Autoverkoop zeer gunstig Socialisten in Portugal dreigen met uittreden OEDERENVERVOER ZONDER VERGUNNING OVER DE GRENS ialans van Mayaguez: 15 doden £eicUc6ouAcmt Lubbers blijft bij investeringsregeling DUBCEK GEPLAATST IN LAGERE FUNCTIE Charles weigert lidmaatschap vrijmetselarij Jrezji nev tiedisch •ehandeld VOENSDAG 21 MEI 1975' LEIDSE COURANT t PAGINA 13 PRAAG (Reuter-ANP) Alexander Dubcek, de man van de „Praagse lente" in het Tsjecho-Slowakije van 1968, is sedert kort in een lagere funktie geplaatst. Bij het houtvesterschap in Bratislawa, waar hij de laatste jaren werkzaam was als inkoper, is hij nu lid geworden van de afdeling boombeplanting. Dit blijkt uit een ondergrondse brief die dinsdag in handen is gespeeld van buitenlandse correspondenten in Praag. De brief bevat verder details van officiële acties tegen vooraanstaande Tsjechoslo waakse dissidenten, zoals de melding van de eerste arrestatie van een dissident en bijzonderheden over huiszoekingen en ondervragingen door de politie. De maatregel tegen Dubcek en de recente krachtiger aanpak van dissidenten in Tsjecho-Slowakije lijkt verband te houden met de brief die de vroegere ■liberale partijleider heeft geschreven aan het parlement in Praag. In de brief pleitte Dubcek voor het, op legale wijze, omverwerpen van het huidige regeringssysteem in zijn land. Het regiem van partijleider Gustav Husak is naar zijn mening geworden tot een politieregiem dat veel getalenteerde Tsjechoslowaken aan handen en voeten heeft gebonden en de arbeidersklasse manipuleert Carol Searing (links) heeft haar tweelingzusje Barbara, dat werd geboren met een nierafwijking een van haar ?n aangeboden, daar de ziekte voor het zusje een bedreiging van haar leven is. Hun ouders hebben ingestemd met de niertransplantatie maar omdat de 12-jarige meisjes nog zo jong zijn. zal voor het besluit tot operatie een gerechtelijk onderzoek en beslissing noodzakelijk zijn. (van onze correspondent Roger Simons LONDEN Kroonprins Charles (25) van Groot-Brittannië weigert vrijmetselaar te worden. Hij trekt zich niets aan van de eeuwenou de traditie, die wil, dat de mannelijke leden van het Britse koninklijk huis toetreden tot de vrijmetselaarsorde, zodra ze 21 jaar zijn. Ofschoon de kroonprins onder sterke druk staat sinds hij meerder jarig werd, is tot nu toe niemand erin geslaagd hem te doen afzien van zijn beslissing, dat hij geen lid wenst te worden van geheime verenigingen. Als hij volhardt in zijn weigering, zal Groot-Brittan- nië voor het eerst sinds eeuwen een koning kunnen krijgen, die niet het titulaire hoofd is van de Britse vrijmetselarij. Aangezien de vrijmetselaars erg gesteld zijn op traditie, hopen zij de kroonprins nog tijdig van mening te doen veranderen. Zijn moeder, die nochtans als vrouw niet kan deelnemen aan vrijmetse laarsriten. is titulair hoofd van de Britse vrijmetselaarsorde. Haar gemaal, prins Philip, is als vrijmetselaar Üd van de exclusieve marineloge. De „broeders" van die afdeling vormen de elite van de Britse oorlogsvloot. Het is een openbaar geheim, dat prins Philip niet veel houdt van het geheimzinnige vrijmetselaarsgedoe. LMSTERDAM (ANP) De hogere benzineprijs heeft de automobi- ist wel bèinvloed bij zijn autogebruik, maar heeft het autobezit liet afgeremd. De eerste aanwijzingen over de verkoop in 1975 even voor de autohandel een zeer positief beeld. Wanneer de endens aanhoudt, zal zeker een jaarresultaat van meer dan 450.000 lerkochte auto's bereikt worden. it zegt de Nederlandse Vereniging de Rijwiel- en Automobielin dustrie (RAI) in Amsterdam in haar jaarverslag over 1974, in welk jaar deze branche werd geconfronteerd met een hausse in de fietsenverkoop, een opleving in de bromfietsafzet en een stagnatie in de personenautoverkoop. Volgens