ZWETEN EN BIER DRINKEN Bataven won Geuzenloop Voetje voor voetje door de Breestraat: maaltijd toppunt van gezelligheid Historische Siem v.d. Stoelschool wint schaaktoernooi Van een onzer verslaggevers LEIDEN Geduld, vrijmoedi- (e ellebogen en een lange nek waren gisteren in de Breestraat vereisten om hier en daar een blik te kunnen werpen op het interessante en curieuze daar was te zien. Voetje voetje schuifelden de voort, loom de vrije dag passerend en vergeefs po gend met bier de jeukende zweetdruppeltjes te bestrijden. Veel kinderen waren wel actief. Bij de talrijke kraampjes waar klei, ijzerdraad, kralen en soort gelijke materialen hen noodden van de dag iets te maken. Hun ouders vergaapten zich over el- kaars schouders aan de profes sionele handwerkers die gewend aan altijd nieuwsgierige blikken om zich heen, gestaag doorpro- duceerden. Ruimte om te dansen waartoe de Rob West Drive In show de passanten 's middags uitnodigde was er eigenlijk niet. Alleen de pur sang liefhebbers sprongen dicht naast elkaar wat op en neer. Standwerkers Als altijd vermakelijk waren de standwerkers die in verkoop- kunde, overtuigingskracht en welsprekendheid wedijverden om door in de namiddag door burgemeestersvrouw Vis (in schitterende jonkvrouwen-uit monstering) uitgereikte prijzen. Voorzitter J. Schön van het standwerkersgilde eindigde vol komen verdiend op de eerste plaats. Voortdurend had hij een gehoor om zich heen dat de indruk wekte er op zijn minst enkele levens-jaren voor over te hebben om in bezit te komen van Schönsschitterend verpakte reukwateren. Maar vijf gulden wel genoeg vond deze Hagenaar die voor die prijs bovendien nog ién fles parfum cadeau gaf en jen ander gratis. De tweede prijs reikte mevrouw Vis uit aan ie heer W. Smoorenburg uit Waddinxveen die in groente schaven deed en de derde aan ie heer Van der Weijden uit Harderwijk die gereedschappen *n colliers sleet Reukwater- coopman Schön was al vroeg in ie middag uitverkocht en had nen ruim duizend klanten blij jemaakt Feestelijke kost naar antieke recepturen. Schroom en onwennigheid bij hinderspelletjes snel overwonnen. LEIDEN Schroom en on wennigheid waren snel over wonnen gisteren op het stad huisplein waar studenten, daarbij geassisteerd door zich spontaan aansluitende passan ten, de junioren Leidenaars onderricht gaven in dansen en spelletjes uit het grijze of bij na grijze verleden. Er werd gehoepeld en stelt gelopen, er werden emmertjes water ge haald, zakdoeken gelegd en kruip door sluip door heen en weer gesprongen. Grootmoe ders neuriëden opgetogen mee en leken nog het meeste nostalgische plezier te heb ben. Wethouder Van Dam sloeg het alles, hoog vanachter zijn stadhuisraam een tijdlang met kennelijk plezier gade. Ook voor hem betekende het een verkwikkende afwisseling om het Stadhuisplein decor te zién van springende jeugd in plaats van autoblik en dorre ambtenaren. Aan de hausse van elpee's met liedjes en conférences uit de shows van Wim Sonneveld lijkt voorlopig geen einde te komen. De liefhebber van kleinkuunst zal daar geen be- Rund aan het spit; statussymbool van toen. Van een onzer verslaggevers LEIDEN Probleemloos heeft het team Bataven I van de ge lijknamige Leidse atletiekver eniging gisteren de Geuzenloop van Pijnacker naar Leiden ge wonnen. Alleen over de eerste vier kilometer van het 24 kilo meter lange traject dat in estaf ette werd afgelegd ondervon den de Bataven enige concur rentie van de Noordwijkerhout- se Strandlopers. Ditals tweede geëindigde team passeerde de finish anderhalve- minuut na de winnaars die een tijd lieten afdrukken van 1.22.35. Het studententeam Bataraven uit Nijmegen werd als