BESTUURDER CATH ZOU LEIDEN OPNIEUW KIEZEN TONEELFEUILLETON SLOEG IN BIJ PUBLIEK Leidse kerken wijdden kansel-boodschap lan 9t vierde eeuwfeest jemeester Vis, hoogste ersiteitsbaas mr. Cath en sleutel tot de integratie id-universiteit. Links van burgemeester zijn echtge- )te. er verslaggevers IDEN Het vierde eeuwfeest de Rijksuniversiteit te Lei- kortweg de RUL genaamd lgisteren stralend en uitbun- losgebarsten. De zon deed iop mee en verleende kracht d het motto, waaronder de uni- rsiteit al 400 jaar lang naar Iten en binnen treedt: Praesi- im Libertatis, het Bolwerk der jheid. Het was daarom een jheidszonnetje, gevat in een Egure wind; helemaal over- omstig de realiteit, want de vrijheid blijft in onze :n een tere kwestie, half elf gistermorgen startte naf verschillende punten in de dse buitenwijken een sterop- it met tal van muziekkorpsen naar het Rapenburg mar- eerden, waar, in het Academie- bouw, een delegatie van de uni- rsitaire gemeenschap zich op- te om naar het stadhuis te :n teneinde daar op het bor- iaan het Leids gemeentebe de „sleutels" der universi- overhandigen. Het waren jke tonelen daar aan het wa- let al die muziek en lieden listorische" kledij. Velen zijn Eeuwfeestviering universiteit glansrijk ingezet gisteren amper uit het pak ge weest. Hele gezinnen liepen in géimproviseerde kostuums te pronken, de 20e eeuwse onderde len zo goed en zo kwaad mogelijk camouflerend. Er moeten heel wat gordijnen bij betrokken zijn geweest, maar veelal zag men knappe stukken werk. In stijl Opvallend veel bourgondische ty pen liepen er rond, laat-bourgon- disch ook, té laat-bourgondisch zelfs. Maar ook Volendammers, schiere monniken, een patertje goedleven in een aftands augus- tijns habijt, zigeunerinnen en een soort Tiroolse gezelligheidsvier- ders. Markententsters en hoogge- plaatsten; eerbiedwaardige lieden bleven in stijl, zoals prof. dr. Ror- sch, voorzitter van de Eeuwfeest commissie, die door de Breestraat kuierde als een goedgemutste kastelein (natuurlijk met een lan ge rokende Goudse pijp in de mond), prof. Lunsingh Scheurleer als een bedaarde rederijker, oud wethouder mejrouw Elly den Haan-Groen in iets adellijks en ook de vrouw van burgemeester Vis was gestoken in een voorna me robe van brokaat en fluweel met daarboven een zwierige hoed. De burgemeester ging zich (weer) niet te buiten. Zolang men hem er persoonlijk niet direct bij be trekt, kan hij met dergelijke ex travagante omstandigheden vrede hebben. Te water De universitaire delegatie dan (bestuurderen en vertegenwoordi gers van faculteiten, sub-facultei ten en instituten met houten sleu tels waarop opschriften) werden voor het Academiegebouw te wa ter gelaten in een rondvaartboot van Slingerland. Deze „Leidse Sleuteltjes" (door sommige standers ook wel sleutelclub ge noemd) voeren 150 meter ver, tot ze er bij de Gijselaarsbank weer uit moesten. Toch een leuk idee, even in de boot genomen te zijn geweest Rector-magnificus prof. Cohen, de secretaris van de uni versiteit mr. Hofstee, drs. Cou- prie, voorzitter van de Universi teitsraad en mr. Cath, voorzitter van het college van bestuur der universiteit, lieten zich vervolgens omstuwd door hun sleuteldragen- de volgelingen, in een calèche met twee schimmels ervoor naar het stadhuis rijden, begeleid door K&G en Jong K&G die de ene samba na de andere lieten horen. i- Carillon Op het bordes stond het stadsbe stuur onder de ballonnen en ca rillon-klanken het bezoek op te