de RAI zijn er ook op lange termijn goede perspectieven. Uit studies komt naar voren, dat vooral de jeugd zeer veel waarde hecht aan het halen van een rijbewijs. De meningen over de omvang van het toekomstig auto park variëren van vijf tot zes miljoen in 1990-2000. De interesse voor zuiniger wagens wordt steeds groter, aldus de RAI. De Franse auto's, waarbij vanwege de hoge benzineprijs in eigen land altijd veel aandacht aan het benzineverbruik werd en wordt geschonken, behaalden in 1974 het grootste aandeel op de Nederlandse markt, waarbij West-Duitsland voor het eerst werd gepasseerd. De Nederlandse autoproduktie daalde aanzienlijk in 1974. Ten opzichte van het jaar daarvoor kwamen er 31 procent minder DAF's van de band. LISSABON (Rtr.) De Portugese socialis tische partij van Mario Soarez heeft ge dreigd uit de regering te treden, tenzij de communisten een eind maken aan him in menging in de pers, de vakbonden en het plaatselijke bestuur. Dit is vanmorgen in leidende partijkringen meegedeeld. matum over aan president Da Costa Gomes. Sinds maandag is de uitgave gestaakt van 'het blad Republica, een van de laatste niet- communistische dagbladen, nadat commu-' nistische typografen maandag de redactie buiten spel hadden gezet en de hoofdredac teur in zijn bureau hadden opgesloten. Gis teren is de gehele dag voor het krantege bouw gedemonstreerd door socialistische partijleden. De redactie publiceerde een noodeditie. In afwachting van een gerechte lijke uitspraak is de uitgave van de krant voorlopig opgeschort De beweging van de strijdkrachten heeft gisteren besloten tot, instelling van een revo lutionair tribunaal voor de berechting van' voormalige leden van de geheime politie PIDE-DGS en van mensen die betrokken waren bij contrarevolutionaire staatsgrepen. (Van een onzer verslaggevers) EN HAAG Het gaat al geruime tijd niet goed et het internationale beroepsgoederenvervoer. de economische crisis is het vervoersaanbod erk gedaald, is er een teveel aan vervoerscapaci- it ontstaan, en heerst er een niets en niemand itziende concurrentie van hen die tegen elke ijs hun wagens aan het werk willen houden, it bleek vandaag tijdens de jaarvergadering van stichting Nederlandse Internationale Wegver- lersorganisatie. NlWO-voorzitter D. Hooykaas rweet de overheid vanmorgen, dat zij geen ikele controle uitoefent op het hebben van een rgunning voor het grensoverschrijdend vervoer, ólgens de heer Hooykaas is het ladingaanbod iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiifiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii thans zo klein, dat het aantal vergunningen, dat in het verleden zeer krap was, nu ruim voldoende is. De regering moet volgens de NIWO de voor waarden voor de vergunningen verzwaren. Staatssecretaris Van Hultén (Verkeer en Water staat) erkende dat de controle zeer beperkt is. "Het apparaat is te klein om meer dan 2 op de 1000 ritten te controleren." Hij vond, dat de NIWO zelf over de brug moest komen met gegevens over malafide bedrijven, maar de stichting voelt daar .niets voor, omdat zij dan wel eens minder gege vens uit het bedrijfsleven zou kunnen ontvangen. De NIWO vindt dat de douane zou moeten toezien op het hebben van vergunningen, maar het minis terie van Financiën wil daarvoor zijn mensen niet inschakelen. Illllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllilliiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiliililllillllliliiliiiiililiiiimiiiiiimiiliill MOSKOU (Reuter) Westerse diplomatieke kringen in Moskoif hebben van' Russische funktio- narissen te horen gekregen dat partijleider Breznjev een niet belangrijke medische behande ling ondergaat en dat hij moge lijk tot volgende maand niet in het Kremlin zal verschijnen. Volgens de diplomatieke krin gen is niet aangegeven om wel ke kwaal het gaat maar er is gespeculeerd, gebaseerd op waarnemingen van Westerse deskundigen die Breznjev in het openbaar hebben gezien, dat hij iets aan zijn kaak heeft wat hem hindert Frank Sinatra heeft gister avond in Mona co een galavoor stelling gege ven. de eerste van zijn tournee door Europa. De voorstelling werd o.m. bijge woond door v.l.