£cidóe Qoma/ni inkstertoeristen in lange erkeersstroom naar huis TOPOVERLEG SURINAME IN TIJDNOOD y alstublieft Êdström Vrees voor terreuractie in Oslo Disco Paultje brak record platendraaien Warmte blijft toenemen Dinsdag 20 mei 1975, 65e jaargang no. 20121 DAGBLAD VOOR ZUID-HOLLAND irt Rapenburg 2 Leiden, postbus 11. telefoon 22244 - Giro 103003 - Bank Amro-bank NV Leiden - Directeur-hoofdredacteur P J Plug - Aö| hoofdredacteur J J Hai'ewas - Chef-redacteur J W C Leune jvedenties (excl. BTW) 0 42 per mm Telefoontjes 3 85 - Klachten bezorging telefoon 22244 (18 00 tot 19 00 uur) - Abonnementen per week 2 69 kwartaal 34 76 iaar 135 15 - losse nummers 50 cent droog en zonnig Droog en zonnig weer. Matige tot vrij krachtige noordelijke, later noordoostelijke wind. Max. van 13 graden aan zee tot 18 graden in het zuidoosten van het land. Morgen zon. 4.39—20.35. Schev. hoogw: 11.34 laagw.: 7.03 en 19.48 Mott the Hoople In Rockconert vanavond op Ned. II om 19.15 uur Mott the Hoople. Om 21.00 uur vervolg van de historie van het Konin krijk der Nederlanden. Op Ned. I om 21.05 uur opnieuw Spel zonder grenzen nu vanuit Knokke. E doe je als het prachtig weer is en je hebt een paar dagen vrij? Qf je gaat naar de Loosdrechtse Plassen, laat de tent of caravan achter Anderen wisten zich kostelijk te vermaken op het Pinkpopfestival; was ieten op het strand met het gezicht in de zon en de rug in de Qp het kampeerterrein en trekt met roeiboot of zeiljacht het water op. het niet om de muziek, dan toch met hond Jack die voorzichtig een J. snufje hasj probeert. (Van een onzer verslaggevers) riebergen/Den Haag Tot na middernacht «ft de verkeerspolitie overal in Nederland han- n vol werk gehad, om de verkeersstroom van 5.000 buitenlandse Pinksterbezoekers en van g eens duizenden Nederlanders op een redelijke d opgelost te krijgen. Het langst heeft de evorming Woerden-Bodegraven geduurd. Daar urde het tot ver na middernacht voordat het rkeer weer normaal was. ïdanks deze filevorming - bij het Hellegatsplein oes-Rotterdam) op een gegeven ogenblik zelfs 25 k.m. - hebben zich in deze verkeersdrukte geen dodelijke ongevallen voorgedaan." De automobilis ten hebben zich over het algemeen zeer voorzichtig gedragen," aldus de verkeerspolitie te Driebergen. Pinksteren-1975 heeft voor Nederland ondanks de drukte toch geen toeristenrecord betekend. Vorig jaar waren op de Pinksterdagen 750.000 buitenlan ders op bezoek. Het Nationaal Bureau voor Toeris me gelooft, dat vooral Belgen en Fransen al eerder - rond 1 mei - enkele vrije dagen in Nederland doorgebracht hebben. Aan het Pinksterweekeinde zijn immers twee lange weekends voorafgegaan: rond 1 mei en rond 8 mei. Daarvan hebben zeer velen geprofiteerd, om een bezoek van enkele dagen aan Nederland, zijn bloesems, bollenvelden en zeestrand te brengen. In het afgelopen lange weekeinde hadden de meeste Duitse bezoekers vooral belangstelling voor de zeekust, voor Am sterdam en voor de water sportgebieden. Ook Keu kenhof, met 45.000 bezoekers, deed het uitstekend. Een groot aantal attractieve centra heeft volop meegedeeld in de Pinkterdrukte. De Beekse Bergen boekte 40.000 bezoekers tegen 30.000 tijdens de Pinksteren van vorig jaar. Madu- rodam 36.500 (v.j. 29.500), de Efteling 25.000 (36.000), Avifauna 30.000 (27.000), Diergaarde Blij- dorp 27.000 (22.000), Ponypark Slagharen 35.000, Duinrell Recreatiecentrum 23.000, de Scheveningse Pier 21.500 (12.500), Artis 21.000 (20.000), Dolfina rium Harderwijk 20.500 (26.500), Dierenpark Was senaar 19.500 (11.500), Duinrell Camping 18.500,' Rijksmuseum 17.684 (15.500), Nationale Park Hoge Veluwe 17.000 (5.000), Openluchtmuseum Arnhem 14.000 (7.500), Linnaeushof 14.500 (14.000), Spido- rondvaarten Rotterdam 13.500 (11.000) en Euro mast 11.000 (10.000) bezoekers. (Van onze sportredactie) EINDHOVEN Vorig jaar hengelde Real Madrid al naar Ralf Eström, de Zweedse spits van PSV. Dit jaar wilden de Spanjaarden nogmaals een po ging wagen maar gisteren ver lengde Edström zijn contract met de kampioensploeg met an derhalf