wachtent De heer Vis zei mooie dingen waarvan de betekenis door de beiaard geheel werd ver doezeld. Het was een felicitatie, gericht aan de universiteit die haar feest op het stadhuis liet beginnen. De heer Cath was be ter verstaanbaar, omdat de beiaardier tegen die tijd waar schijnlijk in hechtenis was geno men. Hij overhandigde de sleutel van de „omvangrijke huisgenoot in het Leidse huisgezin, waarin het zo moeilijk rondkomen is. Hier heeft de universiteit onder dak gevonden, waar zij een na tionale en internationale taak te vervullen heeft. Als we opnieuw moesten kiezen zou het wéér Lei den worden", aldus een optimis tischer mr. Cath over Leiden, waar de vrijheid en de rust in 1575 in de noordelijke Nederlan den het beste gegarandeerd wa ren. S)e vertegenwoordigers van de universiteit bij het Acade mie-gebouw, vlak voor ze in èèn van Slingerlands rond vaartboten stapten. Boodschap Toen de heer Cath de universiteit aan de burgemeester en het stadsbestuur had „uitgeleverd", constateerde de heer Vis, dat de universiteit nu gaat openstaan, voor zover dat nog niet het geval was; „dit is een ontwikkeling, die de gemeente en universiteit zo graag willen". Daarna kon het feest beginnen. Ballonnen stegen op, ook vanaf richting Stadhuis plein en verlate postduiven kozen vriendelijk wiekend een andere rixhting. Het carillon mocht weer spelen en zo klonk het Io Vivat, door velen bijna uit volle borst meegezonden. De grote houten sleutels werden aan haakjes te gen het bordes op rood-geel-blau- we lappen opgehangen. Er waren sleutels met een boodschap, za gen we: „Stad en universiteit, 't zou een vereniging moeten zijn". „Wantrouw immer uw leermees ter", zei het Gorlaeus Lab en het Kamerlingh Onnes Lab gaf als bestaansreden op: „Door meten tot weten". (Van een onzer verslaggevers) Leiden In de Leidse kerken is afgelopen ^tondag ter gelegenheid van het vierde eeuwfeest van de Leidse Universiteit een kanselboodschap J uitgesproken, waarin eraan werd herinnerd, dat de stichting van de universiteit een geschenk was voor de rol, die de stad Leiden heeft gespeeld in de politieke en godsdienstige vrijheidsstrijd in ons land. Daarom, aldus de boodschap, is er ook voor de kerken reden aandacht te geven aan het vierde ij eeuwfeest van de universiteit. Het ontstaan van Leidse academie staat in nauw verband met de gewetensvrijheid, waarvoor onze voorouders hebben gestreden. Deze strijd is allerminst ten einde. Geloofsvrijheid en vrijheid van wetenschappelijk denken zijn ook in onze huidige wereld aangevochten en worden aan vele mensen onthouden. In de boodschap wordt vervolgens geconstateerd, dat de Leidse Universiteit zich in het kader van de viering van haar vierhonderd jarig bestaan bezint op de grenzen aan de vrijheid van haar onderwijs en onderzoek. Vanuit de kerk van Jezus Christus erkennen wij, aldus de Leidse kerken, de grote betekenis daar van. Kerk en universiteit hebben, ieder op eigen wijze, een opdracht het welzijn te dienen. Het zoeken naar de ware vrijheid is hierbij onmis baar. Vrede en gerechtigheid in onze wereld zijn immers ondenkbaar zonder vrijheid. De Gemeenschap van Kerken te Leiden spreekt in haar boodschap ten slotte de hoop uit, dat het werk van de universiteit ten goede zal mogen komen van velen. In Lakenhal Morgen show historische regionale kostuums Van een onzer verslaggevers Leiden In het kader van het vierhonderdjarig bestaan van de Leidse Universiteit wordt morgen in het Stedelijk