derde afgevlagd en de Leidse studen ten van de roeivereniging De Vliet/Asopos als vierde. Ook bij de dames sleepten de Bataven de eerste prijs in de acht die evenals bij de heren werd uitgereikt door burge meester dr. A. Vis van Leiden. De overwinning van de vrouwe lijke Bataven die een voor sprong hadden van 10 minuten op nr. 2, is dubbel vermeldens waard, omdat teamlid Thca van Wetten direct aan het begin van haar loop een enkel verstuikte en derhalve vier .kilometer lang op anderhalf been moest voorts jokken. Andere ongelukken van beteke nis deden zich niet voor. Het traject dat was uitgezet over eenkomstig de route van de ze getocht die de Geuzen in 1574 aflegden en die uiteindelijk re sulteerde in Leidens ontzet. werd overal bewaakt door poli tiemensen. Op de meer onerva ren lopers deed zich duidelijk de invloed gelden van het war me weer. Het herenteam van de Bataven bestond uit Arie van Tol, Jan Hendriks, Henk van Leeuwen, Clemens van Rooden, Gerard Brugman en Wybo Lelieveld. De dames werden vertegenwoor digd door Thea van Wetten, Re- née Loos, Mirjam van der Salm, Heieen Haverkort, Janet Onder water en Ieneke van der Meer. De van Pijnacker naar Leiden geholde geuzen anno '75 wachtte een welhaast even enthousiaste ontvangst als die van vierhonderd jaar geleden. Computer niet verder dan gelijkspel Dubbele- elpee: monument voor Wim Sonneveld f ■RSwHHBHUBfif A i 16 Standwerkers: één fles gratis, één fles cadeau en één fles voor niets. Winkelwaarde 15.-. Hier het luttele bedrag van 4,95. De universiteit had voor zijn (eest de Leidse burgerij uitgenodigd, ledereen is gekomen. Lekker wat creatief rommelen. Jawel, maar je wordt wel op de vingers gekeken. Van een onzer verslaggevers LEIDEN Alles ging schoon op. Van de os aan het spit bleef geen vezel vlees over. Een uitdeelster graaide de laatste blokjes •uit een pan en deed er appelmoes bij. De historische maaltijd is uitstekend geslaagd. Burgemeester Vis was zo trots, als had 'lij zelf de pot gekookt: „helemaal uitverkocht, 3300 maaltijd- lonnen zijn er uitgereikt. Ja, dat waren nu eens linzen, een '61 smaak die we een beetje ontwend zijn.Er waren eters die m het vervolg geen linzen meer zullen aanraken, laat staan forberen, maar verreweg de meesten aten hun vingers erbij Wie geen os kreeg toebedeeld, moest het doen met kip. ar alles was „authentiek", tot en met de canberries en de et rabarber. 6 Hier en daar werden wijnen getapt in plastic bekers. De voorraad leek onuitputtelijk en de dorst niet te lessen. Aan •het einde van de Breestraat stonden de twee kanonnen en de kasteelpoort van het Spel zonder Grenzen. Je kon er tegen leunen, luisteren naar de canzons van renaissance-componis- ten, door Lyra Academica, Musica Academica en Musica Alta ten gehore gebracht. Er liep een minstreel rond die Franse amourettes zong en geweldig succes had. Hij kreeg geen moment rust, want meestal riepen de dames vanonder hun kanten kapjes „encore" en ging de amour weer op de hoofse toer. Hasler, duodecimi toni, wijn en gezellige kout, hutje bij mutje aan de lange tafels. Taferelen werden vastgelegd door witge- mutste burgeressen met handzame camera's. Als je gegeten had bleef die lang ontwende aroma van de linzen rondhangen en daarom vertrok je dan snel naar elders. Dat was ook de bedoeling van de organisatie, want er stond tegen zevenen nog een rij wachtenden van hier tot ginder. teit won op het nippertje met 22 punten tegen de Leidse burgerij 20 punten. De wedstrijden die door niet geheel ongeoefen de passanten en enkele clubschakers werden gespeeld tegen een in Rijswijk opgestelde compu ter liepen uit op gelijkspel. De menselijke scha kers