Vriendelijke computer verslikte zich wel eens Boeiende eeuwfeestexposities in Oranjerie en Gem. Archief Squash gaat er ard tegenaan Jan Schinkel in de Verlichte 18e eeuw OENSDAG 21 MEI 1975 LEIDSE COURANT, PAGINA -.3 eiden ktueel [oninklijke inderscheidingen rij feestvierende iniversiteit. EIDEN In Leiden, dat de- week het 400-jarig bestaan an de universiteit viert, heeft aatssecretaris dr. G. Klein onderwijs en wetenschap- gisteren zes koninklijke arscheidingen uitgereikt leden van de universitaire meenschap. ot ridder in de Orde van de ederlandse Leeuw zijn be- «md: prof. dr. A.E. Cohen, ctor-magnificus, prof. dr. W. Taconis, hoogleraar in de perimentele natuurkunde en •-voorzitter van de Stich- ng Leidse Studentenhuisves- ig, en mr. N.F. Hofstee,se- etaris van de universiteit. n benoeming tot Offi- Ridder in de Orde van ranje-Nassau zijn onder- heiden: dr. C. Roorda, be urder van de Gorlaeus-LA- ORATORIA (chemie-com- ex), de heer H. Kambier ofd van de afdeling post- e chiefzaken en voorzitter va vereniging van leden de ische en administratieve eremedaille behorende bij Oranje-Nassau jd werd door staatssecreta- Klein uitgereikt aan de H kleibrink, hoofd van de fctodienst van de Leidse Ster- nwacht. korte toespraak zei de iatssecretaris dat men zich feestelijke herdenking thans bij de Leidse uni' :it, dient af te vragen of de irgangers ook trots zouden op de prestaties van ïiidige generatie. De wijze aarop de Leidse universiteit jAar taak verstaat, verdient de *®f van de gemeenschap. iioscopen hulpverlening felonische Hulpdienst: tel. 25202. rgerraadsman - Koornbrugsteeg 7. 43171. spreekuren maandag van Jl.30 tot 14.00 uur en donderdag- 9.00 tot 21.00 uur- Drukke "open huizen" Leiden De eerste dag van de "Open huizen" in tientallen universitaire en gemeentelijke insti tuten en bedrijven (vandaag volgen er weer vele mogelijkheden tot bezoek en het meedoen aan het Massakansspel, dat uitzicht biedt op een finaleplaats, vrijdagavond in de Pieterskerk), is bijzonder goed verlopen. Honderden hebben er gebruik van gemaakt Op het Gorlaeus Lab waren het vooral grote groepen schoolkinderen die met de neusjes bovenop de proeven stonden. Van de kant van het Gorlaeus en ook van andere instellingen werd geen moeite te groot geacht om deze presentatie tot een succes te maken. Niette min hadden de 9 terminals de „stations" waar men zich voor deelname en bezoek kon aanmel den soms vrij rustige uurtjes. In het universi teitsgebouw aan de Stationsweg hadden zich gistermiddag tegen vijven slechts een 18 deelne mers gemeld. Twee dames zaten er te wachten en begonnen te giechelen als je vroeg of ze het druk hadden. De terminals hadden (en hebben vandaag, mor gen en vrijdag) de beste relaties met de computer van het Centraal Reken Instituut aan de Wasse- naarseweg. Op de terminal wordt de informatie (nummer, aantal bezoekers, gewenst instituut, hoeveelheid beschikbare tijd enz.) telefonisch overgebracht Dat is dan de "input". Even wach ten op de "output". Dat kan korter of langer duren; volgens een toeziende meneer hangt dat van de moeilijkheid der vragen af. Maar gisteren moesten we wel erg lang wachten op de beslis sing van de computer waar we heen mochten gaan. "Hij doet het weer niet", zei een terminal- meisje. "Ze hebben daar nog wat moeilijkheden te overwinnen", zei de meneer, die het b.v. fout noemde dat al geruime tijd iedereen naar hetzelf de instituut werd verwezen, hardnekkig. "Toch is er de hele dag aan gewerkt. Maar ik weet het al: u wilt nu wel naar het Sinologisch Instituut, maar het is 5 uur en dan gaat dat instituut dicht, evenals vele andere instituten". Daarom werden we naar