Botsingen voor krantegebouw in Portugal Zwendel in bloed vanuit Derde Wereld N.C.O.O.V. vakbond ivoor alle militairen Olieprijs komend najaar omhoog Steden op westelijke Jordaanoever gestraft £cldó6@ottAcmt Vooruitgang bij topoverleg in Wenen Amerikaanse spijtbetuiging aan Thailand l DINSDAG 20 MEI 1975 LEIDSE COURANT TEL AVIV (UPI- Reut'er, AP) De Israëlische overheid heeft tuchtmaatregelen geno men tegen twee steden op de Westelijke Jordaanoever die ervan worden verdacht dat ze onderdak bieden aan Arabi sche guerrillastrijders, zo heeft een militaire woordvoer der in Tel Aviv bekendge maakt. Tevoren had minister van jus titie Sjlomo Hillel in de Knes set gezegd dat er een opmerke lijke toeneming van sabotage daden in Israël in het afgelo pen jaar had plaatsgehad. In de twaalf maanden sinds april 1974 zijn volgens Hillel 82 mensen bij guerrilla-akties om het leven gekomen, tegen ne gen in dezelfde periode van 1973 onder dezelfde omstan digheden. De militaire woord voerder zei dat de inwoners van Ramallach en Albirach in de heuvels ten noorden van Jeruzalem, niet meer mochten oversteken naar Jordanië en ook niet meer uit Israël be zocht mogen worden. Verder worden een aantal winkels in beide plaatsen gesloten. De Israëlische veiligheidspoli tie heeft zondag op de bezette Westelijke Jordaanoever 69 arabieren gearresteerd op ver denking van het lidmaatschap van een guerrillabeweging. Ook was een groep Israëlische arabieren opgespoord die sa menwerkten met de guerrilla bewegingen en waren wapens en explosieven gevonden. Twee kinderen die zaterdag werden gewond toen een gra naat waarmee zij speelden in het zuid Libanese dorp Aita- roun ontplofte zijn in het zie kenhuis overleden, waarmee het ongeluk nu aan negen kin deren het leven heeft gekost. Drie kinderen worden nog aan hun verwondingen verpleegd. De slachtoffers, allen tussen de 5 en 12 jaar, hadden een niet ontplofte Israëlische 81 mm mortiergranaat gevonden en waren daarmee gaan spe len. Ondernemingsraden worden „hetekwestie DWARS DOOR DE VERWIKKELINGEN rond de nota-inkomens- beleid en de hiermee samenhangende vermogensaanwasdeling gaat de kwestie van de ondernemingsraden een rol spelen. Voor het kabinet waarschijnlijk niet op 31 mei, als de P.P.R. op haar congres m Nijmegen erover gaat praten, omdat Kamerlid Van Gorkum de trage behandeling van die kwestie op regeringsniveau wil aangrijpen om het kabinet-Den Uyl een stok tussen de benen te steken. Van Gorkum is in de P.P.R. voorman van de groep die vindt dat Den Uyl's regering te weinig van „Keerpunt" waar gemaakt heeft dan dat zijn partij haar zou mogen blijven steunen. Waarschijnlijk gelooft hij, dat het instituut ondernemingsraden voldoende tot aller fantasie spreekt om daarmee ook de „gewone man" tot het opgeven van zijn vertrouwen in de regering te kunnen bewegen. DIT LAATSTE LIJKT ONS een illusie; de „gewone man" interes seert zich altijd nog meer voor loonsverhoging, optrekking van sociale uitkeringen en belastingverlaging dan voor formele punten van de medezeggenschap. In politieke kringen gelooft men niet dat Van Gorkum zijn eigen partij zal kunnen bewegen om van die voor hem brandende kwestie een breekpunt te maken. Bovendien hebben de premier en minister Boersma de laatste tijd enkele keren verzekerd, dat ze de kwestie niet in de ijskast laten liggen. Ze komt er zeer binnenkort uit. Maar dan wordt ze onmiddellijk rood-heet, omdat onder meer in de vakbeweging menigeen van de ondernemingsraad een soort van personeelsraad wil maken, daarmee een heel andere weg ingaande, als regering en bedrijfsleven bedoelden bij het opzetten van de publieke bedrijfsorganisatie. DE VAKBEWEGING zal voor een deel wel voor de nieuwe koers voelen, mits voor de georganiseerde vakbonden een hoofdrol bij het formeren en werken van personeelsraden gereserveerd blijft Maar een ander deel van de vakbeweging (zeker het C.N.V. en een deel van de katholieke sector) zijn mordicus tegen de nieuwe koers, omdat op die manier de medezeggenschap niet meer gezocht wordt in vertrouwvol overleg tussen leiding en