Battaglin scheurde veld Giro uiteen De Voetbaltoto gaat op vakantie tot 29 juni. Maar de Lotto gaat gewoon door. Elke week. Den Haag hielp organisatie uit financiële perikelen Martin Wierstra keert bij de stayers terug Uitstekende r-> generale equipe. Jan van Erp I Technisch Kampong erg kwetsbaar LEIDSE COURANT PRATI Dl TUVO De Italiaan Giovanni Battaglin heeft door zijn triomf in de derde etappe voor de eerste verschuivingen in de 58e editie van de Giro gezorgd. Na de eerste twee ritten, die beide in sprintoverwinnin* gen resulteerden (de Noor Knudsen en de Belg Sercu waren de winnaars), scheurde Battaglin op Tweede Pinksterdag het veld uiteen. Met een voorsprong van 21 seconden op de Spanjaard Galdos kwam de jonge Italiaan als eerste aan in het op 1456 meter hoogte gelegen Prati di Tuvo. Dertien kilometer voor de eindstreep, toen de beklimming van de „Gran Sasso" begon, maakte Battaglin zich los van de concurrentie en liet zich niet meer terugzien. Hoe sterk hij in de slotkilo- meters wel was geweest, bleek na afloop. Galdos kwam 21 seconden later over de streep en zijn befaamde landgenoot Fellice Gimondo moest zelfs twee minuten prijsge ven. Voor Fedor den Hertog was voor de zoveelste keer in dit seizoen weinig succes weggelegd. De Frisolrijder kwam in de der de etappe bijna 7.30 min. na Battaglin over de streep. Door zijn overwinning nam Bat taglin het rose leiderstricot over van de Noor Knut Knudsen, die de openingsrit op zijn naam had gebracht. De Pool Ryszard Szurkowski heeft na negen etappes zijn leidende positie in de Vredes- koers verbeterd. In de algemene rangschik king heeft hij een voorsprong van 1 minuut en 5 seconden op de Oostduitser Hartnick. Gisteren was Henk Botterhuis dichtbij een ritzege. De Nederlander moest echter in de laatste meters de Pool Szozda en de Oost duitser Lanke voor laten gaan. Voor het overige spelen de Nederlanders geen rol van betekenis. Cees Bal heeft in Carcassonne het voorspel van de Ronde van de Aude, een tijdrit over 4800 meter, gewonnen. De winnaar van vo rig jaar deed er 6 minuten en 10 seconden over. Richard Bukacki is zaterdag tweede gewor den in de profwedstrijd van Evergem. Harm Ottenbros heeft gisteren de profronde van Hans weert gewonnen. In de eindsprint versloeg Ottenbros Cees Priem met ruim verschil. Ottenbros en Priem behoorden tot een groepje van vijf vroege vluchters. Met het duo dat ten slotte om de eerste prijs vocht, ontsnapten na vijftien kilometer Ge rard Vianen, Cor Bakker en Jan Aling. De Spanjaard Eulalio Garcia heeft gisteren de Ronde van Navarra, een etappewedstrijd voor amateurs, gewonnen. De Nederlander Leo van Vliet eindigde in het eindklasse ment op de negende plaats. Nederlandse aamteurs hebben zaterdag in België twee koersen gewonnen. Gerard Pi- rard zegevierde in Tienen en Bert B roe re in Erem Bodegem. Illllllllllllll Knut Knudsen (rechts) in betere tijden, toen hij nog in het bezit van de leiderstrui was. Voor „water drager" speelt uitgerekend Bat- taglia DEN HAAG Martin Wierstra is te rug als trainer van de stayers. Vlak voor pinksteren heeft het hoofdbestuur van de Koninklijke Nederlandse Wiel- ren Unie (KNWU) na samenspraak met de sport commissie en haar baancoach Frans Mahn besloten Wierstra alsnog als trainer van de stayers voor 1975 aan te stellen. WierStra was eind maart door de KN WU „ontslagen", omdat de bond meen de, in verband met een andere opzet van de functie- en taakverdelingen, een einde te moeten maken aan de samen werking met Martin Wierstra, die een aantal jaren als coach van de stayers is opgetreden. De KNWU besloot toen tevens, dat baancoach Frans Mahn de taak van Wierstra zou overnemen. Bij de stayers hebben al deze beslissin gen felle protesten tot gevolg