restauratie is het tot nu toe echter nog niet gekomen. Van Kampen: "we hebben berekend dat de restauratie zo'n twee ton moet gaan kosten. Dat geld hebben we nog niet. We voeren momenteel nog besprekingen met de overheid voor een bijdrage. Ook de gemeente Voorhout is eventueel bereid in de toekomst geld bij te pqssen als er een nadelig saldo is bij de exploitatie van het parochiehuis. Dit jaar nog hopen we met de restauratie van start te kunnen gaan". In meerdere plaatsen in de Bollenstreek is de kerkevei ling nog een niet-weg-te-denken jaarlijks evenenement dat uiteindelijk maar één duidelijk doel heeft: zoveel mogelijk geld opbrengen. In de parocie van de H. H. De heer Van Kempen: In Voorhout is de kerkeveiling een noodzaak. Engelbewaarders in Lisse (De Engel) bracht de veiling vorig jaar 45.000 op, ondanks het geringe ge aantal (2000) parochianen. De veiling van de Pancratiusparo- chie in Sassenheim leverder nog meer op; ruim 50.000, (7000 parochianen). Toch zijn niet overal de kerkbesturen happig op het organiseren van een kerkeveiling. Pastoor Straathof van de Agantha parochie in Lisse: "Vroeger hielden we ook een veiling. Maar het nadeel is dat het altijd weer afwachten is hoeveel geld er in het laadje komt. Dat gokelement is een stuk minder bij de vrijwillige jaarlijkse kerkbijdrage, die meer een zekere bron van inkomsten waarborgt. Overigens moet ik wel bekennen dat zo'n kerkeveiling wel sfeer heeft. Zoiets schept een bepaalde band onder de parochianen". Nog minder populair is de kerkeveiling in De Zilk, .waar men nu al weer zo'n tien jaar zonder draait Pastoor De Jong van de H. Hart parochie: "Het nadeel van een kerkeveiling is dat er te weinig mensen aan meedoen. Zo'n veiling zit wel leuk en aardig in elkaar maar het blijft een zaak van enkelen. Ik vind dat de lasten van de kerk door alle parochianen gedragen moeten worden en niet door een paar. Daarom is de vaste jaarlijkse bijdrage ook een beter middel. Men voelt zich dan ook wat meer betrokken bij het financië le kerkgebeuren". Molenstraat afgesloten NOORDWIJK - Wegens het richten van riool- en andl werkzaamheden zal de Molf straat in Noordwijk - Binn met ingang van donderdag, mei a.s. voorlopig voor verkeer gesloten zijn. N schatting zullen bedoel werkzaamheden ongeveer weken duren. Gedurende die tijd zal de helminastraat opengest zijn voor het verkeer in be richtingen. In verband hij mede geldt in deze peric voor de Wilhelminastraat parkeerverbod voor beide i den van de weg. Voorschotense wethouder afgetreden VOORSCHOTEN - Wethoui Nellien de Ruiter uit Voorscl ten is vandaag afgetreden wethouder voor welzijn derwijs. In een brief at college van B. en W. heeft meegedeeld dat zij haar funi neerlegt omdat haar CDA-fi tie haar niet onverdeeld stei Ook het ambtelijk apparaat v doet volgens mevrouw i de Ruiter niet aan de e eraan mogen worden gesti Daardoor is haar takenpakl dermate verzwaard dat zij ov werkt is. Het overwerkt heeft volgens mevrouw De R ter niets te maken met hi functie van voorzitter 4 comité voor het jaar Politiek Voorschoten heeft geruime tijd rekening gehoud met het aftreden van de wethi der. Gedurende de laatste 1 ken waren de geruchten ov een eventueel aftreden niet v de lucht Vooral na enige polit ke blunders, het te laat kom bij een commissie-vergadert en het onvoldoende voorben op een raadsvergadering zi was het voor ingewijden duidelijk dat het wethoud schap voor mevrouw De Ruil een aflopende zaak werd Volgend jaar uitbreiding bibliotheek Oegstgeest Oegstgeest B en w van Oegst geest verwachten dat het begin volgend jaar kan worden begon nen met de uitbreiding van de openbare bibliotheek. De uit breiding krijgt overigens geen twee verdiepingen, maar slechts een. Hiertoe is besloten, nadat bekend was geworden dat het rijk geen subsidie zou verlenen. De bouw- en inrichtingskosten zijn nu teruggebracht van 850.000 tot 630.000. De uit breiding van de bibliotheek komt aan de orde in de gemeen teraadsvergadering van mor genavond. Op de agenda van die vergade ring staat ook de aanschaf van een geluidsinstallatie voor de raadszaal. Met de aanschaf van de installatie is een bedrag ge moeid van 15 mille. Voorts komt onder meer aan de orde een huurverhoging van acht procent voor een aantal