werknemers, maar in het bemannen van loopgraven, vanwaaruit de beide partijen in het bedrijfsleven elkaar zullen gaan bekampen om de uiteindelij ke macht. Niemand beter dan premier Den Uyl beseft dat op die manier de kwestie ondernemingsraden voor zijn kabinet een nog veel moeilijker kwestie dan de vermogensaanwasdeling worden zal. Geen minister weet waartoe de spoed welke Van Gorkum eist uiteindelijk leiden zal. En dat in een tijd waarin het bedrijfsleven in menig sector toch al tot in zijn voegen kraakt Weeroverzicht Een krachtig hogedrukgebied op de Noordzee bracht vandaag droog en zonnig weer. Ook in de rest van westelijk Europa viert de zon hoogtij. Veel min der aangenaam doet het weer op het Iberisch Schiereiland zich voor. Een uitgebreid lage-' druksysteem, vooral in de bo venlucht goed ontwikkeld, is daar al dagen verantwoordelijk voor bewolkt en te koel weer, waarbij op veel plaatsen regen- of onweersbuien voorkomen. Voor de verdere weersontwikke ling boven onze streken worden de gedragingen van een actieve depressie die voor de zuidkust van Noorwegen is aangekomen, van groot belang. Het koufront van deze depressie trekt over de Noordzee zuidwaarts en zal naar het zich laat aanzien mor gen in ons land tijdelijk meer bewolking brengen. Als gevolg van deze nieuwe ontwikkeling blijven de temperaturen op een gematigd niveau. Vooruitzichten voor donderdag; In het algemeen droog weer met zonnige perioden. Weinig veran dering in temperatuur. Weersvooruitzichten in cijfers voor donderdag; Aantal uren zon: 3 tot 11 Min. temp.: omstreeks 6 graden ZonW 23 Max. temp.: omstreeks 13 gra den. Kans op een droge periode van minstens 12 uur: 95 procent Kans op een geheel droog et maal: 90 procent HILVERSUM Er bestaat een grote illegale handel in bloed- plasma tussen de ontwikke lingslanden in Zuid- en Midden- Amerika, Afrika en Azië en far maceutische bedrijven In de Verenigde Staten, Brazilië, Frankrijk en Duitsland. Dit heeft Dr. H. W. Krijnen van het Centraal Laboratorium Bloed transfusie van het Nederlandse Rode Kruis zaterdagavond ge zegd in een Brandpunt-vraagge sprek. Volgens hem zijn er miljoenen liters bloedplasma mee gemoeid en tientallen miljoenen dollars. Handelaren met onduidelijke bindingen met de farmaceuti sche industrie geven in ontwik kelingslanden een paar dollar voor een liter bloed en verkopen het tegen een prijs die soms tienmaal hoger ligt. Soms wordt twee tot drie maal per week bloed afgetapt. In de zomer wordt in Helsinki een bloed transfusiecongres gehouden, waar een dag gewijd wordt aan deze zwendel, zo vertelde Dr. Krijnen. Men wil dan een onder zoek instellen naar de gevolgen van veelvuldig bloed aftappen bij ondervoede mensen die di kwijls ook aan bloedarmoede lijden. De handelaren hebben geen bindingen met Nederland se bedrijven omdat er bij ons een bloedwet bestaat die illegale handel uitsluit Vrouw op top Mount Everest KATMANDOE (AFM) Voor het eerst in de geschiedenis heeft een vrouw de top bereikt van de Mount Everest. Het is de 36-jarige mevrouw Junko Tabai, de plaatsvervangend leidster van een groep van 15 Japanse bergbeklimsters. Zij bereikte vrijdag de 8848 me ter hoge top langs de zuidelijke helling, samen met de 27-jarige Sjerpa Sirdar Ang Tsjering. De eerste maal dat de top werd beklommen, was 22 jaar geleden toen de Nieuwzeelander Ed mund Hillary op het hoogste punt kwam. Advocaten vrij De rechtbank in Madrid heeft zaterdag besloten 26 advocaten die donderdag waren aangehou den wegens deelneming aan een onwettige vergadering, zonder borgsom op vrije voeten te stel len. Op 22 mei moeten de be trokkenen opnieuw voorkomea WENEN (UPI) De Amerikaanse minister van buitenlandse zaken, dr. Henry Kissinger, heeft gisteravond verklaard dat hij en zijn Russische collega Andrei Gromiko, „enige vooruit gang" hebben geboekt in de richting van een verdrag over nucleaire aanvalswapens op de eerste dag van hun overleg in Wenen. Kissinger heeft Gromiko volgens welingelichte kringen gewaar schuwd dat de Sowjet-Unie beheerst zal moeten blijven optre den in delen van de wereld waar