gehad. Het hoofdbestuur gaf Wierstra tenslotte ook in 1975 de stayers weer onder handen. Door een communiqué laat het hoofd bestuur weten, dat Martin Wierstra weer als coach van de stayers zal optre den. De tekst luidt: „Het hoofdbestuur van de KNWU heeft, na samenspraak met de sportcommissie en haar baan coach, alsmede na uitgebreid overleg met gangmakers en stayers, besloten de heer Wierstra met ingang van heden, alsnog voor het jaar 1975 aan te stellen als trainer van de stayers. De heer Wierstra komt als zodanig terug, omdat het hoofdbestuur zich voornamelijk ge dwongen voelt door de onrust en ver ontwaardiging, die zijn niet-herbenoe- ming onder de stayers en gangmakers heeft veroorzaakt Het hoofdbestuur meent daarmee rekening te moeten houden, omdat het tot haar eerste ver antwoordelijkheid behoort het wielren nen onder optimale omstandigheden te laten bedrijven. De bezwaren tegen de heer Wierstra, andere dan op het sport- technische vlak, blijven weliswaar on verkort bestaan, doch waarborgen zijn geschapen deze in de komende tijd te kunnen wegnemen. De heer Wierstra zal voor het samenstellen van baanpro- gramma's, waarin stayerswedstrijden zijn opgenomen, zich dienen te richten naar de baancoach en zijn werkzaamhe den als trainer te verrichten onder su pervisie van het hoofdbestuurslid, de heer A. Zwartepoorte, die ter verzeke ring van de noodzakelijke binding met de sportcommissie zal plaatsnemen in de subcommissie topsport van de KN WU". Van onze sportredactie AMSTERDAM - De 24e edi tie van Olympia's internatio nale Amateurronde van Ne derland, die donderdag In Den Haag van start gaat en op 30 mei in Amsterdam eindigt, staat in het teken van de eco nomische recessie en de con currentie van de Profronde van Nederland. Het is uiter mate moeilijk gebleken de be groting van 180.000 gulden „rond" te krijgen, nu de inte resse van de sponsors is terug gelopen. Dat leidde er zelfs toe dat- Olympia's ronde dit jaar voor het eerst niet vanuit Amster dam vertrekt. Een in Den Haag gevormd comité bleek bereid de start te adopteren en dat betekende voor de organi satie een zo belangrijke finan ciële verlichting dat zij zelfs bereid bleek de „woonplaats" van de organiserende vereni ging als vertrekpunt te offeren ten faveure van de Hofstad. Toch kan het Amsterdamse Olympia's Ronde 22 31 mei wielervolk volop aan zijn trek ken komen. Alleen moet het daarvoor wel tot de laatste dag wachten. In het oostelijk deel van de hoofdstad is na melijk een extra „lus" ge creëerd, met een lengte van negen kilometer, dwars door de woonwijken. Florissanter Wat kwaliteit en kwantiteit van het rennersveld betreft, heeft de belangrijkste meer daagse amateurwedstrijd van Nederland ook florissantere tijden gekend. In het verleden was een deelnemersaantal van ver over de honderd geen uit zondering, donderdag starten er slechts veertien zesmans- ploegen, waaronder vijf bui tenlandse: België, Rusland, Ts- jecho-Slowakije, Oost-Duits- land en Frankrijk. Oost-Euro pa lijkt daarmee sterk verte genwoordigd, maar daarbij mag niet worden vergeten dat het sterkste Europese wieler- land, Polen, ontbreekt en dat de beste renners van achter het ijzeren gordijn in de Vre- deskoers uitkomen. Nederlandse ploegen: Amstel, Batavus, Caballero, Jan van Erp-Saicis, Ketting-Shimano, Michelin, Soka-Flandria, Van Zandvoort-Leight en de mili taire wielerselectie. Nieuw Olympia's ronde heeft dit jaar twee nieuwe finishplaatsen: Drachten in Friesland en Nib- bixwoud in de kop van Noord- Holland. In het etappeschema zijn twee indivuduele en een ploegentijdrit opgenomen. De eerste persoonlijke „rit tegen het uurwerk" wordt in de cochtenduren van de zevende wedstrijddag gereden op de flanken van de Nijverdalse- en Holterberg Oengte 15 km.) en de tweede op de laatste dag in Nibbixwoud (23 km.). De tota le afstand bedraagt dit jaar 1334 km. Etappeschema: donderdag 22 mei: Den Haag—Rijen. 