Beste vooruitgang van ïRessang in Amerika m Louk Sanders langs Hose Henk Pellikaan hoopt nog steeds op titel Townsman sloeg op rechte stuk slag in Prijs Den Haag )ok successen voor dames Orantes won Bournemouth [ilburg groepswinnaar na zege Wereldtijden van Canadese mm. s zwemploeg DINSDAG 20 MEI 1975 paarden met de langste adem over deze 2600 meter koers gin gen hem voorbij alsof hij stil stond. Lex Areta, precies op tijd gebracht aan de stari door de Duindigt-pikeur Rees van der Lubbe zegevierde met gering verschil voor Leos H met Ge rard Gommans en Karina Trickson met Jan van Dooye- weerd. Lepelaar, die vlak voor de finish een foutje maakte kwam met Arnold Mollema op de vierde plaats voor de favorie ten als Kinglet O, Marko van Echten en Kiry van Ursem. De toto-uitbetaling voor de combi natie 10-6-7 was 1217,60. Nog een draverij kreeg de volle aandacht van het publiek. Siem van Leeuwen greep de eerste prijs van vijfduizend gulden in de Grote Pinksterprijs, met Ka meraad. Hij moest moeite doen om Lento H in de slotfase voor te blijven. Nuy haalde paarden bij Delbrassin- ne weg (Van onze paardesportme- dewerker) DEN HAAG De bekende kasteelheer uit Wezepe (bij Deventer) de heer Nuy, ei genaar van meer dan vijf tig renpaarden is weer eens van trainer veran derd. Nuy, wiens paarden ruim twee maanden in training waren bij de Belg Frans Delbrassinne, heeft giste ren de paarden plotseling bij hem weggehaald en in training gegeven aan de be roepstrainers Cees van der Harst en Bertus Riem. Laatste is reeds eerder trai ner geweest bij de kasteel heer. Delbrassinne worv geen enkele maal met. de paarden van de heer Nuy. De heer Nuy is lange tijd op zoek geweest naar een trainer, die de paarden op zijn eigen complex in Box bergen zou trainen. Dit is de paardenmiljonair echter niet gelukt Door de veran dering mogen zijn paarden de eerste dagen niet aan de start verschijnen. Jammer voor Ishan Boy, die voor de eerste overwinning staat en aanstaande woensdag erg kansrijk zou zijn geweest BOURNEMOUTH Manuel Orantes is winnaar geworden van het tennistoernooi om de Brits? kampioenschappen op verharde banen in Bournemouth. De Spanjaard versloeg in de finale de Fransman Patrick Proisy met 63, 46, 6—2, 75. In de halve finale had Orantes Vilas uitgeschakeld. Janet Newberry (VS) zegevierde in heï damesenkel. Zij versloeg in de eindstrijd haar landgenote Terry Holliday met 79, 76, 63. Roscoe Tanner won een toernooi in Las Vegas door Ross Case te verslaan met 5—7, 7—5, 7—6. Beide spelers kregen van de organisatie 30.000 dollar voor het spektakel dat zij hadden geboden. Tanner had eerder van Rosewall gewonnen. Zweden en Hongarije plaatsten zich de halve finale van het toernooi om de Davis Cup Europese zone na winst op respectieve lijk West-Duitsland (3—2) en Egypte (3—2). DEN HAAG In het dubbel programma in de tenniscompe- titie zijn enkele belangrijke be slissingen gevallen. Het Am sterdamse Popeye GS werd on geslagen kampioen in zijn afde ling, terwijl TC Tilburg ook de vlag kon hijsen. De Metselaars eindigde in afde ling I als tweede en heeft zich met Popeye en Tilburg geplaatst voor de finale van 31 mei en 1 juni a.s. die waarschijnlijk in Amsterdam bij Popeye wordt gespeeld. Zaterdag had Popeye geen moeite met