Spreekstemmen dolven onderspit in concert "Lyra Academica' Experimentele dramatiek in fees telike Pieterskerk Recon structie Twee de Laag- Bos- koop kan begin nen LERAAR KOK STAPT NA 46 JAAR UIT HET ONDERWIJS „Er breekt een nieuw tijdperk aan voor AAV'36" ATLETA GROEIT WEER NAAR OUDE VORM jan bentveld LEIDSE COURANT PAGINA 4 LEIDEN - Ter gelegenheid van het vierde eeuwfeest van de Leidse Universiteit gaven de samenwerkende Leidse stu dentenmuziekverenigingen on der de naam "Lyra Academi ca" gisteravond een concert in de Pieterskerk. Een talrijk en bont publiek bezette de (pijn)banken van dit eerbied waardige bouwwerk om dit gebeuren mee te maken. Met „bont" bedoel ik deels gewoon gekleed, deels in avondkleding gestoken en deels vérkleed als zestiende eeuwers. Een heel gebeuren inderdaad. Geopend werd met het "Ave verum corpus" van William Byrd (1543—1623), dat behalve heel mooi ook heel zinvol was, daar aan deze compositie te vens het basismateriaal werd ontleend voor het er na vol gende werk van de Leidse stu dent-componist Wim Laman. Onder de titel „Wat baet de vrijheit" begon het eigenlijke spektakel, dat vier eeuwen (va derlandse) geschiedenis om spant Met een fragment van een lied uit het "Geuzen-Liedboek": "...Wat baet de vrijheit van der menschen banden. Als onse zielen staen in Mammons han den?", wordt de moralistische strekking van het geheel weer gegeven. Met gebruikmaking van een flink koor, een uitge breid orkest orgel, spreek stemmen, elektronische klank en lichteffekten stelt de com ponist valbekwaam bijgestaan door dirigenten Bastiaan Blomhert én André Kaart en regisseur Pieter van Empelen de huidige benadering van vrijheidsproblemen tegenover die ten tijde van de Spaane onderdrukking. Mede geïnspi reerd op en door de geweldige akoustische ruimte van de Pie terskerk kwam dit werk uiter mate indrukwekkend over. Echter, zoals de componist in zijn toelichting bij het pro gramma terecht opmerkt: „Nagalm kan voor veel muziek een hinderlijk bijverschijnsel vormen". Maar, dan gaat hij verder "Daarom ligt in deze compositie wat betreft de in houdelijke betekenis van de tekst, het accent voornamelijk op de beide spreekstemmen". Juist daarom geldt mijn voor naamste en feitelijk enige kri tiek dat deze spreekstemmen, ondanks de uitstekende ge luidstechniek het onderspit moesten delven. Misschien zou men voor een eventueel vol gende uitvoering beter eens een veel "drogere" ruimte moeten proberen. Met de hui dige stand van de geluidstech niek kun je immers fantasti sche ruimtelijke effekten be reiken en deze bovendien veel DINSDAG 20 MEI 197 gemakkelijker onder kontrole houden. Na de pauze dan de "Serenade voor blazers, piano en slag werk" van Jan van Dijk (1918een zeer vakkundig en boeiend werk dat, behou dens enkele onzuiverheden in het "hout" onder leiding van dirigent Blomhert een uitste kende vertolking kreeg. Ver volgens nam André Kaart de leiding over het orkest met een heel muzikale uitvoering van een "concerto grosso" van Pie ter Hellendaal. Tot slot de onderhand befaam de "Due Madrigali" van Hen drik Andriessen. Met de uit voering hiervan ontlokten An dré Kaart en de zijnen terecht een ovatie aan het publiek. Een uiterst waardevolle ope ning van de universitaire festi viteiten. Leiden Wat dat moest worden, in dié geredde, versierde Pieterskerk gister avond? Hier en daar toog men in 16e-eeuw- de vermomming (er waren ook vertegen woordigers en hun dames uit latere tijd perken tot en met de rococo en een Ja vaanse resident en blanke figuren in zwar te pieten pakken) met een glas wijn of een halflege fles direct van de historische