het Juridisch Studie Centrum aan de Hugo de Grootstraat gestuurd. "Hij" (de computer) houdt volgens ingewijden duidelijk rekening met het beschikbare vervoer middel van de bezoeker. Niettemin werd ook (na 5 uur) een wandelaar zonder blikken of blozen naar de Hugo de Grootstraat gestuurd. Wel een computer met gevoel voor humor. Iedere Massa- kansspeler kreeg een vriendelijkheid toegevoegd niet goed geld terug..."; "Ga zo door, tot de finale..."; "Veel genoegen en tot ziens..." en zo waar "Dag liefste, kom gauw weerom..." Belangstelling in het Gorlaeuslab voor het glasblazen. Op het Zoölogisch Lab aan de Kaiserstraat was Open huizen: het open gezicht der universiteit het drukker geweest bij de terminal: zeker 35 in 1975. Bij de Sterrewacht stond bij de twee tot 40 mensen. In het Kamerlingh Onnes Lab was koepels: "Bij helder weer kunt u in deze koepel de terminal verhuisd van boven naar de gardero- naar de maan kijken..." be beneden. Een studente zat erbij een tentamen Wie meedoet aan het Massakansspel: veel geluk voor te bereiden. Kon ook gemakkelijk, want ze voor de finale. Dat zeggen we de computer maar had in anderhalf uur niemand te bedienen gehad. na. Want daar draait het spel toch maar op uit Stationsweg 19. tel. 21239. De nick-opera "Tommy" 14 jaar. dage- 30. 19.00 en 21.30 uur. timera: Hogewoerd 49. tel. 24919 Tnce upon a time in the wer'" 1A ir, dagelijks 20.00 uur Kinde "Winnetou en Old Shure Hand" pdo: Steenstraat 39, tel. 24130. 11e "Keetje Tippel" 18 jr. Dagelijks: 1.30, 19.00 en 21.15 uur. Een en al vrolijkheid in De Burcht. Goeie Ouwe Tijdrevue uitverkochte topper Leiden De „Goeie Ouwe Tijdrevu" is een absolute topper in de eeuwfeestviering der universiteit die de Leidse burger er volop in wil betrekken. Gisteravond was in De Burcht de eerste voorstelling door de 65-plus-artiesten. Het gezang klonk door de gesloten deuren naar buiten maar de deuren bleven gesloten: er kwam geen kip meer in. Ook geen verslaggever en nauwelijks een fotograaf. De brandweer had nadrukkelijk last gegeven aan een paar poorters en poorteressen, niemand meer toe te laten. Stampvol. De beste reclame voor deze revue, die om de haverklap luide toejuichingen kreeg. Donderdagmid dag is de tweede uitvoering in De Burcht en het ziet ernaar uit (zo vernamen wij van de standvastige poorters en poorte ressen), dat een extra voorstelling wordt gehouden, in de Stadsgehoorzaal. „Maar dat hoort u nog wel". We zullen er in elk geval bij zijn, om de thuisblijvers in het ongelijk te kunnen stellen. len In Leiden (op Miner- i) wordt al sinds 1959 squash ipeeld. In heel het land ge- dat reeds op 25 banen men verwacht dat er (op «r{en of andere manier) tegen jflhet eind van het volgend jaar *>cp 200 banen gespeeld zal wor den. Je moet er een paar keer paar kijken om begeesterd te aken. Dat kan deze dagen, 'ant in Sociëteit Minerva sjferd gisteren en wordt van- aag gespeeld om de eerste Nederlandse Studenten quash-titel. In Leiden is 1SRC (Minerva Squash Rac- ets Club) aktief. Volle in- chrijflijsten voor de squash- aal. quash Minerva is een volle- \-4oek. zonder ook voor de pro- d ktor, maar wel met een tri- hekune boven het zaaltje met de >c^itte muren. Er lopen donker- vJode strepen schuin van bene- x^n naar boven langs de wan en. Als je het vernijnige bal- v^tje boven die streep mept, 3i eldt het niet Tegen de ach- loferwand drie rode strepen, refaartussen allerlei criteria de ïindeling beïnvloeden, doodrustig in het zaal- wfle, althans op de tribune. Be- eden zijn twee knapen in het ^eet huns a'anschijns bezig >et een racket, kleine uitgave Uitrusten na het slaan. („Twee wijd", roept er één), het balletje