Hilversum: 10- 1. Hierdoor moet Hilversum de gradatiewedstrijden spelen. Op Tweede Pinksterdag stuitten de Amsterdammers op meer tegen stand tegen stadgenoot DDV. Louk Sanders bracht Humph rey Hosé (Popeye) zijn eerste nederlaag in deze competitie toe: 7-6, 6-1. Zaterdag verloor DDV verrassend van De Metse laars met 7-4, waardoor een plaats bij de laatste vier verke ken was. TC Tilburg won achtereenvol gens van Shot uit Zeist en Lei- monias uit Den Haag. Beide ke ren met 7-4. Jan Hordijk en Fred Hemmes bleven ongesla gen. Judith Salomé verloor bei de dagen. Van de Zweedse Fe deration Cupspeelster Mimmi Wikstedt met 6-4, 2-6, 6-1 en van Ada de Laive met 6-3 en 6-1. Bij Leeuwenbergh is Tine Zwaan weer terug. Dat ondervond Ada Bakker: 6-4, 6-2 en Mimmi Wik stedt: 6-3, 6-3. Opvallend is dat Niek Fleury volkomen van slag af is. Hij kon geen enkel punt voor Leeuwenbergh behalen. Wouter Fok (Leomonias) won met 2-6, 6-4 en 6-0 en Nico Wel- schen met 4-6, 6-2, 3-6. Bij Hil versum tegen Metselaars gaf scheidsrechter Giesbergen aan Klaas Visscher een officiële waarschuwing wegens aanmer king op zijn partij tegen Marian Laudin, die Visscher met 4-6, 1-6 verloor. Tegen Humphrey Hosé speelde Visscher zeer sterk, maar Hosé won desondanks 7-6, 6-4. De stand is: Afdeling 1: Popeye 5-15, De Metselaars 5-9, DDV 5-6, Hilversum 5-0. Afdeling II Tilburg 5-12, Leimonias 5-8, Leeu wenberg 5-5, Shot 5-4. (Van onze paardesportmede- werker) WASSENAAR Het prijzen geld van ruim twaalfduizend gulden verbonden aan de eerste prijs in de strijd over 2500 me ter voor de Grote Prijs van Den Haag is terecht gekomen bij de dierenarts uit Reusel, de heer Bax. Zijn paard „Townsman" werd met het gewicht van 65 kilo op een schitterende wijze over de finish gebracht door jockey Clive McCarrity. Townsman, de vijfjarige Ierse import moest In deze begrensde handicap het meeste gewicht met zich meedragen van de elf gestarte paarden. In het laatste rechte stuk sloeg de geduchte combinatie van Duindigt Townsman/Clive McGarrity toe. Eerst ging Gerabher met John Smith leider Darius Honey (Frans Vandeuren) voorbij, om later te moeten zwichten voor Townsman. In de laatste meters schreeuv/de 'Clive McGarrity zijn paard bijna over de finish heen. Op de vierde plaats achter Townsman, Gerabher, Darius Honey kwam de „lichtgewicht"- combinatie Midnight Millie met Ina Schwarzkachel. Wethouder Piet Vink maakte er jÊen „Dagje Duindigt van" en reikte namens de Gemeente Den Haag de Zilveren legpenning uit. Een dieptepunt na dit hoog tepunt was de vierde Supertrio- koers, waarvan de omzet nu net boven de zestig mille kwam. We vragen ons af, waar moet dat heen. Maar de Supertrio-drave rij was sportief bezien een echte reclame voor de drafsport Een prachtige koers, waarin de Duindigt-trainer Wim van Dalen met Marko van Echten over de 2600 meter de leiding nam en deze tot zo'n 200 meter voor de eindstreep behield. Toen was de accu leeg. Marko had met een verschil van vele lengtens aan de leiding gegaan, maar de Tips Duindigt Onze Ups luiden: WARMELOPRIJS: Mai Region, Lord Roodnoot en Li- berto. LIESBETHPRLJS: Poseidon, Bru- lant en Iraq. 