de belangen der supermo- gendheden met elkaar in conflict kunnen komen. De Ameri kaanse .woordvoerder Anderson verklaarde dat de kwestie Vietnam in het onderhoud ter sprake was gekomen. Het grootste deel van het gesprek was gewijd aan de Europese veiligheidsconferentie. Minister Kissinger en zijn Russische ambtgenoot Gromiko. Illlllllllllllllljlllllllllillllllllllllllllllllilllllllilllll] Mysterieuze boodschap in fles MOSKOU (Reuter) - Het Russi- sche ministerie van visserij heeft gisteren verklaard niet over bewijzen te beschikken, dat de boodschap in een fles die dezer dagen op de Bretonse kust is gevonden, afkomstig is van een Russisch vissersschip dat op 23 februari zou zijn v gaan. Volgens de boodschap, die in het Russisch was gesteld, meld de de kapitein van een 3700 ton metend schip in het midden v het noordelijke deel van de At lantische Oceaan, dat de boot zinkende was en dat de opva renden zich niet in veiligheid konden stellen, omdat de red dingsboten waren weggeslagen. De woordvoerder van het minis terie in Moskou zei dat de in de boodschap genoemde „BMRT 783" duidde op een koelschip voor de visserij. Er is evenweel geen schip met dat nummer bij de Russische vissersvloot iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniii Een algemene vergadering van de Portugese beweging van de strijdkrachten, die tot diep in de nacht duurde, heeft haar debat over interne militaire problemen verdaagd. Over een eventuele scheuring in de beweging is niets meegedeeld, maar er heerst grote be roering binnen de strijdkrachten over het optreden van een uitgebreid contra-revolu tionair komplot met vertakkingen in militai re eenheden, en ruim twintig militairen en burgers gearresteerd. Volgens hooggeplaat ste militaire zegslieden is de artillerie-een- heid'tot aktie overgegaan op instignatie van de maoistische partij MRPP. De soldaten van het bewuste regiment, die het vliegveld van Lissabon en de voornaamste verkeers weg naar Spanje bewaken, protesteerden openlijk toen hun arrestanten door troepen van de binnenlandse veiligheidsdienst Cop- con werden overgenomen. Ook de Portugese commandotroepen zijn in beroering, omdat artilleristen een van hun officieren zouden hebben aangehouden en mishandeld. In een communiqué na afloop van de verga dering van de beweging der strijdkrachten werd vanmorgen vroeg de MRPP gebrand merkt als een „scheurmakende en contra-re volutionaire groep." Verder werd niets over Boze socialisten demonstreren tegen de overname van het dagblad de affaire gemeld. Republica door communistische typografen. Parade In vroeger tijden was het vaak bij zonder druk wanneer de ka- detten in New York langs de "5lh Avenue hun 'parade hielden. Tegenwoordig is het anders. De belangstelling moet komen van een enkeling, zoals in dit ge val van een nog keel klein man neke. NEW YORK (ANP) Komende herfst zullen de olieprijzen weer omhoog gaan. Dit heeft de sjah van Iran het Pinksterweekeinde aangekondigd in een vraaggesprek met het Amerikaanse televisies tation NBC. Als gevolg van de internationale inflatie, de onze kere toestand van de wereldeconomie en de waar devermindering van de Amerikaanse dollar is de koopkracht van de Arabische landen het afgelo pen jaar met 35 procent verminderd en dat maakt een volgende olieprijsverhoging noodzakelijk, zo zei de Iraanse monarch. Het definitieve besluit over de prijsverhoging wordt in september geno men op een conferentie van de OPEC (de Organi satie van Olie-exportlanden). Op de vraag of de vermindering van de Arabische koopkracht met 35 procent betekent dat de olie prijs ook met 35 procent zal worden verhoogd antwoordde de sjah: „Waarschijnlijk niet want dat is teveel voor een plotselinge verhoging. Maar u kunt er wel zeker van zijn dat wij onze belangen zullen verdedigen". Volgens de sjah zijn de klachten van de westerse wereld over een te hoge olieprijs niet logisch. „Als olie werkelijk te duur is, dan zouden de Westerse landen reeds op grote schaal alternatieve energie bronnen hebben ontgonnen; maar op dat terrein zijn nog maar weinig initiatieven