maaltijd naar de happening van Lyra Aca demical galaconcert. Er zaten lachterige dames in de banken, de slappe lach vierde hoogtij. Kostuums en toiletten werden steeds fraaier naarmate meer hoogleraren, senatoren en andere bestuurderen met hunne echtgenotes zich enkele eeuwen te rug waanden. Maar ook mag je gerust vaststellen, dat heel wat vrouwen sinds gisteren zonder vitrage zitten, thuis, want in die hoofdtooien zijn aardig wat meter- tjes gaan zitten. Alle aandacht gold natuurlijk het experi ment van wijsgerige student en muzikale autodidact Willem Frederik Laman, die zich mét de samenstellers van het Geuzen liedboek had afgevraagd: "Wat baet de Vrijheit..." Na 5 minuten begonnen mensen nerveus om zich heen te kijken of "dat er nou wel bijhoorde: siepelende geluiden, of kikkers die het slot van een mooie dag beleefden. Indrukwekkend wa's het, het tumult van de menigte in 1566, 1567, 1569 en 1572, erg suggestieve teksten (vive le geus), die je niet exact hoefde te verstaan als je toch een tekstboekje bezat Niemand, praktisch, nam aanstoot aan deze opmer kelijke dramatiek in klank en woord, waarbij zelfs dubbel-dirigenten schijnbaar langs elkaar heenwerkten. De conceptie bleef groots. Een laatste incident achter de kanunniken, pardon, kerkvoogdenbanken, leek toch niet te passen: een klopgeest was bezig tegen het hout te slaan. Dan weer het watervalle tje, uit., donker, trompet en een door merg en been snijdende koorgiL Groots. Bravo... Ton Pieters. Lelden Na afloop van het Lyra-concert kregen rector-magmficus proi. Cohen, voorzitter college van bestuur mr. Cath.. en burgemeester Vis de eerste exemplaren uitgereikt van het boek ..Een ding van Parade". 400 jaar muziek binnen de Leidse universiteit, geschreven door Jan A F. Doove en J. Luc Knödler. In de loop van de week komen we nader op dit boek terug. Indonesische afgestudeerden bij eeuwfeest Schiphol/Leiden Op Schip hol is zondagmorgen eei groep afgestudeerden van d Leidse universiteit uit Indone sië aangekomen om deel ti nemen aan de viering van di vierde eeuwfeesten van de uni versiteit. Het gezelschap, in totaal SI personen, werd welkom gehe ten door in historische kledin gestoken leden van de uni ver sitaire eeuwfeestcommissie Het oudste lid van de groep Indonesische afgestudeerder aan de Leidse universiteit is de 77-jarige dr. R. S. Budhyar to, een van de mede-oprichten van de republiek Indonesia Hij studeerde af in 1925v BOSKOOP Tijdens een fiets tocht van het gemeentebestuur en de hoofden van dienst van de gemeente werd zaterdag het startsein gegeven voor de re constructie van de tweede Laag-Boskoop. Burgemeester Van Dedem schepte, geholpen door de heer Huizer, die een stuk van zijn kwekerij zal moe ten missen in verband met de reconstructie, de eerste kruiwa gen vol. Enige raadsleden wer den door deze handeling ook aangespoord tot graven. De ge legenheids-grondwerkers kre- Sen een hartelijk applaus van e vele omwonenden die erg blij zijn met de toekomstige reconstructie. Voor het grondwerkfeest be zocht het gezelschap de bouw activiteiten in Snijdelwijk en de contactweide. Daarna werd het gemeentebestuur verwelkomd op het drinkwaterleidingbedrijf "d e Rijnstreek", waar het een uiteenzetting kreeg over de bouw van een nieuw kantoor. Ce totale kosten bedragen 750.000,—. Voorts wil het wa terleidingbedrijf een nieuw op- jaagstation bouwen, waardoor de aloude watertoren aan de Zijde overbodig wordt. Een res tauratie van het bouwwerk gaat ongeveer vier ton kosten. Ge tracht zal worden de toren te behouden. Misschien wordt er een restaurant in de toren ge vestigd. LEID SCHEND AM In ant