tegen de muur aan te meppen. Er is niemand die het harde elastische ding te- rugzwiept. Dat doet de muur, die „schoon" is vergeleken met de zijwanden die onder de dui zenden zwarte vuile plekjes zitten waar de balletjes vele honderden keren tegenaan zijn geslagen. Spel op parket Kampioen schappen omdat de universi teit 400 jaar bestaat Dat zou een flink publiek eens moeten zien. Het is een razendsnelle bezigheid, die de lichamelijke uitputting een stuk dichterbij brengt: „6-4, die zit". Twee spelers die om beurten het projectiel moeten zien te ra ken. Het slaagt bijzonder vaak. Op die manier is er lijn in het spel te krijgen. Leidse prof. onderscheiden met ere-doctoraat Universitas Indonesia LEIDEN Prof. dr. A. Teeuw, hoogleraar aan de Leidse universiteit in de Baha- sa Indonesia en de Maleise taal- en letterkunde is door de Universitas Indonesia te Dja karta benoemd tot ere-doctor in de letteren. Deze onder scheiding is hem verleend als erkenning voor zijn bijzondere bijdrage aan de ontwikkeling van de kennis van de Indone sische taal- en letterkunde. Het bericht van zijn onder scheiding is prof. Teeuw giste ren gedaan door de rector van de Universitas Indonesia, prof. dr. Mahar Mardjono, die op het ogenblik in Leiden ver blijft in verband met de vie ring van het 400-jarig bestaan van de Leidse universiteit. Leiden - In het Academiege bouw der 400-jarige universi teit zijn gistermorgen twee langlopende bijzondere ten toonstellingen geopend. De eerste tentoonstelling, georga niseerd door de technische en administratieve staf der uni versiteit, is ingericht in de Oranjerie van de Hortus Bota nicus (tot 1 september) en de tweede expositie wordt (tot 28 juni) gehouden in het Gemeen te-Archief aan de Boisotkade onder auspiciën van het Aca demisch Historisch Museum. In de Oranjerie zal het am bachtelijk aspect der universi teit (zoals in zijn openingstoe spraak de secretaris der uni versiteit, mr. Hofstee het zei: „creatief zijn in het werk is een van de grootste menselijke voldoeningen") ongetwijfeld zeer velen een boeiend beeld van een bijzondere kant van wetenschapsbeoefening bie den. Bij „Denken en Doen", zoals deze Oranjerie-expositie is ge titeld, treft al een opschrift: „Beschaving door gereed schappen". Langs panelen en wanden dringt de bezoeker door tot het „knutselwerk" dat de wetenschap en het onder wijs dient. Snel even een glo baal overzicht, omdat de be langstellende zelf de indruk ken zal moeten opdoen. Twee „levendige" muizen rennen (nu en dan) door een glazen tunnel om te kijken of er aan het einde ervan iets van hun ga ding te vinden is. Het is een speels onderdeel van de 'zoolo- gie, hier de observatie van de veldmuis. Ook van de sluip- wersp kan een dergelijke ge dragsregistratie worden ge maakt. De beide muizen ge droegen zich allervriendelijkst. Als hulpmiddelen bij de 'zoolo gische werkzaamheden zijn al lerlei technieken onontbeer lijk, zoals de potloodtechniek, maar ook bedienen tekenaars zich van de gewassen Oost-In dische inkt, de stippeltechniek, het arceren en puncteren van schedeltjes, gewrichtjes en skeletten; afmetingen van 3 Burgemeester Vis en echtgenote bij de afdeling zoölogie. mm. worden zodoende ver groot tot het 100-voudige en tot in het exacte. Bij het hoofdstuk Geologie liggen ge steenten en ertsen ten toon gesteld: grillige geledingen in de toermalijn, in kwarts, brok- kige calciet en fossielen. Een glazen lichtbak van het Geolo gisch Museum staat er met violetten amethist, rook kwarts, geelbespikkelde mime- tiet en gips (woestijnroos in een „khaki" camouflagekleur). Natuurlijk zijn er ook mensen die zich met Palestijnse oud heidkunde