zowel als de schaakmachine sleepten vier punten in de wacht De simultaanspelers Lex Jongsma en Arthur Schuering (Leids kampioen) waren gistermiddag zo druk in de weer dat ze tenslotte niet meer wisten hoeveel partijen ze hadden gepeeld. Lex Jongsma meende dat het er zo'n 40 50 geweest waren en Arthur Schuering geloofde dat hij tussen de 25 en 40 borden was langsgerend. Jongsma wist achteraf nog wel dat hij driemaal had geremiseerd en één partij verloren terwijl Schuering zei drie partijen te hebben verloren en een tegenstander remise te hebben toegestaan. zwaar tegen hebben, want elke nieuwe plaat, die van de per sen komt, bewijst weer over duidelijk, dat Sonneveld een weergaloos talent was. Hij is tijdens zijn leven nooit 'geëven aard, nooit geïmiteerd ook, want daarvoor was hij dom weg een te unieke man. En sinds zijn dood blijf je het bij het beluisteren van zijn platen betreuren, dat de grootste on der de groten er niet meer is. Uit zijn rijke nalatenschap heeft Philips 24 van zijn beste liedjes geselecteerd voor een dubbelelpee „gouden bladzij den uit Wim Sonneveld's lied jesalbum". Het is een weerzien met oude, vertrouwde beken den: aan de Amsterdamse grachten", „verliefd op juf frouw van Dam", Nikkelen Nelis", „Margootje", „frat<- Venantius", „het hondje van Van een onzer verslaggevers LEIDEN De een kan er tegen en ae anaer niet tegen muziek en getetter en gelach en geschreeuw aan je kop terwijl je een hoogst ingewikkelde partij schaak op het bord legt. De schakertjes van de Siem v.d. Stoelschool in Leiderdorp bleken zich gistermiddag in de Bree straat ter hoogte van sociëteit Minerva verreweg het beste te ku nen concentreren. Achttien pun ten behaalden ze in het schoolschaak-toernooi. Ze lieten daarmee de als tweede geëindigde Mariaschool uit Voorschoten (13 1/2 punt) en de Du Rieulschool uit Leiden die met 13 punten derde werd, op imponerende wijze achter zich. Schaak-nestor prof. Max Euwe overhandigde de Leiderdorpertjes een fraaie Geuzenbokaal. Dirkie", „het dorp", „de zomer van 1910", „Catootje" en „tea room-tango" Het is een plaat met louter hoogepunten. Een monument voor een artiest, die als geen ander weet te ontroeren en het heimwee naar toen kan vertolken. Eén van zijn meest succesvolle tekstschrijvers Michel van der Plas merkt in zijn introductie op, dat Sonneveld nooit met succes door iemand is gepersi fleerd, omdat hij daaraan door zijn veelzijdigheid ontglipte. En hij voegt er aan toe: „een tekstschrijver kan zich geen idealer vertolker van zijn pro- dukten wensen". Wie de 23 liedjes beluisterd heeft, kan het alleen maar hartgrondig met van der Plas eens zijn. L.T. Gedrang bij het Van een onzer verslaggevers LEIDEN Ook het gister avond gehouden Breede Straetfeest en Pleynfeest (op het stadhuisplein) waren een succes. Tot laat in de avond was het met name voor socië teit Minerva nog een gedrang van Jewelste. Precies als 's middags was er voor onbekommerd dansen ei genlijk te weinig plaats. Maar dat deed aan de gezelligheid niets af. Gezelligheid die ge voed werd door soms ook wel overmatig vloeiende spiritua liën door de muziek van on dermeer de Bierkouwers en Kayak en zelfs de prikkelende geur van geroosterde saté. Het merendeel van de bezoekers leek tot het universitaire volk je te behoren. Opperste concentratie in een kakofonie van gepraat, geroep, gezang en getetter. Opvallend fel werd er op de 64 velden slag geleverd tussen een team van de universiteit en een van de Leidse burgerij. Van de 42 partijen eindigden er slechts twee in remise. De universi- Een feest in Leiden zonder draaiorgel De Mortier is niet denkbaar.

Leidse Courant | 1975 | | pagina 5