't LOOPRLJS: Moneymaker, Koby Eemshorn en Lestavil VOORHOUTPRIJS: Nelson Kitty. Mike H en Mister B. MADDYPRUS: Lavendel. Star of Kamandu en Artois. NOORDEINDEPRIJS: Kwik Han over, Icarus en Isnathan. HUIS TEN BOSCHPRLJS: Koncor- de, Juweline J en Jasji. MAXIMILIA ANPRIJS: Moon River, Brunny Star en Marcelinna. DRAKESTEYNPRUS: Micky, Maar- ten D en Larens Abaka SOESTDLTKPRUS: Nero Buiten zorg, Norman Dakota en Marco. WTA CLARA Onder de en van zijn met de Nederland- damesploeg meegereisde ex- ach Wim Geurtsen heeft Ka- Ressang bij de zwemwed- ijden in Santa Clara aange- ond, hoe goed hij eraan heeft daan een studiebeurs te accep- en aan de universiteit van Ca- srnië in Berkely. rim Ressang, die met alleen een Mavo- iloma op zak de gok waagde zich in schrijven aan deze als „moeilijk" be id staande universiteit, zwom na een zoen training in Amerika twee natio- e rugslagrecords. Op de 200 meter [slag dook hij zowel in de series als le finale onder de 2 minuten 10 secon- l De barrière waar zijn voorganger i Schoutsen als nationaal recordhou- drie jaar geleden is blijven steken, de 100 meter rugslag finishte Ressang als derde in een tijd van vlak boven de minuut: 1.00.10. Dat is een kwart seconde beter dan de tijd waarmee hij vorig jaar ruimschoots de finale haalde van de Eu ropese kampioenschappen in Wenen. Op de 200 meter bracht hij in de series het nationale record van Bob Schoutsen (2.10.6) terug tot 2.08.95. In de finale werd hij achter Bruce Hardcastle tweede in 2.09.21. Ook de Nederlandse meisjes behaalden successen, zij het op minder sterk bezette nummers. Jose Damen won de 200 meter vlinderslag in 2.21.1, Paula van Eyk werd tweede op de 100 meter rugslag (1.07.78) en Yolanda Aggenbach derde op de 200 meter vlinderslag (2.22.8). De op veel nummers uitkomende Steve Furniss, zeventien jaar, maakte op de 200 meter vrije slag de beste tijd van het seizoen: 1.54.38. Hij deed dat in de her kansing, nadat hij zich in de series had „gebaad". Ook in de finale was hij met 1.56.4 aanzienlijk langzamer. Tim Shaw onderstreepte dat hij de voornaamste hem in. Toch zal het ook dit jaar moeilijk worden om de be geerde titel in de wacht te sle pen. Want ondanks het feit dat Tilburg beschikt over de topspe- lers Hemmes en Hordijk, alsme de Judith Salomé en de nog steeds in ontwikkeling zijnde Guido Hornman zal Tilburg ver moedelijk in de huidige lands kampioen Popeye een te grote barrière treffen. Deze Amster damse club heeft de beschik king over de geroutineerde Humphrey Hosé en diens in breng zou wel eens de beslissing kunnen brengen. „Het zal moeilijk oworden", oor deelde ook Henk Pellikaan. „Maar als we die wedstrijden nou eens hier zouden kunnen spelen is dat toch wel een voor deel", waarna hij zich weer naar een andere baan spoedt om daar te vernemen hoe de score zich ontwikkelt „Het gaat goed", komt hij even later mel den". Dat bleek ook toen de totaalbalans kon worden opge maakt Want naarmate het aan tal partijen werd afgewerkt kre gen de gezichten van Pellikaan en zijn mede-supporters een even zonnige uitdrukking als het weer. Tilburg won uiteindelijk met 74, waarbij de partij Horn- man-Schneider de doorslag gaf. Dankzij een intensieve training nog sterk acterende Evert Sch neider (33) slaagde er in Guido Hornman in een langdurig ge vecht na een achterstand van 52 in de eerste set toch nog te grijpen, waarna een tie-break