genomen". Restaurant uitgebrand ROTTERDAM (ANP) Het leegstaande restaurant Belle- vue aan de Parkkade In Rotter- Lunteren ANP De Nationaal Christen Onderofficierenver- (tniging N.C.O.O.V. wil een vak bond worden voor alle militai- j ren, ongeacht hun rang en los L ran de vraag of deze militairen Byienstplichtig of beroeps zijn. |S>it bleek vandaag uit de op- IWkingen van de voorzitter van deze vereniging de heer G. E. Baas tijdens de jaarvergade ring in Luntercn. s de hoogste tijd, dat de onnatuurlijke scheidsmuren tus sen officieren en militairen met een lagere rang afgebroken worden", zei de heer Baas van daag, erop wijzend, dat volgens hem het belang van de beroeps militair in wezen niet anders ligt, dan dat van de dienstplich tige. Hij hoopt verder ook nog steeds, dat zijn vereniging en die van Sint Martinus, de ver eniging van katholieke onderof ficieren, tot een federatieve sa menwerking zullen komen. Het ÖANGKOK (Rtr/UPD De Verenigde Staten hebben gisteren tegenover Thailand officieel spijt betuigd dit land tegen zijn zin te hebben betrokken bij de actie rond het schip Mayagucz. Thailand beschouwt het Amerikaanse antwoord als een formele Verontschuldiging, hoewel de regering in Bangkok van plan blijft haar ambassadeur uit Washington terug te roepen en de betrekkin- ten met de Verenigde Staten te herzien. Gisteren werd voor de derde dag bij de Amerikaanse ambassade in Bangkok gedemon- itreerd. De Mayaguez is inmiddels in Singapore aangekomen. Volgens Washington zijn bij de actie vijf militairen omgekomen, terwijl er nog zestien worden vermist. 70 tot 80 militairen hebben verwondingen opgelopen, zo heeft minister van defensie Schlesin- ger bekend gemaakt. De actie is door driekwart van de Amerikanen waarderend beoordeeld, zo is gebleken uit een opiniepeiling Carrtbodja is teleurgesteld over het feit dat Thailand weigert militaire vliegtuigen terug te geven, die door Vietnamese militairen op hun viucht waren meegenomen. In Zuid-Vietnam zijn de laatsten van de 1300 politieke gevangenen van het vroegere bewind in i Saigon teruggekeerd. uiteindelijk doel hiervan zal een fusie moeten zijn. De federatie besprekingen hebben totnutoe weliswaar nog niets opgeleverd, maar de heer Baas blijft hopen, dat het overleg tot samenwerk ing zal leiden. van de Vrouw 20 mei t/m 8 juni Dagelijks geopend van 10.00 tot 18.00 uur (ook in de weekends) en op donderdagavond tot 22.00 uur. Jaarbeurs Utrecht Voordelige trein-toegangbiljetten op vele stations verkrijgbaar. JSSABON (UPI—Rtr) Circa 3000 socia- istische betogers hebben de hele maandag- vond en -nacht voor een krantegebouw in .issabon gestaan, dat door communisten is overgenomen. Typografen hebben er de so cialistische hoofdredacteur Paul Rego van de krant „Repulica" In zijn eigen kantoor opgesloten en een eigen editie uitgegeven. De betogefs buiten eisten de vrijlating van Rego en protesteerden tegen de „nieuwe Censuur". Troepen met pantserwagens hiel den de menigte op afstand. Onderhandelin gen van de socialistische ministers Soares en Zenha met de typografen leverden geen resultaat op. dam is gistermiddag geheel door brand verwoest. Om kwart over vijf ontdekte personeel van het nabijgelegen marineschip „Zeven Proviciën" het eerste vuur en begon zelf vast met twee stralen de brand te bestrijden. De brandweer was een uur later het vuur meester, maar het nablussen duurde nog vele uren. Een brandweerman liep lichte verwondingen op. De grootte van de schade is niet bekend maar wordt op vele hon derdduizenden guldens geschat De oorzaak van de brand heeft men nog niet kunnen ontdek ken. Mariniers van de aan de in de buurt liggende „De Zeven Provinciën" waren snel ter plaatse om te assisteren bij het blussen van de brand die in het Rotterdamse restaurant Bellevue was uitgebroken. Engeland-EG Bij een onderzoek van het bu reau Gallup, waarvan het resul taat zondag in de Sunday Tele graph is gepubliceerd, is gebe- ken dat 60 pet van de Britten op 5 juni voor handhaving van Engeland in de Europese Ge meenschap zal stemmen.

Leidse Courant | 1975 | | pagina 7