bezighouden. De expositie laat zien wat opgra vingen hebben opgeleverd, wat het pottenbakkersvak presteerde in de late bronstijd of in de vroege ijzertijd, dui zenden jaren geleden. Hier wordt ambachtelijk een be roep „doorgelicht" aan de hand van technieken, tekenin gen en natuurgetrouwe recon structies in kookpotten en kruiken. Men vindt er bv. een uitgeplozen en betrouwbare theorie over de touwindruk- ken, die in het gebakken pro- dukt vaak hun contructiespo- ren hebben achtergelaten. Het is een van de meest boeiende onderdelen van deze Denken en Doen-tentoonstelling, waar het een systematisch onder zoek vanuit de maakwijze be treft. Eveneens minutieus speur werk treft men aan bij prehis torische vondsten in eigen bo dem. Maar ook zijn er de mi crostructuren in de botanie, de elektronenmicroscopie met in genieuze en kostbare appara tuur. Men krijgt een indruk van het onderzoek van de wor telknolletjes op hun luchtstik- stofbinded vermogen met be hulp van de gas-chromato- graaf. Een hoekje van de Oranjerie laat zien hoe de plant zich voedt. De Fysiologie is o.a. vertegenwoordigd met een demonstratieve tapirvis (olifantsvis) in een aquarium, die actiestromen opwekt, wel ke via elektronische appara tuur hoorbaar en zichtbaar worden gemaakt en rekenkun dig bewerkt Andere wondere toestanden wodrden belicht en verduidelijkt in de inzendingen van Herbarium, Botanie, van het Gorlaeus Lab en de Leidse Instrumentma- kersschool (optiek) en het Ka merlingh Onnes Lab. Zo hangt aan de muur (en het tikt) een slingeruurwerk, vervaardigd op aanwijzingen van de grote Christiaan Huygens. Erg her kenbaar zijn de moderne wer kwijze en de hulpmiddelen van het Universiteits Bureau anno 1975, maar die zijn ook vruchten van Denken en Doen.... In het Gemeente-Archief wor den vorige eeuwfeesten onder de aandacht gebracht in por tretten, gravures, documenten en voorwerpen. Een kleine ex positie, die door z'n menselijke kanten toch erg aanspreekt Nog vrij simpel in 1675, toen de eeste eeuwfeestviering een voudig en sober werd gehou den met alleen een rectoraats overdracht aan de Duitse ju rist Böckelmann (in die jaren uiteraard Böckelmannus ge naamd) en een feestelijke maaltijd. Uit die jaren liggen er een paar doctorsbullen uit gestald; slechts 10 tot 20 pro cent van de Leidse studenten - zo staat er te lezen - bekroon de de studie met een promotie. In 1775 was de overdaad gro ter, althans te oordelen naar de ontwerpen voor grote sui kerwerken die de rectorale maaltijd in de Stadsdoelen op 8 februari sierden. Verder zijn er uit die dagen gedenkpen ningen, cocardes, linten en boeken met feestzangen en feestredevoereingen. Een eeuw geleden - zo laat „Van Eeuw tot Eeuw" zien - maakte men van het herdenken een hele vertoning, tal van afbeeldin gen getuigen hiervan in een hele reeks van portretten van befaamde academische lieden en nostalgische kiekjes van verdwenen en bijna vergeten gebouwei^. Ook kan men ken nisnemen van fraai gecalligra- feerde felicitatie-bullen, af komstig van buitenlandse uni versiteiten. Leiden Het toneelfeuilleton is sinds maandag gevorderd tot een eindweegs de 18e eeuw. Dit tweede bedrijf van het weldoortimmerde werkstuk van Projekt '75 speelde gisteren op de Haarlemmerstraat, hoek Lange Mare, en 's avonds op het Gerecht. Het was niet meer die opeenhoping van Twwede Pinksterdag, toen er op de Breestraat geen doorkomen meer aan was. Men nam er gistermiddag zijn en haar gemak van: niet meer op tijd beginnen, leuke stoeltjes (stalles) voor een deel van het publiek, dat in lang zulken groten getale niet meer was opgekomen op deze eerste werkdag van de week. Maar het was wel erg