in de tweede reeks juist door de vele jaren jongere Hornman kon worden ingepalmd. Na eni ge rust bleek Hornman toch over de betere conditie te be schikken en dat betekende win st De stand was toen na de enkelspelen 42, waarna de dubbelspelen uiteindelijk de uit slag 74 opleverde. De glimlach van Henk Pellikaan sprak na de laatste klap boekdelen. Hij heeft er nog alle vertrouwen in dat het zijn ploeg nu zal lukken. FRANK WERKMAN 5URG Henk Pellikaan bedrijvig rond op het ten- uk waar de hoofdklasse- Tilburg zijn domicilie Het team, waarvoor de il altoos als sporthallen er aangeduide Tilburgse 'ondernemer hoewel zijn laamste betrokkenheid te- oordig in een geheel ande- ctor ligt als sponsor ert, ontmoette gisteren op Iraai gelegen park aan de van het voetbalstadion Villem II Leimonias, Deze dub die de laatste jaren tks het feit dat er van oaf vrijwel nimmer spe- werden aangetrokken bi de bovenste regionen t competitie zijn partijtje cht meeblaast, was voor rg de laatste concurrent de eerste plaats in groep •ositie geeft in het zoge- kruisings weekeinde ■en confrontatie met mmer twee van de andere ma de winnaars el- ontmoeten in het duel om odstiteL De als altijd be- tlijk rondstappende Henk an is er al jaren op ge- de nationale titel eens zijn stad te krijgen. Hij laartoe in de loop der ja- nodige spelers aan, van Inmiddels Fred Hemmes iefinitief in Tilburg heeft Ugd. Daarom was de grote an Henk Pellikaan in ibeurtenissen die zich op ark afspeelden, waar de andernemer met niet min- tien familieleden regel- zelf actief is, begrijpelijk, ne moment stond Pelli- langs de baan waar het dubbel acteerde om ver is naar een andere gravel- te gaan waar de dames wden hun team aan de te helpen, s jammer dat we hier nog de nationale kampioen en hebben mogen organ!- vertelde Henk Pellikaan I hij met een weids ge le omgeving aanwees. Wouter Fok bewees zaterdag in goede vorm te zijn door Niek Fleury te verslaan tijdens de competitiewedstrijd Leimonias-Leeuwenbergh. De* setstanden waren 16, 64, 60, nadat Fok In de tweede set met 42 had achtergestaan. Leimonias won het duel met 65. Gisteren verloor Fok evenwel van Hemmes. „Het is natuurlijk moeilijk om de traditie te breken die bepaalt dat de nationale altijd in Sche- veningen wordt gehouden. Maar laten ze ons dan in ieder geval dat kruisingsweekeinde eens ge ven". Dat zou dan betekenen dat Tilburg op eigen banen een gooi kan doen naar de landsti tel. want de Tilburgers slaagden er gisteren in Leimonias te ver slaan, waardoor zij als eerste zijn geëindigd. „Het is hier toch prachtig", vervolgde Pellikaan enthousiast. „Een paar hande lingen en de accommodatie is er uitermate voor geschikt We hebben hier een centrecourt dat zijn gelijke niet heeft". Ilenk Pellikaan, die zijn favo riete sport met hart en ziel is toegedaan waarbij hij niet op de penning kijkt leeft mee met de verrichtingen van „zijn" spelers op de baan. In zijn onverzettelijke streven om zijn twee hartewensen in vervulling te laten gaan maakt hij nooit een onplezierige in druk. Pellikaan neemt iedereen voor zich in en mede daardoor spannen de spelers zich voor concurrent van wereldrecordhouder Stephen Holland blijft op de langere afstanden. Hij won de 1500 meter in de uitstekende tijd van 15.49.0. De