woord op een brief van het Comité Behoud Leefmilieu Leidschendam over verplaat sing van de kermis hebben B en W geantwoord dat het win kelcentrum Leidsenhage daar voor niet in aanmerking kan komen. Een groot deel van de parkeerruimte zou dan vier da gen, waarin de koopavond en de zaterdag, aan haar bestem ming worden onttrokken wat onmogelijk wordt geacht. Bo vendien vindt het college Leidsenhage daarvoor niet cen traal genoeg gelegen. Van onze correspondente VOORHOUT De Antoniusschool ln Voorhout maakt zich op om het afscheid van de heer C. J. Kok te gaan vieren. Op 16 juli bereikt hij de pensioengerechtigde leeftijd, waarmee een definitief einde komt aan een boeiende onderwijs-loop- In 1929 kwam de heer Kok gediplomeerd van de Normaalschool in Scheveningen.' Het was een beroerde tijd. Als „kwekeling met akte" begon hij in Scheveningen en gold toen als „de best betaalde kwekeling" in die dagen. Voor zegge en schrijve 50,— per maand gaf hij zijn onderwijs. Korte tijd later vertrok hij naar Den Haag, waar hij onder dezelfde condities werkte, totdat hij in 1936 naar het zuiden trok. Via Kaatsheuvel, Stampersgat, Oude Tonge kwam hij uiteindelijk weer in Den Haag terecht In 1941 werd hij door de toenmali ge schoolleider van de Antoniusschool, de heer Allard, naar Voorhout gehaald. Vanaf dat jaar is hij als onderwijzer aan de Antoniusschool (tot voor een aantal jaren uitsluitend jongensschool, verbonden ge weest Insiders weten, dat de heer Kok een uiterst flexibel man is, die zich moeiteloos aanpas te aan de talloze veranderingen binnen het onderwijs. Ook in zijn „laatste jaren" zette hij zich volledig in, toen het schoolteam van de Antoniusschool de nodige vernieu wingen doorvoerde. Enthousiast werkte hij mee aan de verdere uitbouw van het ver nieuwde leerprogramma. Als notulist van de personeelsvergaderingen nam hij een aparte plaats in binnen het team. Op de hem eigen korte en bondige wijze wist hij een en ander vast te leggen. De Antoniusschool zal hem straks missen. Zijn sigaar, zijn gelijkmatige karakter en zijn droge humor. Ook de informaties uit de eerste hand, waar het de aktiviteiten van de Oranjevereniging betreft En wan neer we dan toch zijn verdiensten willen memoreren, dan mogen we zeker niet ver geten te vermelden, dat hij al geruime tijd enthousiast penningmeester is van de Voor hou tse Charitas. De heer Kok verveel de zich nooit Het afscheidsfeest zal plaats hebben op het Antoniusfeest, vrijdag 13 juni a.s. 's Mor gens zal er eerst een feestelijke Eucharis tieviering zijn in de parochiekerk, waarbij ook vele ouders en belangstellenden ver wacht worden. Het bekende jeugdkoor zal de viering met zang opluisteren, 's Mid dags viert de schooljeugd feest in de KTS. Bij die gelegenheid zal het afscheidskado worden aangeboden. Op vrijdag 20 juni is er 's avonds van zeven tot half negen gelegenheid om in het parochiehuis afscheid te nemen. De heer Kok heeft straks tijd genoeg voor zijn postzegel verzameling. inmiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiii Van onze correspondente ALPHEN AAN DEN RLJN Zaterdagmorgen werd de nieuwe atletiekaccommodatie van AAV'38 aan de Sportlaan officieel geopend. De wethouder van sportzaken, de heer J. J. Goed hart, tevens voorzitter van de Sportstichting, deed dat door een kogel te stoten door een embleem van de atletiekvereniging, waarna een aantal ballonnen het luchtruim kozen. Daarvoor, in het eveneens nieuwe clubgebouw, dat gerealiseerd kon worden door veel zelfbouw, had burgemeester mr. R. M. Gallas gewezen op de vele mogelijkheden, die de atletiek biedt Verder noemde hij onder meer wethouder