Paus: charismatische beweging kans voor de kerk en de wereld PSV boos op KNVB Nu ook in Nederland! Natuurzuivere frisdrank uit Joegoslavië. COCKTA Nacompetitie voor begin van seizoen KORTE METTEN Kardinaal hoopt op verder overleg van episcopaat RAAD VAN KERKEN WIL PARLEMENT OP VOLGENDE KERKENCONFERENTIE 14 LEIDSE COURANT WOENSDAG 21 MEI 1975 „Een kans voor de kerk en voor de wereld"; Zo typeerde paus Paulus de ongeveer achthonderdduizend katholie ken die lid rijn van een charismatische beweging. Tienduizend van hen waren In Rome met Pinksteren bijeen voor bet derde wereldcongres. In de Sint-Pietersbasiliek begroette de paus op bijzonder hartelijke wijze de geestelijke leider van de .katholieke pinksterbeweging", kardinaal L. Sue- nens van Mechelen. In zijn toespraak prees de paus deze beweging van enthousiast en spontaan geloof, waarbij het hart meer kans krijgt dan in een strakke liturgie. Hij waarschuwde tevens tegen een teveel benadrukken van de persoonlijke cha rismatische gaven, waardoor de kerke lijke leer in het gedrang zou komea In dit verband herinnerde hij aan de woor den van de heilige Paulus:. „Onderzoek alles en behoud het goede". Hij vroeg de charismatici hun onderscheiding van de bewegingen van de Heilige Geest te laten toetsen door de leiders van de geloofsgemeenschap. Een woordvoerder van de beweging zag in deze pauselijke ontvangst en in een lovend artikel in het Vatikaanse dag blad een erkenning van hun streven en het einde van een zeker wantrouwen: „Paus Johannes heeft het raam geo pend, paus Paulus deed de deur open". Na de audiëntie hielden de congresgan gers, afkomstig uit vijftig landen waar onder Nederland, een uitgelaten proces sie door de kerk, zingend „allelujah" en „loof de Heer". Daarbij hielden zij hun handen boven het hoofd. De congressisten hebben hun „vier daagse"' in en om een geweldig tenten kamp bij de Callixtus-catacomben voor al benut voor gebed en gezang, de vernieuwing van de doopbeloften, gene zingsdiensten en het luisteren naar een aantal getuigenissen van personen die de werking van de geest van God aan den lijve hadden ondervonden. De con grestent was ingezegend door mgr. G. Benelli van het Vatikaanse staatssekre- tariaat. De charismatische beweging is onder katholieken acht jaar geleden ontstaan op Amerikaanse universiteiten en heeft sindsdien een enorme vlucht genomen. Drie jaar geleden „ontdekte" kardinaal Suenens deze katholieke pinksterbewe ging en werd sindsdien een enthousiast bevorderaar van het luisteren naar de Geest in de katholieke kerk. De universiteit van Yale in de Amerikaanse staat Connecti cut heeft kardinaal Alfrink het eredoctoraat in de theolo gie uitgereikt. Dit vanwege zijn rol in de vernieuwing van de kerk, zijn verdiensten voor de vrede als internationaal voorzitter van Pax Christi en zijn wetenschappelijk werk. Kardinaal Alfrink is al ere doctor van de katholieke uni versiteiten van Leuven (theo logie), Notre Dame (Indiana VS) (kerkelijk recht) en Villa nova (Pa) (katechese). De generale synode van de gereformeerde kerk vrijge maakt heeft in een brief aan de ministerraad gezegd het te betreuren, dat de naam van God steeds meer wordt ge weerd uit het openbare leven. Ook wijst de synode op de „voortdurende ondermijning van het gezag, de toenemende zedeloosheid, het verdwijnen van de publieke eerbaarheid en de ondergraving van de grondslagen van het huwe lijk". Ook de plannen abortus te legaliseren vervullen de sy node met zorg. Ongeveer zestig deelnemers zijn gisteren begonnen aan de „abdijdagen", georganiseerd door de stichting Pax Christi- voettocht. De deelnemers, in leeftijd variërend van negen tien tot zeventig jaar, verblij ven in groepjes van twaalf in vijf abdijen in Nederland. Op zet is enige dagen het leven van de monniken te delen, met tijden voor gezamenlijk en persoonlijk gebed, stilte, arbeid en onderlinge contac ten. Aan de Pax Christi-voet- tocht in Twente, die is gehou den van acht tot tien mei hebben ruim duizend mensen deelgenomen. Het thema hier bij was „droom en protest". De groep katholieken, die zich verenigt in de „Gebedsactie Limburg" wil via een brieven- actie tegen abortus stelling ne men. Men heeft brieven ge richt aan particulieren en meer speciaal aan de afge vaardigden van de confessio nele partijen. Onder meer wordt daarin gezegd: „Schrijf brieven aan ministers en par lementsleden, zodat zij worden overstroomd met oprechte eneerlijke getuigenissen, die hun zeer zeker niet onverschil lig kunnen laten. Schrijf alsof uw eigen leven of dat van uw dierbaren ervan afhangt". PLURIFORMITEIT Kardinaal Alfrink hoopt, dat binnen het episco paat het laatste woord nog niet gesproken is over de rapporten van de commissie pluriformiteit. „Ik wil optimist blijven" zei de kardinaal in de K.R.O. rubriek „Kruispunt" en hij zei ook wel enige redenen te hebben voor zijn optimisme. Bij de bespreking van de beide rapporten op dinsdag 13 mei, had mgr. Gij sen, bisschop van Roermond, de publikatie van de rapporten voorba rig genoemd. Kardinaal Alfrink verklaarde te willen blijven proberen de meningsverschillen bin nen het episcopaat bij elkaar te brengen en zo te komen tot een gemeenschappelijk beleid. De kardinaal sprak de hoop uit, dat beide commis sies hun werk willen voortzetten. Op de vraag of de kardinaal vreesde, dat de rapporten de strijd binnen de Nederlandse kerk zouden doen toene men, zei hij deze vrees te delen, maar toch de „stille hoop te hebben, dat die vrees niet helemaal I bewaarheid wordt". In hetzelfde programma zei Jan Ruiter van de kritische gemeente IJmond blij te zijn met het rapport over de kritische gemeenten. De voortzet ting van de commissie en van een gesprek met de kerk, noemde hij een „must". Deken Joosten, redacteur van „Waarheid en le ven", noemde het rapport over de meer „rechtse" groeperingen „nogal tam". Hij meende met name, dat niet duidelijk genoeg naar voren was gebracht, dat de bisschoppen zich duidelijk dienen uit te spreken, vooral over de katholieke leer en over de katechese. Het informatiebulletin „1-2-1" van de Kerkprovin cie (Biltstraat 121 te Utrecht heeft een speciale uigave gewijd aan de commissie pluriformiteit Opgenomen zijn de brieven, die beide werkgroe pen, bij wijze van tussentijds verslag aan de bisschoppen hebben gezonden, de reactie van de bisschoppenconferentie en een brief van de com missie pluriformiteit Tijdens de jongste vergade ring van de Raad van Kerken hebben verschillende leden ervoor gepleit dat de raad de jeugd bovenaan op zijn priori teitenlijstje zet Zij wezen erop dat legio jongeren de kerken met een zeer kritisch oog bekijken. Van de andere kant blijken sommige ideolo gieën een aanzienlijke aan trekkingskracht op jongeren uit te oefenen. Ter vergadering werd ook ge steld, dat enkele confessionele jeugdorganisaties een zeer linkse koers varen. Het gevolg is dat grote massa's jongeren, die con amore de hand aan de ploeg willen slaan voor het werk van de kerken, zich in deze organisaties niet meer thuis voelen of er zich onvol doende door vertegenwoor digd voelen. Dit