- n.r.: prinses Ca rolina, prins Rai nier, en prinses Gracia. Gheel recht: Frank Si natra. verjaar- -'an zijn ibtstermijn al- 69 inwoners het dorp uit- todigd voor etentje. Amerikaanse missie bezet in Vientiane Vientiane (Rtr) Honder den studenten hebben van morgen de kantoren van de Amerikaanse hulpmissie in Laotiaanse hoofdstad Vien tiane bezet. Zij eisten de sluiting van de missie, die belast is met de uitvoering van de verschillende hulp- programs, en de herziening van alle overeenkomsten voor samenwerking tussen Laos en de Verenigde Sta ten. De Pathet Lao is gisteren in een konvooi van Russi sche tanks en legerwagens de stad Savannakhct in het centrum van Laos binnen getrokken. De twaalf Ame rikanen die in de stad door scholieren zijn gegijzeld, verkern in goede gezond- TEHERAN (UPI) Twee Ame rikaanse legerofficieren, die als adviseurs optraden van het Per-' zische leger en de politie, zijn vanmorgen doodgeschoten. Zij werden, aldus een Amerikaanse functionaris, vermoedelijk ver moord door „communistische terroristen". &SHINGTON (Rtr./DPA) de actie ter bevrijding van Amerikaanse vrachtvaarder lyagyez en de bemanning uit imbodjaanse handen zijn 15 Amerikaanse militairen om het Een Cambodjaanse kanonneer- leven gekomen. 3 worden nog boot, die volgens de bemanning vermist en het is niet waar- betrokken was bij de aanhou- 'schijnlijk dat ze nog in leven ding van de „Mayaguez", is uit zijn. geweken naar de haven van Sat- tahip in Thailand. De beman ning die haar communistische commandant bij een muiterij overboord had gezet, heeft daar asiel gevraagd. Niet de bedoeling BIJ DE WERKNEMERSORGANISATIES in de detailhandel zal het niet de bedoeling zijn, dat de door hen begeerde verplichte winkelsluiting op zaterdagmiddag werkloosheid in het groot- en klein-bedrijf veroorzaken gaat. Toch vrezen de ondernemers dat het daarop zal uitdraaien; moeten de warenhuizen en winkels een groot deel van de zaterdag sluiten, dan moeten enkele duizenden personeelsleden ontslagen worden; en dat zullen niet alleen part-ti me krachten zijn. De bijzondere Kamercommissie die in eerste instantie het wetsont werp over de winkelsluiting behandelt, zal wel staan op steekhou dende bewijzen van deze cijfers. Wat part-time-krachten betreft lijkt dit bewijs niet moeilijk; ook is voor de handliggend, dat een nieuwe golf van werktijdverkorting onder het winkelpersoneel te verwachten is. Want niet voor elk winkelbedrijf heeft het zin om, als er op zaterdagmiddag niet verkocht mag worden, een avond in de week de toonbank en de kassa bemand te houden. IETS DERGELIJKS is het geval bij de op handen zijnde maatrege len om in het zakenleven het geven van cadeautjes en premies meer aan banden te leggen. Bedrijven die hierin gespecialiseerd zijn, hebben de overheid laten weten dat ook hier ontslagen zullen moeten volgen. Ook hier rijst dus de vraag, of de overheid haar regulerende taak niet te ver doorvoert. Oneerlijke concurrentie en misleiding van de consument moeten bestreden worden. Maar de samenleving krijgt langzamerhand de indruk dat we op weg zijn naar een wetgeving waarbij alles zo straf geregeld is, dat nergens meer extra muziek in zit In het geval van de koopgelegenheid op zaterdag zou voornamelijk gelet moeten worden op een goede compensatie voor het werken op de voor velen vrije zaterdagmiddag. Bij het geven van cadeautjes op bonnen of