Goed hart en de voorzitter van AAV36, de heer G. J. de Wit als de grote inspirators van de nieuwe accommodatie. Wethouder Goedhart memoreerde de lange weg die de atletiekvereniging moest gaan eer de nieuwe baan gerealiseerd kon worden. In de loop van 1973 kwam daar eindelijk schot in toen in het kader van de aanvullende werkgelegenheid een overheidssubsidie van ruim 5 ton werd ver strekt op de totale kosten van 9 ton. De wethouder vond dat de sportvoorzieningen in het westen achter lopen bij die van het oosten. Hij deed dan ook een dringend beroep op de overheid om meer sportvoorzieningen in het Midden-Westen. De heer M. H. van der Wege, hoofdbestuurslid van de KNAU, noemde de nieuwe accommodatie een aanwinst voor de gehele Rijnstreek. Voorzit ter G. J. de Wit zei dat AAV36 nu in de breedte moet gaan uitbouwen. „Er breekt een nieuw tijdperk aan. Promoties naar hogere klassen en misschien kunnen we doorstoten naar de lande lijke top", aldus de heer De Wit De atletiekaccommodatie staat onder beheer van de Sportstichting die onder meer ook de voetbal velden in het sportcomplex De Bijlen onder beheer heeft, evenals de beide zwembaden. Het geheel zal ook gebruikt worden voor schoolwed- strijden. De banen zijn geschikt voor nationale- en internationale wedstrijden. Voor verslag van de wedstrijden die werden gehouden na de officiële opening van het ver nieuwde complex zie sportpagina's. „Subsidie aan MMO blijkt investering Van onze correspondent HOOGMADE Voetbalver eniging MMO hield zaterdag middag in Huize Van der Ploeg een receptie ter gele genheid van het behaalde kampioenschap in de eerste klasse van de Leidse Voetbal Bond met de daaraan verbon den promotie naar de vierde klasse van de Koninklijke Ne derlandse Voetbal Bond. Burgemeester Brouwer de Ko ning bood de voorzitter van MMÓ, de heer Doeven, een enveloppe met inhoud aan. Te voren had de burgemeester er op gewezen dat de verleende gemeentelijke subsidies blijk baar een goede investering zijn geweest Trainer Kruit wees op de goede saamhorig heid die geleid heeft tot dit goede resultaat Nadat de heer Doeven de tot standkoming van dit kam pioenschap de revue had laten passeren werd met dank aan trainer en spelers een herinne ringsplaquette aangeboden. Een zeer geslaagde feestavond met medewerking van „The Bouquets" vormde het slot van dit behaalde kampioen schap. .Zie ook de sportpagina's. Burgemeester Brouwer De Ko ning feliciteert MMO-trainer Henk Kruit met het behaalde kam pioenschap. Aanvoerder Bernard Kraan en de voorzitter van MMO flankeren hun oefenmees!er Van onze correspondente WARMOND In Warmond bestaat sinds sep tember 1958 het jeugdcircus Atleta. Het is een van de weinige jeugdcircussen in de wijde omge ving. Onder de bezielende leiding van de heer C. Witsenburg kon op 5 mei 1960 de eerste voorstelling worden gegeven. Aanvankelijk wer den er slechts enkele voorstellingen per jaar gebracht maar door steeds groter wordende be kendheid en door tevreden opdrachtgevers moest het aantal voorstellingen spoedig aanmerkelijk worden uitgebreid. In haar 15-jarig bestaan heeft Atleta vele hoogtepunten gekend, waaronder ver schillende televisie-optredens en het gedurende enige jaren achtereen verzorgen van een aantal voorstellingen in de Efteling. Hierna kwam voor het jeugdcircus in 1973/74 echter een dieptepunt Verschillende leiders waren uitgekeken oo het circusleven en wilden er mee stoppen. Zodat in begin 1974 het plan ontstond Atleta oo te heffen. Men slaagde er in echter in opnieuw een aantal enthousiaste mensen aan te trekken die samen met de resterende leiders Atleta nieuw leven