Museum De Lakenhal een show van historische regiona le kostuums uit Zuid-Holland, Zeeland, Bunschoten en Spa kenburg gegeven, alsmede enige historische kostuums uit het Nederlands Openlucht Museum te Arnhem. De show is m samenwerking met de Stichting Oud-Katwijk en het Openlucht Museum georganiseerd door de com missie ontvangst buitenlandse gasten, ingesteld in het kader van het eeuwfeest van de Leidse Universiteit Toelichting op de kostuums, die zullen worden geshowd door inwoners van de genoem de provincies en steden zal worden gegeven door de heer Duyvetter, directeur van de kostuumafdeling van het Ne derlands Openlucht Museum. Politie: rustige dag Van een onzer verslaggevers Leiden „Bijzonder rustig", zo karakteriseerde een woord voerder van de politie gister avond laat de eeuwfeestvie ring op Tweede Pinksterdag. Vechtpartijen hebben zich niet of nauwelijks voorgedaan, het aantal gevallen van (ontoelaat bare) openbare dronkenschap bleef beperkt en ook overigens deden zich geen moeilijkheden voor. Voorzover de politie be kend is er op één uitzondering na niemand flauw gevallen. BS Moeilijk ver staanbaar ge noot het straat toneel in de Breestraat toch een grote be langstelling. (Van een onzer verslaggevers) Leiden Dat maar weinig toeschouwers ruim een uur lang slechts weinig verstaan hebben („jongens, laten we maar doorlo pen, je hoort er tócht niets van" - „heeft u misschien een zwart tasje gezien, dat ben ik kwijt", zei een onthutste vrouw) doet weinig af aan het feit, dat het eerste deel van het straatfeuilleton „opgezet door Pro- jekt '75 - een ferme manifestatie is gewor den. Gistermiddag werd deze aflevering twee keer op de planken gezet in de Breestraat tegenover het stadhuis. Een goed zichtbaar podium met een sober maar karaktervol decor, waarboven de „musijck" zetelde, naast een paar witte kolossale poppen en wat verder op een enorme gebalde vuist die er in tijden van armoe en verdrukking niet om loog. Een vuist anno 1975, zou je kunnen zeggen. Terwijl een sleepvliegtuigje luchtige recla me maakte voor „Candy, uw sexblad" (een veronderstelling die in dit geval geheel uit de lucht was gegrepen), begon Jan Schin kel aan zijn tocht vanuit Vlaanderen, ver teerd door wraakgedachten tegen Span jaarden, willekeur en tegen de priesters die de honger ook niet kondenstillen. Het oude wagenspel uit de middeleeuwen leek onder de bekwame regie van Pieter van Empelen en Roel Polak te herleven: primi tief en toch van een grote zeggingskracht. Het script van Jef Senteur (m.m.v. Van Empelen) bezit elementen waarbij degenen die de tekst konden verstaan wel degelijk stil konden staan. Het leven (in dit geval een stuk onzekerheid in de tweede helft der 16e eeuw) wordt onverbloemd overge leverd. Geen sinecure voor speelsters en spelers, die deze reeks opvoeringen gron dig hebben voorbereid en gisteren van het talrijke publiek een dankbaar en waarde rend applaus in ontvangst mochten nemen. Van een onzer verslaggevers LEIDEN Het vierde eeuwfeest van de Leidse universiteit wordt morgen onverminderd voortge zet De gehele dag kan men de tientallen gemeentell|ke en uni versitaire instellingen (en niet te vergeten particuliere bedrijven) bezoeken, die "open huls" hou den. Voor deelname aan het hieraan verbonden Massakans spel zie de onlangs huis-aarv huls verspreide Leidse Courant- bijlage. Het programma morgen luidt verder als volgt: 09.15 uur: Lezing prof. dr. P. Kaesberg (ere-doctor 1975), Gor- laeus-laboratoria zaal 5, Wasse- naarseweg 65. 