punten en het geven van premies doet de overheid o.i. genoeg als ze oneerlijke concurrentie voorkomt en bevordert dat de consument weet wat en waarvoor hij betaalt WIL DE OVERHEID VERDER GAAN, dan is ze eigenlijk ook verplicht alles te verbieden wat op een loterij lijkt en zeker om de weg niet vrij te maken voor kansspelen e.d. Sociaal welzijn wil niet zeggen dat het leven helemaal moet lopen over kaarsrechte en helemaal effen paden. Zeker niet als op die manier de werkgelegenheid nog meer in de knel raakt Weeroverzicht jDE BILT In de afgelopen nacht trok een zwak koufront van noord naar zuid over ons land. Het front bracht maar op enkele plaatsen een klein beetje regen- of motregen. Met noord elijke winden stroomt thans koude maar drogere poollucht over ons land, die. de zon alle kans geeft. De onstabiliteit van de aangevoerde luchtmassa's is voorshands nog gering, zodat er voorlopig geen buien te ver wachten zijn. Dit zal morgen anders worden. Er trekt dan een storing langs de Noorse kust zuidwaarts naar de Noord zee. De daling van de boven- luchttemperaturen die daarvan het gevolg zal zijn, zal resulte ren in een toename van de on stabiliteit zodat er zich buien gaan ontwikkelen. Het blijft te koud voor de tijd van het jaar. Vooruitzichten voor vrijdag: Vrij koud met zonnige perioden en slechts hier en daar een bui. Weersvooruitzichten in cijfers: Voor vrijdag: Aantal uren zon: 3 tot 13 Min. temp.: omstreeks 5 graden. Max. temp. omstreeks 13 gra- Kans op een droge periode van minstens 12 uur: 90 procent. Kans op een geheel droog etmaal: 70 procent. Rotterdam Vlissingcn Parachutist verongelukt DEN BURG (ANP) De 21-ja- rige Duitse militair Michael. Dörr uit Wertheim bij Frank furt is gistermiddag bij het pa rachutespringen als cursist bij het para-opleidingscentrum Te- xel-Spa bij het neerkomen om het leven gekomen, doordat zijn hoofdparachute zich niet open de en hij de fout maakte zijn reserve-parachute los te koppe len van het harnas. Samen met vier andere Duitsers maakte hij als derde een sprong van 1100 meter hoogte. Hij kwam terecht in een weiland op enkele honderden meters van het vliegveld op Texel. TEGENSTAND IN EERSTE KAMER DEN HAAG (A.N.P.) Minis-, ter Lubbers van Economische Zaken kan van de WD en som mige leden van de christen-de mocratische fracties in de Eer ste Kamer tegenstand verwach ten tegen zijn opvattingen over de selectieve investeringsrege ling. Hij hield gisteren (evenals Werkweek van 41 1/4 uur voor winkelpersoneel DEN HAAG (ANP) Voor het winkelpersoneel werkzaam in de detailhandel (dat niet reeds onder een collectieve arbeids overeenkomst valt) wordt met ingang van 1 juni de werkweek van 41 1/4 uur ingevoerd en een vakantie van 18 dagen voor hen die op 1 juni 1975 al een jaar in dienst zijn. Deze wijzigingen zijn het gevolg van door het bestuur van het hoofdbedrijfschap detailhandel in de verordening secundaire arbeidsvoorwaarden aange brachte veranderingen. Van 1 juni af bouwt iedere werknemer in de detailhandel vakantierech ten van 20 dagen op die in het algemeen dan in het volgende jaar, 1976, kunnen worden opge nomen. Jeugdige werknemers tot en met 18 jaar hebben reeds recht op 20 dagen vakantie. destijds in de Tweede Kamer) tijdens de debatten hierover in de senaat vast aan zijn stand punt dat hij hierover moet kun nen beschikken voor Zuidhol land, Noordholland, Utrecht en een deel van Gelderland en niet alleen voor Rijnmond. De liberale fractie en professor Alberda van de A.R.P., spre kend namens de C.D.A.-fracties, lieten de minister weten grote bezwaren tegen zijn standpunt te hebben. De V.V.D.