gezellig, met die Hartebrugkerk als groot stenen klankbord. Geen „musyck" meer op het toneeldak. Allemaal lekker in het zonnetje, daarom duurde het ook zolang tot er begonnen werd: anderhalf uur later dan het programma had aangegeven. In de Haarlemmerstraat werden slechts enke le fragmenten gespeeld uit het tweede bedrijf, op het Gerecht, waar ook al een uur later werd begonnen, kon men de hele „Hollandse Vrijage of hoe vrij is een burger in de 18e eeuw" gaan zien. Weer was Jan Schinkel er, een nazaat van de Schinkel die vóór 1575 uit Vlaanderen was weggetrokken en in het Hollandse Leiden een onzeker bestaan had gevonden. Gisteren dan de nadagen van de Leidse beroemde lakenhandel, met de armoe weer in het verschiet, maar nu als een „vrij" burger in de eeuw der Verlichting. Maar het leven gaat zijn gang. En de Schinkels planten zich voort. Eeuwfeest programma morgen Van een onzer verslaggevers. LEIDEN Het vierde eeuwfeest van de Leidse universiteit wordt morgen onverminderd voortge- De gehele dag kan men de tientallen gemeentelijke en uni versitaire instellingen (en niet te vergeten particuliere bedrijven) bezoeken, die „open huls" hou den. Voor deelname aan het hieraan verbonden Massakans spel zie de onlangs huls-aan- huis verspreide Leidse Courant- bijlage. Het programma morgen luidt verder als volgt: 11.30-12.30 uur: Demonstratie squash, studentensociëteit Mi nerva. Breestraat. 12.00-21.00 uur: Park-In, Van der Werf park; 12.00-14.00 uur: con cert Leids Studenten Kameror kest in de muziektent; 15.30- 16.00 uur: dansdemonstraties dansschool Wielinga in de mu ziektent; gehele middag: bingo, klaverjassen, muziek; 16.00-18.00 uur: optreden Leidse troubadour Jan van Rhenen; 17.00-19.30 u barbecue; 18.00-19.30 uur optre den boerenblaaskapel; 20.00- 24.00 uur: optreden Leidse for matie Spirit of St. Louis. 15.00-16.30 uur: Toneelfeuilleton deel IV, hoek Haarlemmerstraat/- Lange Mare. 19.30-20.30 uur: Toneelfeuilleton deel IV, herhaling, Hooglandse- kerkgracht. Expositie opgravingen Faliede Bagijnhof. Leiden In de Universiteits Bibliotheek, Rapenburg 74, wordt tot en met 30 juni i een tentoonstelling gehouden van de Archaeologische Werk gemeenschap voor Nederland, afdeling „Rijnstreek". Het gaat hier om voorwerpen die in 1974 werden opgegraven c en nabij het voormalige Falie- de Bagijnhof. Ontgraven den de funderingen van huisjes. Uit de tot deze huisjes behorende rioolputten kwam aardewerk uit de 15e, 16e c 17e eeuw tevoorschijn. Als oudste kan worden genoemd het zg. Siegburg-aardewerk (drinkgerei) - ongeglazuurd steengoed rond 1400. Ook paar kruiken (Duits) zijn uit dezelfde periode. Uit de 15e eeuw dateren o.a. een aantal kookpotjes, koekepannen, nachtspiegels („pispotten") kommen. Uit de 16e en 17e eeuw zijn er kookpotten, nachtspiegels, selderij potjes of uienpotjes, een benen kam, houten vijzel, wat majolica, een baardmankruikje, bord, enkele kommetjes, glas enz. Als stichting stamt het Faliede (gesluierd) Bagijnhof van vóór 1293. Het werd vergroot tot 42 huisjes rond 1432 en met de bouw van de kapel werd be gonnen in ca. 1450. Na de re formatie verviel in 1586 het Bagijnhof aan de stad Leiden, die de huisjes verhuurde lidmaten van de universiteit en aan predikantsweduwen. De toren werd omstreeks 1820 afgebroken. Toen verdwenen ook het portaal van de kerk en de huisjes langs het Rapen burg. De kapel diende o.a. 1577-1581 als onderdak van de gehele universiteit, waarn o.a. werden gehuisvest de bi bliotheek, het theatrum anato- micum, de Waalse kerk, de Engelse kerk, de scherm school. het prentenkabinet, het herbarium en het munt- penningkabinet.

Leidse Courant | 1975 | | pagina 3