10.00 uur: Show historische re gionale kostuums, de Lakenhal. 10.00 uur: Lezing prof. dr. S. Eisenstadt, Academiegebouw zaal 11Rapenburg 73. 10.00-22.00 uur: Ned. studenten kampioenscahppen squash, Mi nerva. 10.15 uur: Lezing prof. C. Coombs, Mathematisch Instituut, Wassenaarseweg 80. 10.00-12.00 uur: Hofjestocht, start bij molen De Valk (start 10.00 uur precies). 12.00-17.30 uur: Park-In, Van der Werf park. 12.00-14.00 uur: Con cert Leids Studenten Kameror kest; 14.00-14.30 uur: Optreden Leidse groep kindermajorettes; 14.30-15.15 uur: demonstratie politie-honden; 15.30-16.00 uur: optreden clownskwartet; 16.00- 17.30 uur: optreden LAK-kinder- theater met "Het hoogste goed op aard". Rond het standbeeld van Van der Werf staan tal van kraampjes opgesteld. 12.30—14.15 uur: Lunch oud alumni, met voordracht prof. A. Rörsch, foyer Kamerlingh Onnes Laboratorium. 14.30 uur: Cortège van Acade miegebouw naar Pieterskerk. 15.00-16.45 uur: Academische zitting, verlening ere-doctoraten, waarbij aanwezig leden van de Koninklijke familie, Pieterskerk. 17.00 uur: Receptie, eredoctoren en college van bestuur, universi taire Mensa de Bak, Kaiserstraat 25. 21.00-01.00 uur: Burchtfeest, De Burcht. 22.30 uur: Toneelfeuilleton deel II. Arena de Burcht. Voor gedetailleerde programma gegevens zie onlangs huis-aan- huls bezorgde bijlage van de Leidse Courant Bioscopen Luxor: Stationsweg 19. tel. 21239. De roek-opera 'Tommy" 14 jaar. dage lijks 14.30. 19.09 en 21 30 uur Camera: Hogewoerd 49. tel. 24919 "Once upon a time in the west" 14 jaar. dagelijks 20.00 uur. Kindermati nee: "Winnetou en Old Shure Hand" a.l. za en wo 14.30 uur Udo: Steenstraat 39. tel. 24130. 11e week "Keetje Tippel" 18 jr. Dagelijks 14.30, 19.00 en 21.15 uur. Rex: Haarlemmerstraat 5: Kindermatinee: "Tarzan's vecht" wo. 14.30 uur. Hulpverlening Telefonische Hulpdienst: tel. 25202. Burgerraadsman - Koornbrugsteeg 7, tel. 43171, spreekuren maandag van 11.30 tot 14.00 uur en donderdag avond van 19.00 tot 21.00 uur. Exposities Rrjkamuaeum voor Volkenkunde: Stoonstraat 1. tel. 32641. Ma t/m za 10-17 uur, zon- en feestdagen 13-17 uur. Tot 20/5 de Canadese reizende tentoonstelling die een beeld geeft het leven In de poolgebieden met Stedelijk Museum „De Lakenhal": Oude Singel 28-32. tel. 44044 Ma t/m za 10-17 uur, zondag's van 13-17 uur. Van 5/5 tot 1/6: „Poppen van Oran je". Een representatieve keuze uit het poppen-bezit van Koningin Juliana, die over het algemeen na 1950 aan haar werden aangeboden uil Neder land en het buitenland. Galerie t Hoekje bl| de Pomp: Dorp- straat 38. Warmond, tel. 01711-3501. alle dagen van 19-22 uur en boven dien za en zo van 12-17 uur. Van 15/4 tot 15/5: Judith Rigter, Eugène Bodi- löe en Gerard Vogelaar met tekenin gen en etsen, Kees Over devest met keramiek. Studenten kampioen schappen squash Van een onzer verslaggevers LEIDEN In studentensociëteit Minerva aan de Breestraat ziin vanmorgen de eerste Nederland se studentenkampioenschappen squash van start gegaan. De strijd gaat door tot vanavond 10 uur Morgenochtend om 10 uur worden de kampioenschappen voortgezet. Tegen 10 uur mor genavond zijn de winnaars be kend. Donderdagmorgen worden er van 11 tot 12.30 uur in Miner va films vertoond over Squash. Voorts worden er enkele demon straties gegeven. De kampioen schappen worden gehouden in het kader van het vierde eeuw feest van de universiteit.

Leidse Courant | 1975 | | pagina 3