gemeentewoningen per 1 juli 1975. Het gaat om de woningen Javastraat 1 en 37, Javastraat 3 t/m 35, L. v. Arenstein 17 t/m 23, Dorpsstraat 62 en 66, Maria- hoevelaan 2 en 4, Poelgeestlaan 3, Balistraat 26, 28, 38, 42, 32, 32a, 34, 34a, 40 en 40a. Tenslotte staat op de agenda het beschik baar stellen van een krediet van 25.000 voor de voorbereidig van het bestemmingsplan De Kwaak. Bejaard goud Van onze correspondent LISSE De heer E. Scholte (81) en. mevr. Scholte-Roodenburg (78), hopen op dinsdag 27 mei hun gouden huwelijksfeest te vieren met hun vijf gehuwde kinderen en negen kleinkinde ren. Zij vieren hun feest in de „Meerkoet" in de Lisserbroek, waar men het gouden bruid spaar kan feliciteren van 20.00 tot 21.30 uur. De heer Scholte is in zijn ar- beidszaam leven, na eerst korte tijd in andere bedrijven gewerkt te hebben, ruim 40 jaar werk zaam geweest in het bloembol- lenbedrijf M. Veldhuyzen van Zanten Zonen aan de Zwarte- laan te Lisse. Daar verzorgde hij de export-administratie. O.a. is de gouden bruidegom 17 jaar diaken geweest van de chr. geref. kerk, en 17 jaar lid van de gemeenteraad. Op kerkelijk gebied is hij vanaf zijn jeugd werkzaam geweest als bestuur slid van de Knapenvereniging en later als bestuurslid van de Zendingsvereniging, waarvan hij ook nu nog administratief medewerker is. Mevr. Scholte heeft haar man vele avonden moeten missen, waardoor de zorg voor het gezin grotendeels op haar neer kwam. Zij gunde echter haar man met liefde zich voor het kerkelijk en gemeenschapsleven te kunnen inzetten. Zij is twee jaar langdu rig ziek geweest, doch mag nu weer alles doen. Van onze correspondent 11 ZOETERWOUDE Op een geanimeerde bijeenkomst in hel^ clubhuis hebben het bestuur en de selectiegroep van SJ.Zle afscheid genomen van trainer De Visser. De Leidsendamse oefenmeester die bedrijfsleider is van het sportcentrum „De Fluit" krijgt in de komende maanden t«i maken met de organisatie van de nationale zwemkampioen 1: schappen en ziet vooral daardoor geen kans zijn contract bijla de groenwitten na 2 jaar te continueren. Dat vertrek wordt algemeen betreurd, zei voorzitter L. v.d Geest die de dank van de vereniging voor de grote toewijding onderstreepte met het aanbieden van een cassette-recorder. Cadeaus waren er ook van het le elftal, overhandigd door - aanvoerder Guus v.d. Geest, en van de jeugdafdeling waarvoorU het woord werd gevoerd door voorzitter Jan de Heiden. De opvolger van De Visser, de Rotterdammer Norman Paget was, vergezeld van zijn vrouw, eveneens aanwezig. De bijeenkomst kreeg nog een bijzonder tintje door heü uitreiken van de Omroeper-bokaal door de heer G. v.dJ Hoeven. Topscorer Jacques van Slingerland, die van de totale produktie van 20 goals 7 treffers voor zijn rekening nam, kwam hiervooi in aanmerking. Van Slingerland speelt reeds 13 seizoenen het eerste elftal. Hiervan was hij 10 keer topscorer. NOORDWIJK - Op 1 juni a.s. is het veertig jaar geleden, dat mej. P. Krabbendam (foto) hoofdleidster van de Geertrui- da-Kleuterschool, haar loop baan bij het kleuteronderwijs begon. Ruim dertig jaar diende zij dit zijn dit onderwijs te- Noordwijk. Ter gelegenheid van dit jubi leum wordt haar op woensdag. 4 juni a.s. in hotel „Hof van Holland" een receptie aangebo den. Van 5 tot 7 uur nam. bestaat daar voor een ieder gelegenheid de jubilerende hoofdleidster ge luk te wensen en haar te bedan ken voor haar langdurige trouw aan Noordwijk. STOMPWIJK - Na een onderbreking van bijna 5 jaar geeft de Stompwijk- se toneelgroep morgenavond weer de komende twee weken op de werk dagen tussen 07.00 en 16.30 uur voor alle autoverkeer zijn gesloten. Het wegdek zal gedurende die periode opnieuw worden bestraat Sassenheim De zwemvereniging Sassenheim organiseert zaterdag ter gelegenheid van haar 10-jarig be staan een feestdag waarbij de zwemwedstrijden centraal staan. Om 10 uur zijn er in het zwembad „Wasbeek" recreatieve wedstrijden voor niet-startvergunningen-houaers. Deelgenomen wordt door vier ver enigingen. Van 12 tot half 2 zijn er wedstrijden voor familie- en oudle den, waarvoor men zich kan opge ven bij Margriet Verdegaal (tel. 02521-10404). Van half 3 tot 6 uur is er een jubileumwedstrijd. Dit is het eerste deel van de twaalf-kamp. Lisse Mevr. Zonneveld is hier