jaar. Ben van Gelder noemde het feit dat PSV in het toernooi om de Europa Cup I gaat spelen de voornaamste reden dat de Zweed bijtekende. Bovendien zijn de condities in het contract van Eström aanmerkelijk verbe terd. De verlenging betekent dat PSV nog twee seizoenen over de schotvaardige Zweed kan be schikken. FC Den Haag, dat ijverig doen de is versterking te zoeken, raakte spits Kees Storm kwijt aan De Graafschap. Hij tekende voor twee jaar. Lange Zweed twee seizoenen lan- Ex-voorzitter De Zeeuw: KVP-NOTA IS GEEN ECHT DISCUSSIESTUK DEN HAAG Ex-K VP-voorzitter D. de Zeeuw, heeft zaterdag verklaard dat de nota van het KVP-bestuur over de toekomst van de partij geen wezenlijk discussiestuk is. De basis van de partij wordt niet geconfronteerd met alternatieven, aldus De Zeeuw. Hij zei dit in een interview in de radiorubriek „In de rooie haan". „De KVP laat zijn koers te zeer bepalen door wat anderen doen. Het is nodig dat de partij zelf beslissingen neemt. Ik heb bezwaren tegen een passieve opstelling". De heer De Zeeuw verklaarde dat hij binnen de partij blijft streven naar een andere koers. Hij wil de KVP omvormen tot een open partij, voor confessionelen en ook niet-confessionelen. Deze koers is door het KVP-bestuur afgewezen. iedjescomponist :roy Anderson erleden lodbury, Connecticut - Leroy derson, die onder meer het )ulaire „Blue Tango" en het tende „Sleigh ride", dat in de rsttijd veel wordt gespeeld, ;ft gecomponeerd, is zondag 66-jarige leeftijd in Woodbu- Connecticut, aan longkanker irleden. n „Blue Tango" werden meer miljoen platen ver- Anderson, zoon van reedse immigranten, schreef rder onder meer: „Jazz Pizzi- „Bugiers Holiday", „Fidd- faddie", Plink, Plank, Plunk" „Trumpeters lullaby". I-Agent n 200 nieuwsgierigen hebben idag in een Londense wijk nnis gemaakt met een nieuwe ristische attractie: een be- k-met-gids aan het huis van Amerikaan die als CLA- ent wordt beschouwd. ''eest rond 00 jaar u de miversiteit an Leiden Van een onzer verslaggevers) SIDEN Vijfendertighon- rd Leidenaren hebben giste- n, voor een deel in historische eding, deelgenomen aan een assale maaltijd in de Bree- raat, opgediend op lange hou- n tafels. Dat was het hoogte- lint van de openingsdag van feestweek, ter gelegenheid fan het 400-jarig bestaan van universiteit van Leiden. 'rder had de voorzitter van college van bestuur van de uversiteit, mr. K. J. Cath, een ■ote houten sleutel overhan- ld aan burgemeester dr. A. J. als symbool voor een grote toegankelijkheid van de uni citeit voor iedere burger, indaag, morgen en donderdag Hen diverse universitaire en tatschappelijke instellingen in kader van de feestweek en huis houden. Verder is er 6 een reeks van festiviteiten de sleutelstad. '-Turkije Amerikaanse Senaat heeft 42 tegen 39 stemmen beslo- i het verbod op het verlenen h Amerikaanse militaire hulp n Turkije op te heffen. PARAMARIBO Het ziet er naar uit dat het topoverleg tus sen Nederland en Suriname over Suriname's onafhankelijk heid over enkele weken in Ne derland zal worden voortgezet Het overleg, dat gisteren zeven uren te laat begon wegens een verregend uitstapje van enkele Nederlandse ministers naar het rijstdistrict Nickerie, werd gis teren tweemaal opgeschort. De Surinaamse delegatie wilde nog intern overleg plegen over het teleurstellende Nederlands aanbod om Suriname drie mil jard gulden ontwikkelingshulp te geven over een periode van vijftien jaar. Bij de drie miljard is de vijfhonderd miljoen gul den inbegrepen die Suriname nog aan Nederland schuldig is. Suriname zou minstens zes mil jard hebben gevraagd. Premier Den Uyl heeft gisteren aangekondigd dat hij morge nochtend uit Paramaribo ver trekt. Dit ondanks het feit dat nog overleg gepleegd moet wor den over belangrijke zaken als de toelatingsregeling van Suri- namers tot Nederland, de natio naliteitenkwestie en de regeling van de grensgeschillen met Frans Guyana en Guyana. In middels worden de besprekin gen tussen de Surinaamse coali tie en de oppositie over een verzoening voortgezet Als teken van de goede