-fractie zal in haar geheël tegenstemmen, Dertig verdachten van diefstallen aangehouden Van een onzer verslaggevers Utrecht Een rechercheteam van de politiekorpsen in Hil versum en Utrecht, en van de districtsrecherche van de rijk spolitie te Utrecht is erin ge slaagd in ruim 150 inbraken klaarheid te brengen. De inbraken werden in de perio de 1973&74 gepleegd in de stad en provincie Utrecht, Hilversum en andere gemeenten in het Gooi. Er zijn tot op heden 30 verdachten aangehouden, maar de politie verwacht dat er nog meer arrestaties zullen volgen. De verdachten wonen in Ut recht, Hilversum en Gorkum. van de fracties van de K.V.P.t A.R.P. en C.H.U. zijn verschil lende leden tegen "gezien de huidige conjuncturele situatie". Een meerderheid van de Twee de Kamer heeft destijds even eens zijn bezwaren geuit en neergelegd in een motie. Hef intern kabinetsberaad over het al of niet voldoen aan de uit spraak van de Tweede-Kamer- meerderheid is nog niet afgeslo ten zei de minister gisteren in de Eerste Kamer. Volgens hem staat het echter wel vast, dat het kabinet een schaars gebruik zal maken van de mogelijkheid om voor een deel van het vastgeleg de gebied de meldingsplicht (vastgelegd in de regeling) niet in te voeren. Daarmee liet hij uitkomen, dat hij zijn standpunt handhaaft, om de selectieve investeringsre geling niet alleen voor Rijn mond toe te passen. IIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIMIII WASHINGTON (Reuter) - In de Verenigde Staten is het bankdisconto gisteren verlaagd van 6,25 tot zes procent, zo blijkt uit een bekendmaking van de Federal Reserve Board (het bestuur van het Amerikaanse stelsel van centrale banken). De ze discontoverlaging de viede dit jaar geldt voor tien circu latiebanken, waaronder die van New York. Illllllllllllllllllllllllllllllllllllllltlllllllllllllllllllll Proteststaking in Napels (Van onze correspondent) NAPELS In de stad en de provincie Napels is gisteren drie uur gesta^Jct. Fabrieken, kanto ren, scholen en winkels bleven een halve dag gesloten. De mas sale actie was afgekondigd als protest tegen de enorme werk loosheid in Napels en omgeving. De aanleiding tot de staking is de dood van een gepensioneerde brandweerman, vader van zes grote kinderen van wie er vier ook bij de brandweer werkzaam zijn. E>e man werd vlak voor het weekeinde gedood door een po- litiejeep, die met volle snelheid een trottoir opreed tijdens een actie tegen demonstranten. Het is nog steeds niet duidelijk waarom de chauffeur de macht over het stuur verloor. De justi tie heeft formeel een onderzoek tegen hem geopend. Konsumentenkontakt: Minimumprijs halfvolle melk ongewenst DEN HAAG (ANP) Met de 'prijzen van halfvolle melk wordt niet of nauwelijks ge stunt. Invoering van een mini mumprijs voor deze melksoort, die om economische en gezond heidsredenen bij de consument steeds meer aftrek vindt, is al leen al daarom volstrekt over bodig en ongewenst. Tot die conclusie komt Koop kracht, maandblad van het Kon- sumenten Kontakt na een uitge breid onderzoek naar de melk-, prijzen in ons land. In meer dan 300 winkels grote en kleine supermarkten, cash-and-carry- zaken en bezorgers-aan-de-de- deur werd genoteerd, wat de klanten werkelijk voor hun vol le, halfvolle en magere melk moesten neertellen. Uit het on derzoek bleek dat opvallend weinig detailhandelaren halfvol le melk tegen stuntprijzen ver kopen. Meikevers in dierentuin FRANKFORT (AFP) Mtike- vers die schoolkinderen vroeger in deze tijd van het jaar plach ten te vangen en op te bergen in lucifersdoosjes, zijn door het overdadig gebruik van ddt enf andere insektendodende midde len vrijwel uitgestorven in gro te delen van West-Europa. In West-Duitsland is de situatie nu zo dat men om meikevers te zien naar de dierentuin van Frankfort kan gaan. Daar hui zen in de „exotische" afdeling ongeveer 30 exemplaren die uit Zwitserland zijn ingevoerd.

Leidse Courant | 1975 | | pagina 13