maar wat trots op haar man, die veertig jaar in dienst was bij het Electriciteitsbedrijf Sassenheim en ter gelegenheid daarvan werd onderscheiden met ere-medaille in zilver verbonden aan de Orde van Oranje Nassau. medaille werd door burgemeester Berends opgespeld tijdens een reci tie op de „HLS". De heer Zonneveld kreeg tijdens die receptie bovendi tal van geschenken aangeboden. Utrecht - Op de gisteren in Utrecht door Koningin Juliana geopende Emancipade staat ook een stand van ht Vormingswerk Jonge Volwasse nen. De stand wordt „bemand" door huisvrouwen uit Lisse. die in deze plaats regelmatig komen in het VJV-centrum Qbus. Zij hadden een groot aantal bloemstukken uit de Bollenstreek meegenomen Oegstgeest - Onder grote publieke belangstelling heeft wethouder Gmelich Meijling gistermiddag de eerste paal geslagen voor de uitbrei ding van het winkelcentrum aan de Lange Voort. De nieuwe winkels worden waarschijnlijk begin volgend jaar geoepend. paar „eerstelingen" zijn nog in leven: Marie Willebrands, Ger- rit van der Voet en Jacq. van der Bent. Bij de oprichting werd de heer Jac. Smit, orga nist van de Grote Kerk, tot dirigent benoemd. Deze heeft 35 jaar lang als koorleider ge fungeerd. Langdurige trouw is een der beste eigenschappen van de leden van „Soli Deo Gloria". Zo was wijlen de heer C. Plug meer dan vijftig jaar voorzit ter, de heer en mevrouw Van Kesteren hopen volgend jaar hun gouden jubileum als lid te vieren, terwijl de ereleden mej. C. van 't Noordende en de heer Th. Verloop hun be noeming danken aan het feit dat zij vele tientallen jaren lid of bestuurslid waren. In de 65 jaar van haar bestaan heeft de vereniging ups en downs ge kend. Enkele jaren na de op richting moesten door het uit breken van de eerste werel doorlog de repetities worden gestaakt, omdat zoveel leden onder dé wapenen werden ge roepen, dat men mankracht tekort kwam. Trots op koninklijk zilver Bach. Om gezondheidsredenen moest de heer Hanegraaff zich in 1966 terugtrekken als diri gent en sindsdien is het de heer Gé van der Steen die de dirigeerstok zwaait. In de loop van de jaren groei den de prestaties van „Soli Deo Gloria". Zo werd ter gele genheid van het bondsjubi- leum gezongen in het Kurhaus te Scheveningen en ook in Antwerpen. Vele jaren lang heeft men dit culturele werk uit eigen zak moeten betalen. De eerste gemeentelijke subsi die werd toegekend in 1950. De gemeente kwam voor die tijd flink uit de bus en ver strekte een subsidie van 100,-. Daaraan was de voor waarde verbonden dat eens in de twee jaar een oratorium diende te worden uitgevoerd. Thans liggen de normen heel wat gunstiger pn dat is maar goed ook, want gezien de hoge kosten van solisten en orkest zou er geen sprake meer zijn van de uitvoering van oratoria en dergelijke werken. Vijf en zestig jaar lang heeft „Soli Deo Gloria" een belang rijke plaats ingenomen in het culturele leven van de Noord- wijkse gemeenschap. Het zal haar dan ook bij de jubileu muitvoering niet aan belang stelling ontbreken. Er waren ook successen. In de twintiger en dertiger jaren nam „Soli Deo Gloria" deel aan concoursen. Vele medail les herinneren aan de uitste kende prestaties, die bij deze gelegenheid werden geleverd. Zelfs was er in die tijd een radio-optreden voor de micro foon van de NCRV. In de Tweede wereldoorlog weiger de men lid te worden van de Cultuurkamer. Van Zang- en Oratoriumvereniging werd men Kerkkoor en op die ma nier gingen de repetities door. Om de avondklok te omzeilen werden de oefeningen zon dagsmiddags gehouden. Na de oorlog moest de heer Smit wegens zijn hoge leeftijd stoppen met dirigeren. De be kende Noordwijkse musicus Johan Admiraal heeft daarna een paar jaar de dirigenten staf gezwaaid. In 1947 volgde de Leidse musicus Chris Ha- negraaf hem op. Bij diens komst werd de naam van de vereniging in Chr. Zang- en Oratoriumvereniging omgezet en begon men met het instude ren van oratoria en dergelijke muziekwerken. Onder meer werden uitgevoerd de Orgel- mis van J. S. Bach, „Elias" en „Paulus" van F. Mendelssohn- Bartholdy, „Die Schopfung" van Joseph Haydn, „Samson" en „The .Messiah" van G. F. Handel, en tot vijf maal toe de Johannes Passion van J. S. Een archiefopname van Soli Deo Gloria.

Leidse Courant | 1975 | | pagina 4