leidt tot de vraag op welke gronden deze organisaties eigenlijk over heidssubsidie krijgen. Een hoge sëore voor het prio riteitenlijstje behaalde ook de uitvoering der besluiten van de kerkenconferentie die op 25 en 26 november in Lunteren is gehouden. Hier is gesproken over „bevrijding tot gerechtig heid, geloof en gemeenschap". Voor wat het eerste punt be treft heeft de Raad van Ker ken de bekende campagne voor een nieuwe levensstijl in geluid. De sectie internationale zaken van de raad werkt aan een rapport over ae mensen rechten en de sectie sociale vragen is een flink eind op streek met een bezinning op de toekomst van de samenle ving. De sectie sociale vragen belegt hiertoe in „Kerk en Wereld" te Driebergen, drie studiebijeen komsten van polictici, theolo gen en deskundigen in alle menswetenschappen. Deze on derneming zal voorlopig wor den afgesloten met een drie daags congres (5 tot en met 7 september, eveneens in „Kerk en Wereld"). De sectie ocumenische actie van de raad werkt aan een soort parlement rond de Raad van Kerken, dat rechtstreekse inspraak van het grondvlak in het beleid van de kerken mo gelijk moet maken. Het is de bedoeling dat dit parlement gestalte krijgt op de „Kerken conferentie Nederland" van 1977/1978. (Van onze sportredactie) ALKMAAR De nacompetitie zal worden omgezet in een voorcompetitie. Gistermorgen zijn de vier vertegenwoordi gende clubs op het sportcentrum in Zeist tot de conclusie gekomen dat het spelen van een nacompetitie geen haalbare kaart meer is, ook al zou FC Twente vanavond de tweede, finale wedstrijd tegen Borussia Mönchengladbach verliezen. Twente en Ajax hebben gisteren tijdens het gesprek met de KNVB laten weten niet meer in staat te zijn deel te nemen aan de nacompetitie, die een plaats in Europacup III moet opleveren. AZ-voorzitter Arie Ligthart: „AZ en Sparta waren er wel voor, maar Twente en Ajax voerden argumenten aan, waar wij wel begrip voor hebben. Je zou bij een doorgaan ervan Telstar en Roda JC hebben moeten vragen, want Ajax en Twente spelen beslist niet en dat devalueert de nacompetitie". Afhankelijk is men echter ook nu van FC Twente of de voorcompetitie wel door zal gaan. Wint Twente vanavond de UEFA-cup dan zijn beide aan Nederland toegewezen plaatsen bezet. Jan Huybregts heeft gisteren laten weten dat het Nederlandse verzoek om nog een plaats vrijwel zeker niet zal worden gehonoreerd door de UEFA. (Van onze sportcorrespondent) EINDHOVEN Er dreigt een nieuw conflict te ontstaan tussen PSV enerzijds en het Nederlands elftal anderzijds. De reden is de selectie van René van de Kerkhof voor het Nederlands elftal dat op 31 mei in BelgTado tegen Joegosla vië speelt. Volgens PSV-manager Ben van Gelder is met bondstrainer Georg Knobel overeengekomen dat de ploeg voor Belgrado zou bestaan uit spelers, niet afkomstig van Ajax of PSV, aangevuld met de „Barcelonezen" Johan Cruyff en Johan Neeskens. Van Gelder zegt dat het bestuur van PSV over de gang van zaken zeer verontwaardigd is en dat PSV zich aan de eerder gemaakte afspraken zal houden. Dat wil zeggen dat René van de Kerkhof niet beschikbaar is voor de wedstrijd op 31 mei. RENE VAN DER KERKHOF ....inzet conflict... Je ziet het aan de gloedvolle, roodbruine kleur. Je proeft het aan de zuivere smaak. Dit is puur natuur. Cockta. Bereid met Joegoslavische vruchten, waaronder rozebotteis. Tintelfris. Bruisend. Wat je noemt: écht eens wat anders! üivjeli! (proost!) Pa's echt eens wat einders! tijdelijk VAN 1.53VOOR1

Leidse Courant | 1975 | | pagina 14