hebben ingeblazen. Nu reeds kan gesteld worden dat het oude peil binnenkort weer bereikt zal zijn. Er zijn tal van mensen achter de schermen belangeloos in de weer met het vervaardigen van kleding en attributen. De resultaten zijn na een lange periode van stilte afgelopen zaterdag zicht baar geworden. Atleta trad op in een kantine van het Marine Vliegkamp in Valkenburg. Rond de piste hadden zich zoSi 120 toeschouwertjes verzameld die genoten van de 14 circusnummers die met succes werden gebracht Veel bijval van het hooggeëerd publiek oogstten o.m. de rollers en springers, de Wilmara's op hun grote bal, Trix het wonderpaard, Theodoro met zijn rolbalans, Siegfried het krachtmens en Antonio met zijn glazen balans. Het clownsnummer kon helaas geen doorgang vinden wegens een blessure van een van de clowns. Omdat er te weinig leden zijn beschikt het circus niet altijd over reserves. Om de ci reu stop dus weer te kunnen bereiken zijn er dringend een aantal kinderen tussen de 7 en 10 Jaar nodig die mee willen doen aan deze unieke vorm van vrije tijdsbesteding. Het is mogelijk om tijdens de training in de Burcht een kijkje te gaan nemen op donderdag 18.30-20.15 en op zaterdag van 11.00-13.00 uur. De zakelijke leider is A. Kortekaas, Herenweg 121, Warmond. Tel. 01711-10208 b.g.g. 10637. "Liefde voor Harmonie" zegevierde in Kerkrade Van onze correspondente ROELOFARENDSVEEN Vein het afgelopen zondag, doe de stichting van de Katholiek muziekbonden in Nederian georganiseerde Federatie-coi cours is drumband en trompet terkorps "Liefde voor Harmc nie" met een zeer opmerkelij} resultaat huiswaarts gekeerf Als afgevaardigde van de Zui Hollandse bond heeft dit koq de witte Kampioenswimpel il ontvangst genomea De hoogs! onderscheiding in de eerste div sie. In de sfeervolle, uitstekend geoutilleerde Rhodahal in Kerll rade werden onder jurering va] de heren J.P Laro, J. ConjaeJ en H. van Kapel, met de nu* mers "Eureka" en "Beau® mars" van de heer B. vl Pluiym, respectievelijk 104 a 105 punten behaald, wat de tc taaiscore op 209 punten brach en ruim voldoende was om he kampioenschap in de wacht t slepen, 's Avonds rond half tie arriveerden de kampioenen i Roelofarendsveen, waar in res taurant "De Woelige Baren" d< winnende nummers nogmaal ten gehore werden gebracht de felicitaties van het inmiddels gearriveerde bestuur in vangst werden genomen. Op 15 juni a.s. zal drumband "Liefck voor Harmonie" zich weer pro beren waar te maken op het daa te houden concours in Waterio gen, georganiseerd door Zuid-Hollandse bond. Onder d deskundige leiding van de hee B. v.d. Pluiym, zal daar de ko mende weken hard aan gewerk worden. luxaflex jaloezieë rolgordijnen horre Jeugdsoos Pand 81 wint voetbaltoernooi Van onze correspondent HAZERSWOUDE De Ha> strechtse jeugdsociëteit Pafl 81 is op Eerste Pinksterda winnaar geworden van bt voetbaltoernooi voor jeugdx ciëteiten/dancings c.a., di werd gehouden op de terretnfl van de SV Bcrnardus te Hazen woude-Rijndljk. De organis rende jeugdsoos Pleyn Hazerswoude-Rijndijk wei tweede in dit voetbalgebeure» waaraan in totaal veertid teams deelnamen. Wethoude van Jeugdzaken P. A. Th. de Werf reikte de Football Mef ting Cup uit aan de „bewoners van Pand 81. Het Fetertje ut Boskoop werd derde in dit toef nooi en de Langejans Boys i Koudekerk aan den Rijn w< den vierde. De sportiviteit sprijs werd door de scheidJ rechters toegekend aan Jeugdso ciëteit De Crael, van de Hazen woudse Rijndijk. Een bliksem loterij bracht ongeveer 2500; op. De baten die hieruit vloor vloeien, komen terecht in i kas van de SV Bernardus.

Leidse Courant | 1975 | | pagina 4