167 km. vrijdag 23 mei: Rijen-Schijndel, 118 km.; zaterdag 24 mei: ploegentijdrit te Schijndel, 23 km., etappe: Schijn del—Ulestraten, 147 km.; zondag 25 mei UlestratenUle straten. 152 km. (rondrit); maandag 26 mei: Ulestraten—Bla- del. 145 km.; dinsdag 27 mei: KerkdrielNijver- dal, 141 km.; woensdag 28 mei: individuele tij drit te Nijverdal (15 km etappe: NijverdalDrachten, 162 km.; donderdag 29 mei: DrachtenNib bixwoud, 23 km. en de slotetappe Nibbixwoud—Amsterdam: 94 km. Van onze sportcorrespondent VELDHOVEN De ploeg van Jan van Erp, tegelhandet uil Schijndel, heeft ook dicht bij huis, in de Omloop van de Kempei^l nog eens aangetoond, wie momenteel in de vaderlandse amateur.I wielersport de dienst uitmaakt. Na André Gevers in de omloop! van de Baronie, Matje Dohmen in de Hel van het Mergelland, Piet van der Kruys in de driedaagse ronde van Noord-Holland en Gerrie van Gerwen, zaterdag In de Omloop van de Haarlem^ mermeer, was het nu de Eindhovenaar Hans Koot, die op dr\ hoogste trede van het ereschavot mocht plaatsnemen. Deze vijl aangevuld met Henk Lubberding zullen de kleuren van de paars) equipe gaan verdedigen in Olympia's Ronde door Nederland, dii ai deze week in Den Haag van start gaat Een bijzondere generale repetitie derhalve voor de mannen varwjj ploegleider Jan Gisbers, die weer volledig hun stempel op wedstrijd drukten. Zij waren bij vrijwel alle ontsnappingspoging^^1 betrokken, maar zij leidden ook de dans wanneer er een achtervc#1 ging op touw moest worden gezet. Tenslotte waren zij, in d#e persoon van Hans Koot, aanwezig in de laatste slag, die in d&i laatste acht kilometer werd gestreden. Met Lou Verwey uit Rotter, dam, en Tonny Huyzen, de kleine dappere Zeeuw uit Kloetingi j" snelde Koot naar de eindstreep in Veldhoven. Honderd meter voor0 de finish ging hij zijn laatste rivalen voorbij en behaalde zijn eerstt* klassieke zege op vaderlandse bodem. Na 113 kilometer waren er 27 renners aan de leiding. Lang hebbe^5 de volgers niet op vuurwerk moeten wachtea Langereis en Huyzei reden licht voor de groep uit en zij vormden de springplank voo f zes renners: Koot, Tabak, Pavlicek, Thijs en Verwey. Met eei 1 machtige sprong en na een achtervolging van ongeveer twinti kilometer sloten ook Van Gerwen, Van Houwelingen en Lugtenbur voor aan. De rest was bedankt en werd in nauwelijks tien kilometei op bijna twee minuten gereden. Om beurten werd er gedemarreerd Het was uiteindelijk Koot die wegbleef. Verwey en Huyzen kondei aansluiten. Hans Koot deed tenslotte wat van hem werd verwachH en won gedecideerd. Gerrie van Gerwen, de 23-jarige veelzijdige Brabantse amateurwieB renner, heeft zaterdag de dag van het jaar beleefd in de 23st omlooop van de Haarlemmermeer. Daarin stoofde de kok uit h« dorpje Olland het op de Vijfhuizendijk, zes kilometer voor d finish, voor elkaar, zich met de eveneens favoriete Co Hoogendoor de vier tegenstanders van de wielen te gooien en het met elkaa in een venijnige sprint op het parkoers van Kinheim Co Hoogen doorn te verslaan. Beeld uit de Omloop van de Haarlemmermeer, kopgroep werkt „in waaiervorm" eendrachtig samen of achtervolgers voor te blijven. I op Loosdrecht. MEDEMBLIK De selectiewedstrijden zeilen in de finnklasse en bij de vaurien zijn Tweede Pinksterdag in Medemblik beëind igd. In de vaurienklasse zegevierde de internationale jeugdkam pioen 1974 Erik Bieze met Ronald de Hoog. Bieze vergaarde 13.7 punten en zal naar de wereldkampioenschappen, die in september in Livorno (Ita) worden gehouden, uitgezonden worden. Als tweede eindigde