achttien jarige Kim Peyton schoof met de nieuwe Amerikaanse recordtijd van 57.80 op naar de vierde plaats op de „eeuwige" ranglijst van de 100 meter vrije slag achter Kornelia Ender (56.38), Barbara Krause (57.33) en Enith Brigitha (57.68). ASTI De herenzwemwedstrijd Ita lië—Nederland, die zaterdag en zondag is gehouden in het 50 meterbad van Asti, heeft de bevestiging geleverd voor de stelling dat het met het Nederlandse herenzwemmen momenteel slecht is ge steld. Italië won overigens zonder zelf tot uitschieters te komen met 98-58 pun ten. De enige, die er in slaagde twee Italianen voor te blijven was de Hage naar Henk Elzerman op de 400 meter en 1500 meter vrije slag en de 400 meter wisselslag. Voor het overige gaf de wed strijd het vertrouwde beeld van voortdu rend startende enkelingen, zoals de ge broeders Ronald en Robin Woutering, die zo langzamerhand wel oververmoeid zul len geraken. De wedstrijd werd overigens gehouden in het kader van internationale invitatie-wedstrijden, waarbij Oost-Duits- land en Rusland de aandacht tot zich trokken. Kornelia Ender, wereldrecord houdster op de 100 en 200 meter vrije slag won voor de afwisseling de 100 meter vlinderslag in de beste wereldsei- zoentijd van 1.02.7. Zij bleef daarmee haar landgenote en wereldkampioene Rosemarie Kother ruim voor. Verder ze gevierde Ronald Matthes in sublieme stijl op 1:0 en 200 meter rugslag en liet Rus land zien waartoe Nikolai Pankin (nog altijd) op de schoolslag en Alexander Samsonov op de vrije slag toe in staat zijn. Van de Nederlandse dames onder scheidde Annelies Maas zich. De Rijn- zwemster won de 200 meter vrije slag in 2.08.4 en werd derde op de 100 meter vrije slag in 1.00.8. j&h. Twee opnames van de ren om de Grote Prijs van Den Haag, die werd gewonnen door Townsman. a rim Ressang WINNIPEG Met de Olympische Spe- len in eigen land in het vooruitzicht gaat het Canadese zwemmen met reu zestappen vooruit. Dit weekeinde wer den bij de selectiewedstrijden voor de wereldkampioenschappen in Cali, die in Winnipeg plaatsvonden, wereldtij-' den aan de lopende band gezwommen. Nancy Garapick, de dertienjarige we reldrecord houdster op de 200-meter rugslag (2.16.33) miste haar eigen record' met 2.17.56 slechts op ruim een seconde en rukte met een tijd van 1.04.30 op naar de tweede plaats op de "eeuwige" ranglijst van de 100 meter achter we reldkampioene Ulrike Richter (1.02.98). Met Wendy Cook (2.19.87) en Chepi Gibson (2.19.96) bleven nog twee meisjes onder de 2.20.0 van de 200-meter rug slag. Cheryl Gibson bleef verder als eerste niet-Oostduitse zwemster ter we reld binnen de vijf minuten op de 400 meter wisselslag (4.58.66). Op de vrije- slag-sprint bleven niet minder dan zes meisjes binnen de minuut Winnares I werd Ann Jardin met 58.66. I Ook de Canadese heren vinden aanslui ting bij het wereldniveau. De twee me- ter lange Steve Pickell, een 17-jarige scholier uit Vancouver, zwom de 100- meter vrije slag irf 52.75, de 200 meter vrije slag in 1.56.58, de 100-meter rug slag in 58.35, de 200-meter rugslag in 2.07.76 en de 200-meter wisselslag in 2.11.21. Met 57.60 over de 100 meter rugslag is Steve Pickel onbetwist 's relds nummer twee achter wereldre cordhouder Roland Matthes (56.3).

Leidse Courant | 1975 | | pagina 17