wil heeft opposi tieleider Lachmon de voor giste ren afgekondigde massa pro testdemonstratie opgeschort In de afgelopen twee dagen zijn in Suriname twee gebouwen to taal afgebrand. Een gebouw van het ministerie van onderwijs in Paramaribo en een Landbouw voorlichtingscentrum langs de weg naar het vliegveld Zanderij gingen in de vlammen op. Dit luxe theeglas met verzilverde houder is ste, als u de kleine moeite doet een i winnen voor onze krant. Altijd doen. 1 kwartaalabonnee woonplaats: stuur als dank voor de moeite een theeglas n Nieuwe Miss Europa De v Belgische miss, Vivienne van der Cauter, is in Monaco geko zen tot Miss Euro pa. De 23-jarige Vivienne is onder wijzeres in een dorpje bij Charle- OSLO (Reuter) Naar aanleiding van een tip van Interpol dat leden van de Westduitse anarchistische Baader-Meinhofgroep van plan zouden zijn een actie in Oslo uit te voeren, is de bewaking van de ambassades van Zweden en West-Duitsland in die stad met tientallen gewapende politiemannen versterkt. De bewakers hebben machinepistolen en honden bij zich. Bij een aanval van de Baader-Meinhofgroep op de Westduitse ambassade in Stockholm in april werden drie personen gedood toen de terroristen een verdieping van het gebouw opbliezen. (Van onze showredactie) GROOTEBROEK - Disco Paultje(Schouten, 23) heeft tijdens de Pinksterdagen het wereldrecord platendraaien op 65 uur gebracht. Hij deed dit in een dancing te Grootebreok en bestemde de opbrengst voor missionaris pater Kok in Oeganda. Het oude record stond met 56 uur op naam van Dick de Graaf uit Delft, destijds dj van radk> Noordzee. Dronken rijden mag ambtenaar niet dubbel duperen LUNTEREN (ANP) Wanneer een overtre- Nationale "Christen Onderofficieren Vereni- „Maar dat moet dan ook zeker gelden voor ding wegens drönken rijden een minister ging (NCOOV) vanmiddag op de jaarverga- lagere overheidsdienaren, bij overtredingen niet zijn loopbaan kost, dan mag dat lot dering van zijn organisatie in Lunteren. en krijgstuchtelijke vergrijpen." evenmin lagere overheidsdienaren treffen. Hij wil zo snel mogelijk met de regering Gebeurt dat toch, dan is dat een onrecht- Hij was het eens met de opvatting van over deze zaak komen praten om te voorko- vaardige zaak. premier Den Uyl, dat minister Pronk na het men dat diverse ambtenaren op deze manier Dat betoogde voorzitter G. E. Baas van de* rijden onder invloed niet hoeft af te treden, wél in hun carrière geschaad worden. Den Haag De zon heeft het sinds gisteren in Europa ge wonnen. Overal liep de teme- p ra tuur op maar Nederland bleef nog het voorzichtigste. Vandaag nam de warmte ook hier toe in het binnenland zelfs tot boven 20 graden. In Moskou heerst nu al voor de derde week een hittegolf van gemiddeld 30 graden. Dat is zes tot zeven graden boven normaal in deze tijd van het jaar. Als gevolg van deze warmte hebben de brandweerkorpsen in Cen traal Rusland handen vol werk met het blussen van tal van branden. Ook Italië weet er wat van. In Florence steeg het kwik gisteren zelfs tot 33 graden Celsius. Amnestie voor vrouwen in Sovjet-Unie MOSKOU (UPI) - Ter gelegen- heid van het .jaar van de vrouw" heeft de Sowjet-Unie een amnestie afgekondigd voor enige groepen vrouwelijke ge vangenen. Het is het tweede amnestiebe- sluit in tien dagen tijd. Op 7 mei werd ter gelegenheid van het feit dat 30 jaar geleden het Duitsland van Hitier capituleer de, een maatregel genomen ten gunste van gevangenen die eer vol in de strijd tegen de Duit sers hadden gediend. Volgens de nieuwe maatregelen zullen klachten tegen bepaalde groe pen vrouwelijke delinquenten worden geschrapt KLEUTER VERDRONKEN AMSTELvtEN (ANP) Dui kers hebben gistermorgen vroeg in Amstelveen het li chaam gevonden van het 5-jari- ge meisje K. Wolf. Het kind werd zondag vermist;- het verdween bij het spelen in de buurt van de woonboot van haar ouders. Van zondagmiddag twee uur tot twee uur 's nachts heeft de Amstelveense politie vergeefs gezocht Gistermorgen werd het lijkje gevonden vlak bij de woonboot.

Leidse Courant | 1975 | | pagina 1