M. Segaar met 43.7 punten en derde werden de broertjes Wil en Kees van Bladen (13 en 15 jaar) met 48 punten. Ook dit broederpaar mag deelnemen aan de wedstrijden om het wereldkampioenschap. In de finnklasse ging de overwinning naar Boudewijn Binkhorst met 13.7 punten. Tweede werd Peter Vollebregt voor de Belg Boumans. Boudewijn Binkhorst en Kees Douze zullen ons land vertegenwoordigen bij de Europese kampioenschappen, die in juni in Spanje worden gehouden. Peter Vollebregt en Bart-Jan Wilton worden uitgezonden naar de pre-Olympische zeilwedstrijden die in juli in Kingston zullen plaatsvinden. Flying Dutchman: 1. Guus Bierman 0 punten, 2. A. van den Hout 14.7. 3. Wijsmuller 16.7. Solo: 1. Rob van Oyen 16.7 punten. 2. Rob van Helvert 17.7, 3. Piet van Soling Enghuizen OK-jollen- en 470-klasse. ALASSIO Het Europees kampioenschap Soling heeft met veel „tegenwind" te kampen. Drie dagen heeft het veld moeten wach ten voordat het startschot kon worden gegeven. Er was namelijk geen wind. Achttien landen hebben hun inschrijvingen gestand gedaan, waardoor 62 boten aan de startstreep zijn verschenen. Op de eerste dag domineerden de Oostduitsers. Zij legden beslag op de eerste (Roland Schwarz) en tweede plaats (Peter Below). De beste Nederlander in deze eerste race was Heike Blok, die als 13e eindigde. Rien Roozendaal (Ned), 26. Geert Bakker (Ned) FRANKFORT Ook de vierde poging van Kampong om de Europacup voor landskam pioenen hockey te veroveren is op niets uitgelopen. Het werd in het Pinksterweek- einde in Frankfort ditmaal zelfs een lagere klassering (vierde) dan in 1963 (derde), 1973 (tweede) en vorig jaar (eveneens tweede). De grootste tegenvaller was het verlies in de halve finales tegen Royal Leopold Club uit Brussel (4—3), al moesten de technische Utrechters pas na het nemen van strafbal- len capituleren. In de wedstrijd zelf en de verlengingen werd niet gescoord. Gisteren moesten de teleurgestelde Utrech- ters^ich ook in de strijd om de derde plaats gewonnen geven tegen het sterke Southgate, dat in januari dit jaar het internationale toernooi van Barcelona had gewonnen (0—1). Het was een technisch goed duel, waarin de Engelsen de beste kansen kregen. Vooral dank zij het talent van de 19-jarige doelman Wolfgang Rügner wist het thuis spelende SC Frankfurt 1880 voor de vijfde achtereenvolgende maal de Europese beker te veroveren. Rügner maakte in de eind strijd tegen Royal Leopold Club talrijke aanvallen van de tegenstanders onschade lijk. Na een kwartier zorgde de 36-jarige Kurt Wimmers (na een pass van Wolfgang Baumgart) voor de beslissing. Kampong bereikte zaterdag de halve finales door met 70 van de Tsjechische ploeg Bohemians Praag te winnen. De laatste uitslagen van het toernooi: om de zevende plaats: Edinburgh SC—Subotaican- ca HC 5-1. om de negende plaats: Rotweiss Wettingen—Bohe mians Praag 1—0. om de elfde plaats FC Lyon—HC Wien 3—1. Spanje heeft op Tweede Pinksterdag in Barcelona een internationale jeugdhockey- toernooi voor spelers tot 23 jaar gewonnen. In de finale versloegen de Spanjaarden op het complex van de Real Club de Polo West-Duitsland met 2—1 na bij de rust met 1—0 achter te hebben gestaan. Nederland verloor in de strijd om de derde plaats teleurstellend met 1—3 van Ierland. Finale: Spanje—West-Duitsland 2—1. om de derde plaats: Ierland—Nederland 3—1, om de vijfde plaats: Engeland—Italië 2—1. om de zevende plaats: Frankrijk—Zwitserland 3-1 Overige resultaten Nederland: Nederland—Fran krijk 3—1. Nederland—Italië 5—2, Nederland West-Duitsland 0—1. Zeg even tegen uw agendo of kalender dat 29 juni de Intertoto-competitie weer start. Veel succes vast. Haal meteen een formulier bij uw club of winkelier.

Leidse Courant | 1975 | | pagina 16